Garages nu ook ingeschakeld bij autokeuring Senaat wil steun aan Chili staken 'Kromme weigert mee te gaan Nixon in rolstoel Problemen met Israël over drie arrestaties 2voorfl5~ Zondag-hockey (nog) taboe in Barneveld Datum van invoering vertraagd tn deze krant Gijp WASAUTOMATEN thuis in verhuizen EO Nachtbus voor 'drinkebroers' Zuidafrikaanse televisieplannen Verscherpt Nieuwe leMse Courant WOENSDAG 2 OKTOBER 1974 HAARLEMMERSTRAAT *250 LEIDEN Alle bekende merken CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR 1EIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is gheblevan mijn hert in teghenspoet!" Iteenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 36,05 - AfdelingBezorging vanaf 08. .30 uur Van een verslaggever WAGENINGEN De overwe gend christelijke gemeenteraad van Barneveld krijgt volgende week dinsdag opnieuw een brief te behandelen van de plaatselij ke hockeyclub, die in 1968 is opgericht en sedertdien al drie maal vergeefs vergunning heeft gevraagd om ook op zondagmid dag competitiewedstrijden te mogen spelen. Aangezien de laatste verkiezingen een ver schuiving hebben opgeleverd hoopt de club dinsdag op meer succes. De met zes elftallen aan de competitie deelnemende vereni-, ging heeft tot nu toe als gevolg van het zondags-speelverbod alle wedstrijden 'uit' moeten spelen, omdat het sportveld dat gebruikt wordt gehuurd is van de ge meente. Het verbod om zondags te spelen is opgelegd ter be scherming van de zondagsheili ging. In vele gemeenten geldt zo'n verbod alleen voor de zon dagochtend, voor Barneveld ech ter voor de gehele zondag. 'Dit verbod geeft ons steeds gro tere zorgen, zowel organisato risch als financieel', aldus het be stuur in de brief. 'Daar ons be kend is, dat u aan een gepaste zondagsvoering grote waarde hecht, wijzen wij u erop dat onze vereniging een rustige ver eniging is. Er wordt niet met luidsprekers of toeters gewerkt, er is geen massale belangstel ling. ook wordt geen toegangs geld gevraagd, zodat niemand anders voor ons behoeft te wer ken. Wij menen, dat van onze club geen enkele verstoring van de zondagsrust te vrezen is', al dus het bestuur. Van onze Haagse redactie 3EN HAAG Bij de periodieke autokeuring zullen ook erkende garage- jedrijven worden ingeschakeld. Aanvankelijk lag het in de bedoeling van de regering het merendeel van de keuringen te laten verrichten in een net van itadskeurings-stations van de ANWB en de rijksdienst voor het wegverkeer. Minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) heeft gisteren na over leg met de stichting Periodieke veiligheidskeuringen Motorrij tuigen (PVM) echter besloten, de opzet van het wetsontwerp over de ver- ilichte keuringen te wijzigen. Hier- lij blijft, zo schrijft minister Wes- erterp in een brief aan de Tweede .amer, voor de automobilist een ieuze open tussen periodiek onder- loud bij erkende garagebedrijven >n een keuring in een keuringssta- ion. De leeftijd van de auto speelt lierbij geen rol meer. In de aan vankelijke opzet kon alleen voor auto's die niet ouder zijn dan enke le jaren (hoeveel jaar was nog niet vastgelegd), een zogenaamde ge kwalificeerde onderhoudsbeurt als :en keuring worden aangemerkt. later )oor deze wijziging zal de verplich- e keuring wat later worden inge voerd. Aanvankelijk lag het in de ledoeling de keuringen in de loop van volgend jaar in te voeren. Mi- ïister Westerterp heeft nu echter lan de Stichting PVM verzocht oor het eind van dit jaar te advi- ieren over (veranderde) opzet van iet keuringsapparaat. Hierdoor zal le memorie van antwoord pas be- !in volgend jaar bij de Tweede Westerterp: wijziging Kamer worden ingediend, waarna de volksvërtegenwoordiging het wetsontwerp nog moet goedkeuren. Minister Westerterp komt met deze wijziging tegemoet aan de kritiek die hij niet alleen aan de garagebe drijven. maar ook van alle partijen in