Bobby Vosmaer groeit onder Joop Brand naar nieuwe top Sparta-terrein fors verbouwd Helmut Schön graag uit schijnwerpers Nieuwe aspecten in zaak rond Balatovic Sx-Haarlem speler: 'Ik ben het afgelopen jaar niet vooruit gegaan' lasketbal Duitse bondscoach kondigt zijn vertrek (eind 1975) nu al aan touW/KWARTET ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1974 SPORT T23/K21 'an onze speciale verslaggever )EN HAAG/ALKMAAR Wie veelbelovende talenten Jan- je Peters, Frans Thijssen en lobby Vosmaer gemakshalve i-en op één lijn stelt, die kan er iet omheen, dat het tijdens de gelopen competitie merkwaar- ig stil is gebleven rondom latstgenoemde. Vosmaer is, in en tegenvallende Haarlem-for- ïatie, een beetje 'weggebleven', irwijl-ie ruim twee jaar gele en door Haarlem's toenmalige ainer, Joop Brand, nog als een rote belofte voor de toekomst as gepousseerd. Er wordt nog Itijd veel van Vosmaer ver acht, dat wel. Maar toch is de rugval in zijn tweede seizoen het betaalde voetbal, onder ju 'tweede trainer' Barry ughes, frappant te noemen. ömaer heeft alle gelijk als-ie elt, dat hij aan zijn weinig pretti- periode bij Haarlem niet meer 1 terugdenken. Er is nieuw per- ectief sinds hij is overgestapt ar AZ'67. Bij die club heeft de rnieuwde confrontatie plaats ge- nden met Joop Brand, de man ider wie Vosmaer zeer succesvol buteerde in het betaalde voetbal van wie Vosmaer zegt dat het in trainer zonder weerga is". Vos- aer heeft zijn vertrouwen in Joop [and en in AZ vertaald in een fjarig contract. 'Omdat ik me er thuis voel', zegt hij, 'en omdat bij AZ de kans krijg om de aad weer op te nemen. Ik ben in afgelopen jaar niet vooruit ge- an. Op de momenten dat dat tot doordrong, heb ik Brand gemist, ar durf ik gerust voor uit te men. Als er nü wat mis gaat, dan ip ik naar Brand toe en dan rdt er gepraat. Tweeëneenhalf r later stap ik dan opgelucht ar buiten. Dat zijn dingen die je ït kan omschrijven. Vóór de npetitie heb ik met Brand een ir lang gesprek gehad. Hij zei: )bby, ga gewoon weer lekker iballen'. Later heb ik ook nog keertje met de Molenaars ge- ibeld. Die zeiden, dat ik me ner- is zorgen over moest maken. Dat me een beetje verrast. De ik is weggevallen vóór ik er last kon krijgen'. 1BY ZONDER LOL a onbevangen spreekt Vosmaer uit over de sfeer die hem bij de lust in het voetballen heeft |uggegeven. 'Bij Haarlem', zegt 'was ik op het eind bezig om hobby te bedrijven zonder dat er lol in had. Het is zinloos om ir nog verder op in te gaan. idat op dit moment alleen AZ'67 maar telt. Ik heb tijdens het ningskamp in Denemarken meer ooit om mee heen gekeken. We onen véél en dat moét er bin- ïkort ook wat beter uit gaan nen. Iedereen krijgt daar genoeg I voor. Dat is óók zoiets, die iselpolitiek van Brand. Hij sleurt niet meteen naar de kant als je in terugvalt. Hij kijkt alleen ef- jes en dan weet je genoeg. Tij- is die trip in Denemarken heeft e speler de kans gehad om zich manifesteren. En niet alleen op i eigen plaats. We hebben er een Dp van geleerd: er komen bij AZ s meer spelers die op meerdere tsen inzetbaar zijn. Situaties rin je posities van andere n overnemen zijn niet altijd in prettig. Ik speel zélf het liefst het middenveld en niet zoals i ri iet rogrammct redivisie den: irta—PSV Wageningen rgen: VExcelsior Den HaagNAC GraafschapTelstar '67—FC Twente arlemFC Amsterdam UtrechtRoda JC AheadFeyenoord Den BoschVeendam - renveenPEC mond SportSC Amersfoort - dhovenSW 'aclesVolendam VlaardingenFC WV - tuna SCSC Cambuur esse—NEC Groningen—Willem II - ROTTERDAM Sparta heeft in de zomermaanden niet stilgeze ten. De Rotterdamse eredivisie club kreeg een nieuwe grasmat en moderniseerde het interieur van het aloude Kasteel. 