Nederlander zeer matige ijs-eter Dow Jones in nog diepere put ransen accepteren "feen duurdere olie Bezig bedrijf Bedrijfsauto-industrie alleen te redden door samenwerking [TT Winst Ahold weer omlaag Slechts 5 liter per hoofd der bevolking Harmonisatie t/tvaren- vet ge ving |iog aan begin Kans op harde concurrentie in meubelbranche Wall Street sluit half uur later Blad 'RAI-A'-tueel': li 12 eer Belgisch bier Samenwerking KLM en Golden Tulip Hotels Eind oktober weer wintertijd in VS 00 w EG produceerde heel wat wijn NEW YORK GEDRUKT ÏI'./mc rROUW/KWARTET WOENSDAG 2 OKTOBER 1974 FINANCIëN EN ECONOMIE T15/DRL17 fan een onzer verslaggevers 4 (EKEN (Westfalen) De Nederlander is een zeer matige ijs-eter. Met een verbruik van 5 liter per Voofd der bevolking kunnen wij niet in de schaduw staan van bijv. een land als de Ver. Staten, waar ||er hoofd jaarlijks zo'n 24 liter ijs wordt genuttigd. OTTERDAM Ofschoon vaak [ordt gezegd, dat de consumenten Europa In levens- en in eetge- fconten langzaam naar elkaar toe- foeien. zijn er toch nog altijd pte nationale en regionale ver- billen. Verschillen, die nog wor- fn geaccentueerd door de waren- ptgevingen in de diverse landen. harmonisatie hiervan is in Eu- ba nog nauwelijks op gang geko- Jen. fet is om deze reden dat het beleid In een concern als Unilever in de Ictor levensmiddelen en dranken Jaarlijks omzet in deze sector 6 ftljard; een bedrag dat, zo neemt len aan. over zes jaar zal zijn Irdubbeld) is gebaseerd op sterke Ifstandige maatschappijen in de Tverse landen. Deze zijn nl. door jecialisatie en kennis van de brkten, consumenten en leven- fewoonten in de meest gunstige jsitie hun produkten op de be- jeften van de consument af te framen en aldus de concurrentie hoofd te bieden. Maar ook Australië met een ver bruik van ruim 20 liter en Rusland met eveneens 20 liter mogen er zijn. Overigens komen wij nog al- BILTHOVEN Woninginrichters en meubileringsbedrijven verwach ten dat allerlei problemen hen gaan bedreigen, nu het er naar uitziet dat de 'keiharde cocurrentie' van de vóóroorlogse jaren weer aanbreekt. Dit zei de voorzitter van de Nederlandse Christelijke Bond van Ondernemers in deze sector. In Bilthoven vergaderde het centraal bureau voor woninginrichtings- en meubileringsbedrijven. met 200 le den de grootste ondernemersorga nisatie op dit gebied. Grote bedrijven als de Maxi's in Muiden en de IKEA-vestiglngen in Slledrecht en Tiel kunnen de bran che nog harder treffen dan het regeringsbeleid, zo meende de voor zitter van de christelijke bond, de heer E. van Tellingen. Hij liet ook een protesterend geluid horen te gen activiteiten van projectontwik kelaars en verzekeringsmaatschap pijen, die winkelcentra opzetten zonder rekening te houden met de oelangen van het midden- en kleinbedrijf. tijd met een voldoende uit de bus (in de ogen van <ie ijsfabrikanten althans'» indien wij kijken naar de cijfers van het consumptie-ijsver- bruik in landen als Italië en Span je. teweten resp. 4 en 2 liter per hoofd per jaar. Cijfers, die duidelijk aantonen, dat het niet zoveer het klimaat is dat bij het ijsverbruik een rol speelt dan wel het inko men- Nog altijd vindt een slordige 70 pet van de totale afzet van consump tie-ijs in de zomermaanden plaats. Geleidelijk aan komt daarin echter enige verandering en stijgen de verkopen van ijs in de winter. Niet in de laatste plaats door de activi teiten van de ijsfabrikanten. die zich meer en meer toeleggen op het' verbruik van ijs in huis De kring van kopers van consump tie-ijs is nl. nauwelijks nog voor uitbreiding vatbaar. Nu al omvat deze