'Boycot Outspan' maakte publiek een stuk bewuster dichtbij rsss hoolmeester (1) ■ankrijk et gestolen auto gen gevel huis ht Chilenen naar chnische Hogeschool Rooimeester (2) het weer Eerst zonneschijn weerrapporten de moeder van de daklozen sportpreek getty )UW KWARTET ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1974 BINNENLAND T5/K7 Dmmentaar P'essiS: financieren van actie blijft groot probleem is (soms) aantrekkelijk: het ook gevaarlijk zijn. Dat hebben ondervonden toen wij deze week commentaar over de Zuidmoluk- besloten met het citaat: 'men niet te hopen om te onderne- noch te slagen om te volharden' dat citaat toeschreven aan Willem Oranje. hoofdredacteur van het Friesch blad (dat is de heer Hendrik Al- maakt ons er echter in de com- itaar-kolom van zijn krant op at- ItrOkkl "°r"<,nc 'n Aa ^riotfAn r»f m: 'Z( oortrel ziekenl, :?wvoi dal ïomische unie uit het slop te halen un totstandkoming van een mone- en politieke unie te versnellen, voorstellen zouden dan nog dit op een nieuwe topconferentie van rijk, de nieuwe voorzitter van de der ministers van de EG, blaakt ijver om nu eindelijk eens iets vs uit Europa te smeden. Het t voor aanstaande maandag de ringsleiders van de negen landen Gemeenschap aan een diner op ilysée ontboden voor een infor- gedachtenwisseling over de toe- ist. Daarna hoopt het weldra met ijnde voorstellen te komen om de koioi spij ra bei ijpt u Negen moeten worden behandeld. zei z teger jen, keer' i bet zij di bil iident Giscard d'Estaing heeft zich zijn plannen verzekerd van de "in van de machtigste partner: de itduitse Bondsrepubliek, ding hebben Giscard en bonds- ijselier Helmut Schmidt blijkbaar Jat hfieen: een opmerkelijke minachting de Europese Commissie in Brus- Het blijkt uit Schmidts vernieti- j1 geil de opmerkingen over het Europese iet en btenaren-apparaat. Maar het blijkt overbiira[ ujt het feit dat Giscard niet de eite heeft genomen om de voorzit- van de Europese Commissie, Xa- Ortoli, ook aan tafel te noden, de Franse plannen voor de toe- it ook mogen inhouden, voor een iterking der bestaande Europese ellingcn is daarin blijkbaar geen Wat er organisatorisch moei- werd bereikt, wordt door Gis- volstrekt genegeerd. Het valt ook moeilijk in te zien wat card méér te bieden heeft dan een schien wat intensievere voortzet- van de ministeriële reünietjes, van tot tijd afgewisseld met topconfe- ties, die meer opvallen door hun irdenrijkdom dan door gemeen- ippelijke actie. ELDOORN Na een Vrij woeste itervolging is de 32-jarige Duit- Karl H. gisternacht met een tolen auto tegen een gevel ge- gen en op slag gedood. De man iet de macht over zijn stuur ver en zijn. Het ongeluk gebeurde op Arnhemseweg in Apeldoorn en zo'n schok dat de betreffende 'el zwaar werd beschadidgd en est worden gestut. De bewoners i het pand. bewoond door de nilie Haan, liepen geen letsel op. politie van Arnhem had een tip legen dat een auto op een ro lde tegen de normale verkeers- hting inreed. SCHEDE Het bestuur van de tonische Hogeschool Twente wil acht Chileense vluchtelingen jaar de mogelijkheid bieden tenschappelijk onderzoek te ver- hten aan één van de afdelingen de school. Hiermee heeft het geschoolbestuur de toezegging die rector magnificus van de THT o september aan vertegenwoor- ers van gevluchte Chilenen heeft daan, bevestigd. dat nergens in de brieven of ïëm, z ïlaten papieren van Willem van ,rde m nje dit gezegde te vinden is. is afkomstig van Jules Verne, die één van zijn romanfiguren in de B.S.A ad legt en het deze romanfiguur ing A< tr op zijn beurt in de mond laat t3ec^1je:een van de grote Zwijger, woordi t i pul wi gevonden van Jules maar benzii iurlijk historisch volstrekt onbe- erdaa< ïwbaar. Wij nemen graag notitie de correctie van Algra, want tot ndevorming voorkomen is