'De Koperen Tuin' prikkelt fantasie [blij met blik! Tien vingers Radio- en televisieprogramma's 'Prinses' stopt ermee Roman van Vestdijk als luisterspel Westduitse kwekers willen Nederlandse export boycotten Paul Brand Chirurg in India Even puzzelen PERSONALIA Lc A ti V TROUW/KWARTET WOENSDAG 2 OKTOBER 1974 BINNENLAND/RADIO EN TV T4/K6 door Ton Hydra HILVERSUM Door de tele visie is het zo vanzelfsprekend geworden de wereld in bewegen de plaatjes binnenshuis te halen, dat we bijna vergeten zijn dat ook de radio emoties kan over brengen. Wie het niet gelooft, kan morgenmiddag een interes sante proef nemen. Via Hilver sum II zendt de AVRO tussen half drie en vijf over drie de eerste aflevering uit van het hoorspel 'De Koperen Tuin'. Iets heel bijzonders, deze door Yvonne Keuls verzorgde bewer king van Vestdijks gelijknamige roman. Op de boeken van Vestdijk is niet zelden gereageerd met een 'niet om door te komen', of 'zo moeilijk cul tureel' en te verstandelijk'. Des te boeiender is het, zich te wagen aan het experiment van alleen maar luisteren. Tien tegen één dat men zich zal laten meevoeren In een verbeeldingswereld. Waardoor precies? Het moet wel een combinatie van gelukkige fac toren zijn. Een intrigerende schil dering van het verstikkende kli maat in een roddelende gemeen schap. een zonder meer voortreffe lijke omzetting in monologen en dialogen en een homogene vertol king die aanspreekt en de verbeel ding prikkelt. Om met het laatste te beginnen: voor de bezetting van dit hoorspel recruteerde Jacques Besan?on in hoofdzaak actrices en acteurs die zelden of nooit radiowerk hadden gedaan. Een waagstuk misschien voor de regisseur en een uitdaging voor de spelers. Toneelkunstenaars zijn immers gewend hun hele li chaam als expressiemiddel te ge bruiken. Nu moesten ze het uitslui tend met hun stem zien te klaren. Vooraf heb ik enige fragmenten uit De Koperen Tuin kunnen beluiste ren. Als meer visueel dan auditief ingesteld man was Ik verrast door de beeldende kracht van de meeste stemmen. Dit experiment is niet blijven steken in het zomaar opzeg gen \an teksten. Ook wanneer men het boek niet heeft gelezen ont staat er al gauw het gevoel van vertrouwd zijn met de situatie. Scherp zijn de figuren geprofileerd in hun mens-zijn. Mensen die met achterklap en hypocrisie muren van benepen burgerlijkheid optrek ken én mensen die er op stuk Van een onzer verslaggevers WAGENINGEN Het door Zomer en Keuning in Wageningen uitge geven weekblad Prinses zal per 31 december van dit jaar ophouden te verschijnen. De verliezen, voor dit jaar begroot op tweeëneenhalf mil joen gulden maken voortzetting van de uitgave niet langer verant woord. De ongeveer tachtig bij de produk- tie van Prinses betrokken mede werkers zullen vrijwel allen elders binnen het Kluwerconcern. waartoe Zomer en Keuning in 1969 is toege treden. werk kunnen vinden. Vol gens de directie van Kluwer is voor slechts vier of vijf redactieleden geen vervangend werk voorhanden. De hoofdredactrice. Julia Martens, had eigener beweging al per eind van dit jaar ontslag genomen: ze gaat terug naar de VNU. waar ze deel uitmaakte van de redactie van Libelle, voordat ze bij Prinses kwam. Ten behoeve van de werk nemers is een sociaal plan opge steld: dit plan is vervaardigd door een dit jaar bij Zomer en Keuning