Weinig evangelische ^inspiratie meer aan Vrije Universiteit' PSP slijpt de messen weer Vergeef mij, Natasja mm Werk geëist op elk gebied Bruynzeel Suriname voorlopig gesloten Uitgeverij T. Wever B.V. f h g1 fan Zuthem neemt ontgoocheld afscheid luit antiekoof it Doorn fcrecht 'a METZLER- Mary Zeldenrust wil bemiddelaars in conflict NVSH „Argenta" Super Lux: de lamp met 30 meer licht op tafel Kandidaten voor pijproker-titel, trek je terug Bezuinigingen KLM betreffen niet de vloot Spanning tussen theorie en praktijk SERGEI KOURDAKOV VERGEEF ,MIJ, BON L4 ROUW/KWARTET ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1974 BINNENLAND T3/K5 in yan onze sociaal-economische redactie AMSTERDAM 'Het klimaat op de VrijeUniversiteit in Amsterdam is weinig evangelisch inspire rend meer. Het aanvankelijke doel om bevust verband te leggen tussen wetenschap en geloof, is erworden tot een ideëel referentiekader Niemand kan erop aangesproken worden. Het is een vrij- ilijvende zaak'. (aidelijk teleurgesteld en enigszins ntgoocheld heeft prof. dr. H. J. lathem met deze nogal persoonlij- e ontboezeming gistermiddag af ield genomen van de Vrije Uni- ersltelt in Amsterdam. Prof. Van Zuttoem was elf jaar als hoogleraar n bedrijfssociologie verbonden aan e universiteit. Hij is al weer enige oaanden geleden benoemd tot loogleraar in Twente. Het verband tussen geloof en we renschap heeft mij altijd bijzonder lezlggehouden', aldus prof. Van Zu- tliem. 'Helaas heb ik echter een ifnemende lust moeten constateren cm deze zaak werkelijk serieus te nemen. Men heeft mij wel eens jezegd, dat ik zo evangelisch geïn- iplreerd bezig ben. Maar eerlijk ge- zelfs vor, dat bepaalde ideeën en opvatthgen binnen de universiteit niet \anuit het evangelie worden verklaird maar worden toegeschre ven am een bepaalde politieke ide ologie De Vrije Universiteit heeft aldus de naam gekregen van links, zondr dat nagegaan is of dat links zijn wellicht op het evangelie is gebisseerd'. werk van de vakbonden reëel ge stalte heeft gekregen. Het beeld zal daarom nog lange tijd verwarrend blijven. Hierin ligt een uitdaging voor het politieke systeem, aldus de heer Peper. Beweging Vikbe weging Ppf. Van Zuthem deed zijn ont- biezeming tijdens een weten- shapsdag die ter gelegenheid van zjn afsdheid was georganiseerd. De jotterdamse socioloog Bram Peper lield een boelend referaat over de ontwikkeling van de arbeidsverhou- Kgd, vervulde mij dit compliment dingen in Nederland. De kernvraag eerder met schaamte, omdat ik het ln z^n betoog was, of het arbeids klimaat op de universiteit als zo voorwaardenbeleid weer centraal reinig evangelisch inspirerend heb zal worden gevoerd of juist niet. De ervaren. Ik wil daar noch het lnsti- verlel<iing om dit te doen is volgens tuut van de universiteit noch be- dF- PePer nogal sterk. De vakbewe- paalde personen verwijten ove ging lijkt na de achterliggende cri- maken. Ik wil alleen met spijt cor- itateren dat het zo is'. iedenkelijk De hoogleraar noemde het 'been- lelijk', dat de universiteit ondnks deze ontwikkeling tó h de nsiruk legt op de 'confessionele betouw- baarheid' van de mensen. 'Al men die nadruk erop blijft leggei vind 11 dat er ook concreet gestate aan moet worden gegeven door er met elkaar over te discussiëren ;n door beleidsprojecten bewust te plaatsen ln het perspectief van gloof en retenschap. Die organistoris he tanpak mis ik echter. Ve»chillende leren heb ik geprobeerd r gestalte lan te geven, maar lit leverde alets op. Met schaam* denk ik daarom terug aan de sollicitatie- lesprekken die ik moet voeren en vaarin ik de confessioisle betrouw baarheid van de kanidaat moest toetsen. 