VV's nieuwe spits Juha Laïne eet nog weinig van profvoetbal Bestuur badmintonbond treedt resoluut af 500,- tndgeld :nvb Don Revie start met babbeltje ïa atletiek trekt voetbal in Finland de meeste toeschouwers' Jranje 'ijgt Cruijff en Neeskens blijven beschikbaar Reactie van voorzitter John Reijnen MEDEDELING aan de adverteerders in de rubriek Het Onderwijs vraagt donderdagmorgen Ie post ïandhaaft /erbod Shirtreclame ndia boycot ennisploeg uid-Afrika George Foreman droomt van Mohammed Ali Teleurgestelde bemiddelaars boycotten vergadering I - IW/KWARTET DINSDAG 24 SEPTEMBER 1974 SPORT Tll-Kll Van onze speciale verslagge ver AMSTERDAM Het staat definitief vast dat Johan Neeskens en Johan Cruyff zullen meespelen in de vriendschappelijke Interland Nederland-Zwitserland die op 9 oktober aanstaande zal wor den gespeeld. Oorspronkelijk waren moei lijkheden voorzien, omdat de club van de beide Johannen, CF de Barcelona, op die dag een vriendschappelijke wed strijd had gepland tegen een Franse combinatie. De Spaanse club probeert die wedstrijd te verzetten naar een andere datum, maar zelfs als dat niet mocht lukken, zullen Cruyff en Neeskens toch voor het Nederlands elf tal beschikbaar zijn. 'Want hier in Finland wordt nog echt amateur-voetbal gespeeld. Het is niet onmogelijk dat hier binnen 2 of 3 jaar een vor mvan betaald voetbal komt. Maar dat zal dan pas het begin zijn. Dat betaald voetbal moet hier mogelijk zijn. Mijn club HJK Helsinki trekt vaak zo'n 10.000 toeschouwers. Dat brengt geld ge noeg op om spelers te betalen. Maar nu wordt er nog echt ama teurvoetbal gegeven. Ik verdien bij HJK geen cent. Dat kan ook moei lijk omdat ik door de week schipper van beroep ben'. Pekka Lal'ne komt hier over twee weken naar Maastricht. Sportieve verplichtingen houden he mvoorlo- pig nog in zijn vaderland. Laïne: 'Allereerst speelt natuurlijk die in terland tegen Nederland. Ik ver heug me, daar bijzonder op. Maar daarnaast heeft HJK een goede kans de volgende ronde in het Eu ropa-cup toernooi te bereiken. We hebben op Malta met 1—0 van La Valetta verloren en dat- geeft ons uitzichten op .een volgende ronde. Maar hoe het resultaat van die tweede wedstrijd ook uitvalt, direkt daarna kom ik naar Nederland'. Laïne staat in Finland op een ver gelijkbaar voetstuk als Johan Cruijff in Nederland. De uiterst be hendige linksbuiten een type Jörgen Krlstensen bracht het Finse publiek enige weken geleden tijdens de interland tegen Polen in verrukking. Het was tijdens die APELDOORN 'Het enige punt waarom wij zaterdag af treden, is het voorzitterschap van de heer Regoor. Pas als hij zich terugtrekt, verandert er iets. Wij kunnen geen vre de hebben met wat er in Zuid-Holland is gebeurd. Dit district is verantwoordelijk voor de huidige crisis. Dat is van het begin af aan ons standpunt geweest, en daar zijn wij principieel niet van afgeweken. Op voorstel van de districtsvoorzitters is er nog een commissie aan het werk om te trachten een nieuw bestuur te vinden. Ho pelijk slagen deze mensen in hun opzet. Ik vind de hele gang van zaken zeer spijtig voor de badmintonsport. maar ik zie voor mezelf geen ande re oplossing'. In verband met de grote hoeveelheid zet-advertenties voor onze zaterdagbladen, dienen advertenties voor deze rubriek Het onderwijs vraagt uiterlijk ln het bezit van de advertentieorderafdeling van de Chr. Pers, Postbus 859 te Amsterdam te zijn. U gelieve uw opgave derhalve tijdig in te zenden. Van onze sportredaktie MANCHESTER Don Revie. de bondscoach die ln Enge land opvolger is geworden van Sir Alf Ramsey, heeft een nogal opvallende entree ge maakt ln zijn nieuwe functie. De eerste daad van Revie was even verrassend als eerlijk. Afgelopen zondag riep hij tachtig topspelers uit het En