Kritiek op het leger en Confucius staat centraal rootscheepse tar commando's Junta uiteen gevallen Chinese volksrepubliek viert 25e verjaardag Opuwgewone spaargeld kunt ubij de ABN nu 2% extra rente maken. Met het Spaar-Extra-Boekje. de ABN aël én Jordanië: terij in I ra aks |r gemeld st voor links ussentijdse ise verkiezingen Joegoslaven en Roemenen naar voorbereiding van 'rode top' Einde van vriend van Allende Spinola had uitgesproken politieke ideeën, Gomes is politiek kleurlozer Castro wil weer relaties met VS Algemene Bank Nederland een goede grote bank kv/KWARTET DINSDAG 1 OKTOBER 1974 >ET/JERUZALEM (Reuter, AFP, UPI) Volgens het Pa- >e persbureau Wafa zijn Israël en Jordanië aan weerskan- Sf^n de Jordaan grootscheepse speuracties begonnen naar Pa commando's. Ook helikopters nemen er aan deel. zoeken in de vallei Jordaan, de Jordaniërs in Jeving van Ghor al Safi en van de Dode Zee. Juist nu Üatten over Palestijnse kwes- Jde Verenigde Naties aan de tomen, verwachten de Isra- nieuwe golf acties, aëlische leger is er toe over- in Libanon gewoon wegcon- te houden waarbij auto's onderzocht op de aanwezlg- an Palestij nen of wapens alestijnen. Het heeft daarbij en verzet van het Libanese ntmoet. lestijnse leider Arafat ont- IN Volgens het Britse blad llail is er onlangs een muite- iet leger van Irak op harde mderdrukt. De commandant luchtstrijdkrachten, gene- oessein El Takriti zou zijn en, de commandanten van risie en van de republikeinse zouden gevangen zijn gezet officieren van de landmacht zijn terechtgesteld, iiterij zou zijn uitgebroken inleiding van een zware ne- die de Iraakse troepen had- deden tegen de Koerden in orden van het land. De ge staf had tot een grote vergel- :tie tegen de Koerden beslo- laar veel officieren zouden geweigerd aan die onvol- voorbereide actie deel te omdat zij naar hun mening mensenlevens zou kosten. S (AP) De Franse oud- r Pierre Messmer is zondag en als lid van de nationale ering. In totaal werden zon- tussentijdse verkiezingen die zich kenmerkten ;emmenwinsten voor de link- iijen. Messmer en een andere stische oud-minister, Olivier ird, werden met enkelvoudige srheden gekozen. Vier andere listers slaagden er echter 50 procent va*i de stemmen :en. Zij zullen komende zon- tan een tweede stemronde deelnemen. Joseph Fonta- Jean-Philippe Lecat verke- ,arbij in moeilijkheden, is het Franse stelsel geeft een gr automatisch zijn parle- :etel op indien hij tot minis- ordt benoemd. De opkomst >merkelijk klein voor som- setels liet 40 procent van de i verstek gaan. ide andere oud-ministers, die waarschijnlijk herkozen zul- orden, zijn Yves Guena en Torre. Kil e f ka kent beweringen van de afgeschei den fracties uit de Palestijnse Be vrijdingsorganisaties, dat hij con tact zou hebben gezocht met de Amerikaanse minister Kissinger. Op die manier had hij volgens het Volksfront voor de bevrijding van Palestina de weg geopend voor het Amerikaans kapitalisme in het Midden-Oosten. Arafat zei nu dat hem wel een aanbod gedaan is voor een geheime ontmoeting met Kis singer maar dat hij die had afge wezen. 'Als ik de Amerikanen iets wil doen weten doe ik dat altijd via president Assad (van Syrië) of Sa- dat (van Egypte) of via de Sowjet- Unie', zei hij. Kissinger zal volgens de Egyptische regering van 9 tot 13 oktober naar het Midden-Oosten komen voor be zoeken aan Egypte, Syrië, Jordanië en Israël. Van een bezoek aan de Saoedi-Arabië, waar eerder gewag van was gemaakt, werd nu echter niet gerept. BELGRADO (AP, Reuter, UPI) Joegoslavië en Roemenië zullen deelnemen aan de voorbereidingen van een communistische top die van 16 tot 18 oktober in de Poolse hoofdstad Warschau wordt "gehou den. Dit werd gisteren in Belgrado en Boekarest als vanstaand aange nomen. Aanvankelijk waren twij