Broodroof, hutspot, kanonduwen, tonnenloop.. 1/1 Katwijkse KOLOM Valkenburg kreer twee bomen Door Niekjan van Resteren Valkenburg heeft oranjefeesten er weer opzitten Mutaties in de visserijwereld de Tombe gevorderd assistent accountant Melse co accountants Visserijberichten Ophalen grof vuil Lakenhal gaat spel uitgeven /I. TROUW/KWARTET ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1974 STAD EN REGIO L3 'Je kunt je niet voorstellen wat dat hek waard is' door Willem Chr. Nijeboer LEIDEN Steeds meer begint de opbouw van 'Spel Zonder Gren zen' de aandacht van de Leidenaars te trekken. Terecht, want er begint zo langzamerhand ook lijn in de bouwsels te komen. 'Dat hek je kunt je niet voorstellen wat dat waard is', zegt Dick van 't Sandt, die de uiteindelijke verantwoording draagt voor het wel slagen van de uitzending en alles wat zich daaromheen afspeelt. 'Helemaal geen jongetjes op het terrein, zelfs niet woensdag middag'. Op de Lammermarkt wordt onge stoord doorgewerkt. Op drukke mo menten door zo'n honderdzesen twintig man: decorbouwers, tribune - bouwers, wegwerkers die de Lam mermarkt van een asfaltlaag voor zien. schilders die in tenten de laatste hand leggen aan de fraaie decors, verfspuiters die het grovere werk doen. technici De gemeente heeft het hek ge plaatst. Een hek dat straks de af rastering zal vormen van de vuil verwerking. 'We hebben nog ner gens zo veel medewerking van de gemeente gekregen', vertelt Van 't Sant. Natuurlijk, overal maak je afspraken dat gemeentewerken, een vorkheftruck en wat al niet, klaar staat op afroep. Maar als je belt, dan zijn ze er tenminste ook bin nen ja en nee'. een grote pot, die door twee jon gens zal worden gedragen. Langs het parcours liggen, op gelijke af stand, 'aardappelen, uien en worte len' die door een meisje in de pot zullen worden gegooid. Hoe verder wordt gelopen, hoe zwaarder de pot. Wie het verst komt heeft gewon nen. 'Hutspot' gaat dit onderdeel heten. Katwijk staat voor een stukje ker- z kelijke verandering. Volgende week '8 rondag wordt in de Triumfatorkerk 'eieen oecumenische dienst gehouden 'PJonder leiding van dominee Elder- man en pastoor Raadschelder. Dat Is toch wel iets bijzonders voor Katwijk. Elders gaat dat allemaal gemakke lijker. In Leiden bijvoorbeeld wor den al jaren de zogenaamde eccle- a sla-diensten gehouden. diensten '"voor gelovigen van verschillende a kerkelijke richtingen. In eerste in stantie bedoeld voor studenten, werden ze gaandeweg ook bezocht adoor anderen. Ook uit Katwijk, ^waarvandaan zich iedere week zo'n =e vijfentwintig personen voor de 6 dienst meldden. Vanwege het resul taat in Leiden besloten de voorgan gers van deze diensten ook eens te :aan onderzoeken hoe de mogelijk- leden voor het ontwikkelen van •rtgelijke aktiviteiten in andere ilaatsen lagen. [Zodoende kwamen ze óók in Kat wijk terecht, waar ze welwillend 'erden ontvangen. Welwillend, aar toch een tikkeltje aarzelend, igrijpelijk wel, want oecumene is iou niet de meest voor de hand gende zaak in Katwijk. Eenzelfde ort reactie als zich vorig jaar iordeed tijdens de Suriname-dag, >en enkele kerkelijke groeperingen ver dit onderwerp aan het praten waren en men weinig verder kwam lan de opmerking van 'ach, dat :an hier in Katwijk toch niet'. Ten lotte kreeg de vraag 'waarom ei- "genlijk niet' echter de overhand. Vooral toen bleek dat mensen als pastoor Raadschelder en dominee Elderman, die bovendien de steun kreegn van zijn kerkeraad, wel wat voor het initiatief voelden. Opmerkelijk ook alweer omdat het voor beide heren toch wel een hele (Stap is. Voor dominee Elderman :t omdat het hier gaat om een dienst die niet door de kerkeraad is opge zet, maar doorleken en voor pastoor Raadschelder, omdat de rooms ka tholieke kerk dit soort ontwikkelin gen toch altijd nog wel met enige argwaan gadeslaat. Om allerlei ker krechtelijke moeilijkheden uit de weg te gaan, heeft men overigens besloten geen eucharistieviering of avondmaal te houden. Er is een