Surinaamse kinderen gebruiken taal niet slecht maar anders Groningen in beroep tegen beslissing over Dollard-kanaal fan Agt: Herzien Politiewet een kapitaal karwei' India was miljoenen jaren geleden een 'drijvend continent' ïrsonalia boycot-actie tegen Chili eenzijdig gericht Wordt omstreden kwestie hu op landelijk niveau uitgevochten? Zeeuws CDA: Vervoersbond CNV vond commissaris geen PvdA'er Acht jaar en tbr voor gif moord op echtgenoot Hoofdagent zou vrouw een klap gegeven hebben Eigenaar schip blijft spoorloos Voorschriften voor verpakte babymelk Borstbeeld van Couperus in Romeins park Palestina-comité gaat landelijke campagne voeren -DRI DUW/KWARTET DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1974 BINNENLAND TPNOUS9-DL11 Tweetaligheid wordt voor Surinamers in Nederland een handicap Van een verslaggever AMSTERDAM Surinaamse schoolkinderen kunnen zich mondeling beter uitdrukken dan op Nederlandse scholen naar voren komt op basis van hun kennis van het Nederlands. Het taalgebruik van Surinaamse kinderen uit lagere milieus is niet zozeer slecht alswel in de eer ste plaats anders. eft De kinderen komen uit een land. dat verregaand tweetalig is: er wordt de volkstaal Sranan Tongo gesproken en Nederlands. Maar lat Nederlands wijkt af van het officiële' algemeen beschaafd Ne derlands. dat op Nederlands scho len wordt onderwezen. Deze situa te werkt verwarrend voor de kin ieren. De verschillen zijn voor ïen moeilijk te overzien: wat fout' is, is wellicht vanuit hun taalkennis zeer logisch. Bovendien ligt de taal van de school in veel ipzichten buiten hun leefwereld. Thuis wordt ook geen algemeen >eschaafd Nederlands gesproken. )it zijn opmerkingen en conclu des van de Amsterdamse cultureel mtropoloog M. H. Alers, die een jnderzoek heeft ingesteld naar de aalproblemen van Surinaamse cinderen in Nederland. Hij stelt dat hun tweetaligheid een handi- :ap is geworden sinds zij naar Nederland zijn gekomen en hier het voor hen vreemde 'Nederland- ;e Nederlands' moeten leren. )e bij het onderwijs aan Suri- ïaamse kinderen betrokken leer krachten spannen zich terdege in am het taalniveau van de kinde- •en te verbeteren, maar in feite is lit voor de leerkrachten een extra taak die veel tijd vergt en waar- >p zij wat hun opleiding en trai ling betreft, niet zijn voorbereid, ruist de activiteiten, die de taal- raardigheid van de Surinaamse eerlingen kunnen verpoten, ei- Het 'Nederlandse Nederlands' is vreemd voor hen sen veel individuele aandacht, meent hij. Het probleem is volgens de antro poloog van groot belang omdat beheersing van het Nederlands mede van belang is voor de moge lijkheden van de kinderen door te stromen naar het middelbaar on derwijs. Voor zijn onderzoek heeft de heer Alers een groep Creoolse lagere school-kinderen uit eenvoudig mi lieu een opstel laten maken. Ook een controlegroep Nederlandse kinderen moest dat doen. De op stellen werden op het taalgebruik geanalyseerd. Veel taalfouten bleken begrijpelijk vanuit de taal situatie van de kinderen. Groter onderzoek Het onderzoek van de heer Alers is onderdeel van een veel groter onderzoek naar de oorzaken en gevolgen van migratie van Suri namers en Antilllanen naar Ne derland. Het onderzoek onder lei ding van de Amsterdamse hoogle raar A. J. F. Kobben, is in handen van vijf onderzoekers en staat on der toezicht van het antropolo gisch centrum van de universiteit van Amsterdam. Subsidies zijn verstrekt door de Organisatie voor Zuiver Weten schappelijk Onderzoek en de orga nisatie voor het wetenschappelijk onderzoek der tropen. Voor een onderdeel van het onderzoek is ook geld beschikbaar gesteld door de ministeries van CRM en socia le zaken. Het project als geheel is in een fase van afronding ook al maakt de spectaculaire ontwikke ling van de migratie van Surina mers naar Nederland bijstelling van een aantal onderzoeken noodzakelijk, met name dat van drs. W. Biervliet in de Bijlmer meer. Weinig opvang Het teamlid drs. F. Bovenkerk heeft in Suriname ongeveer tach tig gezinnen onderzocht, die na een verblijf In Nederland naar Suiname zijn teruggekeerd. Hij concludeert onder meer dat er weinig opvang Is voor de 'terug- keerders' Behalve in gespeciali seerde beroepen is er voor de repatrianten weinig werkgelegen heid. 