groep ca. 90 pet van alle kinderen en .ongeveer 80 pet van alle volassenen. Vandaar dat de in dustrie van consumptie-ijs vooral speelt op een vergroting van de aankoop- en verbruiksintensiteit. Tot nog toe niet zonder succes, zoals blijkt u it de omstandigheid dat Langnese-Iglo totaal markt aandeel van 35 pet, wat de verko pen van consumptie-ijs in de Bondsrepubliek aangaat in de eerste helft van dit jaar erin slaag de in Duitsland ruim 3 pet. meer ijs in huishoudverpakking te verkopen dan in de overeenkomstige periode van verleden jaar. Tezelfdertijd ging de verkoop van consumptie-ijs in kleine verpakking (het zgn. ijs- Geen vertrouwen in economie FS Van een onzer redacteuren Nu Wall Street ook de nieuwe week abominabel slecht heeft-inge zet, vraagt men zich in New York af hoe lang het nog duurt eer het dieptepunt van de Dow Jones-index, van oktober 1962, zal worden gepasseerd. Dat was tijdens de Cubacrisis. De Dow-Jones voor 30 vooraanstaande industriële fondsen, een index die niet eens zo nauwkeurig is, maar psychologisch van veel meer invloed dan alle andere waardemeters, kwam destijds ruim onder de 600. De consumptie-ijsfabrieken zijn in hoge mate geautomatiseerd. Bij duizen den tegelijk komen de ijsjes van de lopende band. De foto toont bet mo ment waarop het bevroren produkt uit de vorm wordt gehaald op weg naar de verpakkingsmachine. je) met 3 pet omhoog. Eerlijkheidshalve meet overigens wel worden gezegd, dat tot deze groei ook lagere verkoopprijzen hebben bijgedragen. Prijsverlagin gen, die met name het gevolg wa ren van concurrerende importen van consumptie-ijs uit Nederland en België. In Duitsland, waar het ijsverbruik bij 5,5 liter per hoofd ligt, werd vorig jaar in totaal 340 miljoen liter ijs verkocht. In 1966 was dat nog maar iets meer dan de helft, nl. 177 miljoen liter. De totaal verkochte hoeveelheid consumptie-ijs werd voor bijna driekwart industrieel geproduceerd, nl. 71 pet in 1973. tegen 64 pet in 1966. Het aandeel van de kleine ijscoman in de produktie van con sumptie-ijs ging door deze ver schuiving achteruit van 36 pet naar 29 pet. Opmerkelijk zijn ook de wijzigin gen, die zich de laatste jaren heb ben voorgedaan in het verbruikspa- troon. Zo vond b.v. in de Bondsrepu bliek in 1S66 nog 69 pet van alle kleinverbruik plaats in de vorm van 'ijsjes', 14 pet in de vorm van huishoudverpakkingen en 17 pet in grootverpakkingen voor afnemers als restaurants, kantines e.d. In het afgelopen jaar waren deze percen tages echter resp. 44. 41 en 15. Hieruit spreekt dus al een duidelij ke toeneming van het verbruik van consumptie-ijs thuis. Een ontwik keling. die zoals gezegd, de indus trie welbewust aanmmoedigt en waarvan zij met name ook haar groei in de komende jaren ver wacht. )ok Duitsers waarschuwen voor ontwrichting ASHINGTON Frankrijk zal geen verdere grootscheepse ver ging van de olieprijzen accepteren. De huidige prijzen zijn het ;erste, wat we ons in 1975 kunnen veroorloven zonder dat de anse economie ernstig ontwricht wordt. Deze waarschuwing 'ak de Franse minister van financiën, Fourcade uit tijdens de irvergaderingen van het Internationale Monetaire Fonds en Wereldbank. k de Westduitse minister Apel arschuwde in zijn. rede in Wash- ton de Arabische landen niet politieke en sociale structuur in aar te brengen va»n landen, die deel hebben van de hoge olie- jzen. Onverantwoord optreden, us Apel. zou als een boemerang nnen werken en dat zijn toe- nden die niet kunnen worden -oiereerd. De Duitse minister ld de Arabieren voor c!at de ns om hun geld winstgevend te eggen overeen moet komen met noodzaak