'Wij waren zo langzamerhand wel verplicht het een en ander aan onze accommodatie te zoen', zegt Sparta-voorzitter drs. C. van Rijn. Het stadion heeft een nieu we grasmat gekregen met een betere drainering. De eerste competitiewedstrijd van Sparta op het eigen veld tegen MVV werd echter afgelast, maar dat kwam, omdat er bij wel spelen een te grote schade zou zijn ontstaan. 'De consul zei, dat het voor een nieuwe grasmat onverantwoordelijk was. daarom hebben wij het duel laten schrappen. Als het had gemoeten was er gepeeld', aldus de Sparta- voorzitter. De verbouwing van het Kasteel is echter de laatste maanden het belangrijkste geweest voor de club. die voor dit seizoen op het sportieve vlak geen wonderen verwacht. De 'Ridderzaal' is drastisch veranderd en herscha pen in een moderne ruimte met alle comfort. De pers heeft een eigen kamer gekregen en ook de sani taire voorzieningen zijn aanzien lijk verbeterd. Alle vernieuwin gen hebben rond de zes ton gekost. 'Natuurlijk met de hulp van de gemeente, want zo rijk zijn wij ook weer niet', aldus Van Rijn. Wat de sportieve prestaties be treft hoopt Sparta op een plaats tegen de subtop. 'Zoals bekend hebben wij ook dit jaar weer een belangrijke speler naar de overkant van de rivier zien ver trekken. Wij kunnen dat niet tegenhouden. Sparta moet zich redden met beperkte middelen. Daarom hopen wij op de jeugd. Wij stellen ons geen doel. Het bestuur van Sparta rekent er wel op. dat er met volle inzet wordt gestreden', zegt Van Rijn. De verjonging is bij de club een veel gehoorde uitdrukking. 'Wij hebben veel kritiek gehad op onze procedure van verjongen. Wij geloven echter, dat het in het belang van de club was om spelers van 32. 33 of 34 jaar te vervangen. Rond de over gebleven routiniers Heyerman, Venneker. Doesburg en inge groeide spelers als Walbeek en Van der Veen hebben wij een jonge ploeg, die het dit seizoen moet doen*. De grote vraag blijft echter zoals de laatste jaren telkens het geval is geweest of het pu bliek de weg naar Spangen nog weet te vinden. 'Tegen Feyen oord kunnen wij toch niet op. Wij hopen echter, dat Sparta door de Rotterdammers niet wordt vergeten. Door de ver nieuwingen hopen wij de sup porters meer service te geven dan tot nog toe het geval is geweest', aldus Van Rijn, die nog zei. dat het voor Sparta geen frustrerende gedachte is, dat de club uit 'zuid' wederom een speler uit 'west' had wegge haald. 'Het moet eerder voor die andere club frustrerend zijn, dat zij telkens bij anderen moet ko pen, omdat zij die spelers zelf niet hadden opgemerkt'. Kort geding uitgesteld - Sf - .