gelse voetbal bijeen om ze via een babbeltje van een klein uur te inspireren om het En gelse voetbal in internatio naal opzicht nieuw leven in te blazen. Revie vroeg daarvoor ieders medewerking en verzocht de genen die niet (meer) voor Engeland zouden willen spe len. dat onmiddellijk te zeg gen. Geen van de aanwezigen reageerde ln negatieve zin. waaruit de nieuwe Engelse bondscoach mag afleiden dat de animo bij zijn kandidaat- internationals. ondanks de recente teleurstellingen in het interland-voetbal, onaan getast is gebleven. WEST-DUITSLAND BONN Qua toeschouwers aantallen gaat het momen teel in West-Duitsland, het land van de regerende we reldkampioen, verre van ge weldig. Integendeel zelfs. Het afgelopen weekend werd in de Bundesliga een absoluut dieptepunt. In negen wed strijden kwamen bij elkaar slechts 177.000 toeschouwers kijken, waarmee het laagtere cord van de week daarvoor ruimschoots werd 'verbeterd'. WERDER BREMEN BREMEN Werder Bremen, de club die op dit moment geteisterd wordt door zeven merendeels ernstige blessures van kernspelers, heeft uit bit tere noodzaak een nieuwe speler aangetrokken. Het is de 23-jarige middenvelder Franz Hiller die is overgeno men van de Spaanse club El- che. Elche nam de Jonge spe ler ooit voor 110.000 gulden over van de Westduitse club Mtlnchen 1860. ITALIë KIEST ROME Fulvlo Bernardinl, de Italiaanse bondscoach die na het wereldkampioenschap het roer heeft overgenomen van Valcareggi, heeft zestien spelers geselecteerd voor de zaterdag aanstaande te spelen interland tegen Joegoslavië. Bernardinl heeft in drie oe fenwedstrijden ln totaal 47 spelers aan het werk gezien en koos daaruit de volgende: doel: Enrico Albertosl en Dino Zoff; verdedigers: Giacinto Faccetti, Francesco Rocca, Moreno Roggi, Guiseppe Se- badlni, Guiseppe Wilson en Zecchinl; middenveld: Romeo Benetti, Fabio Capello, Gior gio Morlnl en Luciano Rec- cecconi; voorhoede: Roberto Boninsegna, Domenico Caso, Damiani en Pierino Pratl. KOVACS PARIJS Stefan Kovacs, de voormalige trainer van Ajax. heeft als bondscoach van Frankrijk een vijftal oefenin terlands gepland die binnen twaalf dagen tijd moeten worden afgewerkt. Op 12 ok- tober speelt Frankrijk dan vervolgens tegen België in de strijd om het Europees kam pioenschap voor landenploe gen. Kovacs heeft bekend ge maakt dat hij bij Anderlecht gaat spioneren om daar een aantal Belgische vedetten aan het werk te kunnen zien. BOKSEN In de Ahoyhal te Rotter dam zijn Internationale profbokswed strijden gehouden. De uitslagen zijn: Weltergewicht (8 x 3): James Vrij Amsterdamwint door Interventie van de scheidsrechter ln de derde ron de van Frans Meganck (Bel.). WIELRENNEN De Nederlander Wil de Vlam ls tweede geworden ln een wielerwedstrijd voor profs te Heme. De zege was voor de Belg Herman van Sprlngel. die de 144 km aflegde ln 4 uur 2 min. WIELRENNEN InThlenen werd Ger Ha rings vijfde. De Belg Benny Schepmans was de snelste ln deze wedstrijd over 150 km. die hij ln 4 uur 10 iftln aflegde. Harings bevond zich ln een groep die 1 min 10 sec. achterstand had. Ook Jan Krekels (13e), Theo vander Leeuw (14e). Wil Kelleners (17e) en Jo Vrancken (23e) maakten van dat peloton deel uit. VOETBAL Bulgaarse competitie: Lokomotlv-Trakla 2-1. Akademlk-SU- ven 1-2. Oska-Plrln 3-0. Spartak-Yan- tra 11. Lokomotlv Plovdlv-Vse Sla- vla 13. Botev-Etur Turnovo 32. Dounav-Mlnyor 2—0. Cherno More- Levskl-Spartak 13. [onze speciale verslaggever ISINKI Voor de Finse international Juha Pekka Laïne heeft de wedstrijd, die hij met zijn na- Ie elftal morgenmiddag tegen Nederland speelt, een speciaal tintje. De interland is voor de om nelheid en wendbaarheid befaamde Laïne een persoonlijke kennismaking met het Nederlandse al, waar hij binnenkort ook in