M. A. Beek: professor en predikant n, u Chr. geref. synode doet geen oproep Uit de kerkbladen Bejaarden van Driehoek zijn niet ontevreden fllslllalll Personalia Vandaag Trouw Kwartet Ds. E. van Dalen naar geref. kerken Kerkelijke hulp aan Honduras Demokratisme einde kritische gemeente Beroepingswerk Nieuwe boeken TROUW/KWARTET DINSDAG 1 OKTOBER 1974 BINNENLAND/KERK L2 T Zaterdag 5 oktober neemt de oudtestamenticus prof. dr. M. A. Beek wegens emeritering afscheid van de Universiteit van Amsterdam en ter gelegenheid daarvan schryft de Amster damse hervormde studentenpredikant dr. K. A. Deurloo over zyn leermeester Beek. door dr. K. A. Deurloo Als Beek spreekt moet je luisteren. Wat hij schrijft leg je niet ver veeld weg. Een karakteristieke stem, een heldere, boeiende stijl, ge voel voor opbouw en compositie? Jazeker, maar vooral merk je aan hem, dat hij een oudtestamenticus is, die beseft dat zijn we tenschap een oudoriëntaals boek betreft dat nog voorgelezen wordt, een verhaal waar mensen mee leven, en een volk uit de oud heid dat met zijn geloof en traditie te midden van ons is. Als we tenschapsman óók solidair met het jodendom, als professor óók predikant, zó heeft Beek zijn werk in en buiten de universiteit op gevat. Dat eist discipline. Wetenschap en engagement, exegese en prediking mogen niet tot één pot nat vervloeien. Toen een eerstejaarsstudent Beek op college Interrumpeerde met een vraag naar aanleiding van zijn preek op zondag, antwoordde hij scherp: "Meneer, op het propaedeu- tlsch examen wordt u niet geëxa mineerd over de hoogten en diep ten Gods, maar over het hebreeuw se werkwoord katal'. Hij voegde er milder aan toe dat het laatste ook gemakkelijker was, en verwees naar Heine die het hebreeuwse paradig ma ln bed leerde van het tikkende horloge van zijn grootvader: katal - katalah - katalta - katalt - katalti. Popularisator Wetenschappelijke arbeid en pasto rale roeping weet Beek bijeen te houden. Maar wat lijken ze soms ver van elkaar verwijderd! Welnu daartussenin schuift zich de popu- larisatie. Wie daarvoor zijn neus optrekt, moet het Beek eens zien doen. Hij maakt het tot de kunst om zonder versimpeling helder en boeiend te zijn. Deze kunst is hem zozeer tot een behoefte geworden, dat ook zijn publikaties voor vakge noten nooit in terminologieën ver drinken. En anderzijds kan hij het niet laten om wat hij als oudtesta menticus ontdekt buiten de kring van het vak te brengen. Zijn dis sertatie is daar reeds een voorbeeld van. Beek promoveerde in 1935 op het onderwerp: Das Danielbuch. sein historischer Hintergrund und seine literarische Entwicklung'. De gemiddelde lezer van dit blad zal er niet direkt naar grijpen. Maar en kele jaren daarna verscheen: 'Het boek Daniël; een godsdienstige waardering op grond van zijn oor spronkelijke bedoeling'. Het is zo iets als een voorproefje van zijn meestgelezen boek 'Wegen en voet sporen van het Oude Testament', dat in 1953 verscheen, vele her drukken beleefde en vertaald werd in het Engels. Duits en Zweeds. En steeds opnieuw vindt dit boek zijn lezers, omdat het de ruimte schept waarin ook een modern mens kan ademen. Niet minder is het de wereld rond om de bijbel, die Beek voor velen toegankelijk gemaakt heeft. De cul tuurgeschiedenis van Mesopotamië laat zich in de taal waarmee Beek haar tekent ln 'Aan Babylons stro men' lezen als een roman. En waar ligt de grens tussen wetenschapsbe oefening en popularisatte in de prachtige 'Atlas van het Tweestro menland'? Zijn 'Geschiedenis van Israël van Abraham tot Barkochba' fungeert als leerboek voor aanko mende theologen, maar voor hen alleen waren de herdrukken niet nodig geweest. Het leveren van ge degen vakwerk en het wekken van Interesse in