roots slot van het Leidse 3-oktoberfeest I Concert mannenkoor klinkende gebeurtenis kt Vrouw verongelukt bij oversteken Pfaff Naaima^IaiiicM'eiitriiiii Mo! on Do Groot» Lango Maro 118. Telden. Tolofoon 07131268 Hot Naaiiiiofloooiitriaiii, llooriisoploin 29. Katwijk Tol. 61718 74740 Herdenkingsdienst in Pieterskerk Bert Matter speelde in Katwijk HORLOGES v. d. WATER Mr. De Rui j ter de Wildt in ziekenhuis Baby gestikt r2/'IOW/KWARTET MAANDAG 7 OKTOBER 1974 STAD EN REGIO L3 Optocht De tyrannic verdrijven ondanks regen een succes LEIDEN 'De tyrannie verdrijven'. Dat was het motto waaronder de jaarlijkse grote drie oktober optocht zaterdagmiddag door de stad is getrokken. Veel mensen aan de kant en een bijzonder gro te deelname aan de optocht zelf. Maar ook koud, bijna guur weer, met daar bovenop regenval die het nu niet direct bijzonder aangenaam maakten voor kijkers en deelnemers. laas eze et park Roomburg: werd zater- (P^porgen gefeest. Paraclub Icarus een demonstratie parachute- gen. die bi.j het publiek goed smaak viel. Jan Karstens van rie-oktobervereniging en broer de bekende wielrenner 'maak- ïet voor de toeschouwers toen als eerste met hoge hoed en ieel tenue een poging waagde teroutineerde polsstokspringers Ie waarddorpen van Zuid Hol en Utrecht na te doen. Drui- en zonder één van z'n schoe- twam hij uit het water. Met de optocht zelf is door de organisatoren en door alle uitvoe renden. jong en oud, erg veel eer ingelegd. In vijftien groepen trok de meest gevarieerde levende have - letterlijk, als we de varkens, de koeien, en een eenzame poedel die over een groot traject de optocht opende meerekenen - voorbij. Mu- z ekkorpsen VVcrkmans Wilskracht. K. en G. Katholieke Leidse Harmo niekapel, Concordia, Nieuw Leven) en vooral veel Leidse burgers heb ben hun uiterste best gedaan deze middag tot een waardige hoogte punt van de hele drie oktober vie ring te maken. En dat is ze zeker gelukt, al was de stemming door de kou wat minder uitbundig dan je zou verwachten. Vier eeuwen strijd voor de vrijheid werd uitgebeeld door verschillende praalwagens en groepen te voet en te paard Tot en met de oorlog 1040-1945 kon men belangrijke epi sodes uit de vaderlandse geschiede nis aanschouwen. Maar het accent lag toch- begrijpelijk- op de Leidse geschiedenis, die het theama vorm de van negen van de vijftien wa gens. Iedereen was er: Louis de Boisot, Prins Willem van Oranje, Jan van Hout, Jacob v d Does. maar ook Prins Philips en de be ruchte Valdez. En zo zegevierde weer de Leidse strijdlust over de Spaanse belegering. Een goede historische herdenking en een geslaagde op tocht. En naarmate de middag vor derde konden de paraplu's worden opgeborgen. Pilgrimfathervlag Zaterdagochtend.: In gespannen af wachting van de grote optocht 's middags dromt het publiek vooral samen bij het Galgewater en het Stadhuisplein. Onder een druilerige hemel, maar gelukkig zonder stro mende regen, is de hoofdmoot van de bezienswaardigheden vaar- en voertuigen. Vanaf de Princessekade heeft men een goed uitzicht op diverse soorten antiquiteiten. In het water ronde- en platbodem- jachten. op de wal antieke auto's. De ruim twintig grote schepen de den dit jaar Leiden aan om de traditionele uitreiking van de 'Pil- grimfathersvlag' ter gelegenheid van Leiden's ontzet juist hier te laten plaatsvinden. In de aanwezig heid van burgemeester Vis krijgt de valg zijn nieuwe eigenaar. En dat levert met de feestelijk