compromis gevonden in de vorm van een agap-maaltijd. Dat is een d gebeurtenis die nog berust op ge woonten van de eerste christenen, een maaltijd waarbij de betrokke nen zei de gaven meebrengen. De liturgie van de dienst, die om twaalf uur begint, wordt verzorgd door dominee Elderman, de over weging door pastoor Raadschelder. Het is voorlopig de bedoeling dat deze oecumenische diensten inci denteel zullen zijn. Hoewel men vanuit Leiden eerst het voorstel gedaan had om deze diensten re gelmatig in Katwijk te gaan hou den, is men daar toch niet op ingegaan, omdat gebleken is dat veel van de mensen die de oecume nische diensten in Leiden bezoe ken, tocht nog wel de nodige affi niteit hebben met hun kerken, dat zij de diensten daar niet graag zouden missen. De basis voor het tfrekleijks houden van diensten zou daardoor te klein zijn. Mocht ech ter blijken dat de belanstelling in Katwijk voor de - oecumenische ge dachte groot genoeg zou zijn, dan sluit men een ontwikkeling in die richting niet uit. Tot zover de oecumene. En verder was er deze week weer de plaatse lijke politiek, een onderwerp dat altijd wel aanleiding geeft voor enige aandacht. Vooral in deze pe riode, waarin de nieuwe gemeente raad aan het inspelen, aan het vorm krijgen, Is. De raad heeft van de week weer vergaderd. Belangrijkste ontwikke ling in deze vergadering was dat B. en W. meer openbaarheid in de besluitvorming moest toestaan dan zij oorspronkelijk van plan waren. Een succesje van Van der Perk van de PPR, die de kwestie naar voren bracht en er hardnekkig in vol hardde. Raadsleden krijgen dus meer mogelijkheden tot informatie. Er staat op dit gebied wellicht nog wat te gebeuren. De kans is reëel dat er meer bekend gaat worden over wat zich in het college van B. en W. afspeelt. Er is gevraags om de agenda en het besluitenlijst je van het college, en hier en daar wordt met de idee gespeeld raadsle den bij toerbeurt de vergaderingen van B. en W. te laten bijwonen. Aardige tendenzen allemaal. Kies Twee man heeft Leiden aan de NCRV 'uitgeleend': Gemeentevoor- lichter Volmer, die alle ontvang sten, uitnodigingen en bestellingen organiseert, en als wegwijzer fun geert en chef algemene zaken Hu- gens die het meer technische deel voor zijn rekening neemt. 'Vanmor gen breekt van één van de mensen een kies. Dan moet je een afspraak met een tandarts regelen. Er is een kuub zand nodig, dan zorg je daar voor Je moet je voorstellen dat de mensen die hier aan het werk zijn bijna geen van allen de weg in Leiden weten. Je moet ze dus alles vertellen'. Dit weekeinde komen deelnemers en officials uit de diverse landen in Leiden aan. Zaterdag worden met de twee internationale scheidsrech ters de uiteindelijke spelregels be paald. Zaterdagmorgen komt ook een ploeg van Heusden en Altena om de spelletjes uit te proberen, die ze maandagmorgen voor de deelnemers moeten voorspelen. Maandagmiddag, na de officiële ontvangst op het Leidse stadhuis gaan de ploegen trainen. Het belooft, zoals gebruiketijk bij Spel Zonder Grenzen, een heel spektakel te worden. Er wordt met hutspot gesjouwd. Hoe kan het ook anders met spelletjes die in de sfeer van drie oktober worden ge houden. Op een draagbaar staat Meisje 'De woedende burgeressen' heet een ander onderdeel. Boven een water bassin staan op een smalle plank drie jongens. Door loting wordt be paald welke ploeg een meisje levert dat gooiend met waterzakken, de jongens van de plank, dus in het bassin, zal gooien. Het team waar van de jongens het langst op de balk blijven staan heeft gewonnen. •Kanonduwen' is een ander spekta kel dat woensdagavond op Neder land 2 te zien zal zijn. Op het chassis van een lelijke eend is een schuimrubber kanon gebouwd. Het kanon wordt bestuurd door een meisje. Drie Jongens van dezelfde ploeg duwen het kanon zo hard mogelijk naar voren. Na een be paalde afstand mogen ze niet meer duwen. Twee jongens van een an der team moeten daarna proberen het kanon zo snel mogelijk tot stilstand te brengen. Het team. dat het kanon het verst duwt. wint. 