1 Gouden griffel dit keer voor Jaap ter Haar zet maandelijks automatisch een bedragje 'vakantiegeld' opzij. Rabobank Q Prijsbewust spelen in de Staatsloterij Instituut onderzoek plantenziekten geen bolwerk gifspuiters 'Proloog' gaat door :ilmmuseum draait ?8 Amerikaanse films uit de jaren dertig VVDM kiest nieuwe voorzitter Zuidhorn negeert afkeuring van bestemmingsplan Niet-chemische bestrijding centraal de Staatsloterij Personeel overheid vrij oo 5 mei 1975 rROUW/KWARTET WOENSDAG 2 OKTOBER 1974 mil BINNENLAND T10/K11 Kinderboekenweek van 19 tot 30 oktober Veertiende conferentie Nederlandse Letteren UTRECHT De veertiende Neder lands-Belgische conferentie der Ne derlandse letteren zal op 3, 4 en 5 oktober in het Jaarbeursgebouw te Utrecht worden gehouden. Neder landse en Vlaamse letterkundigen en andere bij de Nederlandstalige literatuur geïnteresseerden zullen dan besprekingen voeren over de gemeenschappelijke belangen van de Nederlandstalige literatuur en haar beoefenaars. Het programma voor deze conferentie vermeldt een onderdeel dat voor het publiek toe gankelijk is, namelijk: de plenaire vergadering op zaterdag 5 oktober van 10.30 uur tot 13.00 uur. De toegang is gratis, de ruimte be perkt. Volledige werk van Enrico Baj in Boymans ROTTERDAM Het volledige gra fische werk van de Italiaanse kun stenaar Enrico Baj is van 5 oktober tot 17 november te zien in het Museum Boymans- Van Beuningen. Daarna gaat dat werk niet terug naar de kunstenaar: de expositie 'De begrafenis van de anarchist Pi- nelli' die in 1973 in het museum werd gehouden (nadat die in 1972 in Milaan was verboden) is voor Baj aanleiding geweest zijn hele grafische oeuvre aan het Rotter damse museum te schenken. Deze collectie omvat ruim 400 zwart-wit en kleeuretsen, kleurenlithografieën en zeefdrukken, 156 multipels en 41 boeken. Zowel in zijn grafisch werk als in zijn schilderijen, objecten en colla ges, stelt Enrico Baj (Milaan, 1924), gevestigde principes aan de kaak en steekt hij de draak met de eigendunk en macht van bepaalde figuren. Als materiaal gebruikt hij letterlijk alles, druktechnieken op papier, glas, perspex en stof, verf, plastic, hout, stukjes glas, textiel, knopen, linten en tressen, medail les. pailetten en zelfs lego- en mec cano-onderdelen. In al zijn werk is Baj een moralist, die ons, vol ironie, de vele gezich ten van de werkelijkheid toont. Zijn protest tegen elke vorm van machtsmisbruik en onrechtvaardig heid staat daarin centraal. Nog meer subsidie speelgoedmuseum ASSEN Voor de aankoop, ver bouw en inrichting van een gebouw aan de Brink in Roden mag het museum Kinderwereld rekenen op een provinciale subsidie van 75.000 gulden. Het museum beschikt over een vrij unieke verzameling kinder speelgoed uit vroeger tijden. Inmid dels werd een rijkssubsidie van 150.000 gulden verkregen in het ka der van de aanvullende werken. De totale kosten zullen drie ton bedra gen, zodat thans 75 procent vn de kosten zijn gedekt. UTRECHT De algemene leden vergadering van de Vereniging Van Dienstplichtige Militairen heeft gis teren in Utrecht de 27-jarlge politi coloog Jan Wittink tot voorzitter gekozen als opvolger van Hans Wil mink. De vergadering besloot tot het sa menstellen van een zwartboek over de volgens de WDM toenemende tegenwerking door de legerleiding, tegenwerking door de legerleiding. Verschillende districtsbestuurders vertelden dat pamfletten in beslag zijn genomen of dat hun de toe gang tot kazernes is ontzegd. (ADVERTENTIE) de bark voor iedereen Van een onzer verslaggever GRONINGEN De gemeente Zuid horn lieeft besloten een bestem mingsplan dat door gedeputeerden van Groningen is afgekeurd, toch als goedgekeurd te beschouwen. Het zal gewoon ter visie worden gelegd en gepubliceerd. De gemeente voert formele gronden hiervoor aan. Volgens de wet op de ruimtelijke ordening moet het bericht van de afkeuring naar de gemeenteraad worden gezonden. Gedeputeerden stuurden het naar b. en w. Dat was formeel fout en