labour kampt met erste tegenslag herkiezingen brengen krieken in beweging Staking in Ethiopië werd flop militairen nu vaster in 't zadel Opuwgewone spaargeld kunt ubij de ABN nu 2% extra rente maken. Met het Spaar-Extra-Boekje. de ABN Israels premier heeft 'vredeslandkaart' inister Braylay (in opspraak) legt functie neer Vonnis tegen William Calley vernietigd lina hekelt ichtsvertoon lische Oceaan Politie belet Frelimo-feest in Durban Algemene Bank Nederland een goede grote bank ^slissing over monarchie niet via referendum Portugese communisten waarschuwen Zuid-Afrika remt toevloed van vluchtelingen af UW/KWARTET DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1974 BUITENLAND T7-K9 NDEN (Reuter, UPI, AFP, DPA) Verdeeldheid in de Britse regering ir de Europese Gemeenschap trad gisteren onverwacht naar buiten op een «conferentie van de Labourpartij toen mevrouw Shirley Williams, minis- voor prijzen en consumentenzaken zei dat zij geheel uit de politiek zou m als een referendum over de EG 'nee' zou opleveren. andere tegenslag voor Labour het feit dat zij haar minister het leger, Lord Brayley moest schieten in verband met een irzoek van het ministerie van lel bij verschillende bedrijven rbij hij betrokken is geweest. i7-jarige Lord Braylay, een goe- riend van Wilson, zou tot april stleden een bedrag van 1.2 ;n uitgekeerd hebben gekre- voortvloeiend uit zijn direc- ichap van een glasfabriek. Mi- r Brayley trad onmiddellijk af. besloten om zijn naam van te zuiveren en bereid volle- iamen te werken met de onder van het ministerie van lel". De minister van defensie Mason zal Braleys portefeuille ren tot er een opvolger voor is aangewezen. ee Lords (er op de dag hééft het Hoger- lid Lord St Davids bekendge- |kt dat hij Labour de rug toe it uit- teleurstelling in het ver- jngsmanifest van Labour. Hij niet de bedoeling Labours te- jtanders te versterken maar YORK (Reuter China gisteren in de Verenigde Na- jde VS en de Sowjet-Unie ver een krampachtige kanno- 'Ot-politiek te voeren in de :he Oceaan. Dit 'wedijveren in itsvertóon' is volgens de Chi- afgevaardigde Lin Fang de ak van de afwezigheid van in dit gebied. De onafhanke- iid en de veiligheid van de n in de regio worden volgens door deze militaire expansie ;ig in. gevaar gebracht. Het 1 vaardagen van de Sowjet- in de Indische Oceaan is bin- jaar bijna vervijfvoudigd Ijl deze overal langs de kust de Indische Oceaan naar bases havenfaciliteiten zocht. Om de" sen bij te' houden vergrootten (je VS hun vlootactiviteit en dt nu de basis Diego Garcia ebreid, aldus de Chinese gedele- de. De afgevaardigde van Ma- Iscar, Moise Rakohotosihanaka, de het voorstel in om de grote fendheden te verzoeken om van projecten tot vversterking van militaire aanwezigheid in de iche Oceaan af te zien. De ïn hebben tegenover de VS s volgehouden geen enkele ildlng te hebben gegeven voor merikaanse vlootversterkingen. aire waarnemers in Londen leren thans pogingen van de i om van het nieuwe bewind Mozambique faciliteiten voor vloot los te krijgen. wilde zijn partij 'alleen maar schokken', zo zei hij. Hij is de tweede lord die Labour verlaat sinds Lord Chalfont dit heeft ge daan. Op het vertrek van de laatst genoemde reageerde Wilson met de ópmerking dat hij niet wist dat Lord Chalfont ooit lid was geweest en op het vertrek van Lord St Davids reageerde hij met de woor den 'we zullen ermee moeten le ven'. Verrassing Maar de plotselinge verklaring van zijn minister voor prijzen^ en con sumentenzaken over de EG bracht Wilson duidelijk van zijn stuk. Me vrouw Shirley Williams zat