De rechtszaak tegen de gewetensbezwaarde vader: schijnproces Tien vingers Radio- en televisieprogramma's femina Even puzzelen Dagrecepl Bedrijf Emmen wil 70 mensen ontslaan '£i altijd goed Een knappe IKOR-film Paul Brand Chirurg in India TROUW/KWARTET MAANDAG 7 OKTOBER 1974 BINNENLAND/RADIO EN TV T4 ui Zoon verboden naar militaire keuring te yaan door onze juridische medewerker mr. N. D. Jörg Hoever reikt de invloed van de rechtspraak van de Hoge Raad bij de lagere rechter? Dat is de vraag, «-aar donderdag een nieuw antwoord op gegeven is door de Amsterdamse rechtbank, die de VU-hoog- leraar Wijngaarden tot vijftig gulden boete veroordeelde omdat hij zijn zoon verboden had op de mi litaire keuring te verschijnen. Prof. Wijngaarden had dat gedaan omdat hij. als vader bekleed met de ouderlijke macht, gewetensbezwaren heeft tegen de militaire dienst. Prof. Wijngaarden werd vervolgd wegens uitlokking van de overtre ding van de desbetreffende (straf-) bepaling uit de dienstplichtwet. De vader beriep zich op de beroemde cq. beruchte arresten van de Hoge Raad inzake de hulpverlener van de Haagse Sosjale Joenit van 1972 en 1973. In het laatste arrest werd onder meer beslist: Ouders dienen bij het bepalen van hun gedragslijn mede hun kinderen toereikend stem in het kapittel te geven, net zo goed als ouders zich ook door ande ren. waaronder officiële en niet- officiële hulpverlenende instellin gen kunnen laten raden. Maar dit alles ontheft naar geldend recht de ouders tot aan de meerderjarigheid hunner kinderen niet van hun uit eindelijke plicht en macht tot het nemen van de beslissingen tot ver zorging en opvoeding. Daarin paste volgens de Hoge Raad niet dat een hulpverlener bij wijze van voorlopige maatregel, een weg gelopen kind dat om hulp vraagt, gedurende korte tijd verbergt voor de politie om de problemen van het kind te verkennen. Zelfs niet als de politie verleid wordt waarom on middellijke terugbrenging naar de ouders ongewenst lijkt en de offi ciële Instanties op de hoogte wor den gesteld zodra blijkt dat de pro blemen van het kind diepgaand zijn. De hier genoemde voorlopige maatregel had het Amsterdamse gerechtshof nog als laatste stro halm aan de alternatieve hulpverle ners geboden. In een eerder stadi um had de Haagse rechtbank de hulpverlener vrijuit laten gaan, maar mèt toevoeging van een aan tal volstrekt redelijke waarborgen om misbruiken met weglopers te voorkomen. Maar nee, aldus de Ho ge Raad, de ouderlijke macht is een bijkans onaantastbare pijler van de samenleving. Ook al zouden ouders het bij het verkeerde eind hebben, als je een wegloper onderdak biedt en de politie komt op het spoor, dan mag je het niet voor de politie verbergen. De gevolgen van de uitspraken van de Hoge Raad waren niet mis: overal in het land werden huiszoe kingen qp touw gezet bij JAC- en Release-medewerkers thuis en bij andere vrijwilligers die zich het lot van en de gevaren voor de weglo pers aantrekken. De weglopers zijn opgejaagde dieren geworden die daarom een ongestoorde toevlucht zoeken bij mensen die een veiliger heenkomen bieden tegen de politie, dan de goedwillende 'bovenwereld' van JAC. Release etc. dus bij de professionele verbergers. Een aller minst plezierige ontwikkeling, waar zo langzamerhand van departemen tale zijde wel eens wat aan gedaan mag worden door middel van wets wijziging. na