isie Van Zuthem niet vereenkomstig feiten Ontknoping bleef uit in nacht vol geruchten Franse Boeing op Schiphol gereed Klacht begrijpelijk, liet rechtvaardig' Laat u eens kennen. Bij Omroepverkiezingen zouden 700.000 nederlanders de VPRO verkiezen. Wij missen er dus nog ruim een half miljoen. Gijzelaars 'erbaasde reacties bij VU-bestuur ng als het ware Japanners lieten twee gijzelaars vrij Voor vrije aftocht Japanners Meer concentratie veemarkten bepleit »/K [OUW/KWARTET DINSDAG 17 SEPTEMBER 1974 binnenland lh ;n onze onderwijsredactie n ^STERDAM De afscheidsrede die prof. dr. H. J. van Zuthem vrijdag gehouden heeft bij zijn •rtrek van de Vrije Universiteit heeft bij bestuurders van de VU nogal verbaasde reacties teweeg ge acht. Van Zuthems klacht over het gebrek aan evangelische inspiratie is volgens dr. K. van Nes, orzitter van het college van bestuur, 'eenzijdig en niet in overeenstemming met de stand van ;chiken'. .kto TU °f. mee tH$a Van Zuthem had verklaard, t hij in de elf jaar van zijn werk n de VU. bij zichzelf steeds min- r lust kon waarnemen om de atie geloof en wetenschap wer- Onrecht ilijk serieus te nemen. Hij weet t TH veei op t vooral aan het weinig inspire- klimaat. otel 3 vo zan ind Dor rodu Vox g Maar ik betwijfel of de doelstelling van de VU wel voldoende tot haar recht komt'. erja in eigen woorden toelichtend zegt i: 'Ik heb mij beperkt tot de :iale faculteit. Ik had daar het voel, dat je eigenlijk alleen stond de zaak van geloof en weten- ïap. Je kreeg het gevoel, dat het emaal niet hoefde. Als je wat ireef of zei, werd het nauwelijks gepikt. Er kwam geen discussie, heb de gedachte los gelaten, dat VU de plaats bij uitstek is waar de relatie tussen geloof en we- iaaiftërtmP kunt beleven', corn nuit Twente, waar hij nu hoogle- itru ar is aan de technische hoge- iekc looi, blijft hij zich interesseren okt( or dit probleem. Hij blijft ook lid 25 cin de vereniging waarvan de VU uitslgaat. 'Als je de VU in haar heel bekijkt, kun je zeker wel igen aanwijzen die op een evan- lisohe inspiratie wijzen', zegt hij. et blijft ook een voordeel dat je ;aar altijd kunt aanspreken op gezamenlijk uitgangspunt. Dr. K. van Nes vindt dat prof. Van Zuthem de situatie aan de VU geen recht doet. Hij citeert de rede, die hij zelf twee weken geleden gehou den heeft bij de opening van het academisch jaar. 'Het beeld dat we van de VU hebben klopt nimmer helemaal op de werkelijkheid en in de dynamiek van de tijd wijkt het wel eens af van het traditionele beeld. Het is binnen de VU traditie geworden bescheiden te zijn in de presentatie van de eigen identiteit naar buiten. Tot onze inventaris behoort echter en zal blijven beho ren de discussie over het waar ma ken van de doelstelling in ons werk'. Dr. Van Nes noemt dan enkele voorbeelden waaruit kan blijken dat het de VU ernst is met haar evangelische doelstelling. In de fa culteit der wiskunde en natuurwe tenschappen is een centrum voor algemene vorming opgericht, dat met name aankomende studenten wil confronteren met vragen over wetenschap en samenleving. De bij ■of. mr. I. A. Diepenhorst, rector van de Vrije Universiteit, stuur- nna, ons de volgende reactie op de rede van prof. Van Zuthem: de verstreken twee jaren is één de beide gehouden jaarverga- og efringen der Vereniging van wie de liversiteit uitgaat uitsluitend ge- jd geweest aan wetenschappelijke met ;inselvragen naar aanleiding van pnen de kring der Universiteit ,ats gevonden hebbende bezin- ig in commissies met vele do- ïten als leden. Op de andere eenkomst werd een beeld gebo- hoe de medische faculteit op en wijze de verschijnselen van :te en dood onder ogen zag. De fmaal waren hier hoogleraren alle faculteiten bij betrokken, andere maal in hoofdzaak de idische professoren, k zijn