omdat inmiddels de termijn is verstreken moet het plan als goedgekeurd worden beschouwd, zo heeft de gemeenteraad unaniem besloten. De provincie gaat niet met de han delwijze van Zuidhorn akkoord. Commissaris der konigin mr. E- H. TToxopeus zei bovendien niet te verwachten dat de provincieale rijkscommissie, die wordt voorgeze ten door een Groningse gedepu teerde, woningen zal toewijzen aan Zuidhonn. Het gemeentebestuur is uuiterst vervolgen over de afkeu ring omdat het plan op basis van provinciale plannen vier jaar lang is voorbereid. Van onze redacteur wetenschappen WAGENINGEN Wie verwacht in het Instituut voor planten- ziektekundig onderzoek het bolwerk der gifspuiters aan te treffen, krijgt maar zeer gedeeltelijk gelijk. 'Meer dan de helft van ons onderzoek,' zegt adjunct-directeur ir. G. S. Roosje, 'is gericht op de niet-chemische bestrijding van plagen.' Gisteren volgde hij prof. dr. J. G. ten Houten op, de directeur van het ju bilerend IPO (25 jaar), die zich dan intensiever kan gaan bezighouden met 'zijn' vakgroep. Luchtverontrei niging aan de landbouwhogeschool. Prof. Ten Houten (63) is de volle 25 jaar directeur van het IPO geweest. Toen het instituut in 1949 begon, kon Je de plantenziektekundigen inderdaad gifspuiters noemen. De opaarZSclIll nadruk, aldus ir. Roosje, lag op bestudering van de ziekteverwek kers en hun radicale bestrijding. Maar we hollen al lang niet meer achter de laatste kever aan. Tegen woordig staat niet meer de plaag centraal, maar het gewas als onder deel van het milieu. Ons doel is, alleen buitensporige aantasting te voorkomen, een te grote ontwikke ling van schadelijke organismen te gen te gaan. (ADVERTENTIE) Elke maand zo'n 800.000 prijzen - totaal ruim 30 miljoen gulden. Gemiddeld 4 prijzen op 10 loten. 70 van df inleg aan prijzen. Elke loterij een hoofdprijs van 500.000,„schoon". Lotenverkoop van 7 oktober af De lotenverkoop begint steeds op de eerste maandag van de maand, dus voor de oktober-loterij op 7 oktober. Bij de plaatselijke kantoren Staatsloten zijn te koop bij de plaatse lijke kantoren. Voor adressen: zie de telefoongids onder Staatsloterij of bel 070 -653955. Prijs per lot 25,„vijfje" f 5, Er zijn voldoende loten verkrijgbaar, maar wacht niet tot de laatste dag. Trekkingen op 16,21 en 23 oktober Elke loterij heeft drie trekkingen; deze zijn openbaar en worden gehouden in de Rolzaal, Binnenhof 8, Den Haag, om 18.00 uur. Uits'agen op de televisie De trekkingsuitslagen ziet u dezelfde avond nog op de televisie en de volgende dag in de dagbladen. Uitbetaling prijzen na 3e trekking De prijzen worden uitbetaald na de 3e trekking, dus ook die welke bij de 1e en de ?.e trekking zijn gevallen. Dat gebeurt in de eerste plaats door een zo goed mogelijk gebruik van de natuurlijke regelmechanis men, en daarna door een zo spaar zaam mogelijk gebruik van bestrij dingsmiddelen, waarbij ongewenste nevenverschijnselen zoveel moge lijk moeten worden vermeden. Een goed voorbeeld gaf prof. Ten Houten in zijn jubileumrede, vorige week, aan de hand van de bestrijding van aaltjes. De meeste soorten ver oorzaken geen duidelijke ziektever schijnselen, maar remmen de groei van de wortels van het gewas. Of en in welke mate ze dat doen, hangt per soort af van de hoeveelheid aaltjes in de grond. Die verbanden worden in Wagenin- gen onderzocht, en men kan dan aan de hand van metingen van tevoren bepalen of er onaanvaard bare schade dreigt. Het zinloze ge bruik van bestrijdingsmiddelen 'voor de zekerheid' wordt daarmee al voorkomen. (Afgezien van de verdiensten voor het milieu, is dat bovendien goedkoper). Als men te veel aaltjes van een bepaalde soort vindt, kan bovendien worden over wogen om een gewas te telen dat er niet door wordt aangetast. Een belangrijk deel van het werk van het IPO is ondersteuning van de instituten en bedrijven die plan- tenrassen kweken die bestand zijn tegen overigens schadelijke orga nismen. Er wordt trouwens ook verhullend werk gedaan: in