van het intact laten de economieën van de olie >ruikende landen, voornamelijk tot Arabieren ge- hte redevoeringen werden in tshington gehouden zonder aan- sigheid van de OPEC (de organi- ie van olieproducerende lalden). OPEC en de CAPEC (Arabische ilanden) waren wel uitgenodigd, ar zijn daar niet op ingegaan, afzonderlijke lidstaten van de e organisaties hebben wel hun in delegaties gebonden. De mi ners van financiën van Egypte, eweit, Saoedi-Arabië en Oman echter niet aanwezig. Ook de izolaanse minister van financiën liet in Washington. De centrale- ïkpresldenten van de voornaam- olielanden wonen de jaarverga- ing van IMF en wereldbank wel |dens de stroom van redevoerin- hield die van de Britse minister iley op. die evenals eerder IMF- icteur Witteveen er voor pleitte. er nieuwe kanalen gevonden leten worden om de grote hoe- ilheden geld van de olielanden :r te hevelen naar de arme lan- A1 eerder (tijdens het overleg Amerika, Japan, Duitsland, nkrijk e>n Engeland in Washing- op zaterdag) had Healey het gelanceerd voor een fonds van IMF, dat gevoed zou worden de olielanden en waarvan de iterse landen zouden profiteren, groep van 31 Afrikaanse lan- heeft gepleit voor een nieuw teem voor de verstrekking van idkope leningen aan de arme den door de Wereldbank. De ordvoerder van de groep, de mi- ter van planning en industriële wikkeling van Mauretanië Sidl VR 11 'd Cheick Abdullahi, verklaarde de leningen niet meer dan vier ot er|cent rente mogen opleveren en looptijd van ongeveer dertig r moeten hebben. Alle leden van Wereldbank zouden eraan mee eten betalen maar het leeuwe- il van het benodigde bedrag zou de industrielanden en de olie landen moeten komen, zo vond hij. Zuid-Afrika heeft door zijn apart heidspolitiek zijn zetel in het be stuur van het internationale mone taire fonds en de wereldbank voor tenminste twee jaar verloren. In een verklaring van minister van financiën N. Diederichs werd echter gezegd, dat Zuid-Afrika nauw be trokken zal blijven bij deze twee internationale organisaties. AMSTERDAM Met ingang van gisteren heeft de handel op de ef fectenbeurzen van New York en Montreal een uitbreiding onder gaan met een hall' uur. Als gevolg hiervan ontvangen wij de slotkocr- sen van deze beurzen voortaan ook een half uur later dan tot nu toe het geval was. Gezien het tijdstip waarop onze eerste editie gedrukt moet worden zal het derhalve niet altijd mogelijk zijn daarin de slot- koersen van Wall Street en Mon treal op te nemen. NED. FONDSEN IN NEW YORK Kon. Olie noteerde gisteren S 24%-% <23%-%>. Philips S 8%-% (onv.). Uni lever S 27-14 (25%-26%) en KLM 15%- 1514 - 4»Opgave Hornblower Weeks. AMSTERDAM Het kan bijna niet anders of de komende jaren zullen nog meer vormen van samenwerking in de bedrijfsauto industrie te zien geven. Temeer omdat de toch al niet geringe con currentie in de toekomst alleen maar feller zal worden. De fabri kanten zullen moeten gaan rationaliseren en samenwerken. Het is de enige oplossing voor een rendabel voortbestaan van de Europese bedrijfsauto-industrie. Dit schrijft het blad 'RAI Actueel' van de Nederlandse Vereniging de Rijwiel en Automobiel Industrie in Amsterdam. ZA oktoberf' CJP t; USSEL België exporteerde leden jaar in totaal 358.649 hl naar ons land, tegen 215.642 hl het jaar daarvoor België staat rmede aan de spits wat de le- anciers van bier aan Nederland eft. if 19.30 U eer kwamen gisteren de volgende koer- tot stand (tussen haakjes de offl- slotkoers van gisteren. 