Enkabé Leiden gaat sluiten Leiden viert feest Sassenheimse schakers vierden gouden feest Bij zon 35.000km per jaar kost een Mercedes Diesel minder dan een benzinewagen van rond 13.5 mille. 'Hefring' een week in Leiden Goed onthaal marktplannen Leiderdorp Galerie This Eye wil anders zijn Kleuters bouwen vesting Leiden TROUW/KWARTET DINSDAG 1 OKTOBER 1974 STAD EN REGIO L3 V.ort-nï ouur.-ui t-do-Tcftio V ort-nifl» vs-uit-A e-ir^ió kort-nicuv:;-uif>-9o-"ir;/Tlo kort-n iouvs-uii-ïïe-*ïecio kort-ni nvt/n-nit-dr-Tcfrio LEIDEN Tot 7 oktober brengt een patrouillevaartuig van de Koninklijke marine, Hr. M?. Hefring, een bezoek aan Leiden ter gelegenheid van de viering van Leidens Ontzet 400 jaar geleden. Hr. Ms. Hefring is één van de vijf patrouillevaartuigen die in de dagen 1953—1955 gebouwd zijn bij de Rijkswerf te Den Helder. Het is het tweede schip dat deze naam draagt bij de Koninklijke marine. De eerste Hr. Ms. Helfring was een stoom-kanonneerboot, van 270 ton, die in het jaar 1879 in dienst werd gesteld. Op 14 mei 1940 werd dit schip door haar bemanning op het Buiten-IJ te Amsterdam tot zin ken gebracht. De huidige Hr. Ms. Hefring heeft ligplaats gekozen aan het Galgewater nabij de Boslelbrug. Van 1 tot en met 5 oktober is het schip dagelijks van 14.30 tot 16.30 uur voor het publiek opengesteld. Het nieuwe Mercedes Diesel programma omvat de Aanschaffingsprijs of kilometerprijs De aanschaffingsprijs van een Mercedes Diesel is niet laag. Maar verkijkt u zich niet: als u met een Mercedes-Benz 200 D zo'n 35.000 km per jaar rijdt bent u per kilometer goedkoper uit dan met een benzinewagen van f 13.500,- of meer. Afschrijving enrente- verlies meegerekend. 30% meer kilometers Een Mercedes dieselmotor haalt uit elke liter brandstof ongeveer 30% meer kilome ters. Dat versterkt nog eens het voordeel van de lage brand stofprijs. Hóge inruilwaarde Als u uw Mercedes over een paar jaar weer verkoopt zal de nieuwe gegadigde er nog een aanzienlijk bedrag voor moeten en willen neertellen. Want bij verkoop krijgt hij er ook weer veel voor terug. Een Mercedes Diesel heeft nu eenmaal een enorme lange levensduur, dus vermindert typen: 200D, 220D, 240D, 240D 3.0 J maar weinig in waarde. Als u zo'n 35.000 km per jaar rijdt, in een benzinewagen van 13.5 mille of meer, wordt het dan geen tijd dat u zich de veilig heid, de degelijkheid en het komfort van een Mercedes Diesel gaat veroorloven? Voor minder geld. Mercedes Diesel. Klasse als geen ander. B.V. L.I.A.M., Leiden, Vondellaan 45. tel 071 693Ö3 - Rijnsburg. Rijns- burgerweg 132, tel. 071 73141 ROOYAKKERS AUTOMOBIEL BEDRIJF B.V., Oegstgeest, Leidse Straatweg 1. tel 071 -52643/4. KAWIJK Woensdag 2 oktober komt de vrouwenvereniging 'Elim' bij elkaar. Deze vereniging maakt allerlei goederen waarvan de op brengst van de verkoop is bestemd voor instellingen in Israël. AARLANDER'VEEN In de vaka- ture die is ontstaan door het ver trek van de heer G. van Lochem zal tot 1 februari 1975 mevrouw Lem- kes-Alblas zijn plaats innemen. Omdat ook de heer A. Wingelaar vertrekt werd de heer M. van der Kruk gekozen als secretaris van de schoolvereniging en in de vacature C. J. Kempenaar mevrouw I Gusse- kloo. Aan het eind van de algeme ne ledenvergadering van de vereni ging van Prot. Chr. Onderwijs werd afscheid genomen van de heer G. van Lochem die de