op de dagelijkse persconferentie van de Labourpartij naast de premier toen zij opmerkte dat ze uit de regering en uit de politiek zou gaan als het door Labour toegezegde referendum over al het al dan niet blijven van Groot-Brittannië in de EG als ant woord een 'neen' zou opleveren. Volgens de aanwezige journalisten was Wilson kennelijk verrast door de aankondiging van Shirley Willi ams, die werd gedaan als antwoord op een vraag. Wilson wilde eerst zijn minister niet laten antwoorden en merkte op dat vragen aan de regering dienden te. worden gesteld en niet aan de afzonderlijke leden van zijn kabinet. Minister Williams stond er echter op zelf een ant woord te geven om haar standpunt uiteen te zetten. Tot nu toe was Wilson er in ge slaagd de scheuren in zijn partij ten aanzien van het lidmaatschap van de EG te bedekken. Men neemt echter aan dat voorstanders van dit lidmaatschap,, zoals minister van binnenlandse zaken Roy Jenkins, in toenemende mate ongelukkig zijn met de heerschappij van de DURBAN (Reuter) Politie met gummiknuppels en honden greep gfsteravopd in Durban in om een menigte van 700 Afrikanen te ver spreiden die een bijeenkomst wilden houden ter viering van de machts overname van het FRELIMO in Mo zambique. De organisatoren, de zwarte studenten-organisatie SA- SO hadden aangekondigd dat niet nader te noemen leiders van het FRELIMO de menigte toe zouden spreken, hetgeen ertoe leidde dat de regering de bijeenkomst verbood. Volgens de SASO-leiders waren zij echter niet van dit verbod op de hoogte gesteld. Toen de menigten Afrikanen gister avond naar de vergaderplaats in een sportpark kwamen troffen zij een sterke politiemacht aan die onmid dellijk oprukte, zodat de honderden uiteenvluchtten. tegenstanders in het Britse beleid. Men verwacht dat de gevaarlijke toestand waarin het gemeenschap pelijk landbouwbeleid van de EG is geraakt na de Duitse weigering om de tussentijdse verhoging van de garantieprijzen met vijf percent te aanvaarden, koren op de molen van de tegenstanders van Britse aan sluiting bij de EG zal zijn. GEORGE (AP. UPI) Een fede rale Amerikaanse rechter heeft het vonnis vernietigd, dat was uitge sproken tegen de voormalige luite nant William Calley voor zijn aan deel in de slachtpartij in het Zuid- vietnamese plaatsje Mi Lai. Rechter Robert Elliott uit Colum bus in de staat Georgia gaf de militaire autoriteiten opdracht de nu 30-jarige Calley onmiddellijk op vrije voeten te stellen. De militai ren bestuderen nu of er nog beroep mogelijk Is tegen de uitspraak van rechter Elliott. Zij willen daarom de oud-luitenant nog niet laten gaan. Calley werd in eerste instantie door een krijgsraad veroordeeld tot le venslange gevangenisstraf. Hij werd schuldig gevonden aan deelname aan de moord op tenminste 22 bur gers van Ml Lai in 1968. Door de hoogste commandant van het derde leger, waarvan hij deel uitmaakte, was die straf teruggebracht tot twintig jaar. De minister voor het leger, Howard Callaway, deed er later nog eens de helft af. ADDIS ABEBA (Reuter) Ethiopië's militaire regeerders hebben gisteren een grote overwinning behaald op de vakbonden. De con federatie van vakbonden (CELU) heeft in de loop van de dag de algemene staking die zij had uitgeroepen uit protest tegen de ar restatie van drie van haar leiders, afgelast. William Calley Calley was tegen het vonnis van de krijgsraad in beroep gegaan, omdat hij vond dat hij geen eerlijk proces had gehad. Dat is nu door rechter Elliott erkend. Hij heeft zich niet uitgesproken over de vraag of Cal ley schuldig is. maar concludeerde dat