in speciale lezingen voor volledige docentenkring enkele •nproblemen van het heden het lieu, de oorlog, de 'werking' der iversiteit behandeld. Dan is er V.U. Magazine geen Neder- idse universiteit bezit zulk een ,d dat maandelijks zich met band tussen evangelie en weten- lap bezig houdt. Vele leden van wetenschappelijke staf doen iraan mee en stellig zou dit tijd- ïrift de kolommen voor prof. van them hebben opengesteld. Verder rkt onder voorzitterschap van )f. M. A. Maurice een universitai- werkgroep aan een rapport over wijze waarop de nieuwe evange- che doelstelling der Vrije Univer- eit die jarenlang indringend is sproken tot haar recht moet men. Bij de rectorale redevoerin- n, in de betogen uitgesproken bij opening van het academisch (ADVERTENTIE) universiteitsraad heeft een commis sie ingesteld, die de bezinning op de relatie geloof en wetenschap moet stimuleren. Daarbij wordt on der meer gedacht aan geestelijke toerusting van het wetenschappe lijk personeel voor hun werk. Ver der vermeldt dr. Van Nes de benoe ming van ds. S. Boonstra tot pastor van de universiteit. Evangelie 'Ik heb niet de indruk dat dj doel stelling zoveel mensen lauw laat', zegt dr. Van Nes. 'Eenpaar jaar geleden is de gereformeerde grondslag vervangen door een doel stelling, die de gehoorzaamheid aan het evangelie centraal stelt. Daar door is de nodige opheldering ont staan. De laatste jaren zie je juist een hernieuwde belangstelling voor de vraag hoe je die evangelische inspiratie waar kunt maken. Ik zeg niet dat we daar voldoende van terecht brengen. In zoverre is Van Zuflhems probleem het onze. Maar als bestuur zijn we wel vol goede hoop'. Drs. H. J. Brinkman, lid van het VU-bestuur, vult dr. Van Nes aan: 'Met de kandidaat-hoogleraren en jaar. wordt steeds op het voor de Vrije Universiteit wezenlijke be standdeel van haar arbeid: de be trekking tussen geloof en weten schap gewezen. Het colege van de- kanen heeft op dit ogenblik twee rapporten over deze stof ter bespre king binnengekregen. Wat betreft degenen die met prof. van Zuthem aan dezelfde subfacul teit actief zijn, is van de huidige dekaan Prof. G. Kuyper Hzn. en van de vroegere dekaan Prof. G. Kuypers uit hun werk genoegzaam bekend hoe zij uitvoering proberen te geven aan wat Prof. van Zuthem verlangt. Dat Prof. B. Goudzwaard tijdens zijn nog korte ambtsvervul ling onafgebroken met deze dingen bezig was, weet ieder. Aan het werk van de centrale interfaculteit op dit gebied ga ik kortheidshalve voorbij. In ieder geval bezat de hoogleraar van Zuthem wiens plot selinge heengaan zijnerzijds met mij besproken door de Vrije Universiteit wordt betreurd, alle gelegenheid wanneer hij dit gewild had, zijn stem in het onderling academisch beraad te mengen of waar nog nodig dit op een enkel punt te openen. Om zoals hij gedaan heeft, te kla gen op een uit vriendschap voor hem georganiseerde dag is mis schien begrijpelijk, maar ten op zichte van de Vrije Universiteit niet rechtvaardig. Zijn schaamte over het ontbreken van evangeli sche inspiratie, mist voor een aca demie, die onder haar hoogleraren om enkelen uit velen te noemen -lectoren hebben wij tijdens de sol licitatie gesprekken over de doel stelling. Ik moet zeggen, dat die gesprekken meestal bemoedigend zijn. Niet iedereen weet precies hoe hij zelf die doelstelling vorm kan geven. De een ziet het in het con tact met de studenten, de ander in zijn wetenschappelijk onderzoek, een medicus kan denken aan zijn contact met de patiënten. Maar bij de meesten beluister je in ieder geval dat ze zeggen: ik zou graag in die geest willen werken'. Belangstelling Onder de studenten ligt het wel anders, maar ook daar constateren beide bestuurders nog veel belang stelling voor de bijzondere gericht heid van de VU. Er komen steeds meer studenten naar de VU die niet van christelijke huize zijn, maar die de VU kiezen omdat deze dichtbij is of om andere redenen aantrekkelijk is. Er zijn ook stu denten die zelf het geloof hebben los gelaten. Maar ook voor die groepen geldt dat zij meer dan vroeger het geval was erkennen dat elke beoefening van de weten schap uitgaat van subjectieve voor onderstellingen. En voor grote groepen studenten geldt nog steeds, dat zij wel degelijk belangstelling hebben voor de verhouding tussen geloof en wetenschap. 