)alestijnen uren terug net raketten Staart kwispelt met hond Karamanlis' opponenten voelen zich overbluft Medwedew: bitterheid verblindt Solzjenitsin ]G-ministers oneens Ver hulpverlening HG Democraten vechten om Kennedy's erfenis euwe luchtacties boven Libanon )wjet-diplomaat ilSI schuldigd Kritiek op Goelag Archipel-deel twee Deserteurs profiteren Henry Jackson begint als eerste Griekse verkiezingen in november fonk contra West-Duitsland Krachtmeting leger-stakers in Ethiopië Europa houdt bemande ruimtevaart aan de gang Don Rumsfeld nieuwe chef Witte Huis Basken: niet verantwoordelijk voor aanslag '/KWARTET WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1974 BUITENLAND T7/DRL9/H15 ge- UZALEM CAIRO BEIROET (Reuter, UPI, AP) Manoeu- van de Egyptische luchtmacht boven Cairo waarvoor de thaven tijdelijk moest worden gesloten en van Israëlische ;s in de Golan-hoogten markeerden gisteren de verjaardag van rote oktober-oorlog in het Midden-Oosten. het eerst na negen dagen Israëlische jachtbommenwer- weer neer boven Libanees ge waar zij concentraties van tijnen hadden aangetroffen, leven in rotsspleten en tenten e oostelijke Hermon-hellingen. het eerst lieten militalreh in Aviv weten, dat de vliegtuigen de Palestijnen werden bescho- met Sowj et-luchtdoelraketten van de schouder gelanceerd en worden. De door de Liba- gemelde schade omvatte bos- den, en vernielingen aan elec- eitsleidingen. Bij Hasbaja een brug verwoest. Sowj et-minister van buiten- ;e zaken Gromiko, heeft in de rerklaard, dat Moskou zijn be- :lngen met Israël zou willen itten Indien er werkelijk voor- ng wordt geboekt in het stre- naar een oplossing voor de in het Midden-Oosten. Hij erop dat zijn land zijn steun gegeven aan het Arabisch stre- om de kwestie van de Palestij- op de agenda van de assemblee ■ijgen. Maar hij zweeg over de ing die zijn land zal innemen in het op stemming -aankomt een eventueel vast waarne- schap van de Palestijnen bij N. waar Israël bijzonder bedücht ls. Hij zei voorts dat de Sow- Inie er voorstander van is dat il 'als onafhankelijke en soever- staat blijft bestaan en zich er ontwikkelt'. lat ien interview met de Ameri- ise televisiemaatschappij NBC Egypte's president Anwar Sa- verklaard niet te geloven in igsgevaar in het Midden-Oos- lndien Israël tenminste geen al op Syrië doet. En Syrië zou :ns hem niet aanvallen zonder afgaand overleg met Egypte, hart van het vraagstuk is Pa- ma\^e^adat^ni^t^inai^^^ Golan-hoogten. Als wij in Genève al onze inspanningen aan een oplos sing besteden geloof ik dat we vre de kunnen bereiken', zei hij. 'Ik ben destijds de oorlog ingegaan met Syrië en ik kan geen aparte regeling met Israël treffen buiten Syrië om', zei Sadat. Israëlische mi nisters hadden eerder hun hoop op zo'n deel-regeling uitgesproken. Op de vraag welke garanties voor zijn veiligheid Israël bij teruggave van de in 1967 bezette gebieden zou krijgen van de Arabische landen antwoordde Sadat: 'Wij geven nie mand garanties. Ik heb garanties nodig, net zoals Israël ze nodig heeft. En als Israël ze nodig heeft krijgt het ze misschien wel van de VS, de Veiligheidsraad of West-Eu ropa Maar ik heb dezelfde garanties no dig. Met name ook van de VS met het oog op mijn grenzen. Zoals Israël garanties wil van de VS wil ik ze óók van de VS, niet van Israël'. Zaak Capucci De Grieks-katholieke aartsbisschop van Jeruzalem Hilarlon Capucci heeft geen immuniteit tegen rechtsvervolging kunnen krijgen, zoals zijn verdedigers beoogden. Hij ontkende zeer emotioneel al het ten laste gelegde en eiste een bete re behandeling in zijn gevangen schap. 