nternationale aanpak nergieproblematiek amro-pierson fund mm1 ri= Hoechst investeert voor 300 miljoen in Vlissingen Opcentenbetaler kan opcentenheffer voor geen opeent vertrouwen Amsterdams Belegging Depot. Een vermogen aan know-how. 799,- 779,- 859,- 999,- 159,- -(fED}- Resident Ford bepleit in Detroit: ifU van plan 500 jekbladbezorgers te vloeien knöaag gesprek ill (er EG-fonds «üor derde wereld Schuldeisers Herstatt krijgen meestal 60 pet. Ook chartermijen biilATA Koffielanden vormen buffervoorraad amro-pierson fund GEMEENTE LEIDEN STENO) TYPISTE WEES PRIJSBEWUST BETAAL NIET MEER! ECHT VOORDEEL VINDT U BIJ !-K12 Jw 'KWARTET DINSDAG 24 SEPTEMBER 1974 FINANCIËN EN ECONOMIE L13 IJ. PA- Sualra. r New eetown rapani, Basrah. Grande 22 te 20 vn BORG 3HELP- 21 vn IRK 21 a, SO- •ATEN- VLGOA rRAAT Slnga- Plcton. Brlsba- )OS 21 ilESCO medes, Kaoh- !W Sa- 22 te Dur- AGEL- GASA- 'RAAT IANCA Irante. in nr res nr 22 te mlngo Abdul- e Port nman. 11.75 23 6 11.2 27.5 195 43.5 24.5 17.9 10.6 23.25 18.5 14 25 14.5 18.75 22 5 9 75 59 9 23 82 21.5 12.5 9.85 32 75 4 25 8.5 124 15.25 17 251 8.7 25.75 15.25 2,15 :OIT Er moet een veelomvattend wereldenergieprogram- •orden opgesteld. Een en ander met als doel de energieproduk- lit te breiden, verspilling tegen te gaan, een geest van samen ging te scheppen om conflicten tussen exporterende en ver kende landen te voorkomen, steun te verlenen aan de armste |en en een wereldstrategie voor brandstofprijzen uit te stippe- nent Ford van de Verenigde in heeft dit verklaard bij de lng van de negende werelde- jeconferentie. die deze week in bit wordt gehouden. Het Ame- inse staatshoofd bepleitte een jiig internationaal akkoord brandstofprijzen, dat de pro lelanden worden aangespoord Ier dat de economie van de pie verbruikende landen ern- j wordt ontwricht. Overdreven prijzen kunnen de wereldeco- RLEM Het VNU-concern inigde Nederlandse Uitgeverij- wil in de loop van ongeveer jaar ca. vijfhonderd week- lezorgers geen nieuw leve- contracv geven. Het bedrijf compactere verkoopwij ken in even roepen voor professionele rverkopers, voor wie deze acti- hoofdberoep is. weekbladbezorgers zijn geen nemers van het uitgeversbe- maar wederverkopers, dat wil :n zelfstandige handelaren, al- de VNU verkoopgroep. De ca. jnan waarom het gaat krijgen inachtneming van een sprei- itermijn geen nieuw leverings- ract aangeboden. De integratie aldus de VNU, geen nadelige :ten hebben op de handelskor- van de wederverkopers, die band met het concern blijven uden. reageert met deze verklarin- op een protest van weekblad- rgers tegen de integratie. Een -comité van bezorgers belegt •dag - in samenwerking met de bond Mercurius - een protest- mkomst in Utrecht. De bezor- willeri dan nagaan wat zij de integratie kunnen onder- 7. De organisatoren van de inkomst deelden mee dat de rgers die blijven 25 procent moeten verkopen om 'hetzelf- loon' te behouden. Het actie- té zei ook dat het de bedoeling VNU was de 500 bezorgers 'ge- ilijk en geruisloos' af te voeren. 38 2 03 75 80.25 nomie alleen maar benadelen, waarbij er kans is op een economi sche werelddepressie en vernieti ging van de internationale orde en veiligheid, aldus Ford. Ford bracht naar voren, dat sou- vereine staten niet kunnen toe staan, dat hun beleid wordt gedic teerd of dat hun lot wordt beslist door het kunstmatig manipuleren met of het verstoren van de we- reldgrondstoffenmarkt. 