Machinepark niet steeds vernieuwen Voor het eerst CPN'er in 'Straatsburg' Niet meer uitstellen! amro bank gj Moordzaak Gorkum: oplossing dichtbij Loskoppelen van abortusklinieken moet worden erkend Den Uyl acht dwang nodig Uit de wereld van Maison deBonneterie Aquascutum nan De AGO kon haar helpen. DeAGO verzekert alles (en nog wat Uitde wereld van Maison deBonneterie Er was eens een vrouw die haar halssnoer wilde verzekeren tegen valse eksters. ffl Mutsen, cloches en dergelijke. Eis van oude NVSH-bestuur: Vragen over opvang van Surinainers ElsRiemers met je spaarboekje. Wessel Hartog: 'Je kunt de wereld niet zestien jaar terugdraaien' TROUW/KWARTET WOENSDAG 2 OKTOBER 1974 BINNENLAND T3/K5 25 r.k. 2b- de len. ge- zal Van onze sociaal-economische redactie NIJMEGEN Premier den Uyl gelooft dat de regering 'dwang' zou moeten uitoefenen om de voort durende technische vernieuwing van ons machinepark 'bewust af te remmen'. Hij zei dit gisteren op de algemene ledenvergadering van het Nederlands Christelijk Werkgevers Verbond in Nijmegen. voo liste ptei opei egge i. U r ka eft b maa' xs jrstel dag Swair aeker De laatste jaren maken technisch in vaak nog goede staat verkerende machines in steeds sneller tempo plaats voor nieuwe, meer arbeidsbe sparende machines. Volgens de pre mier is dit één van de voornaamste oorzaken van de huidige snelle groei van de werkloosheid. Een ver snelde vervanging van machines betekent bovendien een enorme verspilling aan energie en materia len, aldus de premier. De heer den Uyl was zich ervan bewust dat deze afremming onze concureentie positie met het bui tenland in gevaar kan brengen. Een effectieve aanpak van dit pro bleem zal daarom alleen mogelijk zijn op grond van internationale afspraken. Toch meende de premier dat ons land 'zich niet willoos moet laten meeslepen in de vaart van voortdurend technische vernieu wingen'. Een nieuwe dwang om in dit licht investeringen en investe ringsbeslissingen te toetsen zal daarom noodzakelijk zijn', meende bij. Bezwaren In werkgeverskring sloeg de sugge stie van de premier als een bom in. De voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen mr. Chr. van Veen zei dat de premier hiermee een beleid wil uitstippelen onder het motto 'terug naar de schop'. Het zijn volgens de heer Van Veen juist de technische ver nieuwingen die een doorbreking mogelijk maken van eentonige ar beid. Als tweede bezwaar noemde de werkgeversvoorzitter het ook al door de premier aangehaalde ge vaar van een ondergraving van on- Verwijt ze concurrentie positie. Het is een utopie om te veronderstellen dat er op dit punt internationale afspra ken gemaakt zouden kunnen wor den'. aldus de heer Van Veen. De vakbeweging reageerde positief op de suggestie van de premier. Volgens de voorzitter van het CNV, de heer J Lanser, verdient het zeker aanbeveling deze suggestie nader te onderzoeen Het argu ment dat daarmee de ontwikkeling van monotoner naar afwisselender werk wordt vertraagd, vond hij minder zwaarwegend: 'Het alterna tief is groeiende werkloosheid. Het lijkt mij als je daarmee rekening houdt dat je tot een andere afwe ging komt', aldus de voorzitter van het CNV. Premier den Uyl deed zijn opval lende uitspraak in een klemmend betoog over de noodzaak ons pro ductiestelsel aan' te passen aan de eis van de selectieve groei van onze economie. De westelijke wereld legt volgens de premier een bescha mend beslag op de natuurlijke hulpbronnen van deze wereld. Zelfs zonder het schaarsteprobleem zou den we daarom tot een afremming van de groei moeten komen, aldus de premier. Hij citeerde in dit ver band 'met liefde het onlangs ver schenen rapport 'gerede twijfel', van de wetenschappelijke bureaus van de drie christelijke partijen. Eén van de stellingen van dit