de Tweede Kamer heeft gekre gen. Het voornemen om bij de uit voering van de keuring het bevoeg de bedrijfsleven grotendeels buiten spel te zetten, werd gezien als een onnodige lastenverzwaring voor de automobilist. Overigens onderschreef de tweede kamer wel de bedoeling van de ver plichte autokeuring: het bestrijden van de verkeersonveiligheid en, als bijkomende factoren, het verminde ren van de luchtverontreiniging en het voorkomen van storingen van radio en televisie. Garant Voor de opbouw van een net van keuringsstations, heeft de ANWB. aldus minister Westerterp. tot hal verwege vorige maand in totaal 6.9 miljoen gulden uitgegeven. Het be treft hier met name het aankopen van grond en het opzetten van gebouwen en installaties. De rege ring heeft zich voor een deel van deze kosten reeds garant gesteld, en zal dat hoogstwaarschijnlijk ook voor dat andere deel doen. Indien hefc wetsontwerp niet mocht wor den aangenomen, hoeft het rijk echter niet alles te vergoeden: de ANWB kan veel weer verkopen of voor andere doeleinden gebruiken. Ook heeft de ANWB nog geen per soneel voor de keuringsstations aangetrokken. Minister Westerterp heeft de ANWB gevraagd dit voor lopig ook nog niet te doen. Van onze speciale verslaggever COLERAINE Willem van Ha- negem ligt weer in de clinch met de beleidsgroep betaald voetbal van Feyenoord. Nadat hij maandag manager Guus Brox tevergeefs had gevraagd niet mee op reis naar Coleraine te hoe ven omdat hij nog altijd hinder zegt te ondervinden van kuit en enkel blessure, weigerde Van Hane- gein gistermorgen in de spelersbus die de Feyenoorders naar de lucht haven Zestienhoven zou brengen, te stappen. Bestuurslid Gerard Kerkum noemde de handelwijze van de middenvel der onsympathiek en incorrect. 'Wij zullen ons nader beraden over de stappen die wij tegen Willem zullen ondernemen'. 'Wij kennen de aard van zijn blessure, maar hadden het ook tegenover de andere spelers prettiger gevonden als hij gewoon was meegereisd. Per slot van reke ning is Van Hangem een werkne mer. die een uitstekend salaris ver diend en door Feyenoord correct wordt behandeld. Ons grootste be zwaar richt zich tegen het feit dat Willem zonder overleg te plegen zelf bepaald dat hij thuis blijft'. Trainer Wiel Corver is de mening toegedaan dat het bestuur van Feyenoord de zaak op de spits heeft Opklaringen Opklaringen, maar ook plaat selijk enkele buien. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tus sen west en noord. Maximum temperaturen omstreeks 12 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: Vooral aanvankelijk in de kustgebieden nog enkele buien. Overigens flinke opklaringen. Weinig verandering in tempe ratuur. Morgen zon op: 06.43 onder: 18.14 maan op: 18.38 onder: 09.09 Ford beschermtTurkije WASHINGTON (Reuter, AP) Na al eerder de voortzetting van de steun aan Turkije verboden te hebben, heeft de Amerikaanse Senaat gisteren besloten, ook de militaire hulp aan Chili stop te zetten. lookwaren niet aan eusd onder zestien De Senaat nam met 47 tegen 41 stemmen een amendement op een begrotingswet aan, dat was Inge diend door senator Edward Ken nedy en dat volgens de senator duidelijk zal maken, dat de Vere nigde Staten voor het herstel van de mensenrechten zijn, door de steun aan het 'repressieve bewind in Chili' stop te zetten. Senator Kennedy zei dat de hulp niet alleen moet worden gestaakt omdat de huidige Chileense rege ring de rechten van de mens heeft geschonden, maar ook omdat het image van de Verenigde Staten ernstig is geschaad door recente onthullingen over de steun, die de Amerikaanse Inlichtingendienst (CIA) heeft uitgegeven om te hel pen dat de regering van president Salvador Allende ten val zou wor den gebracht. Het huidige bewind in Chili heeft volgens Kennedy de traditionele constitutionele democratie van het land overboord gezet. Dat is een voldoende