Hans Kraay: 'Meer praten over Oranje' straks^ verbouwen? zet maandelijks automatisch een komfortabel bedragje opzij. (7 Rabobank S MASMAN: 'RUST VOOR VAN GEMERT' Feyenoord verzwakt naar Coloraine Jan Mulder nu hele wedstrijd? Arie Haan in toekomst geen Ausputzer meer Hockeyploeg tegen Spanje en Pakistan Zevende partij afgebroken Trainer van Zaire ontslagen 1 A 1 TROUW/KWARTET DINSDAG 1 OKTOBER 1974 SPORT T8/K (ADVERTENTIE) VV Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM Vrij onverwacht heeft middenvelder Arie Haan van Ajax gistermiddag een gesprek gehad met manager Hans Kraay, waarbij Haans positie in het Nederlands elftal het hoofd thema vormde. Arie Haan speelde zaterdagavond tegen FC Twente Vooral Hans Kraay heeft er vanaf het begin geen geheim van ge maakt. dat hij het schadelijk vindt, dat zijn middenvelder Haan in het Nederlands elftal als centrumverde diger optreedt. Tijdens de perscon ferentie die Ajax gisteren organi seerde als voorloper op de UEFA- Cup-wedstrijd van morgen tegen het Engelse Stoke City, benadrukte Kraay dat standpunt nog eens ten overvloede. Kraay zei: 'Als Arie een goede Ausputzer zou zijn, dan was het geen probleem. Maar hij is nu eenmaal geen goede Ausputzer, dus moet er gepraat worden. Ik wil vooropstellen dat dit niet als een verkapte aanval op Knobel moet worden gezien. Het gaat mij alleen om Arie Haan. de rest is bijzaak. Er is geen conflict en ook geen con troverse Kraay-Knobel. Maar ik vind het wèl wenselijk, dat er over dit soort zaken met de bondscoach contact komt. Als Ajax zes 4 zeven Internationals levert, dan hoeven wij als club geen initiatief te ne men voor een gesprek. Dat moet van Knobel uitgaan.' Hans Kraay besloot met Arie Haan te gaan praten, omdat Haan ook zélf steeds meer is gaan inzien, dat zijn functies in Ajax en in het Nederlands elftal niet te verenigen zijn. althans niet op de manier als dat de laatste maanden is verlopen. Kraay had al veel eerder contact met de bondscoach willen hebben, maar hij wachtte tot op heden op actie "an de kant van Knobel. Na de wedstrijd TelstarAjax. iets meer dan een week eeleden, sprak Ajax' manager met Knobels assis tent Siem Plooyer. Maar zoals Kraay gisteren zei: 'Plooyer stelt het Nederlands elftal niet samen, dat doet Knobel. En bovendien kon ik op dat moment nog niet ver wachten. dat Haan tegen Finland als achterste man zou moeten spe len.' Wat Ajax betreft is nu het moment gekomen, waarop concreet overleg met de bondscoach George Knobel als een pure noodzaak wordt erva ren. Knobel zal op dat verlangen moeten ingaan, als hij zijn streven naar een optimale sfeer rondom Oranje tenminste wil verwezenlij ken. Het siert Arie Haan dat hij het zolang op een vreemde positie heeft geprobeerd, maar nu er pro blemen ontstaan, is Knobel de man die dat onder ogen moet durven zien. Hans Kraay zei gisteren: 'Als het om het Nederlands elftal gaat. is Ajax bereid om zich beslist voor honderd procent positief op te stel len. Wij zijn ook niet te groots om als club om overleg te vragen. Maar dat moet helemaal niet no dig zijn. Als Knobel negen mensen van ons wil hebben, dan is dat zonder meer akkoord. Maar als er dan op andere posities moet wor den gevoetbald, dan moet daar overleg over zijn. In het belang van Ajax. van het Nederlands elftal en van de betrokken speler.' George Knobel zei. geconfronteerd met de verlangens van Hans Kraay. dat hij 'wilde wachten tot hij van Kraay zelf zou vernemen, dat er meer overleg moet komen.' Knobel onderstreepte nog eens. dat er tot op heden, in zijn ogen althans, voldoende overleg is geweest met de clubs die hem internationals 'le veren'. Knobel zei: 'Degene die zegt. dat er geen contact is ge weest. heeft hel mis. Ik heb Kraay wel degelijk gesproken. Je kunt na tuurlijk discussiëren over wat vol doende is en wat niet. Als er bij de clubs wensen zijn om meer met