school als on derwijzer gaat verlaten en per 1 oktober een benoeming heeft als hoofd van een basisschool te Hei- loo. NIEUWKOOP De gemeenteraad, onder voorzitterschap van loco-bur gemeester drs. J. H. Burger, ging akkoord met de nieuwe subsidiever ordening voor de plaatselijke vere nigingen. Dat betekent dat de sub sidies met 30 procent worden ver hoogd. Goedkeuring verleende de raad aan de bouw van zeventien bejaarden-woningen. Voorlopig kan de gemeente weer voor een jaar beschikken over de vuilnisstort plaats aan de Nieuwveenseweg, in eigendom van de firma Heemskerk. Meegedeeld werd dat g.s. goedkeu ring hebben onthouden aan de bouw van een sportzaal Bouwlust. Dit is uitsluitend het gevolg van geldgebrek. KATWIJK Het bestuur van de christelijke muziekvereniging U.N.I. heeft van het Anjerfonds 3000 toegezegd gekregen als bijdrage voor de nieuwe uniformen. HAZERSWOUDE Het PPR Ak- tiecentrum te Hazerswoude heeft een nieuwe voorzitter. Tijdens een ledenvergadering is P. Knoop geko zen als opvolger van P. Roelands. SASSENHEIM Van 7 t.m. 12 ok tober houdt het plaatselijk comité 'de Fakkels bijeen' een huis-aan- huis collecte, De opbrengst is voor de blindentehuizen, bovendien gaat een deel naar de Blindenbiblio theek. SASSENHEIM De Organisatie Gehandicapten Bollenstreek roept automobilisten op om gehandicap ten te vervoeren. Men kan zich melden bij de heer J. H. F. Meyer, Bijweglaan 34. SASSENHEIM Tot 5 oktober wordt de Jaarlijkse collecte t.b.v. de dierenbescherming gehouden. Col lectanten wordt verzocht zich te melden bij mevrouw M. E. Verhoef, Anthoniuslaan 30 Sassenheim, tel. 12612. SASSENHEIM Maandag 7 okto ber om 8 uur begint de EHBO- cursus die vijftien lessen omvat en in de kantine boven de gemeente garage aan de Oosthaven wordt ge houden. Voor de reeds geoefenden beginnen de cursusavonden op 17 oktober- AARLANDERVEEN —Het afgelo pen weekeinde hield de muziekver eniging D.S.S. in het Dorpshuis de jaarlijkse bazar, voor de aanschaf van nieuwe uniformen. De op brengst was 5000. LISSE De intrede van ds. Schuurman bij de Gereformeerde Kerk (vrijgemaakt) is zondag 27 oktober in een dienst die om 7 uur begint, 's Morgens zal hij in de kerk te Heemstede worden bevestigd. Ds. Schuurman zal zowel de kerk in Lisse als in Heemstede dienen. to- de Voor meer nieuws u- uit Leiden en regio zie pagina 4, 5 en 9 Fusie met DES Den Haag LEIDERDORP Er was grote be langstelling van de bewoners in het gebied Berkenkade en Hoofdstraat om met de wethouders Drenth en Reugebrink van gedachten te "wis selen over het plan om in de Hoofdstraat te komen tot instelling van een weekmarkt. 'Wij hebben de plannen achter de tafel bedacht en nu willen wij graag uw mening er over horen', zei Drenth. 'Wij heb ben geprobeerd iets te ontwerpen waar we allemaal wat plezier in hebben'. Wethouder Reugebrink wees op de sociale funktie die een fnarkt heeft. De mensen ontmoeten elkaar. Na de publikatie in de dagbaden kwa men er veel positieve reacties van de marktkooplieden. Een ochtend- markt geeft vele voordelen in ver band met het opruimen. Men denkt aan 9-2 uur. Een markt in het gedeelte Eikenlaan-Berkenkade past goed in het straatbeeld. Uitvoerig kwam het parkeerpro bleem naar voren. Dit is een moei lijk punt, aldus wethouder Drenth maar nu wij weten dat u allen enthousiast achter onze plannen