|CHU wil eerst nog twee Conventionele centrales Rabobank Q VU ®m lecfiBtel Kardinaal Hoeffner zeer pessimistisch over de kerk Duizenden jeugdige bromfietsers zouden onverzekerd rijden Meer geld voor onderwijs van buitenlandse kinderen Den Uyl en Lubbers zijn het niet eens Bijlmer-expres duurder Geen 'Wilhelmus': burgemeester verlaat concert WA-verzekering zou voor (veel?) opgevoerde brommers niet gelden Appels uit Canada Meerderheid PvdA op Nederlands lidmaatschap NAVO Groeiende vijandigheid tegenover r.k. geloof Vertaling is censuur Achttien Brabantse textielbedrijven met werkverkorting Zwavelgehalte brandstoffen wordt beperkt Marinefregat uit NAVO-oefening door breuk in mast MEDEDELING aan de adverteerders in de rubriek Het Onderwijs vraagt donderdagmorgen 1e post ROUW KWARTET WOENSDAG 2 OKTOBER 1974 BINNENLAND T9/K13 la Van onze Haagse redactie »-21deN HAAG De fractie van de CHU in de Tweede Kamer spreekt zich in een reactie op de ener gienota uit tegen de bouw van drie kerncentrales, die in 1985 gereed moeten zijn. De fractie vraagt zich af of er niet eerst nog twee centrales moeten worden gebouwd, die op kolen en olie worden ge stookt. In politieke kringen in Den Haag is intussen onrust ontstaan over het meningsverschil dat na het indie nen van de energienota aan het licht is getreden tussen minister Lubbers (Economische zaken) en premier Den Uyl. Volgens minister Lubbers zou in 1976 al begonnen moeten worden met de bouw van een nieuwe kern centrale. willen er in 1985 drie centrales voor het gebruik gereed zijn. In strijd hiermee is de verkla ring van minister-president Den Uyl, vrijdagavond na de minister raad gedaan, dat in de energienota van het kabinet geen datum wordt genoemd over het begin van de bouw van de nieuwe kerncentrales. In Den Haag is men verder ver baasd over een brief, die minister president Den Uyl aan zijn partij genoten Mansholt en Kloos zou hebben geschreven. In deze brief moet de premier de verzekering hebben gegeven dat er voor 1979 niet wordt begonnen met de bouw. Drs. Den Uyl heeft het bestaan van de brief (aangenomen wordt, dat Jiet hier om een persoonlijk schrij ven gaat) niet willen bevestigen. De heer Kloos liet gisteren weten, geen vrijheid te vinden over een dergelijke correspondentie medede lingen te doen. Oppositieleider Wiegel (VVD) is 'van plan onder deze brief opheldering te vragen aan het kabinet. De heren Kloos en Mansholt vorm den in de adviesgroep kernenergie de minderheid die de regering heeft geadviseerd een bezinningsperiode in acht te nemen van vijf jaar en in die tijd geen kerncetrales te bouwen. Geen heilig- jaar Met het noemen van het Jaartal 1976 blijkt minister Lubbers geen ruimte te willen laten voor een dergelijke bezinningstijd. Als pre mier Den Uyl beweert, dat dit jaar tal niet in de nota wordt genoemd, Van een verslaggever PARAMARIBO Het KLM-agent- schap in Paramaribo heeft meege deeld dat de tarieven op de lijn Paramaribo-Amsterdam, ook be kend als de Bijlmer-expres, zulen worden verhoogd, hoofdzakelijk als jevolg van de gestegen brandstof kosten. De verhoging zal 5.77 pro cent bedragen. Het is de vierde maal dit jaar dat de tarieven op deze lijn worden aangepast. De ta riefsverhoging geschiedt met toes temming van de Nederlandse rege ring. Van een verslaggever HAARLEM De burgemees ter van Haarlem, mr. dr. L. de Gou, heeft met zijn vrouw het eerste concert in dit seizoen van het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest verlaten uit protest tegen het feit dat het spelen van het 'Wilhel mus' bij dit openingsconcert achterwege gelalien werd. De burgemeester en zijn vrouw vernamen na het eer ste nummer van het concert dat het bestuur van het or kest besloten had het 'Wilhel mus' niet meer te spelen bij de opening van het seizoen. Dit vond het echtpaar niet juist. De heer en mevrouw De Gou hebben al eens eerder uit protest een voorstelling verla ten: dat gebeurde in mei, toen zij zich gegriefd gevoel den omdat een cabaretgroep op een weldadigheidsvoorstel- ling in de Haarlemse stads schouwburg nummers bracht