Moeilijkheden op school n Katwijk niet groter 4 Jongeren kraakten panden Hooigracht emidden van het kwaad preekt God van heil Alle milieus Eerste klassen Geen bijles Nog in opbouw HANOMAG HENSCHEL zuinig van huis uit Brug open, brug gesloten ENZA3 - LEIDEN uw BMW-dealer Gasbuizen moeten worden vernieuwd Lisser Boys heeft begrotingstekort 'K2 )UW/KWARTET MAANDAG 23 SEPTEMBER 1974 STAD EN REGIO L3 emeclial teaching: zoeken naar oorzaken van achterstand ir elijks of ei geer meld1 hari 'tor Niek-Jan van Kesteren D i 'd D. erwef wa t, eer ïdzee t 'var jn wei d lij! Ie vai idelij ji weedr- narat t niel da di s nir wate eei1 varin Onbe :r lel lan ham e itevre TWIJK Sinds iets meer een jaar wordt er in aKt- aan remedialteaching ge- Remedial teaching richt specifiek op het individu helpen van kinderen die op ooi niet meekunnen en van men mag verwachten, dat elijke hulp die kinderen weer itaat stelt het lesprogramma .ivolgen. In het afgelopen cur- jaar hielpen Frans Spaink Bram van Woudenberg, de le remedial teachers, 37 kin- in. In totaal waren er 69 leren bij het team aange- Ï4 e V! vorde et maa at wt ïenseL n. Hen. u korf oien aangek wat^r drinl at wa con lig hi ve. Hi i grot mt a rui ikt d; n, vel agt d voc lat H delei is in vergelijking met andere tsen geen opzienbarend aantal, hebben niet de indruk dat de ilijkheden hier groter zijn dan rs'. aldus de remedial teachers. comen hieronder nog vaker aan woord. werkers in een tamelijk nieu- en nog onbekende sector van onderwijs. ens het opstellen van een cam- ïe voor de gemeenteraadsver ingen dit voorjaar is het ge- d dat het begrip 'remedial tea- uit de propaganda werd ge- omdat 'toch geen mens weet het is'. Dat kon wel eens waar ook. En dat is niet zoals het want het gaat per slot van ining om een projekt dat de "lïeente volgend jaar bijvoorbeeld dan tweehonderdduizend gul- gaat kosten. dat niet alleen, remedial teach- is een zaak die nogal wat ;n aangaat. Men verstaat er [ijielijk onder het individueel hei van kinderen, die op school extra hulp en aandacht nodig heb ben om te voorkomen dat ze in het leerproces vastlopen. Niet alleen de kinderen, maar ook de ouders en de school zijn gebaat bij een goede hulpverlening. In principe kan ieder kind aange wezen zijn op bijzondere hulp. want het is niet zo dat bijvoorbeeld al leen slechte milieuomstandigheden er oorzaak van zijn dat het met een kind op school niet goed gaat. 'Het milieu kan een rol spelen, maar in het algemeen kun je stel len. dat aanpassingsmoeilijkheden -€n leermoeilijkheden voorkomen bij kinderen uit alle milieus. We heb ben het meest te maken met leer moeilijkheden. die voortkomen uit ontwikkelingsachterstanden'. De oorzaken van de problemen die de kinderen op school krijgen lig gen vaak in de periode vóór de schoolleeftijd is aangebroken. Maar pas op school merken ouders, de leerkrachten en de kinderen zelf. dat ze bepaalde stoornissen in hun ontwikkeling hebben. 'Het is moeilijk te zeggen hoe zo n achterstand ontstaat. Meestal gaat het om het samenspannen van een aantal factoren, die het de kinde ren onmogelijk maken mee te ko men op school. De kinderep kun nen langdurig ziek geweest zijn op jonge leeftijd, ze kunnen niet schoolrijp zijn. dat wil zeggen, dat ze nog niet toe zijn aan de leerstof van de lagere school, ze kunnen een organische .afwijking hebben die waarnemingsstoornissen veroor zaakt. ze kunnen zogenaamd gun stig jarig zijn zodat ze erg vroeg naar de lagere school mogen. Er kunnen nog meer oorzaken aange voerd worden, die allemaal tot het zelfde kunnen leiden: het kind blijft achter. Algemene maatschap pelijke oorzaken zijn, nauwelijks aan te wijzen'. De remedial teachers zijn werk zaam in de eerste twee klassen va de lagere school. In die klassen komen de stoornissen van het kind immers voor het eerst aan het licht. De oorzaken van de proble men zijn vaak echter al voor die tijd zichtbaar. 