ingestelde sociale commissie. De oplage van het weekblad Prin ses. dat zich richtte op een lezers kring van protestantse vrouwen, is gedaald tot 120.000. Begin dit Jaar bedroeg de oplage nog 156.000. Vol gens de directie is exploitatie van een blad als Prinses alleen mogelijk bij een oplage van minstens 200.000 Van links naar rechts het echtpaar Aus Greidanus en Saccha Bult huis (Nol en Trix in 'De Koperen Tuin'), Eric Schneider (Henri Cuperus). Yvonne Keuls, die het luisterspel heeft geschreven en ook de tv-bewerking van Vestdijks roman ter hand neemt, me vrouw Mieke Vestdijk en hoorspel-regisseur Jacques Besangon. lopen. Zoals Nol Rieske en Trix Cuperus. wier liefde bij voorbaat kansloos is. en dirigent Cuperus. die eraan ten onder gaat. Dat Vestdijk Leeuwarden als decor koos voor zijn in 1905 voltooide ro man, behoeft de Friezen niet te steken. Zijn personages komen overal voor en ieder mens kan in hen wel iets van zichzelf herken- neb. Ze zijn ook van alle tijden. En tijdloosheid is een van de krachtig ste peilers van een dramatisch werk. Dat is waarschijnlijk een van de redenen waarom Vestdijk juist De Koperen Tuin graag tot een dramatische produktie bewerkt had willen zien. De schrijver beleefde het niet: drie jaar geleden stierf hij. Wel liet hij nog weten, Yvonne Keuls voor dit moeilijke werk het meest geschikt te achten. 'Bonkiger' Het meest geschikt: deze eis geldt eveneens voor alle spelers. Maar dan maakt het wel verschil uit of ze meewerken aan een luisterspel of aan een tv-produktie. Daarover kan ik nog een aardige bijzonder heid vertellen. Toen ik dezer dagen Eric Schneider had gehoord in zijn (ADVERTENTIE) [^Worteltjes met roomsaus Smakelijk Eten uit Blik. I Recept no. 1. t Bereidingstijd ca. 10 minuten. 1 Va blik worteltjes, 1 pakje béamaise saus, 4 eetlepels koffie room. peterselie en bieslook (vers of gedroogd). De worteltjes verwarmen in het vocht (maar vooral niet laten koken). Vervolgens afgieten en warm houden. Intussen de I béamaise saus maken volgens de gebruiksaanwijzing op het pakje. Dan de i room erdoor roeren, I plus de klein gesneden i (verse of gedroogde) peterselie en bieslook. I Een gedeelte van deze saus over de worteltjes schenken. De rest er i apart bij serveren. I j menu-tip: Deze worteltjes serveren bij gebakken schelvis en gebakken aardappelen of frites, i I Mijn kijk op blik: I Thuis een voorraadje groenten in blik: dat is erg gemakkelijk. Sommige groenten zijn n.l. niet het gehele jaar door verkrijg baar. Groenten in blik wèll En wat de voedingswaarde be treft: groenten in blik bevatten in de regel meer vitamines dan I de groenten die thuis worden gekookt. Vragen? Schrijf postbus 103, Deventer. J SMIDJE VERHOLEN grandioze monoloog als Cuperus. zei ik hem graag in deze rol voor de televisie te willen zien. Maar me vrouw Vestdijk sprong onmiddellijk in het gesprek met een beslist: Nee, dat kan niet! Hij heeft niet het juiste voorkomen! Cuperus was bonkiger!' Ook Yvonne Keuls die voor de NCRV een televisiebewerking schrijft en Bob Löwestein, die de voor 1975 geplande vijf-delige serie zal regisseren, zeiden dat een ande re acteur Cuperus gestalte moet ge ven. Ze wilder^ nog niet zeggen wie. Voor degenen die het luisterspel gaan volgen is het misschien een sport om naar de meest geschikte vertolker te raden en pas