over het koninklijk huis. (ADVERTENTIE) 5e internationale jeugdprijsvraag De vijfde internationale jeugdprijsvraag voor jongens en meisjes in de leeftijdsgroepen van 6t/m 12en 13 t/m 18 jaar staat dit jaar in het teken van de techniek. Met tekenen, boetseren, bouwen, schilderen of vertellen zijn weer geweldige prijzen te winnen! Wat is er allemaal te winnen? Veertiendaagse vliegreizen naar Japan en met je ouders zeven dagen naar Oostenrijk. Reizen naar België en Duitsland, filmcamera's en fototoestellen. Dat allemaal en nog veel meerl Als je meedoet krijg je in ieder geval al een prachtige poster kado. Vlug een wedstrijdformulier halen bij de Rabobank! de bank voor iedereen is dat correct. Maar hij heeft er niet bij verteld dat de bouwtijd van een kerncetrale zes jaar is (dit klopt met het genoemde jaartal 1979) en in de nota wordt geschre ven, dat de drie centrales niet te gelijkertijd kunnen worden ge bouwd, maar na elkaar. Dus moet eerder worden begonnen. Maar van dit tijdschema wordt ze ker afgeweken, wanneer de voorge schreven studies en onderzoeken negatief uitvallen. In de nota staat 'aldus behoudt de rijksoverheid de mogelijkheid op belangrijke punten van het uitbreidingsprogramma af te wijken; dat programma op te schorten of zelfs stop te zetten.' In een mondelinge toelichting op zijn nota zei minister Lubbers nog (en zijn verschil met de voorzitter van de ministerraad bleek toen niet zo groot te zijn): 'Voor mij is 1976 geen heilig jaar.' De gesignaleerde tegenstelling tus sen premier Den Uyl en minister Lubbers was niet alleen een reden van discussies tussen ministers in het kabinet, maar die bestaat ook in veel partijen in de Tweede Ka mer. Vooral door berichten van de laatste tijd over niet deugdelijke kerncentrales in het buitenland is de beduchtheid voor de bouw in het dichtbevolkte Nederland toegeno men. Meer onderzoek Tot de tegenstanders van minister Lubbers kan ook de fractie van de CHU worden gerekend. In een scherp commentaar op de energie nota wordt gesteld dat van de drie nieuwe centrales er slechts één kerncentrale behoeft te zijn. In de twee andere centrales zou de elektri citeit door middel van kolenvergas- sing en olie kunnen worden opge wekt. De CHU draait de zaak om en wil aangetoond zien, dat deze oudere vorm van elektriciteitsop wekking uitgesloten zou zijn en dat er beslist kerncentrales moeten worden gebouwd. De twee nieuwe conventionele centrales kunnen worden voorzien van installaties, waardoor geen vervuiling van het milieu optreedt. Hiervoor bestaan immers de nodige technieken. In het commentaar van de CHU wordt sterk aangedrongen op meer onderzoek naar de controle van de radio-actieve uitworp en naar de vele bedrijfsstoornissen. Verder is van groot belang de beveiliging van de centrales tegen sabotage. De CHU vindt de nota niet overtui gend en oppervlakkig. In het verle den heeft deze partij al aangedron gen om meer geld beschikbaar te stellen voor de energie-research. Aangekondigd wordt, dat bij de al gemene beschouwingen volgende week of bij de behandeling van de begroting van economische zaken hierover een motie bij de Tweede Kamer zal worden ingediend. Van onze sociaal-economische redactie AMSTERDAM Volgens het NW-jongerencontact rijden momen teel duizenden bromfietsers vooral jongeren onverzekerd rond zonder dat zij dit zelf weten. Hun W.A.-verzekering is ongel dig doordat zij aan hun bromfiets hebben geknutseld waardoor deze niet meer aan de verzekeringsvoorwaarden voldoet. AMSTERDAM In het raam van een actie voor betere tand ver zorging heeft de burgemeester van de Canadese stad Toronto, Da vid Crombie een eerste mand appels van een totale gift van 2000 stuks aangeboden aan Dr. J. G. Advokaat, docent tandheelkunde aan de V.U., die de appels namens de Stichting Goed Gebit aan vaardde. Toronto is een Canadese zustergemeente van Amster dam. In het werkende jongerenblad Boe merang wijst het Jongerenconctact op gevaren die verbonden zijn aan het zogenaamde opvoeren van een bromfiets. Behalve de risico's die een opgevoerde - en daardoor