We hadden best nog een aartje willen doortrappen' dichtbij Onderzoek met hulp kunstmaan voor arme landen belangrijk i chtpaar Barelds terug van 48000 km lange fietsreis Al 94 doden door geweld %2> Prins Bernharcl op ruimtevaartcongres Een centraal loonakkoord is lapmiddel het weer Zon en wind weerrapporten 'vrouwenlijn' steeds drukker aap japie plagiaat? unicef-jeugd bUW KWARTET DINSDAG 1 OKTOBER 1974 BINNENLAND T5/K7 h een onzer verslaggevers APHORST Na ruim 48.000 860 dagen en 1200 lekke iden zijn ze weer terug, Hen en Nelly Barelds. Twee-en- -half jaar zwierven zij met fiets de wereld over, door ika, Zuid- Noord-Amerika en ïada. Een monstertocht, die inig eerder zal zijn gemaakt, ar die het 30-jarige echtpaar t in het minst leek te hebben moeid» Integendeel. 'Fijn, we thuis zijn, maar als we een jaartje nadden moeten Irtrappen, hadden we het ook it gevonden', zeiden ze na te- komst. thuiskomst: groots zijn ze inge- ld. Eerst in Maastricht, waar ouders wonen en daarna nog in Staphorst, het geboortedorp Henny, vanwaar ze in mei 1972 rokken. In de laatste plaats men er zelfs de burgemeester le plaatselijke harmonie aan te om het paar feestelijk binnen lalen. bekomen van de drukte van de ste dagen ordenen ze nu de eniers: eén kamer vol kunst- werpen. honderden foto's en tallen films, waarmee zij een clang avondvullende program zouden kunnen verzorgen, nneringen aan een tocht, die egt Henny vele malen inte- anter dan bar is geweest. 'We >en eigenlijk geen moment in ar verkeerd. Jawel, in Afrika we wel eens met stenen beko- en er zijn ook wel eens mes getrokken toen wij ergens in iwi foto's van een negerdorp en maken, maar dat waren ilemen, die snel waren opgelost de mensen eenmaal wisten we kwamen doen en wie we n. stal waren zij alleen maar ver- d en bang. Zoals in dat dorp in opië, toen behalve de bevolking de kamelen en de buffels in ek de bossen invluchtten om- ze nog nooit een fiets hadden en. In andere dorpen keken ze hun ogen uit op ons lichtge- t tentje. Maar dat was alle rnaar, tijdelijk Meestal werden vooral in Afrika erg idelijk ontvangen en kregen de gastenhut aangeboden. In van de dorpen, waar geen hut over was, stond het opper- d erop de nacht voor de ingang onze tent door te brengen om tegen rovers te beschermen.' bit ziek leringen? Henny hts-er ro en Nelly chemisch iste kunnen ze zich nauwe- herinneren. 'Natuurlijk, vaak t je improviseren. Vooral met naaltijden. Winkels en restau- s kom je op zo'n tocht nu taal nauwelijks tegen. Dat be ide dat we soms 's morgens, ddags en 's avonds maispap of een kommetje, of wat iels, maar dat blijkt helemaal nadelige gevolgen te hebben id. Geen van beiden zijn we maar één keer ziek geweest; was eigenlijk wel het meest ;rkelijke van de reis.' grootste probleem was vaak het tekort aan water. 'Soms ten we daarvoor zelf putten en. In andere gevallen fiaalden iet gewoon uit poelen, waar ook ieren uit dronken. Hier zou je wel uit je hoofd laten, maar was dat de gewoonste zaak de wereld.' die voedingsproblemen zoveel slijk te voorkomen sloegen zij Ike plaats van enige betekenis ismiddelen voor een hele week ijk in. Meestal was d at ge- maar we hebben ons ook wel i vergist. Dat gebeurde in de bs. in Zuid-Amerika. We zaten I zon vierduizend m eter hoog liadden er op gerekend nog voor' ivond een dorp in het dal te iken. Maar dat was een misre- hg. Het plateau liep veertig ki- !ter verder uit, wat niet alleen kende, dat we de nacht in ijzi- !ou moesten doorbrengen, maar dat we de dag daarna met lege en hebben moeten doortrap- :tig banden Henny en Nelly Barelds terug in Staphorst Australië, waar zij elkaar tijdens een werkvakantie ontmoetten, via Azië naar huis: 20.000 km stond er tóen op de teller. Die reis beviel zo goed, dat zij besloten het nog eens over te doen. Drie jaar werkten en spaarden zij. Toen zij 18.000 gulden bijeen hadden startten zij opnieuw. 'Dat bedrag bleek ruim voldoende om alle kosten te dekken, ook de twee vliegreizen en de opgestuurde fietsonderdelen. Niemand hoeft het om de kosten te laten, want je leeft voor een appel en een ei.' Wat ze aan hun reis hebben over gehouden? 