later te horen welke acteur het volgens mij zal worden. Hij heeft eerder een bonkige man op de planken gezet. Nog een informatie als slot: van De Koperen Tuin als hoorspel wordt door Knippenberg een zogenaamd buik-boek uitgegeven. Het zal in 100.000 expmplaren op de scholen worden verspreid als lesmateriaal. Door deze grootste actie tot dusver wordt ongeveer 75 procent van de middelbare scholieren gelijktijdig in contact gebracht met. het werk van een schrijver. Mozambique We hebben de laatste tijd vpr- scheidene reportages te zien gekregen over de situatie in de Portugese kolonie Mozambique. De dinsdagavond getoonde film. ge maakt door een VPRO-team kan misschien niet de meest indrukwek kende worden genoemd, maar verbeeldt wel bijzonder duidelijk een aantal essentiële zaken. Maar het zwaartepunt voor de samenstellers ligt, blijkt uit de veelzeggende titel: 'Wij hebben het niet geweten'. Goed beschouwd had de uitspraak van een Nederlandse pater achter wege kunnen blijven. Hij zei dat het ondenkbaar is dat de blanke bevolking niets heeft afgeweten van de massamoorden, bedreven door het Portugese leger. De kijker had dat al eerder in de film kunnen constateren. Een nogal merkwaardige onder wijzeres had zich In allerlei bochten gewrongen om giechelend geloofwaardig te maken dat ze onmogelijk iets kon weten van de moord op ongeveer 3000 Afrikanen, even buiten het stadje Inhaminga. Maar bij het begin van het gesprek hebben we deze vrouw horen zeggen dat ze iedereen kende. Hoe kunnen dan zomaar 3000 mensen verdwijnen, zonder dat je het in de gaten krijgt? Eerlijk gezegd geloof ik niet zo erg in haar huldebetoon voor het Frelimo, en haar beweringen dat ze veel begrip heeft voor de vrijheids strijd. Deze vrouw verbaasde zich erover dat de strijders niets aan de Portugezen kwamen vragen, zelfs geen eten. Daarmee viel ze mooi door de mand als de blanke ondanks langdurig verblijf in Afrikaans gebied, hoegenaamd geen benul heeft van de mentaliteit van de gekleurde mens. Mag je haar dit kwalijk nemen? De officiële kerk in Mozambique hield zich ook van de domme, ondanks publikaties en protesten van Nederlandse priesters, zweeg de clerikale top. Zelfs toen de omvang van de gruwelen bekend was. geen teken van de kerk. Wel ging men missen celebreren voor een paar blanken die waren omgekomen. En nu we dit allemaal weer weten, gaan we over tot de orde van de dag. Mozambique is ver van ons vandaan en in ons hart kan vrede zijn. want we hebben geen schuld aan wat daar is gebeurd. Sommige lezers zullen hebben gedacht: 'Daar schrijft die tv- redacteur in de krant van dinsdag een animerend artikel over de film Kojak. de publiektrekker voor de NCRV. maar wat we te zien kregen, viel wat tegen'. Dat. is ook mijn mening. Ik begrijp niet goed waarom de NCRV de serie is gestart met 'Dubbel spel'. De aan de pers getoonde afleveringen zijn stukken beter. Erg helder was hier het verhaal niet en evenmin het filmbeeld, omdat er veel in het donker was opgenomen. Het NCRV-spel Herkent u deze tijd? is compleet met Kick Stokhuyzen weer terug op de buis en dat zal veel kijkers plezier doen. Maar uit puur eigen belang hoop ik dat dit spel met de tijd in het vervolg beter op tijd zal eindigen, want anders moet ik teveel missen van Hier en Nu. Ik kwam nu niet veel verder dan het gesprek