Wapenshow n Cairo en Damascus 'TRICOLAINE' Steun aan de coup tegen Allende? Nixon mag bandjes en papieren niet beheren Krisjna Menon overleden 'ij verjaardag oktoberoorlog en^uwe spanningen wë Ethiopië ™>ep Papadopoelos pr de rechter aëls oud-president tzar overleden ^derlander in aël nu vrij handicap van emy Thorpe" het weer - Depressieweer weerrapporten Veel aantrekkelijke aan hiedingen. Gaullisten verslagen Demonstratie tegen corruptie in Saigon Aardverschuiving Colombia Nieuwe president op inspectie Als de Senaat zijn zin krijgt Turkse president wil nationale regering Joegoslavië geplaagd door overstromingen 3S? 1«Sehe!Va„nwege «S 19™82 in de Algemene zijn felle, vaak anti-Amerikaanse verfadprine afstak redevoeringen die hij als leider van Vergaderlng afstak- Kfojw KWARTET MAANDAG 7 OKTOBER 1974 BUITENLAND/WEER T5/K7 ie fgeJRO/DAMASCUS,/TEL AVIV (Reuter, UPI, AP) Zowel Egyp- xic ls Syrië hebben met enorm vertoon van wapens de eerste ver ede ^ag vari de oktoberoorlog van 1973 gevierd. vei jraël was het een gewone dag, eei op echter de veiligheidsmaat- en verscherpt werden uit tegen aanslagen door Pa nen. Bij een Israëlische be sting van het zuiden van Liba- zijn zaterdag drie burgers om men en negen gewond. Er een drukbezocht café in het Blida getrofen. Het dorp ligt veer anderhalve kilometer van ibanese zuidgrens. Een Israëli- militaire woordvoerder zei dat eschieting gericht was geweest onderkomens van Palestijnse nando's. De treffer op het café volgens deze woordvoerder ^vergissing zijn geweest. Zondag sraël acht Libanezen naar hun terugkeren, die ongeveer twee iden geleden bij invalen in ion waren meegenomen voor verhoor. Journalisten kregen toestemming om hen te on- igen. lent Sadat en de Palestijnse Arafat waren het centrum een grootse militaire demon- in Cairo. Ten aanschouwe .000 Egyptenaren toonden de jachten hun hoofdzakelijk Sowjet-Unie afkomstige wa- waronder 36 luchtdoelra- van het type dat een jaar de Israëlische luchtmacht verliezen toebracht. Ook wer- no ABEBA (Reuter, UPI) De oi ure machthebbers in Ethiopië enkele hoge officieren zijn msl esteerd hebben gisteren een itgejklok ingesteld voor Asmara, t w [stad van de door de activiteit z verzetstrijders getekende pro- esjfEritrea. De Avondklok is het g van een 'verslechterende el heidssituatie' in Eritrea. ddis Abeba is nog steeds een 1 ansverbod van kracht tussen eas ir 's avonds en zonsopgang. CNE (AFP) De procureur- aal van het hof van appel in ie heeft opdracht gegeven een htelijk onderzoek te beginnen ex-president George Papado- en de andere leden van het lire bewind, dat op 21 april zich van de macht meester in Griekenland. ;i ZALEM (AP) Zalman Sha- dichter, doctor in de godge- ïeid en Joods politicus, is za- g overleden. Gisteren zou hij ar oud zijn geworden. Shazar. en jaar lang president van de e staat is geweest, trad in mei als zodanig af na de viering v' iet 25-jarig bestaan van Israël, r ir werd in Rusland geboren. r den buitgemaakte Israëlische tanks meegevoerd. Ook veteranen uit de oorlog namen in invalidewagentjes aan de parade deel. Ofschoon Sadat zojuist nog in een interview had verklaard het laatste jaar geen wapens uit de Sowjet-Unie meer te hebben ontvangen viel hef waarne mers op dat het vertoonde Sowjet- materieel er vrij nieuw uitzag. De deskundigen die uitkeken naar nieuwe wapentypen werden echter teleurgesteld. Dat was anders in Syrië. Daar verschenen voor het eerst de nieu we Mig-23 toestellen in het lucht ruim boven Damascus, die alle in het afgelopen jaar aan