staat zullen wij er alles aan doen deze moeilijkheden op te lossen. Ook kwam nog de vraag naar voren hoe het staat met de sierbestrating rond de kerk. Is het niet mogelijk deze al lang bestaande plannen ge lijktijdig te realiseren? Dit was de beide wethouders onbekend, maar het zou een goede mogelijkheid zijn de markt wat breedte te geven en tevens een aantrekkelijke recreatie- LISSE De verkoop ten bate van het blinde kind in Bartimeü bracht 3750 op. LEIMUIDEN De collecte, die in Leimuiden is gehouden ten behoeve van het Protestants Interkerkelijk Thuisfront (P.I.T.) heeft 433.1 opgebracht. LEIMUIDEN De komende week zullen de onderwijskrachten van de school met den Bijbel en de Chr. Kleuterschool weer op pad gaan voor de jaarlijkse Unie-collecte. De Unie School en Evangelie voert dit jaar de aktie 'Kom Op', waarmee zij de ontwikkeling van het Chris telijk onderwijs wil bevorderen in de ontwikkelingslanden van Afrika. Azië en Latijns-Amerika. SASSENHEIM —Zaterdag werd het gouden jubileum van de Sassen heimse Schaakclub gevierd, 's Mid dags met een bijeenkomst in 'het Bruine Paard'. Plaatselijke vereni gingen lieten bloemstukken bezor gen en bezochten met deputaties de receptie. Ook schaakclubs uit de omgeving gaven acte de présence. Voorzitter Koppenaal bedankte voor de belangstelling en cadeaus. Hij gaf een terugblik, waarbij hij o.m. de notulen van de oprichtingsver gadering liet voorlezen. Burgemeester Kret zei in z'n speech het bezoek niet alleen als formali teit te zien. Zelf geen schaker, had hij toch altijd een stille bewonde ring voor deze sport. In het bijzon der wenste hij de heer Fok van Dijk geluk die 39 jaar lid was. Dat de club uit zoveel jongeren bestaat noemde hij een extra gelukwens waard. Na de burgemeester sprak secretaris HAZERSWOUDE-ALPHEN AAN DEN RIJN Het volleybaltoer nooi, dat de Hazerswoudse Sport Vereniging Orion organiseerde in de Alphense Rijtistreekhal, is bij de heren (eerste klassers van de afde ling) gewonnen door Groen Stereo Centrum. De Leidenaren, die vóór de 'verloving' met de sponsor door het leven gingen als Leythen AC, lieten Orion, dat tweede werd, ach ter zich. Zevenklappers en WVC werden respectievelijk derde en vierde. Bij de dames eerste-klassers zegevierde Groen SC eveneens, werd Orion ook tweede en pakten DVO en Zevenklappers de derde en de vierde plaats. HAZERSWOUDE De Hazers woudse Sportvereniging Orion zal de competitie van de afdeling Lei den van de Nevobo binnenkort in gaan met vijf damesvolleybalteams. De heren zijn daar eveneens met vijf zestallen van de partij. Het standaarddamesteam is ingedeeld in de eerste klas van de Leidse afdeling. Twee teams komen uit in de tweede klas en evenzoveel in de derde klas. Bij de heren is Orion in de eerste klas vertegenwoordigd in de eerste klas. Een zestal strijdt in de tweede klas en drie zestallen gaan het in de derde klas proberen Katsenberg van de Kon. Ned. Schaakbond, die zich niet aan de indruk kon onttrekken dat er maar weinig verenigingen zijn die alles in de archieven zo goed hebben bijgehouden als de jubilerende ver eniging. Voorzitter Van Boekei van de Leidse Schaakbond sprak van de vele en nauwe contacten met de club van Sassenheim, waarbij hij o.a de namen noemde van Venema en Wassenaar. Oud-voorzitter Selier van de L.S.B. gaf ook een schaak- klok cadeau. LEIDEN