pectaculair groeiende -Geologische faculteit etreedt nieuwe wegen Samenstelling Ridderhof laat te wensen over Wie geen valhelm heeft koet er nü een kopen' sestweek met muziek ingezet Huurkoop duurder dan persoonlijke lening 'Brandende vragen' Drs. Overdevest in scriptie over ongewenste stoffen in voedsel 'Kalkar-weigeraars' Gelderland (nog?) niet afgesloten PvdA-statenlid tegen centraliseren sociale werkplaatsen Prins opent centrum voor officieren speciale diensten hlj» Wie 'minder goede' helm heeft: nog geen andere kopen Treinreservering nu met computer komt terug van hoge belasting Familieberichten BINNENLAND DHL9 IEN De sfeer die hoort bij 3 oktober, begon gisteravond, de eerste avond van een hele feestweek in ver met het vierliondrdjarig ontzet van Leiden, al lekker te komen. En dat terwijl gisteren het feest eerst onds begon. Niet minder dan acht muziekkorpsen trokken uit alle wijkdelen op naar de Breestraat. waar nuzikale confetti begon. De regen die in het begin van de avond gezapig viel, weerhield maar weinigen. La- p de avond zou het wat het weer betreft, beter worden. Na het optreden van de muziekkorpsen, overal ver- i over de Breestraat, kwamen de diverse hoempa-gezelschappen aan bod. Er werd al flink gehost, gister- d. dus de rest van de week belooft nog heelt wat te worden. Er reden in de feestvreugde twee confettikanon- mee. In één daarvan. Ut Krabbeke, gemonteerd op een bestelauto, ontstond een begin van brand, waardoor indrijving van de confettiregen defect raakte. Maar met de hand was het ook best confetti gooien. NINGEN In de Groningse inder de nadruk te liggen op gen. Daarvoor hoopt men de aan de Kij£ in 't Jatstraat. euwe activiteiten zijn op al- manieren te bespeuren. Ze vooral tot uiting in een groei van het aantal studen- )at is op zichzelf al opvallend tijd dat het kerkelijk leven zijn bloeitijd lijkt te beleven, lijk is dat er mede de oorzaak dat het aantal studenten 'Veel mensen vinden dat er kerk iets mis is. Zij hopen theologie te gaan studeren iets te kunnen veranderen', H. Pais, student-lid van het eitsbestuur. Veel studenten theologie studeren zonder doeling om de kansel te gaan :en. Er blijkt erg veel animo faculteit der godgeleerdheid komt om het oneerbiedig te zeggen de functie van 'predikanten-fabriek'. Er worden nieuwe wegen in- ruimte te krijgen in een nieuwe huisvesting in het z.g. Menko- n voor het leraarschap. Een categorie is erg geïnteres- in het wetenschappelijke as- de invloed van christendom lologie op de westerse cultuur, stroming de overhand heeft t precies te zeggen en ook de in hoeverre 'roeping' en we- iappelijke nieuwsgierigheid samengaan is niet duidelijk. is echter wel dat de groei iculair is geweest. Waren er laar geleden nog zes eerste studenten, nu zijn het er g en het totaal aantal theolo- udenten ligt rond de twee honderdvijftig. Ook in Leiden, Utrecht en Amsterdam is enige groei, maar die in Groningen wordt bepaald spectaculair geacht. De nieuwe inzichten brengen be stuurlijke problemen mee. meent prof. dr. A. F. J. Klijn, tot voor kort faculteits-secretaris. In hoe verre kan en wil een bestuur tege moet komen aan een andere opzet van het studieprogramma. 