alle vrijblijvende sympathiebetuigingen van minis ters in het verleden. Deze lange inleiding op de 'militai re keuringsweigering' is nodig, om dat niet zelden lagere rechters, maar dan in een andere functie worden geconfronteerd met de da- Van een verslaggever EMMEN De radiatorenfabriek Drenta in Emmen wil zeventig werknemers ontslaan. Vijftig van hen kunnen n a omscholing werk vinden bij een dochteronderne ming in Emmen. die vloeistoftanks maakt. Dit bedrijf verwacht in 1973 een behoefte aan meer personeel. De werknemers van Drenta zijn vak van drie maanden te ontslaan, op de hoogte gebracht. De directie wil met de vakorganisaties overleg plegen over de situatie. gelijkse voelbare gevolgen van uit spraken van hogere rechters. Onafhankelijkheid Misschien dat de kantonrechter, die de gewetensbezwaarde vader vrij sprak van wat hem te laste was gelegd, zo'n rechter is. Hij heeft mijns inziens in ieder geval subtiel gebruik gemaakt van de rechterlij ke onafhankelijkheid, die dan wel als garantie voor verantwoorde rechtspraak geldt, maar die lang niet iedere rechter zich kan per mitteren Want als voortdurend de vonnissen van een rechter vernie tigd worden door een hogere rech ter. dan kan zo'n rechter meestal zijn carrière wel vergeten. Een kantonrechter heeft die carrière echter al gemaakt. Hij verdient be ter dan bij de arrondissements rechtbank hij spreekt in zijn een tje recht( niet met twee collega's) er is een hoge mate van afwisseling van zaken en je kunt als kanton rechter echt iets doen dat zichtbaar is: huurkwesties. ontslag van perso neel. kleine geldvoerderingen. strafrechtelijke overtredingen. Een kantonrechter kan zich permitteren uitspraken te doen die lijnrecht in strijd zijn met de opvattingen van hogere rechters. Hij zal dat ter vermijding van nodeloze proceskos ten van partijen meestal niet doen. maar toch. Zo heeft de kantonrechter heel fijntjes er aan meegewerkt de Hoge Raad een.koekje van eigen deeg te bezorgen. In plaats van af te wijken van de betreurenswaardige visie op de ouderlijke macht van de Hoge Raad. heeft hij deze visie juist als argument gebruikt om een resultaat te verkrijgen dat door de Hoge Raad evenmin zal worden ge accepteerd. Uitkomst staat vast Want laten we wel wezen, deze hele procedure is een schijnproces. De definitie van schijnproces is: een proces, waarvan de uitkomst bij voorbaat vaststaat. En dat is hier het geval. Ongetwijfeld zal de Hoge Raad de gewetensbezwaarde vader veroordelen en ongeveer als volgt redeneren: de wetgever (die de ou derlijke macht zogenaamd zo on aantastbaar verklaarde) heeft ge wild dat de minderjarige mannelij ke burgers dodelijke wapens leren hanteren en gebruiken; en voorzo ver de wetgever gewetensbezwaren erkent, aan een militaire keuring mag niemand zich onttrekken. De problematiek is de Hoge Raad ver der bekend: dienstplichtige jeho va's getuigen hebben er alleen on der geleden. Als strafproces heeft deze zaak wei nig. als rechterlijk leerproces veel te betekenen. Daarom is het jam mer dat de Amsterdamse recht bank niet is meegegaan met de uitspraak van de kantonrechter. Waren beide uitspraken gelijklui dend geweest, dan ha de Hoge Raad zelf een mening over deze zaak moeten formuleren. Nu kan hij wellicht volstaan met te constate ren of de wet al dan niet goed is toegepast. Nieuwe politieserie voor NCRV 'Kamer