'Het ongelukige eit doet zich du 1 ia een verslagg^er 0)ORN De ariekroof uit Huize Doorn, het voonralige verblijf van (e Duitse keizer Wilhelm II, is op- lelost. Door eenanonieme tip heeft ie politie de 20 Jarige Duitser P. E. C.. die al vier aar in Nederland is ingehouden. De man heeft be kend. Tevens is de a-jarige Amsterdamse bar-exploitant V. E. S. aangehou den aan wie de Duitser een deel van de buit lad verkocht Volgens de politie is hét grootste deel van de buit (onder meer een ecollectie aitleke snhifdozen, kost bare horloges en ringen en onder- •cheidinger) terecht. Alleen zijn van enkele voorwerpen de edelste nen verdvenen. (ADVERTENTIE) bril: ieders oogmerk! sisjaren verzwakt uit de strijd te zijn gekomen: het ideaal van de ene ongedeelde vakbeweging is mislukt; de werkgevers zijn in staat gebleken een krachtig front te vormen tegen vakbondseisen en het midden en hoger personeel is meer dan ooit vervreemd van de vakbeweging. De verleiding is daar om groot om het met een socialisti sche regering op een akkoordje te gooien. Tóch zal dit volgens Bram Peper niet gebeuren, omdat de roep om democratisering groter is dan ooit, de werknemers zeggenschap in de bedrijven willen en het bedrijven- Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG Mary Zeldenrust - Noordanus, oud-voorzitster van de NVSH, is op het ogenblik bezig een aantal mensen, zo'n drie tot vijf personen, te zoeken, die willen be middelen in het conflict bij de NVSH. Deze mensen zouden dan als een soort vertrouwenscommissie moeten optreden en met beide par tijen moeten overleggen. Mevrouw Zeldenrust hoopt dit weekeinde rond te komen met dit vertrou- wenscomité, waarin ze overigens zelf geen zitting wil nemeh. De oppositie heeft het idee van mevrouw Zeldenrust als zeer posi tief aanvaard. John Tiggelman, woordvoerder van de oppositie toonde zich bijzonder verheugd over deze verzoeningspoging. Hij en zijn medestanders gaan volledig akkoord met de suggesties van me vrouw Zeldenrust. die zij enkele avonden geleden deed. 'Het is altijd onze bedoeling geweest een inte- rimbestuur de kans te geven de eenheid te herstellen', aldus de heer Tiggelman. NVSH-voorzitter Bart van der Valk wilde eerst overleg plegen met zijn mede-bestuursleden voordat hij commentaar gaf op de bemidde lingspogingen van mevrouw Zel denrust. De Amsterdamse socioloog drs. \y. A. M. Teulings zette uiteen, dat de arbeiders vandaag de dag, zo zei hij zelf al niet doen, meer dan ooit noodzakelijkerwijs in beweging zul len worden gezet. Die noodzaak hangt samen met de huidige be weeglijkheid van het kapitaal. Wan neer een bedrijf bemerkt dat zijn kapitaal niet rendabel genoeg meer is, wordt het teruggetrokken uit een bepaalde vestiging en in een nieuwe geïnvesteerd. Vaak leidt dit tot massa-ontslag. Een bewijs vol gens drs. Teulings, dat de onder nemers deze ontwikkeling nog maar in beperkte mate kunnen be heersen. Arbeiders in nieuwe be drijven zijn volgens de socioloog in kapitaalsintensieve bedrijven in vloedrijker geworden, zij kunnen zelfstandig het produktieproces draaiende houden. Anderzijds zijn werknemers machtelozer geworden doordat meer en meer bedrijven fuseren en daardoor de beslissings macht bij steeds minder personen komt te liggen. Prof. Van Zuthem legde de nadruk op scholing en vorming van de werknemers. Arbeiders zijn volgens hem niet of nauwelijks in staat het bedrijfsleven te democratiseren, tenzij dat proces van buitenaf op gang wordt gebracht. In dit ver- vand besigde hij de term: 'arbei ders zijn een leeg vat'. Later zei hij spijt te hebban van deze uitsruk- king, omdat er al te gemakkelijk verkeerde conclusies aan verbonden kunnen worden. (ADVERTENTIE) voor dezelfde stroomkosten Vertegenwoordigers van allerlei door werkloosheid bedreigde groepen hebr lijk trok men op achter een groot spandoek, waarop 'voor werkgelegenheid' ben gistermiddag op het Binnenhof gedemonstreerd. Er werd werkgelegen- stond. Afgevaardigden van al deze groepen hebben gistermiddag met heid geëist voor werkloze