'Je kunt een heel andere faculteit krijgen'. Over de motieven waarom een stu dent theologie gaat studeren in Groningen kan deze herfst moge lijk meer bekend worden Op ver zoek van de faculteit stelt het uni versitaire centrum voor weten schappelijk onderzoek (COWO) een onderzoek in. Volgens dr. Peter Hofstede, als media-socioloog aan de faculteit verbonden, is deze stu die bedoeld als zelfonderzoek. Professor dr. F. R. J. Knetsch, voorzitter van het dagelijks bestuur van de universiteit, verwacht dat de nieuwe huisvesting tot grotere samenwerking binnen de faculteit zal leiden. De tekenen daarvan zijn volgens hem al te bespeuren. Zo is professor dr. H. G. Hubbeling (wijsbegeerte van de godsdienst en wijsgerichte ethiek) bezig met een onderzoek naar de wijsgeer Spino za. Professor Knetsch zelf is bezig met een onderzoek naar de Huge noten, die uit Frankrijk moesten vluchten toen daar het protestan tisme werd verboden. Zowel het Spinoza-project als het Hugenoten- project spelen in de tijd van om streeks eind zeventiende eeuw. Door beide onderzoeken bij elkaar te betrekken ontstaat een beeeld van het geestelijk klimaat in die periode. De kans dat verschillende onderzoeken meer bij elkaar be trokken raken in het nieuwe facul teitsgebouw is veel groter omdat ze nu grotendeels onder één dak zijn gehuisvest. Tot nu toe was de fa culteit verspreid over allerlei pan den en pandjes in de binnenstad. Een activiteit waarmee de faculteit al geruime tijd bezig is, is een vooropleiding voor studenten met een 'late roeping'. Iemand die athe neum heeft kan bijvoorbeeld „alleen als student worden toegelaten als hij ook de vakken grieks en latijn onder de knie heeft. Daartoe is een vooropleiding in het leven geroepen die volgens prof. Kentsch model kan staat voor andere faculteiten. De man die zich hiermee heeft belast is drs. H. Schoonhoven. DEN HAAG Er zijn nog een paar brandende vragen over de aanwe zigheid van ongewenste stoffen in ons voedsel, en het wordt tijd dat de autoriteiten zich daar eens in gaan verdiepen. Dat zegt de Consu mentenbond na een internationaal onderzoek naar de opname van kwik, lood, cadmium en DDT met het voedsel. Weliswaar leverde het onderzoek van 22 voedingsmiddelen in Neder land, België en Frankrijk geen di rect verontrustende resultaten op, maar de bond wijst op de onbe kendheid van de gecombineerde uitwerking van ongewenste meta len. Van kwik en lood is bekend dat ze op dezelfde organen inwer ken - onder andere het zenuwstel sel - en dus zou het voor de hand liggen dat er een maximum zou gelden voor wat we aan beide sa men naar binnen mogen krijgen. Maar dat is er niet en het kan er ook niet zijn, omdat onderzoek naar het gezamenlijk effect nog niet is verricht. Onbekend is ook hoeveel kinderen en zwangere vrouwen kunnen hebben. Van de 22 onderzochte voedings middelen bleek alleen vis het ge vreesde methylkwik in aantoonbare hoeveelheden te bevatten. Maar ze ker als niet dagelijks vis op tafel komt, hoeft men zich geen zorgen te maken, aldus de Consumenten bond. In zoetwatervis zit vermoede lijk meer kwik dan in zeevis, en de sportvisser doet er dus goed aan, niet te lang achtereen zijn eigen vangst op tafel te brengen. ARNHEM De Provinciale Gelder se Elektriciteitsmaatschappij (PGEM) zal de uitspraak van de Hoge Raad op een cassatieverzoek van dr. W. A. Smit in IJde afwach ten alvorens maatregelen te nemen tegen Gelderse elektriciteitsverbrui kers, die weigeren de 'Kalkar-hef fing' te voldpen. Aanvankelijk stel de de PGEM zich op het standpunt dat afsluiting van de weigeraars rechtmatig is. Gedeputeerden van Gelderland schrijven nu aan provinciale staten dat een nader beraad over de zaak tussen commissarissen en directie van de PGEM ertoe heeft geleid, dat het uit het oogpunt van goede rechtsgang en behoorlijk bestuur gewenst is de uitspraak van de Hoge Raad af te wachten. Van de 360.000 stroomverbruikers in Gel derland hebben ongeveer zeventig tekennen gegeven bezwaren te hebben tegen de bestemming van de heffing. Van deze zeventig heb ben 25 de heffing betaald, de ande ren weigerden te betalen. Daar naast zijn er nog dertig verbruikers die zonder opgaaf van redenen de drie pet van de elektriciteitsreke ning hebben afgetrokken. 