Syrië wer den geleverd. Duizenden Syriërs hielden een overwinningsbetoging met leuzen waarin president Assad en de 'helden van Syrië' uit de oktoberoorlog werden gehuldigd. De Israëlische troepen op Golan kon den ook in de aan Syrië teruggege ven stad Koeneitra veel feestgewoel en vlagvertoon waarnemen. Israëls minister van defensie Peres zei dat de Russen Syrië wel eens met hun gulle wapenleveranties zouden kun nen vernietigen. Hij zei dat Syrië een ernstige vergissing zou maken indien het meende Israël te kun nen verrassen. 'De Arabieren heb ben niet het exclusieve" recht van een verrassingsaanval', zo zei hij. Sadat geeft uitleg President Sadat zei in een inter view met het weekblad 'Al Oesboea al Arabia' dat men voldoende tijd moet geven voor pogingen om tot een vreedzame regeling in het Mid den-Oosten te komen. Dat hij bij de vorige oorlog had ingestemd met een bestand was naar hij zei omdat Egypte 'wél bereid was tegen Israël te vechten maar niet tegen de VS'. De luchtbrug voor Amerikaanse wa penzendingen naar Israël was in feite een voorbereiding voor een 'werkelijke Amerikaanse interven tie', terwijl de wapens die Moskou had toegezegd niet kwamen. De tanks, die wel ariveerden kwamen uit Algerije, Joegoslavië en Libië. Sinds de oorlog hadden naar hij zei de oliestaten Koeweit. Qatar en Aboe Dabi aan de Perzische Golf de Egyptische wapenaankopen in Europa gefinancieerd. Sprekend over Egypte's huidige relaties met de VS en de Sowjet-Unie zei Sadat, dat de verandering in de Ameri kaanse politiek niet betekent dat 'Amerika voortaan voor ons is. Dat moeten we ons niet verbeelden of nastreven want het behoort tot de onmogelijkheden'. De enige veran dering is dat de VS van blinde steun aan Israël zijn gekomen tot een objectievere benadering van het hele conflict in het Midden- Oosten, aldus Sadat. Over de Pales- tijnen zei de Egyptische president dat de Palestijnse verzetsbeweging alle' Palestijnen op de Westelijke Jordaanoever, de Gazastrook en in Koeweit Syrië en Libanon ver tegenwoordigt, maar dat hij -zich niet kan voorstellen dat deze óók de soldaten, officieren en ambtena ren van de Jordaanse regering ver tegenwoordigt. en verslaggever HAAG De in Israël gearres- Nederlander Willem Thierens igelaten. Volgens de Israëlische ssade in Den Haag kon niet n bewezen dat Thierens (27) i maken had met de brief die arrestatie van twee Nederland- isjes leidde. Margo Heynsbroek ula Witkam zouden die brief in scus gekregen hebben van een Irjl anstaand Palestijns verzets- er, George Michael Stephan. 111 ens was gearresteerd omdat uit ïrhoor van de meisjes was ge- i dat hij hen met Stephan in l*t had gebracht., s in een deel van onze vorige geplaatst.) ïtnl ortret dat Chris Blankenburgh nie ag onder de titel 'De handi- i^j(van Jeremy Thorpe' schetste Britse liberale leider die een ïlrol vervult bij de komende izingen (Til-KI3) is door een ukkige misstelling van het aan het slot onduidelijk ge- n. Onmiddellijk na de be- ving van Thorpe's eerste hu- m* (onderaan de vierde kolom) de reactie van de Jonge Li- in gegeven die helemaal niet lat huwelijk slaat, maar op d®e's bereidheid tot een eventu- ei oalitie met de Conservatieven, noe an het slot van het artikel len weergegeven. Thorpe's op- mer ing dat zelfs de engel Gabriël au de eenstemmige steun van de len zou krijgen behoort dan e laatste zin van het artikel te Van een import van mooier weer uit Rusland is niets gekomen. In tegendeel. De oceaan stond alweer te trappelen om West-Europa te plagen met nieuwe regen- en