Vreedzaam protest van duizenden op markt van Kalkar Jan Smallenbroek: eerlijk en blijmoedig Rabobank maandelijks automatisch een bedragje laten overmaken van uw privérekening naar de spaarrekeningen van uw kinderen, Smallenbroek overleden Commentaar Woud van spandoeken, sprekers en leuzen Portugal Er was eens een man die zich wilde verzekeren tegen overstekend wild. Dat kon wel bij de AGO DeAGO verzekert alles (en nog wati^\). Bevolking stadje even verdubbeld Biesheuvel weer achter katheder Benzine voorlopig niet duurder, verwacht Lubbers 'Kant en Klaar' gaat failliet Klacht tegen V en D wegens intimidatie Radio-uitzending over Puttens drama -TROUW KWARTET MAANDAG 30 SEPTEMBER 1974 im en op 'Lulsté1 f toei en w Dat wiei n mij tanksal nodig nnerin mjgen n hè oi bei moge n. 'H( BINNENLAND T3/K5 (ADVERTENTIE) De Beweging voor de Strijdkrachten in Portugal heeft opnieuw een kracht proef doorstaan: een door ulta-rechts aangezette betoging, die bedoeld was om president Antonio de Spinola te ontdoen van een voortvarende rege ringsploeg, heeft door het ingrijpen van de militaire leiding geen kans gekregen. De arrestaties die erop zijn gevolgd en waarbij ook de machtige voormalige gouverneur van Angola. Kaulza d'Arriarga werd opgepakt, wij zen erop dat de voorgenomen demon stratie begeleid moest worden door een krachtmeting aan de top. D'Arriarga is dezelfde door wiens invloed destijds de dictator Caetano [vóór de revolutie Spinola en Costa Gomes aan de kant zette. Dat deze koloniale scherpslijper nog op vrije voeten was. bewijst hoeveel tegenge stelde krachten er in Portugal nog door elkaar heen werken. Zou de 'zwijgende meerderheid' - waarop de ultra-rechtsen kennelijk gokten - niet zijn komen opdagen, dan was er ken nelijk altijd nog wel een machtbeluste minderheid, die met hardere middelen dan een demonstratie de ontwikkeling in Portugal hoopte terug te schroeven. Maar de Beweging van de Strijdkrach ten bestaat kennelijk uit kundige lie den, die zich van de sleutelpositie in de uitvoerende macht hebben verze kerd. en dat is in de onzekerheden in het proces naar democratisering en dekolonialisering van grote betekenis. Het is een bijna unieke situatie dat een beweging van militairen dit proces niet alleen in werking zette, maar het nu ook in een kritische situatie wist te beveiligen. Het is in dit verband veelzeggend dat de overdracht van de soevereiniteit in Guinee-Bissau en in Mozambique pas tot stand kon komen nadat Gon- 5alves, de meest prominente man van de Beweging van de Strijdkrach ten min of meer tegen de zin van Spinola de leiding van de regering had gekregen. Spinola heeft zich daar morrend in geschikt, en was van plan de onderhandelingen over de toekomst van Angola helemaal aan zichzelf te trekken. Het is echter de vraag of de progressieve militairen hem nu nog eten belangrijker rol toe zullen willen kennen, dan van een onschendbaar constitutionele vorst. Het is evenzeer de vraag of Spinola daarin zal berus- manei l-ra; i ADVERTENTIE) t* et vro atiëntt oord' tot bejaa lose is, wi ze ricl llage z en wo en alg veren ital b< 105. afdelii r is h< aa Want als je bij de AGO een Gedeeltelijke Auto- cascoverzekering afsluit, ben je verzekerd tegen een losgebroken circusolifant, maar ook tegen een nieuwsgierige reebok, een eigenwijs wild zwijn en een laagvliegende vlucht wilde ganzen. Dat kan elke assurantie adviseur je t-u-m vertellen. *-*9° RITA 'Ik doe goede zaken; voor ieder kwartje vraag ik drie dubbeltjes.' Van een onzer verslaggevers KALKAR Een kleine tiendui zend mensen hebben er zater dagmiddag voor gezorgd dat bij na twee uur lang de bevolking van het oude stadje Kalkar was verdubbeld. Masskal had men gehoor gegeven aan de oproep van het Amsterdamse anti-Kal- kar-comité en de landelijke Kal kar-werkgroep met bus, auto of fiets naar dit plaatsje te komen om daar nog eens extra de drie eisen van dit comité te onder strepen; afzien van de Neder landse deelneming aan het Kal