47.60-47.80 (48.20). Hoogovens niet (62.80). Kon. Olie 63.90-64.80 I0). Philips 23.10-23.40 GL (23.20). Uni- "2.00-72.80 (73.00). KLM niet genot. j&o). Ballast-Nedam verwacht verlies van 20 miljoen AMSTELVEEN Het bo.uwconcern Ballast-Nedam verwacht voor dit jaar een verlies in de orde van grootte van 20 miljoen, nadat in 1974 netto nog 7,4 miljoen was verdiend. In diverse sectoren kampt de onderneming met onderbezet ting, voornamelijk op de Neder landse markt, waardoor het verkrij gen van de noodzakelijke aanslui ting in de bedrijfsactiviteiten stag neert. Ook op enkele grote buiten landse projecten is verlies geleden. De omzet zal dit jaar op ongeveer 600 miljoen uitkomen. De order portefeuille. die begin 1974 ca. 500 miljoen bedroeg, heeft nu een omvang van 700 miljoen, waarvan ongeveer de helft buiten Nederland. Dit geeft het bestuur meer vertrouwen ln de bezetting voor 1975. Van Nelle wil meerder heid in Smith Snoep (Weert) ROTTERDAM-WEERT Van Nel le onderhandelt met de snoepfa- briek Smith Chewing Sweets in Weert over het verkrijgen van een meerderheidsbelang in dat bedrijf. De werkgelegenheid bij Smith zal door deze ontwikkeling positief beïnvloed kunnen worden, aldus de besturen, wat aldus het NKV, ook aan de bonden is meegedeeld. De samenwerking Van Nelle-Smlth past in het beleid van Van Nelle de belangen op dat terrein te verster ken. Nat. Nederlanden wil meerderheidsbelang in VS DEN HAAG-KEENE Nationale Nederlanden wil een klein meer derheidsbelang verwerven in de Amerikaanse verzekeringsmaat schappij Peerless Insurance Com pany. Zodra toestemming is verkre gen van de verzekeringscommissie van de staat New Hampshire zal het bod worden uitgebracht. Met Peerless had Nat. Nederlanden al een jarenlange samenwerking. Wegener verwacht hogere winst per aandeel APELDOORN Wegener's Couran ten Concern heeft ln het eerste halfjaar een winst behaald van 1,59 miljoen tegen ƒ1.11 miljoen in de eerste zes maanden van '73. Ondanks de vergroting van het aandelenkapitaal met 17pet., ver wacht de directie een zelfde of iets hogere nettowinst per aandeel. De omzet steeg in januarl-junl met ca. 17 pet. tot 35.1 miloen, terwijl over het hele jaar een omzetstij ging van 18 pet. voorzien wordt. Wegener heeft per 1 september de uitgeversrechten overgenomen van twee huis-aan-huisbladen, verschij nend in de oostelijke Betuwe en rondom Nijmegen. Oplage: onge veer 120.000. Werktijdsverkorting voor 100 werknemers DONGEN Bald te Dongen heeft voor ongeveer honderd van haar 300 werknemers een maximaal mo gelijke werktijdverkorting aange vraagd van 4 dagen. Bald is een houtverwerkende industrie en be staat uit een produktieafdeling van plaatmaterialen (triplex, multiplex) en een handelsonderneming meu belen en aanbouwkeukens. De aanvraag om werktijdverkorting is voorgelegd aan de vakbonden en de ondernemingsraad. De oorzaak van de problemen zou zijn een gebrek aan orders, vooral in de plaatfabrlek. Vulcaansoord richt blik op buitenland TERBORG Vulcaansoord voert op het ogenblik besprekingen met buitenlandse ondernemingen die de op gang gezette diversificatie van het bedrijf (265 werknemers) ver der vorm kan geven. Vulcaansoord (verwarmingsapparaten, sport en camping en contractwerk) wil door overneming van bedrijven het be staande bedrijf een steviger basis geven. De resultaten van het eerste kwartaal van het boekjaar 1974- 1975 stemmen de directie 'redelijk hoopvol' voor het jaarresultaat. Bod op rest aandelen Rheinische Kohlensaure DEN HAAG Maatschappij Rom- menhöller zal omstreeks de jaar wisseling de houders van het gerin ge aantal nog uitstaande aandelen Rheinische Kohlensaure aanbieden hun aandelen over te nemen. De koers zal gelijk zijn aan