'Ik wordt beledigd, ik word behandeld a(s een misdadiger. Ze bespuwen me. Ik kan dit niet lan ger dragen. Een beschuldigde is on schuldig zolang er geen vonnis is uitgesproken. Daarom mag ik niet als een misdadiger behandeld wor den. De aartsbisschop werd onlangs gearresteerd omdat er in zijn auto Kalasjnikow-machinegeweren, ex plosieven, granaten en Katjusja-ra- ketten waren aangetroffen. De lei der van de Palestijnse Bevrijdings organisatie heeft er bij paus Paulus op aangedrongen bij Israël stappen te doen om de zaak tegen de bis schop te staken. SG om geld te storten. Europese commissie had voorge- om 150 miljoen dollar be- mjkbaar te stellen voor het VN- ssing is, wat in totaal drie miljard Orde; ar moet bevatten. De EG heeft geldi net ig te [principe al besloten om een half ard dollar voor dit doel uit te ken, maar dan moet eerst wel >orno emeerz oolj. 'g m ss lng de Nederlandse minister Jan ik is dat aanleiding geweest om te kondigen, dat Nederland in geval dertig miljoen dollar be- kbaar stelt voor dit noodfonds. Engeland overweegt om buiten s hulp. Het gaat niet aan om dat nu raat #elijk zijn hoe andere rijke lan- van over de brug komen, geme ikrijk en West-Duitsland ver- ïgenoen zich gisteren krachtig tegen voorstel van de commissie om alvast 150 miljoen dollar te iedeitten. Zij vonden dat eerst be- d moet zijn wat met name de enigde Staten gaan doen. Minis- h t Pronk en zijn Engelse collega teli11Ith Hart waren het daar nlet 1 eens. Pronk voerde aan, dat er oende zekerheid over bijdragen andere landen bestaan. De •producerende landen hebben en de één en anderhalf miljard ezegd. Canada, Japan, Zweden Australië hebben ook al toezeg den gedaan. De Nederlandse mi er verzette zich met klem tegen Duitse redenering, dat de nood de (dertig) armste landen ter eld veroorzaakt is door de olie- ducerende landen. De oliecrisis :en belangrijke factor, niet de ete oorzaak. Hij bestreed ook, de Arabische landen rijk zijn 'orden van de olie-crisis en Orde rom de arme landen maar ;mml i moeten helpen, etrek en 1ï n de Bn .GRADO (Reuter) Volgens nnen in Joegoslavië is Dmitri iende ian van de Sowjet-ambassade in Legen goslavië rechtstreeks betrokken 'eest bij de illegale antl-Tito- ep, die is opgerold en berecht, ian is door de Sowjet-Unie te- geroepen. Wanneer dit niet ge- ornofrd was, zou Joegoslavië hem hcb- uitgewezen. Sevian zal de ko- >oij, nde dagen het land verlaten. Kroonprins De Ethiopische kroonprins Asfa Wossen in Genève die zich maan dag bereid verklaarde om naar zijn land terug te keren en het koning schap te aanvaarden, heeft dinsdag opnieuw een verklaring laten uitge ven waarin hij zijn terugkeer af hankelijk stelt van de wil van het volk. MOSKOU (UPI) De dissidente Russische historicus Roy Medwedew heeft deze week kritiek ge leverd op passages uit het tweede deel van Alexander Solzjenitsins Goelag-Archipel, het boek werk waarin de Russische concentratiekampen aan de kaak worden gesteld. 