reden om de militaire hulp aan Chili te beëindigen, aldus Kennedy. Turkije :N vraagt een dame niet naar r leeftijd. Intussen heeft president Gerald Ford laten weten dat hij zijn veto zal uitspreken tegen elk wetsvoor stel tot stopzetting van de militaire hulp aan Turkije. Ford nrent dat zo'n maatregel elke kans op succes bij de oplossing van het geschil om Cyprus zou vernietigen. Gisteren heeft echter ook de Senaat (met 57 tegen 20 stemmen) besloten de hulp aan Turkije in te trekken, omdat het Amerikaanse wapens heeft gebruikt voor doeleinden, die in strijd zijn met de overeengeko men bepalingen. De Senaat verwierp een motie om alle hulp aan olie-exporterende lan den bij wijze van vergelding voor de enorme prijsverhoging voor olie, in te trekken. Senator Mike Mansfield, fractielei der van de democraten in de Se naat, had zich vergeefs verzet tegen aanvaarding van de motie betref fende Turkije. Hij vreest dat de maatregel de pogingen van minis ter van buitenlandse zaken Henry Kissinger om in de kwestie Cyprus te bemiddelen, zou ondergraven en Turkijenzou vervreemden van de Verenigde Staten en in de armen van de Sowjet-Unie zou drijven. Verder achtte hij het niet denk beeldig dat de motie Turkije zou kunnen dwingen in het Midden oosten een pro-Arabische houding aan te nemen. Totnogtoe is het neutraal geweest. In Washington ziet men de beslui ten van de Senaat als een aanwij zing dat er een groeiend ongenoe gen bestaat over de Amerikaanse buitenlandse politiek, die op een confrontatie kan uitlopen. ADVERTENTIE t (NTWNATl erkend I verhuisbedrijf De Haan's Expeditie b.v. I Alblasserdam-Edlsonweo 4-Tel. 01853-3333 1 i Richard Milhouse Nixon wordt door de gang van het Long Beach Memorial Hospitaal in Californië gereden waar hij behandeld wordt voor een bloedprop in zijn long. Voor meer nieuws over de vroegere Amerikaanse president zie onze buitenlandpagina. ;DEN HAAG Efr 'iijk'n erugfe diploma-tr^ke"p'r6bi&Tien tussen Ne- derland en Israël te ontstaan over de gang van zaken rond de ar restatie van drie Nederlanders in Israël half september. ROTTERDAM lil Rotterdam gaan per 1 november, de dag dat de nieuwe wet op het alcoholgebruik in werking treedt, nachtbussen rij den. Deze bussen brengen horeca- bezoekers vrijdags en zaterdags tot half drie thuis. Ze zullen de norma le RET-lijndiensten rijden, zij het dat zij om het halve uur rijden en het (eenheids)tarief hoger is dan het overdag gebruikelijke. Burgemeester en wethouders heb ben in principe tot een proef van drie maanden met deze wijze van openbaar vervoer besloten. De kosten zijn (voor 30 bussen) 175.000 gulden. Mocht de proef mis lukken, dan is de kans groot dat dit bedrag ten laste van de gemeente Rotterdam komt. De minister heeft namelijk laten we ten, dat hij weinig voelt voor open baar vervoers-subsldies ten behoeve van specifieke groepen. BLOEMFONTEIN (Reuter) De Zuidafrikaanse televisie zal vanuit een christelijk gezichtspunt worden gemaakt en de program ma's zullen gebaseerd zijn op feiten en zoveel mogelijk proberen fouten te vermijden, aldus de voorzitter van de Zuidafrikaanse omroep- maatschapij dr. Piet Meyer. Op een psychologen-congres in Bloem fontein vertelde hij dat de televi sie-actualiteiten-teams 'alleen de waarheid' zouden filmen. 'Televisie' zo betoogde de heer Meyer in een rede, 'zal niet alleen Engels- en Afrikaanssprekenden dichter bij el kaar brengen maar ook Afrikanen, kleurlingen en Indiërs tonen 'hoe de blanken leven.' Binnenland Het ministerie van buitenlandse za ken in Den Haag was gisteren zeer terughoudend in zijn mededelingen over deze affaire. De Nederlandse ambassadeur in Israël, de heer G. J. Jongejans, heeft, zo deelde woord voerder J. Breman gisteren alleen mee, bij de Israëlische autoriteiten 'de stappen genomen die nuttig en nodig zijn in deze zaak.' De woordvoerder was gisteren niet