■*1— 'ortugal ging ;ondag hard ian het werk Duisenberg: Geen grote teruggang Powell adviseert stem voor Labour tn deze krant mBaneaBM .ommunistenleider: hiet uit NA VO Pompbediende in kogelvrije cabine Zwaluwen per vliegtuig logezegd |rouwenlijn iteeds drukker Schrik van Conservatieven IViwiws of gern nieuws 8 tm 16 oktober Minister niet pessimistisch over de wereldeconomie Ford verbiedt graanexport naar Rusland Vijf gewonden bij brand in Bussum Vandalen leven zich uit op kerk-in-aanbouw Dynamietschip tot zinken gebraeht Nieuwe Leidse Courant aargang no. 55ste jaargang 19/4 158 IRISTEUJK DAGBLAD VOOR 1EIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" LEIDEN, Zneterwoudsewcg ttplel. 33741. WASSENAAR, v. Zuylen van NUeveldt- straat 372, telefoon 1441. eenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers. Amsterdam Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 36,05 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur JSSABON (Reuter, UPI, AP) Portugal was zondag een toon- 3S >eeld van werk- en schoonrnaakdrift. Na de viering van het 64- arig bestaan van de republiek, waarbij vele duizenden op de been ?aren, gingen regering en volk demonstratief aan het werk om de vereld duidelijk te maken dat Portugal nu eindelijk in alle rust an het werk kon gaan en daarbij geen tijd wilde verliezen. De k. geestelijkheid had daartoe dispensatie gegeven. SITTARD Een pompbedien de in een kogelvrije cabine helpt in de nachtelijke uren in Sittard automobilisten aan benzine. De pomphouder hoopt op deze manier aan overvallen te ontkomen. De cabine is het resultaat van een idee van in specteur Nicol van de politie in Sittard. Het pompstation het enige in een cirkel van vijftien ki lometer dat 's nachts open is werd al zes keer overvallen. De klant die zijn tank wil vul len moet aan de balie het geld neertellen voor het aantal li ters dat hij wil hebben. De pompbediende kan dan vanuit de kogelvrije cabine de hoe veelheid benzine regelen. I NICE (AP) Duizenden zwa luwen hebben zojuist hun na jaarstrek per vliegtuig ge maakt. De vogels waren in hun zomerresidentie in de Zwitserse bergstreken door de vroeg in vallende kou verrast en liepen gevaar dood te vriezen. Zwit serse natuurvrienden zijn er toen op uitgetrokken om de verkleumde zwaluwen te van gen en in houten kratten ver pakt per vliegtuig naar Zuid- Frankrijk te laten verzenden. Een gro ot aa ntal andere zwalu wen werd naar Barcelona en Rome overgevlogen. In Nice werden de vogels door ornitho logen afgehaald en boven de zonnige Cöte dAzur gelost. ongelui in Lisabon schrobden ondag de paleizen en monumenten deze van politieke leuzen te ntdoen. De opening van het jacht- B( tizoen werd verschoven naar vol- ende week zondag. Arbeiders in _J ;n aantal fabrieken maakten be- rdaend dat het loon dat zij zondag E erdienden zou worden doorge- uurd naar het ministerie van ar- eid en de voetbalscheidsrechters c :hreven in een telegram aan pre- - lier Gongalves dat zij zich beschik- jjj aar stelden voor elke sportgebeur- i mis die de regering zou wilen rganiseren. Deze werkdrift was het evolg van de zaterdag door de ■Veil remier gedane oproep aan de Por- igezen aan te tonen dat het land iet naar anarchie aan het afglij- en was. Ie communistische minister zonder ortefeuille Cunhal verklaarde in en interview met Le Monde, dat ijn land zich 'voorlopig' niet moet fQkrugtrekken uit <1e NAVO. Even- dn acht hij de tijd rijp om de VS un bases op de Azoren te ontne- len. De communistische partij van ortugal heeft naar hij zei besloten eze kwesties te laten rusten omdat 'belangrijke problemen moeten rorden opgelost in het meer alge- ïene kader van de Europese veilig- eid, de internationale betrekln- en en de ontwikkeling van een Heuwe sfeer van internationale iitspanriing'. 