'Tonnenloop' is ook in Spel Zonder Grenzen opgenomen. Staande op een ton, de handen aan een boven hem gespannen staaldraad moet van ieder team een jongen lopend op de ton, het ding tegen een helling op brengen. De helling is een kade. waarachter een schip ligt. De jongen die het eerst zijn ton in het schip heeft, heeft gewonnen. Wie onderweg zijn ton verliest blijft aan de staalkabel hangen. Het onderdeel 'De Vissen' belooft het betere gooi en smijtwerk te gaan leveren. Aan de start staan een aantal tonnen met grote plas tic haringen. Een kleine helling, ingesmeerd met zeep, leidt naar een draaiende schijf, ook al inge smeerd met zeep. Via de helling en de draaischijf moeten de deelne mers de haringen over een nog steilere zeephelling naar 'huis' brengen. De groep, die het eerst tien haringen heeft thuisgebracht, wint. Om de zaak nog wat moeilij ker te maken moeten de deelne mers elkaar op de draaischijf krui sen, omdat de 'huizen' en de start punten niet recht tegenover elkaar liggen. Zeep Als overal in de wereld is in Spel Zonder Grenzen een steekspel op genomen. Boven een gracht zijn aan weerszijden een lopende band aangebracht. Beide banden lopen in de richting van het water. Aan de ene zijde staat een ridder in een harnas van schuimplastic, met een schuimplastic paard om. Op de an dere band een voetknecht. Ridder en voetknecht hebben beiden een lans, waarvan aan het einde een bokshandschoen. De voetknecht moet proberen de ridder in het water te laten vallen. De ridder die het langst op de band standhoudt wint. Wanneer de voetknecht te water raakt, wordt hij vervangen door een volgende. De ridder wordt uiteraard niet vervangen. Een ophaalbrug ook al inge smeerd met zeep vormt een an der spelonderdeel. Met een kaap stander moet een jongen de op haalbrug laten zakken. Twee meis jes en twee jongens moeten probe ren via de brug de overkant te bereiken. De brug zakt echter niet helemaal, slechts tot een bepaalde hoek. Het team dat het eerst de overkant bereikt, wint. De 'broodroof' is een ander specta culair onderdeel. Via een ronde balk moet een meisje met een schaal broden de overzijde van een bassin proberen te bereiken. Hal verwege staat aan de kant een jon geman. die met een slingerende zak (ADVERTENTIE) Maak het u gemakkelijk, alle geldzaken aan één adres ook voor cAOW ë^^Peqsioeii STICHTING SPAARBANK □ER GEMEENTE KATWIJK VALKENBURG In Valkenburg behoren de paardenmarkt-feesten 1974 tot het verleden. Het bestuur van de organiserende Oranjevere niging heeft voorlopig rust. Ook de laatste dag van de festiviteiten is geslaagd. Er waren tal. van evene menten die veel belangstelling trokken. De kinderoptocht had dit keer als onderwerp 'Sprookjes'. Zelfs paarden, biggen en geiten werden in de stoet meegevoerd. De plaatselijke harmonie en drumband zorgden zoals gebruikelijk voor de muzikale begeleiding. 's Middags dreigden de volksspelen in 't water te vallen. Er vielen wat druppels, maar het liep allemaal nogal los. Eén van de hoogtepunten was het kulpjesteken. Het tafelten nistoernooi ging niet door wegens gebrek aan belangstelling. Besloten werd met een bingo-avond in het dorpshuis. Overigens houdt mevrouw Van 't Wout, echtgenote van de burge meester, aan de oranjefeesten een minder prettige herinnering over: zij verloor haar gouden armband. KATWIJK De KW 39 'Wilhelmi- na Johanna' van de N.V. Visserij- maatschappij Kennemerland is ver kocht aan N.V. Scheepsagentuur Orionbel te Antwerpen. De KW 39 werd in 1960 gebouwd in Woubrug- ge. De IJM 15 'Alice-Therèse' van T. Bakker is verkocht aan de gebrs. Ruisendaal in Bunschoten en heet nu de BU 152 'Grietje Maria'. De IJM 44 'Maarten Corneliavan M. W. van Ree Zn. behoort nu toe aan P. van Urk Zn, en staat nu ingeschreven als de UK 96 'Klaasje'. De KW 22 'Alida' van T. Hoek en J. van Duyn te Katwijk is nieuw in geschreven. Datzelfde geldt ook voor de IJM 23 'Eben Haëzer' van de firms gebrs. Van Belzen