aan universiteiten s in heel Europa groot UiIt Weekendpuzzel "Jieuw Dennendal wordt ■«slti feite getorpedeerd 1G eelheid van problemen laat nauwelijks conclusies 21A extra rente met het Spaar-Premie-Boekje van de Rabobank. En de Rabobank noemt niet alleen de voordelen! Met het Spaar -Premie -Boekje maakt de Rabobank wéér wat ze belooft Van nature geliefd Als een senoritas zo zuiver is en zo rijk van melange en zo eerlijk als een levend natuurprodukt maar kan zijn, dan verdient die senoritas het zegel van La Paz, Cigarros Autenticos: de 30 cts.Chérie. Want zó hoort een senoritas te zijn. Echt, eerlijk en geliefd. Laat 'ns wat van je )UW/KWARTET ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1974 BINNENLAND T9/K11 LOGNA De universiteiten zitten dik in de moeilijkheden, maar hun werk moet verder gaan. rector van een universiteit is als een zwaan die ijverig doorzwemt, maar met z'n kop onder wa- De zojuist afgetreden president van de Europese rectorenorganisatie, A. Sloman (Essex) ge- ïiikte dit beeld op de rectorenconferentie die 'n driehonderd universitaire topfiguren uit twee zijn landen vorige week bijeenbracht in Bologna. (ADVERTENTIE) jor Tori Elias i van de onderwerpen die in dit jrnationale academische gezel- ap ter bespreking stonden, was vraag hoe de universiteiten en escholen zich moeten opstellen snover de wisselende behoeften academici met een bepaalde aiding. Het probleem doet zich vele landen voor: aan de ene it melden zich steeds meer gega- deri voor universitaire studies ak veel meer dan de universiteit opnemen maar aan de an- kant wordt het een klemmen- vraag of al die academisch ge- mden straks in de maatschappij passende plaats zullen kunnen den. De te bepalen? nneer men rekening wil houden de 'maatschappelijke behoef- duikt het grote probleem op die behoeften bepaald moeten ■den. De Westeuropeanen kijken naar de volksdemocratische re- ilieken in de verwachting dat over een goed sluitend systeem planning zullen beschikken, ar de Warschause rector Z. licki gaf te verstaan dat, althans Polen de planning een globaler akter heeft dan in het westen irgaans wordt gedacht. Er wordt verhouding aangegeven om de lse studentenstroom in bepaalde ïtingen (medicijnen, ingenieurs- eiding enz.) te leiden, maar bin- die deelstromen gaat men niet er dat iemand wordt vastgepind bijvoorbeeld Frans als hij Engels willen doen. Thans heeft Polen een opmerke lijk verschil met de situatie in Ne derland behoefte aan meer stu denten in de sociale wetenschap pen. Aan alle individuele studie- wensen die niet duidelijk ingaan tegen de belangen van de gemeen schap, moeten wij proberen te vol doen, maar het zal niet altijd luk ken, aldus de Poolse rector. Niet geheel duidelijk werd wat 'ingaan tegen' hier kan betekenen. In ieder geval bleven de toehoorders bij de ze uiteenzetting beseffen dat de selectie juist aan de Warschause universiteit niet mals is. Terwijl voor het gehele land één op twee k drie gegadigden wordt toegelaten, is de verhouding in Warschau een op vijf. Rybicki liet tenslotte uitko men dat ook Polen niet de preten tie heeft met planning een eind oplossing te bieden maar dat is geen reden om planning achterwe ge te laten, zei hij. Wantrouwen In verschillende gradaties van spot en grimmigheid hebben echter rec toren van verscheidene universitei ten hun wantrouwen geuit tegen over prognoses op lange termijn. Uit de talrijke voorbeelden van door kruiste verwachtingen was mis schien wel het treffendst wat de Schot J. Drever (Dundee) vertelde over toelating tot de onderwijzers opleiding, afgestemd op verwachte behoeften. Van degenen die hun diploma hadden, gingen er niet weinigen doornaar de baan van chauffeur op een vrachtwagen bij de industrie in Noord-Schotland omdat ze daar veel meer konden verdienen. Weg de berekening dat er maar zus en zoveel onderwijzers moesten worden opgeleid! Karakter De problemen van planning van de behoeften en van slectie van de gegadigden zijn met vele draden met elkaar verbonden. Een belang rijke opmerking werd gemaakt door de Brit H. Beesly, topfiguur voor het onderwijs bij de Raad van Europa, die erop wees dat een se lectie voor de medische studie ertoe kan leiden dat juist een groep ge gadigden afvalt die men hard nodig heeft. De intelligentsten zullen worden toegelaten; dat zijn dan vaak degenen die later verder zul len willen studeren, terwijl gega digden met een meer sociale be langstelling het bij de selectie tegen over de 'leerhoofden' zullen moe ten afleggen. Bij de prognose heeft men zich vooral bezig gehouden met de behoefte aan huisartsen, terwijl men juist een ander type medische studenten binnenhaalt. Bij de selectie van studenten zou den ook karaktereigenschappen moeten meetellen, werd een paar maal op deze conferentie gezegd. De slechtste De prognoses die er het best uit zien, zijn de slechtste, betoogde prof. Sj. Groenman (Utrecht). Je hebt er rekening mee te houden dat de maatschappij gemaakt wordt door ADVERTENTIE Als U spaart op een Spaar- Premie-Boekje krijgt U een basis rente van llh%. Daar staat tegen over dat U1% aan de bank .betaalt over geld dat U tussentijds van Uw spaarrekening aihaalt. Het zou daarom niet eerlijk zijn te verzwijgen dat het Spaar-Premie- Boekje voor een zeer wisselvallige spaarder best eens niet zo inte ressant zou kunnen zijn. Bent U wel een „trouwe" spaarder, dan is het Spaar-Premie-Boekje zonder meer alleen maar voordelig voor U. 