mede van de taken van de journalistiek. hoofdredacteur van het Friesch gblad wijdt in zijn krant een be- ouwing aan de verscheidenheid van dagbladpers en de pogingen van ister Van Doorn deze verscheiden- te bewaren. heer Algra herinnert dan aan dé vergeefse poging van de minis- het dagblad De Tijd te behouden 'voorlopig jaar op jaar twee oen aan rijksgelden te verstrekken het blad boven water te houden, heeft niet geholpen. Het geld is en de krant ook', schrijft dan de ifdredacteur. is een misverstand. De krant is weg, maar het geld niet. De iter heeft weliswaar de eigenaren De Tijd financiële hulp toege- d, maar van dat aanbod is geen ruik gemaakt. Er is met De Tijd cent rijksgeld verdwenen, signaleren dit hier even nadrukke- want legendevorming voorkomen lede één van de taken Van de nalisliek. door Kees de Leeuw 'Ik wil graag sinaasappelen heb ben, maar geen Outspan'. Er wordt niet vreemd meer opge keken, als je dat in de winkel tegen de groenteman zegt. Hij weet ook al zegt hij zich niet met politiek te bemoeien wat je bedoelt en waarom je geen Zuid-Afrikaan uit wil persen. Dat is te danken aan de Boycot Outspan Aktie (BOA), die in 1972 opgericht, zich voor het tweede achtereenvolgende jaar inspant om samen met Wereld winkels en Zuidelijk Afrika- groepen een groot publiek be wust te maken van de situatie in Zuid-Afrika met als uitgangs punt en aangrijpingspunt de Outspan citrusvruchten. Daarvoor wordt in eerste instantie het wapen van de boycot gehan teerd. Een wapen, dat in rechtse kringen nogal wat weerstanden op roept, omdat men daar vindt, dat de consument vrij moet zijn, maar waarbij dan wel de onvrijheid van de zwarte (meerderheids-) bevol king in Zuid-Afrika uit het oog wordt verloren. Toch kan wel ge zegd wordén, dat de boycot als actiemiddel over het algemeen wordt geaccepteerd, althans niet meer op dat verzet stuit als in voorgaande jaren. Een belangrijke factor is daarbij de informatie ge weest. In die jaren zijn zo'n 400.000 folders verspreid. Er zijn boekjes verschenen over hét waarom van de boycot en de BOA heeft docu mentatiemappen samengesteld, die aan duidelijkheid niets te wensen over laten. 'Ontucht' Esau du Plessis (36). landelijk be stuurslid van de BOA, wil dan ook met nadruk nog eens zeggen, dat de Boycot Outspan Aktie niet al leen een consumentenactie is, maar daarnaast en vooral ook een actie voor bewustwording, waarbij infor matie en publiciteit onontbeerlijk is. Esau du Plessis, schrijver van het boekje 'Outspan: bouwstenen voor Apartheid', woont sinds 1966 in Nederland. Hij is als weten schappelijk medewerker verbonden aan het Afrika Studiecentrum in Leiden. Zelf afkomstig uit een 'ge mengd' huwelijk weet hij wat het is om Zuidafrikaan te zijn. Hij is ge trouwd met een Nederlandse vrouw, heeft twee kinderen en mag, afge zien van zijn strijd voor de bevrij ding van Zuidelijk Afrika, alleen daarom al niet dit land binnenko men. Dit omdat hij de wet op gemengde huwelijken heeft over treden en daarnaast de zogeheten 'Ontuchtwet', die seksuele omgang met personen van een ander (lees: blank) ras strafbaar stelt. (ADVERTENTIE) Esau du Plessis: reële bedreiging OOK DE APARTHEID ZAL VERDWIJNEN Help daaraan mee steun de BOYCOT OUTSPAN AKTIE Giro 2648800 t.n.v. BOA, Pasteurstraat 26, Leiden. Tel. 01710-42124. Esau du Plessis is echt niet onte vreden over de manier, waarop de actie tot nu toe is verlopen. 