In de hal van de Leidse teken- on schilderavondschool This Eye, Noordeinde 2a is een nieuwe Galerie ondergebracht, die de naam Galerie This Eye zal krijgen. In Galerie This Eye wordt op 1 okto ber de eerste expositie geopend die tekeningen schilderijen en foto's van cursisten van teken- on schil dersavondschool This Eye bevat. De expositie is van 1 oktober tot 1 december. Het ligt verder in de bedoeling om naast exposities die een creatief of artistiek karakter dragen, ook exposities met een dui delijk ander karakter in de toe komst te organiseren, zoals: politie ke exposities, bijv. politieke affi ches, recente geschiedenis, Viet nam, Chili, het Midden-Oosten, rassendiscriminatie, daarbij dus ook aktuele politieke wereldbrandpun ten, en verder nog informatie over groeperingen, partijen etc. Galerie This Eye staat open voor iedereen, en wanneer men iets be langrijks heeft te tonen op diverse gebieden, kan men ten allen tijde deze materie exposeren in Galerie This Eye. Voor iedereen die 'ergens achter staat' is bij Galerie This Eye de mogelijkheid om te exposeren, er wordt niet in de eerste plaats geke ken naar de kwaliteit of artistieke waarde van bijv. tekeningen, schil derijen of andere kreatieve werken. Galerie This Eye is voorlopig geo pend op dinsdag- en donderdaga vond van 8 tot uur 's avonds. SASSENHEIM Woensdag is het 50 jaar geleden dat het echtpaar A. Tukker-M. Vis, Frank van Borselenstraat 10, in het oude raadhuis van Sassenheim aantekende, zodat Sassenheim weer een gouden echtpaar heeft. Behalve de eerste acht jaar, toen zij in Hillegom woonden, hebben ze verder hun hele leven in Sassenheim gewoond. De bruidegom was tot 1935 als binnenschipper werkzaam, o.a. als beurtschipper van Hillegom naar Amsterdam. Het was lang en zwaar werken. Vooral in het hollenseizoen was er veel nachtwerk bij en het loon was er met 18,per week niet naar. Tukker overwoog toen voor zichzelf een transportonderneming te beginnen, maar zag door toch van af toen hij bij filma Nicola te Sassen heim als vrachtwagenchauffeur aan het werk kon. Na 16 jaar werd hij overcompleet, daar de zoons in het bedrijf kwamen. In 1951 trad hij in dienst bij Baarlman Koning als particulier chauffeur, wat hij deed tot z'n 65ste jaar. De bruid is een Sassemse. Zij had tot haar huwelijk twee dienstjes voor 4,50 per week. Bruidegom en bruid zijn 73. hebben 5 zoons, 6 dochters, 34 kleinkinderen en één achterkleinkind. Een extra vreugde is het dat een zoon, die in 1953 naar Canada emigreerde, overkomt om het feest mee te vieren. Vrijdag 11 oktober wordt het feest gevierd in het parochiehuis aan de Beekbrug in De Engel. Van half vijf tot zes uur is er receptie. (ADVERTENTIE) HAZERSWOUDE Mtenig pro bleem, op planologisch en financie el gebied, stak voor de uitvoering van het plan de kop op, maar vrijdagmiddag werd daar nauwe lijks aan gedacht toen Hazerswou- des wethouder van onderwijs Van der Werf de opening verrichtte van de openbare kleuterschool aan de Vincent van Goghstraat. Een naam heeft het schooltje nog niet, want die mogen de ouders gaan geven. Althans ze kunnen een suggestie daaromtrent deponeren in een ideeënbus. Feestprogramma in punten ter ge- ltri legenheid van 400 jaar Leidens ee? 0ntzet' Tot zondag 1 december: Tentoon stelling 'Lelden 1974', in het Stede lijk Museum 'De Lakenhal'. Tot zaterdag 29 november: Ten toonstelling '400 jaar viering van Leidens Ontzet', in het Gemeente lijk Archiefgebouw. Maandag 30 september t.e.m. zater dag 5 oktober: Officieel bezoek van Hr. Ms. Hefring, patrouillevaartuig van de Kon. Marine. Maandag 30 september t.e.m. zater dag 5 oktober: 18.30—22.30 uur Wa terorgel, Boommarkt met front naar Apothekersdijk. Dinsdag 1 oktober: 14.00—17.00 uur. Klaverjas Toernooi voor de bejaar den. Stadsgehoorzaal. 