'Het is zinloos propaganda te maken voor terugkeer naar Su riname als er daar geen opvang mogelijkheden zijn', zegt hij. 'Voorlopig kies ik voor een beter integratiebeleid voor Surinamers in de Nederlandse samenleving'. Antillen Drs. W Koot houdt zich bezig met de migratie van Antilllanen. De migratie vanuit de Antillen naar Nederland is tegen liet einde van de jaren zestig sterk teruggelopen, ook al zouden volgens de heer Koot de sociale omstandigheden op de Antillen op zich een aanlei ding kunnen zijn te emigreren. Er heerst werkloosheid, de sociale verhoudingen liggen er scheef, zij dragen nog sterk het stempel van het koloniale tijdperk. Bij zijn onderzoek op Curasao kreeg dè keer Koot veel verwijten te horen, zoals 'waar bemoeien Jullie je mee, Je bedrijft academisch kolo nialisme'. Later wist hij meer ver trouwen te winnen. Volgens drs. Koot is het volstrekt onjuist de Surinaamse en de An tilliaanse migratie over één kam te scheren. Het is een typisch Nederlands vooroordeel dat wél te doen. In Nederland bestaat vol gens hem nauwelijks inzicht in de enorme verschillen tussen de Su rinaamse en de Antilliaanse be volkingen. Drs. Biervliet bekijkt allerlei maatschapplijke omstandigheden van de Surinamers in Nederland (Bijlmermeer) zoals bijvoorbeeld de werkloosheid, die in Amster dam onder hen ongeveer veertien procent^ is. Drs. Biervliet merkt daarbij" op dat rond negentig pro cent wel werk heeft. Nederland is voor veel Surinamers t 'het land van de onbegrensde con sumptie', waardoor zij aangelokt worden zonder zich problemen met de aanpassing in Nederland te rea liseren. Nederland fungeert voor veel mensen in Suriname ook als een soort uitlaatklep, die de prik kel om in eigen land problemen aan te pakken vermindert. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De provincie Groningen gaat in beroep tegen de beslissing over het Dollard-kanaal. Verwacht wordt dat deze om- streden kwestie nu verder op landelijk niveau zal worden uitge vochten. Tot nu toe heeft geen van de Kamerfracties een debat over deze affaire willen aankaarten. Provinciale staten van Groningen namen gisteren hun beslissing met een meerderheid van twee en der tig tegen tweeentwintig stemmen, in afwijking van een meerderheids standpunt in het(nieuwe) college van gedeputeerden, de meerderheid werd gevormd door het CSA, WD, GPV en de CPN, die zich opstelden tegenóver de PvdA en de PPR. Onzekerheid over de houding van de regering heeft de beslissing me de beïnvloed. Een binnendijks ka naal kost 44 miljoen gulden méér volgens de regering. De provincie - zowel vóór- als tegenstanders - vrezen dat dit echter nog méér zal zijn. De regering heeft laten weten geen uitzonderlijk hoge kosten te willen betalen. Wat daarmeewerd bedoeld is niet duidelijk. Het enige dat gedeputeerde drs. L. J. Bartels hierover kon zeggen was dat hij de 'indruk' had dat regering een overschrijding van zo'ri tien miljoen gulden wel zou accepteren- De regering wilde vol gens hem alleen maar voorkomen dat de provincie ging overvragen. Zo was minister Westeterp be vreesd dat Groningen de toezegging om een binnendijks kanaal meteen geschikt te laten maken voor de scheepvaart, zou misbruiken door er een scheepvaartkanaal 'op gulden snee' van te maken. Gedeputeerde Bartels bezwoer de staten vertrou wen te hebben in de goede bedoe lingen van de regering. als Jong PvdA-er in 1966 mede handtekeningen heeft ingezameld voor hetzelfde tracé voor een Dol lard-kanaal dat hij nu van de hand wijst. Zijn motivering daarvoor is dat de regering een politieke beslis sing heeft genomen die toch niet terug te draaien is. De provincie doet er volgens hem het best aan dan maar mee te doen met de regering. Volgens hem is dit ook de snelste weg om de zeedijken op deltahoogte te brengen. Ook moet Oost-Groningen volgens hem de kans aangrijpen om een scheep vaartfunctie aan het kanaal te ge ven nu de regering daaraan wil meewerken. Verlengd Weggestemd gering antwoordt kamerleden spoedig n een onzer verslaggevers N HAAG De regering zal binnenkort antwoorden op de be- youwingen die de Tweede Kamer heeft gewijd aan de in 1972 Ir de ministers van justitie en binnenlandse zaken aangeboden l;a met vraagpunten over herziening van de politiewet. minister van justitie, mr.,A. A. 