fels gerezen over de deelneming van beide landen, die menen dat de conferentie een oud idee van de Sowjet-Unie, een sterk anti-Chi nees karakter zal dragen. Het aan zitten bij het voorbereidende over leg wil overigens niet zeggen dat Joegoslavië en Roemenië ook de wer kelijke topconferentie bijwonen. Joegoslavië zou aan deelneming on der andere de voorwaarde verbin den dat alle toespraken openbaar worden gemaakt en dat resoluties alleen worden aangenomen met in stemming van alle partijen. Voor Roemenië is de deelneming van 't Peking gezinde Albanië een zwaar wegend punt. Mogelijk zal de Joe goslavische vertegenwoordiger ook de kwestie van inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van een land door communistische zus terpartijen ter discussie willen brengen. Deze kwestie is op dit moment actueel door de ontdek king van een ondergrondse pro- Moskou beweging in Joegoslavië, die steun zou hebben gehad van de Sowjet-Unie. Moskou heeft gezegd dat de affaire wordt gebruikt door het westen om de goede betrekking tussen de twee landen te ondermij nen, zonder een band met de put- schisten in spé te ontkennen. Hon garije heeft gisteren wl zonder meer tegengesproken dat het steun heeft gegeven aan de pro-Moskou beweging in het naburige Joegosla vië. BUENOS AIRES (Reuter) Gene raal Carlos Prats, eens de militaire vertrouwensman van wijlen presi dent Allende van Chili, en zijn vrouw zijn maandag in Buenos Ai res omgekomen bij een aanslag. Zij waren in hun auto op weg naar huis en draaiden juist de oprit naar de garage in voor het flatgebouw waar zij woonden, toen de auto door een enorme ontploffing uiteen werd gereten. De verminkte licha men van het echtpaar werden op meters afstand van de vernielde auto aangetroffen. Een stuk van het dak van de auto werd op het balcon van de zevende verdieping van de flat teruggevonden. Er was geen aanwijzing voor een motief voor deze moord. Prats en zijn vrouw zijn naar schatting het 94ste en 95ste slachtoffer van een golf van aanslagen die Argentinië teisteren sinds de dood van gene raal Peron. De vroegere generaal was niet actief in de Argentijnse politiek sinds hij na de machts greep van de junta in Chili over de Andes was uitgeweken. Prats was de man die zowel de posten van defensie als van binnenlandse za ken in het kabinet van Allende heeft bekleed. Hij heeft ook een paar keer als succesvol onderhan delaar een eind weten te maken aan stakingen tegen Allende. Zijn aftreden als minister en als opper bevelhebber in de loop van 1973 betekende dat Allende zijn laatste steun in de strijdkrachten verloor. Voorbijgangers bekijken wat er over gebleven is van de auto, waar in generaal Prats en zijn vrouw van een etentje bij vrienden terug keerden. Het was gisteravond nog niet duidelijk of er een kneedbom onder de carosserie zat of dat er uit een andere auto explosieven in de wagen zijn geworpen. Portret van komende en gaande man Van één onzer redacteuren De afgetreden generaal Antonio de Spinola heeft van zijn hart nooit een moordkuil gemaakt. Hij gaf liever zijn functie op, dan niet te zeggen waar het op stond. Onder dictator Marcello Ceatano moest de 64-jarige oor logsheld met de monocle zijn positie prijsgeven nu trekt hij zich terug onder de naar links neigende Beweging van de strijdkrachten die het regiem van Ceatano omver wierp. Beide ke ren wilde Spinola niet iets aan vaarden wat naar zijn mening onjuist was. Onder Ceatano schreef hij dat de oorlog in de oVerzeese gebieds delen van Portugal (Angola. Mo- zambiaue en Guinee-Bissau) niet door militaire strijd kon worden gewonnen. Volgens Spi nola oud-bevelhebber in Guinee- Bissau moest naar een politieke oplossing worden gezocht. Na publicatie van zijn boek 'Portu gal en de toekomst' moest Spi nola aftreden als