'Israël is een democratische staat met dezelfde rechtszekerheid als die wij bij ons kennen. Het verwondert het bondsbestuur, dat u het nodig geoordeeld heeft vragen van een dergelijke strekking te moeten stel len, terwijl een eenvoudige navraag ter plaatse- voldoende geweest zou zijn om uw kennelijke ongerustheid weg te nemen', aldus de open brief. ALPHEN AAN DEN RIJN Drs. B. G. N. Overdcvest heeft een doctoraal scriptie geschreven over het winkelcentrum Ridderhof en de verdere win kelvoorziening in de wijk Ridderveld. Hij schreef dit voor het vak 'Socio logische en economische problemen van het midden- en kleinbedrijf'. Overdevest een broer van slager Overdevest in het winkelcentrum Rid derhof studeert aan de Katholieke Hogeschool in Tilburg. Als belangrijkste conclusie trekt hij dat de Ridderhof wat situering, omvang, timing en functie aangaat zeer juist is gepland, maar de sa menstelling laat duidelijk te wen sen over. De levensmiddelensector is te groot en de niet levensmidde lensector zou uitgebreid kunnen worden met verscheidene branches. Hij denkt daarbij aan een rijwiel en bromfietshandel, juwelier, snuis terijen-shop, een grotere damesmo- Van een verslaggever DEN HAAG Huurkoop (afbetaling in termijnen via een financieringsmaatschappij) is duurder dan betaling met be hulp van een persoonlijke lening. Tot deze conclusie komt de consumentenbond. Met name voor kleine kredieten met korte looptijden kan de prijs bij huurkoop zo'n 35 a 40 procent liggen boven de prijs bij contante betaling. De ene maat schappij rekent ook veel meer dan de andere, soms wel een derde meer. Voor grotere bedra gen en langere loeptijden liggen de tarieven lager en zijn de on derlinge verschillen kleiner. Met een persoonlijke lening is men echter altijd beter af, niet alleen omdat dit stukken goedkoper is, maar ook omdat men dan met een eigenaar wordt van het ge kochte. Wel is een persoonlijke lening soms moeilijker te krijgen dan huurkoopkrediet. Is men op huurkoop aangewezen, dan bie den Alfam en Crediet Maat schappij Venlo voor zover het gaat om een auto, caravan of boot vaak nog de minst dure oplossing. Ook Ennia en De Lage Landen komen in sommige ge vallen in aanmerking. Voor bromfietsen, kleuren-tv's en huishoudelijke apparaten is men doorgaans het minst duur uit bij Finata, Groninger Industrieële Crediet Bank, Hollandsche Dis conteer ingsmij, Mahuko. Mun- dus, Nederlandsche Midden stands Financierkigs Bank, ge volgd door Crediet Maatschappij Venlo en Welvaart. GRONINGEN Het PvdA-statenlid B. Bos toonde zich gistermiddag tijdens de commissievergadering van de Groninger staten een fel tegenstander van de plannen van minister Boersma (sociale zaken) om de sociale werkplaatsen te cen traliseren. Plannen voor wat Gro ningen betreft, zoals die er zijn voor de werkplaatsen van Wehe- Den Hoorn, Appingedam en Uithui zen en in het zuidelijk Westerkwar tier. Sociale ontwrichting, het moeten afleggen van te grote afstanden, vervreemding van werk en produk- tie-proces en een vergaande demo cratisering. Dit waren de bezwaren die het statenlid tegen de plannen van minister Boersma had, die vol gens de heer Vos booral het oog had op de economische kant van de zaak bij die centralisatie. Bij het ETI-Groningen zijn de soci ale werkplaatsen en de gevolgen bij centralisatie op het ogenblik in studie. SOEST —Voor de vijftiende maal in betrekkelijk korte tijd is gister nacht in Soest een auto tegen een pui gereden. Op de Nieuweweg bot ste de negentienjarige mejuffrouw A. M. van V- uit Huizen tegen de winkel van een groenten- planten en zaadhandel. De pui werd twintig centimeter ontzet. dezaak en, volgens Amsterdams voorbeeld, een avondwinkel. Hier door hoeft een tweede wijkwinkel centrum in Ridderveld II niet groot te