snel ler rijdende - bromfiets in het ver keer oplevert, kan er in geval va een aanrijding ook groot financieel nadeel ontstaan. Met name brom fiets en met een cylinder die tot boven de 50 cc is uitgeboord, zijn in de zin van de wet motorfietsen en vallen derhalve buiten de brom- Van onze Haagse reactie DEN HAAG Onder de aanhang van de PvdA zou een meerderheid voor het Nederlandse lidmaatschap pij van de NAVO zijn. Dit zou blijken uit de voorlopige resultaten van een aantal onderzoeken dat onder PvdA-leden en kiezers is ge houden. Deze onderzoeken houden verband met het NAVO congres dat de PvdA volgend jaar organiseert. Op dit congres zal de belangrijkste vraag zijn of Nederland wel of niet in het bondgenootschap moet blij ven en op welke voorwaarden. Uit de resultaten van de enquêtes, zou op te maken zijn dat er met name in het middenkader van de partij een kleine verschuiving ten gunste van de NAVO heeft plaatsgehad. De resultaten van het onderzoek zullen binnen afzienbare tijd worden ge publiceerd. Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Kinderen van gastarbeiders zijn niet alleen ver plicht Nederlands onderwijs te volgen, zij hebben daarnaast ook recht op onderwijs in hun eigen taal en cultuur. Minister Van Ke- menade (Onderwijs) wil meer geld beschikbaar stellen voor de verbetering van het onderwijs aan deze groep van ongeveer 16.000 buitenlandse kinderen. Om meer bekendheid te geven aan de problemen op dit gebied, geeft het ministerie van Onderwijs nu een tweemaandelijks tijdschrift uit onder de titel 'Gastonderwijs'. Uit het eerste nummer dat gisteren verscheen blijkt, dat er alleen al in de provincies Noord- en Zuid-Hol land 1100 scholen met buitenlandse kinderen zijn. Buiten de Randstad ROME De eerste dagen van de bisschoppensynode zijn gewijd geweest aan talrijke rapportages over de huidige situatie van de rooms-katholiekekerk. De algemene conclusie daarvan was, dat de ze kerk overal met grote moeilijkheden te kampen heeft, zowel intern als extern, maar dat deze moeilijkheden van land tot land verschillen. Bijzonder pessimistisch liet kardi naal Hoeffner van Keulen zich uit over de situatie van de kerk in West-Duitsland. Hij klaagde over een snelle en vergaande vervreem ding van de mensen van de kerk. Als oorzaken noemde hij het falen van de kerk zelf, maar ook een groeiende vijandigheid tegenover de kerk en het katholieke geloof. Kardinaal Marty zei in zijn rappor tage over Frankrijk, dat het chris tendom er beschouwd wordt als een van de vele ideologieën. Het is no dig, zei hij, dat de kerk duidelijk maakt, dat zij werkelijk iets bijzon ders te zeggen heeft. Bisschop Dou- mith uit Libanon zei, dat in i zijn land de islam veel beter dan het christendom bestand blijkt tegen linkse atheïstische bewegingen, die meer en meer de jeugd winnen. In Europa is de secularisatie al zo ver, dat velen in heel hun leven nooit toekomen aan één handeling van godsdienstige aard, zei aarts bisschop Etchegaray van Marseille, voorzitter van de Europese bis schoppenconferentie. Zijns inziens oefent het praktische materialisme in West-Europa een schadelijker invloed uit op de godsdienstzin van de mensen dan het ideologische materialisme van het oosten. In een dergelijke situatie mag en moet de kerk de overtuiging vast houden. dat ook de mens van nu behoefte heeft aan het woord van God. Maar de Europese mens heeft totaal geen behoefte aan een kerk. die zich voornamelijk bezig houdt met navelkijkerlj. Aan echte ge loofsverkondiging komt alleen een kerk toe. die zich openstelt voor Christus en voor de mensen, aldus Etchegary. Alleen door een waar achtig christelijk leven kan de kerk in het geseculariseerde Europa nog getuigenis afleggen van haar ge loof. Wensen Algemeen komen uit de rapporten de wensen naar voren naar grotere decentralisatie, een veel bescheide ner gezagsuitoefening door de hiër archie, overwinning van de polari- ROME Bisschop Sangu uit Tanzanië heeft ondervonden, dat het Vaticaan ook de bis schoppen niet ontziet, als het censuur meent te moeten uit oefenen. Hij