'We vragen ons dan ook wel eens af of we al niet met kinderen van de kleuterschool moeten beginnen. Misschien dat daarvoor mogelijkhe den komen als de integratie kleu- ter-basisonderwijs wat meer op gang komt. Te vaak wordt de kleu terschool nog gezien als de oude bewaarschool, maar gelukkig krijgt men steeds meer oog voor het grote belang voor het kind van goed kleuteronderwijs. De kleuterschool doet uiterst belangrijk werk. want hier wordt de basis opgebouwd voor de verdere schoolloopbaan van het kind'. Het initiatief dat de gemeente Kat wijk genomen heeft om op verzoek van de schoolarts en van de scho len een team te vormen, dat juist de uitvallers op de lagere school kan helpen, is uniek te noemen. Een team van de Stichting Geeste lijke Volksgezondheid, bestaande uit een psycholoog, een pedagoge en een maatschappelijk werkende, werkt met de remedial teachers nauw samen om de problemen van uit verschillende disciplines te kun nen benaderen. Bij de aanmelding gaat het initiatief uit van de school, en met name dan van de onderwijzeres, van wie het kind les krijgt. Het is ook de onderwijzeres die contact zoekt met de ouders om toestemming te vragen voor voor legging van de prob.emen aan het team. Via een formulier wordt de leerling gemeld bij het team. Daar na wordt het kind onderzocht. De remedial teacher doet dit pedago- gisch-didactisch onderzoek door gaans zelf. Uit het onderzoek komt hij te weten wat het kind wel kan en wat nog niet, en hoe het kind te werk gaat. Na het onderhoek volgt een gesprek tussen het team en de onderwijze res. In dat gesprek worden alle gegevens die bekend zijn besproken om een zo volledig mogelijk beeld van het geheel te krijgen. Ten slot te wordt bepaald wat de remedial teacher gaat doen, wat er in de klas gedaan wordt, en wat daar buiten gebeuren moet. Meestal neemt de remedial teacher kontakt op met de.oudeis. wanneer hij enige tijd met het kind gewerkt heeft. Overigens moet gezegd worden, dat niet alle kinderen die aangemeld worden ook voor remedial teach ing in aanmerking komen. Maar wat doet de remedial teacher nu? De remedial teacher helpt het kind minstens twee maal een half uur in de week. 'Laten we voorop stellen dat we geen bijles geven. Bijles is vaak een herhaling van wat er op school behandeld wordt, waarbij het gaat om het kind snel weer bij te wer ken na een opgelopen achterstand. Remedial teaching gaat daar ente gen niet in de eerste plaats uit van wat 'geleerd' moet worden, maar van de oorzaken van de achter stand. De behandeling begint met het te ruggaan naar het moment waarop knelpunten in de ontwikkeling van het kind zijn ontstaan. Vandaar uit gaan we proberen op welke manier de leerstof voor het kind toeganke lijk kan worden gemaakt. En dan moet het na enige tijd beter gaan Hoe lang een behandeling duurt is vooraf niet precies te bepalen. Je zou kunnen zeggen, dat de behan delingsperiode tussen de drie en twaalf maaien ligt'. Het tijdelijke karakter van remedi al teachting is een erg wezenlijke zaak. Kenmerkend zelfs zou je kun nen zeggen, omdat remedial tea ching tot doel heeft te voorkomen dat kinderen onnodig hun hele schoolleven lang tot de achterblij vers behoren. De remedial teaching is geen vervanging van het buiten gewoon onderwijs. Wel kan voorko men worden, dat kinderen die moeilijkhedèn hebben, die op zich zelf van voorbijgaande aard zijn, op den duuri naar het buitengewoon onderwijs verwezen moeten worden. 