academici, bouwvakkers, gezondheidszorgers, arbeiders en wetenschappelijke medewerkers aan universiteiten. Gezamen- verscheidene leden van de Tweede Kamer gesproken over hun problematiek. Besluit directie, nu staking voortduurt: PARAMARIBO Naar aanleiding van de algehele staking van de werknemers bij Bruynzeel Suriname heeft de directie besloten het bedrijf voorlopig te sluiten. De vakbonden hebben de Surinaamse regering verzocht in het conflict te bemiddelen. De poging van de bemiddelingsraad voor geheel Suriname om de partijen nader tot elkaar te brengen is mislukt. De werkenemers eisen een loons verhoging van tien procent en een rechtvaardig aandeel van de meer waarde van het bedrijf, gedurende de afgelopen 25 jaar. De Bruynzeel- directie biedt een looncorrectie van 3,3 procent. De Surinaamse regering is aandeel houder van Bruynzeel Suriname. In 1973 werd een joint-venture aange gaan. Daarbij werd bepaald dat de factor arbeid een rechtvaardig aan deel van de meerwaarde van de onderneming zou ontvangen. Om dat de regering Arron bekend had gemaakt zich opnieuw over de joint-venture overeenkomst te wil len beraden, ondernamen de vak bonden tot nu toe geen actie. Don derdagmiddag verklaarde de waar nemend-voorzitter van de bemidde lingsraad dat de joint-venture van kracht is. De vakbonden voegden daarop de extra-uitkering aan hun eisen toe. Vanmorgen zal het bestuur van de Bruynzeel werknemersorganisatie een gesprek hebben met minister president Arron. Gisteren besteedde de Surinaamse ministerraad aan dacht aan het conflict in zijn ge wone vergadering. Woordvoerder van de werknemers stellen dat van een staking geen sprake is. Volgens hen besloot de directie dinsdag de avondploeg niet te laten werken. Ook woensdag zou het de directie van Bruynzeel zijn geweest die het werk heeft stopge zet. Ongeveer 160 van de 200 werkne mers bij het garnalenbedrijf 'Bum ble Bee' in Paramaribo hebben het werk neergelegd. Zij protesteren te gen de schorsing van één van de arbeiders. De man mag zes dagen niet op zijn werk komen omdat hij volgens de directie 'zijn taak niet naar behoren vervulde.' Dr. Meinsma vraagt: Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Minister mr. H. W. van Doorn (CRM), wethouder drs. Max van den Berg in Groningen en TROS-presentator Chiel Montagne hebben van dr. L. Meinsma een briefje gekregen met het verzoek zich terug te trekken als kandidaat pijproker van het jaar. Dit drietal was kandidaat gesteld door het ad viescentrum van Niemeijer's ta baksfabriek. Volgens dr. Meinsma, bekend om zijn onverdroten antirook-actie, zijn de commerciële bedoelingen van Niemijer overduidelijk. Voordat het drietal kandidaat werd gesteld hebben ze daarvoor toestemming gegeven aan Niemijer. Door zich nu terug te trekken stellen ze een daad die een positievere reactie van het publiek uitlokt dan wanneer ze mochten worden gekozen tot pijp roker van het jaar. Zo'n verkie zing tekent het als actieve mede- vervuiler van het milieu, aldus Meinsma. In de beide voorgaande jaren wer den achtereenvolgens mr. C. Berk houwer en prins Bernhard uitgeroe pen tot pijproker van het jaar. Van een verslaggever SCHIPHOL Bezuinigingsmaatre gelen van de KLM zullen geen ge volgen hebben voor de vliegers. Dat heeft de president van de Vereni ging van Nederlandse verkeersvlie gers, de heer M. L. van der Stroom gezegd. Weliswaar gaat de KLM vier oude DC-8-50 machines verko pen (zoals gemeld heeft de presi dent directeur Orlandini dat mee gedeeld), maar daar staat de komst van nieuwe machines tegenover. De vloot van de KLM omvat thans 54 vliegtuigen. Voor elk toestel heeft de maatschappij zes tot zeven be manningen van twee vliegers. Als vier vliegtuigen uit de vloot verwij derd werden zonder aanvulling, zou dat dus betekenen dat tussen de vijftig en zestig vliegers overbodig werden. Maar