ddg,mssndsg hette visser 'SONJA 'S AVONDS' OP HET SCHERM die vrouw? Uw probleem ook het onze Hans heeft het gezien kort en klein' IS Creacoiffs nieuwste lijn Vraag: Hoe verwijder ik vlekken op een mooie, teakhouten tafel? Antwoord: Met heel fijne staalwol (de fijnste die er is) de vlekken en zonodig het hele tafelblad afschu ren. daarna met teakolie spaarza- melijk insmeren en behandelen volgens de op het flesje aangegeven methode. Wat de watervlekken op het Wengémeubel betreft: probeer eens met een kurk een papje van koperpoets, en sigarettenas de vlek ken weg te krijgen. Overigens be staan ook voor het onderhoud van Wengéhout goede middelen, ver krijgbaar bij meubelhandelaar en drogist. Vraag: De dakgoot van ons sinds jaren bewoonde huurhuis, is er ver leden jaar afgewaai. Wij hebben allerlei zaken in huis altijd zelf opgekanapt, getimmerd en zo nodig vervangen, maar we menen dat die dakgoot door de eigenaar moet worden hersteld. Na herhaalde ver zoeken is er nog steeds niets ge beurd en worden we met vage be loften zoet gehouden. De winter is op komst en er moet Iets gebeuren. Moeten we ons op eigen houtje nu een loodgieter opzoeken en de re kening naar de huiseigenaar sturen of het geld van de huur afhouden? Antwoord: We kunnen ons inden- Vragen (één per brief) zenden naar: Uw probleem ook het onze. Postbus 507, Voorburg. Naam en adres vermelden. Eén gulden aan postzegels bijsluiten. Geheimhou ding is verzekerd. ken dat u tot een dergelijke stap zou over gaan. echter, die stap zou zeer onverstandig zijn. Stuur de man nog eens een brief (aangete kend) waarin u hem voor de laatste maal herinnert aan zijn belofte, de goot zo spoedig mogelijk te laten herstellen. Wcrdt hierop binnen een TROUW/KWARTET MAANDAG 7 OKTOBER 1974 BINNENLAND paar dagen niet gereageerd, dan moet u met uw klacht naar de Bouwpolitie van uw gemeente gaan en vragen of men daar de nodige maatregelen wil treffen. Vraag: Wanneer men spreekt van zaterdagnacht, is dat dan de nacht van zaterdag op zondag of de vroe ge morgen van de nacht van vrij dag op zaterdag? Antwoord: Het is gebruikelijk de naaht volgende op de dag. bij die dag te betrekken, Het zou wel ver warrend zijn als men om 12 uur 's nachts al van de nieuwe dag zou spreken in de krant (Men maakt meestal gebruik van de uitdruk king: 'In de nacht van bv woens dag op donderdag' of 'Op de vroege donderdagmorgen' of 'in de kleine uurtjes' van woensdagnacht, enz. In een politierapport en in uw spoor boekje zal men dergelijke mogelijk heden tot vergissing niet vinden. Daar spreekt men niet van nacht, avond of morgen, maar houdt men zich aan de officiële, in 1926 wette lijk vastgestelde 24-urentelllng in combinatie met de kalenderdag. Dat niet alle officiële instanties zich aan die 24-urentelling houden, kan soms heel vervelend zijn. Vraag: In mijn bezit is een schilde rij van J. M. W. Kessler. Wie was dat? Hoe kan ik zelf een schilderij dat vuil is, schoonmaken en hoe kan lk een scheurtje in het schilde rij repareren? Antwoord: In de Nederlandse handboeken komt de naam van J. M. W. Kessler niet voor. Als de schilder in Duitsland werkte, komt hij voor in de naslagwerken en handboeken van het Landesverband Deutscher Künstler te München. Wij kunnen daar helaas niet voor u gaan zoeken. Wat restauratie van een schilderij betreft, moet u uw licht eens gaan opsteken op het spreekuur van een der grote musea. Vraag: Hoe maakt men doodgewo ne kaakjes? Het recept is in geen enkel kookboek te vinden. Je wil toch wel eens weten wat er in zit en hoe het te maken is. Antwoord: Ook in de grote culinai re handboeken zwijgt men over kaakjes. Biscuitdeeg wordt natuur lijk wel genoemd, maar dat is iets heel anders. Twee keer bakken of in twee fasen bakken zit natuurlijk wel in de naam biscuitje en het recept zal wel samengesteld zijn uit tarwebloem met heel weinig suiker. Er zijn talloze variaties en talloze 'We willen het een soort huiskamerachtig idee geven' Zo langzamerhand nemen de Nederlandse kappers niet meer klakkeloos de Parijse 'haarlijnen' over. Nee, de lie ren zijn zelf ook creatief ge worden en een groep van zes kappers werkt onder de naam 'Creacoiff'. De groep heeft de nieuwe lijn voor de komende winter vastgesteld. 