'Een groot optimisme over de mensheid. Na zoveel rassen en volkeren ontmoet te hebben, geloven we er weer een beetje In. De vriendelijkheid en gastvrijheid, die we hebben ondervonden, heeft ons gesterkt in de overtuiging, dat het wereldgebeuren zeker niet al leen maar uit oorlog bestaat.' Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM Onderzoek van natuurlijke hulpbronnen met be hulp van kunstmanen kan in het bijzonder de ontwikkelingslanden helpen. Ik geloof dat landen die er gunstiger voorstaan, zich zou den moeten verenigen om ontwikkelingslanden in gebieden als Centraal-Afrika en Zuidoost-Azië te helpen, regionale program ma's te organiseren voor het verzamelen, onderzoeken en toepas sen van satellietgegevens over hun hulpbronnen. van levensomstandigheden in ont wikkelingsgebieden. Maar zonder het gebruik van de beide nieuwe terreinen die nu binnen bereik van de mensheid komen de ruimte en de oceanen zouden we niet in staat zijn om al deze problemen afdoende op te lossen. Het thema van de conferentie is 'Ruimtestations heden en toe komst'. En omdat het heden op dat punt nog vrij bescheiden is, had de Amerikaanse hoofspreker Kraft A. Ehricke alle ruimte om naar de toekomst te kijken. Daar ging hij zeer ver in. Het idee dat er grenzen aan de groei zouden kunnen zijn, wees hij krachtig af. Het kan hoog stens tijd zijn om de richting van de groei te veranderen. Deze oproep deed prins Bernhard gisteren bij de opening van het 25ste internationale congres over ruimtevaart. Zulke projecten zou den de ontwikkelingslanden kun nen "helpen, hun hulpbronnen zelf te inventariseren, te beheren en constructief te gebruiken. Een dringende en uitvoerbare mogelijk heid zou kunnen zijn. het gebruik van kunstmanen voor oogstvoor- spellingen. waardoor de voedseldis tributie doelmatiger kan worden georganiseerd. Prins Bernhard realiseerde zich dat de kosten van ruimteonderzoek hoog zijn, en dat veel andere zaken, eveneens een hoge prioriteit heb ben, zoals de oplossing van het energieprobleem, en verbetering Met hergebruik van afvalstoffen en kern- en zonne-energie naar be hoefte zouden we, ondanks de ein digheid van de aarde en zijn hulp bronnen, naar een 'functioneel on eindig milieu' toe groeien. En daar in zou een heilzame 'buitenaardse industrialisatie' een goede aanvul ling kunnen zijn, die ook de ein digheid van onze voorraad grond stoffen doorbreekt (mijnen op de maan en elders). Traditie Aangezien dr. Ehricke wel vond dat ruimtestations buitenaardse indus trieën en wat dies meer zij, econo misch rendabel zullen moeten zijn, kunnen we deze gedachten inder daad in een wel zeer verre toe komst plaatsen. Maar dat is een beetje traditie op ruimtevaartcon gressen. De ruim vijfhonderd technici en wetenschapsmensen praten nog de hele week in Amsterdam. Voor het overgrote deel zullen zij het verder heel zakelijk over de problemen en mogelijkheden van nu en de ko mende paar jaar hebben. DEN HAAG Het aantal doden door geweldmisdrijven in de eerste drie kwartalen van dit jaar is het jaarcijfer van vorig jaar dicht ge naderd. Tot dusverre kwamen 94 mensen door het toedoen van an deren om het leven (verkeersonge lukken buiten beschouwing gela ten). In het hele vorige jaar waren dit er ongeveer honderd. Het aantal gewonden door geweld was dit jaar tot dusverre 260. Deze cijfers komen naar voren uit een optelling van de cijfers in ANP-berichten. Van de 94 doden door misdrijf wa ren er 65 mannen en 29 vrouwen. De stijging van het aantal delicten tegen het leven zal, als de trend zich ln het laatste kwartaal voort zet, een toeneming ten opzichte van verleden jaar betekenen van rond 20 procent. Volgens de ANP-berichten zijn tot en met september ruim 380 perso nen aangehouden wegens het ple gen van een geweldmisdrijf. Van hen waren er 120 niet uit ons land afkomstig. Kandidaat-voorzitter industriebond NKV Van een verslaggever UTRECHT "Een lapmiddel' en 'een handenbinder voor het streven naar democratisering'. Deze mening over een centraal (loon)akkoord geeft de heer P. Spijkers ln 'Ruim zicht', het officiële orgaan van het Nederlands Katholiek Vakverbond. De heer Spijkers, is onlangs be noemd tot kandidaat-voorzitter van de industriebond NKV. Het is de bedoeling, dat hij in oktober 1975 het voorzitterschap overneemt van de heer P. Brussel. De heer Spijkers vindt een centraal loonbeleld verkeerd, omdat de vak bondsleden daarin veel te weinig inbreng hebben. Ze kunnen hun eigen situatie niet werkelijk beïn- vloeden en zo kan vervreemding ontstaan tussen 'de leden en de vakbond. 