kar-project, intrekking van de wet financiering snelle-kweek- reactor en stopzetting van het Kalkar-project. Om twaalf uur al waren de eerste demonstranten op het anders zo stille marktplein aanwezig en tot ver voorbij drie^uur het tijdstip waarop de eigenlijke bijeenkomst begon zouden zich er steeds meer mensen bijvoegen, aange voerd met in totaal 190 bussen en bijna zeshonderd auto's, terwijl ook nog eens e endikke vierhonderd man de tocht per fiets had ge maakt. Tot -drie uur werden deze mensen bezig gehouden door de boerenkapel Tavenu uit Amster dam, die zorgde voor alternatieve klanken. Om drie uur, toen er nog steeds bussen stonden aan de grensover gang Bergh, maar het marktplein al meer dan vol was, besloten de or ganisatoren toch maar te beginnen. De markt leek toen een woud van spandoeken en telkens weerklonk de leus 'Hop, hop, hop. Kalkar stop'. Secretatis Henk Langenakker van het Amsterdamse comité besteeg het podium, gadegeslagen door no tabelen van Kalkar, onder wie de burgemeester, die uit de vensters van het stadhuis het gebeurde van bovenaf bekeken. De heer Langen akker vertelde dat. toen de Duitse autoriteiten het comité gevraagd hadden waarom ze nu juist naar Kalkar kwamen om te demonstre ren-en waarom ze niet bijvoorbeeld in Den Haag of Amsterdam waren gebleven, hij iets onparlementairs had gezegd, wat niet voor herhaling vatbaar was. Hier in Kalkar am Rhein wordt die snelle kweekreac tor gebouwd en, aldus Henk Langen akker, 'we denken Europees en dertig kilometer over de grens is dan net alsof het nog van jezelf is'. Langenakker die behalve in het Ne derlands de demonstranten ook in het Engels, Frans en Duits welkom heette, noemde in het vuur van zijn betoog de kweekreactor een kwakreactor', en sprak de wens uit dat de betonmuren van de snelle kweekreactor, die er nu al staan, zo zullen blijven staan als een monu ment van een mislukt en ondoor dacht plan. 'Ernstig protest' Joep Maas van het plaatselijke an- ti-Kalkar-comité zei dat het feit, dat er zoveel mensen uit Nederland naar Kalkar zijn gekomen, duide lijk maakt 'hoe ernstig het met jullie protest gesteld is'. Hij deed een beroep op de Duitse autoritei ten de moed te tonen met Kalkar te stoppen. Het Nederlandse Tweede Kamerlid Martin Konings (PvdA) noemde de inning van de drie-procentsheffing en de sancties voor de weigeraars door de elektriciteitsbedrijven een oneigenlijk gebruik. Op zich was hij niet tegen heffingen, maar deze zouden moeten kom enin een bre der fonds, dat een onderzoek naar alternatieve energie-en hun rende ment zou moeten financieren. Wij van de PvdA, aldus Konings, zijn voor bezinning. We doen nu geen uitspraak voor kernenergie, maar wijzen Kalkar af. Eerst moeten de veiligheidsproblemen worden opge lost. Hij deed een dringend beroep op zijn collega's van de SPD in Duitsland om zich eveneens in te zetten voor het stoppen van Kalkar. Rinus Haks, districtssecretaris voor de CPN van Amsterdam en voorzit ter van het anti-Kalkar-comité, zei dat het Nederlandse volk niet on dergeschikt wil zijn aan dictaten uit hét buitenland of multinationa le winstmakers. Er moet nu geza menlijk worden opgetreden om het gevaar van een Europese kern macht en de verspreiding van kernwapens tegen te gaan, anders is Nederland medeplichtig. Barbara Zoutendijk van de stroom- groep Stop Kalkar zei dat industrie en elektriciteitsbedrijven elkaar op stuwen naar een groei, die zij de god van het nieuwe geloof noemde. Tegenstanders, die daarin niet ge loven. wordt de mond gesnoerd. Wij hebben geen kernenergie no dig; er moet daarom niet alleen gestipt worden met Kalkar, maar ook met de kerncentrales Borsele en Dodewaard. Het PPR-kamerlid Leo Jansen die tevens namens D'66 sprak, noemde de ontwikkeling van kernenergie de concentratie van macht in de han den van weinigen en voorzag als op deze heilloze weg wordt doorgegaan een technocratische werelddicta tuur. Kernenergie is een manier van energievoorziening die dwingt tot groeien waarbij