op dracht van Staatsbosbeheer zoekt het IPO voor parken, groengordels en wegbeplantingen bomen en struiken uit, die geen schade on dervinden van luchtverontreiniging. Intussen blijft het landbouwwerk het belangrijkst. Per jaar veroorza ken plantenziekten, plagen en on kruid in de hele wereld een schade van tussen honderd- en driehon derd miljard gulden, grotendeels in Afrika en Azië, waar meer dan veertig procent van de oogsten zo verloren gaat. En er is daar al honger genoeg. DEN HAAG Op maandag vijf mei 1975, de dertigste verjaardag van de bevrijding, zullen de rijks diensten zoveel mogelijk gesloten zijn Rijkspersoneel zal die dag voor zover de dienst het toleaat verlof krijgen. Dit heeft de minis terraad !n een brief bekend ge maakt aan de colleges van b. en w. Het kabinet verzoekt de gemeenten voor personeel In gemeentedienst een zelfde gedragslijn te volgen. Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM De Kinderboe kenweek wordt dit jaar van 19 tot en met 30 oktober gehou den, onder het motto Hée, neem een boek mee. De opening speelt zich in Rotterdam af, met de uitreiking van Gouden en Zil veren Griffels en een Gouden Penseel, voor kinder- en jeugd boeken die dit jaar door hun kwaliteit opvielen. Als beste kinderboek koos de jury 'Het wereldje van Beer Ligthart' uit, van Jaap ter Haar; het be kroonde jeugdboek (voor kinderen boven de twaalf jaar) is 'Kruistocht in spijkerbroek' van Thea Beek man. De jury vond het moeilijk dit jaar een keus te maken: er ver schenen nogal wat goede boeken voor kinderen boven de twaalf jaar, en voor de jongere kinderen werd weinig door Nederlands" auteurs geschreven- Terecht worden ook illustratoren van kinderboeken beoordeeld en bekroond; dit jaar voor de tweede keer is een Gouden Penseel toege kend en wel aan Wim Hofman voor zijn pentekeningen in zijn boek 'Koning Wikkepokluk de merkwaar dige zoekt eenrijk'. In Rotterdam wordt op de ope ningsdag van de Kinderboekenweek ook een kinderboekenmarkt gehou den, in de hal vanhet stadhuis. Daarmee houden de festiviteiten voor Rotterdam overigens nog niet op: ook de eerste opvoering van het kindertoneelstuk Kiekeboekis- ten van Paul Maar, uitgevoerd door het Jeugdteheater Amsterdam, on der regie van Erik Plooyer wordt de negentiende oktober in het Rotter damse Luxor Theater vertoond. Jaap ter Haar en Thea Beekman tonen hun bekroonde boeken. Kiekeboekisten wordt gedurende de feestweek overigens ook in Amster dam, Tiel, Arnhem,- Eindhoven, Roermond en Weert gespeeld. Er is precies als bij de 'gewone' Boekenweek een boekenweekge schenk: het boekje '2 is teveel', gratis voor niks bij aankoop van 8,50 aan kinderboeken. Het is een veelzijdig boekje, geschreven door Henk Barnard en geïllustreerd door Fiel van der Veen, om te lezen, te kleuren, te plakken en mee te spe len. Erg leuk, en kinderen die een beetje moeite hebben met het knippen en plakken kunnen zon dagmiddag 20 oktober via' de NOS- televisie zien hoe het in elkaar gezet moet worden. Dan wordt het eerste nummer van een nieuw blad tijdens de Kinder boekenweek verspreid: de Boeken molen, die voor deze keer helemaal aan kinderboeken gewud is. De op lage van deze krante-boekenetalage is 220.000 en alle boekhandels zul len hem in voorraad hebben. De basisscholen tenslotte krijgenalle- maal in de week vóór de Kinder boekenweek een vouwblad met ge gevens en wetenswaardigheden over het naderende festijn, plus enkele opwekkende affiches. Jordaantekeningen van Hette de Jong AMSTERDAM Ruim een jaar geleden werd in de Galerie Icon aan het Frederiksplein te Amster dam de eerste tentoonstelling ge houden van de Jordaantekeningen van Hette de Jong: 'De Jordaan, een wijk die niet mag wijken'. Hette de Jong is een verzekeringsa gent, die nooit tekenles heeft ge had. maar die met eindeloos geduld en liefde voor details vele oude geveltjes heeft vastgelegd in pente keningen. Er is kortgeleden, mede naar aan leiding van het 700-jarig bestaan van de stad Amsterdam