dat zal niet het geval zijn. De KLM krijgt binnenkort en kele toestellen die destijds in bruik leen zijn gegeven aan Phillpine Airlines terug. Dat zijn machines van het type DC-8-63. Bovendien wordt de vloot binnen anderhalf jaar nog uitgebreid met een DC-10 en met twee Boeings 747. (Dat zijn drie reuzenmachines, z.g. wide- body-toestellen). RITA 'Ik bekijk eerst dit tuinboek, voordat ik besluit hoe ik mijn grond ga gebruiken.' DEN HAAG H<t is een oeroud en dagelijks probleem voor ieder die aan politiek doet: hoe kun je in de barre werkilijkheid van alle dag de machtspolitiek van de kleine stapjes, minieme succesjes en grote teleurstellingen volhouden zonder verraad te plegen aan verheven beginselen en verre door P. L. van Enk idealen? De spanning tussn droom en daad, theorie en praktjk, wensen en mo gelijkheden kwlt natuurlijk nog het meest diegoen, wier grondbe ginselen en uitgangspunt sterk zijn en geen tegenspraak of twijfel dul den. Een partij met zo'n krachtige overtuiging is le PSP, die dezer dagen weer de nessen slijpt wegens onderlinge menngsverschillen over de strategie er tactiek van haar •olltleke actie. )e partij heef. Jaren van heftige strijd achter d: riig over de vraag in hoeverre zj kon samenwerken met andere g-oeperingen die niet dezelfde socialstische en pacifisti sche principes wilden omhelzen. Je kon verwachtn dat die strijd vorig Jaar was besecht toen het partij congres ultsp-ak dat samenwerking mogelijk was 'mits dat zou kunnen lelden tot structuurveranderingen socialistlshe zin.' Bakkeleien Het is eei formule die naar achteraf tuldelijk wordt niets oplost. Wait nu er een samenwer kingsvorm gevonden is, blijkt het hakkeleiei te beginnen over de traag of lan dat 'mits' behoorlijk is foldaan. De PSP loudt er onverminderd aan vast, cht de produktiemiddelen moeten worden gesocialiseerd en dat Nelerland de NAVO uit moet en zijr krijgsmacht moet afschaf fen. Tgelijkertijd neemt zij sinds deze zimer deel aan het overlegor gaan net PvdA, PPR en D'66 dat de priduktiemiddelen niet in han den van de gemeenschap wil bren gen en de NAVO niet wil verlaten. Dat roept een spanning op, die veel, misschien wel de meeste, PSP-ers niet kunnen verdragen. Daar komt nog bij dat een partijgenoot, Huib Riethof, met goedvinden van het partijbestuur lid is geworden van het Amsterdamse college van b. en w. waarvan geen PSP-er ln ernst kan geloven dat het structuurver anderingen in socialistische zin op het oog heeft. Er is naar buiten toe nog niet veel gebleken van troebelen over deze ontwikkeling binnen de partij, al heeft de afdeling Leiden de leden vergadering die in november wordt gehouden, voorgesteld, te besluiten om uit het overlegorgaan met de progressieven te stappen. Bijzonder is wel, dat de fractieleider in de Tweede Kamer, dr. B. van der Lek in eigen persoon en met warme steun van zijn fractiegenoot A. G. van der Spek in het partijblad van deze week zowel het overleg met de progressieven als het wethouder schap van Riethof in feite verwerpt als zijnde ondienstig aan taak en functie van de PSP. Verrassend Het artikel van Van der Lek is nogal verrassend, omdat hij vroeger nogal genuanceerd en verzoenend over samenwerking met de progres sieven heeft gedacht. Van der Lek laat in zijn stuk echter merken, dat hij de laatste tijd steeds meer aan de zin en mogelijkheid ervan is gaan twijfelen. De sluiting van Bram van der Lek Nieuw Dennendal en de aarzelende houding van de PvdA bij die gele genheid moet daarbij een rol heb ben gespeeld. Ook schijnt de PSP- leider nogal te zijn geschrokken toen in het overlegorgaan de voorzitter van de PPR, Wouder van Dam, losjes weg filosoferend over het regeerakkoord dat in 1977 aan de orde moet komen. Van der Lek noemde als kandidaat-minister voor milieu-zaken. Verder wordt in het overlegorgaan de afspraak voorbereid van ver