mij te praten, dan sta ik daar ten alle tijde voor open. Maar dan moet ik natuurlijk wel eerst weten, wie er meer contact wil hebben. De eerste paar maanden zijn in dat opzicht zeker niet onbevredigend verlopen. Maar ik kan niet alles tegelijk: ik ben in de afgelopen veertien dagen precies twee dagen thuis geweest. In diezelfde veertien dagen is Ajax zo'n zes dagen weggeweest voor trainingskampen. Dan kun je' niet verwachten, dat lk tussendoor nog eens ellenlange gesprekken ga voe ren met vertegenwoordigers van de als middenvelder een vooral voor hemzelf onbevredigende partij en zowel Kraay als Haan zijn van mening, dat het daarom verstandig is om met George Knobel, de bondscoach, in contact te treden over Haans positie in het Nederlands elftal. Barry Hulshoff traint weer met de Ajax-selcctie mee. Als alles naar wens verloopt zal hij nog in oktober zijn competitie-rentree vieren. Waarschijnlijk in het duel met Roda JC. Op de foto is hij in duel met Arno Steffen hagen. clubs die internationals leveren.' De KNVB heeft voor aanstaande maandag overigens de tweede bij eenkomst gepland met de clubs die het materiaal leveren, waaruit Ge orge Knobel het Nederlands elftal samenstelt. Ruim een week geleden moest het eerste overleg op het laatste moment worden geannu leerd. omdat een aantal clubs (met name Ajax en FC Twente) voor hun UEFA Cup-duels in het buiten land verbleven. Ajax en Feyenoord zijn volgens Oranjes chef d'équipe Jan Huijbregts bereid en in staat om maandag met de KNVB rond de tafel te gaan zitten. De overige 'leveranciers' van internationals worden nog door Huijbregts bena derd. Hans Kraay heeft afgelopen AMSTERDAM Hoewel Hans Kraay pas vandaag de opstelling van Ajax voor de tweede wed strijd tegen Stoke Ciy zal bekend maken, is het vrijwel zeker dat Jan Mulder in het basis-elftal zal staan voor deze tweede wedstrijd uit de eerste ronde van het toer nooi om de UEFA-beker. Jan Mulder en Willem Suurbier misten in Stoke het eerste duel. Mulder omdat zijn tegen Excelsior opgelopen blessure nog niet volle dig genezen. Suurbier doordat een verergerende knieblessure hem bui ten de ploeg hield. Beiden zijn woensdagavond weer terug. Suur bier had zaterdag, na pas enkele dagen training, nergens meer last va. Jan Mulder speelde de tweede helft tegen Twente. Mulder rekent erop dat hij na een ongelukkig begin van het seizoen volgend op de gemiste voorbereidingsperiode, een hele wedstrijd zal kunnen spelen. Manager Hans Kraay is nog niet zo zeker. 'Wij zien wel hoe lang Mulder het uithoudt.. Hij is in ieder geval 100 procent fit, Suur bier ook indien wij erin slagen een opkomende keelontsteking te bedwingen'. Beide spelers trainden maandag normaal mee met de anderen van de kernploeg. Ajax zal woensdagavond, in te genstelling tot in Stoke. met drie spitsen spelen, hoewel Stoke eer der een doelpunt nodig heeft dan Ajax. dat bij 0—0 overgaat naar de tweede ronde. 'Ik doe het', verklaarde Kraay, 'omdat ik niet het risico durf te nemen van een erg verdedigende uitgangsstelling. Een doorsnee Engelse ploeg is voor iedere Nederlandse vereni ging een moeilijke tegenstander en een team dat er altijd één in kan schoppen. Ajax speelt boven dien gewoonlijk met drie aanval lers en wij hebben de taak de wedstrijd te maken. Daarom zijn wij ook niet opnieuw naar Stoke gegaan. Dan kom je toch onbe wust in de verleiding je wedstrijd op hen af te stemmen. En wat hadden wij daar nog wijzer kun nen worden. Als Eastham bij ons komt ziet hij een ploeg met Bro- kamp en wij hebben de eerste keren een Stoke met Ritchie ge zien. Volgens mijn inlichtingen over Stokes wedstrijd van zater dag is het te verwachten dat wij een ploeg met Hurst zullen zien'. De Amsterdamse ploeg heeft nog geprobeerd Brokamp vrij te krij gen voor de wedstrijden om het UEFA-bekertoernooi. Kraay: 'Wij hebben de KNVB ingeschakeld, maar het