wind vlagen. Uit een golf storing, die zich zaterdagmorgen vroeg ten zuidwes ten van IJsland manifesteerde, is een stormdepressie gegroeid, die gisteren uitdiepend Schotland be reikte en vandaar doorging naar de Noordzee. Dit betekent voor ons vandaag regen en een krachtige tot harde wind, die naar West tot Noordwest ruimt achter een kou front, waarbij bovendien de welbe kende zeebuien terugkeren. Het blijft in een groot deel van Europa koud voor de tijd van het jaar. Londen had gisteren zelfs z'n koudste dag in begin oktober sedert het begin van de waarnemingen. Ook de september neer slag verdient wel de aandacht dit jaar. De hoog ste uitslagen waren voor Scheve- ningen en Alkmaar met 186 millime ter, Spangen in Rotterdam was ook niet mis met 173 mm. Voor het gebied van Rotterdam (ruim geno men) moeten wij tot 1925 terug gaan om een grotere september hoeveelheid te vinden. Destijds 182 mm in IJsselmonde en 208 in Oud- Beijerland. Veel regen ook in Sant poort: 161 mm, op de Vliehors 160. Oud-Beijerland 153, Bussum 150 (de op 28 september om 22 uur waargenomen temperatuur van vier- cn-een-halve graad Celsius was voor deze maand de laagste op dit tijdstip sinds 26 september 1928!). Almkerk 135, (verbreking van het kortlopende honderd millimeter maandrecord van mei 1973), Nij megen 130, Amersfoort 129, Fijn- aard en Wognum 120, Arnhem 115, Apeldoorn 110. en de vliegbasis Drente 91 mm. De Britse eilanden moesten de zwaarste depressiestoot opvangen, vandaar het grote werk hier: een nieuw record over op zijn minst 30 jaar in Valencia in Zuid-West Ier- Opent dinsdagmorgen om 9 uur haar geheel gereorganiseerde handwerk speciaalzaak aan de Lijnbaan 43 te Rotterdam. CDU ontkent beschuldiging Prats BONN, DEN HAAG (Reuter, ANP, AP, AFP) De Westduitse christen-democratische partij, de CDU, heeft gisteren met klem de beschuldiging van de hand gewezen dat zij met grote sommen gelds de staatsgreep zou hebben gesteund tegen wijlen president Salvador Allende van Chili. in Chili heeft zaterdag een zwaar verlies geleden toen Miguel Enri- quez. de leider van de revolutionai re linkse beweging (MER) in een vuurgevecht met politie en militai ren werd gedood. De 30-jarige Enriquez, de zoon van een voormalige Chileense minister van onderwijs, werd volgens een officiële bekendmaking gedood bij een vuurgevecht in een arbeiders wijk in de Chileense hoofdstad. De veiligheidstroepen zochten al sinds 11 september 1973 naar Enriquez. die op de lijst van de 10 meest gezochte Jinkse revolutionairen stond. 'Wij hebben nooit zoiets gedaan. De beschuldiging is volkomen onge grond en onwaar', aldus een CDU- woordvoerder. naar aanleiding van een publikatie van de VARA, waar in wordt gezegd dat de christen democratische partijen in West- Duitsland en Italië clandestien grote geldbedragen Chili hebben binnen gesmokkeld om de staatsgreep te ondersteunen. De VARA schrijft de beweringen toe aan de vorige week in Argentinië vermoorde generaal Carlos Prats, die tot de staatsgreep van vorig jaar opperbevelhebber van de Chileense strijdkrachten en minister van binnenlandse zaken onder Allende was. (ADVERTENTIE) PARIJS (DPA) In de tweede verkiezingsronde voor de Franse Nationale vergadering zijn gisteren twee oud-ministers uit het tijdperk Pompidou verslagen. Oud-minister van onderwijs Joseph Fontanet van de Progressieve democraten, moest het afleggen .Aegen de socialist Maurice Blanc. 