-I>J c:- Bobby Voemaer in aktie, afgelopen zondag tegen Telstar. Stijlvol glydt hfj langs Jonker. afgelopen zondag op de rechtsbui tenplaats. Maar als het voor de ploeg het beste is, dan móét het. En dan boeit het me ook. Ik leer ervan, ik ben ermee bezig. Mis schien wel eens te veel, maar ik heb er zélf voor gekozen'. STUDIE Vosmaer doelt daarbij vooral op zijn studie aan de Akademie voor Lichamelijke Opvoeding, in Den Haag. Volgens plan had hij die in het afgelopen jaar moeten afron den, maar omdat hij zakte op het theoretische gedeelte zal hij ook dit jaar de voetballerij met zijn studie moeten combineren. Hij zegt: 'Ik vind de combinatie zalig, hoewel-ie eigenlijk onmogelijk is. Het was beter geweest om in het vierde jaar een tijdje met voetballen te stop pen. Maar ik kon het niet. omdat ik gewoon geen jaar zonder voet ballen kan. Omdat ik 23 ben, kan ik het me niet permitteren om een heel seizoen stil te staan'. GEEty HAAST 'Voor iemand als Jantje Peters ligt dat anders. Die is jonger. De voet ballerij heeft bij mij steeds primair gestaan, zonder dat ik mijn studie nou heb verwaarloosd. Ik maak de Akademie rustig af, ik heb geen haast. Als ik getrouwd was en ik had een paar kinderen, dan kon ik dat misschien niet zeggen. Nu wel. Ik vind het heerlijk om twee din gen te doen die inhoudelijk zó dicht bij elkaar staan. Ik vermijd eenzijdige gerichtheid, doordat ik de Akademie vergeet als ik voetbal. Omgekeerd geldt bijna hetzelfde. Alleen bij turnen vermijdt ik be paalde onderdelen. Als er een rek stok uitstaat, dan let ik altijd effe op. Dan zeg ik: noteer voor mij want ik moet noet maar een 1. voetballen'. BLESSURE Dat is dan het enige moment waar op Bobby Vosmaer angst heeft om via een blessure zijn voetballoop baan te schaden. Hij zegt: 'Als ik over een tijdje in de zaal les sta te geven, dan kan ik beter stoppen. Ik neem risico's, dat kan best, maar ik neem ze weloverwogen. Ik heb het idee dat er meer in zit. qua voet ballen dan, dan er tot dusverre uit is gekomen. Misschien is dat zo'n beetje mijn enige probleem. Maar mentaal probeer ik in elk geval 'gezond' te blijven. Dat is in de voetballerij van levensbelang. Ik vind afleiding in mijn studie en dat zou ik nóóit willen missen. Het komt mijn spel bij AZ ook ten goede'. Ik wéét dat ik als full-prof veel sneller zou rijpen. Ik zou elke dag een half uur op een vrije trap kunnen oefenen, ik zou beter gaan koppen, beter gaan schieten, noem maar op. Op dit moment heb ik echter de zekerheid dat er even wicht is. Dat wil ik handhaven. Daarom ben ik ook vaak een beetje huiverig tegenover journalisten. In zo'ri Tour dc France worden wiel renners voor een interview van hun fiets getrokken, terwijl hun hart slag nog 18 is. Ze kunnen amper staan, maar tóch moeten ze praten. Dat vind ik belachelijk. Dat maakt me paraat als ik zoiets in de voet ballerij terugzie. Ik blijf altijd lang in de kleedkamer, als het effe kan tot iedereen weg is. Dan neem ik afstand en daarna kan ik pas wat zinnigs zeggen. Brand doet dat ook graag'. JAN VAN DER KROON Van onze speciale verslaggever UTRECHT Het kort geding, dat de Vereniging Van Oefen- meesters in Nederland (WON) tegen de KNVB, inzake de aan Vitesse-trainer Ned Bulatovic uitgereikte B-licentie, heeft aan gespannen, is aangehouden tot donderdag 26 september. Dat besliste gisterenmiddag de pre sident van de Utrechtse arron dissementsrechtbank De verdaging bleek noodzakfelijk, toen mr. Van Arkel die de belangen van de KNVB behartigde, naar vo ren bracht, dat niet het sectiebe- stuur betaald voetbal een licentie had verschaft, maar het daartoe gemachtigde bondsbestuur van de KNVB. Mr. Van Arkel citeerde uit een brief van het bondsbestuur, gericht aan Vitesse, waaruit bleek dat aan Bu latovic een B-licentie was verstrekt. Overigens was de brief gedateerd op 12 september een dag voordat het kort geding diende. De dagvaarding