'ran Agt, deelde dit gisteren mee de opening van het tweedaags \\poslum van het Korps rijkspoli- sD—Jdat in het Nederlands congres- ÖV }>uw in Den Haag wordt gehou- Het symposium is gewijd aan oekomstige organisatievorm van W olitie, waarvan in de regerings- f van twee jaar geleden een al uitgangspunten werd gefor- i 2 serd. Minister Van Agt zei gis- h het patroon van de regerings- lEN niet als het laatste woord te fn aanprijzen. Hij sprak van kapitaal karwei', waarbij veel nader bezien en gerbgeld moet !en. de nota met vraagpunten (en 'oorden) wordt voorgesteld ge- ïte- en rijkspolitie te vervan- door gewestelijke politie: de gang zou binnen een periode tien jaar zijn beslag moeten ildlei en. Naast de gewestelijke be- de politie-eenheden dienen OEns de nota rechtstreeks door „-.entrale overheid beheerde poli- MS oepen in het leven te worden epen voor onder meer bepaalde Gr.) ïrchetaken. de beveiliging van koninklijk huis en het verkeers- lf*M op de grote doorgaande n. ster Van Agt zei gisteren dat eelal te kleine politiekorpsen grotere moeten worden ver en, maar dat de nieuwe poli- rganisatie geen verzelfstandi- van de politiemacht mag ople- ,T Een 'wakkere overheid', zei __anoet handel en wandel van de ^Ijjie onder toezicht kunnen hou- flieuwe organisatie, aldus minis- Van Agt, dient 'bovendien le- te zijn voor geruime rtODE Want de POlltie-organisatie is - p elektrische speelgoedtrein die •feloos op elke achternamiddag staféen andere manier in elkaar deNjworden gezet'. en bot De algemeen inspecteur van het korps rijkspolitie, de heer W. M. Rehorst, zei ter inleiding van het symposium dat bepaalde politiële aspecten in de discussie over de reorganisatie van de politie niet voldoende uit de verf zijn gekomen. 'Ik heb ook wel eens de indruk', aldus de heer Rehorst, 'dat de ge sprekken over het politievraagstuk dermate in de formele sfeer werden getrokken dat de opdracht die de politie toch heeft, bescherming van de burgerij,- op de achtergrond is geraakt. Juist het belang van de burger 'verdient de hoogste priori teit'. De algemeen inspecteur merkte ook nog op, dat tot voor kort de reorga nisatie van de Nederlandse politie een vrijwel uitgemaakte zaak leek, maar dat naar zijn gevoel 'toch daarover enige twijfels zijn ont staan'. Thomassen In Rotterdam heeft gisteren ook burgemeester W- Thomassen zich gemengd in de discussie over het politievraagstuk. Op een bijéén komst van de Nederlandse maat schappij voor nijverheid en handel drong hij aan op een spoedige en volledige integratie van rijks- en gemeentepolitie, omdat op het ogenblik grote delen van Nederland zijn 'verstoken van een adequaat toegerust politie-apparaat'. De Rotterdamse burgemeester zei niets te willen weten van een mo gelijk grotere invloed van het mi nisterie van justitie in de nieuwe politie-organisatie. Hij hekelde het volgens hem door de procureurs generaal geopperde idee de justitie een zwaarder wegende stem te ge ven in de nieuw te vormen korp sen. Van een verslaggever GOES Het CDA in Zeeland zal alleen maar een christen-democra tische andidaat steunen voor de opvolging van mr. J. van Aartsen, die over een paar dagen zijn func tie als commissaris van de konin gin in Zeeland neerlegt. Het CDA zal beslist nooit achter een PvdA- kandidaat gaan staan, zei de voor zitter van de CDA-fractie in de Zeeuwse staten, J. Eversdijk, op een vergadering van het CDA in 's Heer Arendskerke. Bovendien, zei de heer Eversdijk, wil tweederde van de Zeeuwse sta ten geen socialist als commissaris. Dat betekent dat dertig van de 47 statenleden een andere mening