het proces niet deugde. Volgens de rechter is de zaak-Calley beïn vloed door de enorme publiciteit, die het drama in Mi Lai in Amerika heeft gehad. Verder is de luitenant het recht ontzegd zelf getuigen op te roepen en hij is niet geconfron teerd met getuigen. Bovendien was de akte van beschuldiging niet Juist geformuleerd. (ADVERTENTIE) Trouwe spaarders, mensen die van plan zijn hun spaargeld lange t(jd niet te gebruiken, maar die toch op ieder moment over hun geld willen kunnen beschikken, krijgen van de ABN een Spaar-Extra-Boekje. (Of, indien gewenst, een Spaar-Extra-Rckcning.) Dat levert 2% extra rente op! Als u geld opneemt, brengt de ABN dan wel 1% van het opgenomen bedrag in rekening. Bent u gewend om van uw spaartegoed vaak een deel weer op te nemen, dan is een gewoon spaarboekje of-rekening het meest geschikt. Maar bent u een trouwe spaarder, dan kunt u met het Spaar-Extra-Boekje zo maar 2% extra verdienen. Stap vandaag nog een ABN-kantoor binnen. (en niet alléén voor spaarders) Dat was trouwens nauwelijks nodig, want aan het stakingsparool werd vrijwel geen gevolg gegeven. Bij de CELU zijn 14(1.000 werknemers ge organiseerd, verdeeld over 277 bon den. Een van de gearresteerde leiders, Beyene Solomon, wordt er door de militairen van beschuldigd 250.000 dollar die hij voor de bouw van het schromelijk heeft overschat. Ook de ontvangen, gedeeltelijk voor zijn persoonlijk gerief te hebben ge bruikt. Het ultramoderne hoofdkan toor. mogelijk geworden door een gift van de machtige Amerikaanse AFL/CIO, kan volgens waarnemers hebben bijgedragen tot de beschul diging aan het adres van de gear resteerde vakbondsleiders dat zij 'imperialistische agenten' waren. De bedoeling van de CELU moet zijn geweest het busverkeer, de spoorwegverbinding tussen Addis Abeba en Djibouti en de meeste openbare diensten stil te leggen. Niets daarvan gebeurde. MISREKENING De CELU had met de staking de vorming van een burgerregering willen afdwingen. Maar uit haar eigen kring komt reeds het verwijt op dat zij haar Invloed op het volk.s schromelijk heeft overschot. Ook de houding van het publiek tegenover de militaire regeerders is 'verkeerd beoordeeld. Het argument van de militairen, dat zij geen parlements\fcrklezlngen konden toestaan zolang de 'aristo- cratenkllek' niet was uitgeschakeld omdat anders de oude macht hebber^ toch weer het heft in handen zouden krijgen wordt door de massa geheel meegevoeld. De door de militaire regering be heerste pers heeft de leiding van de CELU meermalen gebrandmerkt als 'knechten' van het ten val gebrach te bewind en er de aandacht op gevestigd dat zij niet door normale verkiezingen aan de macht waren gekomen. Een tweede factor waarom de sta king wel moest mislukken is vol gens waarnemen dat de werkne mers vandaag hun weekloon moe ten beurer- ?SA voor Ethiopië's belangrijkst vlSjê dag ter gelegen heid van het feest van Maskal waarbij het vinden van het echte kruis wordt herdacht. TEL AVIV CAIRO. BEIROET (Reu ter) De Israëlische premier Rabin heeft woensdag in een interview gezegd dat hij een 'duidelijke en gedetailleerde landkaart' gereed heeft van de toekomstige grenzen van zijn land als onderdeel van een vredesregeling. Hij wil die land kaart pas onthullen als zich een Arabisch land aanmeldt dat 'duide lijk zegt dat het belang stelt in een waarachtige vrede met Israël'. Rabin 'zei dit in een vraaggesprek met het dagblad Ma'ariv. Rabin zei dat er ook kaarten klaar liggen voor interim-overeenkom sten met 'een of meer' Arabische Staten. Bij zijn besprekingen in de Verenigde Staten was hem