in staat berichten te bevestigen dat de Nederlandse ambassadeur giste ren bij de autoriteiten in Tel Aviv zijn beklag zou doen over de gang van zaken rond de arrestatie. De verbinding tussen het departement in Den Haag en de Nederlandse ambasade in Israël verloopt via de radio, maar de gevraagde inlichting over het al of niet ingediende be klag was gisteravond nog niet bin nen. Wel zei hij dat de ambassa deur vanuit Den Haag geen in structie heeft gehad een beklag in te dienen. De mogelijkheid büjft open dat de ambasadeur op eigen gezag heeft gehandeld. De affaire heeft zich als volgt ont wikkeld: op 13 september werden twee Nederlandse studenten, Mar- greta Heynsbroek en Paulina Wit kamp op Israëlisch grondgebied ge- aresteerd, op verdenking relaties met de Palestijnse organisaties te onderhouden. De ambassade werd daarover tegen het gewone gebruik in, pas op 16 september gewaar schuwd. Vervolgens werd op 20 sep tember de derde student. Willem Thierens door de Israëlische veilig heidsdienst aangehouden. In de tussentijd vanaf 16 september probeerde de ambassadeur constant toestemming te krijgen om de ge arresteerden te bezoeken. Die toe stemming kreeg hij pas op 25 sep- RinnpnlanH tember. De heer Jongejans die over «'"au" deze gang van zaken al weinig te spreken was, werd helemaal kwaad toen de Israëlische staatsradio afge lopen zondagavond de indruk wekte dat de Nederlandse ambassadeur wel direct na de arrestatie was ingelicht. Mr. Stikker over Nederland en de NAVO 7 Buitenland Van Hanegem: blessure gedreven. 'Ik vind het veel belang rijker dat de blessure van Willem zo spoedig mogelijk geneest. Ik wil eindelijk wel weer eens over een fitte groep spelers beschikken. Al weken tobben we met spelers die geblesseerd zijn. Dat is ons tegen PSV ook opgebroken. Overigens blijft de vraag waarom de leiding van Feyenoord Kristensen en Ol- sen wel vrijaf gunde en van Hane gem niet. Er is nu een nieuwe rel geschapen, die met enige takt en overleg voorkomen had kunnen worden, wat zo belangrijk is de wedstrijd tegen de Noord-Ieren die de eerste ontmoeting met 7-0 ver loren, ook Weer niet'. Door het voorval met Wlm van Hanegem, is de spanning tussen de medische staf van de landskampi oen en de spelers die openlijk par tij kiezen voor 'De Kromme' op nieuw verscherpt. De rebellerende Feyenoordcr heeft zich gisteren voor zijn blessure laten behandelen door dr. Lap. Tot overmaat' van ramp raakte gisteravond tijdens de training op het veld van Coleraine ook nog Ramljak aan zijn enkel geblessuurd. Voor een Interview met Van Ha negem zie onze sportpagina. Hot zwart-witdonkoii De Zuidafrikaanse televisie, zegt dr. Piet Meyer die daar de baas is, zal Afrikanen, kleurlingen en Indiërs laten zien hoe de blanken leven. Omgekeerd niet, kennelijk. Dus ddarom hebben ze geen kleuren-tv nodig. Wij blijven tegen eenrichtingsverkeer. Stuur die bon eens terug. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUWE AUONNEE NAAM: STRAAT GIRO: PLAATS: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DOKDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.ö.) Betaalt per inaund/kwartual Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelen-serie 'Ondernemings raden' door prol. dr. li. J. van Zuthem. Fraaie thermometer (goud- bedrukt op stevig kunstleer). Altijd paraatmap briefpa pier en pen). Schrijf op de envelop: De Chr. Per3, antwoordnummer 2792, A'dam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wil. Goncalves houdt slag om de arm met verkiezingen9 Economie Nederlander is zeer matige ijs-eter 1' Nieuwe boeken Kerk in de wereld I.ezers schrijven Kadio en tv Strips, feuilleton l'uzzel Commentaar (ADVERTENTIE) AcrUl jersey blouses m dc modekleuren M: 34148* mantetepedalisc Lelden, Haarlemmerstraat 1«3a. «Su Wh?£:iSch.00'straat 2*: Leyweo

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1