'Vorig jaar hebben we vooral landelijk veel publiciteit gehad en dat heeft er mede toe bijgedragen, dat veel grootwinkelbedrijven zijn omge gaan. Ook dit jaar hebban de voor naamste grootwinkelbedrijven toe gezegd geen Outspan te zullen ver kopen. Deze bedrijven lenen zich ook erg goed voor het voeren van acties, omdat ze goed zijn georgani seerd en de top een beslissing neemt, die geldt voor alle filialen'. Moeilijker ligt het bij de vrijwillige filiaalbedrijven, zoals bijvoorbeeld De Spar met bijna 1100 zelfstandige detaillisten, die zelf kunnen beslis sen of ze wel of niet Outspan verkopen. Nederland kent zeventien van dergelijke filiaalbedrijven. De citrus-inkoop gebeurt hier op regio naal niveau (grossier) of zelfs plaatselijk (winkeliers). Verder heb je nog de ongeorganiseerde kruide niers en de aardappelen-, groente en fruitzaken (AGF). De BOA is dan nu ook hard bezig grossiers en inkoopverenigingen ervan te over tuigen, dat het beter is geen Out span op te nemen in het assorti ment. Twee van Nederlands groot ste importeurs van zuidvruchten. Velleman Tas N.V. en. Van den Brink, beide gevestigd in Rotter dam, hebben trouwens al laten we ten dit jaar geen Outspan te zullen invoeren. De Boycot Outspan Aktie speelt zich daarom dit jaar voornamelijk op plaatselijk niveau af. De actie groepen daar zijn bezig met het bewerken van grossiers, inkoopver enigingen en de ongeorganiseerde kruideniers, zodat ook de publiciteit zich voornamelijk beperkt tot regi onale en plaatselijke pers. Zo heeft de raad van Alkmaar eind augustus nog een motie aangenomen om de BOA te steunen. Alleen de VVD en een vertegenwoordiger van Stads belang stemden tegen. Geen reclame Opmerkelijk is, dat er in Neder land, zoals in vroegere jaren wel het geval was, nauwelijks openlijk reclame wordt gemaakt voor Out span. Dit omdat men vreest, dat teveel propaganda het actievoeren alleen maar versterkt. Afgezien van een prijzenactie voor kruideniers om de verkoop te bevorderen, wordt er niet aan reclame gedaan, en ook de Outspan-meisjes hebben in tegenstelling tot bijvoorbeeld Duitsland, Nederland nog steeds niet bezocht. Hoewel Esau du Plessis, zoals al gezegd, niet ontevreden is over het verloop van de actie, wil dat niet zeggen, dat de BOA geen proble men heeft. Met name het probleem om de actie te financieren. 'De actiegroepen zelf hebben vaak geen geld en we zijn daarom voorname lijk afhankelijk van particuliere giften', zegt Esau du Plessis. 'Daar bij komt dat het papier erg duur is geworden de laatste tijd. Gelukkig hebben we nu sinds kort subsidie gekregen van de Nationale Com missie voorlichting en bewustwor ding ontwikkelingssamenwerking voor een bedrag van ten hoogste 15.000 gulden. Daarnaast wordt de BOA ook gesteund door de X min Y-beweging. Die 15.000 gulden lijkt veel, maar ondanks al het vrijwilli gerswerk zijn de kosten erg hoog'. Kerken De BOA heeft ook subsidie-aanvra gen ingediend bij de generale dia- konale raad der Nederlandse Her vormde Kerk 2.000) en het alge meen diakonaal bureau van de Ge reformeerde Kerken in Nederland 1500). Van de hervormden heeft men nog niets gehoord, maar de gereformeerden lieten weten, dat 'uitvoerig door deputaten is gedis cussieerd over de vraag of een eventuele steunverlening wel past in de beleidsoverwegingen betref fende het Werelddiakonaat. zoals die in onze kring zijn vastgesteld. Deputaten kwamen na rijp beraad tot de conclusie, dat dit niet het geval is'. En dat terwijl vorig jaar een subsidie van 500 aan de BOA wel werd goedgekeurd. Kennelijk zijn de deputaten over het beleid anders gaan denken. De BOA is overigens van plan in ieder geval tot december gewoon door te gaan om plaatselijke groe pen te stimuleren actie te voeren. Voor een nieuwe impuls zal daar naast ook de Vredesweek 1974 zor gen, die van 22 tot 29 september wordt gehouden onder het motto 'Nieuwe wapenfeiten'. In de Vredes- krant zelf, maar ook in de brochu res 'De macht van twee of drie' en 'Investeren in rechtvaardigheid' wordt uitvoerig aandacht besteed aan Zuidelijk Afrika en acties hier. 