20.0022.45 uur. Showavond voor de bejaarden. Stadsgehoorzaal. 20.0021.30 uur. Concert Mariniers Kapel. Woensdag 2 oktober: Rust- en Ver pleegtehuizen, feestelijke tractatie aangeboden door de dames van de bestuursleden. 19.30 uur. Grote Taptoe, van Leidse verenigingen, kransleggingen bij het standbeeld van burgemeester P. A. v.d. Werf en het Jan van Hout monument. 20.0024.00 uur. Lunapark, op het terrein bij de 'Groenoordhal', meer dan 125 attracties. 20.0024.00 Feestelijk? markt langs Haarlem merweg. Donderdag 3 oktober t.e.m. zaterdag 5 oktober: Bloemententoonstelling in de Hortus. Donderdag 3 oktober: 7.00 uur. Re veille, door het Leidsch Politie Mu ziekgezelschap, op het bordes van het Stadhuis, zijde Vismarkt. 7.00— 10.00 uur. Uitreiking Haring en Wittebrood, in het Waaggebouw. 7.308.30 uur. Geluidswagens, rondgang door de stadswijken, ge legen buiten de singels. 8.00 uur. Koraalmuziek. in het Van der Werfpark, dirigent Herman de Wolff, muzikale begeleiding Chr. Muziekvereniging 'Concordia'. 8.15—9.45 uur. Concert op het Waaghoofc'. dooi het eerste Leidse Jeugdorkest en Drumband 'De Burcht'. 8.45—9 30 uur. Carillon bespeling. Stadhuistoren. 900 4.00 uur. Feestelijke Markt, langs de Haarlemmerweg van Maresingel tot Musschenbroekstraat. 9.00— 24.00 Lunapark, op het terrein van de 'Groenoordhal'. 9.30—17.15 uur. Muziek, Stadhuisplein, w.o. optre den Kon. Militaire Kapel. 9.30 uur. Koninklijk Bezoek. 9.35 uur. In tocht van de Watergeuzen, meren af bij de Waag. 9.45—18.00 uur. Spuiten Fontein. Vismarkt. 10.00 uur. Oplaten van 2.000 postduiven, Stadhuisplein. 10.0013.00 uur. Kinderspelen, op de Breestraat. 10.0017.00 uur. Oud Hollandse Markt, Lange Mare van Haarlem merstraat tot Oude Vest. 10.30 12.00 uur. Herdenking Pieterskerk. 10.3011.30 uur. Commando De monstratie. Ned Leger. Stadhuis plein. 12.00 uur. Japans Dagvuur werk. vanaf Waaghoofd. 12.30— 14.00 uur. Hutspot maaltijd. Rapen burg (beide zijden v. Nonnenbrug- Nieuwsteegbrug). 14.00—16.00 uur. Draaiorgel-Concours, Pieterskerkhof (bij Gravensteen). 14.001500 uur. Eerste optreden Trabergroep. Schuttersveld. 16.30—17.30 uur. Tweede oDtreden Trabergroep. Schuttersveld. 20.15—1 30 Leiden Festival met bal na. Stadsgehoor zaal. 21.001.00 uur. Beat- en Dixi- land Feest op de Breestraat, terras Sociëteit Minerva. Vrijdag oktober: 8.3012.00 uur. Kinderwedstrijden, terrein Doelen kazerne. 9.00—10.30 uur. Grote hen- gelwedstrijd voor de ieugd in de Witte Singel en de Zoeterwoudse Singel. 9.00—17.00 uur. Puzzeltoch- ten voor de Jeugd. 9.30—15.00 uur. Ontspanning voor Gehandicapten, Stadsgehoorzaal. 10 00 uur. Interna tionaal Politie Vollevbaltoernooi 5 Mei hal. 14 00 uur Hutspot-Toch ten. voor wielrijders. 14.00—24 00 uur. Lunapark, op het terrein van de Groenhoordhal. 19.0022.30 uur. Majoretten-Con cours, deelnemers uit, België. Frankrilk en Nederland. Chr. Geref. Kerk. Steenschuur 9. 