geble ken dat de Verenigde Seaten veel belang hechten aan tussentijdse overeenkomsten om de besprekln- geh gaande te houden nu een alge hele vredesovereenkomst voorlopig niet in zicht is. Behalve mét Egypte zag hij ook mogelijkheden voor een overeen komst met Syrië. Israëlisdhe Jagers hebben woensdag opnieuw borabardementsvluchten uitgevoerd boven 'Fatahland' in zuidelijk Libanon. In een commu niqué van het Israëlische militaire opperbevel werd gezegd dat de actie een half uur heeft geduurd en dat alle toestellen veilig op de bases zijn teruggekeerd. dent Sadat. Politieke kringen in de Egyptische hoofdstad verwachten geen ingrijpende wijzigingen in de samenstelling van het nieuwe kabi net. Hegazi is financieel-economi sche deskundige. Het nieuwe kabi net zal een evenwicht moeten vin den tussen de eisen die het voort- duren van de staat van oorlog met Israël stelt, en een verhoging van de levensstandaard in Egypte. Land en volk, zo zegt Sadat in een boodschap aan de nieuwe premier, moeten zich gereed houden voor voortzetting van de strijd en de bevrijding van de nog door Israël bezette Arabische gebieden. 'De strijd is nog niet beëindigd'. Libanon Egypte President Anwar Sadat van Egypte heeft woensdag dr. Abdel-Azlz Hé- gazl benoemd tot premier. Dr. He gazi, tot dusver eerste vlce-premier, is tevens gevraagd een nieuwe re gering te vormen. Sinds maart vo rig Jaar werd het premierschap In Egypte waargenomen door presi- - --- Dr Heinz Gstrein e Griekse hoofdstad Athene begint alles in beweging te komen door het vooruitzicht dat spoedig ementsverkiezingen gehouden zullen worden. Er wordt hard gewerkt aan de voorbereidingen een waardige herdenking van de november '73-opstand aan de technische hogeschool van ine, die door de junta-tanks bloedig werd neergeslagen. verwacht wordt dat de 'ver- igen zelfs nog voor deze her- ingsdag zullen worden gehou- tantin Karamanlis, de chef de democratische ovdrgangsre- g. heeft de knoop doorgehakt eerder deze maand nog be en waren geuit tegen het snel liseren van verkiezingen door iberale en soclaal-democrati- coalitiepartners van de con- tleve premier. Karamanlis be- al Ingeluid met zijn op- tngen dat een vertraagde te- ser naar de parlementaire de- itie rampzalige economische gen zou kunnen hebben en zijn verwijzing naar bepaalde van de Europese Gemeen- als Griekenland spoedig verkiezingen zou houden, deze snelle verkiezingen zich merkwaardig genoeg en paar politieke groeperingen iroken, die tijdens de zeven- militaire dictatuur juist het om democratie hebben ge- Dit verzet kwam van de- sociallsten van Andreas Pa- >e en de Griekse communis- partij, met haar diverse man- nisatle. Belde linkse stro- in hebben in plaats van ver gen dit Jaar de eerste 1964 geëist dat zij onmid- worden toegelaten tot de ingsregering van Karamanlis. Papandreoe als Ellas Ilioe, de van de EDA, het dobr de lunisten beheerste 'linkse blok', hopen daarmee hun aanhang te vergroten. Beide groeperingen hadden tijdens de junta-periode onder de vlag van het 'anti-fascisme' aanzienlijk aan steun gewonnen. Maar sinds de de mocratisering in juli was de aan hang van Papendreoe's Pahnhell- nistische beweging en die van de, sinds deze week gelegaliseerde, communistische partij weer afgeno men. Communisten De Griekse communisten zijn op het ogenblik bovendien onderling verdeeld. Binnen de EDA, het link se blok, waarbinnen de lang verbo den CP opereerde, bestaat de com munistische partij uit twee afzon derlijke vleugels: de op de Roe meense koers varende 'binnenland CP' en de zich op Moskou oriënte rende 