'Die hele week zijn we druk bezet', aldus Esau du Plessis, ómdat we al door veel groepen gevraagd zijn om te komen praten'. Niet geheel vrij Du Plessis houdt het overigens niet voor mogelijk, dat heel Nederland Outspan-vrij zal worden in de toe komt. 'Nederland onderhoudt ge woon betrekkingen met Zuid-Afrika en een wettelijke basis voor econo mische sancties, zoals bijvoorbeeld door de VN uitgevaardigd tegen Rhodesië, ontbreekt nu eenmaal. Dat maakt het moeilijker om actie te voeren en het enige wat we kunnen doen is de actie internationaal uit breiden'. Wat dat betreft zijn er goede contacten met groepen in West-Duitsland, Engeland en nu ook België, waar voorbereidingen worden getroffen voor een groot scheepse actie volgend jaar. Dit omdat als gevolg van de Boycot Outspan Aktie in Nederland de ex port naar België, die via Rotterdam loopt, enorm is toegenomen. Belang rijk is daarbij dat het informatie materiaal van de BOA zij het vertaald daarvoor grotendeels gebruikt kan worden. Esau du Plessis wijst er verder op. dat de ontwikkelingen in Zuidelijk Afrika, sinds de gebeurtenissen in Portugal in april, ook grote conse quenties zullen hebben voor het Apartheids-regime. 'Het is nog steeds het machtigste regime in heel Zuidelijk Afrika en geen land kan werkelijk vrij zijn, als dit land niet bevrijd is, omdat het een reële bedreiging vormt voor heel Afrika. Veel mensen in Nederland verstaan onder Zuid-Afrika nog iets anders. Ze hebben het dan over blank Zuid-Afrika. Je moet goed begrij pen, aldus Esau du Plessis, dat ik niet anti-Zuid-Afrika ben. maar pro. Ik bedoel er dan wel echter het andere, zwarte Zuid-Afrika mee'. Van onze weerkundige medewerker Vandaag zal de zon uitvoeriger schijnen dan gisteren, toen uitge breide bewolking over Nederland dreef. Dat het vandaag liet geval is komt door de werking van een zwakke rug van hogere druk. Erg lang zal deze het weer niet kunnen bepalen want een IJsland-depressie dringt meer en meer naar de Britse eilanden op. Daardoor wordt het weer wisselvalliger met regen en toenemende zuid tot zuid-westelijke wind. vermoedelijk in de loop van zondag. De temperatuur blijft aan vankelijk aangenaam met 19 tot 22 graden Celsius maximaal, maar na de passage van een Iers koufront komt het kwik niet hoger meer dan 16 tot 18 gr. C. Onze Amsterdamse medewerker past een eenvoudige methode toe om de kwaliteit van de zomer uit te drukken. Hij houdt geen rekening met meerdere factoren zoals neer slag en zonneschijn (te ingewikkeld voor de man in de straat) maar alleen met een gemiddelde dage lijkse maximumtemperatuur. Met behulp van deze vuistregel blijkt de afgelopen zomer met 20.1 beter ge weest te zijn dan 1972 (19.9). Van de 125 voorgangers van 1974 waren er 109 beter, veertien slechter en twee gelijk. De slechtste zomer se dert 1849 was die van 1956 (18.6). 1974 neemt in dit rijtje afnemend in slechtheid met 1864 en 1961 de vijftiende, zestiende en zeventiende plaats in (20.1). Normaal is 21.5. De beste zomer is 1868 (25). ge volgd door 1947 (24.8) 1859 (24.7), 1857 (24.3) 1873 en 1911 (23.6). 1899 (23.4). 1858 (23.3) en 1959 (23). De tabellen bewijzen dat slechte en goede zomers vaak op een kluitje bij elkaar liggen. Bin nen de twaalf jaar (1954 tot 1965) vinden we vijf slechte zomers, bin nen de vier jaren (1888 tot 1891) 'lOOO AL&KRS TüNI ANP/KNMI 13-?"74 *3 wr( zelfs drie. Bij de fraaie zomers al weer een mooie groepering: 1857, 58 en 59. Toelichting: de gemiddel de maximumtemperatuur voldoet vrij goed en is minder arbitrair dan het aantal zomerse dagen. Als in één zomer het etmaal-gemiddel de van de temperatuur over juni, juli en augustus precies conform het langjarige gemiddelde ligt maar de zon schijnt meer dan normaal, dan is vrijwel zeker de gemiddelde maximumtemperatuur boven nor maal. Er is volgens briefschrijver reden deze als norm te nemen want voor ons gevoel is een zomer met normaal etmaalgemiddelde en meer dan normale zon mooi. Het omgekeerde klopt ook. zonnige perioden max. neer- weer temp. slag Amsterdam licht bew. 21 8 De Bilt mist 23 2 Deelen mist 24 0 Eelde mist 23 9 Eindhoven mist 26 0 Den Helder regen 19 5 Luchth. Rtd. zwaar bew. 22 5 Twente licht bew. 24 3 Vlissingen zwaar bew. 20 5 Zd.