versierde schepen en de in traditioneel kos- bere irda BR DEP pri< 01 in phii em. chi bi :1e is) les en qua tat. heb i t irsji nde kc >chi iren e t rceli. loot tuum gestoken bemanningen weer een kleurig schouwspel op. Het ma rineschip Hefring valt bij al deze historie wat uit de toon. maar dat mag de pret niet drukken. Leiden heeft weer genoten van een stukje historie. Antieke auto's Een heel ander verleden vaart niet. maar rijdt voorbij. Een dertigtal antieke auto's van rond de jaren twintig trekt door de binnenstad Prachtig opgepoetste Chryslers uit 1925, een Spijker uit 1924, en ga zo maar door. met trotse eigenaren aan.het stuur. Geen haperingen bij de oude garde, en een bewonderen de menigte langs de straten. De Baker Street Jazz Band, al actief geweest bij de hutsportmaaltijd donderdag op het Rapenburg, luis tere het geheel, spelend op een vrachtwagen, muzikaal op. Andere muziek zaterdagochtend, en ook in de middag, op het Stadhuisplein. Voor marktgangers en alle anderen traden op: de Luchtmachtkapel on der leiding van Majoor van Diepen beek, de Ritmico Especial van Dolf Delprade en The Big Band van Frits Landesbergen. Ook hier herfst, en een toenemende koude. Jammer van het niet al te gunstige weer. toch een goede aanloop voor de grote optocht. Benen Voor de benen wilde Leiden on- ganks de regen van vrijdagavond best in de benen. Het was leuk druk tijdens het majorette-con cours. Vier maal drie bekers waren er te verdelen, door iedere jury drie. De officiële jury. bestaande uit professionele deskundigen, ken de The Seven Source uit Dordrecht de eerste prijs toe. Fentissy uit Den Haag de tweede en de Pax-Maio- rettes uit. het Belgische Stirling Wendel de derde prijs. De jury gevormd door Leidse studenten liet Fentissy Uit Den Haag op de eerste plaats eindigen. Werkmans Wils kracht uit Lelden op de tweede en Les Majorettes de Moulin uit het Franse Moulin op de derde plaats. Fentissy eindigde oök als eerste bij de puhlieksiurv. Les Majorettes de Moulin eindigden als. tweede en de V'ievende Hollander uit Terneuzen als derde. De Vliegende Hollander uit Terneuzen krPee ook de eerste prijs van uit de Leidse pers gefor meerde jury. De tweede 'persprijs- ging naar de The Siverstichks uit het. Belgische Brasschaet. die even veel punten behaalden als de eerste prijswinnaars Toen gaf het onder deel 'harmonie en charme' de doorslag. De derde persprijs, kreeg het Leidse De Burcht. Veronica Verdonjca heeft na het verschijnen van het zendschip op haar drive-in- shows bekende oud medewerkers ingezet. Jan van Veen was als ouwe getrouwe met de show naar de Leidse Groenoordhal gekomen om KATWIJK Donderdagavond om half twaalf is de 74-jarige mevrouw De Jager aangereden, toen zij de Boslaan overstak. Diezelfde nacht is ze aan het ernstige hersenletsel, dat ze hierbij opliep, overleden in het Academisch Ziekenhuis. Het slachtoffer bukte, voordat ze de Boslaan overstak om wat .fruit op te rapen, dat uit haar tasje was gevallen. Daarna stak ze waar schijnlijk zonder te kijken over. De automobilist, die op de Boslaan reed, reed vermoedelijk te snel. (ADVERTENTIE) Vanaf heden kunt u voor de komplete kollektie Pfaff naaimachines, inclusief de 1200-serie, de enige naaimachines ter wereld met het Gouden Keurmerk van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, terecht bij: Tevens kunt u hier terecht voor informatie, verkoop en service voor alle Pfaff naaimachines. PFAFF BENELUX B.V., AMSTERDAM samen met Stan Haag voor de ver zamelde meute jongelui de hitge voelige klanken aan elkaar te pra ten. 