zeventien' is de Nederlandse politieserie die de NCRV deze maand op het scherm brengt. Op de foto van links naar rechts: Wim de Haas. Caroline van Hemert, Hans Hoekman en Paul Deen. ADVERTENTIE defemina: voor 'n dagje uit. dit jaar helemaal. ;.:»..5a."r-j^ggg*g| Rotterdam. mier nationale consumentenbeurs ■■HEIijHtlDHIHHIiH Openingstijden: dagelijks van 10 -17 en van 19 - 22.30 uur, 's zondags 10-17 uur. Van zeer veel Internationale filmploegen zijn op de televisie reportages verschenen over de Derde Wereld. Maar ik meen, dat in de door Philip Engelen geregisseerde IKOR-documentaire Hakuna Kazl voor het eerst willekeurige mensen uit een plaatselijke bevolking acterend voor een camera hebben gestaan Als het niet de eerste keer is. blijf ik het toch knap vinden, omdat volslagen amateurs geen spoor vertoonden van de houterigheid die je hier nog wel ziet bij beroepsspelers. David Nburu, de naar werk zoekende jonge Keniaan, en Shadrach Opoti, een strijder voor ontplooiing volgens Afrikaanse inzichten, waren verrassend ongekunsteld. Het leek wel alsof de IKOR-medewerkers niets anders te doen hadden dan de camera te laten draaien bij interessante tafereleeltjes, waar ze toevallig tegenaangelopen waren. Er moet echter heel wat zijn afgepraat (en naar Afrikanen zijn geluisterd) voordat een zo authentiek resultaat kon worden verkicgen. Ongewoon is de film ook, omdat nooit zo simpel en wijs tegelijk door een eenvoudige Afrikaan is verteld hoe scheef het denken en handelen van veel blanken is ten aanzien van de zogenaamde ontwikkelingslanden. Vanwege het door Opoti bepleite recht van Afrikaanse landen om zich naar eigen ideeën en overeenkomstig eigen cultuur te ontplooien, mag het IKOR deze film na één vertoning niet opbergen. Want zo vlug van begrip zijn we nu ook weer niet. De zaterdagavondprogramma's Q Q en De grote Illusie heb ik vorige week reeds waarderend besproken. Berend Boudewijn en Pierre van Ostade zijn met hun vrijwel ongewijzigde BB-Kwis aan het nieuwe seizoen begonnen. Om de kosten te drukken, is het spel nu een Nederlands-Belgische onderneming geworden. Zaak is het dus. de prijzenregel aan beide kanten van de grens eerlijk te verdelen. Anders treden frustraties op. Omdat scheidsrechter Van Gemert enige foutieve beoordelingen zou hebben gemaakt, is zijn gezin bedreigd via anonieme brieven en telefoontjes. De politie moest zelfs in actie komen omdat supporters van de verliezende club onderweg waren om de familie lichamelijk leed te berokkenen. Dapper van mevrouw Van Gemert dat ze voor de televisie over deze toenemende verloedering durfde praten. Brand punt-medewerker Charles Schwietert hekelde en passant 'sportjournalisten die nooit vies zijn van ongenuanceerde meningen over mensen die in hun oog hebben gefaald'. Daarmee veegde hij generaliserend ook de integere verslaggevers van tafel en dat was fout. Bij het betoog van drs. R. van der Kooij over spelen met spel heb ik vraagtekens geplaatst. Je kunt het spelen van kinderen wel begeleiden en stimuleren, maar je hoeft het ze niet te leren. Vreemd dat het woord kinderfantasie in deze uitzending niet is gevallen. En is het waar. dat in moderne huizen zoveel minder speelruimte is dan in vooroorlogse arbeiderswoningen? Centraal Station, de zondagavond- serie van de KRO, kan gaan op vallen door uitstekend camerawerk. Verhaal en enscenering