'Als ik mijn ziel wilde bevredigen, zat ik thuis in Alphen aan den Rijn' Nieuwe bezinning op Israël in geref. bond fllsilla! Synode staat achter joodse staat Israël Alfrink: kerk staat geloof vaak in weg Eva den Hartog: Vandaag Personalia Trouw Kwartoi Nieuwe boekt Bond steunt geschorste godsdienstleraar Zwolle Oo«tduitse synode kritisch over regeringsbeleid TROUW/KWARTET MAANDAG 7 OKTOBER 1974 KERK/BINNENLAND T2/ ,0 De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B V. De Christe like Pers Directie. Ing O. Poslma, F. Diemer Hoofdredactie: J. Tamminga. Hoofdkantoor: NZ. Voor burgwal 280, Postbus 859, Adam. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro 26 92 74. Bank: Nea Midd. Bank (rek nr 69 73 60 768). Gem giro X 500. door Aldert Schipper DACCA Een van de tachtig hulporganisaties in Dacca, de hoofdstad van Bangladesj wordt ge vormd door majoor Eva den Hartog van het Leger des Heils, geassisteerd door haar onafscheidelijke assistente Grace Samson, die voor de gelegenheid de rang van kapitein heeft aangenomen. Deze dames staan aan het hoofd wie de majoor de indruk heeft dat van een staf van ruim veertig per- zij hygiënisch en efficiënt hun werk sonen. Er is een medisch team ln verrichten. Wij konden er getuige een provincieplaats en in Dacca bevindt zich een tehuis voor licha melijk gehandicapte kinderen. Dit huis beschikt over een fysio-thera- peute, een part-time arts. een aan tal verpleegsters en onderwijzend personeel. De 54 kinderen in dit huis worden desnoods geopereerd en opgelapt teneinde te voorkomen dat zij voorlopig toetreden tot het reeds onmetelijke leger bedelaars dat in de stad Dacca rondzwerft. Voor sommige kinderen ls een operatie nodig. Eva den Hartog heeft daar toe. permanent de beschikking over enkele bedden In het Shere Banga hospitaal In Dacca. De majoor is langzamerhand de schrik geworden voor talrijke min of meer hoogeplaatste personen in Bangladesj. die zij niet ten onrech te verdenkt van corruptie. Zij laat niet na deze mensen ook rechtuit in het gezicht te zeggen wat ze van hen denkt. Zij leidt het bescheiden werk van het Leger des Heils als een sergeant-majoorse vooral op kracht van haar jarenlange erva ring In de tropen. Schaamte Buitenlandse bezoekers, die zij de mateloze ellende van het land toont, worden soms overvallen door een gevoel van gêne bij zoveel doorzettingsvermogen, wanneer zij ln een kamp op onnozele voorbij gangers toetreedt, hun het onderste ooglid omlaag trekt en vaststelt dat ook deze mens aan bloedarmoede lijdt, wormen heeft of om een an dere reden slechts weinig dagen meer te leven heeft. Majoor Eva heeft dankzij een wel gezind publiek grote sommen geld en vliegtuigladingen hulpgoederen, medicijnen en voedsel te verdelen gehad. Met de medicijnen steunt het Leger des Heils enkele klinie ken van plaatselijke artsen, van van zijn, hoe de majoor enkele dozen medicamenten en zeep over droeg aan de arts van het vieze ziekenhuisje in Munshiganj, enkele uren varen stroomafwaarts van Dacca. Ook de arts van het kliniek- je in Comilla mocht enkele paket- ten ontvangen. De Rode Kruis-dok- ter in een smerig vertrek in een kamp met twee duizend Bihari- mensen. die praktisch alleen maar aspirientjes had om de tbc te lijf te gaan. kreeg tot zijn verbijstering te horen dat hij maar moest aanklop pen bij zijn eigen Rode Kruis. De majoor heeft van het Rode Kruis geen hoge pet op. In Comilla, zo'n honderd kilometer van Dacca af gelegen, heeft majoor Eva goed contact met de autoritei ten, die geen nee tegen haar dur ven te zeggen en met qo rotary, die plaatselijk een of andere rol speelt bij de hulp aan onbehuisde slacht offers van de vloed. De majoor AchtinQ gaat samen met de rotary voor deze mensen huisjes laten bouwen, voor lopig enkele honderden, later mo gelijk meer. De overheid in het district Comilla lijdt niet in dezelf de ruime mate