tussen een Russische en Amerikaanse astronaut. In zijn simpelheid toch symbolisch, al was er waar schijnlijk meer uit te halen geweest. TON HYDRA BONN (Reuter) Westduitse kwe kers dreigden gisteren met een boycot-actie tegen de invoer van Nederlandse snijbloemen en kweke rij producten uit protest tegen de Nederlandse tegemoetkoming aan tuinders in verband met de hoge stookkosten. Een groep tuinders overhandigde een protest bij de Ne derlandse ambassade in Bonn na een demonstratie buiten het ge bouw. Daarin werd geprotesteerd tegen wat genoemd werd 'schen ding van de principes van de Ge meenschappelijke Markt voor eer lijke concurrentie'. De Westduitse tuinders krijgen van hun regering geen compensatie wegens hun ge stegen stookkosten. Volgens de de monstranten produceren de West duitse kwekers nu twee keer zo 140. 'Hoe ik zo sterk kom?' vroeg de kleine commissaris lachend. 'Dat ben ik geworden dank zij een goed volgehouden systeem van body building.' 'Boddie bilding? Wat is dat nou weer?' vroeg smidje Ver holen. die daar nog nooit van ge hoord had. Tijdens het nu volgende feestdiner legde de kleine commis saris precies uit wat body building nu eigenlijk was. 'Body building is lichaamsopbouw', verklaarde hij tussen de soep en de biefstuk door. 'Het is een heerlijke sport en je wordt er mirakels sterk van. Alle spiergroepen in je lichaam krijgen met behulp van wetenschappelijk samengestelde oefeningen een fer me beurt. Je werkt met halters en gewichten en als je een oefening goed kunt, dan wordt het gewicht de volgende maal ietsje verzwaard. Zo ontstaan mooi gebouwde en sterke spieren. Doe me echter één genoegen en verwar het nooit met gewichtheffen, want daar heeft het niets mee te maken. Een body buil der versterkt alleen zijn lichaam en bouwt het harmonisch op. Hij is er echter niet op uit records te bre ken.' Geïnteresseerd luisterde de smid toe, al kon hij nog niet weten, dat hij in zijn volgende avontuur al dadelijk met body building te ma ken zou krijgen. Toen de feest maaltijd was afgelopen, brachten de feestgangers de smid plechtig naar het gereedstaande vliegtuig toe. Staande op de trap wuifde de brave smid zijn vrienden nog een maal toe. 'Niet in je pakje kijken voor je thuis bent!' riep de oude Egoneel nog. Doch toen werden de deuren van het vliegtuig gesloten en sloegen de machtige motoren j ronkend aan. Het vliegtuig kwam los van de grond en daar ging de smid. terug naar zijn eigen land. Behagelijk nestelde hij zich in zijn stoel en met een dankbaar lachje nam hij de verversingen en de geïllustreerde bladen aan. die een lieftallige stewardess hem aanbood. Verbaasd keek de smid naar het bovenste blad van de tijdschriften, die hij zojuist ontvangen had. Dat I blad heette SPIER, officieel orgaan I voor body buildersMerk- waardig mompelde de smid. 'Daar had die kleine commissaris I het ook al over. Body building. lichaamsopbouw. EINDE Het volgende verhaal is getiteld: j Smidje Verholen en Body Builder. FERDINAND 92 Dokter Gass ging met verlof. Ernest Fritschi zette in Madras zijn ortho pedische studies voort, en ging la ter naar Engeland. Aan dokter Ka- malam Job, een van Pauls eerste studenten, die zich had gespeciali seerd in pathologie, werd gevraagd in Karigiri te komen werken. Hij was zeer kundig, maar even be scheiden. en schrok terug