1 Iproepen n zijn oproep aan de Portugezen iib de handen flink uit de mouwen fe steken had premier Vasco Gon- ,r Uves zaterdag sprekend in Afrto verklaard dat 'Portugal it loonniveau van andere Europe- landen nog lange tijd niet zal innen halen. We zullen hard loeten werken en ons opofferin- en moeten getroosten vóór we zo- er zijn en de mensen moeten be- rijpen dat zij hun eisen voor ho- ere lonen zullen moeten inperken', iongalves drong aan op waakzaam- eid tegenover mogelijke nieuwe :b amenzweringen van rechtse reacti- nairen. maar voegde eraan toe dat it niet tot een heksenjacht mocht eiden. Ook president Costa Gomes )e Arabische regeringen besef- en dat de Nederlandse vriend- chap met Israël geen beletsel ormt voor vriendschappelijke «trekkingen tussen Nederland sn de Arabische staten. Minister Van der Stoel Regen en storm Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen. Later opklaringen, afgewisseld door enkele buien. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde tot storm achtige wind. eerst tussen zuid tot zuidwest, draaiend naar west tot noordwest. Maximum temperaturen circa elf graden. MORGEN EN OVERMORGEN: vrij koud met nu en dan buien. Morgen zon op: 06.52 onder: 18.03 maan op: 22.55 onder: 14.15 richtte zich bij de viering van het republiek-feest tot een grote me nigte, pleitend voor een 'eenheid in verscheidenheid' en waarschuwend tegen sociale ontbinding en ver deeldheid. De menigte riep in spreekkoren niet alleen de naam van de presi dent maar nog veel luider die van 'Otelo', de voornaam van brigadier Saraiva de Carvalho, die als de grote organisator van de staats greep van april tegen het Caetano- bewind wordt gezien en nu weer de leiding heeft gehad van de arresta ties van meer dan tweehonderd personen die het vorige weekeinde de macht aan de oeweging van de strijdkrachten zouden hebben wil len ontfutselen. Carvalho zal naar zondag bekend ^s gemaakt een comissie gaan leiden 'ter liquide ring van de fascistische activiteit'. In een interview met het weekblad Le Nouvel Observateur zei premier Gongalves dat Portugal Angola slechts wil dekoloniseren met de instemming van de blanke bevol king. Angola heeft 340.000 blanken temidden van 5,3 miljoen Afrika nen. Tegelijkertijd verklaarde de minister van overzeese gebieden Almeida Santos dat het sinds de staatsgreep in Portugal enorm toe genomen aantal politieke partijen in Angola door wettelijke maatre gelen zal worden ingeperkt om de besprekingen over de onafhanke lijkheid eenvoudiger te maken. Spanje In Barcelona zijn 47 leiders van de ondergrondse Spaanse vakbeweging aangehouden die er volgens de po litie op uit waren een golf van ilegale stakingen te organiseren in de grootste Spaanse onderneming. De autofabrlek Seat. De aangehou denen, onder wie zich communisten en vier Italianen zouden bevinden, werden vrijdag gearresteerd in een parochiehuis. Bij Seat heben de afgelopen week al 2.500 arbeiders het werk onderbroken. In Madrid werden zaterdag ongeveer 200 men sen in hechtenis genomen die eveneens in een kerkelijk gebouw spraken over arbeidsproblemen in een fabriek van elektrische apara- ten. Volgens het dagblad 'Ya' dat dit meldde, werden degenen die geen strafblad haden, later vrijge laten. Naar in vakbondskringen verluidt, zijn bijna 30.000 arbeiders In Span je betrokken bij stakingen, hetzij wegens looneisen, hetzij uit solida riteit met de werknemers van de autofabriek Fasa-Renault in Vala- dolid. Stakingen zijn in Spanje verboden. LONDEN (AP, Reuter, UPI, AFP) De uiterst conservatieve Britse politicus Enoch Powell heeft zijn aanhangers zaterdag tot grote ontsteltenis van zijn vroegere (conservatieve) partijgenoten opgeroepen, bij de algemene verkiezingen van komende donderdag op de socialistische Labourpartij te stemmen. Powell, een felle tegenstander van de beslissing van de Conservatieve partij om Engeland te doen toetre den tot de Europese Gemeenschap (EG), geeft zijn vroegere partijge noten ook de schuld voor de infla tie in Engeland en beweert dat een conservatief bewind niet in staat Vliegende zwaluwen zijn in het algemeen geen nieuws. Maar als ze dat massaal per vliegtuig doen, wordt het een andere zaak. Daarom zwaluwen in deze krant. En als de eerste volgend jaar terugkomt, is het nog geen zomer. Maar dat is weer géén nieuws. Wij houden dat scherp uit elkaar. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUWE ABONNEE STRAAT: PLAATS: GIRO: Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT O NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen aub) Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelenserie .Onderne- mmgsraden door prof. dr. H. J. van Zuthem. Fraaie thermometer (goud- bedrukt op stevig kunstleer). Altijd paraatmap brief papier en pen) S< hnjt op de envelop De Chr Pers. antwoordnummer 2792, A dam. Een postzegel is niet nodig Die betalen wij. ik heb hier nog een paar viendin- Deu met hun problemen voor u zal zijn, de geldontwaarding tegen te gaan. Volgens de jongste opiniepeilingen behoudt Labour en voorsprong op de conservatieven. Er zijn echter nog' zoveel kiezers die hun mening nog niet hebben willen geven, zo dat over de uitslag van de verkie zingen nog niets met zekerheid kan worden gezegd. Labours kansen zouden er bovendien niet beter op worden door ae voortdurende ar beidsonrust in de automobielin dustrie. Powell, die zich kandidaat heeft gesteld voor de protestantse Unio nistische partij in Noord-Ierland, verklaarde woordelijk: 'Er Is een belangrijke partij die Engeland het vooruitzicht biedt om zijn par lementaire zelfbestuur en onafhan kelijkheid te herwinnen en te be houden. De partij is de Labourpar tij.' Schotland Intussen hebben Labour en de Conservatieve partij hun onderlinge strijd ln Schotland vrijwel geheel gestaakt om zich te keren tegen het snel aan Invloed winnende Schotse nationalisme. Volgens de jongste opiniepeiling kan de Schotse Nationale Partij (SNP) al op meer stemmen reke nen dan de conservatieven, terwijl ook de invloed van Labour wordt aangetast. Bij de verkiezingen van 28 februari van dit jaar kwamen de Schotse nationalisten van twee op zeven zetels ln h^t Lagerhuis. Vol gens de vlce-voorzttter van de SNP. Margo MacDonald die zelf kandi daat is voor de zetel van het dis trict Govan in Glasgow, zou haar partij nu al kunnen rekenen op tenminste 14 van de 71 Schotse zetels. Politieke deskundigen achtten het daarom mogelijk dat de verkiezin gen donderdag in Schotland wor den beslist, als de socialisten en de conservatieven geen van beide een duidelijke overwinning behalen zoals ook eind februari het geval was. Woordvoerders van Labour dringen er bij de Schotten op aan dat zij zich niet moeten laten verloken dor de beloften van de SNP dat zij rijk zullen worden van de exploita tie van de olievoorraden voor hun kust. i dagelijks geopend van 10-17 uur maandag 14 en dinsdag 15 oktober ook van 19.30-22.30 uur zondag gesloten toegang f 5 - Van een verslaggever SCHIPHOL Minister Duisenberg van financiën is niet pessimis tisch gestemd over de vooruitzichten van de wereldeconomie en hij verwacht geen wereldrecessie met grote werkloosheid. Wel gelooft hij dat het een tijdlang erg traag zal gaan met de ontwikkeling van de economie. GUILDFORD (UPI) In het 58.000 inwoners tellende Guildford, op 45 kilometer ten zuiden van Londen, zijn zaterdag kort na elkaar bommen ontploft in twee pubs (zie foto). Er waren twee soldaten onder de vijf doden en dertien vrouwelijke soldaten onder de 68 gewonden. De andere doden zijn twee vrouwen en een burger. Vijf tien gewonden zijn er ernstig aan toe. Rondom Guildford liggen militaire bases en kazernes en op zaterdagavond zitten de pubs in de stad dan ook vol soldaten, onder wie er zijn die in Noord-Ierland hebben dienst gedaan. De politie helt over naar de theorie dat de aanslag het werk is van het Ierse Republikeinse Leger (IRA). Terwijl de politie en de brandweer slachtoffers haalden uit de ene pub waar een bom was ontploft, ontplofte een tweede in een honderd meter verder gelegen zaak. i ■wpih.»»-- WASHINGTON (Reuter) Presi dent Ford heeft de uitvoering van een grote Russische graanorder voorlopig verboden om te voorko men dat de binnenlandse graan prijzen ln de Verenigde Staten te scherp oplopen. Als de volledige oogstcijfers binnen zijn zal de re gering bezien in hoeverre de Russi sche opdracht kan worden uitge voerd. Graancontracten van andere landen met de Verenigde Staten worden door deze maatregel niet aangetast, aldus een mededeling van de Amerikaanse minister van landbouw Earl Butz. De Sowjet-Unie had vorige week een enorme order geplaatst: drie miljoen ton graan en mais, ter waarde van ruim 500 miljoen dol lar De Amerikaanse regering was vervolgens op de hoogte gesteld van deze order. Dat is wettelijk verplicht sinds 1972, toen enorme graanaankopen van de Russen leid den tot een stijging van de brood prijzen ln de Verenigde