-Limburg onbew. 28 0 Aberdeen mist 16 0.4 Athene onbew. Barcelona licht bew. 26 0 Berlijn half bew. 22 0 Bordeaux regenbui 29 0.6 Brussel onbew. 28 0 Frankfort zwaar bew. 26 0 Genève mist 24 0 Helsinki licht bew. Innsbrück licht bew. 26 0 Kopenhagen regen 19 0.4 Lissabon licht bew. 24 0 Locarno mist 24 0 Londen geheel bew. 22 3 Luxemburg licht bew. 26 0 Madrid licht bew. 31 0 Malaga zwaar bew. 27 0 Mallorca onbew. 29 0 Milnchen onbew. 25 0 Nice onbew. 26 0 Oslo licht bew. 20 0.1 Parijs licht bew. 29 0 Rome onbew. 28 0 Split onbew. 28 0 Stockholm onbew. 19 0 Wenen onbew. 25 0 Züricht licht bew. 27 0 Casablanca zwaar bew. 24 0 Istanboel licht bew. 25 0 Las Palmas onbew. 28 0 New York Tel Aviv onbew. onbew. Hoog water van 15 september: Vlissln- gen: 1.00-13.21 Harlngvlletsluizen: 2.25- 14.54 Rotterdam: 3.40-15.46 Schevonin- Delfzljl 10.59-23.39. Hoog water van 16 september Vlisslngen: I.42-14.03 Harlngvlletsluizen: 3.13-15.39 Rotterdam: 4.29-16.31 Schevenlngen: 2.49- 15.13 IJmulden: 3.22- 15.46 Den Helder: 8.04-20.51 Harllngen: 9.58-22.57 Delfzijl: II.47 - onder redactie van loessmil India. Een land waar niet het geld op straat ligt, mar de ar moede Armoede in de gedaante van miljoenen mensen die in de grote steden leven zonder een dak boven hun hoofd, zonder iverk, zonder behoorlijke kleren, zonder één cent, zonder eten, zonder toekomstverwachting. Die 's morgens van hun harde slaapplaats op de straatstenen opstaan zonder te weten hoe de nieuwe dag door te komen. Of niet meer opstaan. Ziek. ster vend, al overleden, zo zijn er elke ochtend wel. Calcutta is een van die steden. En daar opende moeder Teresa in 1952 een huis. Het Huis voor de Stervenden. Zij en haar zus ters halen de stervenden uit de straten van Calcutta en brengen ze naar het huis, waar de armen ten minste, zoals moeder Teresa het uitdrukt, in het gezicht van een liefdevol gelaat kunnen sterven. De eerste vrouw vond ze zelf en raapte haar gewoon op: de vrouw was al half door de ratten en mieren opgegeten. Sinds dat moment zijn er meer dan 23.000 doodzieke, uitgeteerde mensen binnengebracht, van wie door de goede zorgen van moe der Teresa en de haren ongeveer de helft in leven konden blijven. Deze 'moeder van de daklozen' is nog maar pas in ons land op bezoek geweest. Ze is in Skopje (Joegoslavië) geboren en is nu 69 jaar. maar dat belet haar niet om de hele wereld af te reizen en. zoals tijdens haar recente reis door Europa, overal lezingen te houden (hier voor de raad van kerken) en in die landen de leden van haar internationale associatie van medewerkers te ontmoeten. Die medewerkers zoeken in eigen land pleegouders die de opvoeding van arme kin deren elders willen bekostigen: ons land telt nu 1200 van zulke pleegouders. Wie alles over het werk van de wereldbekende zuster wil weten, kan er nu een boekje over lezen, De man die vanavond en morgen ochtend op de kansel van de rooms-katholieke kerk van II- pendam staat, zal zeker geen soutane dragen. Wel misschien een trainingspak, maar vermoe delijk gewoon zijn sportieve, goeie gelegenheidskostuum. Want de predikant in deze dien sten is scheidsrechter Frans Derks, bekend van kranten, ra dio en t.v. en ook van het voet balveld. Omdat de voetbalvereniging II- pendam het vijf achtereenvol gende keren tot kampioen van de afdeling heeft gebracht en evenveel malen is gepromoveerd, vond Ilpendams pastoor Mijer de tijd rijp om de scheidsrechter uit te nodigen in zijn kerk te komen spreken. Onderwerp: sport en geloof. Sport staat wel iswaar voorop, maar of Derks het ook zo bedoelt moet nog uit zijn 'preek' blijken. Voetballers lie Frans zondag op het veld missen, mogen best naar de kerk ■tomen. geschreven door de Engelsman Malcolm Muggeridge. van wie het 1KOR onlangs de t.v.