worden, maximaal 4300 vierkan te meter bedrijfsoppervlakte. Drs. Overdevest heeft ook een sen van parkeermeters onder het winkelcentrum dat 1 april '75 een feit zal worden. Een parkeerverbod voor de nachtmet uitzondering van de ondernemers, die daarvoor een parkeerkaart zouden moeten krijgen zou een betere maatregel zijn om de langparkeerders te we ren. Drs. Overdevest heeft oon een enquête onder de winkeliers gehou den. waaraan 94 pet. heeft meege werkt. Samen met de heer Overde vest vinden de winkeliers dat ge meenschapcentrum De Bron weinig aantrekkingskracht op de Ridder hof heeft. Dit wordt toegeschreven aan het feit dat de meeste activi teiten in De Bron 's avonds plaats vinden. Als verhoging van de service con cludeert de heer Overdevest: moge lijkheden voor een crèche, stalgele- genheid voor kinderwagens, relax ruimten zonder consumptieplicht en openbare toiletten. Boven prognose Uit de enquête onder de winkeliers blijkt ook dat de behaalde omzet gemiddeld 15 pet. boven de progno se ligt. Bij zaken buiten de levens middelen ligt dat zelfs op 17 pet. met uitschieters tot 70 pet. Bijzonder opvallen is daarbij, dat nogal wat koopkracht uit omliggen de gemeenten naar Ridderhof stroomt, gemiddeld 11 pet. van de totale omzet. De winkeliers verwachten dat voor 40 pet. aan koopkracht die men krijgt uit de omliggende gemeenten zal wegvloeien, als gevolg van de opening van het winkelcentrum 'de Aarhof'. De helft van de winkeliers is tevreden over het aantal bran ches dat in de Ridderhof vertegen woordigd is, terwijl eveneens de helft van mening is dat een aantal van de nu gevestigde super markten te groot is. BREDA Prins Bernhard zal als inspecteur-generaal van de krijgsmacht morgen in de Trip van Zoudtlandt kazerne in Breda een nieuw opleidingscentrum voor beroepsofficieren van de Ko ninklijke landmacht in gebruik stellen. In het nieuwe opleidingscentrum zullen officieren van speciale dien sten. worden opgeleid, die tot nu nsumcntenbond noemt merken die de grootste kans op veiligheid bieden het tij af- lag' eerse -midc zijn ;eerd euw het E1J_. evL om li ld gen n br op sn sp zon Dren vanke tale loegaj ihaakt een verslaggever HAAG Bromfietsers die nu géén helm hebben doen er goed er een te kopen en niet te wachten tot 1 februari 1975, wan- het dragen van een helm verplicht zal worden. Dit zegt de ïmentenbond, die ontdekt heeft dat er een 'grote spreiding' is kwaliteit van veel merken helmen. Men heeft zéker kans een helm te kopen. Consumentengids noemt, de een aantal merken waarbij als men die aanschaft de »te kans op een goede helm Die kans heeft men volgens ond als men Di.W.S. V310 gevolgd door Nolan V 236, im V342, en 344, AGV X72, V322, Eurocap V007 (in ma- tot en met 60) en Shoei S- 15. .W.S. V310 en Nolan V236 zijn 'iraalhelmen'. Met beide is het e verkeer goed te horen, ook beide zijn voor brildra- liet ideaal. De andere helmen ethelmen; het overige verkeer minder goed mee te horen, tan brildragers problemen ge le kinderhelmen kan de con- itenbond niet tot een koopad- :omen. Met nadruk wijst de erop. dat deze beoordelingen gelden voor de uitvoeringen de vermelde toelatingsnum- Een ander toelatingsnummer t$nt. ook al is het merk het- dat het om een éndere helm insumentenbond komt ook tot iclusie dat men er goed aan als men al een helm heeft, dragen, ook al wordt die niet ed beoordeeld. Koop pas een nieuwe als er een betere waarborg is dat elk exemplaar aan het NL- keur voldoet. De bond meent dat de resultaten van het onderzoek dat de minister heeft laten instellen naar de mate waarin helmen aan het NL-keur voldoen, 'bedroevend' zijn, ook al is dit 'uitermate verhullend' gepubli ceerd. Wie de nota van de minister goed leest, merkt op dat er heel wat