als de PvdA hebben. De PvdA-voormannen in Zeeland hebben geruime tijd geleden al ge zegd dat zij niet gesteld zijn op oud-minister president Biesheuvel als commissaris. Als reden werd onder meer opgegeven dat mr. Biesheuvel tenminste negen com missariaten zou bekleden, wat niet zou stroken met de taak van een commissaris van de koningin. De heer Eversdijk zei de kritiek van de PvdA onfatsoenlijk en onjuist te vinden. Vier van de negen commis sariaten zouden al lang geleden uit het boekje van de heer Blesheuvel geschrapt zijn. Daarnaast zou de oud-mlnister-president over grote bestuurlijke capaciteiten beschik ken. De heer Eversdijk zal zijn standpunt dat ook dat van het CDA is aan minister-president Den Uyl kenbaar maken. UTRECHT De vervoersbond van het CNV, de ACBV, heeft niet meegedaan aan de boycotactie tegen schepen en vliegtuigen van Chili, omdat de oproep van de Internationale Transportarbeiders Federatie (ITF) 'eenzijdig gericht was en de actie onvoldoende was voorbereid'. Leden van de bond die aan de actie wilden mee doen, kregen van de CNV-bond wel de verzekering dat zij, op steun konden rekenen. De bond besloot voorts niet aan de actie mee. te doen, omdat zonder steun van de leden van de indus triebonden de boycotactie geen succes kon worden. De opstelling van deze bonden was tot vlak voor het begin van de actie nog niet bekend. De vervoersbond CNV neemt het de ITF (waarvan de vervoesbond NVV lid is) kwalijk, dat tussen half au gustus en 10 september de Interna tionale Federatie van Vakorganisa ties van Vervoerspersoneel niet di- loddermanprijs. voor onderzoek let gebied van strafrecht is Tcend aan prof. dr. mr. C. J. M. /t in Nijmegen, en aan dr. mr. ranken, rechter bij de arron- Tientsrechtbank in Rotterdam, hjs, die-is Ingesteld door een fing in de faculteit der rechts- rdheld van de Leidse universl- iis toegekend voor de proef- ften van de beide juristen en eens in de twee jaar toege daan de schrijver van een in pand verdedigd proefschrift hopvallende wetenschappelijke Bit. Van een verslaggever ARNHEM Het gerechtshof te Arnhem heeft gisteren de 35-jarige Gerarda O T uit Raalte voor moord veroordeeld tot vijf jaar gevange nisstraf en onvoorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering. De eis van de procureur was acht jaar gevangenis. De vrouw die door de rechtbank te Zutphen was veroordeeld tot zes jaar gevangenis heeft haar man om het leven gebracht door hem thallium een sterk rattengif te geven. Het hof te Arnhem vindt een lange gevangenisstraf noodzakelijk als een strenge correctie op haar ge drag, en sloot zich ook aan bij het oordeel van de psychiater, dat een kans op herhaling bij deze vrouw niet uitgesloten is. Boete geëist Van een verslaggever AMSTERDAM De officier van justitie bij de rechtbank, mr. H. G. van Everdingen, heeft wegens een voudige mishandeling tegen de 45- jarige hoofdagent van politie J.W. uit de hoofdstad een boete van tweehonderd gulden geëist. Volgens de officier is bewezen dat de hoofdagent de Amsterdamse huisvrouw J. Schalk-Hukema een klap tegen het hoofd had gegeven. 'Hij had zijn handen thuis moeten houden. Zeker als politieman had deze verdachte beter moeten weten, zich meer moeten beheersen', aldus mr. Van Everdingen. Op 5 maart was de hoofdagent, in burger, met zijn dlenstfiets in bot sing gekomen met de eveneens fietsende mevrouw Schalk. De dlenstfiets had daarbij een ontzet voorwiel opgelopen. De hoofdagent wilde er 'een zaak van maken' en eiste, zonder zich bekend te maken, dat de vrouw mee naar het politie bureau zou gaan. Volgens zijn le zing had de vrouw hem toen een klap op de arm en een om de .oren gegeven en had hij toen haar ge zicht weggeduwd om niet méér slaag te krijgen. Mevrouw Schalk zei. dat zij de hoofdagent In het sreheel niet had geslagen. Hij had zijn handschoen uitgetrokken en héar een klap toe bedeeld. De verdediger, vroeg vrij spraak. Op 9 oktober uitspraak. WAGENINGEN Het gemeentebe stuur van Wagenlngen zit met een schip in de maag, dat sinds veer tien dagen onbemand