'We gaan niet sentimenteel doen', had producer Dick Dubois aangekondigd, maar hei 'Veronica Sorry' van Peter Koelewijn daverde diverse malen uit de gigantisch speakeropstelling. Niet alleen Van Veen is voor de drive-in-show te ruggekeerd naar Veronica, maar ook Klaas Vaak. zoals Dubois aan kondigde. Veronica, slechts aange kondigd als 'radio-drive-in-show' trok toch publiek. Enige honderden jongelui hingen rond. af en toe verveeld voetballend met bierblik jes. Dat werd erger toen de Leidse groep Boolus. winnaar van een prijs tijdens het laatste jazz-festi- val in Loosdrecht. het verzamelde publiek probeerde bezig te houden. Boolus vermocht zaterdagavond niet te boeien. Zelfs Jan van Veen van Veronica kon de verleiding van de bierblikvoetballerij niet weer staan. De George Baker Selection onder vond meer waardering van het pu bliek, maar de groep trad slechts kort op. Buiten op het kermisterrein ston den wel zes politiemensen geïnte resseerd te kijken naar de annonces van de mensen van de boks- en "■orstehent. Begrijpelijk. Het vuurwerk vormde zaterdag avond het slot van de feestelijkhe den in Leiden. Leiden heeft een klmkend feest gehad. Een 'slokje' op z'n tijd is voor iedere feestganger goed. Volgens mij is ds. Lamping wel wat voorbarig geweest met het geven van commentaar op het houden van de herdenking in de Pieters kerk. Hij had beter eerst de de dienst kunnen meemaken. Het eni ge wat er niet goed in was. wat de te grote toespraak van burgemees ter Vis. Eer* mooi historisch betoog, maar geschikt voor een boekje, niet voor een herdenkingsdienst. Doordat deze veel te lang was. werd het allemaal veel te laat. Echter, verder alle lof voor ds. De Jong, het koor en de muziek. B. E. Veerman-Zwarts, Van der Waalstraat 6, Leiden. HERDENKINSDIENST 2 Die dienst, waarvan sommigen ont kennen dat het een dienst was (en die ontkenning is wel terecht), is verschrikkelijk uit de hand gelopen. Zoiets moet toch niet meer gebeu ren. Ik begrijp werkelijk niet. dat er van tevoren niet een sluitend draaiboek is gemaakt. De toespra ken waren te lang en de koorzang was ook veel te lang. Zo n herden king mag, naar mijn besef, zeker niet langer dan een uur duren. Als een gewone kerkdienst over het uur loopt, roept iedereen schande. De mensen kunen niet meer dan een kwartier aandachtig luisteren, zeg gen we dan. Nou, dat moet je niet al te serieus meer nemen, als je hebt meegemaakt wat er allemaal in deze herdenkingsdienst moest gebeuren. De opzet is verkeerd ge weest. Er moest veel te veel gedaan worden en dan waren de onderde len zelf ook nog te lang. Nee. vol gend jaar moet de kerk het zelf maar weer doen. Ik zou graag van de kerk willen horen waarom die het heeft laten afweten. F. J. de Goede, Leiden. ort-n i on i.-n-n i t-Bc-Te/rïo V. ori-iiimi vs-ii it-9e-TCtfio kor i-n 5 it~3 o -m/rio kort-Ti i cuws-uii-BQ-ICtfio kor t-ni oiwr.-n I t-flo-To/rlo J (ADVERTENTIE) LEIDEN Rijnlands Christelijk Mannenkoor (o.l.v. Sander van Ma rion), de zingende en pratende so praan Marie Cécile Moerdijk. 