had de taak, in de bis schoppensynode te rapporte ren over de situatie van de kerk in Afrika. Omdat hij de Latijnse taal niet of nauwe lijks beheerst, had hij zijn verslag in het Engels geschre ven en door het synodesecre tariaat in het Latijn laten vertalen. En omdat hij geen Latijn kent, merkte bisschop Sangu niet. dat hij heel iets anders stond voor te lezen, dan hij zelf geschreven had, over het functioneren van de pauselijke vertegenwoordigers in de verschillende landen. In de synode-aula zei bis schop Sangu, dat deze pause lijke vertegenwoordigers een uitdrukking zijn van het uni versele karakter van de kerk en dat zij de zorg van de kerk uitdrukken, voor alle proble men. waar de mensheid mee geconfronteerd wordt. In zijn originele tekst stond echter, dat de Italiaanse pau selijke vertegenwoordigers vaak veel te nationalistisch en Romeins dachten. Er zou den onder hen veel meer bui tenlanders moeten komen en zij zouden allereerst de be langen van de lokale kerken moeten dienen en niet die van het Vaticaan. satie. ruimte voor verscheidenheid in geloofsbeleving, versobering en wereldwijde solidariteit met de ont rechten. Aartsbisschop Lorschelder uit Bra zilië, die tot taak had alle tevoren schriftelijk ingezonden rapporten te verwerken tot een 'panorama' van de wereldkerk sinds 1971, kwam tot de scherpe conclusie, dat alle beloftevolle pogingen het rijk Gods uit te breiden, nog steeds schade toegebracht worden door de idee van een gezagscentrum in de r.k. kerk. dat alleen alle rechten en volmachten bezit om eventuele ver anderingen en vernieuwingen in te voeren. Ook stelde hij vast, dat wanneer de bisschoppen niet zo snel mogelijk naar mogelijkheden zoeken om het gesprek met hun priesters, religieu zen en leken te versterken en effectief te maken, de laatste men sen die nog van goede wil zijn, ervan door zullen gaan. Ruim tweehonderd bisschoppen wo nen deze synode bij, die vier weken zal duren en gewijd is aan het thema 'de evangelieverkondiging in de huidige wereld. Bijna ieder dringt aan op beperking van de stof. Sommige bisschoppen willen dat de synode zich beperkt tot een specifiek theologisch onderwerp, zoals hoe men Gods Geest kan her kennen in de geschiedenis, in an dere godsdiensten en levensbe- schouwlngeh. Anderen kiezen voor praktische punten, terwijl een der de groep pleit voor de behandeling van één enkel onderwerp, b.v. de evangelisatie van de arbeiderswe reld. de jeugd of de niet-gelovigen of de massamedia. UTRECHT Achttien Brabantse textielbedrijven heben thans een aanvraag tot werktijdverkorting in gediend. Er is voor ruim tweedui zend werknemers een werktijdver korting van vijftig procent en meer verleend. Dit heeft Oto Bender, secretaris van de Unie BLHP giste ren meegedeeld. Hij zegt. dat zijn bond zich ernstig zorgen maakt over de werkgelegen heid in de Brabantse textielindus trie. De oorzaken van de werktijd- heeft vooral Twente veel buitenland se kinderen. In totaal geven 1650 la gere scholen onderwijs aan buiten landers. Omdat de grootste groep gevormd wordt door Turken (5.000 kinde ren), is het eerste nummer van 'Gastonderwijs' vooral gewijd aan het Turks-Nederlandse onderwijs. Over de beste wijze van aanpak blijkt nog wel enig verschil van inzicht te bestaan. De gemeente Almelo heeft bijvoorbeeld goede er varingen opgedaan met de concen tratie van buitenlandse kinderen op twee lagere scholen. In de eerste jaren krijgen zij apart onderwijs. Turkstalige onderwijsassistenten zorgen gedurende enige uren per week voor onderwijs in de eigen taal en cultuur. In Utrecht daaren tegen is gekozen voro spreiding van buitenlandse kinderen over meer scholen. Bij voorkeur worden bui tenlandse en Nederlandse kinderen in dezelfde klassen geplaatst. De gemeente Rotterdam blijkt gekant te zijn tegen het onderwijs in de vreemde taal en cultuur, omdat hier het gevaar zou dreigen van politiek indoctrinatie van ondemo cratische regeringen. Minister Van Kemenade is voor stander van onderwijs in twee cul turen, maar hij wil en kan school besturen of gemeenten die daar an