'Internationale' vleugel. Het sinds augustus weer verschij nende partij orgaan Avghl (Morgen rood) heeft zich beschikbaar ge steld als spreekbuis van de menin gen van zowel de EDA als de twee communistische vleugels. Dit ver oorzaakt vaak komische controver sen. Zo kwam het bijvoorbeeld voor dat het blad aan de ene kant van de pagina een artikel publiceerde waarin de 'internationale' CP-leider Florakis van leer trok tegen de huur- en gröndwoeker, terwijl de 'binnenland CP' op dezelfde blad zijde haar adviescentra aanprees om de kleine man wegwijs te ma ken in de 'inflatlebevelllglng door middel van grondspeculatle'. De EDA biedt zichzelf zelfs aan als vergaarbak voor collaborateurs met het militaire regime. ZIJ wordt daarin slechts beconcurreerd door één andere politieke groepering: het nu monarchistisch gekleurde 'liberaal-democratische centrum'. Deze 'liberaal-democraten' hebben lange tijd gesympathiseerd met het dictatoriale bewind van George Pa- padopoelos. Papadopoelos' Junta werd door de liberaal-democraten geduld zolang dit bewind geen pogingdn deed de Griekse troon aan te tasten. Maar daar kwam een eind aan toen de junta ln juni 1973 de monarchie de nek omdraaide met de proclamatie van wat de 'Heleense democratie' werd genoemd. 'Liberaal-democraten' De 'liberaal-democratische' bewe ging van oudgedienden is een niet te veronachtzamen politieke macht in het huidige Griekenland. Zij ge niet de steun van grote aantallen, door de nieuwe machthebbers ont slagen, ambtenaren, politiefunctio narissen en officieren. Zij vormen ook een zeer voornaam deel van het lezerspubliek van het ultra rechtse dagblad Eleftheros Kosmos (Vrije Wereld), dat vrij consequent met de militaire dictatoren heeft geheuld. En sinds eind september kan zelfs een politiek weekblad van soortgelijke opvattingen, genaamd 'Stochasmos', weer verschijnen als orgaan, dat het 'blad naar het hart van rechtschapen Grieken' worden wil. De traditionele linkervleugel in Griekenland ls zwak. Zij omvat on der meer het linkse midden en de voor de Mao-mode gevoelige Pan- helleense Socialisten van Andreas Papandreoe (de zoon van wijlen George Papandreoe). die zich wil openstellen voor 'alle Grieken' en daarmee de suggestie wekt zich in het bijzonder te willen inzetten voor de Grieks Cyprioten. Juist deze zwakte van traditioneel links zou voor de eerste keer in de geschiedenis van het moderne Griekenland ten gunste kunnen ko men van de ontwikkeling van een echte sociaal-democratische partij in dat land. De kern daarvan" wordt geleid door Karamanlis' ministers Pexmazogloe. Mangakis en Prota- pas. Deze drie mannen hebben tij dens het militaire regime onder de slechtste omstandigheden gevangen gezeten en zijn zelfs gemarteld en met stokken bewerkt. Hun 'Sociaal democratische Unie' maakt kans op de verwerving van de 20 procent van de kiezers, die ln 1964 in de armen van de communisten gedre ven. omdat er toen geen gematigd linkse beweging voorhanden was. Sociaal-democraten Een dergelijke ontwikkeling zou gunstig zijn voor de binnenlandse stabiliteit. En premier Karamanlis' schijnt nauwkeurig te hebben ge-: weten waarom hij de. tot op heden nog kleine, sociaaldemocratische splintergroep zo'n groot aanzien heeft 'verschaft, door hen de minis- De Griekse premier Konstantln Karamanlis bezocht begin deze maand voor het eerst sinds zijn terugkeer de stad Salonlkl ln de ifovincle Macedonië. teries van economische zaken, ar beid en bouwnijverheid te laten bemannen. Karamanlis zelf staat er gunstig voor. HIJ kan rekenen op het bur gerlijke, niet-soclallstische