Co. te IJmuiden. ---- mi I '5ï 'ti: I—,,.wm HAZERSWOUDE Maandag 16 september om 14.30 uur slaat wet houder van onderwijs P. A. Th. van der Werf de eerste paal voor de nieuwe J. P. F. Steijaertschool in Rhynenburch-oost. VALKENBURG Twee volwassen bomen kreeg burgemeester N. van 't Wout aangeboden ter gele genheid van de opening van Home Centre Haagse Schouw aan de Voorschoterweg. (ADVERTENTIE) de Tombe IMelse co, registeraccountants, hebben 22 kantoren in Nederland. De sfeer op onze kantoren kan als bijzonder prettig worden omschreven. Men is geen nummer in onze organisatie. De werkzaamheden zijn zo georganiseerd, dat er In kleine teams gewerkt wordt, waar binnen men een eigen verant woordelijkheid heeft Devarlatle in te behandelen onderwerpen, resp. te adviseren kliënten is groot. Onze arbeidsvoorwaarden zijn zonder meer up-to-date. Vestigingen te: Amsterdam, Apeldoorn, Arnhem, Baarn, Bergen op Zoom, Dordrecht, Ede, Eindhoven, Enschede, 's-Gravenhage, Haarlem, Leeuwarden, Lelden, Middelburg, Nijmegen, Rotterdam, Utrecht, Winterswijk en Zierikzee. Voor ons kantoor te Leiden zoeken wij een gevorderd assistent accountant, die in het bezit is van het Praktijkdiploma Boekhouden en studerend voor M.B.A.- S.P.D. of NIvRA. Deze opleiding is bijzonder geschikt voor een goede carrière op ons accountantskantoor, waarvoor wij u alle kansen willen geven. Wij bieden uiteraard een afwisselende werkkring, een goed salaris alsmede een aantrekkelijke studie- en auto/reiskosten regeling. Uw sollicitatie dient u te richten aan ons kantoor te Leiden. Zoeterwoudsesingel 50. U kunt ons ook eventueel bellen voor een oriënterend gesprek. Vraagt u dan naar dhr. R. Dorrepaal. Telefoon: (01710) 2 11 45. Hij kreeg de bomen symbolisch overhandigd door directeur Hoen van Artischouw, één van de bedrij ven die in Home Centre onderdak zijn. De bomen zullen worden ge plaatst naast de Hervormde kerk, vertelde burgemeester Van 't Wout. 'We zullen ze met veel zorg omrin gen'. De burgemeester vertelde dat hij al enige tijd doende is een bijna dode boom te laten verwijde ren. maar hij had tot op heden de gemeenteraad niet mee kunnen krijgen. Hij hoopte dat de twee nieuwe aanwinsten reden voor de raad genoeg zou zijn de bijna dode boom te laten verwijderen. De Hei- demij zal uitzoeken welke volwas sen boomsoort het meest in aan merking komt in verband met de zeelucht. De burgemeester had voor de gele genheid die in Avlodome op Schip hol plaats had, speciaal toestemming gevraagd aan zijn collega Van Stam burgemeester van de gemeente Haarlemmermeer de ambtsketen buiten Valkenburgs gemeentegren zen te mogen dragen. Alle genodig den vertrokken daarna om per NLM Friendship vanuit de lucht alle vestigingen van de deelnemen de bedrijven te bezichtigen. Op de militaire vliegbasis Valkenburg landde het gezelschap dat vandaar per bus naar Home Centre aan de Voorschoterweg werd gebracht. In Home Centre hebben een drietal ondernemers die zich met 'het huis' bezighouden 'onderdak gevonden'. Tissing/Europameubel uit Llsse heeft de bovenverdieping van het complex waar meubelen en slaap- stro moeten proberen het meisje te beletten de broden aan de overkant te brengen. De ploeg die het groot ste aantal broden aan de overkant krijgt, heeft gewonnen. Kaarsen Aan het slot van de uitzending is een Jubileumrace met een grote nep-taart. Elk team heeft tien gro te kaarsen. De deelnemers nemen elk één kaars mee naar het eind van het parcours, waar zij de kaars aansteken. Daarna komen zij terug om de brandende kaars ln de taart te zetten. Wanneer alle kaarsen branden wordt de taart via een parcours met hindernissen naar de finale gedragen. De klassering volgt dan na aankomst. Na veel maanden van voorbereiding moet het haast wel goed gaan. Ze ker omdat alle spelletjes nog kun nen worden bijgesteld, wanneer ze om de één of andere reden niet helemaal voldoen. Of wanneer de opgave te gemakkelijk of juist te moeilijk blijkt. Voor het eenmaal woensdagavond is geweest