waren bij de eerste aflevering echter nog niet voldoende professioneel. Voor de nieuwe NOS-rubriek '1 op Zondag' zijn waarschijnlijk teveel 'ontmoe tingselementen' bij elkaar geperst. Er werd nogal gewichtig en ont dekkend gepraat over het masseren van voeten, maar wie het in de tropen heeft geleerd, weet dat het daar al vele eeuwen bekend is. De Mens in Wording en Ad Langebents gesprek met mevrouw dr. Anna Terruwe. twee belangrijke informa tieve programma's, stonden tegen over elkaar. Onjuist en dubbel jammer. TON HYDRA 96 Het ongewoon grote succes van de ze actie was te danken aan de gedisciplineerde manier waarop ze werd uitgevoerd. Alleen de allerbes- ten kwamen ervoor in aanmer king. vaak de hoofden van dc des betreffende afdeling in hun eigen ziekenhuis. De drie maanden in Vellore waren allesbehalve een va kantie. maar een periode van hard werken Na afloop kregen zij pas iets te zien van de omgeving. Aan vankelijk betaalden zij al hun on kosten zelf. maar na enige tijd ging het Amerikaanse ministerie van ge zondheid ertoe over die op zich te nemen. Verbazingwekkende vooruitgang werd geboekt. De operatie-technie ken waren de modernste die men kende. Een hele generatie studen ten en reeds afgestudeerden die als co-assistent dienst deden kon haar voordeel doen aan de voordrachten en demonstraties van de grootste autoriteiten. Het was echter niet zo. dat alleen India voordeel putte uit deze rege ling: er waren maar weinig Ameri kaanse ziekenhuizen waar een arts die ervaring kon opdoen waartoe hij ln India bij machte was. Nog voor Paul Californië- de rug toekeerde kreeg hij slecht nieuws De Gandhi Memorial Leprosy Foundation, de stichting die tot dusverre het Centrum van Nieuw Leven had gesteund, moest haar financiële bijdrage beëindigen. Men had wel sympathie voor Pauls werk. maar was toch van mening dat het geld van de stichting een ruimere Dorothy Clarke Wilson Vfrialins: H. A. Schrcudcr bestemming moest krijgen. Paul was ontmoedigd. Een paar dagen later sprak Paul in de kerk van 'moeder Eaton', in Pasadena. Na de bijeenkomst vroe gen enkele leden van de Internatio nal Gospel League, waartoe zij had behoord, aan Paul waarmee zij hem zouden kunnen helpen. 'U mag ons Centrum steunen zei hjj recht op de man af. 'Wij zitten zonder geld'. En nog voor Paul in India aankwam ontving hij de me dedeling dat men inderdaad had besloten het Centrum financieel te steunen. Een waardige herinnering aan de vrouw die met haar kleine kapitaaltje de stoot had gegeven tot de bouw van de eerste helder witte huisjes in het Centrum! Door de nieuwe bijdrage was men in Vellore in staat twintig jongens onderdak en levensonderhoud te bieden, het kleine kliniekje in stand te houden, twee vakleraren voor de jongens te betalen, een kokkin aan te trekken en de zorgen te verlichten van Susie Koshi. die de leiding had van het geheel. Geen dag was er een onderbreking in de financiering. Het was een reizen en trekken van belang. Korte tijd later vertrok Paul weer naar Europa. Julia Sharp, de energieke secretaresse van de Engelse Vereniging van Vrienden van Vellore. had een be zoek aan Stockholm georganiseerd, waar Paul de gast was van het Zweedse kindersteunfonds Radda Barnen en van het Zweedse Rode Kruis. Men nam het besluit dat het Zweedse Rode Kruis zou gaan deel nemen aan het programma voor Vellore Pauls