van mr. Jansen van Raay, die namens de WON optrad, kwam toen op losse schroe ven te staan, aangezien zijn eis intrekking van de licentie was gebaseerd op een onrechtmatige daad van het KNVB-sectiebestuur betaald voetbal. Jaap van der Leek, secretaris-gene raal van de WON, ontkende dat de beslissing direct bij het bondsbe stuur vandaan kwam. Van der Leek: 'In de komende weken gaat dit nauwkeurig onderzocht worden. Op 16 augustus heb ik al van iemand van het sectiebestuur vernomen, dat er een licentie was gegeven.' Inmiddels lijkt de zaak van de WON niet bijster sterk te staan. Want afgezien van het feit, dat mr. Jansen van Raay een nieuwe dag vaarding zal moeten maken (mr. Van Arkel: 'Kunnen we er geen proefproces van maken, want ik heb weinig zin om vanuit de juri dische ivoren toren een proces op het hoofd van Bulatovic uit te vechten') is nu tevens gebleken dat sectiebestuurslid Henk Zon, die te vens lid is van het bondsbestuur. als functionaris van de commissie trainers-licenties, wel degelijk heeft geadviseerd een licentie aan Bula tovic te verstrekken. Jaap van der Leek is van mening, dat Henk Zon juist achter het standpunt van de WON staat. MATTY VERKAMMAN Van onze sportredactie BONN Helmut Schön, de coach van het Duitse voetbalelftal dat door een 21-overwinning op Nederland de wereldtitel greep, be reid zijn afscheid langzaam voor. Hij heeft het slot van zijn car rière als bondscoach gepland tegen het eind van volgend jaar als zijn contract afloopt. HAAG (ANP) In de eredi- basketbal bij de heren zijn - wedstrijden gespeeld. De uit- gen zijn: Lions—Landlust 96—79, Stars—Flamingo's 98—109, JASVU 10964. Bij de dames ra in de eredivisie een duel afge bet. Blue Stars verpletterde HOC 150—32. Dan zal hij eindelijk van een hoop ellende af zijn. Want zo heeft Schön veel van zijn beroep toch wel gezien. Iedere trainer die met een belangrijk elftal begint te wer ken overziet de consequenties. En dan zal vooral de mogelijkheden die er zijn om door het grote pu bliek verguisd te worden. De mees te trainers aanvaarden dat risico, maar Schön heeft het er altijd erg moeilijk mee gehad. Tijdens het recente wereldkampi oenschap nog gaf hij blijk geen al te hoge dunk te hebben van de kwaliteit van de critici. Hij liet ze wachten en in een enkel geval kwam hij zelfs in het geheel niet opdraven. Met de winst in de finale kon hij hen nog duidelijker terecht wijzen. Schön was immers toch weer de grote held. Maar als geen ander realiseerde de kalende Duitser zich toen ook dat het allemaal maar heel betrekkelijk was. Dat hij nu weer een status op te houden had terwijl het spelers- materiaal hem ontviel. Enkele spe lers vinden het spelen in het natio nale elftal na dit wereldkampioen schap welletjes. Enkele anderen kunnen hun 'carrière re op topniveau hooguit nog een jaar of twee rekken. En als Schön zou beginnen met de aanvulling dan zouden de resultaten waar schijnlijk niet zo sprekend zijn dat hij de onkwetsbare held zou blijven. Daarom ook Schöns aan kondiging geen nieuwe verbintenis sen met de Duitse voetbalbond meer af te sluiten. Nu ook komt steeds duidelijker naar voren hoe onaantrekkelijk Helmut Schön het baantje eigenlijk vond en hoe zeer hij de pest had aan alle kritiek. Zoals hij ook nau welijks kon verdragen als bonds coach voortdurend in de belangstel ling te staan. Schön zegt nu: 'Jarenlang ben ik niet meer alleen geweest. Steeds