zal er nog menig zweetdruppeltje op de Leidse Lammermarkt vloeien. In derdaad een spel zonder grenzen. kort-Tii ouus-ui t-9c-ïc/:io k ori -li iou vr. -u ii-3 c-TCtfio kor i-nicui'::-uit-ao-m£io kor i ouvs-u i t-flo-ïttgio kor t-niomm-nï t-rfc-To/rio kamers worden verkocht. Beneden wordt de ruimte gedeeld door Arti schouw uit Barneveld, een bedrijf dat open haarden, open schouwen bouwt en ontwerpt, en dat handelt in tegels, plavuizen en sanitair en Mondileder uit Soesterberg, dat le deren zitmeubelen verkoopt. Het bedrijf is geen groot-warenhuis-in woninginrichting maar een 'onder één-dak-vestiging' van een drietal gespecialiseerde bedrijven. KATWIJK AAN ZEE Vrijdag versche nen aan de haringafslag KW 74, 613 1c.. KW 33 en KW 180 170 k., KW 171, 530 k. en 1 k. makreel. SCH 90. 179 plastic halve vaten: TX 29 en UK 218 57 k.. KW 74, 230 kistjes makreel aa 25 kg. LEIDEN In ieder geval de vol gende week zal de gemeentelijke reinigingsdienst geen grof vuil op halen. Dit in verband met de druk te die Spel Zonder Grenzen voor de dienst met zich brengt. De dienst heeft de opdracht gekregen ervoor te zorgen dat de omgeving er schoon uitziet en na afloop zal er heel wat op te ruimen zijn. Extra inspanning vraagt de Leldato ook van de reinigingsdienst. En straks komt 3 oktober met een hele feest- week. Vermoedelijk zal pas na 3 oktober de grof-vuil-dlenst weer gaan functioneren. SASSENHEIM Het in maart van dit jaar begonnen evangelisatie- clubwerk is een succes gebleken. Circa 120 jongens en meisjes be zochten regelmatig de clubs. Met subsidie van enkele kerken wordt buitenkerkelijke Jeugd in aanraking gebracht met het Evangelie. Daar naast blijft ook ontspanning een belangrijk onderdeel. In het ko mende winterseizoen, dat 23 sep tember begint in de rk. basisschool aan het Kagerplein, is de nieuwe indeling als volgt: dinsdagavond van 7 tot 8 uur meisjes van 11 en 12 jaar; woensdagmiddag 2-3 uur jongens en meisjes 6-8 jaar; woensdagavond kwart voor 7 tot kwart voor 8 meisjes van 9 en 10 jaar; donderdagavond 7 tot 8 uur jongens van 9-12 Jaar. SASSENHEIM De algemene so ciëteit voor bejaarden zal weer ge houden worden op elke dinsdag middag om 2 uur in 'Het Bruine Paard' aan de Hoofdstraat, te be ginnen op 24 september. SASSENHEIM voor het komende seizoen heeft het Chr. Oratorium- koor Com nu met Sangh' 'De Mes sias' van Hëndel ln studie geno men. De repetities worden gehou den op woensdagavond van 8 tot 10 uur in het Jeugdhuis aan de Julia- nalaan. SASSENHEIM De Gereformeerde kerk heeft in dc vakature, ontstaan door het vertrek van ds. J. D. TE Winkel, ds. D. van Santen beroe pen, verbonden aan de Geref. kerk te Renkum-Heelsum. Ds. Van San ten (40) werd in juni 1963 predi kant te Suawoude (Fr) om deze plaats in april '69 te verwisselen voor de huidige standplaats. Hij behoort tot de Generlae Deputaten voor het Vormingswerk in de Geref. kerken. Is gehuwd en heeft 3 kin deren. KATWIJK Donderdag 19 sep tember wordt grof vuil opgehaald in de dinsdag- en vrljdagwijk. WOUBRUGGE —De collecte ten bate van de kankerbestrijding heeft 1790 opgebracht. NIEUWVEEN De bouw van de drieklassige Chr. nationale basis school en éénklassige openbare kleuterschool is opgedragen aan de fa. Holleman Zonen tc Santpoort die met 552.000 de laagste In schrijver was. Het aanleggen van een verwarmingsinstallatie is ge gund aan de fa. M. Breedijk te Nieuwkoop voor een bedrag van 25.630,67. LEIDEN Stedelijk museum De Lakenhal gaat een spel uitgeven dat Leidens beleg en ontzet over twee weken vierhonderd jaar gele den tot onderwerp heeft. Bij een verkoop van duizend exemplaren zal de uitgave kostendekkend zijn. Wanneer er echter minder worden verkocht, zal onderandere het hoogheemraadschap van Rijnland een bedrag in de kosten bijdragen. De verenigde vergadering van het hoogheemraadschap zal ook moeten beslissen over voorfinanciering waarmee een bedrag van ten hoog ste 10.000 gemoeid zal zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 3