'Polly' heet die lijn en de modekleu ren zijn: middelrood, blond, zacht blond en een lichte hennakleur Polly is eenvou dig van vorm waarbij de nek- partij kort is gehouden en de zijkant in twee ongelijke lengtes is geknipt. Voordeel is ook dat het een kapsel is dat door vrouwen van verschil lende leeftijd kan worden ge dragen. (Inlichtingen: 030- 514082).. 't Is jammer maar we moeten het waarschijnlijk de komende wintermaanden zonder Hans v. Willigenburg op de televisie Dik en warm ingepakt De afdeling 'Teenclub' van de Bijenkorf pakt ook de school jeugd dik in. Logisch, want 't schijnt een zeer koude wintor te gaan worden. De collectie voor de komende maanden is aan de sportieve kant gehou den met corduroy shorts of rokken met super slobbertrui en, sweetshirts of verfijnde truitjes met (natuurlijk) een beetje nostalgie. Op de teke ning een voorbeeld van zo'n combinatie. doen. Hij blijft natuurlijk het radioprogramma 'Vad' twaalf tot twee' presenteren waarbij hij bovendien in d redactie is gaan zitten, maaj- televisie, nee, het zit er nie in. Hans kon zich niet vere nigen met de plannen die d KRO-leiding had met de op volger van zijn programm 1 'Voor achten'. Men heeft n ex-disc-jockey Tony Berk vai^ Radio Noordzee aangetrokkei voor dat programma dat 'Bin go' gaat heten. Boze tongei fluisteren dat regisseur Nic Is Knappert al maanden gelede Tony heeft benaderd. Dj KRO-leiding is daar zeer ver a toornd over. want er is al eei 0p contract met Tony geteken en en men kan er dus niet meejor, van af. ne itir Jane Fonda en FU: haar voeding £r< Het is de laatste rondom de dames in Amerika zoals Fonda en Angela Davis, over Jane Fonda, de kunen we melden dat ze steeds de wereld doorreist iedereen ervan te dat rassenhaat de haat is die we hebben vonden. Ook vindt ze dat gezonder moeten eten. heeft ze zelf al jaren organische ding in haar tasje. Op flesje staat met nagellak schreven de letter B, L ol 'Dat betekent lunch of diner', verklaarde 'Maar die stommerikken de drugbrigade dachten het verdovende, midelen ren en zo zat ik weer een: uur in de cel.' smaken. Overal ter weeld ze verkocht, meestal inblik, uit een fabriek en mestal altijd droog en zonder maak weet hoe die bakkerij ir zijn gaat? Vraag: Ik zou een bnf schrijven naar de schri.'ster een boek (volgt naam va ster en titel boek), Wh, u daarbij helpen? Antwoord: Het eenvoudigst is, u uw brief via de uitgeveiaan schrijfster stuurt. Hij zal Wl weteJjalith waar hij haar kan vinden. rj wel aan voldoende frankerig den ken. Op deze manier vraat mer£ng"d ons vaak naar adressen vn au de ee teurs. We menen hiermee o vooi ten z ieder direct te volgen methoc aan- e gegeven te hebben. We gaan de wedstrijd 'wie iswat variëren. De baby's raken uitgeput en het leek ons aardig om er ook volwassen dames en heren door te strooien. Vandaag voor het eerst onder het motto: 'Wie is die vrouw?' Is het de echtgenote van staatssecretaris JAN SCHAEFER. is het de vrouw van EDWARD KENNEDY of hebben we met de gemalin van KAREL APPEL te maken. Zet de naam van uw keuze op een briefkaart die is gefrankeerd met VIJFENDERTIG cent en stuur die naar: Redactie Trouw/Kwartet Dag Maandag Postbus 859 Amsterdam. Vermeld tevens op die briefkaart welk boek u wilt ontvangen mocht u tot de winnaar behoren: bloemen- en plantenboek, kookboek of handenarbeidboek. HET WAS COEN MOULIJN! De kleuter in de wedstrijd van vorige week was Coentje. De winnaars zijn: M. N. Verschoor-v. d. Lee. Aalscholverlaan 5. Sint Pancras (handenarbeidboek)mevrouw Veldhuizen, Pr. Alexanderweg 94 in Huis ter Heide (bloemen- en plantenboek)mejuffrouw L. Eskes, Uilenstede 200-1401 in Amstelveen (kookboek). Soepel en behagelijk: dat zijn de kenmerken van de nieuwe wintercollectie van de be roemde Finse ontwerpster Karen Hellemaa, die al jaren voor het huis 'Friitala' in Finland ontwerpt. In Neder land lopen haar modellen als een trein en dat is geen won- .der, want op de foto is zo'n uitstekend mannenjack