hoopt op te treden. Laïne tekende verleden week namelijk een j contract voor eredivisie club MVV uit Maastricht. Pekka Laïne (26) staat volledig on bevangen tegenover zijn nieuwe toekomst. Hij zegt vrijwel niets af te weten wat hem in Nederland staat te wachten. Laïne: 'Ik heb Nederland natuurlijk tijdens het wereldkampioenschap op de televi sie gezien. Dat elftal speelde fasi- nerend voetbal. Nederland was tij dens het wereldkampioenschap het populaire land in Finland. Maar voor de rest weet Ik van het club voetbal totaal niets. Ik heb ge hoord. dat bij MVV de internatio nal Brokamp is weggegaan, maar die kende ik ook niet. Ik verwacht wel. dat het voetbal voor mij per soonlijk veel zal veranderen. Prof voetbal onderscheid zich volgens mij. vooral van amateurvoetbal om de onderdelen snelheid en hard heid'. iSINKI (ANP) Zo stroef Be aanloop voor de eindron- Jvan het wereldkampioen- |p is geweest in de financië- ïgeling met de spelers van Nederlands elftal, zo soepel Jet begin van het. toernooi Ihet Europese landenkam- ischap. speelt Nederland in het >isch stadion van Helsinki «rste wedstrijd uit de voor- egroep tegen de Finnen en de rlandse sterren komen in het voor een premie die ten hoog- i00 gulden bedraagt, bij winst, t de wedstrijd gelijk, dan er 1000 gulden per man uit- |rd en wordt er verloren dan in de beurzen leeg. [is een fooi, vergeleken bij de igen die werden genoemd en ;n betaald ('vrijwel zeker nog Jaar', zei KNVB-secretaris-pen- meester Henk Burgwal! voor wereldkampioenschapstoernooi. r de 1500 gulden moet dan ook handgeld worden gezien, een elijk voorschot op een premie- ling die nog ontworpen zal WREK T hebben', vertelde Jan Huy- Is, de secretaris van het betaal- Joetbal en de vaste begeleider ffhet nationale elftal, 'een be- iking met de clubs op ons .gramma staan om de financiële Jeling op poten te zetten. Wij Iben nog geen vast omlijnde pnen. De mogelijkheid is een bedrag, of een premieregeling [rin een bepaalde progressie zal ïn. Aanvankelijk wilden wij dat Srek vorige week maandag heb- i maar het kwam'door de wed- Iden om de Europese bekers erg elukkig uit. Onze bespreking i'de clubs die spelers aan het al leveren, z&l, Indien enigszins ielijk. plaats vinden vóór de (strijd tegen Zwitserland, die ruim twee weken in Rotter- wordt gespeeld'. .ST Tijdens een zeer igdurige vergadering op het iVB-sportcentrum te Zeist leeft het sectiebestuur be- k ftaald voetbal besloten shirtre- yT'clame te blijven verbieden: dit naar aanleiding van de kwestie-Excelsior. Twee we ien geleden werden de shirt- es van de Rotterdamse spe- ers 'gesierd' met de duidelijk commercieel gebonden letter A. in het voorjaar nog had het sectiebestuur met terug gave van de portefeuille ge- acn dreigd indien de shirtreclame ICnferdoor zou komen. Men ziet thans geen aanleiding dit standpunt te wijzigen. Voorts deelde mr. Kernkamp mede de opdracht een nieuwe beoordelingscommissie voor de scheidsrechters ln heb be- taalde voetbal te vormen te- enka4rug te geven. Het .sectiebe- >fiö stuur besl00t ieder commis- )yi)i sielid dat wenst terug te ke ren na het aftreden midden dit jaar daar de gelegen heid voor te geven. !W DELHI Het Indiase Davis im. dat zondag de halve finale i het Davis Cup-toernooi heeft wonnen van Rusland, wil in de niet spelen tegen Zuid-Afri- V a's dit land zich plaatst. Zuid- ide. r'ha moet begin oktober spelen num: *en Italië. tir. i Kland en India hadden al vóór kbed n ontmoeting besloten, dat de :aran nnaar in de halve finale zou ie t< igeren tegen Zuld-Afrika te spe- 652 n- De Indiase ploeg heeft gisteren udse« ^gedeeld liever het toernooi te rliezen door niet opkomen, dan spelen tegen een land dat ap'ar- leidspolitiek voert. PAS HET BEGIN wedstrijd die evenals morgena vond in het kader van de Europa cup voor landenteam werd gespeeld Laïne die de bekende Poolse rechterverdediger Musial niet zel den tot wanhoop bracht. Laïne over die wedstrijd: 'We hadden ons goed voorbereid; want het betekent in Finland echt iets om in het natio nale elftal te spelen'. 