een brede lezerskring blijken hand ln hand te kunnen gaan. Is daarom het vak Oude Tes tament in Amsterdam zo in trek? Of komt dat vooral omdat Beek zo n stimulerende leermeester is? Vertolker en vertaler Leerlingen van Beek hebben het gevoel dat ze mensen als Eerdmans en Kristensen een beetje kennen Waot hij is niet alleen een vertol ker van teksten maar ook van mensen en situaties. Met grote lief de en een tikkeltje spot portret teerde hij zijn leermeesters, zoals zijn leerlingen hèm wellicht zullen typeren: Op de fiets op weg naar het theologisch instituut; een alpi nopet, waaronder zijn gezicht even reageert met een klein knikje van herkenning; je wordt begroet met vriendelijk maar kortaf 'dag'; en de flets, wat statig en bedachtzaam bereden, verdwijnt weer in het Am sterdamse verkeer. Als je enkele ogenblikken later onder zijn gehoor zit. roept hij met verve de gestalte van Albrecht Alt op. Je ziet hem niet alleen als de formidabele his toricus voor je. maar je proeft ook de sfeer waarin onder zijn leiding UIT VAN LEZERS - CPN-leraar (6) Oud-leerling Vroom meent in uw editie van 24 september ernstige kritiek te kunnen leveren op het schoolbestuur van de christelijke scholengemeenschap te Zwolle. Hij zou moeten beseffen, dat het geloof in Christus nooit kan samengaan met communisme, marxisme, lenen- isme, ofwat het ook zij. Het is waarschijnlijk dat de heer Vroom op de een of andere manier enorm gefrustreerd geraakt is op genoem de school en dat probeert op deze manier af te reageren. Het gevoel dat je door leraren in de grond wordt getrapt heb ik vroeger ook wel eens gehad als ik werd gestraft. Maar als je 6 4 7 jaar na het verlaten ervan nog steeds met soortgelijke gevoelens rondloopt, klopt er toch iets niet, mijnheer Vroom. Dalfsen F. MJhoff. jok een oudleerllng Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publlkatle wordt de naam van de schrijver vermeld. De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Oordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christe ijke Pers Directie. Ing O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J Tamminga. Hoofdkantoor NZ. Voor burgwal 280, Postbus 859, A'dam. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro; 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem giro X 500. CPN-leraar (7) Eppo Kroon, oud-leerling en Piet van Damme leraar chr. scholen- gem. verschillen van mening over het christen leraarschap en com munist zijn. M.l. gaat Eppo dieper op de zaak ln, hij zet christelijke schoolbesturen tussen aanhalings tekens, doet een aanval op wat hij noemt ons godloos economisch maatschappelijk systeem en doet uitkomen dat ons christelijk on derwijs daarop is afgestemd. Ik weet niet of dit op al onze scholen van toepassing is, maar zolang wij ervan uitgaan dat de prestatie, het vèrschoppen in de wereld voor je zelf. ten bate van dat systeem, het doel is. dan vrees ik het ergste. Je hoeft heus geen oud-leerling te zijn om dit met Eppo mee te voelen. Alleen, wat doe je daar tegen? De leerlingen probeerden het met hun schoolkrant: het hielp niet, dus wekt hij oud-leerlingen en leraren op tot een fel protest. Of dit werkt? Er is meer aan de hand; haast zou ik aan Plet van Damme willen vra gen: Op wie heb je gestemd? Is ons christelijk onderwijs zo onduidelijk geworden dat een godsdienstleraar maar besloot communist te wor den? Wie heeft er gelijk. Eppo of Piet? Of bestaat er iets anders, opleiding tot dienst aan de ander die het zo nodig heeft? Zaandam Rees Beernink Chr. Geref. synode Het bedroeft mij, dat de chr. geref. synode overweegt maar enkele lie deren van het Nieuwe Liedboek voor gebruik in te voeren. Dit ge tuigt van een ernstige kortzichtig heid van de