'Hun teleur stelling is soms net gevolg van te ,T hoge verwachtingen. Zij verwach- Van onze verslaggevers Jmg V??ndL™'df welkejfjVeld"^ DEN HAAG Het zag er in de nacht van zondag op maandag urenlang naar uit dat aan het slopen denkendan ook nog dat de unlver- de gijzelingsdrama een einde zou komen. Rond middernacht arriveerde op Schophol een Frame siteit daarvoor een oplossing klaar Boeing 707 en naar aanleiding daarvan deden de wildste geruchten de ronde. Men nam later m ae Printm.n nacht aan, dat de vrijlating van twee van de in totaal elf gijzelaars te danken was aan het feit, dat de gevangen Japanner op Schiphol toestemming kreeg het toestel te inspecteren. dat een Franse Mystère De Haagse hoofdcommissaris van politie, dr. Peijster, burgemeester Martfnen en minister De Gaay Fortman nemen de situatie bij de Franse ambassade in ogenschouw. heeft', zegt drs. Brinkman. 'Ik vrees dat de verwachtingen van prof. Van Zuthem ook iets te hoog gespannen waren. Ik denk dat hij een eenheid van opvattingen wil die hij zelf ook weer verwerpt, om dat hij beseft dat je aan een uni versiteit niet van bovenaf menin gen kunt gaan voorschrijven. Ik zie in zijn rede voor een deel de ont goocheling van te hoge verwach tingen'. Even herleefde de hoop, dat spoedig een einde zou komen aan het dra ma, maar toen de Japanners via het ministerie van justitie lieten weten voedsel en rookgerei te wil len hebben, werd het duidelijk dat er van hun kant nog weinig actie te verwachten was. Verder gebeurde er gisteren weinig opzienbarends. Prol', dr. I. A. Diepenhorst figuren telt als J. van den Berg. H. J. van Eikema Hommes. G. H. A. Grosheide F. Wzn., C. C. Jonker. J. Lever, G. A. Lindeboom. C. van der Meer, G. E. Meuleman. C. A. van Peursen, H. R. Rookmaaker, W. J. Wierlnga, H. R. Wijngaarden, iede re grond. Vervolg van pagina 1 In twee gevallen is duidelijk gewor den dat ze ook de Nederlandse be richtgeving volgen. We moeten er rekening mee houden dat zij men sen dwingen die berichten voor hen te vertalen.' aldus minister De Gaay Fortman. Franse premier De weinig optimistische mededelin gen van de kant van de Nederland se regering stonden in duidelijke te genstelling tot de positieve uitlatin gen van de Franse premier Chirac gistermorgen in Parijs. Deze zei dat de onderhandelingen zich positief ontwikkelden. De Nederlandse re gering wilde gisteren niet reageren op berichten dat er tussen Den Haag en Parijs diepgaande meningsver schillen bestaan over de manier waarop het drama kan worden op gelost. De Franse regering zou alle medeverantwoordelijkheid voor een oplossing van zich afschuiven en duidelijk te kennen hebben gege ven dat een oplossing op Nederlands grondgebied bereikt moet worden. De Franse weigering een Franse be manning voor de Boeing beschikbaar te stellen die de Japanners even tueel voor hun vertrek uit Nederland willen gebruiken en de blokkade van* de Franse vliegvelden wijzen in die richting. Volmachten De beslissing van minister Van der Stoel gisteravond niet naar Parijs te gaan voor het afgesproken EG- overleg werd door de Franse pers in die verband uitgelegd als een bewijs van de irritatie tussen Den Haag en Parijs. Anderzijds verklaarde minister De Gaay Fortman gistermiddag dat de hoge Franse autoriteit, die momen teel op het crisiscentrum in Den Haag bij de beleidsvoering is betrok ken. voldoende volmachten heeft en daar nog geen gebruik van heeft hoeven te maken. Deze hoge Franse autoriteit is mogelijk de Franse on derminister voor buitenlandse zaken, Bernard Destremeau. Deze had zon dagavond een gesprek met de Fran se minister van binnenlandse zaken Michel Poniatowski. Korte tijd later vertrok van Orly een vliegtuig met 'een hoge autoriteit' naar Schiphol. Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL Op Schiphol staat nog steeds een Boeing 707 van Air France gereed, beschikbaar gesteld door de Franse regering, om de drie Japanners, die nu al ruim drie dagen de Franse am bassade in Den Haag bezet houden, zonodig een vrije aftocht te verlenen. Zo nu en dan liet een Japanner zich voor het raam zien. maakten agenten uitstapjes naar de ambas sade en bezochten ministers de ne derzettingen op het Lange Voor hout. Onder hen was defensiemi nister Vredeling, die een kijkje nam bij de Bijzondere Bijstands Eenheid en de scherpschutters van de rijkspolitie, en de minister van binnenlandse zaken De Gaay Fort man. Familieleden Een drie-koppige bemanning van Transavia, die zich op verzoek van de Nederlandse regering vrijwillig beschikbaar heeft gesteld, heeft in middels met dit toestel in dichte mist gisteren een proefvlucht ge maakt. Dit omdat het instrumenta rium van de cockpit iets afwijkt van dat van de Boeing, waarmee Transavia als enige Nederlandse maatschappij normaal vliegt. Voor een eventuele vlucht met de Ja panners was het noodzakelijk, dat de vliegers van tevoren enige erva ring met dit type toestel zouden op doen. De Franse bemanning, die de Boeing gisternacht op Schiphol aan de grond zette, is kort daarna met een van de twee op het vliegveld aanwezige Mysterès naar Parijs te ruggevlogen, omdat de Franse rege ring elk risico wilde vermijden, dat opnieuw Fransen het slachtoffer zouden worden van een gijzeling. Om half vijf gistermiddag keerde dit toestel weer op Schiphol terug. Gevangene De uit de Franse Santè-gevangenis naar Schiphol overgevlogen Japan ner Yoetaka Foeroeya (25) één van de eisen van de Japanners heeft tot nu toe geen bed gezien. De laatste 24 uur maakte hij een suffe indruk en viel voortdurend in slaap. Gisteravond heeft een Schip- hol-wagen, uitgerust met een air conditioning-systeem via slurven frisse lucht geblazen in de Mystère. waarin hij wordt vastgehouden. omdat hij het benauwd begon te krijgen, evenals de twee Franse veillgheidsagententen, die hem geen moment uit het oog verliezen. Deze agenten willen hun gevangene onder geen beding loslaten. Zij staan erop. dat hij in of bij de Mystère wordt vastgehouden. Wel gaan ze ermee akkoord, dat hij wanneer dat nuttig wordt geacht, vla de telefonische verbinding van af het platform overleg pleegt met zijn drie landgenoten in de Franse ambassade. Zijn enige 'uitstapje' was tot nu toe het gistermorgen vroeg Inspec teren van de Boeing 707 van Air France, die toen stond opgesteld ln een hangar. Na een twee uur-du- rende inspectie naar verluidt de voorwaarde voor de vrijlating van twee meisjes uit de Franse ambas sade werd hij teruggebracht naar de Mystère. Helikopters De Havendienst van Schiphol heeft gisteren alle 35 'Aviobruggen' in de hoogste parkeerstand gezet. Dit ge beurde. zo werd meegedeeld, uit veiligheidsoverwegingen. Niemand kan nu meer op het platform ko men. waar vliegtuigen komen aan rijden. Verder zijn op Schiphol twee helikopters aangekomen van de Marine-luchtvaartdienst, die daar 'gereed worden gehouden ten behoeve van de rijkspolitie'. De toestellen zijn geparkeerd op het Noord-west-platform bij de ln aan bouw zijnde vierde pier Alle familieleden van de overgeble ven negen