Ger. Vredesberaad gaat vijf Kamerleden volgen Stijging verbruik elektriciteit in '73 minder groot Dader geweldmisdrijf vaak man onder de 35 Duizend gulden voor beledigen van volksgroep 'Ontwikkel project volkshuisvesting in arme landen' Minder doden in het verkeer CHU: bij spreiding te sterk accent op stad Groningen UV TROUW/KWARTET WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1974 Ongerust over defensienota Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het Gereformeerd Vredesberaad gaat eén aantal Kamerleden volgen voor wat be treft hun reactie op de defensienota. Het gaat met name om mejuffrouw Hannie van Leeuwen en de heren J. van Eisen, J. Keja, W. Scholten en K. de Vries, van wie het vredesberaad verwacht dat 'zij bereid zijn aangesproken te worden op hun christelijke achtergrond.' Het vredesberaad vreest namelijk dat ln de defensienota 'plannen worden ontvouwd die de voortzet ting van het huidige beleid inzake de rol van kernwapens betekenen.' Men ls benieuwd hoe deze Kamer leden. die Intensief bij het Kamer werk over defensie betrokken zijn. zullen reageren. Het Vredesberaad heeft hen in een brief zijn bezorgd heid medegedeeld en als zijn voor nemen aangekondigd, 'uw hande lingen ln de Tweede Kamer te vol gen en onze contacten ln den lan de alsmede de pers van onze bevin dingen op de hoogte te houden.' Het Gereformeerd Vredesberaad wordt gevormd door onder meer de kernfysicus prof. dr. J. Schmidt, de polemoloog drs. D Schut. ds. W. F. Bolt te Den Haag. ds. J. Wattel (voorz.). E. Nijeboer isecr.). prof. dr. J. Verkuyl, dr. J. J. Verdonck. ds. R. J. van der Veen en dr. O. Jager. In de brief aan genoemde Kamerle den staat dat naar het inzicht van het Vredesberaad een strategie waarin met het gebruik van kern wapens wordt gedreigd nimmer de gerechtigheid in de Oost-Westver- houdlngen kan dienen. Het Vredes beraad acht het verheugend dat de huidige regering zich voorstander betoont van het terugdringen van DEN HAAG De Haagse recht bank heeft de 45-jarige Hagenaar Joop G. wegens belediging van Su- rinamers en Antillianen als bevol kingsgroep veroordeeld tot duizend gulden boete, subsidiair een maand hechtenis, en tot een maand ge vangenisstraf voorwaardelijk met twee Jaar proeftijd G. heeft in mei. bij de raadsverkie zingen in Den Haag. een pamflet opgesteld en verspreid waarin hij schreef: 'Den Haag moet veilig en blank blijven' en waarin hij opriep Den Haag te bevrijden van de plaag van de Surlnamers en Antil lianen'. Geëist was de maximale boete van vijfduizend gulden (of twee maanden) en een maand voorwaardelijk. G. kreeg bij de Haagse raadsverkie zingen bijna vierduizend stemmen, een paar honderd te weinig voor een zetel. De justitie trad tegen hem op na een klacht van de gevol machtigd minister van Suriname. G. zei de pamfletten niet beledi gend te vinden en zei nog achter de tekst te staan. Zijn werkgever, technisch centrum Shape van de NAVO ln Den Haag, heeft G. ont slagen om deze zaak. Van de uit spraak van de rechter wil G. in hoger beroep gaan. Tijdens de veroordeling van G. de monstreerden twintig leden van de 'strijdorganisatie van Surlnamers in Nederland 'Loson'. tegen de acti viteiten van de Nederlandse Volks unie (waarvoor G. als lijsttrekker optrad) en 'Nieuw Rechts'. De de monstranten eisten in leuzen op spandoeken en borden en de rol van kernwapens maar men heeft in de defensienota niet kun nen vinden hoe de regering dit denkt te doen. Uit de nota constateert het vredes beraad