betrokken deputaten. Kennelijk zijn deze niet verder ge komen met de bestudering van het Liedboek dan no. 114. Als ds. Vele- ma. voorzitter van de synode, zich aandient als bestuurslied van de EO. laat hij dan onmiddellijk be danken voor deze functie, want zelfs de EO laat vele liederen zin gen uit het Liedboek. Hoe men er bij komt van het prachtige lied 25 vers 9 te schrappen, is mij een raadsel. Waarom schrapt de synode dan ook niet psalm 87? Voorburg A. A. de Jong Prof. dr. M. A. Beek gewerkt werd, als op een eiland van Integuteit in het vloedgetij van nationaal-socialisme. Diepe indruk ook maakte op stu denten de wijze waarop Beek over Buber sprak. We waren bijna ver baasd te zien hoe klein deze man was toen we hem ontmoetten bij de uitreiking van de Erasmusprijs, bij welke gelegenheid Beek een rede hield onder de titel 'Martin Buber als bemiddelaar'. Het kon niet mis sen dat in die rede het vertalen grote aandacht kreeg. Ook Beek is zijn hele leven een man van het vertalen geweest. Een scriptie moest beginnen met een berede neerde vertaling van het bijbelge deelte dat een student ter behande ling had opgekregen. Beek pleegt er op te wijzen dat daarin reeds de exegetische beslissingen vallen. Met kritische trouw gaf hij zijn beste krachten aan de Nieuwe Vertaling van het Nederlands Bijbelgenoot schap. Vooral ook kritisch. In een onlangs gehouden toespraak zei hij over die Nieuwe Vertaling: 'Eerst de langzaam op gang komende kri tiek e«n zelfkritiek verspreidden wat duisternis over het lichtvaardig op timisme dat er een duurzame rem- plagant voor de Statenvertaling aan het Nederlandse volk was aangebo den'. Hij wordt niet moe te bena drukken dat iedere vertaling een voorlopige is. In de door hem opge richte Societas Hebraica Amstelo- damensis staat het vertaalpro bleem dan ook in het middelpunt der belangstelling. Er blijft werk aan de winkel 'en dat zal duren totdat de Messias komt en de ver taling overbodig is. Liefde voor Israël Toen in 'De Godsdiensten der we reld' onder redaktie van prof. Van der Leeuw' het hoofdstuk Judaïsme geschreven moest worden, was Beek daarvoor de aangewezen man- Niet alleen zijn kennis van zaken maar ook zijn diepe verbondenheid met het Jodendom maakten hem tot een indrukwekkende vertolker en onverdachte pleitbezorger van het volk van de Tenach en de staat Israël. Vooral rondom die staat Is raël laaien de hartstochten op. Maar hoezeer ook emotioneel be trokken bij de jonge staat, en hoe zeer openlijk solidair, Beek laat zich niet door emoties meeslepen, noch zijn zicht door theologische redeneringen vertroebelen. Je leest in de laatste druk van zijn prachti ge boek 'Israël, land. volk, cultuur' het herschreven gedeelte over Is raël en de Palestij nen, en je voelt AMSTERDAM De christelijke ge reformeerde synode is geëindig zonder dat ze een oproep tot ver ootmoediging en gebed heeft kun nen doen tot de plaatselijke ge meenten over de toenemende on derlinge verwijdering. Tot het doen van een dergelijke oproep had de synode eerder beslo ten. In besloten zitting vergaderde de synode langdurig over een con cept-boodschap. maar de verdeeld heid bleek te groot. Met droegheid constateerde de synode, de gewen ste eenparigheid voor een dergelij ke oproep ontbrak. De interne verdeeldheid binnen de christelijke gereformeerde kerken heeft onder meer betrekking op de beleving van de wedergeboorte en STEENWIJK De christelijke ge reformeerde legerpredikant E. van Dalen is overgegaan naar de gere formeerde kerken. Hij is in enkele jaren de derde predikant, die deze overstap gemaakt heeft, na ds J. B. Kuhlemeier te Aalten in 1970 (thans te Vorden) en ds. R. Toor- man te De Krim in 1972 (thans te Nieuw-Weerdinge). Ds. Van Dalen is 