'Het is heel begrijpelijk dat in zo'n systeem de mensen niet naar vergaderingen van de bond komen, want de grote lijnen en vaak zelfs de kleine liggen toch al vast. De betrokkenheid gaat ver loren als de mensen geen werkelij ke invloed hebben', aldus de heer Spijkers. De vakbeweging heeft de laatste jaren een centraal akkoord afgeslo ten omdat zij via dat akkoord en haar urgentieprogram maatschap pelijke en economische doelstellin gen probeert te verwezenlijken. Maar volgens de heer Spijkers be perkt een centraal akkoord niet alleen de macht van de werkgevers, maar ook de medezeggenschap van de werknemers. 'We moeten h$t kapitaal pakken door de vrije be slissingen over investeringen te vertellen moeten krijgen'. De heer Spijkers vindt versterking van de invloed van de vakbondsle den op alle belangrijke punten no dig. Daarom is hij voor een verdere uitbreiding van het bedrijvenwerk. Ook zou hij zoveel mogelijk 'gewo ne' vakbondsleden willen opnemen in de vakbondsafvaardiging die de cao in hun onderneming, of bedrijfs tak afsluit. 'Maar dan moet je ze natuurlijk wel de ruimte geven om iets te kunnen bedisselen en ze niet aan een centraal akkoord vast ketenen'. roviseren, dat gold ook bij pech de fiets. Een binnenbandtje ken, dat was geen probleem, anders, was het wanneer je inband aan flarden ging. Een tve was lang niet altijd te krij- zodat we de gaten vele malen naald en draad hebben moeten reren. In totaal hebben we Ig banden versleten. Evenals re onderdelen, moesten die uit Nederland worden opge- rd.' r viermaal heeft het echtpaar Ids op de monstertocht van het baar vervoer gebruik moeten >n: het vliegtuig van Kaapstad Rio de Janeiro, de oversteek Canada naar Schotland, de van Dover naar Calais en de van Columbia naar Panama, r die laatste was nauwelijks geregelde dienst te noemen. Op uitgeholde boomstam zijn we eind de rivier afgezakt en ver ms met een sportvliegtuigje Panama-City gevlogen.' Igens was deze wereldreis niet (rste van Henny en Nelly. Al in maakten ze er ook een. Van Van onze weerkundige medewerker De barometers in West-Europa stij gen steeds verder. Storingsresten lossen op en dit betekent dat de zon er steeds meer aan te pa§ komt. Slechts op enkele plaatsen valt nog een bui. in de eerste plaats in de kustgebieden. Gisteren kwam het hier en daar nog tot onweer en plaatselijke plensregens. Den Helder kreeg voor de middag al 10 mm, gisteravond werd 13 mm afgetapt. De middag- temperaturen varieerden van 11 tot 14 graden. Regen van veel meer betekenis werd maandagmorgen ge meld uit zuid-Italië. Het eilandje Pantellaria tusseii Sicilië en Tune sië tapte toen 48 mm over 12 uur af, Pelermo 56 mm. Gisteren overdag was het daar een stuk rustiger geworden en Catania boekte een middagtemperatuur van 26 gr (5 mm regen), op Malta werd het 27 gr (11 mm). In Griekenland werden vrij algemeen maxima van 25 tot 26 graden afgelezen, ln Wes t-Europa zal het dus afnemened buiig zijn en daarbij vertoont de nachtelijke temperatuur de neiging nog iets te dalen. In het binnenland komt het op verschillende plaatsen tot nacht vorst. Op de weerkaart zien we een hogedrukgebiek zich versterken in het zeegebied ten zuiden van IJs land. Het breidt zich in de richting van de Britse eilanden uit. Het weerschip I ten zuiden van IJsland, gaf gisteravond een barometerstand van 25 mb. Door deze ontwikkeling zal er di rect niet zo gemakkelijk meer ocea nische regen op ons af kunnen komen. In