'Een kind dat moeite heeft met Het leren lezen ondervindt daarvan veel last, want het krijgt ook een ach terstand bij andere vakken. Wan neer de rem op het leren lezen tijdig weggenomen had kunnen worden door individuele aandacht en gerichte hulp, dan was het kind in het hele leerproces minder ach terop geraakt. Een kind dat moeite heeft met het leren lezen is nog niet automatisch een kind voor het buitengewoon onderwijs Soms kan een tijdelijke behandeling van de moeilijkheden het probleem blij vend oplossen'. De remedial teachers in Katwijk zijn redelijk tevreden over de resul taten die hun werk tot nu toe heeft gehad. 'We zijn nu een Jaar bezig en we zitten nog volledig in de periode van opbouw. We verkeren eigenlijk in een tamelijk experi menteel stadium, maar we hebben toch het gevoel dat er in korte tijd veel gebeurd is'. Binnen de school kan een remedial teacher als een bedreiging gevoeld worden, maar de goede samenwer king met de scholen heeft het te gendeel bewezen'. De remedial tea cher neemt tussen de mensen die zich met het onderwijs bezig hou den een heel specifieke plaats in. maar zijn werk is altijd in het belang van het kind en ten dienste van de school. Van de 22 basisscholen in Katwijk maken er momenteel 16 gebruik van de diensten van het team, dat tot nu toe 'zo'n beetje inwoont' bij het Gezondheidscentrum. Per 1 januari hoopt men het team uit te breiden met nog een derde remedi al teacher. DEN Ds. P. Sytsma, gekomen Rotterdam-Zuid, die gisteren intrede deed in de gerefor- irde kerk van Leiden (Zuider- waarschuwde de gemeente, eigen projectie te maken van wordt de figuur van W##us geïnterpreteerd vanuit allerlei iichtshoeken, maar het meest zabet&enlijke wat je over Hem kunt Baarfgen is toch dat Hij de 'geliefde Dn van God' is. Wij moeten Jezus t los van God willen zien. Als meisj God om het heil van de wereld jondepoen is, gebeurt dat alleen, door vwlssffi. Wij mogen Hem niet vast- n delden in onze eigen denkbeelden, eögaat de weg van het Kruis. Eadeze wereld krijgt het kwaad langer hoe meer demonische 'kooptken. En in dié wereld spreekt va van heil. Dót heil is concreet onwjiaakt in Jezus. Hij is de spits ot van dat heil. Werkelijk leefbaar wordt deze wereld als het leven op Hem betrokken is. Wij staan steeds aan de verleiding bloot, onze eigen meningen en. standpunten centraal te stellen. Maar de vraag zal steeds moeten zijn wat Jezus over ons leven zegt en over ons volgen van Hem. Zijn woord zal dikwijls corrigerend in ons leven werkzaam moeten zijn. God wil ons leven laten uitlopen op Zijn grote feest. Ds. H. Hortensius zei in zijn beves- tigingspreek, dat de boodschap over de macht en de heerlijkheid van Jezus Christus en over Zijn toe komst licht geeft, 'met die bood schap willen wij zo intens bezig zijn, dat het licht doorbreekt en de morgenster opgaat. Je kunt een he leboel moedeloze dingen zeggen over de kerk, maar we vergeten dan wél die belofte'. Aan de dienst die ook door enkele vertegenwoordigers van het ge meentebestuur werd bijgewoond, verleende het koor van de Vredes- kerk medewerking. Na de dienst volgden nog enkele welkom-toe spraken. ADVERTENTIE efficiënt transport Automobielbedrijf ADRI MULDER B.V. Rijnsburgerweg 86b, RIJNSBURG. Tel. 