plichte aanmelding van alle initia tieven in het parlement, zodat voortaan moties, amendementen en het stemgedrag kunnen worden ge coördineerd. Dat zou de PSP tot een soort regeringspartij van het kabinet Den Uyl maken, zoals Vrij Nederland deze week terecht schreef. Van der Lek moet zich hebben be dacht dat hij, al pratend en ver broederend, terecht was gekomen op een helling, waarop hij zou af glijden van zijn socialistische doe len. Zijn artikel ln het partijblad is een onvervaarde aanval op het par tijbestuur, dat in meerderheid o.a. onder aanvoering van de vorige fractieleider, H. Wiebenga de koers van de samenwerking volgt. Het Is te verwachten, dat zijn-stuk veel partijgenoten zal alarmeren en uiteindelijk tot een scherpe strijd op het novembercongres van de PSP zal lelden. De inzet van de Tweede-Kamerfractie zou daarbij wel eens kunnen zijn, dat de mede werking aan het overlegorgaan wordt opgezegd en dat Riethof van zijn partij de aanwijzing krijgt dat hij zijn compromitterende zetel in het Amsterdamse gemeentebestuur moet verlaten. Als het een noch het ander zou gebeuren is het de vraag of de Kamerleden van de PSP er nog zin in hebben, hun werk voort te zet ten. Maar als de PSP wel uit het overlegorgaan zou weglopen, valt te verwachten dat het partijbestuur opstapt. Onthullend boek over geloofsvervolging onder het huidige Sow- jet-bewind. SERGEI KOURDAKOV Eet mi lijn tas* da gelovigen In do Sovjet-tbls te vervolgen «n KtJ daad bet grondig... Omvang: 240 tekstpagina's en 24 bladzijden foto's. In fraaie paperback-uitvoering. Prijs 15.—. Het aangrijpende, met veel authentieke foto's en dokumenten geïllustreerde levensverhaal van de Jonge Russische politiefunctionaris SERGEI KOURDAKOV, die werd opgeleid voor de opsporing en molestatie van christenen. Belast met de leiding van deze pogroms kwijt hij zich aanvankelijk met geestdrift van zijn taak, maar door de houding van zijn slachtoffers en gesprekken met enkelen van hen, o.w. Natasja, een christen-meisje dat meermalen onder de terreur van Sergei's kommando te lijden had, komt hij tot Inkeer en weet naar het Wes ten te ontvluchten. De bekende publicist en Rusland-kenner Rev. MICHAEL BOURDEAUX, hoofd van het 'Centre for the Study of Religion and Communism' in Londen, was diep onder de indruk van dit unieke ego-dokument en schreef o.m.: 'Dit is een intrigerend en belangrijk boekSergei onderging de meest genadeloze opvoe ding die in de Sowjet-Unie denkbaar is en hij geeft daarvan niet alleen een levendig ver slag, maar ook het meest authentieke dat ik ooit heb gelezenIk ken veel mensen die Sergei persoonlijk hebben ontmoet en geen van hen twijfelt aan de Juistheid van zijn ver haal. Afgaande op mijn eigen kennis van de situatie in de Sowjet-Unie zie ik vele parallel len'. schreef de bekende En in het weekblad 'De Reformatie' van 7 september j.l. auteur RUDOLF VAN REEST: 'Ik zou dit boek graag in de aandacht van al onze lezers, speciaal van de jeugd, willen aan bevelenWant als één ding duidelijk is in dit diep ontroerende boek, is het dat God zich met het Russische volk bezig houdt en ook vandaag nog in staat is om er Saulussen tot Pau- lussen te maken. Van harte aanbevolen'. De belangstelling voor dit pas-ver schenen boek is zó groot, dat u er rechtstreeks verstandig aan doet het onmid Zend mij dellijk te bestellen. via boekhandel: De eerste druk is bijna uitver ex. Sergei Kourdakov, kocht; de tweede druk is in voor VERGEEF MIJ, NATASJA! bereiding en verschijnt omstreeks Prijs 15,—. 15 oktober a.s. Zorg voor tijdige toezending door gebruik te maken van de BESTEL BON. Zend deze vandaag nog aan uw boekhandel of (in open envelop. Doorhalen wat u niet wenst. zonder postzegel) aan: CP ANTWOORDNUMMER 5 - FRANEKER Telefoon (05170) 3147; bij geen gehoor 2436.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5