kamp, dat hem eerder steunde en waar door hij Hellas van 1956 tot 1963 zegenrijke Jaren kon verschaffen. Maar daarnaast ls Karamanlis ge vierd in het liberale midden en krijgt hij zelfs steun uit kringen van extreem links. Zo is de voor malige communist Mikis Theodora- kis. beter bekend als componist, een Karamanlisfan geworden. En volgens de eerste schattingen ln Athene is het niet uitgesloten dat de populaire 'Kostas' Karamanlis. hij verkiezingen een meerderheid van 70 procent van alle stemmen gaat veroveren. Karamanlis m(<6t echter oppassen dat zijn plannen niet wordt door kruist door een andere Constan- tljn: de man die ln 1967 aan de kant werd gezet en ln 1973 zelfs formeel afgeeet. ex-koning Con- stantljn II. /Oorspronkelijk zouden de Griekse «parlementsverkiezingen worden voorafgegaan door een volksstemming over terugkeer van de monarch of de handhaving van de republikeinse staatsvorm. Maar dat zou nafcr alle waarschijnlijkheid hebben geleld tot een breuk In het burgerlijke kamp. Daarom wijst al les er nu op dat er nog voor de Jaarwlsserfng ln Griekenland door het nieuwgekozen parlement een beslissing genomen gaat worden over de toekomst van de koning. BEIROET (AP) De premier van Libanon, Takleddin Solh, is woens dag afgetreden. De kritiek der op positie wegens de sterk toegenomen inflatie en misdaad in het land, ls hem te machstig geweest. Solh, die 14 maanden eerste minis ter is geweest, diende zijn ontslag in bij president Soelelman Franz- Jiech. Solh is een moslem (de president is altijd een christen ln Libanon) die gold als een gematigd man die goede betrekkingen onderhield met de Palestijnen en de Arabische re geringen. of deze nu links of rechts waren. De laatste maanden was so lan in het parlement de steun van enige polltkeke groeperingen kwijt geraakt. Gelijk met hem zijn vier leden van zijn kabinet afgetreden. LISSABON (AFP) De communis tische partij van Portugal heeft woensdag opgeroepen tot extra waakzaamheid ten opzichte van 're actionaire manoeuvres en provoca ties' en tot een snellere afwikkeling van de zuiveringen. In een communiqué waarschuwt de partij tegen een manifestatie die de 'zwijgende meerderheid' zater wil houden 'ter ondersteuning van generaal De Spinola en de 'bewe ging van de strijdkrachten'. Vol gens de communisten wordt deze betoging op touw gezet volgens de beproefde methoden van de oude fascistische dictatuur door bekende reactionairen en verhulde fascisten. ZIJ zien ln het gebeuren een 'zorg wekkende ontwikkeling ln de esca latie van het offensief van de con tra-revolutie'. Tot dusver zijn volgenè- de commu nisten geen afdoende maatregelen genomen op de 'contra-revolutla de tanden uitte slaan'. Ze verlangen een spoedige afwikkeling van de zuiveringen ln het overheidsappa raat, bij de politie, en ln het leger. LORENCO MARQUES Het Zuid- afikaanse consultaat-generaal in Lorenco Marques heeft de afgifte van visa aan ln Mozambique wo nende Portugezen gestaakt. Alleen degenen die een retourbiljet heb ben krijgen een tijdelijke verblijfs vergunning. De maatregel veroorzaakte paniek onder de honderden die, elke dag, het consulaat belegerden om een visum te krijgem- Hoewel voor de Zuldafrlkaanse stap geen verklaring ls gegeven wordt algemeen aangenomen dat de rege ring ln Pretoria zich zorgen maakt over de niet aflatende stroom vluchtelingen uit Mozambique. Naar schatting zijn sinds de mislukte blanke staatsgreep van 7 september in lorenco Marques al vijftiendui zend blanke portugezen naar Zuid- Afrlka uitgeweken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9