01718-13468 LEIDEN Twintig jongeren kraakten zaterdag in de vroege och tenduren woningen aan de Hooigracht (14 tot 16)Het waren daklozen woningzoekenden die de kraakaktie op touw zetten. De woningen staan al meer dan een jaar leeg. korb-nioui.c-ui t-dc-ro/tio k ori-ïi i ou vs -tl 51-3 e-TCffio kori-niouv':;-uit~do-T*v»io kor l-n I fïUws-vit-fle-ïtttfj o kort-m* r»i m-n i t-3o-To/?5o l DE ;ouv is he< k hij i< ieN,pf ls: een t i Nyef einig toeschouwers Mime-theater lespra rend aan teldef bij be tlingsi leden n al| lien en zo ste atwik :ensti inder en pi afbrei te gr le bev krijgt •EN Helaas te weinig toe- iuwers hebben vrijdag- en za ngavond van goed mime geno- bij Imperium in de Vestestraat. jjnetheater Kruimels uit Rotter- a bracht een goed opgebouwd gramma, met voor de pauze een ital meer traditionele mimesce- en na de pauze een onderdeel jj veel weg had van de Italiaanse ,~iedia del'arte. Van het op zich d gebrachte boertige gooi- en Jtwerk was ik door het gebrek inhoud niet zo gecharmeerd, ar wat Kruimles voor de pauze Majeur-Mineur het zien was duit uitstekend. Een goede en chrone bewegingstechniek, en 1 inzet om een aantal situaties het dagelijkse leven en de sur- listische wereld daarachter her- ibaar te maken. Volgendjaar •Pt men hier terug te komen met moderner mime-project, waar al aan gewerkt wordt, aldus Ier Peter Beekman. De basis ft echter de in principe tekstlo- beweging. Tot welke goede resul- en dat kan leiden kan men arschijnlijk aanstaande vrijdag zaterdag nog aanschouwen in charmante theater van Imperi- Dat hing van de publieke be- 'tógstelllng in het afgelopen week- de af. Als het even kan, ga dan ken naar 'Kruimels'. Het is alles- s de moeite waard. KOUDEKERK Vrijdag 27 sep tember van 14 tot 16.15 en van 17.30 tot 19.45 uur is er een bevol kingsonderzoek op tuberculose. Men kan hiervoor ook terecht op. maan dag 30 september van 9 tot 11.45 uur in de scholendependance Prin ses Wilhelminastraat. Zij die niet op eigen gelegenheid kunnen ko men. kunnen per auto worden af gehaald. Hiervoor moeten zij uiter lijk vrijdagochtend kontakt opne men met het gemeentesecretariaat (01714-9005). LISSE Dinsdagavond om 8 uur vergadert de Pluimvee- en Konij nensportvereniging in het clubhuis van De Luchtklievers. KATWIJK De commissie voor onderwijs en vrijetijdsbesteding vergadert 24 september om 19.30 uur in het gemeentehuis. LISSE Wegens harddraverijdag wordt donderdag 26 september geen huisvuil opgehaald. Dat gebeurt nu vrijdag. VALKENBURG Het Cultureel Centrum in Valkenburg gaat weer van start. Donderdag 26 septembei is in het Dorpshuis de eerste avond, die om 8 uur begint. Men kan zichi dan opgeven voor cursussen. VALKENBURG De EHBO houdt woensdag 25 september een verga dering in de raadszaal van het ge meentehuis. Aan 21 nieuwe EH- BO'ers zal een diploma worden uit gereikt. VALKENBURG Dinsdag 24 sep tember om 2.30 uur begint de eer ste bejaardenmiddag van het sei zoen. Iemand zal spreken over het blinden-instituut Bartimeiis en er worden dia's vertoond. KATWIJK In de vakature van wijlen B. Booys is J. D. van Delft benoemd tot voorzitter van de Christelijke Besturenbond. KATWIJK Voor het ophalen van grof huisvuil is donderdag 26 sep tember de beurt aan de maandag en woensdagwijk. LEIDEN Het werk aan de nieuwe rioleringen in de Zijlsingel en de belendende straten Ms nu zo ver gevor derd, dat het mogelijk is de Weversbrug over de Zijlsingel met ingang van 23 september weer open te stellen voor alle verkeer. De bedrijven in De Waard