'In de ge schiedenis', zo zei hij, 'zijn er lan den ten oorlog getrokken over Via- tuurlijke zaken als water, voedsel of een geschikte doortocht via land of zee. Het is moeilijk om over het energieprobleem te praten zonder daarbij sombere taal te gebruiken, maar het gevaar is duidelijk te zien en ernstig'. Onderling verdelen De president juichte de overeen komst toe die vrijdag jl. te Brussel werd gesloten tussen 12 van de grote olieverbruikende landen om in geval van nood, zoals bij een embargo, de beschikbare hoeveelhe den onderling te verdelen en het verbruik te beperken. 'Geen land kan zijn eigen energieprobleem al leen oplossen', aldus Ford. 'In Brussel is een begin gemaakt. Als er werkelijk onderlinge afhan kelijkheid wil worden bereikt dan moet op de nu ingeslagen weg wor den voortgegaan'. Ford besloot: 'Overal kunnen wij de uitwerking van de energieprij zen op elk aspect van de wereld economie waarnemen Het voedsel probleem. het inflatieprobleem, het monetaire probleem en andere gro te problemen, allen zijn zij verbon den met het alles doordringende energieprobleem. Amerika zal voortgaan te trachten de opbrengst van de eigen energiebronnen te vergroten en tevens de afhankelijk heid van buitenlandse olie te ver kleinen. Aan de negende wereldenergiecon- ferentie nemen ongeveer 3.500 energiedeskundigen, economen en politici uit 69 landen deel. Niet alleen de algemene energieproble men komen aan de orde, maar ook economische en technische onder werpen zoals bevolkingsgroei en vraag naar energie, milieu en ener gievoorziening, ontsluiting van nieuwe energiebronnen, produktie en bruikbare energi? en energie transport. In 1924, precies vijftig jaar geleden, werd in Londen de eerste wereldenergieconferentle ge houden. Wegenbouwers: langere termijnvisie overheid DEN HAAG Bij het tienjarig jubileum van het rijkswegenfonds moet helaas geconstateerd worden, dat het parlement door het hoogste gezag met telkens ingekorte beloftes is gepaaid. De op centenbetaler heeft generlej aanleiding de opcentenheffer ook maar voor één cent te vertrouwen. 24.5 36.35 1025 32.5 27.6 28.5 44.5 24.1 20.5 15.9 24.25 67.25 18 16.1 6.25f 16.8 41.25 9.05 64 43.6 22 5 15.1 1. FOND ATIES JSSEL De minister van de jpese Gemeenschap komen van- bijeen om te beraadslagen de vraag Of de EG een bljdra- aat leveren aan net door de VN ande fonds voor de allerarmste len ter wereld, die zwaar door sterk gestegen olieprijzen wor- getroffen. Nederland en Groot- tannlë willen dat de Gemeen- ip onmiddellijk minstens 150 oen dollar zal doen in het is. dat 3 miljard dollar groot zal Europese Commissie had eerder minimumbijdrage van 500 mil- dollar voorgesteld, maar slikte voorstel in toen bleek dat an- landen niet zoveel wilden bij len als de VN zich had voorge- 1. Het door de VN opgezette Is zou voor de helft door de idustrialiseerde alnden en voor ïelft door de olielanden moeten 'Hden gefinancierd West-Duits- en Frankrijk willen dat de EG ht met het zich vastleggen op bepaald bedrag. Dit zei de voorzitter yan de federa tie van beroepsgoederen vervoers organisaties, PCB/KVO, de heer M. W. Schakel, tijdens de Algemene vergadering van de Nederlandse Vereniging "van Wegenbouwers, Aan minister Westerterp de twijfelachti ge eer op een tienjarig proces van onttakeling de kroon te mogen zet ten. zo stelde hij. Van de oorspron kelijke opzet van het rijkswegen fonds is minder dan niets overge bleven, Voor het eerst in de historie van het nederlandse verkeer en vervoer vloeit uit de pen van de in deze sector verantwoordelijke bewinds man een zinsnede, die getuigjt van geloof in het 'autootje-pesten', als werkzaam middel ter bevordering van het openbaar vervoer. De stel ling dat minder wegen zouden lei den tot minder wegverkeer is nog nooit bewezen en wordt weerspro ken door de feiten- elders in de wereld. Indien een op de tien automobilis ten de