aan corruptie als de regeringsambtenaren in Dacca. Met zijn zakelijke beheer van het dis trict heeft de districtscommissaris Eva's vertrouwen gewonnen en plukt daarvan voor zijn gebied de vruchten. Eva den Hartog is typisch iemand voor het ruige werk. Zplang er massaal pillen moeten worden doorgeslikt en prikken in ontvangst moeten worden genomen, is zij in haar element. Onbekommerd staat zij daarbij tot aan haar heupen in het water. Nu de eerste nood gele nigd is en ieder zich gereedmaakt voor de te verwachten hongersnood bevindt Eva zich in een geestelijk vacuüm. Nu begint zij het Neder landse comfort van een fris briesje of een verkoelend buitje regen te missen. Samen met haar assistente droomt zij van een air-conditioning in haar huis. Misschien is het daar door dat haar omgang met de ge wone Bengalezen wat vreemd over komt bij een passerende Nederlan der. Zij pleegt in deze mensen mo gelijke patiënten te zien. En wat de mannen betreft, die zou ze 't liefst door middel van een vasectomie in het seksueel verkeer 'onschadelijk' maken. Opleidingsschool Samen met 'kapitein' Grace, even eens uit Alphen aan den Rijn, woont majoor Eva ln een naar Bengalese maatstaven gerekend niet ongerieflijk huls in dezelfde buitenwijk, waar ook de premier van het land Moedjiboer Rachman zijn woning heeft. In dit huis zal te zijner tijd een opleidlngschool ko men voor de gehandicapte jonge ren, die de lagere school verlaten. De jongelui zullen hier allerlei am bachten leren. Wij getuigen op deze plaats van onze grote achting voor iemand als Eva den Hartog. die de mooiste jaren van haar leven onder barre omstandigheden ter wille van gedu peerde mensen heeft doorgebracht, maar een mens moet niet teveel van zichzelf vergen. Dan ga je de mensen met wier lot je begaan bent teveel als object zien. Dat is niet zo mooi en wij stellen dit met tegenzin vast, omdat Eva en Grace ons met veel hartelijkheid hebben rondgeleid. Onmiddellijk voordat wij aankwa men in Daca had zij nog een vliegtuig vol met medicamenten moeten redden uit de grijpgrage handen van het bengaalse rode kruis. Eva had daarbij de hulp In geroepen van een aantal technici van de Nederlandse firma Fokker, die op het vliegveld werken. Een van deze technici stond op een bepaald moment op het punt om een hoge regeringsambtenaar de vliegtuigtrap af te werpen Maar II. Frcy: Aquariuniliouden kui oo. Uitg. Thieme, Zutphen. 118 11,50. 'Aquariumhouden kunt u ook' aanmoedigende titel die van b< is als u niet meteen een hele otheek wilt aanschaffen. Het ls visuele handwijzer, die alles het aquariumhouden omvat en het inheemse koudwateraqua niet buiten beschouwing laat. daarvan bestaan wel liefheb met name kinderen willen hun zelf gevangen stekelbaarsji jonge kroeskarpertjes een onde bieden waarin ze niet in de ko keren het leven erbij inschi Bedenk dat naast alle kleuren vormenrijkdom van de vele t sche soorten die nu gemakkeli krijgen zijn, onze gewone sloot vijvervissen (en vergeet de w insekten niet!) minstens boeiend zijn in hun gedraging! H. Van een onzer verslaggevers ZWOLLE 'Voorop staat dat de werkgever geen recht heeft zich te bemoeien met de persoonlijke par tijpolitieke of levensbeschouwelijke opvatting van de werknemer. 'Dit schrijft Het Schoolblad, orgaan van de Algemene Bond van Onderwij zend personeel naar aanleiding van de affaire-Gert Los. de Zwolse gods dienstleraar die wegens zijn lid maatschap van de CPN door het be stuur van het Carolus Cluslus Col lege geschorst is. De leraar heeft zich donderdag te gen de hem opgelegde schorsing verweerd. Los' raadslieden van de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel hebben de motleven van het schoolbestuur die tot de schor sing leidden sterk bekritiseerd en aangevochten. Het bestuur van het Carolus Cluslus College zal binnen twee weken be kendmaken of het tot ontslag van de leraar overgaat of niet. UIT lino VAN LEZERS Jezus-bewegirig Deze christelijke' wereld staat he den ten dage toch wel op haar kop. Terwijl theologen, gereformeerde incluis, 'bedroefd' en 'bezorgd' zijn vanwege een schoolbestuur dat een godsdienstleraar (sic!) weert omdat hij lid is van de meest God-haten de en Gods kinderen vervolgende partij: het communisme, is een an- Benoemd tot hoogleraar: C. tot gewoon hoogleraar in de acj rlële wetenschapen aan de versiteit van Amsterdam. A.