zullen dan weer via deze brug en de Trompstraat bereikbaar zijn. Met ingang van dezelfde datum zal echter de Singelbrug bij het Utrechtseveer worden afgesloten, omdat men dan druk aan het werk is aan het gedeelte van de Zijlsingel tussen de Oosterdwarsstraat en de Rijnkade. Het gehele werk zal onverwachte tegenslagen voorbehouden, naar verwachting rond Kerstmis 1974 voltooid zijn. (ADVERTENTIE) Hoge Rijndijk 278, tel. 01710 - 40697 BOLLENSTREEK Het gasbedrijf uit de Bollenstreek komt voor aan merkelijk hogere investeringskosten te zitten als gevolg van het feit dat de gasbuizen aan de binnenzijde haarscheurtjes vertonen. Het gehele net zal moeten worden vernieuwd. Het nieuwe produkt kost rond 50- pet. meer. Tijdens 'e vergadering van het gas- en watervoorzleningsbedrijf werd meegedeeld dat de afdeling gas het verlies van het waterbedrijf enigszins goed maakt. Tot heden werd in 1974 een miljoen m3 gas minder verbruikt. LISSE Tijdens de jaarvergade ring van de v.v. Lisser Boys, maak te secretaris Meijer melding van een begrotingstekort in 1973 van 5200. Voor het nieuwe jaar zal dit tekort 2300 zijn. Daarom zal in gaande het seizoen 1975 een contri butieverhoging van 25 pet. moeten worden voorgesteld. De aftredende leden S. Bonte, J. Möhlman en G. Muller werden in het bestuur her kozen: in de vakatures Arendsman en Boontjes, werden gekozen de heren C. J. Ippel en B. van Andel. Uit de Jaarverslagen bleek dat de afdeling jeugdvoetbal nu 277 spe lende jeugdleden heeft. I Jac. Meijer overleden KATWIJK Vanavond, maandag, wordt" in de parochiekerk van St. Jan de Doper te Katwijk aan den Rijn. om 19.30 uur. Jac. Meijer herdacht, die vrijdag overleed in de leeftijd van bijna 92 jaar. Dinsdag zal zijn stoffelijk overschot worden bijgezet in het familiegraf op het parochièkerkhof, wat omstreeks 14 uur zal plaatsvinden. Jac. Meijer die jarenlang in de Rijnstraat woonde, daarna in de Commandeurslaan en sinds het overlijden van zijn vrouw in de Hoornselaan, heeft zich zeer ver dienstelijk gemaakt voor het rk. verenigingsleven. Hij was ook diri gent van koren en voorzitter van de R.K. Staatspartij en later be stuurslid van de KVP in Katwijk. Vele jaren was hij commandant van de Burgerwacht, van 1912 tot 1939 veilinsmeester bij de groen- tenveiling K &0. van 1929 tot 1955 kassier van de plaatselijke Raifeis- senbank. Toen de korenbond Was senaar - Katwijk - Oegstgeest - Noordwijk werd opgericht, werd hij secretaris. Ruim 11 jaar verzorgde hij het parochieel kerkblad en tij dens de oorlogsjaren ook het her vormde- en gereformeerde kerk blad. Verschillende jaren was hij administrateur van de bollenvei- ling. als uitvloeisel van zijn funktle als veilingmeester van de Rijns- burgse bloemenveiling Flora. KATWIJK Woensdagmiddag 25 september wordt in De Hoeksteen een receptie gehouden t.g.v. het zestig jarig bestaan van de Ds. R. P. A. Rutgersschool aan de Jan Tooropstraat. Deze receptie wordt door het hervormd schoolbestuur aangeboden aan oud-leerlingen en ouders. Het kraken gebeurde omdat de be treffende jongeren geen kans zien op legale wijze aan woonruimte te komen. 