'In een overzicht, dat Medwedew ook ter beschikking heeft gesteld van de buitenlandse pers in Mos kou, hekelt de historicus de bewe ring van Solzjenitsin dat nlet- religieuze mensen niet ln staat zijn om goed en kwaad op gepaste wijze van elkaar te onderschei den. Solzjenitsin heeft in het hoofd stuk 'Ziel en Prikkeldraad' van zijn tweede deel van Goelag Ar chipel beschreven dat hij door zijn achtjarige verblijf ln stalinis tische kampen van de marxisti sche opvattingen ls vervreemd en dat de kwellingen van zijn gevan genschap hem tot God hebben gebracht. Solzjenitsin merkte op dat nlet-religieuze mensen niet goed onderscheid kunnen maken tussen goed en kwaad. Medwedew. evenals Solzjenitsin een prominent kritlcus van het stalinisme en van de misstanden onder het huidige Russische be wind, heeft deze stelling van de nu ln Zwitserland wonende, ver bannen schrijver en Nobelprijs winnaar met kracht bestreden. Medwedew, die, ook al ls hij dissi dent, ln een werkelijk democra tisch socialisme ls blijven gelo ven, heeft verklaard dat nlet-reli- gieuzen eveneens tot een Juist normbesef in staat zijn. 'Solzjenitsin heeft het socialisme vereenzelvigd met stalinisme en kon daardoor de mensen niet be grijpen, die door de tragedie ln de kampen een stimulans hebben ge kregen, om de strijd voor socialis tische gerechtigheid te verhevi gen. Solzjenitsin kon niet begrij pen dat de basis voor werkelijke humane leefregels kan worden ge vormd door socialistische overtui gingen'. aldus Medwedew. 'Als de problemen van de ethiek en de moraal vandaag geen be vredigende toepassing ln het mar xisme hebben gevonden dan bete kent dat niet dat het wetenschap pelijke socialisme door haar aard niet in staat is morele waarden te scheppen', zo vervolgt Medwedew. 'WIJ zijn het als een man eens met Solzjenitsins' veroordeling van de stalinistische misdaden'. aldus Medwedew. 'Maar lk blijf van mening dat alleen de werke lijke overwinning van de socialis tische maatschappij de vastbeslo ten garantie kan bieden tegen herhaling van dergelijke misda den'. Medwedew hekelt Solzjenitsins beschrijving van het marxisme als 'een feilbare, ongeduldigde doctri ne, die alleen resultaten eist* en tevens de opmerking van de schrijver dat 'alleen het geloof ln God de geesten van de mensen ln het kamp heeft gered en opgevij zeld'. Medwedew merkt daar over op: 'Dat alles klinkt ongrijpbaar en arrogant. De begrijpelijke bitter heid van de schrijver leidt hem tot dezelfde 'ongeduldigheid en feilbaarheid' die hij aan het mar xisme toeschrijft.' Medwedew gaf echter toe dat zijn kritiek op Solzjenitsins boek niet opweegt tegen het belang van de Goelag Archipel en dat de 'artis tieke en sociale betekenis van dit boek onovertroffen is in de gehele literatuur over onze kampen'. De mannen die hier het vliegtuig verlaten zijn Amerikaanse deserteurs, die profiteren van Fords voorwaardelijke amnestie voor dienstweigeraars en deserteurs uit de periode van de Vietnam-oorlog. In afwachting van de behandeling van hun gevallen zijn zij overgebracht naar een kamp in de buurt van Indianapolis. WASHINGTON (AP, Reuter) Senator Henry Jackson heeft aangekondigd, dat hij zal proberen de kandidaat van de Demo cratische partij te worden bij de Amerikaanse presidentsverkiezin gen in 1976. ATHENE (UPI) De snelheid waarmee Griekenlands premier Karamanlis op verkiezingen aan koerst begin november heeft nogal wat reacties van zijn opponenten opgeroepen, met name ook van de communistische partij. Deze is weer wettig door de vernietiging van de wet uit 1947 waarbij zij werd verboden. I jUSSEL (Reuter, ANP) De ministers voor ontwikkelingssa- nwerking van de EG-landen zijn het niet eens kunnen worden r de Europese bijdrage aan het noodfonds van de Verenigde ;ies voor de arme