personenauto in de garage zou laten staan zouden de spoorwe gen al een verdubbeld reizigersbe stand 'moeten verwerken. Dan zou echter toch nog 90 pet van de particuliere ritten over de weg af gewikkeld moeten worden, aldus de heer Schakel. Hij was van mening, dat het goederenvervoer over de weg in zijn specialiteit huls-tot huis-vervoer over betrekkelijk korte afstanden.en qua verleende ser vice en qua daarvoor berekende kosten in de verste verte niet te evenaren was. De voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Wegenbouwers, ing. B.. A. Thedinga, stelde vast. dat er een redelijke toekomst in de we genbouw zit. maar deze moet vol gens een plan verlopen gebaseerd op een langere-termljn visie van de overheid. Verwaarlozing van de we genbouw zal leiden tot een ernstige vorm van kapitaalvernietiging, aantasting van de werkgelegenheid en van het zich moeizaam ontwik kelde sociale klimaat in deze sector. Hij merkte op, dat één van de grote problemen in de bedrijfstak is het ontbreken van een verticaal gebonden prijsvorming of een rege ling door middel van minimumprij zen. Wijzen op de cijfers van volks huisvesting en ruimtelijke orde ning. de begroting 1975 en het rijkswegenfonds meende hij, dat een goed zicht op de toekomst een primaire levensvoorwaarde voor de wegenbouwbedrijven is. AUDET verwacht l6 pet. lager resultaat NIJMEGEN Bij de Associatie van Uitgevers van Dagbladen en Tijd schriften (AUDET) is het resultaat over het eerste halve jaar van 1974 slechter dan in de overeenkomstige periode in 1973. Men verwacht, dat de uitkomsten over het lopende boekjaar ongeveer 10 procent lager zijn. De omzet van AUDET is in het eerste halfjaar van 1974 weliswaar toegenomen met ruim 13 procent maar de sterk gestegen loon- en papierkosten hebben de totaalkos- ten sneller doen oplopen dan de opbrengsten. Omdat, de aanpassin gen van de abonnements- en ad vertentietarieven pas in het midden van het jaar konden worden gerea liseerd, geeft het bedrijfsresultaat een geringe daling te zien. KEULEN Nog voor Kerstmis kunnen particulieren en bedrijven terugbetaling verwachten van 60 procent van hun bij het failliete Bankhaus Herstatt ingelegde geld. Buitenlandse banken krijgen 55 procent van hun geld terug, bin nenlandse 40 pet. en gemeentes ook 40 pet. Dit heeft de bemiddelaar, de Krupp-president Gunter Vogelsang bekendgemaakt. Op 17 september bestond er een totaal aan vorderingen van 2.21 miljard mark op Herstatt. De te rugbetaling geschiedt voor 940 mil joen mark uit de activa van Her statt en voor 200 miljoen mark uit een bijdrage van Hans Gerling, de groot aandeelhouder van Herstatt. Vogelsang deelde verder mee dat Gerling de helft van zijn belang in het verzekeringsconcern Gerling zal verkopen aan het consortium van alle Duitse banken dat is opgericht om banken die in liquiditeitsmoei lijkheden geraken, bij te staan. MONTREAL Van de internatio nale vereniging van luchtvaart maatschappijen IATA mogen in de toekomst ook chartermaatschappij en deel uitmaken. De IATA be schouwt dit als één van de belang rijkste veranderingen uit de ge schiedenis van de burgerluchtvaart sinds dertig jaar. Tot nu toe was de IATA slechts een overkoepelende organisatie van de gewone luchtvaartmaatschappijen, die voor alle trajecten prijsafspra ken maakt. De precaire financiële situatie van veel maatschappijen, de prijsexplosie voor vliegtuig brandstoffen, het afnemende toe ristenverkeer en de steeds sterker wordende concurrentie van de chartermaatschappijen hebben ge leid tot deze openlijke uitnodiging aan de 'goedkope concurrenten'. LONDEN De koffieproducerende landen - hebben maandag besloten