-serie 'ln de voetsporen van Paulus' uitzond. Het boekje heet 'Iets moois voor God', is uitgegeven door Van Spijk in Venlo en kost 7,50. Het met veel foto's gexl- lustreeerde beokje, zegt Mugge- ridgde zelf, is niet gewoon een biografie. Het gaat over moeder Teresa en de religieuze orde die zij gesticht heeft. Het boekje is grotendeels gebaseerd op een film die hij in Calcutta maakte over hetzelfde onderwerp; behal ve het verslag van zijn ervarin gen is er ook een vraaggesprek in weergegeven. Natuurlijk staat er wat historie in, hoe moeder Teresa tot haar roeping kwam en hoe het werk zich heeft uit gebreid tot hulporganisatie in Calcutta en andere steden in India en ook andere landen, tot- Venezuela. Vietnam en Australië toe. En als moeder Teresa altijd in de weer met armen en zieken, zelf aan het woord is. lees je dit: 'De ergste ziekte dezer da gen is niet melaatsheid of tu berculose, maar veeleer het ge voel van uitgestoten te zijn. on verzorgd en door iedereen verla ten' En op de vraag wat doet u nu eigenlijk voor die stervende mensen? 'In de eerste plaats willen wij ze het gevoel geven dat zij welkom zijn; wij willen ze laten weten dat er mensen zijn die echt van ze houden, die hen echt nodig hebben, op zijn minst in die paar uur die zij nog te leven hebben, zodat zij de menselijke en goddelijke liefde leren kennen'. 'Moeder Teresa belichaamt voor mij de daadwerkelijke christelij ke liefde' zegt Muggeridge aan het slot van zijn boekje. Ondanks alle twijfels daarover gaven we een paar weken gele den al het berichtje door dat Paul Getty III, achttienjarige Kleinzoon van de gelijknamige, stokoude oliemiljardair, van plan was te trouwen met het West- duitse fotomodel Martine Za- cher. Vrienden van de vorig jaar ontvoerde Paul, voor wie zijn familie naar verluidt na ont vangst van een rechteroor meer dan een miljoen Engelse ponden als losprijs betaal zou hebben, geloofden tot het allerlaatste moment niet dat hij echt met Martine zou trouwen. Misschien omdat ze zeven jaar ouder is dan Paul of omdat ze al geschei den is en moeder van een doch tertje. of misschien wel omdat Paul zelf zich wat aarzelend ge droeg. Maar donderdagavond twijfelde niemand meer, toen Paul met Martine aan de arm het gemeentehuis van het Itali aanse plaatsje Sovicille binnen schreed en de plaatselijke burge meester het paar echt in de echt verbond. Sovicille ligt vlakbij Siena, waar mevrouw Gail Har- ris Pauls moeder een aar dig buitenhuisje heeft. In de vil la is voorlopig wel een vleugel voor het jonge gezinnetje be schikbaar. Dit grijpgrage dier is een klapperdief, in wat meer parlementaire taal ook wel kokospalmkreeft geheten. Het hoort thuis op de Nieuwe Hebriden, maar sinds een paar dagen ook in het dierenpark Wasse naar. Een uitzondering, want klapperdieven worden maar zelden in dierentuinen gehouden. Het dier, een landbewoner, kan wel een halve meter lang worden. De kreeft voedt zich voornamelijk met kokos noten en behalve die ook met dode vissen en vruchten. Hij klimt zelf in de kokospalm om de gewenste lekkernij te bemachtigen en breekt met zijn ijzersterke scharen de keiharde noten makkelijk open. En ook voor een stevig blik zie foto gaat de klapperdief geen schaar opzij. Niet voor niets heeft het Wassenaarse dierenpark een apart heel solide verblijf voor hem in het junglehuis ingericht. 'Dus u dacht, dat de witte streep middenop de weg voor fietsers was.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7