in de haven ligt. De schipper, de heer Land- meester verdween spoorloos. Hij liet het schip, de met 240 ton gerst beladen klipper Aldri, in zinkende toestand achter. De brandweer pompte de machinekamer droog en herstelde het lek. De lading gerst werd in een silo opgeslagen, nadat deze broeiend in het ruim werd aangetroffen. reet bij de boycotactie werd betrok ken. Ook kwam de zaak niet ter sprake of ter kennis van het Euro pees Verbond van Vakverenigingen. Voorts vraagt de vervoersbond CNV zich af waarom de actie zich een zijdig richtte op de transportmidde len van Chili en niet op andere schepen met produkten uit Chili. Ook wordt de vraag gesteld waarom alleen wordt gerept over de toe stand in Chili en niet over die in andere totalitaire landen. DEN HAAG Op de verpakking van babymelk moet staan: 'volledi ge zuigelinsgenvoeding', als bewijs dat de melk voldoet aan de eisen van het ministerie van volksge zondheid en milieuhygiëne. Dit staat in een ontwerp-beschikklng van staatssecretaris Hendriks! In de beschikking staat precies welke ingrediënten de melk moet bevatten- Behalve de vermelding 'volledig zuigelingenvoeding' moeten op de verpakking staan een gebruiksvoor schrift, de uiterste verkoopdatum en de aanduiding 'gesteriliseerd'. Het mocht niet baten. Het meer derheidsgevoel van gedeputeerden om akkoord te gaan met het rege ringsstandpunt werd weggestemd. Een tegenvoorstel van het CDA om in beroep te gaan werd aangeno men. De yoorstanders van een Dol lard-kanaal verweten de PvdA 'om' te zijn gegaan na de beslissing van het kabinet. Pikant was de erkenning van PvdA-gedeputeerde Bartelds dat hij, Van een verslaggever AMSTERDAM In een zeventien de eeuws park in het hart van Rome zal op 22 oktober een bron zen borstbeeld van de romanschrij ver Louis Couperus onthuld worden. Het beeld is vervaardigd door de beeldhouwer Ruffino. Voor zover bekend is het de eerste keer dat een Nederlands schrijver op deze wijze in het buitenland geëerd wordt. De onthulling van het beeld vormt het hoogtepunt van de Couperus-herdenking in Rome, waar de schrijver vele malen ver bleef en waarover hij veel geschre ven heeft. Het programma voor de herdenking omvat onder meer le zingen door prof. F. L. Bastet uit Leiden en prof. Mario Praz uit Ro me. In het Nederlands instituut in Rome (dat zeventig jaar bestaat) zal een expositie worden ingericht met materiaal van het letterkundi ge museum In Den Haag. Een klei ne bloemlezing uit werk van de schrijver wordt, vertaald ln het Ita liaans, uitgegeven. Een Italiaanse acteur zal uit het werk van Coupe rus voordragen. Het borstbeeld komt vlakbij het Nederlands insti tuut. De heer B. Jalink, voorzitter van het comité dat ijvert voor een ka naal door de Dollard, toonde zich na afloop erg verheugd. HIJ meent dat het parlement rekening met de Groningse wensen zal moeten hou den. Volgens hem dient de regering op te stappen als de Tweede Kamer zich ook tegen het regeringsbesluit zou keren. Hij heeft echter niet het vertrouwen dat de Tweede Kamer deze consequentie zou aanvaarden. In ieder geval is er een nieuwe situatie die de regering onder ogen dient te zien. Van een verslaggever AMSTERDAM Het Palestina-co mité, dat ijvert voor Joods-Arabi sche solidariteit, heeft een landelij ke campagne opgezet om steun te verkrijgen voor zijn doel, het on dersteunen van de strijd van het Palestijnse volk voor herstel in zijn rechten op vijheid en zelfbeschik king. Onder de titel 'solidair met de poli tieke gevangenen in Israël houdt het comité op 3 oktober in Krasna- polsky ln Amsterdam een demon stratieve bijeenkomst. Dr. Israel Shahak, voorzitter van de Israëlische liga voor mensen- en burgerrech ten, spreekt op de bijeenkomst over 'systematische martelpraktijken, rechteloosheid en onderdrukking.' In een rapport over de toestand ln de door Israël bezette gebieden Westbank en Gaza, dat het comité heeft gepubliceerd, komen de na men voor van meer dan zestig mensen, die zonder aanklacht in zogenaamde administratieve hech tenis zitten. Deze mensen zouden voor