heb ik in de schijnwerpers gestaan. Zo een druk kun je gewoon niet twin tig of vijfentwintig jaar lang ver dragen. Ik wil nu alleen nog terug naar de anonimiteit'. Helmut Schön heeft hard moeten werken voor zijn succes. Het was bijna van zijn gezicht af te lezen dat hij de druk niet kon weerstaan'. Niemand kan zich voorstellen wat ik deze jaren heb doorgemaakt. Ik stond altijd onder druk om succes te hebben. Ik kan dat niet langer verdragen.' Schön die op 15 september 59 jaar wordt kwam in 1964 naar voren als Duitse bondscoach. Hij volgde de kleine Sepp Herberger op die bijna vijfentwintig jaar lang het gezicht van het Duitse voetbalelftal be paald had. Schön had kort voor zijn benoeming al een stuk erken ning als coach gekregen toen hij uitgenodigd werd het elftal van de 'rest van Europa' samen te stellen voor een wedstrijd tegen het skan- dinavisch elftal in Kopenhagen ter gelegenheid van het 75jarig jubi leum van de Deense voetbalbond. Tijdens dat korte verblijf temidden van de toenmalige stervoetballers viel hij iedereen op door zijn gevoel voor details en de manier waarop hij met spelers kon praten. Die kwaliteiten hielpen hem vooral bij het begeleiden van het Duitse elftal waar nogal wat individualis ten met sterallures rondliepen. Hij slaagde erin er een eenheid van te Helmut Schön (rechts) omhelst hartstochtelijk Ulli Hoennes na de 2-1 zege op Nederland. maken die goed genoeg was om al om het wereldkampioenschap te de verlenging met 42 van Enge- in 1966 de finale van het toernooi bereiken. Duitsland verloor toen in land op Wembley. Vier jaar later in Mexico kreeg Schön zijn revanche voor dat verlies door Engeland uit "te schakelen voor de wereldtitel. Verder dan een derde plaats reikte zijn elftal toen echter niet. Op weg naar het wereldkampioenschap in Duitsland in 1974, kreeg het grote succes al gestalte in 1972 toen West-Duitsland door een 30 over winning in Brussel op Rusland de Europese titel greep. Schön die geboren werd voor de tweede wereldoorlog een vooraan staande voetballer in zijn land. Te rugkijkend op zijn loopbaan stelt hij nu: 'Ik ben overal in geslaagd. Daarom is mijn beslissing geen te ken van lafheid, maar gewoon een zinnige daad'. Aan die woorden wordt getwijfeld in Duitsland. Niet alleen de grote mate van publiciteit rond zijn per soon heeft Helmut Schön doen af zien van een nieuw contract. Nee. algemeen gelooft men dat Schön met het vooruitzicht dat zijn team dat de wereldtitel veroverde uit el kaar zou vallen, zijn beslissing heeft genomen. De afbrokkeling van het elftal be gon al, kort na het wereldkampioen schap toen aanvaller 'Bomber' Gerd Müller, middenvelder Wolfgang Overath en rechtsbuiten Jtlrgen Grabowski aankondigden het spe len in het nationale elftal voortaan aan anderen over te laten. Voor Schön was het een nieuwe klap dat Paul Breitner. zijn voortreffelijke verdediger, zijn voetbaltalenten te gelde wilde maken bij het driftig met miljoenen zwaaidende Real Madrid. 'Met die snelle uittocht verwacht Schön dat nog meer spe lers in de toekomst zullen bedan ken. Zeker ook omdat het altijd nog erg lucratief is om in de Bun- desliga en voor de Europa Cup te spelen terwijl de eer van het natio nale elftal dikwijls bekocht moet worden met blessures. Met dat alles in het vooruitzicht heeft Schön nu al duidelijk gemaakt te stoppen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 21