'Wij vinden ook dat de gemeente de plicht heeft zijn bur gers te huisvesten en dat, als de gemeente door wat voor oorzaak ook, in gebreke blijft, wij gerech tigd zijn een aktie als deze uit te voeren', aldus enkele krakers. Populair concert Residentie-orkest LEIDEN Een vrijwel uitverkoch te Stadsgehoorzaal beluisterde het concert van het Residentie-Orkest o.l.v. Roberto' Benzi. Met opzet is bij deze nieuwe serie voor lichtere muziek gekozen. Zo vond men in het programma namen als Cha- brier. Massenet. Bizet en Offen bach. In Chabriers Poolse dansmu ziek schenen dirigent noch orkest zich op hun gemakt te voelen. Zwaar, log. zonder enig gevoel voor de humoristische muzikale trekjes die Chabrier kwistig rondgestrooid heeft, speelde men alles plichtsge trouw en dikwijls zeer luid. Ook de begeleiding van de Brief-aria uit 'Werther' van Massenet verliep stroef, doch hier moest, men zich ook eerst aanpassen bij mevrouw Benzi. de sopraan Jane Rhodes. Hier en in alles wat zij zong gaf zij blijk van intelligentie, fraaie dictie en een zeer eigen opvatting van haar teksten, wat soms tot fraaie resultaten (in de Offenbachfrag- menten), maar soms tot starheid voerde. De stem. die zij in de eerste helft duidelijk spaarde, zit uitstekend, maar heeft geen mooi timbre, be halve in het sotto voce. Trucjes als het 'doorglijden' langs vele noten, plotselinge gewilde stembreuk, ge volgd óf door bijna spreek-zang óf ineens een enorme uitschieter, zijn. ajs men ze een hele avond -moet aanhoren, te doorzichtig. Daarbij kwam dat ze van Charmen (Bizet) een zeer onnozel wicht maakte. In Bizet was het orkest meer op dreef, zodat de entre-actemuziek tot het beste vóór de pauze behoorde: hul de o.m. aan fluit en harp. Offenbach bleek een kolfje naar de hand van het echtpaar Benzi. Een 'smartlap' als de brief van la Péri- chole werd een schoolvoorbeeld van operettekunst. Het orkest kweet zich meestal uitstekend van zijn taak. Dra. A. v. d. Veen-Wiersma. Zij hebben laten weten bereid te zijn met de eigenares (de gemeen te). een huurovereenkomst te slui ten, de vaste lasten op zich te nemen, in overleg met de eigenares het pand te onderhouden en even tuele verbeteringen aan te brengen. Ook willen zij met de eigenares en andere belanghebbenden in overleg te treden om aan de ideeën ten aanzien van die ruimten die niet zozeer voor bewoning geschikt zijn. gestalte te geven. 'Belangstellenden zijn van harte welkom om het pand te bekijken en over onze plannen te praten', aldus Lambert Wouda en Warner van Es. namens de krakers. De krakers ontvingen van allerlei kanten adhesiebetuigingen, o.a. van PPR. PSP en D'66. Gereformeerde vrouwen houden provinciale dag ALPHEN Dinsdag 8 oktober zal de afdeling Zuid-Holland, noord, van de Gereformeerde Vrouwen bond. de jaarlijkse provinciale dag houden in de Goede Herderkerk, te Alphen. Het onderwerp van deze dag is 'Recht op leven en sterven'. Spreekster is mevrouw J. P. van der Laan-Boeléns uit Rijnsburg, die verschillende publicaties op haar naam heeft staan. De provinciale dag begint om 10.15 uur en sluit om 15.30 uur. Voor deelnemers met kleine kinderen is een crèche aanwezig. Dorpshuis Lisserbroek heeft batig saldo LISSEftBROEK In Lisserbroek Is een bloeiend verenigingsleven. Er worden tal van aktivitelten gehou den waarvoor een grote belangstel ling bestaat. In 1973 is een batig saldo overgehouden van ongeveer 20.000. Dit werd meegedeeld tij dens de in het dorpshuls De Meer koet gehouden jaarvergadering van het dorpshuiswerk. De avond werd. na afwerking van het huishoudelijke gedeelte, gevuld met een toneelstuk, 'Uitverkoop', op de planken gebracht door de enige tijd geleden opgerichte Jeugdto- neelgroep 'Tourmelijn'. De heer G. W. A. de Clerq, lid van de in spraakprocedure 'De Meerlanden', gaf een korte uiteenzetting over het verloop van de inspraak bij de voorbereiding van een nieuw streekplan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 3