'De voormalige gaul listische regeringswoordvoerder en minister van voorlichting Jean- Philippe Lecat verloor zijn afge- vaardigdenzetel aan de door de so cialisten gesteunde linkse radicaal Pierre Charles. De gaullistische ex-staatssecretarls Henri Torre daarentegen versloeg zijn socialistische tegenkandidaat. Ook de voormalige gaullistische mi nister van verkeer Yves Guena wist zich tegen zijn communistische te genkandidaat te handhaven. SAIGON (Reuter) Op een kerk plein in Xom Moi, een rooms-ka- tholieke wijk van Saigon, is giste ren een protestbetoging van 1.500 mensen tegen vermeende corruptie in regeringskringen gehouden. Pas toor Tran Huu Thanh, leider van een rooms-katholieke antlcorrup- tiebeweging, werd toegejuicht na dat hij had gezegd dat een 'schone' regering de enige kans op succes bood in de politieke rivaliteit met de communisten. Op een tweede bijeenkomst dicht bij het centrum van Saison beschuldigde de pastoor president Thleu, zijn familie en medewerkers van corruptie. Zijn toespraak werd onderbroken door applaus en met kreten 'Weg met de corruptie'. Breznjew in DDR: Chinese leiders belemmeren vrede BERLIJN (Reuter, UPI, AP) De Russische partijleider Leonid Breznjew. die zich ter gelegenheid van de 25e verjaardag van de Duit se Democratische Republiek (DDR) in het oostelijk deel van Berlijn bevindt, heeft aangedrongen op beëindiging van de bewapenings wedloop en de beschuldiging uitge sproken. dat de Chinese leiders de wereldvrede en de vermindering van de internationale spanning te genwerken. Voorts verklaarde Breznjew, het grootste belang te hechten aan on derhandelingen over een verdere beperking van de strategische be wapening van Rusland en Amerika en over de vermindering van troepen in Centraal Europa. Hij herhaalde dat de Sowjet-Unie be reid is om met de VS een akkoord af te sluiten voor de terugtrekking van met kernwapens uitgeruste Amerikaanse en Russische schepen en onderzeeërs uit het Middellandse zeegebied. BOGOTA (Reuter) In het noord westen van Colombia heeft zich gisteren een aardverschuiving voor gedaan. Men vreest dat tientallen mensen zijn omgekomen. Vorige week kwamen bij een aardverschui ving al meer dan honderd mensen om. Door de hevige regenval van de laatste dageg is Honduras opnieuw door overstromingen getroffen. En kele gebieden staan weer onder wa ter. Bruggen, die juist hersteld wa ren, werden opnieuw vernield. De situatie wordt ernstig genoemd, omdat de regentijd pas over een maand eindigt en weerkundigen een koudegolf hebben voorspeld. Interviews Portugals nieuwe president generaal Francisco da Gosta Gomes inspecteert de erewacht voor het stadhuis van Lissabon, waar 64 jaar geleden de republiek werd uitgeroepen in Portugal. De generaal, vlak voor de omwenteling in april nog door Caetano afgezet als stafchef, hield een rede waarin hij waarschuwde voor politieke hartstochten die tot een uiteenvallen van de samenleving zouden kunnen leiden. WASHINGTON (AP, UPI, Reuter) De Amerikaanse Senaat heeft met grote meerderheid van stemmen een wetsontwerp aan genomen waarin wordt bepaald dat de regering het beheer dient te hebben over de officiële bandopnamen en documenten van ex- president Nixon. Het wetsvoorstel wil een overeen komst ongedaan maken tussen pre sident Ford en Nixon, waarbij de afgetreden president zelf het be heer krijgt over de bandjes en do cumenten. Volgens dit akkoord zul len de bandopnamen na vijf jaar of na het eerder overlijden van Nixon worden vernietigd. De Senaat wil Nixon wel toegang geven tot de opnamen, maar 'volgens richtlijnen van de overheid.' Alleen het Con gres zou over vernietiging mogen beslissen. Rechter