het overgrote deel hevig ge marteld zijn, wat zou gebeuren on der de 'verdedigingsreglementen 1945' een noodwetgeving, die de Joden zelf hebben veroordeeld als 'erger dan de nazi-wetgeving.' Het rapport somt dertién gevallen op over veroordelingen van Pales- tijnen en Joden op grond van ei gen bekentenissen na martelingen, alsmede de namen van twaalf per sonen, die wachten op een gerech telijk onderzoek. In een nieuwsbrief van het Palesti na-comité staat dat arrestaties, martelingen en deportaties de laat ste maanden een grote omvang hebben aangenomen. Voorts zouden veel Joodse nederzettingen in bezet gebied worden gevestigd, waarmee andermaal de Geneefse conventie wordt geschonden, aldus het Pales tina-comité. Nog maar 'kort' op huidige plaats Van onze redacteur wetenschappen UTRECHT India ligt naar verhouding nog maar kort op zijn voor ons vertrouwde plaats, aan de zuidkant van het vasteland van Azië. Het is letterlijk aan komen drijven met een snelheid van enkele centimeters per jaar, en 'tussensprintjes' waarbij de snel heid tot enkele tientallen centimeters per jaar opliep. Reconstructie van de uiteendrijvende onderdelen van Gondwanaland, 60 tot 65 miljoen jaar geleden. India Is eenzaam op weg naar zijn (gestippel de) huidige positie. Australië (rechtsonder) zit nog aan t' Zuidpoolgebied vast. Afrika en Zuid-Amerika hebben zich daarvan al vrij ver losgemaakt. Zuld-Amerika had eerder met zijn west-punt tegen de 'Inham' van Afrika aan gelegen. Zwakke sporen Zo ongeveer 45 miljoen jaar gele den, misschien iets langer, stuitte het drijvende werelddeeltje op de massieve hoofdmassa van Azië. De gevolgen waren indrukwekkend: de Himalaya ontstond, de hoogste bergketen van de aarde. Daarmee waS het nog niet afgelopen. Het is aannemelijk dat wat toen de noordrand van India was, onder Azië doorschoof en de Tibetaanse hoogvlakte naar zijn huidige hoogte tilde. Niet deze dramatische gebeurtenis sen. maar de drijfpartij die eraan voorafging, vormen het onderwerp waarop de heer C. T. Klootwijk gisteren in Utrecht promoveerde. Samen met de geoloog Wenslnk maakte hij twee lange expedities naar India, om aan de hand van gesteentemonsters het spoor terug te volgen naar de rand van het oude Gondwanaland. Daarin vormde India ooit een ge heel met het Zuidpoolgebied, Afri ka. het huidige Zuid-Amerika en Australië. Nadat het honderden miljoenen ja ren geleden in onderdelen uit el kaar dreef, was India het enige brokstuk dat op het noordelijk half rond terechtkwam. De sporen van die tocht zijn indi rect. zwak en soms verward. De gebruikte techniek is het bepalen van de richting van het magneet veld in gesteenten van geologisch bekende ouderdom. Dat magneet veld, het krachtveld dat de wijzer van een kompas naar het noorden richt, bepaalt ook de magnetische richting van bepaalde mineralen. Zo hielden de uitgebreide lavabed dingen ln Centraal-India, toen zij 65 tot 60 miljoen jaar geleden stol den en langzaam afkoelden, de richting van het toen heersende magneetveld vast, en bewaarden die tot Klootwijk er stukjes bij kwam boren. Terug in Utrecht, be paalde hij die richting door het magneetveld van die stenen zelf te meten duizend tot tienduizend keer zwakker dan dat van de aarde als geheel. 'Tussensprint' Daaraan kon hij nagaan waar de magnetische pool toen lag ten op zichte van India. Dat was bepaald ergens anders dan nu, en in die lavamonsters veranderde die positie ook vrij snel met de ouderdom van het gesteente. En omdat de magne- tiche polen nu eenmaal ongeveer stilstaan, volgt daaruit, omgekeerd, een beweging van India. Dr. Kloot wijk trof net een tussensprint: in enkele miljoenen jaren dreef het subcontinent zo'n 1100 kilometer naar het noorden, terwijl het lang zaam een stukje linksom wentelde. Op soortgelijke manier werden po sities van India op andere geologi sche tijdstippen bepaald. Zo werd de geschiedenis van één stukje van een wereldomvattende legpuzzel die nog steeds in beweging is, aanzien lijk duidelijker.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11