er steeds grote re kweekreactors nodig zullen zijn. Ook in het Duits maakte hij zijn bezorgdheid duidelijk. Gevaren Bram van der Lek (PSP) noemde drie kernpunten waardoor veel cen trales het leven bedreigen: storing met kans op explosie, het afval en het transport. Toch zullen de tech nologen doorgaan als ze de kans krijgen. Wij willen echter onze ei gen vooruitgang kiezen: moord op termijn is geen vooruitgang. De techniek hoort in dienst te staan van het volk. Technici zijn er niet om ons te commanderen. Wij wil len aldus het kamerlid, schone energie. Laten de technici hun huiswerk maar overdoen. Geen incidenten Daarmee kwam er een eind aan een demonstratie die een zeer vreedzaam verloop had zonder inci denten. Voorzitter Rinus Hak van het anti-Kalkar-comité deelde dan ook na afloop mee dat men bijzon der tevreden was over de bijeen komst. Alles Is vrijwel zonder moei lijkheden verlopen. Alleen aan de grensovergang Bergh deden de Duitse douanebeambten een beetje moeilijk toen ze duide lijk maakten dat alle spandoeken en protestborden, waarmee bussen en auto's waren opgesierd, eraf moesten en pas in Kalkar weer tevoorschijn mochten worden ge haald. Dit omdat ze vreesden dat een dergelijke optocht het inmid dels in West-Duitsland wat geluwde protest tegen Kalkar weer zou doen oplaaien. Jan Smallenbroek heeft zijn aardse loopbaan volbracht. De Heer, die hij gedurende zijn hele leven heeft willen dienen, heeft hem tot zich geroepen. In zijn slaap. Hij was al lang bereid deze roepstem te volgen. Hij wist dat hij spoedig afgelost zou worden. Voor hem had de dood geen ver schrikking. Want het leven was hem Christus en dus het sterven gewin. Mogen wij dat zeggen? Ik dacht van wel. Ook al weten wij, dat van Christus zijn geen onfeilbaarheid inhoudt. Het betekent wel, dat Christus in ons leven het brand punt is. de spil waar alles om draait. Christus is voor hen, die Hem ten volle aanvaard hebben, die zich zonder reserve aan Hem hebben overgegeven, het grote Mid delpunt, de allesbeheersende factor. Zo was het met Jan Smallenbroek. Hij zou zeker niet verheerlijkt wil len worden als de man zonder fou ten of gebreken, als de vrome christen-politicus, die geen zwakhe den of weifelingen kende. Daarvoor was hij te eerlijk, en misschien ook als noordeling te nuchter. Maar wie met hem te maken heeft gehad, zal getroffen zijn door zijn grote blijmoedigheid. Hij wist van het leven te genieten en God had hem naast verdriet en moeilijkhe den. ook veel vreugde en voorspoed gegeven. Toen ik hem na zijn eer ste operatie sprak, trof mij ener zijds zijn rustige bereidheid te aan vaarden wat de Heer vanjleven en dood over zou beschikken, maar anderzijds de erkenning dat dit le ven ook voor hem nog veel bekoor lijks had. Wij hebben elkaar leren kennen tijdens de oorlogsjaren. Hij was een vriend van Sieuwert Bruins Slot. Beiden waren ze ondergedoken in Amsterdam. Jan behoorde bij de Trouw-groep. Hij was om in mili taire termen te spreken een verbin dingsofficier tussen de redactie en 'de jongens', dat wil zeggen: de verspreiders, waartoe ook meisjes, koeriersters behoorden. Voor zover ik mij herinner heeft hij nooit één woord in het ondergrondse 'Trouw' geschreven, maar hij was onbetaal baar als organisator en als verbin dingsman. •Hij genoot bij 'de jongens' onbe perkt vertrouwen en groot gezag. Hij stond altijd open voor hun eventuele bezwaren en moeilijkhe den. Ook in de latere jaren hield hij graag contact met de vrienden en vriendinnen uit de illegaliteit. Over zijn onverschrokken houding tegenover de Nazi's zal ik niet uit weiden. Dat zullen anderen allicht wel doen. Deze houding sproot voort uit zijn vaste overtuiging, dat het nationaal-socialisme ten diep ste in strijd was met het Evangelie e» dat de bezetting van ons land n*et alleen onrechtmatig was, maar deze in haar dagelijkse praktijk veel onrecht en onnodige wreed heid met zich bracht. Geen vrees Smallenbroek kende geen vrees. Hij was niet bang om