37 jaar. In 1965 werd hij predi kant te Steenwijk. UTRECHT —De kerkelijke hulpor ganisaties hebben 75.000 gulden ge reserveerd voor eerste hulp in Hon duras. Experts van de wereldraad van kerken bestuderen op het mo ment hoe de hulp het best verleend kan worden. De kerken hebben samen met de Wilde Ganzen inmiddels bijna vier miljoen gulden binnengekregen voor Bangladesj. Kom over de brug 'Overal waar mensen wonen', de film die gemaakt werd over werk dat verricht werd na de tientallen mlllioenen opleverende actie van een paar jaar geleden, wordt nu ook in Amsterdam West vertoond. Dit gebeurt op vrijdagavond 4 okto ber om 8 uur in de Augustanakerk. gelegen aan de Erasmusgracht hoek Egidiusstraat. Onder deskundige leiding zal er na de vertoning een gedachtenwisseling worden gehou den over het werk van Kom over de Brug. - De toegang tot deze voorstelling is vrij. hoe hier een intens meelevend mens worstelt om een zuivet oor deel. Beek neemt afscheid van de theolo gische faculteit, niet om te rusten, maar om als gids van velen nog enkele 'Travels in the World of the Old Testament' zo heet de feest bundel die hem werd aangeboden te leiden. Aan reisgenoten zal het hem niet ontbreken. het persoonlijk geloof, d e wijze waarop het verbond fungeert en de beschouwing van de gemeente. Ook is er een uit elkaar groeien ten aanzien van de christelijke levens stijl, de litrgische vormgeving en de inrichting van het gemeentelijke leven. De synode drong er bij de classicale vergaderingen op aan. deze zaak grote aandacht te geven. Als roepende kerk voor de volgende synode, in 1977. werd Hoogeveen aangewezen. ADVERTENTIE Alistair MacLean en het Wilde Westen 1873: in dc staat Nevada is een troepentransporttrein op weg naar Fort Humboldt. Maar zijn die troepen wel voor aflossing bedoeld: En hoe konden bij het vertrek uit Reese City twee officieren zomaar verdwijnen? In de trein bevindt zich ook de bandiet John Deakin. Is hij werkelijk zo'n gewetenloze schurk? Wie deed de sein apparatuur verdwijnen? En wie liet de wagons met de manschappen in een ravijn storten? De chaos is compleet als Indianen de trein willen aanvallen... Lees de verrassende ontknoping in Alistair MacLeans Stoptrein naar Fort Humboldt. Voor 14,90 bij elke boekhandel. 'y-y.y. Benoemd: De Zeeuwse Landbouw- maatschappij heeft een nieuwe voorzitter. Het is de 31-jarige ir D. Luteyn. die per 1 januari de heer J. Becu uit Groede opvolgt. Hij is twee jaar lang voorzitter geweest. Ir. D. Luteyn was de afgelopen twee jaar secretaris van de ZLM. Burgemeester De huidige burge meester van Loon op Zand, de heer L. M. J. van E.RP (56) is benoemd tot burgemeester van Geldrop. De heer Van Erp is r.k. en lid van de KVP DERTIG JAAR GELEDEN: PUTTEN 't Is een stille zondag in het con centratiekamp van Amersfoort. Ik lig op de kopbarak van de zieken barak in het verlengde van 'de rozentuin'. Deze morgen heb ik een geschreven preek laten circuleren omdat ik niet in staat was op een geheime plaats, een lege barak, de kerkdienst te organiseren. Juist kom ik terug van de latrine, in Jaeger borstrok (omgekeerd gedra gen. dus met de gladde kant op de huid vanwege ongedierte) en dito onderbroek die me echter twee keer te wijd is zodat ik van de voorpan den een grote knoop moet maken om gekleed te blijven, als ik daar m'n collega De Ruig, helemaal op z'n zondags, in jacquet en gestreep te broek, bij mijn bed zie zitten Dat is 'm, zegt Van Egmond uit Leiderdorp, op mij wijzende. We schudden elkaar de hand. we ken nen elkaar nog van de studenten tijd. Hij vertelt me het drama van Putten. Het gaat op dat moment wat langs ons heen. misschien om dat we met niets anders dan leed, terreur en verdrukking te maken hebben. Maar snel