een buffervoorraad te vormen om de internationale koffieprijzen te steunen in geval van een algemene prijsdaling op de wereldmarkt. Ver der zullen zij de uitvoer gelijkmatig over het hele jaar spreiden (d.wz. per kwartaal 25 procent van het jaartotaal.) De buffervoorraad krijgt een om vang van 17,5 miljoen zakken (van elk 60 kg:). Vorig jaar was al een voorraad van 5,5 miljoen zakken aangelegd. Daar komt dit jaar 20 procent (12 miljoen zakken) van de voor export bestemde produktie bij. Uit de buffervoorraad mag pas koffie worden verkocht als de kof fieprijzen op de wereldmarkt een bepaald peil hebben bereikt. VRG-papier tevreden AMSTERDAM Gemeenschappe lijk Bezit VRG-Papier is zeer tevre den over de in het eerste halfjaar 1974 bereikte winstontwikkeling. De omzet steeg in vergelijking met het eerste halfjaar 1973 met j)2 procent van 126 min. naar 192 min. De stijging van de nettowinst bedroeg ca. 55 pet., aldus een mededeling van het bedrijf. De verwachtingen ten aanzien van het tweede halfjaar 1974 zijn zeer positief. Voor het gehele jaar 1974 wordt, in vergelijking met 1973, een toeneming van de nettowinst ver wacht in dezelfde orde van grootte als gedurende het eerste halfjaar. Reductie ABNMening AMSTERDAM Op de 11.25 pet. 10-jarige obligatielening van 75.- mln. tegen een koers van 100 pet. door de Algemene Bank Nederland NV is voor een zodanig bedrag in geschreven dat bij de toewijzing een belangrijke reductie zal moeten worden toegepast, zo heeft de bank meegedeeld. D? inschrijving op de lening stond vrijdag jl. open. (ADVERTENTIE) Het ABD beschikt over een uitge balanceerde aandelenportefeuille. Internationaal gespreid. Professioneel en dynamisch beheerd. Doel: vermogensgroei op wat langere termijn, met bovendien een redelijk rendement. Participaties ABD zijn officieel ter beurze genoteerddus elke dag verhandelbaar. Wilt u meer informatie, bel of schrijf dan naar ABD, Keizersgracht 706, Amsterdam. Telefoon 020-67661. Milieubewust Zeeland gereserveerd Van een onzer verslaggevers FRANKFORT VLISSINGEN Het Duitse chemische concern Hoechst heeft in beginsel het besluit genomen op zijn terrein bij Vlissingen drie nieuwe fabrieken te bouwen. De raad van commissaris sen van deze multinationale onderneming heeft vorige week z'jn fiat gegeven aan de al op handen zijnde investeringsplannen, waarmee meer dan 300 miljoen gulden is gemoeid. Slechts Nederlandse overheidsinstanties zouden de plannen nu nog kunnen tegenhouden Een technisch struikelblok voor Hoechst is nog de aanvoer van de grondstof ethyleen. De uitbreidingen omvattten in de eerste plaats de bouw van een chloorelectrolysefabriek, die chloor en natronloog zal produceren. Na tronloog wordt gebruikt in de Vlis- singse fosfaatfabriek van Hoechst, die deze grondstof tot nog toe van derden kocht. Het vrijgekomen chloor zal als grondstof dienen voor 'een te bouwen vinylchloridefabriek, waarvoor ook ethyleen (uit olie af komstig) nodig is. Hoechst is nog niet helemaal rond met het betrek ken van laatstgenoemde vloeistof, misschien zijn er mogelijkheden voor het aftappen van de ethyleen- pijpleiding die van Pernis looopt naar Dow Chemical in Terneuzen. Deze pijpleiding passeert Hoechst op een afstand van 12 kilometer. Mocht men de ethyleen niet kun nen kopen, dan vervalt het hele project, omdat de fabrieken in Hoechst-Vlissingen onderling el- kaars projecten gebruiken. In fei ten is het één keten. Een derde fabriek zal zich gaan bezighouden met de produktie van polyvinylchloride (PVC), dat grondstof is voor plastic terwijl de vervaardiging van trevira (synthe tische vezels) zal worden uitge breid. Op langere termijn