'We kenden de Polen goed van het wereldkampioenschap. Zelf hadden we ze op de tv gezien er* van bondscoach Olavi Laaksoncn kre gen we nog extra informatie. We kenden ook de zwakke plekken in dat elftal. En omdat Finland elke interland met het idee kan spelen, dat er niets is te verliezen, bereik ten we toch die goede vorm. Het publiek was ondanks de 12 ne- derlaa gbijzonder enthousiast. Aan- Hct Nederlands elftal in het vliegtuig op weg naar Finland. Op de voorste rij Jan Peters en (rechts) René Notten, daarachter Arie Haan (links). Ruud Geels en Piet Schrijvers, op 'rij drie' Jan Jong bloed en links achteraan (lachend) Johnny Rep. gezien Nederland hier algemeen als het beste voetballand wordt gezien, verwacht ik woensdag zeker 25.000 toeschouwers in het Olympisch sta dion. Het hangt hier steeds van het weer af. of het er nog meer kunnen worden. Want op zich is voetbal hier een populaire sport. Na atle tiek. dat in Finland een lange tra ditie heeft, trekt het de meeste toeschouwers'. Pekka Laïne waagt zich niet aan een prognose inzake de integland tegen Nederland, maar stelt wel: 'Het is natuurlijk duidelijk, dat we de mindere ploeg zijn. Maar Laak- sonen zal wel een taktlek hebben om de Nederlanders enigszins op te vangen'. Laïne heeft ook geen idee. wie zijn directe tegenstander zal worden, nu Wim Suurbier gebles seerd in Nederland is achtergeble ven. De Fin stelt: 'Ik weet het werkelijk niet. Maar het zal toch weinig uitmaken, denk ik. Ik speel altijd mijn eigen spel. ongeacht de tegenstander. Mijn stijl is geba seerd op snelheid en techniek. En dan maakt het doorgaans weinig verschil, welke back je tegenover je krijgt'. Pekka Laïnè tenslotte over MVV 'Ik verbeug me uiteraard op Neder land. maar ik ben wel zo reëel om in te zien. dat ik daar lang niet zeker van een vaste plaats zal zijn. Ik ken het profvoetbal uiteindelijk niet. En het kan wel zijn, dat ik in het amateurvoetbal een uitblinker ben. maar dat garandeert zeker niet. dat het bij de professionals ook goed gaat'. MATTY VERKAMMAN KINSHASA De bokswedstrijd tussen Mohammed Ali en George Foreman om het wereldkampioen schap zwaargewicht is vijf weken uitgesteld en zal nu worden gehou den op 30 oktober. De manager van George Forematv Dick Sadler, heeft dit vrijdag in Kinshasa in Zaire meegedeeld. Beide boksers en de vertegenwoor digers van de maatschappij, die de partij via een gesloten televisiecir cuit wil uitzenden, kwamen tot overeenkomst. Wereldkampioen Fo reman verklaarde dat hij een droom had gehad 'waarin ik Ali met een oog en een hand versloeg'. Beide boksers lieten weten vol ver trouwen te zijn over de afloop van het gevecht. Ali zei dat hij 'fitter was dan ooit in de laatste tien jaar'. Van onze badmintonmedewerker EINDHOVEN Het Hoofdbe stuur van de Nederlandse Bad minton Bond dat aanstaan de zaterdag tijdens de Algeme ne Leden Vergadering in de Rot terdamse Doelen zal aftreden is niet ingegaan op een initiatief dat vier ereleden hebben ont plooid om de NBB van een drei gende ondergang te redden. Nu het Reijnen-bestuur de helpen de hand van de heren Frans Kusters, Leen Verhoef, Herman Valken (allen oud-voorzitters) en Han van Abben (oud-vice- voorzitter) niet heeft geaccep teerd, behoort het uiteenvallen van de 30.000 leden tellende NBB tot de reële mogelijkhe den. Het hele verhaal, verteld door drs. Herman Valken uit Eindhoven. 