|t^* Lubbers tot buitengewoon hoc| raar in het privaatrecht aan U.v.A. M. Jamer tot gewoon h(3 leraar in de wetenschapsleer aai U.v.A. W. Soudijn- tot gewoon hi leraar in de farmaceutische chl aan de U.v.A. E. Golfbohm tot f itengéwoon hoogleraar in de gatie aan de T.H. Delft. B. F. I jart tot gewoon hoogleraar irf S.ociologie der niet-westerse vei aan de rijksuniversiteit te Lef! R, Spindler tot buitengewoon 1 leraar in de missiologie aan de I Leiden. A. R. Sanders-WoudstrJ gewoon hoogleraar in de kindeij chiatrie aan de Erasmus Univf teit te Rotterdam. H Franken! gewoon hoogleraar in de rechtj tenschap aan de Erasmusunivï teit. J. J. Duistermaat tot gew hoogléraar in de wiskunde aai R.Y. Utrecht. H. O Voorma gewoon hoogleraar in de molee re biologie aan de R.U. Utrech de Haan tot gewoon hoogleraa het administratief recht aan d< te Amsterdam. J. Remelink buitengewoon hoogleraar in strafrecht aan de VU. Onderscheiding Bij het bere van zijn zeventigste verjaard; de heer B. Ruytenberg te B.R MEN BENOEMD TOT RIDDEI DE ORDE VAN Oranje-Nassau heer Ruytenberg is mede-oprit van de stichting federatieve ou verenigingen. Ook door zijn in lieven kwamen een samen kingsverband van Philadelphii huizen tot stqnd in Overijssel Rijnstreek en in Gorinchem. was ook actief bij de oprici van de landelijke bond van chr lijke muziekverenigingen. joodse volk en de staat Israël on verbrekelijk is en dat het christe lijk geloof misvormd wordt, als het zijn oorsprong in het joodse volk zou vergeten, aldus het mode- ramen. Het herinnert ook aan zijn brief van vorig jaar, waarin gezegd wordt, dat het, joodse volk niet los is te denken van de bestaande staat Israël. De brief besluit met de verzekering van gebed om waarachtige verzoe ning: om een werkelijk erkende en gegarrendeerde plaats voor de staat Israël als joodse staat temidden van de volken en om een oplossing van het vraagstuk van de Palestij - nen. Het moderamen spreekt de hoop uit. dat de regering van Israël de wijsheid mag ontvangen om die beslissing te nemen, die de gerech tigheid en de vrede kunnen dienen. ROME Kardinaal Alfrink heeft op de bisschoppensynode betoogd, dat de kerk in deze tijd vaak de weg naar het geloof verspert. Hij stelde de vraag, of de synode, voor dat zij spreekt over de moeilijkhe den. die ie wereld de kerk veroor zaakt. niet eerst een gewetenson derzoek zou moeten doen over de eigen geloofwaardigheid van de kerk. Over heel de wereld wordt de klacht gehoord, dat de kerk zo wei nig aantrekkingskracht meer heeft. Niet alleen jongeren, ook ouderen wenden zich van de kerk af of interesseren zich niet langer voor haar. Het is zelfs zo, dat jongeren die op zoek zijn naar God en naar Jezus, zelden tot de kerk komen om Jezus daar te zoeken en te vinden. Wel worden ze door de persoon van Jezus en door zijn evangelie aange trokken. Zo'n aantrekkingskracht gaat volgens kardinaal Alfrink ook uit van mannen en vrouwen, die DEN HAAG Ter gelegenheid van de grote verzoendag der Joden heeft het moderamen van de her vormde synode een brief geschre ven aan de rabbijnen in Nederland. Het wijst daarin op de groeiende hartelijke verbondenheid tussen christenen en joden. Deze verbondenheid vindt haar ba sis in Jezus. 