landen, die zwaar zijn getroffen door de stij- g van de olie-prijzen, De 62-jarige senator ls de eerste van de Democraten die zijn nek heeft uitgestoken nu Edward Kenne- definitief geen kandidaat voor het Witte Huis meer wil zijn. Door Kennedy's beslissing ls de strijd om de kandidatuur van de Democrati sche partij weer geheel open. Als Kennedy had gewild zouden de De mocraten hem als kandidaat in 1976 hebben genomen. De leider van de Democraten ln de Senaat, Mike Mansfield, bevestigde dat gisteren nog eens in een reac tie op Kennedy's stap. Nu de sena tor van Massachussetts uit de race is gestapt staat er een hele rij Democraten gereed om zijn plaats in te nemen. Niemand heeft in de partij voldoende gezag en aanhang om zich als de beste kandidaat te kunnen beschouwen. De meest ge noemde kanshebbers zijn op dit moment de senatoren Jackson en Walter Mondale. Al in 1972 Jackson heeft in 1972 ook al zijn best gedaan om de nominatie van de Democratische partij te krijgen. Hij is een wat moeilijk te plaatsen man. In binnenlandse aangelegen heden is hij doorgaans bepleiter van hervormingen, maar In de bui tenlandse politiek volgt hij conse quent een harde lijn. Hij was voor stander van de Amerikaanse in menging in de Vietnamese oorlog. Tegenover de politiek van ontspan ning tegenover de Sowjet-Unie staat hij erg sceptisch. Het Sowjet- partijblad Prawda bestempelde hem daarom eens als één van de ge vaarlijkste Amerikanen voor de Sowjet-Unie. Walter Mondale uit Minnesota is veel meer een liberaal en kan mis schien de steun verwerven uit het kamp van Kennedy. Een kanshebber uit de meer -con servatieve hoek is senator Lloyd Bentsen uit Texas. Hij is al gerui me tijd op zoek naar steun van Democraten in het hele land. Maar er zijn buiten dit drietal om nog veel meer Democraten, die lang niet bij voorbaat kansloos zijn, als zij zich op tijd in de kijker weten- te werken. Jackson kondigde aan, dat hij zijn activiteiten de komen de maanden zal uitbreiden. Hij zal daarvoor extra mensen in dienst nemen. Later deze week zal de regering details bekend maken over de te houden verkiezingen en dan zal ook een nieuwe door Karamanlis gelei de politieke beweging, genoemd 'Nieuwe democratie', zich aan het volk presenteren. Zij bedoelt méér richtingen te omvatten dan alleen de in in 1955 door Karamanlis op gerichte Nationale Radicale Unie. De verkiezingen de eerste na tien Jaar worden gehouden voor een driehonderd leden tellend par lement, dat het recht heeft de grondwet te veranderen, maar niet om zich over het al of niet herstel len van het koningschap uit te spreken. Die kwestie wordt aan een later te houden referendum onder worpen. Het in 1973 door de junta verordineerde referendum waarbij het koningschap werd afgeschaft, is automatisch ongeldig geworden evenals de toenmalige grondwets wijziging waar de Grieken toen ook alleen maar ja of nee op konden zeggen. Karamanlis heeft zijn haast ver klaard door te zeggen dat de soeve reiniteit van het volk zo snel moge lijk hersteld moet worden. Maar de nu weer wettige communisten ver wijten Karamanlis een 'verkiezlngs- overval' en een toonaangevende politicus van de Centrum Unie, Zighdis, die onder de junta twee jaar in het gevang zat sprak de vrees uit dat de verkiezingen op deze manier niet werkelijk vrij zul len zijn. Om dat te garanderen zou een werkelijk nationale regering de verkiezingen moeten voorbereiden. Leider van de Centrum Unie is