rap port is dat er in de komende jaren geen of weinig ruimte zal moeten komen voor een verbetering van het reëel besteedbaar inkomen. Volgens de premier is het niet reëel lichtzinnig te spreken over de ge volgen van de beperking van de economische groei'. Het is mijn op vatting dat er een beperkte ruimte moet blijven voor de groei van het vrij besteedbaar inkomen van met name de lagere inkomensgroepen. Deze beperking moet echter wel gevolgen hebben voor de economi sche orde. Eén daarvan is dat een beperking alleen maar kan en mag worden opgelegd als de verkleining van de inkomensverschillen conse quent wordt doorgezet. Men zal niet kunnen ontkomen aan het optrek ken van de laagste inkomens en tegelijkertijd een terugdringen van de grenzen van de hogere inko mens, aldus de premier. ZWOLLE De 21-jarige losarbei- bijder A. J. D. uit Deventer is door de voo: rechtbank in Zwolle veroordeeld tot ;nste zes jaar gevangenisstraf met aftrek itelijl van voorarrest en onvoorwaardelij- Voo ke terbeschikkingstelling van de me regering wegens de moord op een 44-jarige pompbediende dn Zwolle op 27 maart. Geëist was twaalf jaar met aftrek. ng m komi an h ekom an Op besli d iT. middi Ne specia ïevroi Herd angst) E. van e Oui doi plaats) ïtse liggei otesti van Kerkj erd i lens en Krouw n dan! onda oj el boei gehet zijn ïw Ni) cheid Een andere consequentie is volgens de heer Den Uyl dat zeggenschap in de ondernemingen niet langer het domein blijft van de onderne mers. Werknemers zullen inspraak moeten krijgen in winstdelings- vraagstukken en dergelijke. Hij verweet de werkgevers dat zij 'de tekenen des tijds niet verstaan', omdat ze een halt. toeroepen aan een verdere uitbreiding van de me dezeggenschap. Hoewel hij hun korzeligheid best kon begrijpen, meende hij toch dat de huidige wetgeving op dit terrein door de ontwikkeling is achter haald'. Er is nu een nieuwe genera tie die in brede kring het beginsel van de selectieve groei aanvaardt. Het is een illusie dat de wetgeving daaraan voorbij zou kunnen gaan', aldus de premier. Hij waarschuwde de werkgevers er voor dat veel werknemers zich machteloos voelen. Dat leidt tot negatieve reacties zoals een vlucht in het ziekteverzuim en het niet willen accepteren van werk. Een verdere bezinning op de structuur (ADVERTENTIE) uwl er G. was Verei Ituur. ■echt v werd algeme dat i ook s en Stic oembol la M nam< Uit de winterkollektie van Aquascutum: een heerlijke warme „fur-cotton". Regen- èn wintermantel tegelijk met een kraag van wasbeer, dus langharig bont. De voering is van borg. Prijs f.890.-. Mantels van Aquascutum met kragen en/of manchetten van natuurbont kunt u bewonderen en kopen in de Amsterdamse Kalverstraat en op het Haagse Buitenhof. a Bij Maison de Bonneterie. fng$ Want de AGO heeft een speciale Kostbaar- hedenverzekering, waarmee je kostbaarheden verzekerd zijn tegen brutale eksters, en ook tegen lange vingers, grote krakers, kleine krakers, Boris Boef, de Zware Jongens en Jan met de handjes. Zo is dat bij de AGO. En elke assurantie- adviseur weet dat. ^9^ van de ondernemingen en de eco nomische orde is daarom hard no dig. Het einddoel daarbij is een zodanige vergemeenschappelljking van de produktie dat de tegenstel ling tussen werkgever en werkne mer opgeheven zullen zijn. Centraal akkoord De voorzitter van het Christelijk Nederlands Werkgeversverbond, mr. P. M. H. van Boven, verweet eerder die dag de vakbeweging dat zij een tijdbom onder het Centraal Ak koord heeft aangebracht. Zo wil het NW met de overheid een greep hebben op de investeringsbeslissin gen. Bovendien zou er een winsto- verhevelingsfonds moeten komen. De vakbeweging kan weten dat we beide verlangens zullen moeten af wijzen, aldus de heer Van Boven. In zijn betoog verweet hij de rege ring dat zij de werkgever te krap houdt. De kans op het slagen van een Centraal Akkoord voor 1975 achtte hij al met al uiterst gering. (ADVERTENTIE) De muts is de charmante en modieuze hoofd tooi voor komende herfst en winter. Er is een kleurrijke verscheidenheid in wollen „eierdopjes" en mohair cloches. Prijzen v.a. f. 14.50. Maar er zijn ook vele modellen bontmutsen vanToscaans lam. Prijzen v.a. f. 47.50. Het afgebeelde model kostf. 