worden de hon derden Puttenaren in de Kampge meenschap opgenomen. Hoe lang zullen ze blijven? Niemand die het weet, niemand die hier ooit wat weet. Ze blijven een week en er wordt een week gehoopt, gebeden, gesproken. De volgende zondag breekt al weer aan. Ik ben zover hersteld dat de kerkdienst door kan gaan. Door de kerkse Puttenaren is de geheime barak (hoe ze er onge merkt allemaal gekomen zijn is me nog een raadsel) boordevol. De mannen van Putten zitten tot op de tweede verdieping bedden. We zingen fluisterend een psalm en ik houd een korte preek, als ik me goed herinner over de woorden van Jezus: Gij zult het na dezen ver staan. Aan het eind gaan mijn handen omhoog en spreek ik een zegen .uit. Een laatste zegen uit het Vaderland, want kort daarop wor- 'den ze afgevoerd, zoals dat heet. Onwetend blijven wij achter, tot we na de oorlog horen dat het inderdaad voor velen de laatste ze gen was. Maar die velen vergezelde, of liever: Hij vergezelde hen. wiens Naam ik over hen mocht uitspreken als een allerlaatste woord van hoop. De kritische gemeente Citygroep- Groningen is ter ziele. In de Infor matie-brief voor Kritiese Groepen en Gemeenten vertelt Co Oosterom waarom Een steeds weer doorzettende ten dens deed zich voor, die ik 'demo zijn van de stemming van de dan- kratisme' wil noemen, als dat woord bestaat: een idee dat ieder zowat over alles moet kunnen mee beslissen en ook een afhankelijk- aanwezigen. Bij algemene vergade ringen was de bezetting overwegend die van de aktiegroepen, van men sen die er tijd voor (over) hadden. Ik vond het een steeds vermoeien- Een steeds meer doorzettende ten der en nauwelijks nog inspirerende zaak om op deze wijze afhankelijk te moeten zijn van de besluiten van de toevallig dón aanwezigen, bij vergaderingen van welke aard ook: groot of klein, over program mering van een komend half jaar. over strukturen, als ook bij de voorbereidingsgroepen van city diensten. Vonden de deelnemers daarvan bijv. dat er geen tafeldienst moest zijn, dan kwam die er ook niet. geen bijbellezing of gebed, meeste stemmen niet? dan werd het meest al ook niet. De groep maakfe bijna letterlijk de dienst uit. Als de samenstelling van die groep eenzij dig was dan kwam dat ook ln de dienst tot uiting. Gevolg was dik wijls dat velen zich afvroegen welke lijn er in het geheel was. Als pastor had je soms alleen nog ei genheid in je toespraak, en dan nog.tenzij je handig kon mani puleren (niet altijd een vies woord) langs de klippen van meeste stem men gelden. Hiermee wil zeker niet gezegd zijn dat er ook vorig jaar niet een groot aantal heel aanspre kende diensten zijn geweest. Er kwamen ook diensten zonder pas tor: 'dat moet ieder ook kunnen'. Daar zit iets in. Van die diensten werd ongetwijfeld veel werk ge maakt. Maar velen misten hier de meer uitdrukkelijke geloofstaal. Vooral in het 1972-1973 groeide de ontevredenheid bij velen, hoe ver schillend van aard die ontevreden heid ook was. Allerlei commissies kwamen. De één met meer compe tentie-behoefte dan de ander: over nieuwe strukturen. over vergader technieken. over evaluaties, analy ses enz. Het kon niet uitblijven: het praten was de dood voor het doen, al werd er beslist nog veel werk verzet in gespreks- en aktie groepen en in het meer geruisloze van allerlei pastorale kontakten. De sfeer werd echter vrij gespannen, de betrokkenheid nam af. Het is m.i. voornamelijk het doodmakende proces van de tot evangelie verhe ven onzekerheidskuituur èn die van het democratisme dat ons de nek omdraaide Vraat Waameid en Eenheid wordt per 1 oktober weekblad en gaat verschij- ne.i bij drukkerij Llbertas te Utrecht, die ook Centraal Weekblad uitgeeft. In het laatste nummer ou de stijl zet dr. E. Masselink