die van de aandelen van de groot-aandeelhou ders, welke Rorrimenhöller kortge leden heeft overgenomen. Deze laatste koers zal eerst in de komen de maanden definitief komen vast te staan. Volgens de RAI zou het dagelijks leven in Nederalnd zonder bedrijfs auto's niet meer functioneren. Van alle landbouwprodukten wordt 81 procent over de weg vervoerd en van andere voedingsprodukten 90 procent, voor de aardolie en afge leide produkten is dit 63 procent, voor de bouwmaterialen 67 procent en voor de chemische produkten 87 procent. Daar komt bij dat de op komst van de container een verde- AMSTELVEEN De Nederlandse hotelketen Golden Tulip Hotels Holland en de KLM hebben in principe besloten tot de oprichting van een nieuwe maatschappij onder de naam Golden Tulip Worldwide Hotels. Het doel van de nieuwe maatschappij is. een internationale hotelketen buiten Nederland tot stand te brengen in alle 74 landen waarop de KLM vliegt. Gestreefd zal worden naar aansluiting per vestigingsplaats van drie zelfstandi ge hotels in de luxe-eerste, de standaard en de toeristenklasse, al dus de KLM. Met deze opzet hoopt men meer tegemoet te kunnen komen aan de uiteenlopende wensen van het rei zende publiek. Passagiers kunnen straks tegelijk met hun vliegreis ook hun kamer bij een van de aangesloten hotels laten reserveren. Een eerste oriëntatie heeft al uitge wezen. dat in hotelkringen in onder andere Groot-Briltannië. België, de V.S., Costa Rica. Japan en Indonesië voor een dergelijke hotelketen gro te belangstelling bestaat. De nieu we maatschappij, die in Nederland zal worden gevestigd, zal zich in hoofdzaak gaan bezighouden met marketing, verkoop en reserve ringsaspecten ten behoeve van de aangesloten hotels. WASHINGTON In de Ver. Sta ten zal op 27 oktober de wintertijd weer worden ingevoerd. De klok wordt dan écn uur achteruit gezet. De Amerikaanse Senaat heeft een desbetreffend wetsvoorstel aanv aard. dat eerder al de goedkeuring van het Huis van Afgevaardigden had gekregen. President Ford moet de wet nu nog bekrachtigen. Eind vorig jaar had het Congres bij wij ze van energiebesparende maatregel besloten om tot eind oktober 1975 alleen de zg. zomertijd te laten gelden. Het jongste besluit maakt nu een einde aan dit experiment. re vergroting van net gebruik van bedrijfsauto's met zich meebracht. Ruim 100.000 mensen het beroepsgoederenvervoer gecit werk aan circa 100.000 mensen, ter wijl deze bedrijfstak in 1972 voor 728 miljoen gulden investeerde, waarvan 518 miljoen in trucks. Dit bedrag is veel hoger dan de inves tering in zeeschepen (220 miljoen of ln vliegtuigen (101 miljoen). De drie belangrijkste oorzaken die het wegvervoer zo'n voorsprong op met name de railtechniek hebben gege ven. zijn naar de mening van de RAI de snelheid, de wendbaarheid en de redelijke kosten. De huidige afzetmoeilijkheden zijn volgens de RAI vooral merkbaar in de personenautosector, want de truckmarkt in Europa heeft niet zozeer onder de gevolgen van de oliecrisis geleden. De teruggang ln sommige landen is vooral van structurele aard geweest. Toch ver toont de vraag naar bedrijfswagens op de belangrijkste Europese mark ten niet veel groei meer. Wel gaat het steeds meer om zwaardere uit voeringen. Europa heeft dan ook hetzelfde stadium bereikt als de Verenigde Staten, waar de bedrijfs- automarkt met uitzonderingen betrekkelijk stabiel is. Maar hierbij dient rekening te worden gehouden met het feit. dat in Ame rika vier grote en twee kleinere fabrikanten zijn met een markt van 2,5 miljoen eenheden, terwijl Europa bijna twintig industrien kent. waarvan er dertien