Staten. Met andere graanafnemers hebben de Verenigde Staten een 'gentle men's akkoord, dat ze geen grote bestellingen zullen doen omdat de Amerikaanse graanoogst kampt met een drievoudige bedreiging: over stromingen, droogte en vroeg Inval lende vorst. De Sowjet-Unie doet niet mee aan dat akkoord en de Amerikaanse regering, kennelijk verrast door de omvangrijke bestel ling van Moskou, heeft daarom tot deze maatregel besloten. De maat regel ls uitdrukkelijk niet bedoeld als een economische stap tegen de Sowjet-Unie. (ADVERTENTIE) De minister zei dit zondagmorgen op Schiphol, toen hij terugkeerde uit Washington, waar hij deelgeno men heeft aan de jaarvergaderin gen van het Internationale Mone taire Fonds en de Wereldbank. Het was de minister daar gebleken, dat er een geweldig grote onzeker heid is ten aanzien van wat er in het komende jaar zal gebeuren en een geneigdheid tot pessimisme bij de regeringen van zeer veel landen. Maar, en in hoeverre waren de Washingtonse vergadering de mi nister meegevallen. Het was de heer Duisenberg duidelijk gewor den. dat de politieke wil aanwezig is om een recessie met grote werk loosheid als gevolg daarvan te voorkomen. De minister is ervan overtuigd, dat men allerwege de bestedingen zal gaan stimuleren als er massale werkloosheid gaat drei gen. Alle landen, aldus de minister, hebben het instrumentarium om een recessie tegen te gaan en ze hebben te kennen gegeven van plan te zijn daarvan gebruik te maken. In de slotzitting van de jaarvergadering deelde IMF-di- recteur Han Wltteveen mee dat de organisatie voorstellen zal doen om het probleem van het weer ln om loop brengen van het geld dat de olieproducenten van de olieconsu menten ontvangen op te lossen. Besloten ls het fonds van het IMF waaruit landen geholpen kunnen worden die door de hoge olieprijzen in moeilijkheden komen aanzienlijk uit te breiden. Wltteveen verklaar de dat hij concrete voorstellen voor uitbreiding van het fonds zal doen, dat nu 3,5 miljard dollar groot ls. Hij zei te hopen dat binnen zeven maanden een beslissing zal vallen. De Verenigde Staten zijn in ieder geval niet bereid om mee te doen aan de uitbreiding van het olie- BUSSUM Vijf personen zijn min of meer ernstig gewond bij een korte, felle brand ln een bovenwoning aan de Havenstraat In het centrum van Bussum. De brand brak uit doordat drie kinderen op de voorkamer met vuur speelden. Twee kinderen van vier en twee Jaar. alsmede hun moe der. moesten naar een ziekenhuis worden overgebracht. Twee Italia nen die op de zolderetage sliepen konden zich slechts redden door uit het reeds brandende zoldervenster te springen. Ook zij liepen brandwon den op. De brandweer kon het vuur snel bedwingen. NIEUW-VENNEP Een nog onbe kend aantal vandalen heeft voor duizenden guldens schade aange richt ln de ln aanbouw zijnde kerk van het apostolisch genootschap aan de Zuiderdreef ln Nieuw Ven nep. Telefoontoestellen en gereed schap werden door de ruiten naar buiten gegooid en sponningen wer den losgerukt. Vooral de directie keet op het bouwterrein en de kerk zelf moesten het ontgelden. Het moet puur vandalisme geweest zijn: er werd niets gestolen. REN NES (AFP. DPA) De Franse marine heeft gisteren na enige ver geefse pogingen het uitgebrande Cyprische vrachtschip 'Ammersee', dat met een lading van 150 ton dynamiet aan boord verlaten voor de kust van Bretagne dreef, tot zinken gebracht. fonds. Dit verklaarde de Amerikaanse on derminister van financiën na af loop van de IMF-vergadering. Vol gens hem is dq uitbreiding niet nodig en kan het IMF beter lenin gen opnemen op de New-Yorkse kapitaalmarkt. Bovendien zullen de olieprijzen binnenkort toch gaan dalen, zo voorspelde hij. Binnenland Vernieuwing DS'70 5 Sonja Barend op 'Dag Maandag' 6 Buitenland Oktoberoorlog herdacht7 CDU beschuldigd7 Nixon mag bandjes niet be heren 7 Kerk Eva den Hartog en de armen van Bangladesj 2 Bezinning over Israël 2 Kunst Verrassende Figaro 8 Schönbergs Gurre-lieder8 Sport Chris Dekker weigert te spelen 9 IJsselmeervogels ronde verder10 Twee overwinningen Roy Schuiten 11 Nieuwe boeken 2 Radio en tv 4 Puzzel, recept 4 Weer 7 Dag maandag 6 Probleem 6 Familieberichten 14

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1