uiteen welke vraag zijns inziens thans in de gereformeerde kerken in het ge ding is: De humaniteit en de medemense lijkheid, het anonieme christendom en het verhorizontaliseerde rijk van God willen voor wereld en mens heid een heilvolle toekomst doen aanbreken. Men wil zich daarbij nog laten inspireren door de man uit Nazareth: maar Jezus was kind van zijn tijd en vandaag ligt het lot van de wereld in onze handen, aldus de z.g. nieuwe theologie. Al leen wat die nieuwe toekomst brengt, is waardevol, is Christelijk. Maar dat maakt de mens ZELF uit, volgens de nieuwe theologie. De grote vraag is: 'WIE IS GOD?' WIE mag Hij zijn? Het is de grote zonde dat de mens uit ZICHZELF die vraag wil beantwoorden. Daarom zei Pascal: God is NIET de GOD van de filosofen, maar de God van Abraham. Izak en Jacob. ALLEEN uit GODS WOORD is HIJ te ken nen. Van de verloren zoon staat er: hij dacht aan zijn vader en toen kwam hij tot zichzelf. Zo alleen komt de mens tot zijn identiteit: Wie God zoekt, vindt OOK zichzelf. Deze vraag: 'Wie is God. wie mag Hij zijn?' is op de laatste synodes niet beheersend geweest en dreigt in ons kerkelijk leven zijn volstrekt heid te verliezen. Daarom nemen de kerkmensen gedoegen met syno de-uitspraken die innerlijk tegen strijdig zijn of.men heef-t voor die uitspraken geen aandacht meer. Leeg Gebreken bejaardenflat worden verholpen KATWIJK Er heerst aanmerkelijk minder onrust in het bejaardencomplex 'De Driehoek' dan mocht worden aangenomen op grond van de geruchten en de ingezonden stukken in plaatselijke kranten. Dat is de belangrijkste conclusie die getrokken kan worden uit de vergadering die dit weekeinde gehouden is tussen de bejaarden en het bestuur van de woningbouwvereniging De Brit tenburg, de eigenaresse van de bejaardenflat. De vergadering was door de wo ningbouwvereniging belegd om nu eens te weten te komen wat er leefde onder de bewoners van De Driehoek. Er waren de laatste tijd nogal wat berichten verschenen dat de bejaarden ontevreden met hun behuizing zouden zijn. En dat was ook niet onaannemelijk omdat het bejaardencomplex sinds de opening in mei van dit jaar, herhaaldelijk blijk heeft gegeven van de nodige gebreken. Belangrijkste probleem was wel dat een zg. standleiding niet goed fungeerde, zodat meer dan de helft van de 84 woningen met wateroverlast kampte. De voor zitter van De Brittenburg, wethou der H. Haasnoot, vertelde dat dat ongemak waarschijnlijk veroorzaakt is door het feit dat een loodgieters- bedrijf de verkeerde lijm heeft ge bruikt. De woningbouwvereniging hoopt dat de schade, die ongeveer honderdduizend gulden bedraagt, door de betrokken firma zal worden gedekt. Huismeester De heer Haasnoot vroeg de bejaar den om begrip voor deze situatie. Aan de verbetering wordt overigens al geruime tijd gewerkt. De reactie van de bewoners van het bejaar dencomplex was mild. Men gaf er blijk van rekening te willen houden met het feit dat de moeilijkheden niet zomaar op te lossen zijn. Tij dens de vergadering werd ook afge rekend met de idee dat de bejaar den van het complex graag een huismeester zouden willen hebben. Dat is de laatste tijd door plaatse lijke aktlevoerders herhaaldelijk beweerd. Het werd echter duidelijk dat de bejaarden in overgrote meerderheid niet achter een derge lijke ontwikkeling stonden. Men vond niet dat het aantrekken van een huismeester de huurverhoging van dertig gulden per maand waard was In het Algemeen Doopsgezind Weekblad geeft mevrouw H. Boon stra herinneringen uit haar jeugd (omstreeks 1900): Mijn grootvader was katholiek en toen hij stierf, zou hij z'n mis krijgen. Hij was arbeider. De vol gende dag stierf een middenstander en de dag daarop een rijke. De rijke kreeg het eerst