te zien: geheel bij de huidige mode aangepast en nog draagbaar >ok. Kom vandaag de lag eens om die modesnufes. Het is maal ruim geiouden, zodat je nog behootijk kunt gen. In de collectie twee nieuwe lisrsoorten: line-geverfd lappaleer lamvelours, dat is suède bont. Op de foU van die ste een voorbeei. gen: 020-234236I in de week hetzelfde aan? Waarom ik dan niet op het scherm? Maar nu sta ik op het standpunt: ik verzorg me zo goed mogelijk, m'n haar tot in de puntjes, de kleding prima geregeld, want kijk, dan kunnen dat geen discus siepunten meer zijn. Waarom doe je dit allemaal, dat televisie-werk. IJdelheid? Son ja: 'Ik hou ervan. Al die kritiek weegt niet tegen het fijne gevoel op. Het is een soort kick. Ik zag laatst een aflevering van 'Wie van de drie' met mezelf erin. Ik zat heel raar met m'n benen, (doet het voor), kijk, zó. Ik dacht: als ik die ontspannen heid nu altijd heb, dan doe ik het tamelijk perfect. Want ik vóel me namelijk heerlijk in dat spelletje.' Ze zegt dat ze televisie-ma ken 'fijn' en 'gezellig' vindt. 'Al die jongens die daar met kabels sjouwen, dat licht, die camera's, de techniek. Meest al beginnen mensen die bij de televisie zijn eerst in een zaal met mensen en worden later voor de camera's ge sleept. Bij mij is het anders om. Ik voel me dood-ellendig in een zaal met duizend men sen zonder camera's. Zo'n ca mera is voor mij 'niemand' en eigenlijk 'iedereen'.' Kopstukken We praten over het feit dat de AVRO nu de drie grote kopstukken onder contract heeft. Mies. Willem en Son ja. En of ze dat niet eng vindt. 'Nee, dat maakt het juist leu ker. Het is wel een soort van concurrentie-positie. Ik be doel: ga maar eens in een stadion in je eentje een wed strijd hardlopen. Met nóg twee erbij loop je een stuk harder.' 't Is vervelend voor Son ja, maar we vragen nog even lekker door over haar privéle- ven. Of ze ook eens wil trou wen bijvoorbeeld. 'Ik kan morgen trouwen, als ik wil. Maar waarom? Kinde ren? Tsja, ik vind het wel iets om er een mens bij te maken. Dat moet je ontzet tend graag willen. En als zo'n kind er is, dan moet je daar verschrikkelijk goed voor zor gen, dacht ik. En of dat nu zo goed te combineren is: een kind en het werk dat ik doe.als je kinderen hebt, dan moet je er ook zijn als vrouw. Ik vraag het altijd aan mensen die hetzelfde werk doen als ik. Dan zeggen ze: in de crèche. Nou ja, denk ik dan, crèche-kinderen, zal me wat moois zijn. Maar als je ze dan ziet, dan zijn het enige kinderen.' Zou je alleen kunnen wonen? Sonja: 'Nee, ik geloof van niet. Ook al werk ik nu ne gentien jaar, ik ben toch niet zo verschrikkelijk zelfstandig. Ik hou ook van gezelligheid. Bij elkaar en dan de kachel lekker hoog. En kopjes koffie. Je merkt het aan mensen als ze alleen zijn. Dat isniet goed.' De mensen die zeggen dat Sonja Barend het opnieuw gaat proheren moeten in de hoek staan. Want Sonja gaat gewoon door. Ze heeft al een aardige staat van dienst en uiteindelijk is alleen het programma Steral lures'de mist in gegaan. Wat zegt u? 'Een leven in beeld ook? Helemaal niet, want toevallig hadden die uitzen dingen een prima waardering van de kijkers, alleen za ten er volgens de AVRO te weinig mensen naar te kij ken. En ja, de AVRO meent een superomroep te zijn en dan moeten er ook super-veel mensen aan de buis ge kluisterd zitten. En dat kon nu wel eens gebeuren tij dens het nieuwe programma 'Sonja 's avonds'. ben nu ook een beetje anders omdat je alles zit op te schrijven. Je leert mensen al leen echt goed kennen als je met ze met vakantie gaat. Maar ik moet in het pro gramma proberen de mensen op hun gemak te stellen. Ik vind het wel lekker dat het met drie mensen is. Dat is een zeker gevoel voor me.' Denk je dat er nu wel hoge kijkcijfers komen? 