heeft niet geholpen. De UEFA bleef op het standpunt dat Brokamp - ook al heeft hij geen bindende wedstrijden voor MVV gespeeld in dit seizoen - pas na 1 januari voor Ajax mag uitkomen. Het lijkt wel of Ajax altijd verlie zer is in zijn duels met de voet balbonden'. de bank voor iedereen vrijdag, al met Jan Huijbregts ge sproken en bij die gelegenheid de garantie meegekregen, dat de clubs op de kortst mogelijke termijn met de KNVB van gedachten kunnen wisselen over alle vormen van pro blematiek die met het Nederlands elftal verband houdt. JAN VAN DER KROON Van Hanegem mag niet thuisblijven ROTTERDAM Zonder de Denen Jorgen Kristensen en John Steen Olsen en met een aantal geblesseerden verstrekt Feyenoord vanmiddag naar Coloraine. Kristensen en Olsen hebben van de medische staf van Feyenoord voor de tweede wedstrijd uit de eer ste ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskam pioenen vrijaf gekregen, omdat hun blessures zo ernstig zijn, dat ze onmogelijk kunnen spelen. Hoewel ook Ressel (knieblessure), De Jong (pijnlijke buikspieren) en Van Hanegem (enkel) niet fit zijn zal Feyenoord het woensdagmiddag nietzo moeilijk krijgen. Na de over winning van 70 van twee weken geleden lijkt de Rotterdammers nauwelijks iets te kunnen gebeu ren. Wim van Hanegem had de reis naar Noord-Ierland ook liever niet meegemaakt. Feyenoords nummer tien probeerde maandagmiddag manager Brox nog over te halen hem thuis te laten. 'Ik kan onmo gelijk spelen', klaagde Van Hane gem. Manager Brox bleef echter onvermurwbaar. Trainer Wiel Coerver zal zijn ge blesseerde spelers woensdag uitslui tend inzetten, wanneer dat echt noodzakelijk is. 'Na de wedstrijd van woensdag krijgen alle spelers vrijaf tot maandagmiddag. Buiten landers gaan allemaal naar huis. Het is de laatste keer dit seizoen dat de spelers een paar dagen vrij kunnen krijgen. Al zullen ze in die dagen wel aan hun conditie moeten blijven werken. Maar dat is, dacht ik geen probleem. Die paar dagen rust kunnen erg veel goed doen.' Vooral voor Kristensen, die nog steeds erg veel last ondervindt van een tijdens een toernooi in Spanje opgelopen voetblessure en Olse, die kampt met vocht in de knie, is de 'vakantie' erg welkom. Door de blessures kon Coerver pas vandaag of morgen de opstelling van Feyenoord bekend maken voor het duel met Coloraine. Feyenoord reist met de volgende spelers naar Noord-Ierland: Treytel. Reitsma, Everse, Van Daele, Van Hanegem. Jansen, Theo de Jong, Rene de Jong, Kreuz, Ramljak, Ressel. Schneider, Schoenmaker. Van Til en Vos. BRUSSEL (SID) Het Nederlands hockey-elftal (heren) is in het der de toernooi om de wereldbeker, dat van 1 tot en met 15 maart 1975 wordt gehouden in Koeala Loem- poer (Maleisië) in één groep inge deeld met onder meer Pakistan en Europees kampioen Spanje. Olym pisch kampioen West-Duitsland stuit in de andere poule op India en Australië, als zwaarste tegen standers. Nederland verdedigt in Maleisië de .wereldbeker. Groep A: Nederland, Pakistan, Spanje, Nieuw-Zeeland, Maleisië en Polen. Groep B: West-Duitsland, India, Australië, Engeland, Argentinië en de winnaar van de Afrikaanse voorronde. Gelijkspel-premie moet Tivente-spelers boven klap uithelpen MOSKOU De Russische groot meesters Anatoly Karpow en Viktor Kortsjnoj hebben hun zevende par tij in de finale van het kandidaten toernooi gisteren op de 44ste zet afgebroken. Kortsjnol. die in deze partij met wit speelde, gaf zijn 45ste zet onder couvert af. De par tij zal vandaag worden uitgespeeld. Van de zes tot dusverre gespeelde partijen heeft de 23-jarige Karpow er twee gewonnen. Wit: Kortsjnoj Zwart: Karpov 1. c2c4. Pg8f6. 2. Pblc3, e7—e6. 3. Pgl—f3. b7b6. 4. e2e4. Lc8—b7. 5 Ddle2. Lf8b4. 6. e4—e5. Pf6— g3. 7. d2—d4. Pg8e7. 8. De2—d3. d7d5. 9. e5xd6 (ep c7xd6. 10. a2 a3. Lb4xc3 (schaak). 11. Dd3xc3. 0—0. 12 b2b4. Pb8d7. 13. Lfl— e2. Ta8c8 14 0—0, Lb7—a6. 