Karamanlis' rechterhand, de minis ter van buitenlandse zaken Mavros. Mavros heeft zojuist een gesprek van twee uur met Kissinger ge voerd, na een felle redevoering te gen Turkije in de Assemblee van de VN. Belden toonden zich tevreden over het gesprek. Griekenland brak met de militaire organisatie van de NAVO uit verontwaardiging over de Amerikaanse houding in het con flict met Turkije over Cyprus. Voor de Raad van Europa ln Straatsburg hebben de leiders van de Turkse en de Griekse gemeen schappen op Cyprus, respectievelijk Rauf Denktash en Stathos Papado- poulos, broederlijk samen van de moeilijkheden getuigd, waarbij Denktasj opmerkte dat men zich aan Grieks-Cypriotische kant be gint te realiseren dat men de Turks-Cyprioten onrecht deed met het streven naar aansluiting bij Griekenland. Als die gedachte veld wint zal er zeker een oplossing komen, meende hij. De uitwisseling van gevangenen tussen beide ge meenschappen op het eiland, waar over Denktasj en premier Clerldes het. eens waren geworden, gaat voort. Het geld. dat de Arabische landen met de olie verdienen is afkomstig uit de rijke landen. Toen die het nog bezaten stelden zij het ook niet beschikbaar voor ontwikkelings- wel van de Arabische landen te verlangen, aldus minister Pronk, die bijval kreeg ven de Engelse Hart. ADDIS ABBEBA (Reuter) In Ethiopië dreigt een algemene sta king die de hoop op een vreedzame overeenkomst met de militaire be windvoerders over de politieke toe komst van het land de bodem in kan slaan. Verwacht wordt dat duizenden stu denten de straat op zullen gaan om door demonstraties hun solidariteit te betuigen met de federatie van Ethiopische vakbonden, hetgeen op botsingen met het leger kan uit draaien. Het nationale vakverbond kondigde aan. dat de landelijke staking woensdag om 06.00 uur zal beginnen tenzij de voorlopige mili taire regering Beyene Solomon, de voorzitter van de federatie, en Fls- seha Tsion Takie, de secretaris-ge neraal van de organisatie, die maandag werden gearresteerd, op vrije voeten stelt. De strijdkrachten hebben gewei gerd een reden voor de arrestatie van de twee vakbondsleiders be kend te maken en het nieuws over hun gevangenneming werd niet door de Ethiopische radio, die in handen van het leger ls, bekendge maakt. Een vlieg die op de staart van een kwispelende hond zit, zou zich met enige moeite kunnen voorstel len dat hijzelf stilzit terwijl de hond heen en weer gaat. Als het maar niet beurtelings van twee kan ten waaide. Voor een wiskundige ligt het eenvoudiger. Zodra hij met zichzelf afspreekt: 'De x-as valt samen met de staart', staat voor hem die staart stil en gaat de hond als een gek heen en weer. Voor het Britse gevoel voor humor ligt het nog weer eenvoudiger. 'The tail wags the dog', de staart kwis pelt met de hond, merkt een En gelsman effen op. Een dergelijk verschijnsel lijkt zich op het ogen blik af te spelen met het Ameri kaanse ruimtevaartprogramma. Hoofdonderdeel daarvan is de 'Spa ce Shuttle', de ruimteveerboot die forse ladingen in een baan om de aarde kan brengen en, met of zon der die lading aan boord, als een overmaats zweefvliegtuig kan lan den om opnieuw gebruikt te wor den. Geschatte ontwikkelingskos ten: een dikke veertien miljard gulden (prijspeil 1973). Het is niet onwaarschijnlijk, aldus een beschouwing van Richard Le wis in de New Scientist (vol. 63, pag. 665-667), dat de Amerikaanse regering het project graag op een erg laag pitje zou willen