John Sirica heeft nog geen besluit genomen over het verzoek van de advocaten van Nixon hem niet als getuige te horen in de zaak tegen John Ehrlichman en andere vroegere medewerkers van de ex- president. De rechter liet weten, dat het nog wel enkele weken zal duren voordat hij een jury bij el kaar heeft gezocht. Over de vorde- ANKARA (AFP) President Fahri Koruturk van Turkije heeft gezegd dat een regering van nationale eenheid volgens hem de beste op lossing is voor Turkije, gezien de huidige binnenlandse en buiten landse moeilijkheden. Hij heeft de politieke leiders uitgenodigd hier over morgen met hem een gesprek te hebben. ringen bij deze procedure zal niets worden meegedeeld. Sirica heeft ook gezegd geen beslis- 'sing over het verzoek betreffende het getuigenis van Nixon te zullen nemen, voordat het proces kan be ginnen. Overgangskosten De Senaatscommissie voor de toe wijzing van gelden heeft Nixon 200.000 dollar toegestaan 'voor de overgang naar het gewone leven.' President Ford had 850.000 dollar gevraagd. Van de 200.000 is de helft voor 'de kosten van overgang', 55.000 dollar voor het pensioen van Nixon en 45.000 dollar voor het betalen van medewerkers. Nelson Rockefeller, die de plaats van Ford als vice-president heeft Ingenomen, wacht nog steeds op de formele instemming van het Con gres. Desgevraagd heeft Rockefeller laten weten dat hij de huidige Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Henry Kissinger, in 1969 een gift van 50.000 dollar heeft verstrekt. Kissinger is Rocke fellers adviseur voor buitenlandse zaken geweest, tot hij in 1969 advi seur van Nixon werd. Een woord voerder van Kisinger verklaarde, dat deze het bedrag heeft aanvaard, maar het ook aan de belastingen heeft opgegeven. Hij stortte het in een speciaal fonds voor zijn twee kinderen. BELGRADO (UPI) Twee dagen van overvloedige regenval hebben in steden en dorpen in Centraal- Joegoslavië op grote schaal overstro mingen veroorzaakt. Enkele steden en ongeveer twintig dorpen in het westen van de republiek Bosnië staan in het water. Ook in de Koratische hoofdstad Zagreb heeft EnrioueS men als gevolg van twee dagen vrijwel onafgebroken regen veel last van wateroverlast. Prats werd enkele malen uitvoerig geïnterviewd door Marlise Simons, correspondente voor de VARA in Latijns Amerika. Met Prats werd afgesproken dat de inhoud van de gesprekken niet openbaar zou wor den gemaakt 'omdat dat zeker zijn dood zou betekenen'. Nu Prats is vermoord heeft de VARA de haars inziens belangrijkste feiten uit de interviews bekendgemaakt. Volgens Prats waren er tientallen aanwijzingen dat ook de Verenigde Staten direkt met de coup in Chili te maken hadden. De grootste schuldige in het Chili- drama was, aldus Prats, de chr. democratische ex-president Eduar- do Frei, die r-et zijn Amerikaanse raadgevers had besloten, aldus Prats, dat Allende uit de weg moest worden gruimd. waarna enkele maanden later 'vrije verkiezingen' zouden moeten worden gehouden om Frei aan de macht te helpen. Prats vertelde de VARA-correspon- dente dat hij regelmatig had gepro beerd Frei van dit voor Chili ramp zalige plan af te brengen, maar Frei had Prats op onbeschofte ma nier te woord gestaan met de bood schap: 'Eerst de arbeiders ontwape nen. daarna kan verder gepraat worden'. Het georganiseerde, ondergrondse verzet tegen de militaire dictatuur NEW DELHI (AP) V. K. Krisjna Menon, oud-minister van defensie en een van de meest omstreden figuren uit de Indiase politieke geschiedenis, is in de nacht van zaterdag op zondag