gastheer, de heer Olaf Stroh. die niet alleen grote belangstelling toonde maar boven dien zeer goed op de hoogte bleek te zijn van de ganc van zaken in Vellore. Pauls gastheer, de heer van dit idee. Het Medical College kreeg ten be drag van driehonderdduizend kro nen voor een operatiekamer en voor behuizingen voor het perso neel. Vervolgens begon de heer Stroh een idee uit te werken dat bekendheid zou krijgen onder de naam Zweedse Rode Kruis-projekt. Het was een actie die ten doel had lepra onder controle te houden en te behandelen bij liefst tweehon derdduizend mensen, en revalidatie en herscholing te verschaffen aan de patiënten thuis. Bovendien richt te men bedrijven in waar invalide geworden patiënten werk konden vinden. De leiding van dit hele project berustte bij het Schieffelin Research Sanatorium in Karigiri. Het zou van niet te schatten bete kenis zijn voor het lepra-werk in Vellore. en later diende het als voorbeeld voor de opzet van dat werk in Ethiopië. Het hoogtepunt van de reis was echter het moment waarop Jean, na aankomst van Paul en Margaret in Engeland, werd aangenomen in Pauls oude kerk in St. John's Wood. Zij lieten de kinderen ditmaal ach ter in het besef dat zij misschien nog wel niet het nest konden ver laten als vogels die tot vliegen in staat waren, maar toch in elk geval voldoende konden fladderen om zich te redden. De reis had hen helaas beroofd van de gelegenheid in Vellore aanwezig te zijn bij de jubileumviering. In augustus waren in aanwezigheid van India's president dr. Rajendra Prasad de beide eerste stenen ge legd van een verpleegstersschool en een internaat voor interne artsen. 4. 'Wat snapt U al?' vroeg smidje Verholen. 'Ik heb nota bene nog niks gezegd.' 'Dat hoeft ook niet', verklaarde Willem Halsker. 'Mijn ervaringen als body builder hebben mij een boel geleerd, vat je? Jij bent smid, zeg je net. Noudan denk je natuurlijk, dat je sterk bent. Haha. jij denkt, dat je ook wel in staat bent een ge woon stuk ijzer te drukken of te stoten. Haha. vergeet het maar rus tig!' Dat was smidje Verholens eer natuurlijk te na. 'Ik stond altijd bekend als een sterke kerel', zei hij zelfverzekerd. 'Geef op dat haltertje en ik zal U eens wat laten zien.' 'Dan moet je het zelf maar weten', zei Willem Halsker schouderopha lend én met een achteloos gebaar reikte hij de; smid de zware halter over. Doch toen ondervond onze vriend de smid een onaangename FERDINAND verrassing. De halter was namelijk véél zwaarder dan hij zo op het oog gedacht had. De halter was in deze vreemde houding zelfs zoveel zwaarder, dat hij niet eens in staat was het geval tweehandig uit de nek omhoog te drukken. Hoe hij ook rukte en hoe hij ook trok, het gelukte niet. Het zweet van de in spanning parelde op zijn voorhoofd en tenslotte kon hij de halter niet meer houden en liet hij hem met een bons uit zijn handen vallen. 'Wat heb ik je gezegd', vroeg Wil lem die achteloos tegen het buffet geleund stond. 'Als beginner moet je je niet meteen wagen aan twee handig uit de nek. Dat is veel te zwaar. Maar misschien heb je als smid sterke biceps. Sterke spierbal len. om de volkse uitdrukking maar eens te gebruiken. Hier probeer de curl maar eens.' 'De Kuirel? Wat is dat?' vroeg de nog steeds aarde gelegen smidje Verholen baasd. 'De curl gaat zó', lek)G Willem uit. 