meer dan 10.000 voertuigen per jaar maken. In Nederland rijden nu naar schat ting 230.000 bestelauto's. 90.000 vrachtwagens, 16.000 trekkers ert circa 10.000 speciale voertuigen. De vraag naar zware trucks in ons land neemf jaarlijks toe: in 1972 werden er 8900 zware trucks in ons land verkocht, het vorig jaar 9900. De bestelautomarkt schommelt de laatste jaren rond de 30.000 eenhe den In West-Europa rijden in to taal circa 8.5 miljoen bedrijfsauto's. 26 sept. 637.98 133.78 62.56 64.85 832.6 27 sept. 621.95 132.20 61.92 64.87 834.3 30 sept. 607.87 128.48 61.16 64.44 829.2 Toen op vrijdag 13 september de index was gedaald tot een peil van 627,19 baarde dat al geweldig opzien, omdat het laagterecord van mei 1970 met enkele punten werd verbroken. Van schrik herstelde Wall Street zich, maar de opleving was slechts technisch. Dat bete kent, dat de beroepshandel van de lager koersen wilde profiteren. Spe culanten a la baisse, mensen, die effecten hebben verkocht om de zelfde stukken later tegen een lage re prijs weer te kunnen Inkopen, trachtten hun slag te slaan. Een technische koersbeweging wil zeg gen, dat de oorzaak van de koers beweging in de handel zelf zit en niet in gunstige of ongunstigp eco nomische aanwijzingen van buite naf. Omdat het economisch klimaat door de effectenhandel als zeer on gunstig wordt beoordeeld, gingen de koersen echter spoedig weer om laag. Vorige week zakte de Dow Jones 49 punten lot 621,95 en maandag gingen er nog eens 14 punten af tot 607,87. Gedurende de /handel was het zelfs even 603 ge- weest. De lage stand betekent een verlies van bijna 550 punten in 21 maan den. nadat op 11 januari 1973 het hoogste punt aller tijden, nl. 1051.71 was bereikt. Daarna ging het bergafwaarts maar nog op 13 maart van dit jaar noteerde de Dow Jones 891.66. zodat de daling sindsdien nog altijd 350 punten in zes maanden bedraagt. Dat is veel catastrofaler dan tijdens de vorige malaiseperiode van november 1968 tot mei 1970, toen de index over een daling van 350 punten 17 maanden deed. Een groot deel van de daling in het afgelopen jaar is te wijten aan Watergate. Toch heeft het vertrek van Nixon geen verbetering ge bracht want sinds die dramatische 8e augustus is de 'Dow' alweer zo'n ZAANDAM Ondanks een met bijna 19 pet. gestegen omzet is de winst van Ahold (Albert Heyn. Mi- ro. Simon) in het eerste halfjaar van. 1974 ten opzichte van dezelfde periode van 1973 met ongeveer 45 pet. gedaald. Hoewel in het tweede halfjaar in de resultaten een verbe tering wordt verwacht moet niette min over heel 1974 rekening wor den gehouden met een achteruit gang van dë nettowinst na belas tingen. aldus het grootwinkelbe drijf. In 1973 daalde de nettowinst al van 19,0 min. tot 13.3 min. Als oorzaken noemt Ahold onder meer de schoksgewijze loonontwik keling. mede door de stijging van de minimum-jeugdlonen en de felle concurrentie. Bovendien waren tot, 1 juli stringente prijsvoorschriften van de overheid van kracht. Even- a!s in 1973 stonden de winstmarges bij Albert Heyn Supermarkt (de belangrijkste detailhandelsactivi teit) onder druk. De omzetstijging in de al bestaande filialen was minder dan in vorige jaren. Posi tieven is het bestuur over Simon (de Wit) en de Miro-h.vpermarkten. De resultaten van deze laatste groep zijn duidelijk beter en de nubl'eke belangstelling neemt toe. Winst wordt voor het eerste ge maakt met de Alberto-slijterljen. 