'Juist daarom stellen wij de voortgang van het geloofsge sprek op hoge prijs, omdat wat ons gescheiden houdt, ook is wat ons ten diepste verbindt', aldus het mo deramen. Steeds duidelijker wordt in de ker ken beseft, dat de band tussen het Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. der schoolbestuur bezorgd vanwege een lerares (mej. Manschot) die op haar christelijke school vrijmoedig van Jezus getuigt en tracht haar pupillen iets te doen verstaan van wat waarachtig geloof is. Ik zeg de bezorgde theologen maar na: 'ik betuig mijn solidariteit met mej. Manschot en wens haar alle moge lijke sterkte toe voor de komende weken, die voor haar ten gevolge van een onbegrijpelijke vertwijfe ling en teleurstelling (van haar schoolbestuur, dat eerst de pubici- teit wil afwachten alvorens open baar kleur te bekennen) zeker moeilijk zullen zijn'. Maar weet: Met mijn God spring Ik over een muur. Amersfoort H. Jacques Chr. geref. synode Met de heer A.A. de Jong uit Voor burg ben ik teleurgesteld over het geringe aantal liederen uit het lied boek. dat wordt vrijgegeven voor gebruik in de eredienst. Als nieuw testamentische gemeente blijven wij dus vrijwel uitsluitend liederen zingen, waarin op profetische wijze wordt geschreven over Christus. Maar om me nu tot de zeventien bij belliederen te beperken: hoe gaan deze functioneren ln de ere dienst. waarin niet ieder een lied boek heeft of wil hebben? En wie gaat ons de moeilijke melodieën leren? Zo blijven er dus verschei dene vragen open. Het is te hopen dat deputaten ons hierop antwoord kunnen geven en dat zij over drie jaar met een langere lijst komen. Want het liedboek bevat prachtige, bijbels geïnspireerde teksten op vaak schitterende melodieën. Liede ren. die in onze taal spreken over Gods handelen met de mens. Rotterdam Hans van Gelder door een evangelisch leven het beeld van Christus zichtbaar maken en daardoor geloofwaardig zijn. Kardinaal Alfrink riep de kerk op, te luisteren naar wat de gelovigen van haar verwachten. Zij vragen meer vrijheid en medeverantwoor delijkheid. Met deze vraag hangen de mogelijkheid tot grotere' creati viteit en een pluralisme nauw sa men. 'De gelovigen vragen' ons het gezag in de kerk zo uit te oefenen, dat zij daardoor herinnerd worden aan de goedheid van de Heer. een gezagsuitoefening dus waarin zij meer de liefde en de bezorgdheid ervaren, dan autoriteit'. Moderne psychologen kunnen ons. aldus kardinaal Alfrink. leren, hoe gèzag kan worden uitgeoefend op een manier, die de mensen niet als een last ervaren en zonder dat de kerk er schade van lijdt. Zo zullen de' mensen niet afgestoten of ge hinderd worden, maar eerder aan getrokken, bevestigd in hun geloof en versterkt in hun goede voorne mens en pogingen om goede chris tenen te zijn. Deze wijze van ge zagsuitoefening doet niets af aan het gezag in de kerk, maar zal het eerder versterken, meende de Ne derlandse kardinaal. Hij vroeg, hieraan bijzondere aan dacht te besteden in de gespreks groepen. waarin de synode nu voor enkele dagen uiteen is gegaan. potsdam De synode van de bond van evangelische kerken in Oost- Duitsland heeft de leiding van deze kerkenbond gevraagd, 'bevredigen de oplossingen' ge vinden voor de ernstige problemen tussen kerken pn staat.' Met name noemde de synode de situatie van de jonge christenen in het onderwijs en in de vormingsinstituten. In verband hiermee wees de synode op de on rust onder de jongeren en hun ouders, die hun vertrouwen in de kerk verliezen. Het gesprek tusen de evangelische (lutherse) kerken en de Oostduitse regering is overigens reeds lang aan de gang, zij het tot dusver zonder veel resultaat. Zo klaagde de voorzitter van de bond van evange lische kerken, de Oostberlijnse bis schop Schönherr, ln januari van dit jaar, dat kinderen uit christelijke gezinnen ln het onderwijs steeds gediscrimineerd worden, terwijl het chisteltjk onderwijs alerlei beper kingen ondervindt. De staat legt een exclusief marxistisch-lenitische opvoeding op. Toch sprak de synode zijn principië le bereidheid