risico's te lopen. Hij ging rustig zijn gang en deed wat zijn geweten hem voorschreef. Zonder ophef, doch met een grote vanzelfsprekendheid. Hij bleef dezelfde onder alle om standigheden. Ik heb hem nooit In paniek gezien. Toen hij bij de be vrijding, na een korte gevangen schap zijn plaats in onze rijen weer innam, deed hij dit alsof hij juist van een "akantie-reisje terug kwam. Dit beeld klopt niet hele maal. Hij was erg bleek en mager, dat wel. Jan Smallenbroek heeft ook na de oorlog zijn sporen verdiend, in de politiek en in de sociale zorg voor oorlogsslachtoffers en hun nabe staanden. Dit als voorzitter van de 'Stichting '40-'45' en als bestuurslid van het 'Trouwfonds'. Politiek Smallenbroek's verdiensten in de Nederlandse politiek te belichten, valt buiten mijn competentie. Hij was. dacht ik één van de oude garde, een geslacht dat bezig "Is uit te sterven. Trouw aan 'het beginsel' en trouw aan de partij, de anti revolutionaire partij, waarmee hij zich nauw verbonden voelde. Zijn grote gaven van beleid en bestuur heeft hij in dienst van het land gesteld. "Hij is tot het bekleden van hoge posten geroepen. Maar hij bleef wie hij was. rustig, eenvoudig, altijd tot helpen bereid. Dit laatste heb ik kortelings nog weer onder vonden, toen ik zijn hulp inriep voor een ander. Bij het laatste gesprek, dat ik per telefoon met hem had. trof mij nog sierk de rustige aanvaarding van een tweede operatic, die. dat wist hij, hoogst gevaarlijk was. Als ik mij nu deze vriend, die ik van zeer nabij heb mogen leren kennen, voor ogen stel. dan zie ik als typering van zijn persoonlijk- 9 Vervolg pagina 1 houder (en enige tijd waarnemend burgemeester). In 1941 keerde deze Drent terug naar Assen, waar hij principieel man als hij was betrokken werd bij allerlei illegale arbeid. Hoewel hij in de eigenlijke zin niet een 'oprichter' van Trouw genoemd kan worden, was hij toch van het eerste begin af bij de organisatie van Trouw betrokken.Ook legde hij In de oorlog reeds met vertegenwoor digers van andere illegale groepe ringen de basis voor de Stichting 1940-1945, die na de oorlog de ma teriële belangen van de oorlogswe duwen en -wezen moest behartigeh. Hoewel 'de Duitsers jarenlang jacht op hem hadden gemaakt (zij ken den slechts zijn afwisselend ge bruikte schuilnamen Van Essen en Van Andel) wist hij zijn activitei ten steeds verborgen te houden. Op 12 januari 1945 echter viel hij als gevolg van verraad in handen van de Duitsers, toen een vergadering van het illegale bestuur van de Stichting 1940-1945 werd opgerold. Hij zat als 'Todeskandldat' opgeslo ten aan de Weteringsschans ln Am sterdam. Veertien dagen voor de bevrijding werd hij nog overge bracht naar Scheveningen, waar hij o.a. op Zorgvliet de tuin moest omspitten. Na de oorlog werd hij voorzitter van de Stichting, welk ambt hij heeft bekleed tot zijn benoeming als minister van binnenlandse za ken. Hij werd toen benoemd tot ere-voorzitter. In 1945 volgde zijn aanstelling als inspecteur van de belastingen, maar dit ambt heeft hij nooit uit geoefend. In het najaar van 1945 werd hij benoemd in het zgn. noodparlement. Bij de eerste na oorlogse verkiezingen voor de pro vinciale staten werd hij in 1946 gekozen als lid van Gedeputeerde Staten van Drente een ambt, dat hij met een geheel eigen stijl heeft bekleed tot hij op 14 april 1965 werd benoemd tot minister van binnenlandse zaken in het ka- binet-Cals. In 1956 was hij weer teruggekeerd naar de Tweede Kamer. Hij combi neerde toen enige tijd het kamer lidmaatschap met het ambt van gedeputeerde. Na het aftreden van dr. Bruins Slot als voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de ARP en de korte interim-periode van het voorzitterschap van de heer H. van Eysden werd Smallenbroek de leider van de AR-Kamerclub. J. Smallenbroek tijdens de uit zending van het tv-programm« 'Mies en scène', waarin hij in de stoel bij Mies Bouwman zat. heid vooral zijn grote persoonlijke moed en standvastigheid, zijn trouw in