Spanje is de tempera tuur ook niet meer wat ze geweest is: Sevilla gistermiddag om 1 uur 23 graden. In Groenland wordt het voortdurend kouder. Danmarkshavn op 77 gr aan de oostkust meldde een middagwaarde van min 10 gra- Weerrapporten van gisteravond 19.00 uur. Amsterdam De Bilt Den Helder Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Miinchen Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürlch Casa Blanca Las Palmas licht bew mist onbew regenbui licht bew onbewolkt licht bew licht bew geheel bew zwaar bew geheel bew half bew half bew geh bew licht bew zwaar bew licht bew regen half bew licht bew onbewolkt zwaar bew onbewolkt half bew licht bew licht bew half bew zw bew zwaar bew regenbui licht bew half bew 3 7 13 0.6 1 0 0 0 1 0 1 4 2 0 0 0 0 den na een nachtelijk minimum van min 14. Op veel plaatsen is september in ons land de natste maand in zijn soort geweest sinds 1968. Dat was ondermeer zo in Nijmegen waar 130 mm viel. Wognum meldde zich gis teravond met 120. Enkele feitjes uit het boekje 'Het KNMI in de weer: De bibliotheek in De Bilt, voor iedereen toegankelijk, bevat circa 25.000 werken. Op één magneet band van 700 meter lengte worden evenveel weergegevens vastgelegd als vroeger op 200.000 ponsbanden. Per jaar wordt 003 (telefonisch weer over zicht) steeds meer ge draaid. in 1960 15 miljoen keer. en 1970 27 miljoen keer. Over de hele wereld tegelijk zijn vijftig depres sies en hogedrukgebieden in actie. Er doen zich circa 100.000 buien voor, waarvan 2000 met onweer. OPKLARINGEN REGEN HAGEL /-<BEWOLKING 10 MAX. TEMP. 10 MIN. TEMP. WINDRICHTING HOOG WATER, voor 2 oktober Vlls- slngen: 2.18—14.22; Haringvlietsluizen; 3.63—16.11, Rotterdam: 5.01—17.03; Sche- veningen: 3.2715.45; IJmulden: 4.00 16 18; Den Helder: 8.17—20.18; Harlln- gen: 10.23—22.40; Delfzijl: 0.17—12.22. onder redactie van loessmil Er is er één jarig vandaag: op 1 oktober 1973 ging 'vrouwen bel len vrouwen' aan het werk. een in Amsterdam gevestigde telefo nische luister- en inlichtingen dienst, waarvan de bedenksters dachten dat er dringend behoef te aan zo'n speciale vrouwenlijn zou zijn. Dat er tientallen, mis schien wel honderden vrouwen zaten te springen om zo'n num mer, waarop ze met een andere konden praten omdat er in ei gen omgeving zo iemand niet was; of omdat ze met brandende vragen rondliepen die ze niet aan een bekende drufden voor leggen, maar wel aan een vreemde. De vrouwen achter de 'vrouwen lijn' hebben na een jaar praktijk méér dan gelijk gekregen:er zijn niet honderden, maar wel dui zenden van zulke telefoontjes binnengekomen, bijna vierdui zend om precies te zijn. Niet alleen uit de hoofdstad natuur lijk maar vanuit het hele land. En ook niet alleen over proble men als moeilijkheden met man of kinderen of abortus maar ook over dingen als banen voor min der dan de hele dag en beroeps keuze Veel vraagsters bleken in een soort 'viermuren-isolement' te leven dat ze pas met behulp van de vrouwen-telefoon konden doorbreken. Opvallend vaak hadden ze nog nooit eerder met iemand over hun moeilijkheden kunnen of durven praten. Merken de veertig vrijwilligsters achter de luisterlijn ook wel eens, dat'er iets met hun advie zen gedaan wordt? Een van die medewerksters: 'Dat komt regel matig voor; mensen die al eens gebeld hebben komen later terug om te vertellen dat ze dat en dat gedaan hebben en dan praat je er nog even overHet 'vrou wennummer' 020-250150) krijgt ook duidelijk steeds meer be kendheid. 