15. Dc3 b3. d6—dó. 16 b4—b5. La6—b7. 17. c4xd5. Lb7xd5. 18. Db3—b4. Pe7—g6 19. Lel— g5. Dd8c7. 20. Tfl—cl. Dc7 b8. 21. Pf3—d2. Pd7—f6. 22. Lg5x f6. g7xf6. 23. g2g3, Tf8—<18. De overige zetten waren bij het sluiten van deze editie nog net beschkbaar. Van onze speciale verslaggever ENSCHEDE Met de UEFA Cup-return tegen Ipswich Town in het vooruitzicht, probeert FC Twente de kater van zaterdag, toen het in de wedstrijd tegen Ajax door arbitrale miskleunen zo werd benadeeld, weg te werken. De dag na de twee nachten ervóór, is het ongenoegen in het oosten nog duidelijk voelbaar. Aan oefen- meester Spitz Kohn onder meer de taak om zijn formatie geeste lijk weer op peil te krijgen. Wat dat betreft zal het vooral voor de Luxemburger gelegen zijn geko men. dat de Twentse spelers giste ren toch met de premie die nor maal bij een gelijkspel wordt uitbe taald. werden gehonoreerd. Een geste, die getuige het in de kleed kamer opklaterende applaus, werd gewaardeerd. GEEN STAPPEN FC Twente zit dus nog met zater dag. Toch zal de club geen stappen meer ondernemen tegen de zo laakbare leiding vari Arie van Ge- mert. Voorzitter Masman reageert: Een reactie lijkt me nauwelijks nodig. De verontwaardiging ls alge meen. Van Gemert is niet eens partijdigheid te verwijten, over en weer was zijn leiding zwak. Hij had met een totale black-out te kam pen. Hij heeft ook de nieuwe regels niet toegepast, die inhouden dat de grensrechters meer macht hebben. We hebben daar in de eerste wed strijd bij FC Utrecht wel mee te maken gehad, toen Leo van der Kroft een doelpunt van Frans Thijssen afkeurde. Ik vond dat een dubieuze beslissing, maar Van der Kroft handelde tenminste naar de reglementen'. Twentes voorzitter pleit voor een rustperiode voor Arie van Gemert. Masman: 'Volgens mij heeft- Van Gemert met een mentale klap te maken, die hij tijdens het wereld kampioenschap heeft opgelopen. Hij is ook ontoegankelijk voor een persoonlijk advies. Bij ons blijft Van Gemert echter van harte wel kom. wanneer hij mantaai hersteld is. Wij hebben in het verleden al tijd goede ervaringen met hem ge had. Maar de man moet nu eerst eens rust worden gegund'. Masman gaat vervolgens ln op de reactie van de spelers: Tk ben za terdagavond in de kleedkamer ge weest. Er heerste toen vooral een gevoel van machteloosheid- Het was Jan Masman toen een aangeslagen ploeg. Ik heb respect voor de manier, waarop het is opgevangen. FC Twente wil geen genoegen nemen met een zesde of zevende plaats. We verwerken de klap en gaan gewoon door'. Aangezien FC Twente dus al vroeg in het seizoen op een ntf al haast beslissende achterstand is ge zet, heeft de tweede ontmoeting tegen Ipswich Town een extra be tekenis gekregen. Gebleken is na melijk, dat het Twentse publiek zelfs het vorige jaar bij alle succes sen niet in al te grote getale de tribunes bevolkte. Derhalve lijkt er weinig perspectief, wanneer het woensdag overhoopt mis mocht gaan. Masman met die eventuele toekomst geconfronteerd: 'We gelo ven helemaal niet ki een uitscha keling. En wanneer dat zou spelen, dan begin ik er donderdag pas over te denken. Financieel bezien wor den de wedstrijden voor de UEFA Cup overigens niet begroot. Wan neer we. zoals twee seizoenen gele den. de halve finales halen, scheelt dat twee 4 drie ton. maar dat is gewoon meegenomen. Voor de wed strijd van woensdag zijn er nog slechts onoverdekte staanplaatsen beschikbaar'. NIVELLERING Via omwegen komt Masmans stok paardje nog ter sprake. Zoals be kend is Masman (kamerlid voor de PvdA) ook in de betaalde voetbal lerij een fervent voorstander van nivellering. In deze kolommen zijn de denkbeelden van de Twente- praeses al eens uit de doeken ge daan. Zijn ideeën over de toto uitkering via de formule der omge keerde evenredigheid en de shirt reclame tegenstander omdat zijns inziens de rijken dan nog rijker worden en