vice-voorzittcr van de verenigde chefs van sta ven. een functie die speciaal voor hem in liet leven was ge roepen toen hij uit de oorlog in Guinee-Bissau terug kwam. Met de publikatie van Spinola's boek zette in Portugal in feite de ontwikkeling in die leidde tot de staatsgreep van de Beweging van de Strijdkrachten tegen Cea tano op 25 april. Op 16 mei legde Spinola de eed af als pre sident. waarbij hij zei in het geheim altijd banden te hebben onderhouden met de linkse offi cieren die de beweging van de Strijdkrachten vormden. Spinola was aanvankelijk een populaire president. Schilderijen van hem hingen in kantoren en bars en overal waar hij verscheen werd hij toegejuicht. Maar al snel kwam hij klem te zitten tussen de verschillende stromingen die in Portugal na de staatsgreep het licht zagen. Spinola riep op tot discipline, ver wierp stakingen, extremistische activiteit en liet dreigen met ge weld. Op 10 september waar schuwde hij voor de linkse krachten die 'in het donker' werken om Portugals jonge de mocratie omver te werpen. 'De zwijgende meerderheid moet waakzaam zijn', aldus de presi dent. Een beweging die zich van die naam bediende, organiseerde afgelopen zaterdag een steunbe weging die op een uitgebreid conflict met links had kunnen uitlopen als de Beweging van de Strijdkrachten Spinola niet op het laatste moment had genoopt de betoging te verbieden. Hier door was de president zo teleur gesteld en verbitterd dat hij tot aftreden besloot of zelfs onder drang heeft moeten besluiten. Anoniem Zijn opvolger Costa Gomes is een anonomieme militair die po litiek goed kan manoeuvreren, maar zonder duidelijke politieke doelstelling. Tot zijn benoeming was hij voorzitter van de vere nigde chefs van staven en daar voor militair commandant in Angola en Mozambique, waar hij zich meer onderscheidde als 'be stuurder' dan als veklgeneraal. Hij is een goede vriend van de Spinola maar zal zich naar ver wacht wordt neutraler opstellen dan liet afgetreden staatshoofd. Tot nu toe heeft hij vaak gefun geerd als buffer tussen Spinola en de Beweging voor de Strijd krachten, die hem ook weer be noemde tot de hoogste militaire commandant nadat Ceatano hem enkele dagen voor de staatsgreep naar huis had ge stuurd. Het vertrouwen dat hij geniet en zijn faam als bemiddelaar heeft Gomes nu zijn presidentschap te danken. Van hem zal de Bewe ging van de Strijdkrachten naar alle waarschijnlijkheid minder 'last' hebben dan van Spinola 'Gomes heeft zich eigenlijk nog nooit afgevraagd waar hij poli tiek staat', zei een vriend van de nieuwe president gisteren toen hij van de benoeming hoorde. Vervolg van pagina 1 links en van Afrikaanse onafhan kelijkheidsbewegingen verleende Portugal vrijheid aan Guinee-Bis- sao en sloot het een onafhankelijk heidsakkoord voor Mozambique, zonder het volk te raadplegen', al dus de aftredende president. 'Ik wens nogmaals mijn onaantast bare loyaliteit te bevestigen aan de Idealen van vrijheid en democratie en mijn onwankelbare gehoorzaam heid aan de grondbeginselen van de militaire ethiek, die mij ervan weerhouden, deel te nemen aan ge plande revolutionaire structuren. Nu deze idealen in het gedrang komen, doe ik een laatste beroep op alle Portugezen, de helderheid van geest te bewaren, kalm te blij ven, te vertrouwen op de kracht van de geheime stemming, die het democratische wapen is van alle vrije mensen, en niet toe te staan dat het eigen geweten wordt aan getast'. aldus Spinola. Beschuldiging- Spinola richtte een onverholen en scherpe beschuldiging aan het adres van de officieren van de Be weging van de strijdkrachten in de regering en in de Staatsraad. 