'Zeker weten doe je nooit iets, maar we zitten tegenover 'Panoramiek' en ja, ik hoor het ze al weer zeggen: 'Gut, ook een kunst om hoge kijk cijfers te halen, met Panora miek op het andere net Nou ja .vorig seizoen zaten we tegenover een quiz of een cowboyfilm. Toen was de keuze van de mensen dus heel bewust en het waren er toch altijd nog drie miljoen. Ik bedoel: met een praatpro gramma krijg je nu eenmaal nooit acht miljoen mensen voor de buis. Die krijg je alleen als je er een gooche laar, een zangeres en een tra pezewerker tussen gooit.' Over kritiek: 'Ik weet nu on geveer wel wat ik kan en niet kan. Er zijn altijd mensen die negatief in hun TV-kritiek over me schrijven. Maar dat is niet eerlijk. Je kunt toch niet stellen dat ik nog nooit iets goeds heb gedaan? En je kunt je afvragen wat er met hén aan de hand is.' Jij hebt acht miljoen bazen. Sonja: 'Precies, dat bedoel ik en als er vroeger iemand naar me toe kwam om iets over het programma te zeggen dan begon ik me bij voorbaat al te verontschuldigen. Ik denk omdat het komt van wege het feit dat je wéét dat je zo wordt bekeken. Je ziet élles op de televisie. Daarom ben je kwetsbaar. Je ziet ie dere pukkel op je gezicht. Zo'n pukkel gaat een bepaal de rol spelen, (stilte). Vroeger dacht ik: het kan me niet schelen hoe ik eruit zie. Of m'n haar scheef zit. Of dat ik hetzelfde aanheb als vorige week. Ik bedoel: iedereen heeft toch wel eens twee keer Jan Schaefer Edward Kennedy Karei Appel We willen het een soort huis- kamer-achtig idee geven, ver telt Sonja. Ze zou eigenlijk koffie willen gaan zetten en de mensen moesten ook naar het toilet kunnen gaan. Wat gaat er precies gebeuren? Sonja: 'Eens in de vier weken op zondagavond een program ma van bijna een uur. Daarin praat ik met drie gasten. De eersten zijn Jasperina de Jong, Pierre Kartner en Peter van Straaten, de man die de strip, in Het Parool maakt en waarvan nu ook gespeelde af leveringen met als titel 'Va der en zoon' op de televisie komen. Het is de bedoeling dat we steeds drie mensen vinden die wel bekend zijn, maar wat beroep betreft to taal verschillend bezig zijn. Nou, ik dacht dat dit wel met deze drie het geval is. Het is niet de bedoeling dat ik ze ga zitten interviewen, nee, het lijkt me aardig dat ze onder ling ook in gesprek raken. Dat moet voor hen toch ook leuk zijn, want ik zie Jasperi na de Jong toch niet de tele foon pakken om eens lekker met Vader Abraham te gaan zitten bellen. Die mensen spreken elkaar nooit en zul len ook wel vragen aan el kaar hebben.' Hoe het precies gaat lopen weet Sonja ook nog niet. Ze heeft van te voren natuurlijk wel een aantal onderwerpen in haar hoofd en tijdens de voorbereidingstijd heeft Sonja ook wel gesprekken met ze. De uitzendingen komen uit Studio Concordia. De zaal daar wordt niet gebruikt, al leen het podium, en daar ko men zo'n tachtig stoelen te staan voor publiek. Zo blijft het iets intiems houden. Tenslotte heet het program ma 'Sonja 's avonds' en een visite van tachtig man bij mejuffrouw Barend des avonds, is toch wel genoeg te noemen. Er komen natuurlijk opmerkingen, zo van 'Wat voor baan heb je eigenlijk? Werk je ook echt, naast dat uurtje televisie?' 'Vorig seizoen had ik het in feite drukker, want toen zat ik ook in dat 'uitpluisteam' van 'Een leven in beeld'. Daar zat vreselijk veel werk in. Soms zat je achter mensen aan die uiteindelijk dan toch ongeschikt bleken. Maar je was er wel een paar dagen mee zoet. Het is nu iets rusti ger. hoewel: dat drietal ga je bezoeken, praat met ze. je zoekt naar gegevens over ze. want je moet toch echt wel het één en ander over ze weten. En verder heb ik dan 'Wie van de drie' dat niet kapot-te-krijgen-programma. Leuk hoor, echtwaar!' Praatprogramma's zijn wel 'in' hè? Sonja: 'We hebben een tijd lang gehad dat iedereen met een quiz kwam en ja, nu is het dan de tijd van de praat programma's. Of het ook voor de radio kan worden uitge zonden? Dat zou wel kunnen, maar je kunt erg veel aan mensen zien als ze praten. Je kijkt naar hun ogen, hun handen. Je ziet of ze iets me nen of niet. Bij radio is dat allemaal weg. Daarom is de regie bij zo'n praatprogramma heel belangrijk.' Maar de mensen zijn toch al anders doordat ze op de tele visie komen. Sonja: 'Natuurlijk, het is een gecreëerde situatie. Kijk, ik SONJA BAREND: 'Ik hou van lekker thuiszitten, de kachel hoog en veel kopjes koffie'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6