vriendschap (je kon altijd op hem rekenen), zijn openheid voor de moeilijkheden van de ander en spontane bereidheid om te helpen waar nodig en mogelijk. Maar bovenal typeerde hem zijn eenvoudig oprecht geloof in Jezus Christus als zijn Heer en Heiland. Een beminnelijk mens is van ons heengegaan. Zijn vrouw, die hij zeer lief had en hoogachtte, was hem tot grote steun. Voor haar komt deze slag zwaar aan. Ook de kinderen verliezen in hem veel. Maar ook bij zijn vrienden en hij had er velen laat hij een lege plaats achter. Voor de Trouwgroep, voorzover die nog bestaat, is Jan Smallenbroeks heengaan een gevoelig verlies. Maar wij wetên. dat hij na een werkzaam en toegewijd leven, is ingegaan in de rust die er overblijft voor het volk van God. Moge jon geren de lege plaatsen innemen en hun zaak met evenveel trouw en nauwgezetheid vervullen, zoals onze vriend Jan Smallenbroek dat heeft pogen te doen. Gesina II. J. van der Molen. Ministerschap In het kabinet-Cals zag de heer Smallenbroek als minister van bin nenlandse zaken zich geconfron teerd met de verwikkelingen rond om het huwelijk van prinses Bea trix met Claus von Amsberg en de relletjes in Amsterdam. Op 31 au gustus 1966 kwam er een abrupt einde aan zijn ministerschap. Een paar weken tevoren had de heer Smallenbroek op een nacht in de straat waar hij woonde, in Den Haag-Marlot, een auto geschampt, waarna hij was doorgereden. Eerst de volgende dag deed hij aangifte. Minister Smallenbroek. die een typische avond- en nachtwerker was. had de hele avond met zijn staatssecretaris Westerhout op het ministerie gewerkt. Hij had zijn chauffeur naar huis gestuurd, om dat hij helemaal vrij wilde zijn en hij het vervelend vond dat één man zo maar een hele avond op hem zou moeten wachten. Dit menselijke gebaar werd toen zijn politieke ondergang. De oppo sitie vermoedde politieke winst en maakte een geweldige stampij. Toen het er naar uitzag dat minis ter Smallenbroek wegens de over treding van de aanrijding, zich zou moeten verantwoorden voor de kantonrechter, trad hij af om de politieke lucht te zuiveren. Zo scherp had dit futiele incident zich ln Nederland ingekerfd, dat bij de verkiezingen in het voorjaar van 1967 (nodig, omdat in het najaar van 1966 het hele kabinet-Cals in de zogenaamde 'nacht van Schmel- zer' naar huis was gestuurd) er voor Smallenbroek geen plaats meer was op de lijst van A.R.- kandidaten voor de Tweede Kamer. Er werd nog wel een poging onder nomen door een aantal AR-leden om hem opnieuw naar voren te schuiven, maar die poging was ver geefs. Smallenbroek was voor de prakti sche politiek verloren. In 1967 ech ter benoemde het kabinet-De Jong hem tot lid van de Raad van State, waar hij zich alleen zijdelings met de praktische politiek bemoeide. Zijn taak in de Raad van State lag vooral op de terreinen van de mi nisteries van CRM en volkshuisves ting en ruimtelijke ordening. Hij was ook voorzitter van dr. Abra ham Kuyperstichting het we tenschappelijke adviesorgaan van de anti-revolutionaire partij. De laatste jaren was er voor zijn familie en vrienden reden om be zorgd te zijn over zijn gezondheids toestand, maar keer op keer scheen hij zich toch weer te her stellen. Daardoor is zijn overlijden gistermorgen toch nog vrij onver wachts gekomen. DEN HAAG Oud-premier, mr. B. W. Biesheuvel zal volgende maand voor het eerst sinds zijn aftreden weer in het openbaar het woord voeren. Op 14 oktober zal hij voor het Congres van het Nederlands Christelijk Ondernemersverbond ln Den Haag een rede houden over 'Zelfstandig ondernemer ln een verantwoordelijke maatschappij'. DEN HAAG Minister Lubbers verwacht niet dat de benzineprijzen binnenkort zullen worden verhoogd. Hij zei zaterdagmiddag in het VA- RA-programma 'In de rooie haan": 'Ik vind het een leuke uitdaging om die prijsverhoging tot zeker 1 janu ari tegen te houden'. Over het probleem van de werkge legenheid zei de minister dat dit problee m moet worden aangepakt als een gezamenlijke