voor de verantwoordelijkheid van zo n post, doch nam het aanbod aan toen de andere stafleden hun vertrouwen in hem uitspraken en hun steun toe zegden. Ernest plaats werd ingenomen door dokter Sakuntala Karat, een nog jonge vrou./ die eveneens bij Paul had gestudeerd. Zij kreeg onder meer tot taak de eerstejaars college te geven. Dokter Selvapandian kreeg hand-chirurgie en orthopedie onder beheer, en Susie Koshi. de vrouw van een staflid nam Chan dra Manuels plaats in als leidster van het Centrum van Nieuw Leven Een grote hulp voor Paul bij het zoeken van het juiste schoeisel was David Ward, een jeugdige en vurig enthousiaste fysiotherapeut in Ka rigiri. Met name het knellen van de schoen was een moeilijk te over winnen euvel. Ook het meten van de druk waaraan de voet was bloot gesteld leverde problemen op De schoen werd door zo'n meet-appa- Dorothy Clarke Wils o n Vertaling: A. Scltreuder raat al gauw te dik. Maakte men een gat in de zool om het appa raatje te laten zinken, dan was de schoen uit zijn vorm. Paul was lang op zoek naar het juiste instrument. Al bij zijn verlof van 1958 had hij allerlei technici geraadpleegd. Tenslotte werd hem verteld dat het Franklin-instituut in Philadelphia een uiterst klein druk-metertje had ontwikkeld, dat niet meer dan een milimeter in doorsnee was. Er moesten echter zo bleek toen Paul zich van enkele exemplaren had voorzien, kleine wijzigingen en aanvullingen in worden aange bracht en Paul was geen techni cus die dit kon. De instrumentjes bleven werkeloos liggen, totdat John Bauman. een doopsgezind arts van de Western Reserve University. Vellore bezocht. Voor hem had niets van met electrlciteit in ver band stond geheimen, en hij wist ze geschikt te maken voor het ge bruik waarvoor men ze had be stemd. Zij werden aangebracht on der de voeten van de patiënten, en gaven bij elke stap een nauwkeurig beeld van de uitgeoefende druk. Dit leverde een grote bijdrage tot hun studie van het fabriceren van schoenen Het oorspronkelijke idee was van Paul Brand geweest, maar het was uitgevoe- door dokter Bauman en John Girling. Direct al in het begin van deze derde periode in India werd de arbeid onderbroken door een ge beurtenis die het hele leven ln Vellore diep raakte. Paul was laat in de middag nog in het ziekenhuis bezig, toen het bericht hem bereik te. Het was een telegram, dat een voudig luidde: 'Tante Ida is heen gegaan'. Het was mei 1960. Het was de warmste maand van alle in het zuiden van India. De meesten van de oudere stafleden waren naar het heuvelgebied getrokken, hoewel het ziekenhuis op volle toeren draaide, de toevloed van patiënten geen ogenblik verminderde, en honder den doktoren, verpleegsters en stu denten hun dagelijks werk moesten blijven verrichten. In een oogwenk had het nieuws zich verspreid. Paul kon de plotse linge verandering van sfeer voelen. Kleine groepjes vormden zich. Maar niemand leek iets te zeggen, er wés niets te zeggen. Hoewel zij dit mo ment hadden verwacht dokter Ida was bijna negentig geworden en lange tijd zeer zwak geweest hadden zij behoefte naar elkaar toe te gaan. als leden van een gezin dat een verlies had geleden. Zij voelden zich broers en zusters, die een moeder hadden verloren. 