in de leeftijd van 77 jaar overleden. Menon was een van de grondleggers van India's niet gebonden buitenlandse politiek Menon heeft meer dan 30 jaar van zijn leven in Londen gewoond eerst in zijn jeugdjaren als student, later als politiek activist die ijverde voor de Indiase onafhankelijkheid en tenslotte, toen de onafhanke lijkheid in 1947 een feit was gewor den. als de eerste hoge commissaris van zijn land bij de Britse regering. Totdat hij in 1962, na de kortston dige grensoorlog met China die in een militaire debacle eindigde, tot aftreden werd gedwongen, was Me non een van de belangrijkste krachten in het politieke leven van zijn land. Buiten India herinnert indiasp VN-dplpeatïp in het dp- In 1961 vestigde Menon een tot op heden nog ongebroken record door de Verenigde Naties 7 uur en 48 minuten toe te spreken de lang ste redevoering ooit in dit interna tionale forum gehouden. In deze marathonspeech betoogde Menon dat de inlijving van de omstreden staat Kasjmir onherroepelijk was en dat India daarom niet voor nemens was een volksstemming te houden, zoals het in het verleden had beloofd. Maar na Menon's gedwongen uit treden uit Nehroe's kabinet in 1962 daalde zijn politieke ster snel. Na dat de Congres partij hem bij de algemene verkiezingen van 1967 weigerde kandidaat te stellen, trad Menon uit. schreef als onafhanke lijk kandidaat in, maar leed in zijn oude kiesdistrict Bombay een ver pletterende nederlaag. Met steun van de communisten wist Menon in 1969, bij extra verkiezingen in de staat West-Bengalen, zijn par lementaire rentree te maken. En in 1971 legde hij. opnieuw met steun van de communisten, beslag op een zetel voor zijn geboortestaat Kerala. Weerrapporten van gisteravond 7 u., maximum temperaturen van gisteren en neerslag 7-19 uur. Amsterdam regen De Bilt regen Deelen regen Eelde zwaar bew Eindhoven zwaar bew Den Helder geheel bew Luchth. R'dam regen Twente geheel bew Vlissingen regen Z.-Limburg geheel bew Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Brussel Genève Helsinki Frankfort Innsbruck regen onbew onbew half bew zwaar bew zwaar bew zwaar bew zwaar bew zwaar bew Kopenhagen zwaar bew Lissabon licht bew Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Ztlrich Casa Blanca onbew regen zwaar bew zwaar bew zwaar bew onbew regen half bew regen geheel bew zwaar bew onbew licht bew zwaar bew half bew zw bew 13 13 13 12 13 12 13 12 12 12 8 25 18 12 12 13 11 11 10 11 24 18 12 10 20 24 20 0.6 0.1 0.1 0.4 0 0 1 0.4 0.5 0 4 0 0 0 0 0 0 0 0 0.2 0 0 4 0 0 0 0 1 0 4 0 0 0 2 0 1 0 cfü; EEEEE Jkh WINDRICHTING HOOG WATER 8 oktober. Vlissingen 6.02-18.26. Harlngvlletsluizen 7.39-20.03. Rotterdam 8.38-21.17. Schevenlngen 7.04- 19.28. IJmulden 7.51-20.15. Den Helder 11.4 4-23.54. Hnrüngen 1.42-14.13. Delfzijl 3.45-16.14. BEWOLKING land met 225 millimeter (normaal 122) en van het observatorium Kew bij Londen: 126 (normaal 50). Verder Cork 186, Plymouth 181 (88), Bournemouth aan de zuidkust met 176. Belfast 176, Shannon 169, Bélmullet in n.w. Ierland 168 (106), Valley in het z.o. deel van de Ierse zee 160 mm. Verder vooral niet over het hoofd zien Cardiff met 223 mm. In Brussel werd met 142 mm de natste september sedert.1883 waargenomen. Daarentegen viel in Gibraltar de meter schoon met nul millimeter tegen tién millimeter normaal bij een normale gemid delde etmaal temperatuur van 22.6 graden Celsius. De gemiddelde luchtdruk in de Bilt over september was 1010 mb tegen normaal 1016. enkele buien

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7