19.50. U vindt deze „hoofdse" mode in de Amster damse Kalverstraat en op het Haagse Buitenhof. Bij Maison de Bonneterie. GORKUM Op verzoek van corps chef J. W. Bezemer heeft de Rot terdamse politie maandagnacht in de Rotterdamse wijk Katendrecht twee mannen gearresteerd, die ervan verdacht worden in de vroege mor gen van dinsdag 17 september de moord op de Gorkumse bedrijfsdi- rekteur J. F. J. Courrech Staal te hebben gepleegd. De mannen, van Griekse nationaliteit en woonachtig in Gorkum, zijn na een eerste ver hoor op last van de officier van justitie in verzekerde bewaring ge steld. Gisteravond laat beschikte de poli tie nog niet over een bekentenis, doch op grond van vele aanwijzin gen twijfelt men er vooralsnog niet aan de juiste slag te hebben gesla gen. Over de identiteit van beide verdachten wilde de politie in het belang van het verdere onderzoek geen mededelingen doen. Hoewel er tegen de beide mannen reeds eer der verdenkingen bestonden, heeft de politie de aanhoudingen tot op het laatste moment uitgesteld, ten einde zoveel mogelijk bewijsma teriaal te hebben verzameld. Maandagavond beschikte de politie, die bijgestaan werd door het regio naal recherche bijstandsteam Zuid- Holland-zuid onder leiding van commissaris J. A. Blaauw veertien dagen onafgebroken aan de zaak heeft gewerkt, over zoveel aanwij zingen en getuigenverklaringen, dat tot arrestatie kon worden overge gaan. 'Ik heb daartoe niet eerder 'ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggeefsters UTRECHT Het oude bestuur van de NVSH heeft gisteren in een kort geding voor de Utrechtse rechtbank geëist, dat de drie on langs van de NVSH losgekoppelde abortusklinieken, deze loskoppe ling moeten accepteren en daarmee ook het bestuur van de nieu we stichting. Dat bestuur bestaat uit de drie NVSH-hoofdbèstuurs- leden dr. G. J. Smit, B. van der Valk en J. de Mik. willen besluiten, dan nadat een aanhouding volkomen verantwoord zou zijn', zei gisteravond corpschef Bezemer. 'Maandagavond was het zover dat ik die beslissing zonder enige twijfel durfde nemen'. Politie en recherche zijn met hun onderzoek niet over één nacht ijs gegaan en hebben de zaak volledig systematisch afgewerkt. In dat ka der paste de unieke beslissing om de gevonden kleding van de beide daders enkele dagen in een etalage voor het publiek ten toon te stellen en via twee advertentie pagina's een oproep om inlichtingen in vijf talen de wereld in te sturen. De daaruit voortgekomen inlichtin gen ondersteunden de aanwijzing, waarover de politie reeds kort na het misdrijf beschikte. Centraal daarin staan de verklaringen van enkele Gorkumers die op het tijd stip van de moord twee mannen van de plaats van het misdrijf heb ben zien wegrennen. De beschrij ving van die mannen past volgens de politie volledig op de nu gear resteerde verdachten. Eén van de verdachten, zo is be kend. is gedurende zes jaar als werknemer aan het scheepsbouwbe drijf van de vermoorde direkteur verbonden geweest. In de dagen voor de moord, zou hij, volgens verklaringen van de buren van het slachtoffer verschillende malen in de omgeving van de woning van het slachtoffer zijn gesignaleerd. Het nieuwe bestuur van dfc NVSH stelde hier als tegeneis tegenover dat de rechtbank deze loskoppeling als onrechtmatig zou aanmerken en bovendien de beslissing van het nieuwe