toezeggingen voor verbetering van de huidige keuringsvoorschrif- teii in te vinden zijn en vooral van de wijze waarop ernaar gestreefd zal worden dat helmen met een goedkeuringsmerk ook werkelijk aan de eisen voldoen. Dit resultaat vindt de Consumentenbond het be langrijkste en hij zal erop toezien dat die verbeteringen er ook werke lijk komen. Waarover ANWB en Consumenten bond aan de bel trokken was de vraag of de van een NL-keur voor ziene helmen wel aan de daarvoor geldende eisen voldoen en of zij dus de door dat keur gegarandeerde bescherming wel bieden. Voor het merendeel van de merken is dit volgens de Consumentenbond nog steeds niet in orde. zelfs niet op basis van het door de minister in gestelde onderzoek. Ook weet de Consumentenbond dat het rapport van dit onderzoek lacu nes vertoont. Met name heeft het zich beperkt tot de schokdemping: de penetratieproef (penetratiedoor dringing) en de beproeving van de kinband bleven achterwege, terwijl bekend is dat de kinbandbevesti ging bij diverse helmen duidelijk tekortschoot. Het grote probleem is volgens de consumentenbond de spreiding in de kwaliteit van veel merken, die door de fabrikanten zelf kennelijk moeilijk te controleren is. Een val helm is een artikel dat slechts één maal zijn diensten bewijst: als de bromfietser valt. Elk exemplaar moet dus veilig zijn en het gaat minder om de gemiddelde kwaliteit dan om de mate, waarin ongunstige afwijkingen voorkomen en hoe groot die afwijkingen zijn. De bond liet zelf de schokdemping van vier exemplaren onderzoeken en vond een helm pas 'zeer goed' als alle exemplaren in alle proeven een gunstige uitkomst gaven. De bond vindt nu dat hij voor goede informatie beter méér exemplaren per merk had kunnen laten testen, niet omdat zijn oordeel 'fout' niet terecht geweest zou zijn maar het oordeel 'goed' had bij een grotere steekproef wel eens anders kunnen uitvallen. Dat bleek uit het over- heidsonderzoek van 550 helmen: bij een paar merken werden slechte helmen gevonden waar de bond alleen goede had (het omgekeerde kwam ook voor). Voor het advies dat de bond gaf heeft zij rekening gehouden met deze kwaliteitsspreidingen, met het feit dat na een herkeuring met slechte resultaat helmen toch op de markt gekomen zijn en met het feit dat het overheidsonderzoek minder veiligheidscriteria betrokken waren dan da< in dat van de ANWB en van de bond. In het advies zijn alleen genoemd helmen die in bei de onderzoeken redelijk genoemd werden. UTRECHT —Vanaf vandaag kun nen reizigers op vier NS-stations (Amsterdam CS, Rotterdam CS, Utrecht CS en Den Haag Centraal) via de computer een zit-, lig of slaapplaats reserverenin een uit ons land vertrekkende Internationale trein. Binnen enkele minuten we ten zij of er plaats is in de trein, waarmee zij willen reizen. Tot nij toe kreeg men pas na enkele dagen een reserveringskaart thuisgestuurd. Reserveringen voor de terugreis via de computer is nog beperkt tot vier landen: West-Duitsland. België, Denemarken, en Oostenrijk. De NS hoopt binnenkort ook de terugreis te kunnen reserveren vanuit nog meer landen, met name Frankrijk. toe uit de gelederen van de reser ve-officieren en beroeps onderoffi cieren voortkwamen. Het oplei dingscentrum officieren speciale diensten (OCOSD) is inmiddels met de eerste opleidingen begonnen. Officieren van speciale diensten ongeveer de helft van het officiers korps vervullen in de koninklij ke landmacht commandofuncties tot een bepaald niveau en functies in de staven. Deze opleiding tot beroepsofficier geschiedt tot nu toe alleen aan de Koninklijke Militaire Academie. Sinds de invoering van de mamoetwet kunnen hier alleen zij worden toegelaten die in het bezit zijn van een atheneum- of gymnasiumdiploma. Aan