een boek verschenen 'De Jordaan, kloppend hart van Amsterdam en ook dat werd met een kleine honderd teke ningen van De Jong geïllustreerd. Galerie Icon zal nu opnieuw - van 15 oktober tot 15 december Jor daantekeningen van Hette de Jong laten zien, twee maal zoveel als de vorige keer. Voor de liefhebbers is er in de galerie nog een beperkt aantal mappen met zes reproduk- ties van deze tekeningen verkrijg baar. EINDHOVEN De kleinst mogelij ke meerderheid van de Eindhoven - se gemeenteraad die op 22 fèbruarl geprobeerd heeft Proloog per 1 sep tember te nekken heeft haar zin niet gekregen. Zowel het Gerechts hof te 's-Hertogenbosch als de rechtbank heeft het besluit van de gemeenteraad als onbehoorlijk be stuur gekwalificeerd en Eindhoven veroordeeld tot het subsidiëren van Proloog in het seizoen 1974-1975 en tot het betalen van de kosten van de drie processen. Ondanks de aanvallen van Eindho ven speelde Proloog in het seizoen '73-'74 355 voorstellingen tegen 317 in het seizoen daarvoor: ook in Eindhoven steeg het aantal voor stellingen van 72 naar 77. Inmiddels zijn er vier nieuwe pro- dukties in voorbereiding, worden hernieuwde produkties uit het vorig seizoen doorgespeeld en gaat de toneelgroep eind oktober in Berlijn een tiental voorstellingen geven. Overigens zijn er nog steeds nieuwe subsidie-kapers op de kust: on danks vele positieve adviezen heeft een kleine meerderheid van provin ciale staten van Noord-Brabant het, voorstel van gedeputeerde staten, om Proloog samen met CRM in 1975-1976 te subsidiëren verworpen De minister van CRM zal binnen kort met. Proloog overleggen wat hij aan de ontstane situatie kan doen. hij heeft al advies van de Raad voor de Kunst gevraagd. NiettegensT,n&ndp de aanhoudende onzekerheid over de financiële mo- trelifkheden hebben de medewerkers van Proloog besloten om niet. nu de transfer-periode in het toneel weer is aangebroken, een goed heenkomen te zoeken naar andere plaatsen, maar samen vanuit Eind hoven door te werken. nieuwe projectieruimte oclét 4STERDAM Het Nederlands lmmuseum gaat eindelijk zijn ng gekoesterde plannen waarma- Op dinsdagavond 29 oktober in het eigen gebouw (het voor- tlige Internationaal Cultureel ntrum in het Vondelpark) de zo dige filmprojectieruimte in ge- aik worden genomen. Daarmee n met een filmseizoen in eigen is worden begonnen. Daarvoor n uitgekozen 28 films die een rospectieve serie vormen, gewijd aan de Amerikaanse amuse- intsfllms die de RKO studio's uit llywood in de jaren dertig maak- De 28 films worden in 20 orstëllingen vertoond, elke dins- g- woensdag- en donderdaga nd, aanvang 19.30 uur, toegangs- js per voorstelling (met één of ee films) ƒ3.-. Een seizoenabon- ment kost maar 12,-. De serie idigt 12 december. Dan sluit men zaak weer voor een verdere af- ultbouw van de filmzaal, die dan ir men hoopt de naam Nationaal mtheater met recht zal kunnen sren. Er zal worden voortgegaan ït het vertonen van vele soirten programma's (films en tentoonstel lingen). Het documentatiecentrum van het Filmmuseum blijft voorlo pig alleen nog tijdens 'kantooruren' opengesteld. Wat de filmvertoningen betreft (die bij voldoende belangstelling ook op andere dagen van de week gegeven zullen worden) zijn de plannen voor dit en het volgende seizoen o.a.: een vervolg op de RKO-serie, nu over de jaren veer tig. een serie gewijd aan de anima tiefilm, klassieken uit tachtig jaar internationale filmgeschiedenis, een serie films met in de hoofdrol Lilian Harvey, een serie films uit de Duitse periode van Fritz Lang. De Moderne Poolse film en Films van Joris Ivens. In 1975 worden in het kader van Amsterdam 700 jaar in het Film museum gepresenteerd: Amsterdam in film en Film in Amsterdam, met zowel documentaires over Amsle' - dam als films waarin de stad een rol speelt, en een tentoonstelling die de geschiedenis van Amsterdam als filmstad tot onderwerp heeft. oek Egelantiersgracht-Lijnbaansgracht

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11