'Tante Ida' was de persoonlijke band geweest die elk staflid met elke patiënt en elke student ver bond. Radio vandaag Speciaal TV vandaag HILVERSUM I TROS: 7.00 Nws. 7 02 (S) Ontbijt-Soos. met 7.30 Nws: 7.41-P 00 Aktua; 8.30 Nws; 8.36-8.45 Gymn. v.d. huisvr. 9.00 (S) Wegwezen met tips voor trips. 9.30 (S) Van heinde en verre. 10.00 (S) Kabouter- tljd. 10.30 Nws. 10.33 (S) V.d. vrouw. II.45 (S> Care-chantant. 12.26 Med t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Nws. 12.41 Aktua. 13.15 (S) Sport na sport. 13.45 (S) Man nenkoorzang. 14.15 (S) Route-A. 15.30 Nws. 15.33 (S) Arter Sesjun. NCRV: 16.00 Geref. mlddagdst. 16 20 (S> Klanksnoer klass. muz. 17 00 Joost (1). 17.20 Over- heidsvoorl.: Tekst en uitleg. 17.30 Nws. 17.32 (S) Hier en nu. NCRV: 18 00 Bandstand. 18.30 Nws. 18.41 Spectrum. 1846 (S) Met uw ln- stemm. 19.00 (S) Popul. klass. 19.30 Be vrijd. ln de Zwarte Theologie. TROS 20.00 (Si Specialiteiten a la carte 21.15 (S) Close up. 22.30 Nws. 22.40 Aktua 23.00 En toch leven zij verder. 23.55-24 00 Nws. HILVERSUM II VARA: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 (S) In de Roode Cirkel. (8 00-8 11 Nws.) 9 00 (S) Licht ork. met zangsolis ten. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 Radloweekblad. 11.00 Nws. NOS: 11.03 Jazz uit het Hlstor. Arch. 11.30 Spiegel van Dultsl. VARA: 12.00 Oostende - Cen traal. 1300 Nws. 13.11 Dingen v.d. dag. 13.25 (SI Middagje Stoomradio. 16 00 Nws 16.03 (S) Leven ls een mysterie. 17.02 (S) Prom. Ork 17 35 R.V.U.: Met het oog op Nederl. 17.55 Med. VARA: 18.00 Nws. 18 11 Dingen v d. dag 18.20 PP: Uitz. P.PR 18.30 (S) Boeketje Romantiek. 18 50 Scala 1925- 1950 NOS: 19.40 Openb. Kunstbezit. 19.50 Den Haag vandaag. 20 00 Nws. 20.05 (S) Woensdagavond Muz.magazine. 22 10 En toch EO: 22.40 Woord der waar heid. 22.55 Klankbord. 23.05 (S) Postlu- dlum. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III KRO: 7.02 Drie op Je boterham 9.03 Pep op drie. 11.03 (S) Drie draait op verz 12.03 (S) Van twaalf tot twee. met 13.03 Raden maar... 14.03 Pop-Kontakt: Theo Stokkink Show. 16.03 Hitmeesters - Vincent van Engelen Show. (Tussen 16 30 en 18.15 onderbr voor flitsen voetbal- wedstr. Coleralne Belfast - Feyenoord en Ards Llnfleld - PSV.) NOS: 18.02 Joost mag niet eten. 19.02 (S) Drie loopt achter. 20.02 Woensdag III. (22.55 Med.) 0.02 Metro's Midnight Music. 1.02 Take It easy. 2.02 Meurders Methode. TROS: 6.02-7.00 Drie op Je bo terham. Kadetten voor God, luidt de titel van een IKOR-documentaire over het Leger des Heils. Daarna volgt Kenmerk met reportages over expe rimentele werkplaatsen in Amster dam en de Kerken-conferentie in Utrecht. Ned. 2/19.05 De NOS vertoont Een dag uit het leven van Frank Bradley, tele visiespel over een burgeemes'er en de wending die zijn leven had kun nen nemen zonder de dwang van zijn moeder. Ned. 1/20.30 Onder leiding van Wibo van der Linde organiseert de TROS een dis cussie over druggebruik, vooraf geïllustreerd door de film Alice. Ned. 2/20.21 Voor het derde jaar begint de NOS aan een serie Kijken naar kinderen, vooral gericht op ouders en andere opvolgers. Panoramiek (met een reportage over de EG- landbouwbespreklngen) s'uit hier op aan. Ned. 1/21.25 In de Duitse Televisierechtbank is de aflevering Vadermoord een sterk dramatische productie, mede door psychologische achtergronden Dultsl. 