eerder het tegenovergestel de De Honest John-raketten zullen weliswaar niet door de Lance ver vangen worden (een tactisch kern wapen) maar nu wil de regering proberen deze taak met West- Duitsland te ruilen. Als het gaat om de opvolging van de Starfighter wordt daarbij nucleaire taken niet uitgesloten. Bij de bespreking over wederzijdse troepenvermindering (MBFR) gaat het helemaal niet over nucleaire wapens en het blijft onbekend ln hoeverre de Neder landse regering er achterheen zit dat deze wapens er wél bij betrok ken worden. Het Gereformeerd Vredesberaad doet een beroep op de aangeschre ven Kamerleden om deze punten te bezien. 'Wij weten dat u de zaak niet lichtvaardig opneemt. Daarom nemen wij de vrijheid u temidden van alle stapels papier deze brief te sturen. Wanneer u met het oog op uw werk als Kamerlid ons op onze verantwoordelijkheid als kiezer en christen wilt aanspreken, zijn wij bereid tot onderling contact.' Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het elektriciteitsverbruik in Nederland steeg in "n j_ i TT 1 TT1 1973 belangrijk minder dan in voorgaande jaren. De stijging be- OT'TY'PT VS Tl H fill K V l J SfiTl droeg zeven procent, tegen elft procent in 1972. Dit blijkt uit het V Clli _L v* AOVvll jaarverslag van de 'Arnhemse instellingen', de samenwerkingsor- -i ••pijl 1 1 ganen van de elektriciteitsbedrijven. galerij btadsschouwburg De Invloed van de oliecrisis is in de produktiegegevens duidelijk terug te vinden. De feitelijke belasting van de centrales daalde in decem ber 1973 tot zeven procent beneden de raming. In de eerste weken van 1974 werd zelfs wat minder stoom afgenomen dan ln de overeenkom stige periode van 1973. Dit komt in feite neer op een bezuiniging van ongeveer tien procent, aldus het verslag. De Arnhemse instellingen verklaren zich opnieuw hartelijk voorstander van de invoering van kernenergie, teneinde onze afhankelijkheid van de aanvoer van brandstoffen uit 'minder stabiele voorzienlngsgëbie- den' op langere temijn te verklei nen. In een apart hoofdstuk wordt inge gaan op de veiligheidssystemen van kerncentrales. Zou men op over eenkomstige manier een veilig vliegtuig ontwerpen, aldus het ver slag. dan zou dat een dubbelwandi ge drukcabine hebben en een stel reservevleugels. Mocht het toch nog neerstorten, d^n zou één van de twee parachutes voor een zachte landing van het hele toestel zorg dragen, zo luidt de vergelijking ver der. De toepasbaarheid van alternatieve manieren om stroom op te wekken wordt iets minder pessimistisch be naderd dan eerder wel eens het geval was. Eén zonne-energiecen- trale zou ln Nederland beslist niet voor 1985 en waarschijnlijk niet voor 2000 kunnen worden geïnstal leerd.' beveiligingsschakelaar die de stroom uitschakelt als de stroom die de woning via de leidingen verlaat, kleiner ls dan de stroom die er binnenkomt. In die situatie lekt er namelijk stroom langs an7 dere wegen weg, en dat gebeurt alleen of via een bewoner die een schok krijgt, of via een defect ap paraat dat brand zou kunnen ver oorzaken. De elektriciteitsbedrijven streven ernaar, de beveiligingsschakelaar in nieuwbouwwoningen op te nemen. In bestaande woningen kan dat ook, maar meestal is dan een klei ne wijziging in de installatie nodig. De bedrijven verstrekken op ver zoek nadere informatie. Grutters positief Van onze correspondent EINDHOVEN 'Zou het niet zin vol zijn volkshuisvestingsprojecten te ontwikkelen in arme landen In de eerste plaats is dat een goede en gerichte