gijzelaars bevinden zich vanaf zondagmiddag in het minis terie van Buitenlandse Zaken, waar voor hen een opvangcentrum is In gericht. Naar verluidt zou het gaan om omgeveer twintig personen, maar zekerheid hieromtrent is niet te verkrijgen, omdat het ministerie hermetisch gesloten blijft voor ie dereen die niet direct bij de zaak betrokken is. Binnen het gezichtsveld van de ter roristen op de vierde verdieping van het ambassadegebouw mag zich sinds half zes gistermiddag nie mand meer laten zien, zo hebben de Japanners via hun communica tiekanaal met het ministerie van Justitie laten weten. Het NOS-ge- bouw komt daardoor op een 'el- land': alle omringende straten en pleinen zijn hermetisch afgesloten. won Schiphol was geland. Daarin zou een hooggeplaatste Franse ambte naar de geëiste documenten bij zich hebben, die bij de arrestatie van Foeroeya. om wie de hele zaak draait, in beslag waren genomen. De laatste belangrijke els van de Japanners zou daarmee immers zijn ingewilligd en de tijd was gekomen dat ze. al dan niet met enkele gijzelaars, de ambassade zouden verlaten. Vanuit Schiphol is later overigens tegengesproken dat de bedoelde Mystère zou zijn geland. Vrijlating Medicijnen Voor de derde keer sinds de afgelo pen vrijdagmiddag half vijf zijn medicijnen gebracht. Zoals we al meldden bevinden zich onder de gijzelaars een hartpatiënt en een diabeticus. De medicijnen die gister avond om half negen vla een koord de verdieping bereikten schijnen overigens niet voor deze mensen bestemd. Er ls aspirine en jodium geleverd. Een reeks van activiteiten van de leden van het Japanse Rode Leger op de vierde verdieping van de Franse ambassade en van de politie maakte de tientallen binnen- en buitenlandse journalisten zenuw achtig en ongedurig. Om half een in dezelfde nacht verscheen ver scheidene keren een man met een bril voor een van de ramen op de bezette verdieping. Een uur later verwijderden drie agenten een poli tieauto van voor de Franse am bassade: de tweede auto zou later ook weggehaald worden. De spanning steeg toen de Haagse burgemeester Marijnen en de hoofd commissaris van politie Peyster de persmensen in het NOS-gebouw, dat schuin tegenover de Franse ambassade ligt, waarschuwden dat zij voor eigen risico in het schoots veld van de Japanners uit de ra men hingen. Er moest wat gebeuren, vooral toen ook nog het gerucht van kracht Tegen half vier nam het mobilo foonverkeer van de uitkijkposten rond de Franse ambassade toe. Er zou een geweerloop uit het raam ste ken. Inmiddels had zich rond de hoofdingang van de Amerikaane ambassade een kordon agenten opgesteld, hetgeen het vermoeden deed rijzen dat premier Den Uyl een bezoek aan het Voorhout zou brengen. Maar een woordvoerder van de politie verzekerde de toege stroomde pers. dat bij de Ingang van de Franse ambassade binnen kort veel meer te zien zou zijn. Op dat moment verwachtten velen dat de hele groep van elf gijzelaars het ambassadegebouw zou verlaten. Slechts twee van hen deden dat evenwel, een paar minuten voor vier. Ondersteund door vier rechercheurs kwamen de 22-Jarige telefoniste G. Geerling en de evenoude secre taresse J. Fleur de Franse ambassade uit. In de Amerikaanse ambassade concludeerden een psychiater en een arts, dat de vrou wen geestelijk een forse opdoffer hadden gehad maar lichamelijk nog in redelijke gezondheid verkeerden. Per brancard zijn de belde vrouwen kort daarna naar een onbekende plaats vertrokken. Daarvoor hebben ze de politie nog kunnen meedelen dat de Japanse terroristen zich niet hebben misdragen en evenmin een agressieve indruk maken. Incident Een incident deed zich voor toen de ouders van een van de vrijgela ten gijzelaars de Amerikaanse ambassade uitkwamen. Een twin tigtal fotografen en filmers dron