170 punten afgebrokkeld. Het Ame rikaanse publiek heeft gewoon geen enkel vertrouwen meer ln de eco nomische vooruitzichten en ls zeer bevreesd voor een ernstige con juncturele inzinking. Een sterke in flatie en de angst voor hoge olie prijzen doen de beurs ook al geen goed, waar nog bij komt. dat de rente buitengewoon hoog is. Beleg gen in obligaties lijkt daarom aan trekkelijker dan het kopen van aandelen. De New Yorkse effectenhandelaar, die in december 1973 voorspelde, dat de Dow Jones eind 1974 de grens van 1000 wel weer gepasseerd zou zijn. kan natuurlijk wel inpak ken. Misschien heeft hij dat intus sen wel gedaan, daarmee het voor beeld volgend van een groot aantal collega's. In 1973 en de eerste helft van 1974 hebben al 70 effectenma kelaars. die lid waren van de New Yorkse beurs hun zei el opgegeven of zijn gefuseerd met een ander. Duizenden personeelsleden van de firma's hebben hun baan verloren en de prijs van een zetel op de beurs ls gezakt van 515.000 dollar ln 1969 tot 65 000 dollar vandaag Die verminderde belangstelling is overigens niet alleen te wijten aan het slechte beursklimaat. De effec tenbeurzen in de VS opereren niet meer zo onafhankelijk van elkaar als voorheen en niemand weet nog precies hoe dat zal aflopen. Veel makelaars kijken daarom nog de kat uit de boom. Bij het ter perse gaan van dit num mer werd bekend, dat de Dow Jones- Index inmiddels beneden de magi sche grens van 600 gedaald is. BRUSSEL De Europese Gemeen schap heeft in het seizoen 1973- 1974 in totaal 168,4 miljoen hectoli ter wijn geproduceerd. Dat is een record. De oogst van 1972-73 was namelijk 127.3 miljoen hectoliter en die van nog een Jaar eerder bedroeg 132,5 miljoen hectoliter. De wijnconsumptie ln dc Gemeenschap steeg van 142.5 miljoen hectoliter in 1971 via 143.7 miljoen hectoliter ln 1972 tot 152,5 miljoen hectoliter in 1973. Deze cijfers komen uit het 'Wijnjaar Verslag' dat de Europese Commissie zojuist heeft gepubli ceerd. In de voorbije twaalf jaar is de wijnproduktie in de Gemeenschap jaarlijks met gemiddeld 4,21 pci toegenomen, terwijl het verbruik steeg met 1.14 procent. De verho ging van het wijnverbruik was het duidelijkst in die landen die zelf geen wijn verbouwen zoals Neder land Engeland. Ierland en Dene marken. In Frankrijk bleef de rechtstreekse consumptie (57,5 mil joen hectoliter) ongeveer gelijk aan die van het voorgaande jaar. In Italië (53,5 miljoen hectoliter) liep hij zelfs terug. Na Duitsland (mei. een rechtstreekse consumptie van 13.9 miljoen hectoliter) en Groot- Brittannië (3.3 miljoen hectoliter) komt België op de vijfde plaats met een consumptie van 1.44 miljoen hectoliter en daarna volgden Ne derland (1.27 miljoen hectoliter, te gen 525.000 hectoliter in het sei zoen '67-'68). Denemarken (529.000 hectoliter) Luxemburg (139.000 hectoliter) en Ierland (74.000 hec toliter). Mil KleCI I I'"'1 Mn U-lal ("lui Ain Wtilitr» Al» Smell i H 14 14% 20% 20% 74 75 -21 21% 25 25"- 16% 16 ChCKNlK Systeem Chryslei Cltte* Service Cnlua'e lalmnltvt l'iilil. Oil l'urli-N w Admiral Cuip 26 sept 9.060 11.710 1.695 350 868 27 sept. 12.230 14.380 1.734 367 968 30 sept 15.000 13.130 1.775 251 1.164 G% 6% 21'. 20% 33 33 6% 7ex ».6%ex 11% 11% 29% 30% 50% 52 108 10.' 14% 14% 8% 8% 33% 33% In-tien 16% 17% 35% 35 10% 10% 22 22% 35% 35% 15% 15% 15% 26% 36 35% 34 32 10% 10». 22 21 41% 41% i 25% 33", 24% 21% 20% -64 62% e 27 15% 35% 6% 6% Koersen in Montreal 27/9 30/9 1/10 bovi» 1.05 1.00 1.05 Hu»kv 13% 13% 12% NjI Ga. Mass KeikUMin 12% 12%b 12%L Nai Kesiiui ce» 375L 3.75L 3.C7 Shell Canada 11H 11 10% Cerro 11% 11% Lliaillniurn c..rn Chase Select M 23.9» 23.76 ...hmihia Ba. 16% 16% ('nniiiieu 24% Colli Telephone 9% 9% nrp 20 14% 14% 15% 15% 52% 51%

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 17