'Je grijpt de haltei het midden beet in de zogenaai ondergreep. Je houdt hem met strekte armen naar beneden hem vervolgens in een vloeie beweging omhoog te brengen voor de borst. Daarbij mogen armen buigen, natuurlijk. K daar gaat-ie!' En sterke Wil herhaalde de curl in een formid hoog tempo zo'n keer of dertig 'Ik denk, dat ik dèt wel kan', de smid schuchter. Maar i bleek, dat hij ook in de curl krachten sterk had overschat, lukte hem niet. 'Je spieren van slechte kwaliteit, makker', orm Willem, de body builder. 'Daar pn. nog héél wat aan gedaan den. [10 „1 K>1 Bt ir isch be on orm erer aan 1 ling Radio vandaag HILVERSUM I NCRV: 7.00 Nws. 7.02 Levende Woord. 7 08 (S) Preludium. 7.30 Nws. 7.41 <S) Hier en nu. 7.55 Aangestipt. 8.00 (S) Te Deum laudamus. 8.24 Op de man af. 8.30 Nws. 8.36 Gymn. v.d. huisvr. 8.45 (S) Plein publ. 10.30 Nws. 10.33 Zingen met Cecilia. 10.50 Schoolradio. 11.00 In 't zilver. 12.00 (SI Killma Hawallans Show. 12.21 Voor boer en tuinder. 12.26 Med. t.b.v. land- en tulnb. 12.30 Nws. 12.41 (S) Hier en nu. aansl.: Makro. 13.00 (SI Prom. ork. met zangsolist. 13.25 Onder schooltijd. TROS: 15.00 (S) Kind en „wij. 15.30 Nws. 15.33 (S) Klass. kamermuz. 16.00 (S) Mondje Frans. 16.30 (S) Keer punt en de betekenis ervan ln een men senleven. 17.20 Overheldsvoorl.: Ontmoe tingen met Rijksgenoten. 17.30 Nws. 17.32 Aktua. PP: 18.10 Uitz. G P V. 18 30 Nws. 18.41 (S> Specialiteiten a la carte. EO: 20.00 Bijbelstudie. 20.15 (S) Kerk en zend. in Indonesia (VII). 20.40 (S) Fin. voor U! 21.20 Avondsluit. NOS: 21.30 Spaanse Pe per. 21.45 Kliniek voor huisdieren. 22.25 Ultz. Bond zonder Naam. 22.30 Nws. NCRV: 22.40 (S) Hier en nu. NOS: 22.50 (S) Hobbescoop. 23.20 (S) Jazz ln Aktle. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II VARA: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 (S) Spitsuur. (8.00 Nws. 8.11 Dingen v.d dag.) 9.00 (S) Licht strljkork. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. NOS: 9.50 (3) Muz. uit de Middeleeuwen en Renaissan ce. 10.30 Meer over minder. (11.00 Nws.) RVU: 11.40 Weten wij veel. NOS: 12.00 Den Haag deze week. 12.15 Ultz. van Symbiose. NOS- 12.25 <S> Prom. Ork. 12.50 Recht en Slecht. 13 00 Nws. VARA: 13.11 Dingen v.d. dag. 13.20 Ombudsman. NOS: 13.30 Onder de Groene Linde. 13.50 (Si Eurollght. 14.15 Zoekl. op Neder]. EO: 16.00 Nws. 16.03 Klankbord 16 10 (S) Eigenwijs. 16.30 (S) Licht en uit zicht. 17.00 (S) Onderweg. 17.40 Llcnt ensemble. 17.55 Med. EO: 18.00 Nws. 18.11 Klankbord. 18.30 (S) Jeugdtoer. 19.00 (S) Kerkorgelconc. 10.25 (S) WIJ hebben een woord v.d. wereld. NRV: 20.00 Nws. 20.05 Overdenk. 20.15 (S) Klass. balletmuz. 21.55 (SI Klass. planomuz. 22.15 (S) Llterama 22 45 (S) NRV Vocaal Ensemble. 23.10 (S) EigentlldAe Italiaanse kamermuz. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III AVRO: 7.02 Drie op je boterham. (8.02 Radiojournaal.) 9.03 (S) Pep op drie. 11.03 Radiojournaal. 11.06 Drie draalt oP verz. 12 03 (S) Drie tussen de middag 14.03 Radlolournaal. 14.06 Pop-Kontakt I 15.03 Pop-Kontakt II. 16.03 Hltmeesters. (17.03-17.06 Radiojournaal.) NOS: 18.02 Joost mag niet eten. 19.02 Drie loopt achter. VPRO: 20.00 VPRO- m&andag. 20.02 (S) Tilt. 21.02 (S) Slide Hampton in de Haarl. Jazzclub. 22.02 (S) Rik Zaai. 23.02 (S> Wlm Noordhoek. 