bestuur om de directie van de drie abortusklinieken (de Stich ting Directe Hulpverlening ge naamd) te schorsen en te ontslaan, zou bekrachtigen. Het nieuwe be stuur heeft op het onlangs gehou den buitengewone congres in Drie bergen het oude hoofdbestuur ont slagen uit al zijn functies, dat wil zeggen ook uit zijn functie van bestuurslid van de abortusklinie ken. Aangezien aan deze zaak onlosma kelijk de vaststelling verbonden is van wie er op het ogenblik nu eigenlijk het wettige bestuur van de NVSH is, wordt er vandaag weer een kort geding gehouden voor de Utrechtse rechtbank, waar deze zaak bekeken zal worden en waar tevens bekeken zal worden of het nieuwe hoofdbestuur het recht had om de directeur van het NVSH- kantoor in Den Haag, dr. G. J. Smit, buiten de deur te zetten en te ontslaan. Ondemocratisch De advocaat van het oude bestuur, mr. J- Pruim uit Den Haag, betoog de dat het huidige bestuur van de Stichting Directe Hulpverlening wel degelijk het wettige bestuur is, om dat het nieuwe hoofdbestuur, dat het ontslagen heeft, immers een onwettig bestuur is. De bijeenkomst waar dit niewe bestuur werd geko zen kon volgens hem geen rechts geldige beslissingen nemen, aange zien onder de nieuwe staten de ledenraad niet meer bestaat. Volgens mr. H. W. J. Droesen, ad vocaat van het nieuwe NVSH-be stuur moet het bestuur van de SDH wel ontslagen worden, omdat het niewe hoofdbestuur wel degelijk wettig is (de nieuwe staten waren volgens hem nog niet in werking getreden, waardoor de ledenraad nog wel degelijk bestond) en omdat de loskoppeling van de abortuskli nieken op een uiterst vreemde en ondemocratische wijze tot stand is gekomen. Namelijk zonder de leden van de NVSH door wie het geld in deze klinieken is geïnvesteerd, in deze beslissing te kennen. De rechtbank zal vandaag na af loop van het tweede kort geding bepalen wanneer er uitspraak zal worden gedaan in beide zaken. Van onze correspondent ASSEN De socialistische staten leden R. Grillis en C. van Dijk hebben gedeputeerden van Drente gevraagd of er bij de rijksoverheid plannen bestaan de vestiging van Surinamers in Drente te bevorde ren, en of er maatregelen getroffen moeten worden om deze rijksgeno ten op te vangen. In verband met het laatste vragen zij tenslotte of er reeds concrete toezeggingen door het rijk zijn gedaan. (ADVERTENTIE) Bij de Amro Bank krijgt u 2% méér op 'tnieuweSpaar-Plus-Boekje. Ofwel 74%. Van een onzer verslaggevers KOÖG AAN DE ZAAN Voor het eerst in de geschiedenis telt de Nederlandse delegatie in het Europese Parlement in Straatsburg een communist. Nadat D'66 bij de laatste verkiezingen te weinig zetels in het parlement bemachtigde om een vertegenwoordiger naar het Europese Parlement te mogen afvaardigen, valt de de eer nu aan de CPN te beurt. Namens de Communistische Partij Nederland zal het Eerste Kamerlid Wessel Hartog vanaf volgende week zitting nemen in het Eu ropese Parlement. Een opmerkelijke ontwikkeling, want de CPN is een overtuigd tegenstander van een verenigd Europa. Waarom clan toch zitting nemen in het Europese Par lement, vroegen wij de heer Hartog. 'Omdat je de wereld niet zestien jaar kunt terug draaien. Die EG bestaat- nu eenmaal. Nu wij de moge lijkheid hebben onze invloed in het Europes" Parlement aan te wenden, doen wij dat ook Ik zal u een ander voorbeeld geven. Wij z.jjn altijd overtuigd tegenstan ders geweest van de onde-- nemingsraden. Tom de wet op de PBO was aangeno men, hebben wij \'.et ge zegd: wij blijven buiten de ondernemingsraden. Wij hebben er volop aan deelge nomen en nu zijn de onder nemingsraden t'vh v el heel wat anders geworden dan de ondernemers aanvankelijk dachten.' De heer Hartog zegt er het volste vertrouwen in te heb ben dat de leden van de CPN het partijb°sluit ou ie mand naar Straatsburg af te vaardigen een jaist stand punt vinden. 