'De Leidse Sleuteltjes' (o.l.v. Henk Franke), de declamatrice Suze van Dommelen, de 'magic'-accordeo- nist John Woodhouse, de pianist organist Addie de Jong. de slagwer ker Luc Nagtegaal en het publiek heben in afwisseling of in combi naties de Leidse feestweek geeste lijk afgesloten. Deze klinkende ge beurtenis was toch wel een afslui ting op niveau. Ik meen. dat het bestuur van de Drie-oktober vereniging er goed aan heeft gedaan, deze avond te organiseren. Nu ja. er blijft altijd KATWIJK AAN ZEE De Zut- phense organist Bert Matter gaf een concert in de Triumfatorkerk. Matter is een vakbekwame, vlotte organist met een prettig aandoende muzikale zwier, die hij voorname lijk uit in snelle tempi. Alleen in twee koraalbewerkingen van Bach hield hij zich strak. En juist hierin had ik wat meer bewogenheid ver wacht. Bachts glorieuze Preludium en fuga. in G groot, klonk meeslepend door de steeds gecontroleerde vaart. Dansen als een pavane, een geillar- de, en een branie, uit een collectie van de Parijse muziekschool Pierre Attaignani waren met zo'n luchtig oppervlakkige behandeling goed af. Een paar stukken van Langlais en de variaties en fuga op een Purcell- thema van Jacques Bonset werden met het grootste gemak door Mat ter gespeeld. Johan van Wolfswinkel wel wat te wensen over. Ik wil echter graag erkennen, dat. gege ven het vooropgezette populaire ka rakter, het geheel wtl bevredigde. Alles was goed geregeld, ook wat de tijdsindeling betreft. Niemand kreeg de kans. de grenzen te over schrijden. Alle medewerkers op het toneel hadden zich in 1574-kostuum ge stoken. het hele mannenkoor bij voorbeeld. Het zal wel niet alles helemaal historisch zuiver zijn ge weest, maar de sfeer was er. Het verraste publiek juichte hen toe. Addie zette zich aan de orgelspeel tafel en Sander gaf het beginteken. Op een tekst uit 1874 en de altijd nog levende wijs van 'Wie' Neer- lands bloed' zong de zaal 'Wij jui chen nu op deze dag, op het vier- eeuwenfeest'. (Dat was toen: drie eeuwen). Nog enkele keren is er zo samen gezongen, steeds op ver trouwde melodieën. Het mannenkoor zong heel goed. De rappe lichte zang van 'De Zil vervloot' trof m j bijzonder. Ook Russische liederen, door de beel dende voordracht. De Sleuteltjes hielden het bij de oubollige stijl, maar toch wel in toom gehouden. Franke, achter de vleugel, toonde zich een over-muzi- kant. Marie Cécile babbelde gemoedelijk, zong zuiver en muzikaal oude en nieuwere ledjes en bracht nu en dan ook het willige publiek tot aktie. Woodhouse, de meester-accordeo- nist, speelde van alles door elkaar, steeds behendig. De derde oktober werd aan het eind nog door mannenkoor 'accor deonist en sopraan bezongen en de zaal verzorgde, op de wijs van El- gars 'Land of hoop and glory' de finale 'Nederland en Oranje'. Johan van Wolfswinkel. De beste wereldmerken hebben wij voor u, Seiko, Eterna, Certina, Prisma, Junghans, Citizen, EWE-Ancre. Voor 39,50 heeft u bij ons al een echt 17 st. Anker uurwerk, schokvrij en waterwerend. Een gouden 17 st. Anker da meshorloge voor slecht 79,50 Eiger. ateliers, dus le klas vak-service. UW HORLOGER Haarlemmerstraat 181 Beroep chr. geref. kerk Leiden LEIDEN - De chr. geref. kerk te Leiden heeft voor het zendingswerk van deze kerken een beroep uitge bracht op kandidaat C. D. Affourtit. die binnenkort zijn Opleiding aan de zendingshogeschool te Óegst- geest zal afsluiten en namens de genoemde kerk zal worden uitge zonden naar Venderland in Zuid- Afrika. LEIDEN Mr Ph. J. de Ruijter de Wildt, de voorzitter van de Drie- October-vereeniging. heeft zater dag, zoals velen gemerkt zullen hebben, in de optocht ontbroken. Hij werd na een hartaanval opge nomen in een ziekenhuis. LISSE De geref. kerk