vorm van ontwikkelings hulp, terwijl bovendien de werk loosheid in de Nederlandse bouw nijverheid kan worden bestreden. Immers vanuit Nederland zou een groot deel van de toelevering kun nen plaatsvinden'. Deze gedachte werd gistermiddag gelanceerd door A. Schreuders, pre sident van de raad van bestuu vaif Nederhorst United. De heer Schreu ders sprak ter gelegenheid van de ingebruikstelling van een nieuwe betonmolen bij Beton-Son in Son (N.Br.) een vdn de dochteronderne mingen van Nederhorst United. Mi nister Gruyters die de officiële in gebruikstelling verrichte zei bijzon der positief te staan tegenover deze gedachtengang. DEN HAAG - Geweldmisdrijven worden meestal door mannen ge- Hij wees ln dit verband op de nlppcrH in tu.'oo non Ha Hrïo n-oiioiion joc situatie in Suriname. 'Recente on derzoekingen hebben zonneklaar aangetoond dat hulsvesting daar een van de grootste problemen is. Waarom verricht u ter plaatse niet wat research. Een huisvestingspro ject in Suriname zou een begin en een voorbeeld kunnen zijn van de gedachte die u hebt ontwikkeld', aldus de bewindsman. De heer Schreuders wilde een der gelijke zaak mondiaal aanpakken. 'Nederland heeft ontzetteld veel e- varing op het gebied van de bouw nijverheid. Die ervaring zouden we kunnen uitdragen ondermeer door het leveren van de ontwerpen en het aanbieden van technische en administratieve begeleiding. Daar naast kan Nederland zorg dragen voor een toeleving van vrijwel alle noodzakelijke materialen. Een dergelijk mondiaal plan zou begeleid moeten worden doo de Verenigde Naties. Het zal een uit vloeisel moeten zijn van een bun deling van de overheid en het par ticulier bedrijfsleven, aldus de heer Schreuders. De overheid zou vol gens hem het bedrijfsleven kunnen stimuleren tot investeringen in ontwikkelingslanden door het ge ven van rentesubsidies. ln schriften een verbod van de volgens Rpvpilicitx^QSchoIfplnsr hen 'fascistische' partijtjes die 'met Cveilig nig&öciiditeiddr hun racistische praat verdeeldheid Op het punt van veilige toepassing trachten te zaaien tussen Nederlan- van elektriciteit wordt een nieuwe ders en buitenlanders'. ontwikkeling aangekondigd: een Van een verslaggever pleegd; in twee van de drie gevallen zijn die jonger dan 35 jaar. Tot deze conclusie is het Centraal Bureau voor de Statistiek ge komen bij het bestuderen van de geweldmisdrijven die in 1969 in ons land gepleegd zijn. De misdrijven die het CBS bekeken heeft waren strarzaken wegens moord, doodslag, eenvoudige mis handeling en zware mishandeling, die in 1969 afgehandeld werden. Diefstal met geweldpleging (wëar- Straffpn bij roofovervallen) werden niet ln dit onderzoek betrokken. tijd dat de delicten begaan werden viel in veertig procent van de ge vallen tussen zes en twaalf uur 's avonds. AMSTERDAM De portrettenga lerij van de Amsterdamse Stads schouwburg wordt 1 oktober uitge breid met een portret van de acteur Henk van Ulsen in zijn rol van Poprischtschin in Gogol's 'Dagboek Catalaans feest in Amsterdam AMSTERDAM Honderden Cata lanen uit de hele wereld zullen op 12 en 13 oktober naar Amsterdam "komen om daar de 'Joes Florals de Llengua Catalana', de bloemenspe- len van de Catalaanse taal te vie ren. Het is een feest van de liefde en de poëzie, dat uit 1393 stamt en dat niet alleen een duidelijk bewijs is dat de Catalaanse taal en cultuur zich hebben kunnen handhaveh, maar ook verder gegroeid en ont wikkeld zijn ondanks de systemati sche vervolging en onderdrukking uitgeoefend