uit, om mee te wer ken aan de maatschappelijke op bouw, maar die bereidheid kan al leen versterkt worden in een sfeer van achting en respectering van het christelijk geloof, aldus de synode. GENOEG Terecht heeft de christelijke meente graag vertoefd bij de verl len van manna en kwakkels. Ze h< gelezen hoe de beschikking luidde, dat niemand teveel moest nemen, een eventuele angstige zorg om volgende dag niet genoeg te hebt Ze mogen maar voor één dag op pen. En dan blijkt dat precies doende te zijn. Die veel verzara heeft, heeft niet teveel en die wei verzameld heeft, heeft niet te weii f Gods zorg is voldoende. Gods 2 hoeft niet aangevuld te worden, mensen moeten het wel oprapen, gebraden kwakkels vliegen niet in mond en het brood niet rechtstre in de maag. Mensen moeten wat doen op de woenstijnreis. schien moeten ze elkaar wel hel bij het oprapen. Ik denk aai ouderen die er misschien te s voor zijn en de kinderen die het niet kunnen. Er blijft genoeg om te doen met het gegeven le] Maar het is wel genoeg. Er is plaats voor angst en paniek c woestijnreis. Wie wil bewaren de volgende dag de HEER mi het eens een dagje vergeten h< bedorven eten in handen. Mamsl is er niet bij. Het gaat immers het gegeven brood. Ja, als wij hetj nog allemaal moesten maken en| hing volkomen van ons af. ja, zou het natuurlijk geen leven Als God niet bestaat, mag niets zegt Tanchelijn, de fanatieke ki in het toneelstuk van Harry Müli Dan moet alles, in één gewei] kramp af. Mensenwerk ls niet maar het heeft z'n grenzen leven van de geef. Ook deze weel de tocht door de woestijn. (Exodus 16). Het is een zootje. Je wordt er wel een beetje rpoe van. Het is dat ik weet dat ik hier ben yoor de men sen in nood, anders had ik mijn koffertje gepakt en was ik wegge gaan. Een van de mannen van het Bengaalse rode kruis vroeg: Wat krijgen wij van die zending. Ik zeg: De bewonders van een kamp met Bihari's lijden honger en hebben allerlei ziekten. Ze komen kle ding tekort en zijn bevreesd voor wraakoefeningen door de Bengaalse bevolking. Majoor Eva den Hartog van het Leger des Heils hoort de klachten aan van een oude vrouw. De regering van Bangla desj doet wat zij kan om de Bihari's de kampen uit te krijgen en hen te dwingen zich weer onder de bevolking te mengen. Zojuist werd bekendgemaakt dat de dagelijkse vocdscluitrciking in de kampen wordt stopgezet. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP de majoor wist twee vrachtwagens medicamenten het land in te krijgen, zonder dat de douane er zelfs maar in gemoeid werd. De majoor zelf geeft op de gebeur tenis het volgende comentaar: -We hebben er wel voor moeten vechten. Ik zeg: This is Bangladesj. dit ls allemaal voor de arme men sen. Die medicijnen hebben wij al lemaal nodig. Toen zegt hij: Jullie zijn- hier om je ziel te bevredigen. Toen zeg ik: Als ik mijn ziel zo nodig zou moeten bevredigen, dan was ik thuis in Aiphen aap den Rijn'. Benoemd: te Twente-Oost (pi0] time) mevr. N. v. d. Wijk-Klaasf em. pred. te Hengelo, die deze noeming heeft aangenomen. Aangenomen: de benoeming tot raar godsdienst te Schagen G. Kooi te Westzaan. Geschiedenisleraren vragen verwerping wetsontwerp brugklas OOSTERHOUT De vereniging van leraren in de geschiedenis in Nederland (VGN). vraagt de Tweede Kamer het wetsbntwerp inzake de brugklas te verwerpen. De VGN vreest dat het vak geschiedenis in de klem komt door de voorgestelde wetswijziging. In een brief aan de Kamer zegt de VGN dat harmonisatie van de brug klassen van lager beroeps onderwijs enerzijds en MAVO-HAVO-VWO anderzijds wel haast moet leiden tot achteruitstelling van het vak geschiedenis. ïn de brugklas van het lager be roepsonderwijs wordt nu twee uur 'aardrijkskunde en geschiedenis' gegeven, in de brugklas MAVO-HA VO-VWO staan déze twee uren ge schiedenis én twee uur aardrijks kunde op de lesroosters. Staatssecretatis Veerman