wil Hoechst het in Vlissingen niet bij basis- en halfprodukten laten, maar wil men ook eindprodukten ver vaardigen, zodat de Zeeuwse vesti ging een zelfstandige eenheid is geworden. Dat zijn echter plannen op middellange termijn. Men wil de drie op handen zijnde fabrieken, waarvan de bouw direct zou moeten beginnen, zodra de vergunningen los zfn, in 1977 laten draaien. Milieuhygiëne Voorzitter J. Banning van de Vere niging Mileuhygiëne Zeeland (VMZ) verklaarde zich niet bij voorbaat tegen uitbreidingen van Hoechst, dat hangt af van de voor waarden op milieugebied. Op het formuleren van die voorwaarden is het echter zeer moeilijk invloed uit te oefenen, want de mllleubewakers krijgen de plannen pas te zien als ze helemaal rond zijn. 'Dan kan je hooguit nog wat rommelen in de marge', zegt Bannink, die er voor pleit, dat de bevolking van te voren op de hoogte is. De Zeeuwse provinciale overheid zal bij het geven van de benodigde vergunningen allerlei zaken (ook op het gebied van het milieu) te gen elkaar afwegen, maar besluiten van provinciale staten of gemeen teraden zijn niet in het geding. De vestiging van Hoechst maakt na melijk deel vit van het industrieel bestemmingsplan Sloegebied, waar aan de lokale volksvertegenwoordi gers destijds hun goedkeuring heb ben gehecht. De heer Bannink ziet vanuit mi lieu-oogpunt de plannen van Hoechst niet op zich zelf. Wat zijp de gevolgen van de vestiging buiten de directe vervuiling? Een gevolg kan zijn de noodzaak van de bouw van meer kerncentrales omdat bijv. een chloorelectrolysefabriek een zeer grote energieverbruiker is, zo als ook de nabijgelegen allumini- umfabriek van Péchiney. De plan nen voor een kerncentrale van 1000 Megawatt hebben weer het gevolg, dat de neiging bestaat industriën aan te trekken, alleen vanwege het feit, dat de capaciteit van deze centrale anders maar ten dele wordt benut. I Investeringen De plannen van Hoechst in Vlissin gen maken deel uit van buiten landse investeringen, waarmee in 19"- wordt begonnen, van 1.7 mil jard mark. Het zwaartepunt ligt daarbij op de Verenigde Staten, Ne derland, Brazilië en Frankrijk. Totaal start Yoechst volgend Jaar werken, die 2,3 miljard gaan kos ten. De toegenomen nadruk op de buitenlandse produktie verdedigde dr. Sammeet (voorzitter van de raad van bestuur) door te zeggen, dat hij de Duitse bedrijven minder afhankelijk van de export wil laten zijn. Momenteel gaat 52 pet. van de Duitse Hoechstproduktie naar het buitenland. Sammeet rekent dit Jaar op een omzet van 20,5 miljard mark en een winst, die het concern in staat stelt minstens weer hetzelfde divi dend uit te keren. In het eerste halfjaar werd netto 510 miljoen mark verdiend tegenover 319 mil joen in de eerste helft van 1973. De ontwikkeling tot nog toe in het tweede halfjaar geeft de directie aanleiding tot hoop op een goed resultaat. Textiel Niet in alle afdelingen gaat het echter goed op het ogenblik. Een inzinking (in Duitsland zelf) merkt Hoechst bij die produktiën, die naar de textielindustrie, de auto mobielindustrie en de bouw gaan. Zo zijn er moeilijkheden in de kunstvezelproduktie, waar de ver minderde vraag naar vloerbedek king (door de slechte bouwcohjujc- tuur) zich laat voelen. In enkele vestigingen is men tot werktijdver korting overgegaan, waarbij enkele duizenden mensen zijn betrokken. Grote moeilijkheden, ook al weer een gevolg van de malaise in de bouw en de automobielindustrie is er bij de verfproduktie. (ADVERTENTIE) Fen r«n rexearr-hfaciliteitcn en Een op researchfaciliteiten en know-how van beide banken gefundeerd beleggingsfonds. Waarbij de belangen internatio- - naai gespreid zijn. En de beleggers participeren in het totale pakket van hoogwaardige, zorgvuldig geselckteerde aandelen. solide vermogensbeheer. 