'On der de vlag van een valse vrijheid bereiden zij nieuwe vormen van slavernij In Portugal voor. De wet ten van het oude regime zijn afge schaft zonder dat er nieuwe voor in de plaats zijn gekomen om het sociale, economische en politieke leven te regelen en de nieuwe wet ten, die wel werden ingesteld, wor den openlijk belachelijk gemaakt. Ik eindig dan ook met mijn drin gende wens uit te spreken, dat de zaak van vrijheid en democratie mag zegevieren over degenen, die er misbruik van maken', aldus Spi nola, die na het beëindigen van zijn rede met een zakdoek voor de ogen bleef zitten. Voordat Spinola sprak, zei de links georiënteerde premier Gongalves in een rede voor de televisie, dat Por tugal zal voortgaan op de weg naar democratie 'tegen alles en Ieder een'. HAVANNA (UPI) Twee Ameri kaanse senatoren. Jacob Javits en Clayborne Peil zijn na een bezoek van drie dagen aan Cuba en be sprekingen met premier Castro naar de VS teruggekeerd in de overtuiging, dat Castro zijn betrek kingen met Amerika wil normalise ren. Zaterdag nog had Castro's zijn felste toespraak tot nu toe tegen de politiek van de VS gehouden. De twee senatoren hebben een bood schap van Castro bij zich voor mi nister van buitenlandse zaken Kis singer en zullen zelf rapport uit brengen aan de Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen. De twee Amerikanen, die naar zij zei den een openhartig gesprek met Castro hadden gehad, zijn de eerste twee leden van het Amerikaanse Congres die sinds de machtsover name van Castro in 1960 dit eiland bezocht hebben. (ADVERTENTIE) bra anl daa k zï al i P 3| ir. itsln te lij opd jortj Stai sen# - Trouwe spaarders, mensen die van plan zijn hun spaargeld lange tijd niet te gebruiken, maar die toch op ieder moment over hun geld willen kunnen beschikken, krijgen van de ABN een Spaar-Extra-Boekje. (Of, indien gewenst, een Spaar-Extra-Rekening.) Dat levert 2% extra rente op! Als u geld opneemt, brenp de ABN dan wel 1% van het opgenomen bedrag in rekening. Bent u gewend om van uw spaartegoed vaak een deel weer op te nemen, dan is een gewoon spaarboekje of -rekening het meest geschikt. Maar bent u een trouwe spaarder, dan kunt u met het Spaar-Extra-Boekje zo maar 2% extra verdienen. Stap vandaag nog een ABN-kantoor binnen. en niet alléén voor spaarders) PEKING (AP, AFP, Reuter) Peking beleeft vandaag een waar 'festival van honderd bloemen', een festival met revolutionair theater ter gelegenheid van de 25e verjaardag van de Volksre publiek. De feestelijkheden zullen soberder zijn dan aankelijk de bedoeling was vanwege de vergevorderde leeftijd en de gezondheidstoestand van de Chinese leiders. Tsjoe En-lai blijft onder toezicht van hartspecialisten en Mao Tse-toeng is sinds 29 mei 'zoek'. Westerse corresponden ten hebben hem sindsdien niet meer gezien, hoewel hij diverse staatslieden heeft ontvan gen. Als Mao zich bij het vuurwerk ter gelegenheid van de 25e verjaar dag weer zal vertonen, zal dat van de le oktober 1974 een gedenk waardige dag maken. Het is waar schijnlijk dat een vuurwerk zal worden ontstoken voor het eerst sinds 1971 Diplomaten is name lijk aangeraden zich in wat oudere kleren te steken vanwege mogelijke 'schroeivlekken'. De viering van een kwart eeuw Volksrepubliek valt samen met twee belangrijke ontwikkelingen die zich op dit ogenblik in China afspelen: de inperking van de macht van het leger en de nog steeds heviger wordende kritiek op Lin Piao en Confucius. Sinds het begin van de burgeroor log heeft het. leger steeds een ui terst belangrijke rol gespeeld. De organisatie van leger en partij overlapte elkaar, en er was nauwe lijks sprake van gescheiden be voegdheden. De culturele revolutie van de jaren 1966-69 leidde er toe dat het leger zich belastte met een groot deel van de politieke taken en machtsposities die vrij waren gekomen door het wegzuiveren van het bestuurlijk kader door de Rode gardisten. Van die