vrijge maakt te Lisse heeft in samenwer king met de kerk van Oegstgeest een beroep uitgebracht op kandi daat G A Snip te Groningen. KATWIJK AAN DEN RIJN. De her vormde vrouwenvereniging organi seert op dinsdag en woensdag 8 en 9 oktober verkoopdagen in de Ont- moetingskerk ten behoeve van het restauratiefonds van de dorpskerk. KATWIJK AAN DEN RIJN, Don derdag 10 oktober, 's avonds om half zeven, is er in het verpleeghuis 'De Wilbert' een protestantse kerk dienst. waarin ds G. Zonneveld uit Valkenburg voorgaat. KATWIJK AAN ZEE, Woensdag 9 oktober vergadert de N.C V.B. in De Klimroos. Mevr. G H J Hees vertelt over poppen en klederdrachten. 9 oktober vergadert de Confessio nele Vereniging in de Oranjezaal van het Jeugdhuis. De heer L. van Duijn zal spreken over Matth. 13 vers 13a. KATWIJK. Burgemeester Vermeu len zal op de maandagen 7 en 14 oktober geen spreekuur houden. KATWIJK, Van het ophalen van grof huisvuil is op donderdag 10 oktober de maandag en woensdag- wijk aan de beurt. VALKENBURG, Onder het motto Grijs op reis' werd vrijdagmiddag in het Dienstencentrum door mevr. Van 't Wout de trekking gehouden wie van de bejaarden een gratis reis mogen maken naar Majorca. De fam. de Bruin, De Wei 3 werd de gelukkige. De reis gaat per vliegtuig. Het vertrek is op 2 en de thuiskomt 9 november. RIJNSBURG. Het gospelteam The Lighters trad zaterdagavond met groot succes op in de Voorhof in Kijnsburg. Ongeveer 150 mensen waren gekomen om deze groep te beluisteren. Het was een fascine rende avond vooral toen één van oe medewerkers van de groep, Charles Groot, een kleine preek (boodschap) aan de aanwezigen meegal. Zo eenvoudig en pakkend, dat het de jongelui wel moest aan spreken, LISSE. De bloembollenverkoop aan particulieren door een 5-tal hande laren heeft vorig jaar een zo groot succes opgeleverd, dat het bestuur van Bloembollencultuur afd. Lisse besloten heeft aan deze wijze van rechtstreeks verkopen en veel bre der karakter te geven Op zaterdag 19 oktober Kunnen alle tuinbezitters in de hal H.B.C. terecht. LISSE. Zaterdagmorgen was er gro te drukte rond het clubhuis van de Showano s padvindersgroep aan de scheldende leider ging het werk Loosterweg. Groepsleider G. van der Beek en Akela De Kraker na men afschceid. Het groepswerk kan doorgaan, want een broer van ae scheidende leider ging het werk overnemen. Het was Van der Beek een vreugde, dat hij afscheid kon nemen op een hoogtepunt waar al les gereed staat om een nieuw clubhuis bij te bouwen. Voordat de groepsleider aftrad had hij nog de prettige taak om hopman A. Imt- horn te installeren er: akela De Kraker dank te betuigen. ALPHEN AAN DEN RIJN, In de stromende regen is vrijdagmiddag de gerestaureerde korenmolen 'de Eendracht' officieel in werking ge steld. Dat werd gedaan door de heer G. van de Zande, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid Hol land en voorzitter van de provinci ale molencommissie voor Zuid Hol land, die de 'vang losgooide' waar door de wieken in beweging werden gezet. Korenmolen 'De Eendracht' komt uit de Zaanstreek en is in 1898 naar Alpehn verhuisd waar hij een plaats vond aan de Rijn. nabij de Gouwsluise brug. Tot 1955 heeft de molen gedraaid. ALPHEN AD. RIJN De zes maanden oude baby van de familie B. uit de Hortensiastraat is zater dagmiddag in de wieg gestikt. Ver moedelijk had het kind een speel goedje in de mond gestoken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 3