gen zo sterk op dat zelfs het kordon agenten rond de volledig afgeknapte ouders niet kon voor komen. dat de groep hoe langer hoe verder van de auto afraakte, die blijkbaar toch te ver van de ambas sade-uitgang stond opgesteld. En kele agenten deelden rake klappen uit aan een opdringerige fotograaf van een Frans persbureau. De Fransman zag zijn camera uit zijn handen geslagen en vocht kort te rug. De politie wist de situatie snel weer te kalmeren. DEN HAAG Een verdere concen tratie van de veemarkten in Neder land is noodzakelijk om het exploi tatieverlies van de markten zoveel mogelijk terug te dringen. Vooral in het oosten van het land Is deze concentratie gewenst. Dit staat in een rapport, dat het Rotterdamse bureau KWW heeft uitgebracht in opdracht van het ministerie van landbouw en visserij. Uit het rapport blijkt dat in 1974 het netto-exploitatieverlies van de veemarkten samen 2.2 miljoen gul den zal zijn. De verliezen zijn met name geconcentreerd in de mark ten van Groningen. Leeuwarden. Hoogeveen en Utrecht. De markten in Zwolle. Leiden en Den Bosch zijn de enige zonder verlies. Het rapport geeft richtlijnen aan. waardoor een jaarlijkse kostenbe sparing van ƒ3.8 miljoen mogelijk moet zijn. Verkleining van het aan tal markten speelt daarbij een be langrijke rol. In verband daarmee wordt erop gewezen, dat afgezien van een eventuele sluiting van Suikercampagne Nog geen geld voor Wageningen kreeg begint 23 september wereldhandelscentrum fiat voor Van onze correspondente BERGEN OP ZOOM Op maan dag 23 september beginnen de Westbrabantse suikerfabrieken aan hun jaarlijkse canipagne die naar 'schatting twaalf weken zal duren. Het is de verwachting dat het sui kergehalte dit jaar iets onder het tienjarig gemiddelde van 14,14 pro cent zal liggen. Oorzaken hiervan zijn het droge voorjaar en een 'ver geldingsziekte' die op dit moment in Zuid-west Nederland heerst. Ge schat wordt dat in totaal ruim drie miljoen ton suikerbieten ter ver welking zal worden aangeboden. Dit oogstcijfer is tot hetzelfde ni veau als andere jaren Groningen en Hoogeveen overige sluitingen nauwelijks extra trans portkosten voor de veehouders met zich mee zullen brengen. AMTERDAM Er zit nog geen schot in de financiering van het wereldhandelscentrum, dat volgens de plannen zal moeten verrijzen aan de Prinses Irenestraat in Am sterdam. Volgens voorzitter E. G. Stijkel van de stichting World Trade Centre Amsterdam is de markt voor de financiering van dit soort projecten op het ogenblik door de stijgende rente bijzonder ongunstig. De Insti tutionele beleggers aarzelen zich vast te leggen en kijken de kat uit de boom. 'Ik heb de laatste maan den niet eens de moeite genomen mensen te benaderen', aldus de heer Stijkel. In het afgelopen voorjaar kwam de stichting tot overeenstemming met de gemeente Amsterdam over de plaats van vestiging en de finan ciële en Juridische opzet van het centrum. In maart werd de hoop uitgesproken dat de eerste paal voor het gebouw, dat een investe- veeteeltgebouw WAGENINGEN De minister van landbouw en visserij heeft zijn flat gegeven aan het programma van eisen voor het veeteeltgebouw van de Landbouwhogeschool in Wage ningen. In het bouwprogramma van 1973 van de hogeschool staat dit gebouw als nummer 1 op de prioriteitenlijst. In dat Jaar raamde men de bouwkosten op ongeveer negen miljoen gulden. De akkoordverklaring van de mi nister werd bekend gemaakt door de secretaris-generaal van het de partement bij de opening van het gebouw 'blotechnlon' van de LH. In dat gebouw zijn ondergebracht de vakgroepen levensmiddelen techno logie. waterzuivering en toxicologie. ring van ongeveer 150 miljoen zal vergen, ln de loop van 1975 de grond ln zou kunnen gaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11