ders over denken, niet hiertoe ver plichten. Besturen en gemeenten zijn namelijk zelf verantwoordelijk voor het gegeven onderwijs. Wan neer de ouders dat wensen en de schoolbesturen dit goed vinden is het zelfs mogelijk politieke ideeën te verkondigen die afwijken van de Nederlandse inzichten. Op het ministerie van Onderwijs zijn twee ambtenaren aangesteld voor de begeleiding van het onder wijs aan kinderen van gastarbei ders en rijksgenoten. Het nieuwe blad 'Gastonderwljs', dat gratis ver krijgbaar is bij de voorlichtings dienst van het ministerie (Nieuwe Uitleg 1, Den Haag) zal in de toekomst ook aandacht schenken aan het onderwijs aan kinderen uit Suriname en de Nederlandse Antil len. fietsverzekering. Volgens de NW- jongeren vallen ook bromfietsen die voorzien zijn van een racecar burateur in een aantal gevallen buiten de W.A.-verzekering. Een steekproef van de Amsterdam se politie heeft volgens 'Boemerang' nog onlangs uitgewezen dat drie kwart van de bromfietsen van Jon geren is opgevoerd en daarmee niet meer aan de verzekeringsvoorwaar den voldoet. Omdat het niet aanne melijk is dat de toestand ln Am sterdam afwijkt van de rest van het land, zouden er vele duizenden jongeren zonder verzekering ron drijden. Het Jongerencontact richt zijn kritiek op de verzekerings maatschappijen, die wel verzeke ringspremies incasseren, maar die nalaten duidelijk te waarschuwen tegen de risico's verbonden aan het - overigens strafbare - opvoeren van bromfietsen. Een woordvoerder van het Bureau zei gisteren desgevraagd dat het rijden met een bromfiets, die is uitgerust met een zogenaamde op- voerset of race-caburauteur welis waar strafbaar is, maar dat om die reden geen uitsluiting van de ver zekering kan volgen. Dit is wel het geval wanneer blijkt dat de cylin- derinhoud tot boven de 50 cc is uitgeboord. 'Maar', zo werd opge merkt. 'het uitboren van een cylin der is een precissiewerk en komt slechts sporadisch voor. Degenen, die zich er toch aan wagen lopen inderdaad het risico dat het Waar borgfonds de schade van een even tueel slachtoffer op de toch al strafbare bromfietser verhaalt. DEN HAAG Minister Vorrink (Volksgezondheid en Milieuhygiëne) heeft in een regeling grenzen ge steld aan het zwavelgehalte van brandstoffen. Deze regeling treedt 1 november in werking. Deze datum is het startpunt voor een stapsgewijze vermindering va het zwavelgehalte van brandstoffen. Zware stookolie met meer dan 2.9 procent, lichte stookolie (huisbrand oliën) met meer dan 0.9 procent, gasolie en hulsbrandolie I met meer dan 0,7 procent en andere brandstof fen (steenkolen, benzine en petro leum daaronder begrepen) met meer dan 1.5 procent zwavel mogen dan niet meer als brandstof worden ge bruikt, geïmporteerd of verhandeld. Een uitzonderd wordt gemaakt voor brandstoffen bestemd voor ex port of zeeschepen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het topje van de mast van het marinefregat Tjerk Hiddes is tijdens de NAVO-oefening 'Northern Merger' in de Atlantische Oceaan, plotseling afgebroken. Hierdoor viel ook een aantal ver bindingen uit omdat de antennes aan de top van de mast worden bevestigd. Het fregat heeft de NA- VO-eenheid waartoe het behoort verlaten en ligt nu voor reparatie in Den Helder. De Tjerk Hiddens behoort tot de nieuwste fregatten van de marine. Er is dan ook wel enige bevreem ding ontstaan over het feit, dat die breuk is opgetreden. 'Naar mijn weten is dat nooit eerder voorgeko men', aldus een marine-woordvoer der. In Den Helder zal de precieze oorzaak worden onderzocht. Aange nomen wordt dat het metaal door de vele trillingen is gaan scheuren. De Tjerk Hiddes zal over enkele dagen weer terugkeren naar de NA- VO-eenheid. (ADVERTENTIE) In verband met de grote hoeveelheid zet-advertenties voor onze zaterdagbladen, dienen advertenties voor deze rubriek Het onderwijs vraagt uiterlijk ln het bezit van de advertentieorderafdeling van de Chr. Pers, Postbus 859 te Amsterdam te zijn. U gelieve uw opgave derhalve tijdig ln te zenden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13