'Vaak blijken vrouwen het nummer genoteerd te Web ben om het na maanden meteen te kunnen pakken als ze het nodig hebben. Het is soms zo druk, dat ze de volgende dag nog maar eens moeten draaien, om dat het nummer lang in gesprek is. Sommige gesprekken duren wel een uur, die kun je niet Zijn wandaden zijn pas nog breed in deze hoek uitgemeten, die van die aap in Ouwehands dierenpark, die de brillen van de neuzen van alle bezoekers weg- d!e ln hun argeloosheid te dicht bij zijn hok komen. Die hobby beoefent hij nog steeds vol enthousiasme. Een dame die haar bril dezer dagen in een flits achter de tralies zag ver dwijnen, heeft het geweten. Ze sprak het diefachtige dier be straffend en ook wel een beetje wanhopig toe, want zonder bril kon ze niet best zien. De boze vrouw voor het hekje scheen de aap kostelijk te amuseren. Hij wachtte zijn kant rustig af en toen ze zich wat voorover boog. haalde hij opnieuw razendsnel uit om hard aan haar haren te rukken. Een bril kreeg hij welis waar niet te pakken, maar hij toonde zich uiterst tevreden met zijn buit: een echte mensen- pruik. Onder grote hilariteit van de omstanders, die hadden ge zien dat de vrouw de aap al een hele tijd had uitgelokt en ge plaagd, dook de nu ontbrilde en ontpruikte dame beschaamd on der in de menigte. Niet bekend is hoe zij nu door het leven gaat en evenmin wie de pruik beter staat, de aap of de dame. Aapjes kijken is er in elk geval voorlo pig voor haar niet bij. Ouwehand 'heeft er sinds kort een" beo bij, zo'n gitzwarte vogel met grote oranje snavel. Vanaf het eerste moment heeft de praatgrage vogel niemand in on zekerheid over zijn naam gela ten, Zijn vrouwtje, die hem door omstandigheden niet langer thuis kon hebben en hem daar om in een doos bij de portier van de dierentuin bracht, sprak bij aankomst tot haar lievelings dier: zou jij je niet eerst eens netjes voorstellen? Waarop tot ieders verbazing de welopgevoe de beo luid en duidelijk ant woordde: 'Ik ben Japie.' zomaar afbreken'. Kunnen alle vrouwen die om hulp vragen, ook echt geholpen worden? 'Voor vrouwen die jarenlang met hun moeilijkheden rondlopen zonder er over te kunnen pra ten, is het al erg belangrijk dat er naar hen geluisterd wordt. Er zijn natuurlijk bepaalde proble men die je niet kunt oplossen. Daar moet je mee leren leven. Maar als je dat eenmaal kunt, ben je al een stuk verder'. De 'vrouwenlijn' blijft uiteraard ook na (en zelfs op) deze eerste verjaardag bereikbaar. Behalve op zaterdag en zondag zitten de medewerksters van 'vrouwen bellen vrouwen' elke ochtend en elke avond tussen negen en twaalf uur op hun post Het riekt ietwat naar plagiaat: het nieuwe Argentijnse post- en telegrafie (staats) bedrijf heeft een mooi vignetje laten maken, dat nu ook op een nieuwe postze gel uit dat land prijkt. Dat vig netje lijkt verdacht veel op het embleem dat onze vaderlandse PTT al minstens tien jaar voert (ter vergelijking hebben we het midden op de Argentijnse zegel gezet). De PTT heeft de Argen tijnse creatie nog niet onder ogen gehad en is daarom voorlo pig niet van plan stappen tegen deze bevriende organisatie medelig van de wereldpostvere niging te ondernemen. Een protest of claim van de kant van de ontwerper zit er ook niet in. omdat het embleem indertijd binnenshuis door een eigen PTT-man is ontworpen. 'We zul len eerst het Argentijnse vignet goed moeten bekijken', zegt een woordvoerder van de PTT'. 'We hebben geen behoefte om er over te gaan procederen zolang er geen kans op verwarring be staat. En die kans is maar erg klein, doordat Argentinië zo ver weg is*. Al zijn ze geboren op heel ver schillende plekjes op onze aard bol, dit zijn toch allemaal 'kin deren van één wereld'. Zo Ls de aktie dan ook genoemd die Uni cef, het Rosenthal-concern en de Zweedse firma Gustavsberg samen voeren ten bate van alle kinderen die waar ook ter we reld hulp nodig hebben. Rosen thal verkoopt daartoe keramiek- kinderfiguurtjes, die bij Gus tavsberg door ontwerpster Lisa Larson gemaakt zijn. Het zijn er vier een warm ingepakt Eski- mootje ontbreekt op het plaatje die de rassen van noord, zuid, oost en west vertegenwoordigen. Per stuk kosten ze 42,- waar van 8,40 regelrecht naar Unicef gaat. Behalve bij Rosenthal zelf zijn ze ook te krijgen door storting van die 42.- op postgi ro 7515 van de Stichting Neder lands Comité Unicef, Den Haag. met vermelding: kinderen van één wereld. Wie er dan nog noord, zuid, oost of west bij zet, kan er zeker van zijn precies het gewenste figuurtje thuis te krij gen. 'Hij ls weer eens lii slaap gevallen.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7