door het regiem van generaal Franco vanaf 1939. Zondag 13 oktober om 13.00 uur zal een 'cobla', een sardana-orkést, een concert op de Dam geven en daar bij zal dan de sardana gedanst worden niet alleen door de Catala nen, maar ook door belangstellende Nederlanders, 's Middags om 16.00 uur zal in het Cartesiuslyceum aan de Piet Mondriaanstraat 140 het literaire feest plaatsvinden waar ook de prijzen zullen worden uitge reikt voor de bekroonde manuscrip ten op het gebied van Catalaanse proza en poëzie. Serie orgelplaten Feike Asma stuk rusteloze arbeid MAASSLUIS Een getuigenis van rusteloze arbeid, zo noemt Feike Asma de zojuist 'ersohenen docu- mentare serie over achttien Neder landse orgels. Onder de titel 'Feike Asma bespeelt achttien beroemde orgels' is bij Phonogram een verza meling van negen grammofoonpla ten uitgekomen waarvan gistermid dag tijdens een stijlvolle bijeen komst in de grote Kerk van Maas sluis de eerste exemplaren werden uitgereikt aan de achttien kosters van de kerkgebouwen die zo'n in strument rijk zijn. Na een rondreis langs die beroemde orgels is Feike Asma weer in Maassluis neergestre ken, waar hij met grote voldoening op de rèalisering terugkijkt. Hoewel het bijzonder moeilijk was om uit de veelheid van fraaie or gels, die ons land telt, de meest beroemde uit te zoeken, gelooft men toch erin geslaagd te zijn de beste orgels op de plaat bijeen te brengen. Zo bespeelt Feike Asma op deze platen ondermeer de orgels van de grote of Laurenskerk Alkmaar de grote of Eusebiuskerk in Arnhem, en de Buurtkerk in Utrecht. In de verzameling is nog een speciale plaat gewijd aan de orgels van de St. Bavo van Haarlem de Oudekerk van Amsterdam en de Grote Kerk van Maassluis, van een gek'. Het werd geschilderd door Clemens Merkelbach van Enk- huizen. De gemeente Amsterdam heeft het doek ten geschenke ge kregen van de acteur ter gelegen heid van diens 25-jarige toneelju- bileum. Henk van Ulsen speelde zijn rol in het 'Dagboek' in de seizoenen '65 en '72-'73 in twee verschillende versies, beiden onder regie van Kees van Iersel, met een totaal van ongeveer vierhonderd voorstellin gen, waarbij ook een aantal verto ningen in het Engels als 'Diary of a madman'. 'Reizende bladen' EINDHOVEN In 'De Krabbedans' te Eindhoven begint zaterdag de tweejarige toernee van de literaire tentoonstelling 'Reizende bladen'. Deze expositie geeft een overzicht van de literaire tijdschriften, die na 1945 zijn uitgegeven in Neder land en in het Nederlandstalige ge deelte van België. De voorbereidin gen van deze manifestatie, die tot stand is gekomen binnen het Cul tureel Akkoord tussen België en Nederland, heeft door de uitgebrei de research twee jaar geduurd. 'Reizende bladen': het ligt inder daad in de bedoeling, dat de collec tie twee jaar gaat rouleren. Na Eindhoven gaat de expositie naar het Letterkundig Museum in Den Haag. Het initiatief is afkomstig van de Stichting Literaire Dagen Deze stichting is van plan in de plaatsen waar de tentoonstelling komt, ook nog een aantal nevenac tiviteiten te organiseren. Van de daders was 55 procent ge huwd. 39 procent ongehuwd, vier procent was gescheiden of weduw- naai en de burgerlijke staat van twee procent was onbekend. De da ders waren vaak (61 procent) af komstig uit de ambachts-, indus trie- en transportberoepen. Ook de slachtoffers waren vaak mannen (78 procent) en ook velen van hen (61 procent) waren jonger dan 35 jaar. Slechts 7.5 procent was ouder dan 55. Volgens het CBS is ln het