'Zij hebben vertrouwen in de partij. En zij begrijpen n .-us wpi. dat wij dit niet doen omdat wij zo graag parlementariër zijn. maar omdat wij onze in vloed ook in Straatsburg willen aanwenden.' Het Eerste Kamerlid Kartog verwacht niet dat hij in Straatsburg doorlopend zal samenwerken met de Itali aanse en Franse communis ten. die ook zitting hebben in het Europese Parlement. 'De Italiaanse en Franse communisten zijn veel te pro-Europees.' De Neder landse communisten zijn dat niet. Zij geloven aller eerst dat de EG de wijdver takte internationale bedrij ven meer dient dan 'e 250 miljoen inwoners van de negen lidstaten van 'e EG. 'U ziet dat nu duidelijk bij de boeren, die er door EG- maatregelen materieel op achteruit gaan.' In de twee de plaats geloven de com munisten dat Ie nationale parlementen niet dcor Brus sel mogen worden uitge schakeld. Dat de onafhanke lijkheid van de üdsiaten ge handhaafd dient te blijven. 'Niet voor niets hebben wij in 1940-45 offers gebracht voor onze onafhankelijkheid. Wanneer men nu tracht ons land op een simpende ma nier in een verenigd Europa in te lijven, dan zijn wij daar tegen.' Alleen via strijd Deze CPN-kritiek verhindert de heer Hartog geenszins zitting te nemen in 'net Eu ropese Parlement 'Wij ver wachten niet dl- Europa via het parlement ,n Straats burg socialistisch zal wor den. Het socialisme kan al leen via de strijd bereikt worden. Daarom hecht ik zeer veel waardi aan de be weging van onderop. Van öe boeren bijvoorb^e'd. Ik zal de komende jaren dan ook voortdurend contact blijven zoeken met de basis.' In het Europese Parlement zal de heer Hartog vooral luisteren en, wanneer de ge legenheid zich voordoet, het één en ander ui- het vuur proberen te sleper, -oor de werkende klasse, zelfs wan neer daarvoor rti tijdelijk verbond met andere partijen gesloten moet worden. Volgens de heer Hartog is het CPN-standpunt niet in strijd met de oude marxisti sche leuze 'Proletariërs aller landen verenigt u.' Hij ge looft dat de werkende klasse elkaar in Europa wel kar; vinden, maar dat de samen werking aan de basis moet beginnen, en ntet aan de top. Als voorbee'd noemt hij weer de boerenacties, die niet alleen In Nederland, maar ook in België, Frank rijk en Duitsland werden gevoerd. Contact met basis Het contact met de basis is Wessel Hartog (6.1? wel toe vertrouwd. Hij woont, nog altijd in één van die troos- Wessel Hartog teloze straten van Koog aan de Zaan. In 1932 werd hij lid van de toenmalige Com munistische Part'j Holland. De schrijnende armoede die hij in zijn jeugd gekend had (zijn moeder. e?n weduwe, kreeg vlak na de eerste we reldoorlog vijf gulden per week en één gulden per kind. tesamen zwen gulden. van de steun, terwijl een knecht toen als minimum loon 22 gulden verdiende) bracht hem tot de CPH. In de crisisjaren werd timmer man Hartog on'slagen om dat hij een staking georga niseerd had. Negen maan den later vond hij opnieuw werk. Tijdens de oorlog zat hij in het verzet. In de raad Direct na de oorlog werd hij in de gemeenteraad van Koog aan de Zaan gekozen, waarvan hij 27 jaar lid is geweest. Jarenlang leidde hij de bouwbond van de Eenheidsvakcentrale. Hij is altijd een groot voorstander geweest van samenwerking met het NVV. Achttien jaar lang zit hij nu al in de provinciale staten van Noord-Holland. En jaar lang was hij gedeputeerde van deze provincie, maar na de laatste statenverkiezin gen werden de communisten uit het college van gedepu teerde staten gewipt. Hij is sinds 1971 lid van de Eerste Kamer. Volgende week be gint hij zijn werkzaamheden in het Europees Parlement. 'Ik weet nog niet wat het gaat worden, maar ik ben benieuwd.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5