zetten. Het politieke enthousiasme voor grote ruimtevaartprogramma's, dat met elke geslaagde maanlanding verder wegebde, is uitzonderlijk klein ge worden. In het kader van de infla- tiebestrijding wordt bovendien for se druk uitgeoefend op de Amerl- kaansè regering, om de overheids uitgaven op elke denkbare manier te beperken. Maar de NASA, het bureau voor lucht- en ruimtevaart, beschikt in dit geval ter verdediging van zijn budget over meer dan de gebruike lijke waarschuwingen voor werk loosheid. De NASA kan namelijk wijzen op het bestaan van een staart, die met de hond kwispelt. Vorig jaar immers werd na her haald uitstel en langdurig Europees treuzelen een overeenkomst gete kend tussen de NASA en Je Euro pese organisatie voor ruimteonder zoek ESRO. Daarbij nam ESRO de verplichting op zich. de belangrijk ste lading voor de Shuttle te ont wikkelen, het bemande ruimtelabo ratorium Spacelab. Geschatte kos ten: ruim een miljard gulden. Daarmee, schrijft Lewis, is de ont wikkeling van de Shuttle zo stevig met Europa verbonden dat plotse linge beëindiging of uitstel van het programma volgens Amerikaanse deskundigen de relaties met Europa zou schaden en Amerlka's technolo gische reputatie zou aantasten. Veel waarnemers geloven dat president Ford, ook al zou hij willen, de Shuttle niet in de grond zou kun nen boren, vanwege de internatio nale vertakkingen die het project heeft gekregen. De mogelijkheid dat ook Europa zich zou willen terugtrekken, wordt door mensen bij ESRO zelfs niet overwogen. De Europese industrie heeft daarvoor veel te veel belang bij een aandeel in het grote rulmtevaartwerk. De staart kwispelt met de hond. Plutonium We blijven nog even ln Amerika, maar het onderwerp wordt er niet frisser op. De Amerikaanse Com missie voor atoomenergie AEC heeft deze zomer voor het eerst ln haar geschiedenis een boete opge legd aan een bedrijf dat gebruikte splijtstofelementen van kerncen trales bewerkt. Wegens zestien af zonderlijke overtredingen van de gezondheids- en veiligheidsvoor schriften. Die overtredingen betref fen in het algemeen situaties waar door het personeel in contact kan komen met het levensgevaarlijke plutonium dat er wordt verwerkt. De Nuclear Materials and Enginee ring Corporation (NUMEC) had, schreef de regionale inspecteur van de^AEC, 'een verleden van herhaal de overtredingen en niet vervulde toezeggingen om overtredingen te corrigeren'. De boete was twaalf duizend dollar in totaal. Dat was reden genoeg voor Sclen- ce-redacteur Robert Gllette, die al meer merkwaardige toestanden ln de Amerikaanse atoomindustrie bo ven water bracht, om op onderzoek uit te gaan. Dat leverde een ver bijsterend verhaal op (Science vol. 185. pag. 1027-1032.) Sinds eind 1969 hebben bij minstens dertien verschillende incidenten tenminste dertig van de honderd personeelsle den van NUMEC te grote hoeveel heden plutonlumstof Ingeademd. Zes van die Incidenten gebeurden vorig jaar binnen een maand door dat telkens hetzelfde apparaat lek te. De AEC wijst er overigens op dat niet elke gerapporteerde blootstel ling betekent dat er mensen meer dan de officieel toelaatbare hoe veelheid plutonium hebben Ingea demd. Bedrijven zijn namelijk ver plicht elke gebeurtenis aan te ge ven waarbij de hoeveelheid pluto nlumstof ln de lucht de toegelaten grens overschrijdt, onverschillig hoeveel er door mensen is ingea demd. Andere bedrijven die plutonium verwerken, brengen het er weinig beter