1/21.00 NCRV-radlo zendt de eerste af levering uit van een door Peter van Gestel geschreven serie. Amoureuze en maatschappelijke perikelen van een moderne jongeman. Joost. Htlv. 1/17.00 Een middagje stoomradio is een VAR A-programma vol herinnerin gen o.a. van de bekende pedagoog- schrijver Theo Thijssen. Hilv. 2/13.25 •Jan Staudt speelt Bach op het Grönlundorgel van de Engel- brechtskerk in Stockholm. Hilv. 2/23.05 NEDERLAND I NOS NOT 19 15-11.10 Schooltelevisie TROS 17.00 Snater 17.30 Ren je rot 17.55 TROS Penalty Bokaal NOS 18.45 Paulus de Bos kabouter 18.55 Journaal 19.05 Van Gewest tot Gewest 19.50 SOCUTERA: Sticht. Ned. Vrijwilligers NOS 20.00 Journaal PP 20.20 B.P. NOS 20.30 Dag uit het leven van Frank Bradley 21.25 Kijken naar kinderen 21.50 Panoramiek 22.05 Studio Sport 22.45 Den Haag vandaag 23.00 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Paulus de Bos kabouter 18.55 Journaal IKOP- 19.05 Kadetten voor God IKOR KRO RKK 19.30 Kenmerk NOS 20.00 Journaal TROS 20.21 Inf. op woensdag NOS 22.40 Journaal TELEAC 22.45 Computerkunde - les 26 l 2 3 4 5 6 7 8 9 2 3 4 s 6 r 8 9 Horizontaal: 1. aantekenboek; 2. mondwater- plaats in Gelderland- lidwoord; 3. landtong- ladder- voegwoord; 4. bende- gelijk; 5. ein de- plaaggeest- landbouwwerktuig: (Wordt vervolgd) 6. uitslag op metalen- rondhout radio omroep (afk); 7. kippenloop- deel van een boom- waterkering: 8. rund- vuur- onheil aanbrengende godin: 9. aanlegplaats- voorvoegsel. Verticaal: 1. opgewekt- paard; 2. rivier in Duitsland- naarstig;- 3. sporeplant- lied- ontkenning: 4. aardrijkskundige aanduiding schoen vorm- Chinese lengtemaat: 5. hoepel- aanhoudend; 6. plaatsje onder Vries- wandelplaats- scheik. element; 7. tijdperk- hulpmiddel op schepen; 8. bloedhuis- muze van her minnedicht; 9. soepel- voorte ken. Oplossing van gisteren 1. elegantie, 2. standaard. 3. kante loep. 4. peroratie. 5. revolutie. 6. hardhorig, 7. strategie. 8. parman tig, 9. pastorale. ETNOLOGIE Overleden Mr. W. L. E. M. Reu- ser, chef van de afdeling juridische zaken van de Nederlandse Spoorwe gen, is maandag op 63-jarige leef tijd overleden. De heer Reuser kwam ln 1940 ln dienst bij sNS. Tn 1953 werd hij belast met de leiding Samenvatting op tv van Europacup HILVERSUM De NOS-televis zal vanavond van twee europacup wedstrijden een samenvatting uit zenden. In 'Studio Sport', van 22.0 tot 22.45 uur op Nederland 1 zij beelden te zien van Ajax-Stok^' City en F.C. Twente-Ipswich Town01 De NOS-radio zal in het Hilversui 3-programma tussen 19.02 en 24. uur rechtstreekse flitsen van wedstrijden uitzenden. Van de ontmoetingen Coloraini Feijenoord en Ards Linfield-PSf°' die al om 17.15 uur beginnen, flitsen te horen in het KRO-pi gramma op Hilversum ,3 vervolge] in 'Hier en Nu' van de NCRV Hilversum 1 (tussen 17.32 en 18, uur) en in het programma vi Joost den Draaier op Hilversum (tussen 18.00 en 19.00 uur) 1 ga aa i m le: de de he He HII Vac zor ziel van de teri Am 'die kop nesi Zek daa kon De ovei 'linl Plaa teur is vi titel terw titel sche verg in tl de Lugt «weer over ceer 'luite ong ;oml 'laan der ook i^ontb( >nre< ikh ,chv van de afdeling rechtszaken en 1955 werd hij chef van de jurld! che afdeling. Ook international heeft hij vele activiteiten ontplooi^ dj Jij: rclac (ütr; .(van a diens Boeki schaj r. c ■prieb :hap leeft iteri leleic

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6