sterke machtspositie heeft maarschalk Lin Piao. minister van defensie en 'kroonprins' van Mao, gebruik gemaakt. Volgens de huidi ge officiële versie probeerde Lin Piao in 1971 zich via een staats greep van de macht meester te maken. Bij zijn vlucht na de mis lukte coup kwam hij bij een vlieg tuigongeluk om het leven. Uur der waarheid Nu schijnt dan het 'uur der waar heid' geknmjn te zijn voor het Chi nese leger, dat voor eens en voor altijd op zijn plaats gezet zal wor den. Het leger is een Instrument, met als enige taak 'het uitvoeren van de politieke taken die door de partij zijn vastgesteld', zo staat on dubbelzinnig duidelijk in het sep tembernummer van het ideologisch partijblad 'Rode Vlag'. Met tot dusver ongekende streng heid wijst 'Rode Vlag' het leger zijn plaats. 'De betrekkingen tussen on ze partij en ons leger zijn die van leider en ondergeschikte, en geen andere'. Tegelijkertijd wordt opge roepen tot eenheid tegenover de 'handvol klassevijanden'. Drie mensen zijn speciaal belast met de opdracht 't leger in te tomen: Wang Hoeng-wen, met zijn 39 jaar de jongste van de vijf vice- voorzitters van de partij, die altijd in uniform loopt. Vice-premier Teng Hsino-ping, die steeds meer taken lijkt over te nemen van de zieke premier Tsjoe En-lai. Tsjen Hsi-lien. bevelhebber van het mili taire district Peking. Alle drie zijn lid van het politburo van het cen traal comité van de partij. Vooral de ster van Wang Hoeng- wen rijst snel. Hij speciaal moet leiding geven aan de campagne te gen Lin Piao en Cofuclus en het leger ervan overtuigen dat de partij 'het bevel voert over het geweer'. De stabiele situatie van de laatste jaren lijkt niet fundamenteel ln gevaar gebracht door de Lin-Con- beweging. zoals de kritiek op Lin Piao en Confucius wordt samenge vat. De beweging wordt vooral ge presenteerd als een voortzetting van de culturele revolutie, want elke zeven of acht jaar verschijnen er weer 'monsters en demonen Er zijn nog veel revoluties van hetzelfde genre nodig om te ver- hindeien dat Rood China 'van kleur verandert', aldus de partij. (Overigens zijn de ideeën van Mao en die van Confucius niet zo vol strekt tegenstrijdig als vaak wordt voorgesteld: beiden doen een be roep op het gezonde verstand van het Individu, als onderdeel van de massa, en beiden maken graag ge Partijvoorzitter Mao Tse-toeng (links) en de nu zieke premier Tsjoe En-lai tijdens het tiende partijcongres van de communistische partij. bruik van symbolen om hun bedoe lingen kenbaar te maken. Lin Piao Behalve in de reputatie van de altijd zo hoog geschatte wijsgeer Confucius wordt ook het mes gezet in de faam van maarschalk Lin Piao. Lin Piao, zo vertellen de kranten, had Kao Kang een vooraanstaand figuur die ln 1954 onder mysterieu ze omstandigheden om het leven kwam, aangezet om met hulp van het leger een 'onofhankelijk konink rijk te stichten ln het noordoosten van China. Kao Kangs uitgangs punt was dat 'het leger de partij gemaakt heeft'. Later deed maarschalk Pèn Teh- Roeai. toen minister van defensie. een poging 'het leger boven de partij te stellen'. Hij viel in 1959 in ongenade. Toen probeerde Lin Piao het leger tot zijn persoonlijk Instrument te maken bij zijn stre ven zich van de politieke macht meester te maken, op de stoel van Mao tc willen zitten en nieuwe banden aan te knopen met. Moskou. Hoewel Lin Piao nu dood Is 'is de giftige invloed van zijn revisionisti sche koers nog niet geheel uitge roeid' aldus 'Rode Vlag'. Daarom vindt dc partijleiding het nu ken nelijk nodig om, ln dc woorden van 'Rode Vlag' voorgoed duidelijk te maken dat absolute gehoorzaam heid aan voorzitter Mao en aan het centraal comité het enige beginsel is waardoor de Chinees moet laten leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11