'We hebben ons verplicht gevoeld, als ereleden van de NBB, om een po ging te ondernemen iets aan de huidige situatie te doen. We hebben ons door de bondsvoorzitter laten informeren over de reden van af treden. Het gesprek met de heer Reijnen vond maandag 9 september in Utrecht plaats. Hij vertelde ons dat de enige reden om af te treden, was gelegen in het feit. dat Ma- thieu Regoor, de ex-bondsadminl- strateur, voorzitter was geworden van het district Zuid-Holland, Wij hebben de heer Reijnen er toen attent op gemaakt, dat dat eerder wijken was voor de storm dan het hoofd eraan bieden. We hebben tij dens die bijeenkomst een procedure ontworpen, die erin voorzag dat het hoofdbestuur tijdens de officiële contacten met Zuid-Holland gega randeerd niet met de heer Regoor rond de tafel zou hoeven te zitten, maar met een ander bestuurslid'. GEEN JA OF NEE 'Tevens hebben we aangeboden om als een soort officieuze Commissie van Advies te gaan optreden. Het bestuur zou. als dat nodig mocht zijn, altijd een beroep op ons kun nen doen. De heer Reijnen zei geen ja of nee op onze voorstellen. Hij moest er eerst met zijn mede-be stuursleden over praten. De vrijdag daarop. 13 september, zijn we op nieuw bij elkaar gekomen. Van het bestuur ontbrak alleen de heer Van Leeuwen. We hebben het hele ver haal opnieuw verteld. Het slot van het liedje was. dat het bondsbe- stuur weer geen uitsluitsel kon ge ven. want een beslissing kon niet zonder de heer Van Leeuwen wor den genomen. Deze zou In het week einde daarop terugkomen. Frans Kusters gaf de heer Reijnen de blijven dragen. Op deze manier laat het bestuur de NBB in de steek. Zeker nu ze een aanbod krijgen van vier vroegere functionarissen, die hen in dat laatste jaar met raad en daad willen bijstaan'. UITHOLLING Wat er nu gaat gebeuren, laat zich raden. Volgens Herman Valken is de mogelijkheid levensgroot, dat aanwezigen 'die het ook wel eens leuk vinden om een belangrijke be stuursfunctie uit te oefenen' op de Hoofdbestuurszetels plaatsnemen. 'En dat is', aldus drs. Valken, 'een uitholling van de democratie, op een afgrijselijke manier. Want de ALV wordt op deze manier het be langrijkste recht ontnomen dat ze hebben: inspraak in de bestuurssa menstelling'. Wanneer dat gebeurt, lijkt de op richting van een alternatieve bad mintonbond nabij. Valken: 'Zelf onderneem ik geen, intitiatieven ln die richting. Maar ik hoor het nu van zoveel kanten, dat ik deze mo gelijkheid zeker niet uitsluit'. De vier 'wijze mannen' hebben zelf geen lust meer om Hoofdbestuurs functies te gaan uitoefenen. Val ken: 'Wij hebben onze tijd gehad. Zelf heb ik momenteel diverse functies, onder meer in het Hoofd bestuur van PSV. Ik kan dit er echt niet meer bij hebben. We hebben met z'n vieren ook afgesproken, dat we niet naar Rotterdam gaan. We vinden het ontzettend spijtig wat er allemaal gebeurt, maar het Hoofdbestuur heeft onze hulp niet willen accepteren. Daarmee is voor ons de kous af. TED VAN DER MEER telefoonnummers thuis en op de zaak waar hij op bepaalde uren aanwezig was. Maar uiteindelijk heeft de voorzitter begin vorige week mevrouw Kusters gebeld en gezegd: u weet waarschijnlijk waarover het gaat, maar we doen het niet: we treden t^ch af'. ZER SPIJTIG. Het 'college van wijze mannen' vindt deze aarzelende houding van liet NBB-bestuur zwak. Vlaken: 'Het hoofdbestuur is gekozen voor twee Jaar. Ze hebben al of niet goed geïnformeerd, en waarschijn lijk is dat laatste het geval deze taak en daarmee de verantwoorde lijkheid voor twee jaar op hun schouders genomen. Als zo'n geval als in Zuid-Holland zich dan voor doet. is dat natuurlijk zeer spijtig, maar dan moet je vind ik toch deze verantwoordelijkheid Herman Valken, oud-voorzitter van de Nederlandse Badminton Bond niet naar de vergadering.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11