de armen nog armer zijn genoegzaam bekend. Masman over het begrip bij de topclubs voor zijn plannen: 'Een verbreding van de top is in het belang van het Nederlandse voet val. Wanneer ik daar met PSV en Feyenoord over praat, dan zien die clubs al het zinvolle van die ge dachte in. Evenals ik beseffen de clubs evenwel, dat het technisch moeilijk uit te voeren is. Maar nog maals. PSV en Feyenoord begrijpen dat het een belangrijke zaak is. Ik geloof daarentegen dat Ajax er nog niet van overtuigd is Wanneer ik dan zo'n dokter Rolink zaterdag hoor, dat het lachwekkende ideeën zijn. Ik ben ervan overtuigd, dat het geen zaak is die binnen twee of drie jaar is opgelost, maar het is een goede zaak en daarom houden we vol'. MATTY VERKAMMAN KINSJASA De Joegoslaaf Blagoje Vidinic, trainer van het nationale voetbalelftal van Zaire, is ontslagen. De 'luipaarden' veroverden onder zijn leiding de voetbalbeker voor Afrikaanse landenteams in 1974 en deden mee aan de eindronden van het toernooi om de wereldbeker voetbal afgelopen zomer in West- Duitsland. Zij verloren hun drie wedstrijden van Joegos- lavi met 9—0. Brazilië met 30 en Schotland met 20. ond muz d. d mee NI] ine gei t t rijn Ijk da ki th 1 l H. eit! TOESCHOUWERS ROME Ongeveer twintig miljoen mensen hebben het afgelopen seizoen de wedstrij den in de eerste vier divisies van het Italiaanse voetbal bijgewoond. Zij brachten in totaal ruim 160 miljoen gul den in de verenigings-kassen. Bijna acht miljoen toeschou wers gingen naar de in totaal 0,4n nrarlct-i-ii^an ir-, H o oorcfro dot 240 wedstrijden in de eerste divisie. RIVA CAGLIARI Luigi Riva heeft zijn contract bij Caglia- ri met een jaar verlengd. Zijn handgeld voor het nieuwe contract was aanzienlijk min der dan voorheen. 175.000 gulden tegen 350.000 gulden. jPELE SAO PAULO Pele heeft tij dens de derby Santos-Corin- thianr. afscheid genomen van het publiek in Sao Paulo. Hetf was de laatste 'grote' wed-f strijd van koning voetbal, I wiens contract met Santos aanstaande zaterdag afloopt. Woensdag speelt Pele nog een competitiewedstrijd in Santos tegen Ponte Preta. Pele: 'Ik wil de laatste bal raken in hetzel .le stadion waar ik ze ventien jaar geleden ben be-| gonnen'. Voor de wedstrijd tegen Co-I rinthians ontving Pele van de tegenstander een zilveren schaal, uit achting voor het feit dat de Corinthians tij-eei dens het regiem-Pele nooit i van Santos hebben kunnen winnen. Dat gebeurde overi-pr gens nu wel: 10. De gehel dag was in Sao Pau-h lo in verband met het af scheid van Pele een met vlag- a gen en toeters opererendep11 menigte op de been. ICU aa m n GEWICHTHEFFEN De heerse 1 wereldkampioen in het zwaarmldc de Rus David Rlgert. heeft zijn reldtitel met succes geprolongeerd met 387.5 kilo tevens een nieuw reldrecord gevestigd tijdens hetim toernooi om de wereldtitels. Bij stoten bereikte hij met 215 kilo ev eens een wereldrecord, terwijl hij u het drukken 172.5 kilo omb 15. bracht. Tweede werd zijn landgen ti Poltorazki met 367.5 kilo en br was voor de Oostduitser Petzold i'aa 355 kilo. DAMMEN Na drie ronden van toernooi om het damkampioensc van Nederland voor dames heeft m lie' Pietje Veenboer (Waskemeer) de ding met 4 punten. 1. Pietje Veenboer 4 punten: 2. bara Graas en Eefje Nieuwenhulkai 3 pnt.: 4. Cato van Setten 2 pnt. vierde en vijfde ronde worden vrij j gespeeld, de zesde en laatste zater 5 oktober. 'te' SCHAATSEN De Nederlandse k pioenschappen hardrijden op schaats voor dames, heren en sp ters zullen op zaterdag 11 en zon 12 januari op de kunstijsbaan Dren de Assen worden gehouden. Aanvanke zou op die data op de Jaap Edenb ZOU op uic uaw UIJ Z te Amsterdam om de nationale t ni worden gestreden. c3 SCHAKEN De Rus Lev PoloegaJ ki heeft voor de derde maal internationale Tsjlgorin-schaakt ins nool de leiding gehad. ïtt E(

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 8