verantwoorde lijkheid van werkgevers, werkne mers en overheid. Hij pleitte ervoor dat de bedrijven zoveel mogelijk het verdiende geld weer investeren om de werkgelegenheid te verrui men. ZEIST De voortdurende ver slechtering van de marktpositie is er de oorzaak van dat het faillisse ment van de meubelbouwpakkette- nonderneming Kant en Klaar B.V. te Zeist spoedig kan worden ver wacht. zo heeft het bedrijf medege deeld. In Nederland heeft Kant en Klaar op het hoofdkantoor te Zeist in haar twee fabrieken (Zevenaar en Dronten) en bij haar vijf toonzalen (Zeist, Zevenaar. Amsterdam. Eind hoven en Den Haag) ruim tachtig werknemers in dienst. De vijf toon zalen in België tellen zestien werk nemers. Het eigen vermogen van de onderneming is door de reeds gedu rende enige jaren aanhoudende verliezen geheel verdwenen. Met de vakbonden die van de stand van zaken op de hoogte zijn gehouden, zal nader overleg plaatsvinden. Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN Eén van de ouders van de vijftien ontslagen jonge werknemers van Vroom en Drees- mann in Nijmegen zal va<ndaag een klacht indienen wegens intimidatie van de bedrijfsrecherche tegen hun kind. De afdeling Nijmegen van de Katholieke Werkende Jongeren verwacht dat er de komende dagen meer ouders een aanklacht zullen Indienen. Tien dagen geleden werd een groot aantal werknemers (eerst was spra ke van 28, later van vijftien en V. en D. zelf heeft het over elf) ont slagen wegwis winkeldiefstal. On der, oiaar de betrokkenen zeggen, valse'voorwendsels en zware pscho- logische druk van de bedrijfsre cherche, tekenden zij het ontslag- bewijs- Volgens een woordvoerder van de Katholieke Werkende Jongeren zijn in deze kwestie geen duidelijke be wijzen over diefstal aanwezig, al leen een paar vage aanwijzingen. De KWJ heeft zich inmiddels volle dig achter de vijftien betrokkenen geschaard, die een actiecomité heb ben gevormd. De KWJ vermoedt dat Vroom en Dreesmann op een gemakkelijke manier een reorgani satie heeft willen doorvoeren. De gezamenlijke vakorganisaties (DECOM) en de directie van V.en D. hebben dit weekeinde verklaard dat er geen aanleiding is om aan te nemen dat beweringen over intimi datie van de bedrijfsrecherche op waarheid berusten. Volgens de di rectie en de vakorganisaties hebben de erf mensen, die op staande voet ontslagen zijn en door de Nijmeeg se politie gehoord zijn, tegenover de politie ook verklaringen afgelegd die hun ontslag op staande vifct rechtvaardigen. Maar, zo vervolgen de directie en de vakbonden, wan neer de betrokkenen desondanks van mening zijn dat er wel sprake is geweest van pressie en intimida tie dan kunnen zij bij de justitie een aanklacht indienen. Een woordvoerder van de KWJ zegt in een reactie op deze verklaring dat 'het tegen alle regels in is dat de politie tijdens een onderzoek gegevens over de verhoren prijs geeft'. Verder zegt de woordvoerder dat op het voornaamste punt van kritiek dat het hier een reorga nisatie van Vroom en Dreesmann in Nijmegen betreft niet door vakbonden en directie wordt inge gaan. Van een onzer verslaggevers PUTTEN Vanavond om vijf voor negen zendt de NCRV op Hilversum 2 het 'dodenboek voor Putten' uit. een door Gerrit Pleiter geschreven documentaire over het drama van oktober 1944. toen na Aen schiet partij van verzetsmensen met een Duitse legerauto, een groot aantal inwoners van Putten gedeporteerd werd met als resultaat 552 doden. De uitzending wordt geregisseerd door Ab van Eyk. Zoals we zaterdags schreven heeft een van de bij de schietpartij be trokken verzetsmensen ondanks een vroeger gemaakte afspraak het stilzwijgen over deze zaak verbro ken. waardoor de Puttenaren nu iets kunnen horen over wat er in dertijd gebeurd is. (Tot onze spijt is een artikel over het 'drama van Putten in de krant van zaterdag op verscheidene plaatsen slecht leesbaar geworden door technische onvolkomenhe den. Onze excuses aan de lezers).

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5