98.7 98.4[ 99.3 99.7 DRANK- EN HORECAWET Burgemeester van Leiden brengt ter open- re kennis, dat het verbod in artikel 3, eerste onder a. van de Drank- en Horecawet ten inzien van het verstrekken van zwak-alco- •lische dranken niet geldt van 30 september it en met 5 oktober 1974 voor de houders van irversingstentjes e.d. op het feestterrein iroenoordhal en voor de houders van verver- igstentjes, die. ha yerkregen toestemming n Burgemeester en Wethouders een stand- laats hebben gekregen in de gemeente en dat it sluitingsuur voor alle bovengenoemde ver- irsingstentjes van 30 september tot en met oktober 1974 is bepaald op 24.00 uur; voor 4 en 5 oktober 1974 op 01.00 uur. Gevr e Burgemeester van Leiden brengt ter open- Jare kennis, dat door hem een algemene ont- n- effing is verleend van het sluitingsuur voor a ïrgunnings- en verloflokaliteiten en con- imptie-inrichtingen voor de nachten van 30 iptember tot en met 2 oktober 1974 tot 02.00 ur en voor de nachten op 3, 4 en 5 oktober >74 tot 03.00 uur. r Mij ebewlj» Notaris A. W. C. Verhees ZEEWEG 80 KATWIJK vraagt aankomend Belangstellenden wordt verzocht (telefonisch) contact op te nemen voor het maken van een afspraak of voor nadere inlichtingen. Telefoon 01718 - 71646. ARISTONA LUXE DRIE-WEG STEREO KOMBINATIE Bestaande uit: 2 x 10 Watt versterker, een alstemeenheid en een semi- automatische platenspeler met instel bare naaldkracht. De kombinatie wordt gecompleteerd met 2 geluids boxen met een inhoud van 12 liter.- Scharnierende transparante kap. Uitvoering in mat noten DUAL HIFI STEREO KOMBINATIE Mat noten HiFI-stereo kombinatie met automatische HiFI platenspeler. 2 x 30 Watt HiFi versterker en 2 twee-weg HiFi luidsprekerboxen. Ingangskeuze- schakelaar voor fono, bandrecorder en tuner. Ingebouwde luidspreker matrix voor quadro-effect-weergave. Met afdekkap. MARYNEN COMBI-KAST LOST ALLE KOEL EN VRIESPROBLEMEN OP! Koel-vrieskast met een bruto inhoud van 335 liter: koelkastgedeelte 190 liter, diepvrieskast 145 liter. Werkt met 2 compressoren, 2 koelsystemen. 2 thermostaten, onafhankelijk van elkaar te gebruiken. Koelkast met automa tische ontdooiing en waterverdamper. Afmetingen: breed 60 cm. diep 62 cm. hoog 170 cm. Adviesprijs 1045,- Alléén deze week Adviesprijs 1148,- Alléén deze week Adviesprijs 1338,- Alléén deze week BEFAAMD MERK 1000-T0EREN WASAUTOMAAT - SL-1000 1000-toeren centrifuge. Overzichtelijk bedieningspaneel en slechts 45 cm breed. Capaciteit 5 kg droog wasgoed. Adviesprijs 1582,- Alléén deze week PHILIPS AUTORADIO MET ZEER GEVOELIGE ONTVANGST Perfekte ontvangst op FM-band an middengolf. Automatische fijnafstem- mlng op FM. Handige drukknoppen voor golfgebiedinstelling. Groot uitgangsvermogen van 5 Watt. Geschikt voor aansluiting op 12-volts accu: min aan massa. Adviesprijs 209,- Alléén deze week PHILIPS LADYSHAVE Onmisbaar voor snelle en veilige ontharing van oksels en benen. Met 2-zijdlge tondeuse. In handig reisetui. Adviesprijs 41,- Alléén deze week PHILIPS driesnelheden- MIXER Adviesprijs 49,50 Alléén deze week Duurte-brekers zijn stuk voor stuk bekende merkartikelen voor super-lage prijs, maar tóch met volledige garantie en service. De voorraad is beperkt. Kom dus snel: weg is weg en op is op! Deze aanbiedingen zijn geldig Um 28 september a s Electro Combinatie Nederland - met 43 eigen vestigingen Nederlands grootste speciaalbedrijf voorheen lemco KUNDIG EN BETROUWBAAR Nie.uwe Rijn 32 - Leiden - Telefoon 01710-32900

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13