8 uur: herdenkingssamenkomst. prof. dr. W. H. Velema te Aneldoorn fj spreekt over: 'Denk elke dag aan wat Zijn almacht vermag'. Zaterdag 5 oktober: 9.0024.00 uur. Lunapark on het, terrein van de Groenoordhal. 9.0012.00 uur. Pols stok Versnringen. Dressuur Politie honden Parachutespringen, sneel- weide Van Vollenhovenkade 10 30 16.30 uur. Muziek Stadhuisplein, w o. oDtreden Kanel van d-3 Konink- liike Luchtmacht 10.30 - 11 00 uur. Pelgrimfat.hers "loot. Galgewater bil Bostelbrug. 10 30—12.00 uur. An tieke Auto's rondrit door de Bin nenstad. 15.00 uur Grote Histori sche Ontoc'.it 'De Tvrannie Verdrü- ven'. 0.00—22 30 uur. Muziekavond. Stadsgehoorzaal fRiinlands Man nenkoor. Leidse Rleuteltles enz). 20.3023 00 uur. Radio Drive 'n Show. 2 bands Gmenoordhal 23 30 uur. Groot, Slot Vuurverk. terr^n achter de Groenoordhal. LEIDEN Enkabé-Leiden, de coëperatieve in- en verkoopveieni- ging van levensmiddelendelaillisten, gaat sluiten. De leden van de vereniging hebben besloten tot een fusie met de centrale inkoop vereniging 'Door Eendracht Sterk', kortweg DES, uit Den Haag. De zestien personeelsleden van En- kabè-Leiden kunnen bij DES in Den Haag werken. Hoeveel van hen op dat aanbod zullen ingaan is nog niet bekend. Het Enkabé-personeel heeft al een bezoek aan DES-Den Haag gebracht. Over de positie van het personeel is met de vakbonden overeenstemming bereikt. Voor Enkabé-Leiden, met 45 afne mers en een omzet van zes miljoen was geen mogelijkheid meer. 'Wil er voor een levensmiddelengros- sierbedrijf toekomst zijn', vertelt Enkabé-directeur J. C. Zaal', dan moet het bedrijf een behoorlijke omvang hebben'. Mogelijkheden om de omzet uit te breiden waren er volgens directeur Zaal niet'. Het assortiment kan slechts groot zijn wanneer er voldoende omzet is'. Enkabé-Leiden leverde toe aan winkeliers in Leiden en omgeving. Midden oktober zal Enkabé-Leiden haar poorten sluiten. De vestiging aan de Kuipers Rietbergstraat (Zuid West) zal te koop worden aangeboden. Er hebben zich al ge gadigden voor het perceel gemeld. Na de fusie zal DES-Den Haag 115 personeelsleden tellen. Voor het boekjaar 1974-75 wordt een groot- handelsomzet van zestig miljoen verwacht. De 290 bij DES aangeslo ten detaillisten zijn goed voor een verkoop aan consumenten tot een bedrag van circa 140 miljoen per jaar. KATWIJK Het eerste tiental van de Katwijkse damclub K.D.C. speel de een competitiewedstrijd tegen Damlust I uit Gouda en won deze strijd met elf tegen negen. Het tweede tiental speelde tegen L.D.G. 2 uit Leiden en verloor met acht tegen twaalf. KATWIJK AAN DEN RIJN Don derdag 3 oktober 's avonds om half zeven is er in het verpleeghuis 'De Wilbert' een protestantse kerk dienst. waarin ds. Koelman uit Katwijk aan Zee voorgaat. LEIDEN Het drie-oktoberfeest biedt kennelijk voldoende inspiratie voor creatieve uitingen. Zo hebben kleuters van de kleuterschool aan het Meerhof (achter de lagere school Boshuizerkade) de vestingstad Leiden zoals deze er tijdens het beleg uitzag met allerlei handenarbeidmateriaal nage maakt. Er is uit hun fantasie en handen een waar kunstwerk ontstaan, waarbij de herkenbaarheid van de oude stad met haar ommuring, poorten, molens en torens onmiddellijk opvalt. Het is de best denkbare geschiedenisles.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 3