algemeen de dader van een geweldsdelict duidelijk ouder of jonger dan zijn slachtoffer. Bij ge- weldspleging tussen buurtbewoners is de dader in 62 procent ouder. Wat het tijdstip van de delicten betreft: veertig procent werd tij dens het weekeinde gepleegd. De Wat de straffen betreft, bij moord en doodslag (of poging daartoe), werd ln 76 procent van de gevallen onvoorwaardelijke gevangenisstraf opgelegd. In bijna alle andere ge vallen werd voorwaardelijke of on voorwaardelijke ter beschikking stelling van de regering uitgespro ken In haast alle gevallen waarbij Tiet slachtoffer gedood werd werd een onvoorwaardelijke gevangenis straf van meer dan een jaar opge legd. Bij zware mishandeling wer den de daders in 66 procent van de gevallen tot onvoorwaardelijke ge vangenisstraf van meer dan een jaar veroordeeld. Bij eenvoudige mishandeling werd in 64 procent van de gevallen een onvoorwaarde lijke geldboete opgelegd en in zes tien procent een onvoorwaardelijke boete gecombineerd met een on voorwaardelijke gevangenisstraf. Van een verslaggver DEN HAAG - Hel aantal doden in het verkeer aas in de eerste helft van dit jaar aanmerkelijk minder dan in de eerste helft van 1973. Dit jaar kwa men er van januari tot en met juni 1245 mensen in het verkeer om. vorig jaar in dezelfde perinde 1519. In het eerste kwartaal van dit jaar was het aantal doden 134 minder dan vorig jaar. in het tweede kwartaal 140. Volgens het ministerie van verkeer en waterstaat was sinds de invoering van de maximumsnelheid het aantal doden niet alleen op de autosnelwegen kleiner, maar ook op de andere wegen. Lijk zeevisser geborgen Van een verslaggever DE RIJP Het stoffelijk overschot van de vorige week maandag ln Ierland verongelukte P. de Haan uit Graft De Rijp ls door de Ierse kustwacht geborgen. De heer De Haan stond te vissen op een steile plek bij Spanish Point, een dorp aan de Ierse Zee. Hij moet onwel geworden zijn en viel van zeven meter hoogte in de kolkende bran ding. Het slachtoffer laat vrouw en vijf kinderen na. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Dr. Krulsinga. de fractievoorzitter van de CHU, vindt de suggestie van de PTT-directie, dat het spreidingsbeleid van de PTT-diensten niet alleen op het Noorden moet zijn gericht, belang rijk. De CHU heeft altijd een vraagteken gezet bij de sterke en eenzijdige nadruk, die op de stad Groningen wordt gelegd. Er moet ook gedacht worden aan belangrij ke gebieden in het Oosten van het land. waar de werkgelegenheid ook slecht is. Met name technische diensten van de PTT zouden met het oog op de technische hoge school in Twente gévestigd kunnen worden. Volgens dr Krulsinga bevestigt het PTT-rapport de mening van de CHU. dat het plan van het kabinet om de gehele centrale directie over te plaatsen een duidelijke misgreep was. Zowel de financiële conse quenties van deze operatie als de problemen in het menselijke vlak van het personeel en de gezinnen zijn door het abinet onderschat, zo blijkt uit het rapport. Volgens dr Krulsinga kan het kabinet nu ernst maken met haar uitspraken, dat bij spreiding het betrokken personeel reële inspraak krijgt. Boelendl BRONTE ROMAN-OMNIBUS Dé'drie beroemde ro mans van Charlotte, Emily en Anne Brontë in een grote omnibus; Jane Eyre, Woeste hoogten en Agnes Grey. Onsterfelijke verhalen van liefde, hartstocht en eenzaamheid. 880 bladzijden, gebonden f 19,50 Verkrijgbaar bij uw boekhandel L. J. VEEN WAGENINGEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 12