af. Van de tienduizend Ame rikanen die ooit met plutonium hebben gewerkt, lopen er nu twee honderd rond met een hoeveelheid van deze hardnekkige radioactieve stof die groter is dan de gezond heidsvoorschriften toestaan. Welke betekenis dat medisch heeft, is verre van duidelijk. Volgens een schatting van de altijd zeer pessi mistische heer Tamplin, zou de toe gelaten hoeveelheid zonder manke ren op den duur longkanker ver oorzaken, en minstens honderddui zend maal zo laag moeten worden gesteld. Het feit dat 25 militairen die tij dens de tweede wereldoorlog be smet werden, nog steeds gezond rondlopen, lijkt niet voor zijn op vatting te pleiten. Maar zeker we ten doen we erg weinig, en de toestand is verre van behaaglijk. Bevolking In de kiosken is een standaardwerk over het bevolkingsprobleem ver schenen, vermomd als het septem bernummer van de Scientific Ame rican. Mijn collega Johan ten Hove, die voor ons de Wereldbevolkings conferentie In Boekarest versloeg en dus voortreffelijk op de hoogte ls, was zeer onder de Indruk. Aan bevolen lectuur dus, voor geïnteres seerden die met Engels een beetje uit de voeten kunnen 5.00). WASHINGTON (Reuter) Presi dent Gerald Ford heeft de 42-jarige Donald Rumsfeld benoemd tot coördinator van het Witte Huis. In feite wordt Rumsfeld hierdoor de opvolger van Alexander Haig als chef van de staf van het Witte Huis. Rumsfeld is momenteel vertegen woordiger van de Verenigde Staten bij de NAVO in Brussel. Hij zal deze functie combineren met zijn baan ln Washington zolang er geen nieuwe Amerikaanse ambassadeur bij de NAVO is benoemd. Rumsfeld heeft zes jaar ln het Huis van Afgevaardigden gezeten. Hij verliet in 1969 het Congres om op verschillende posten voor de rege ring van Nixon te werken. Vorig jaar ging hij naar Brussel. Zijn voorganger in het Witte Huis, Alexander Haig, Is benoemd tot op perbevelhebber van de NAVO- strijdkrachten in Europa. Senator William Fulbrlght, die na de verkiezingen van november niet ln de Senaat zal terugkeren, zal geen ambassadeur van de VS in Engeland worden. Deze post was hem door president Ford aangeboden, maar Fulbright heeft dit aanbod om per soonlijke redenen afgeslagen. Aan genomen wordt, dat die beslissing verband houdt met het feit, dat zijn vrouw aan kanker lijdt. Ful brlght is voorzitter van de senaats commissie voor buitenlandse be trekkingen en geniet in die functie groot gezag. MADRID (UPI) De Baskische afscheidingsbeweging heeft ont kend verantwoordelijk te zijn voor de bom-aanslag waarbij eerder deze maand ln Madrid elf mensen om kwamen. De Baskische organisatie ETA gaf gisteren een verklaring uit, waarin de aanslag zinloos wordt genoemd. Uit revolutionair oogpunt is er geen enkele rechtvaardiging voor de aanslag. Daarom geloven wij ook niet. dat enige revolutionaire groep er verantwoordelijk voor ls, aldus de ETA- Haar verklaring is een reactie op de bekendmaking van de Spaanse politie, dat acht Basken zijn gearresteerd in verband met de aanslag waarbij een restaurant in Madrid werd vernield. De ETA ver wijt de politie en de overheid, dat zij de aanslag aangrijpen om de maatregelen tegen de Basken te verscherpen en de revolutionaire groepen in diskrediet te brengen. De Spaanse politie maakte gisteren de arrestatie van twee Catalaanse anarchisten bekend. ZIJ zullen te recht raoetèn staan voor Illegaal wapenbezit, roofovervallen en sabo tage.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9