24.00 (S) Diep In de nacht. EO: 3.00 Muz. - Motief VARA: 6.02-7.00 Alfred La garde. Speciaal Tussen twee buitenlandse feuil letons, t.w. De man van zes miljoen (19.05) en De liefdes van Napoleon (20.20) staat bij de TROS een eigen theaterrevue. De 'dragende' komie ken zijn André van Duin en Frans van Dusschoten. N'ed. 1/20.21 In Colditz zit een verrader. De krijgsgevangenen slepen hem 's nachts voor een geïmproviseerde rechtbank. De overgang naar het volgende programma is groot, want in Open en bloot gaat het over wel of niet steriliseren (21.15). Ned. 2/20.20 Aktua TV van de TROS komt met actualiteiten. Ncd. 1/22.15 Een programma met Neerlands Hoop in Bange Dagen gaat vooraf aan Van Onderen. Daarin belicht Frits van der Poel problemen in de confectie-industrie. Ned. 2/21.45 In Ein Herz und eine Seele staan Else en de burgerlijke Alfred voor hun zilveren bruiloft. Zij vraagt zich af of hij er aan zal denken. Duitsl. 1/21.00 Onder de groene linde brengt Ate Doornbosch oude liedjes en ba laden. Hilv. 2/13.30 TV vandaag NEDERLAND I NOS NOT 11.10-11.35 Schooltelevisie NEDERLAND I NOS 18.45 Paulus de Bos kabouter 18.55 Journaal TROS 19.05 Man van zes miljoen NOS 20.00 Journaal TROS 20.21 Dag dag heerlijke lach!! 21.20 Liefdes van Napole on (2) 22.15 Aktua TV NOS 22.50 Journaal tvare ook De NCRV geeft in Literama aandacht aan de uitreiking van de VARA Prijs der Nederlandse Letteren aan Marnix Gijsen. Hilv. 2/22.15 NEDERLAND II TELEAC 18.15 Gemeenteraad - les f NOS 18.45 Paulus de Bos kabouter 18.55 Journaal 19.05 f.c. Avondrood NOS 20.00 Journaal Kwalen van dieren zijn vaak te wijten aan de onwetendheid van mensen. Dc NOS vertelt er meer over in het programma Kliniek voor huisdieren. Hilv. 1/21.45 20.20 Colditz 21.115 Open en bloot 21.45 Zo zou ik nog wel uren door kunnen gaan 22.25 Van Onderen 22.55 Uitz. Symbiose NOS 22.59 Journaal feesten-water in Friesland-buiten haven. 3. vertragingstoestel-priem- droogoven (Z.N.), 4. traag-oorlogs- god. 5. liw de haver-bouwland- grondsoort, 6. werpanker-rund- plaats in Gelderland. 7. electrisch DfUIVGnSla geladen atoom-kippenloop-wiel. 8. drietenige struls-zeepwater-pers. voornaamwoord. 9. schildpad-reet. EVEN PUZZELEN Horizontaal: 1. volksvertegenwoor diging. 2. uitroep bij de Bachus- Vertikaal: 1. op geregelde tijden terugkerend. 2. wees gegroet (Lat.)- gevangenis-familielid. 3. plaats in Itali-ëzangstem, 4. bereide dieren- huiö-landbouwwerktuig-buiten- haven, 5. verharde huid-naarstig. 6. snij werktuig-soort bijl-opperste rand van een dak, 7. tijdrekening- water in Limburg-onmeetbaar ge tal. 8. landtong-plechtige gelofte leeftijd (Fr.), 9. niet goed doorbak- ken-uitruster van schepen. Oplossing van vrijdag: 1. k. 2. dok. 3. pekel. 4. store. 5. passage, 6. genet, 7. troep. 8. mos, 9. t. KOKOSNOOT 1 grote handperen 500 gr. blauwe druiven sap van 1 citroen 40 gr. suiker 2 dl. water wat aardappelmeel. Het water aan de kook brengf suiker erin oplossen en bijl met iets met water aangei aardappelmeel. Dit sausje lateL koelen en het citroensap erdoo gj ren. De peren schillen, halver het klokhuis verwijderen. De veerde peren op een schotel schikken en met de druiven ren. Het sausje er overheen s ken Deze peren-druivensla op een platte vanillepudding den gelegd of in een kant en gekochte of zelfgemaakte tai dem. Merutip: Stooflappm ndijvi bakken aardappelen, d uivensl ften te ra onda nvs: fdbest deze ome er z; daaror leid

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 4