de nieuwe opleidingen kun nen ook militairen deelnemen die een HAVO- of HTS-diploma bezit ten. Onder hen zullen zich ook cursisten bevinden die reeds een opleiding tot reserve officier heb ben gevolgd. Ze krijgen een twee jaar durende opleiding tot vaan drig. Ook worden tot de school beroeps onderofficieren toegelaten die een vier-jarige studie zullen volgen. ARNHEM Het dagelijks bestuur van het zuiveringsschap Oostelijk Gelderland (voor het gebied van Arnhem en de Achterhoek) heeft besloten de aanvankelijk voorge stelde milieubelasting voor 1975 van 93,80 per woonhuis met ruim 20 te verlagen tot 73,50. De heffing van 93,80 zou de hoogste zijn in ons land en in vergelijking met 1974 een verho ging van ongeveer 60 pet. beteke nen. Daarom heeft het dagelijks bestuur de verenigde vergadering voorgesteld de begroting voor 1975 zodanig te wijzigen dat met een heffing van 73,50 kan worden volstaan. Men heeft dit bereikt door de kosten van de lozingen van afvalwater uit de regio Nieüwgraaf en Olburgen voor 1975 als aanloop kosten te beschouwen, waardoor de exploitatiekosten in dat jaar kun nen worden verlaagd met bijna 4,9 miljoen gulden. Milieugroep Muiden MUIDEN Op 2 oktober vanaf 20 uur houdt de Milieugroep Muiden- Muiderberg een contactavond in het Muizenfort te Muiden. Iedereen is welkom. De Here nam. voor ons nog onverwacht, in Zijn heerlijkheid tot Zich onze lieve Zuster en Tante Clazina Vergal Zij mocht 83 jaar worden. Uit aller naam A. Doorduyn-Vergal. 's-Gravenhage, 29 september 1974. Zuiderparklaan 41. Correspondentie-adres Cornells de Wittstraat 27, Delft. Geen bloemen. Bezoek aan de rouwkamer van het Leyenburg- ziekenhuis, Leyweg 275, woensdag van 18.00- 19.00 uur. De dienst van Woord en Gebed zal gehouden worden donderdag 3 oktober om 11.00 uur in de aula van 'Oud Elk en Duinen', Laan van Eik en Duinen 38 te 's Gravenhage, waarna de begrafenis zal plaatsvinden. Vertrek vanaf Zuiderparklaan 41 om 10.45 uur. De Heere is mijn Steenrots, en mijn Burg. en mijn Uithelper. 2 Sam: 22 2. Met droefheid geven wij u kennis, dat God tot Zich heeft genomen, mijn geliefde Man, onze zorgzame Vader, Schoonvader en Grootvader Ary Moerman echtgenoot van A. M. v. d. Kreke in de ouderdom van 87 jaar. A. M. Moerman-v. d. Kreke kinderen en kleinkinderen Rotterdam, 27 september 1974. Correspondentieadres C. Teeuwen, Van der Helstplein 20, Maassluis. Geen bloemen. De teraardebestelling zal plaatshebben dins dag 1 oktober om 14.30 uur op de Algemene Begraafplaats Hofwijk, Delftweg 230 te Rotter dam. Vertrek vanaf het woonhuis Jacob Cats- straat 53a om 14.00 uur. „Zalig Hij, die in dit leven Jacobs God ter hulpe heeft." Psalm 146, vers 3 oude berijming. Voor ons zeer onverwacht nam God heden in Zijn heerlijkheid op onze lieve zeer zorgzame Man. Vader. Opa. Broer, Zwager en Oom Pieter van Rikxoort op de leeftijd van 65 Jaar. Rotterdam: W. M. van Rikxoori- van der Leer H. I. Ambacht: L. van Rikxoort C. E. van Rikxoort- van Wijngaarden Rotterdam: W. C. van Rikxoort N. van Rikxoort- van Rijswijk H. L Ambacht: G. W. M. Hijweege- van Rikxoort D. Hijweege Ridderkerk: M. W. van Es-van Rikxoort A. van Es Oud-Beijerland: C. A. van Rikxoort J. H. van Rikxoort- Hoogsteen kleinkinderen en verdere familie Rotterdam-3026. 30 september 1974. Koninginneweg 298. Geen bloemen - Geen toespraken. Rouwbezoek: woensdagavond van 20.00-21.00 uur aan het woonhuis. De begrafenis zal plaatsvinden donderdag 3 oktober a.s. op de Ned. Herv. Begraafplaats te Rotterdam-IJsselmonde 15.00 uur. Vooraf zal een rouwdienst worden gehouden in gebouw „De Schakel", achter de Ger. Zo- merlandkerk. Burg. Hazenberglaan 26. welke aanvangt 14.00 uur. i

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9