z'n dodenmis, daarop de middenstander en ten slotte kwam dan de vader van mijn vader aan bod. Middenin alle plechtigheid c.. alle fratsen, die bij zo'n mis horen, deed vader de dek sel open. De kist was leeg! Alle poeha vond plaats om een lege kist en er was hem daar niets van verteld. Hij kreeg van die lege kist zo'n opdonder, dat hij nooit meer in die katholieke kerk geweest is. Als kinderen zijn wij niet door de katholieken gedoopt. Meedoen Het komt mij voor. dat wij het interkerkelijk vredesberaad het beste voor eenzijdigheid kunnen bewaren door eenvoudig- mee te doen. (Ds. S. Kooistra in het (con fessionele) Hervormd Weekblad). Als onze wereld over duizend jaar nog werkelijkheid is in haar huidig bestand en als er dan nog theologie gestudeerd wordt, dan nog zullen er dissertaties verschijnen over Karl Barth en diens theologie, denk ik. Een boude uitspraak die ik toch zonder aarzelen doe. (Ds. J. T. Wiersma in Woord en Dienst). De filosofie van een wapenhande laar:. Wij verkopen wapens, zoals een ander aardappelen verkoopt. Of de klant die wil koken, bakken of als friet opdienen, daar bemoeien we ons niet mee. (Lambert van Gelder in De Bazuin). Hoog en laag water KATWIJK AAN ZEE Woensdag 2 oktober hoog water 3.33-15.51; laag water 1151 uur. NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Woerden: H. M. Cnos-: sen te Amsterdam. Aangenomen het beroep door de classis Delft tot predikant buiten- gew. werkzaamheden: D. H. Schol ten tc Eindhovende benoeming tot bijstand in het pastoraat te Apeldoorn: mr. Q. Rovers, em. pred. wonende te Epe. Bedankt voor Oostelijk Flevoland, wijkgem. Dronten: J. v.d. Berg te Eikerzee: voor Amersfoort: J. C. Schuurman te Putten. Intrede 4 okl. te Sirjansland bij - j stand i.h. past.): W. L. Tukker, em. van Groot-Ammers. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Arapoti ("Braz.j: H. Procee te Wieringen; naar f senheim: D. van Santen te Ren- kum. Geëmeriteerd: A. Vellema te Assen 'om gezondh. redenen): D. C. Tie- mens. geest. verz. tehuizen voor be jaarden en chron. zieken in cl. Apeldoorn GEREF KERKEN (VRI.IGEM.) Beroepen te Opende-Surhuister- veen: J Luiten, kand. te Gronin gen. GEREF. IvERKEN (VRIJGEM. BV) Bedankt voor Langerak: C. Bakker te Enschede-zuid. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Dordrecht-C: P. van Zonneveld te Leerdam. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Benthuizen: J. van Haaren te Amersfoort: voor Zeist: K. de Geer te Den Haag-C: voor Nieuwerk^rk (Zld): L. Kieboom te Sheboygan (USA). Alg. doopsgez. socieiteit Beroepen door streekgem. Fries land-West (met standpl. Frane- ker): mevr. G. van Zetten te St. Anna Parochie, die dit beroep heeft aangenomen. Bertus Aafjes. Een voetreis naar Rome. Meulenhoff Amsterdam 1974. 110 blz. 25,- Op 31 maart 1936 begon Bertus Aafjes, die zojuist zijn studie op het Groot-Seminarie te Warmond voor tijdig beëindigd had, fietsend aan zijn pelgrimstocht naar Rome. Toen bleek dat hij in Basel moest betalen om zijn fiets over de grens te krijgen, ging hij te voet verder. Precies op de dag van zijn 22ste verjaardag, 12 mei 1936, kwam hij ln Rome aan. In de hongerwinter 1944-45 schreef hij zijn beroemde en beruchte Een voetreis naar Ro me. Ter gelegenheid van zijn zes tigste verjaardag is de berijmde vertelling opnieuw (als elfde druk) en fraai uitgegeven met illustraties van Michaël Berkheimer en met een terugblik door Michel van der Plas, die bijzonderheden over de historische achtergrond van de Ro me-reis mededeelt, dankzij ook de herinnering van Aafjes zelf. Bert Schierbeek. De andere namen. De Bezige Bij Amsterdam 1974. Bij reeks. 208 blz. 5.50. (Eerste druk 1952).

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2