heeft wel gezegd dat hij er niet over denkt binnen afzienbare tijd een vak 'we reldoriëntatie' in te voeren (waarin geschiedenis en aardrijkskunde ver smelten), maar de VGN vreest het ergste als het de bedoeling is de huidige praktijk van het lager be roepsonderwijs norm te laten zijn voor het MAVO-HAVO-VWO. Van een onzer verslaggevers NIJKERK Een goed bezochte Is- raëlstudiedag voor predikanten zal waarschijnlijk het begin zijn van Intensere belangstelling en bezin ning in de gereformeerde bond voor Israël. Een kleine negentig predikanten en enkele andere belangstellenden wa ren op deze dag. die belegd was door het hoofdbestuur van de gere formeerde bond vanuit de overwe ging. dat er In de gereformeerde gezindte veel liefde en meeleven is met en voor Israël, maar tot nu toe weinig bezining Referenten wa ren prof. dr. C. Graafland en drs. S. Gerssen. Prof. Graafland liet de spaning zien ln de bijbel tusen Gods uni versele handelen met de wereld en de verkiezing van Israël. De bijbel begint niet met Israël, maar met de schepping van de wereld. De roe ping van Abram betekent niet. dat God de wereld afschrijft. Israëls verkiezing mag het nooit verleiden tot zelfverzekerd nationalisme. Israël versmaadt zijn roeping, maar toch blijft Gods trouw aan zijn verbonr domineren boven Israëls ontrouw en afval. De oudtestamen tische beloften vinden hun vervul ling ln de komst van Christus, maar prof. Graafland benadrukte, dat er toch een niet vervulde rest blijft, die nog ln het volk Israël zijn vervulling moet vinden. Daar om wees hij de vroeger veel ge hoorde opvatting, dat de nieuwtes tamentische kerk de plaats van Is raël ingenomen heeft. af. een me- benadrukte, dat Israël een schep ping is van het Woord Gods: Hoor Israël, de Heere onze God is een enig Heere. In het pure feit van zijn bestaan draait dit volk de Godsspraak met zich. Dat hebben de vijanden vaak beter begrepen dan de vrienden. Vandaar het anti semitisme. waarvan drs. Gerssen zei, dat dat ln feite in het hart van ieder mens leeft, daar het de vijand schap is tegen de God van Israël. Wat is de relatie tussen kerk en Israël? Drs. Gerssen vond de woor den 'zending' en 'gesprek' allebei tekort schieten. Het begrip 'zen ding' mist het aspect van de weder kerigheid en 'gesprek' kan te vrij blijvend zijn. Hij eindigde met de verwachting uit te spreken van een waarachtige reformatie, waaruit een nieuwe ge meente zal worden geboren: een nieuw Israël en een nieuwe kerk, samen geschaard rond Hem, die een Zoon van Israël is Het hoofdbestuur van de gerefor meerde bond zal zich nader bera den over de verschillende sugge sties, die gedaan zijn over de door werking van deze conferentie. Zo werden voorgesteld: een studie groep om de vragen rond Israël verder te doordenken; de uitzen ding van een predikant naar Israël steun aan projecten in Israël in het kader van het wereldiakonaat; een wederkerig bevruchtende rela tie tussen de gereformeerde bond en de hervormde raad voor kerk en Israël. ning die door de hele vergadering overgenomen weid. Er ligen in de bijbel nog beloften voor Israël, aldus prof. Graafland, die in dit verband waarschuwde voor twee exegetische klippen ten aanzien van wat de bijbel zegt over de toekomst, die hij concretiseerde met de namen van Llndsey en Ber- kouwer. Hal Lindsey ('De planeet die aarde heette') probeert de toe komstverwachting van de bijbel exact op een rij te zetten en laat geen ruimte voor het onbekende. Berkouwer actualiseert de toe komstverwachting eigenlijk in een eschatologisch heden. Antisemitisme Drs. Gersen, secretaris van de her vormde raad voor kerk en Israël, (ADVERTENTIE) Elke Fleurop bestelling is gegarandeerd goed. Niemand woont te ver om 'n bloemetje te sturen. Uw Fleur op- bloemist zorgt ervoor! Fleorop/IaUrflora Nederland Gtgarandtrrd gotdl I

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2