't Is maar dat U weet waar U aan toe bent U kunt op vele manieren sparen bij de Rabobank. Met renten tot 11 mdelijk Ouderbercicid in een onzer verslaggevers TRECHT Het Landelijk Ouderberaad Moderne Zwakzinnigen- maakt zich zorgen over de gang van zaken rond de erkenning n Nieuw-Dennendal, zo heeft het Ouderberaad in een verklaring, ten weten. t advies van de Ziekenhuiscom- tsie aan staatssecretaris Hen- iks is bij het Ouderberaad 'be- ald ongunstig' gevallen. 'De Zie- öhuiscommissie lijkt formeel wel Bitief te adviseren, maar ze om- '=t dit advies met een aantal irwaarden, die in feite neerko- op het onmogelijk maken van i inrichting Nieuw-Dennendal'. dit verband noemt het Ouderbe- id het maximum-aantal van 36 pupillen, waarmee volgens de ou ders geen gemengde leefgemeen schap is op te bouwen. Bovendien vertegenwoordigen de georganiseer de leden van het Ouderberaad al aanzienlijk meer pupillen dan er volgens de Ziekenhuiscommissie tijdens de experimentele fase zou den mogen worden geplaatst. Verder heeft het Ouderberaad be zwaar tegen het aanwijzen van de levende mensen. Het gevaar bij prognoses is dat men doet alsof de maatschappij een vast gegeven is. Ook de rector van de Erasmus- universiteit, prof. P. Klein, kantte zich tegen een planning die de ver anderingen zowel in de maatschap pij als in de universiteiten weglaat omdat ze er geen raad mee weet. Prof. Ferrer-Pi (Bilbao) constateer de dat het in nationaal verband moeilijk is daarover iets zinnigs te zeggen omdat bepaalde opleidingen in het ene land geheel op universi tair niveau worden gegeven en in het ander land niet. En als er wel vergeleken kan worden.' is het erg moeilijk in de kristallen bol te kijken en te zeggen welke kwalitei ten nodig zullen zijn voor toekom stige functies, aldus rector J. Lin- nett (Cambridge). Een volgend punt dat vragen oproept bij de planning, is dat tal van studenten later toch werk buiten hun eigen lijke studierichting gaan doen, merkte rector R. Niklaus (Exeter) op. Maximale duur Vijf jaar vindt men de maximale duur om prognoses voor te maken. Een grote moeilijkheid is dat hal verwege het voortgezet onderwijs vaak al een studie moet worden gekozen (examen-pakket samenstel len). Tegen de tijd dat de scholier die op grond van de voorhanden marktgegevens een keus deed, van de universiteit komt. kan de maat schappelijke situatie heel wat ver anderd zijn. Maar, zei rector Lin- nett van Cambridge, studenten let- teij niet alleen op de verhoudingen op de arbeidsmarkt; van chemie studeren keerde men zich al af voor de plaatsingsmogelijkheden voor chemici minder gunstig wer den. 'Er zit niets anders op: we zullen moeten doormodderen', zei rector P. Klein (RotterdamZijn colle ga P. Zandbergen (TH Twente): 'Te straf plannen is verkeerd, maar helemaal niet plannen ook'. Een conferentie als deze, opgedeeld in vijf grote werkgroepen, kan geen afgeronde conclusies opleveren; de rectoren hebben bij elkaar hun licht opgestoken daar ging het om. Naast grote overeenkomsten waren er ook zeer verschillende benaderingen, het duidelijkst in de werkgroep die zich met de universi taire bestuursorganisatie bezig hield. Rector A. Gerlo (Vrije Uni versiteit. Brussel) kwam daar met een overwegend behoudend getint discussiestuk. De universiteit is. zo zei hij. wat haar leiders ervan ma ken. Met z'n allen Daar tegenover stond de uitspraak van rector M. Alliot (PARIS VII die vindt dat het vaak beter gaat met z'n allen te regeren dan in je eentje. Alliot kwam met een helde re uiteenzetting die de herverkave ling van de bevoegdheden aan de universieit over het algemeen posi tief benaderde. Hij is de man ge weest achter de hervormingswet van minister Faure. Rector gewor den aan de experimenterende uni versiteit 'Paris VII' (inmiddels een begrip in Frankrijk). ki;eeg hij met vele moeilijkheden te maken. Maar dat belet hem thans niet te zeggen dat ook rekening moet worden ge houden met actiegroepen die buiten de vertegenwoordigende lichamen in de universiteit willen blijven opereren en opgewekt te verwijzen naar Finse plannen voor een one man, one vote-systeem. Kortom, een opmerkelijk discussiestuk; mis schien wel het opmerkelijkste van de twintig die er voor deze confe rence uit zeer verschillende hoe ken van Europa, van Novi Sad in Joegoslavië tot Londen, van Oslo tot Padua, werden aangedragen. Maar laat nu de Weense rector S. Korninger in zijn eindrapport hele maal de lijn-Gerlo kiezen. De top van de universiteit moet versterkt worden, zo resumeerde hij. Studen ten komen in het eindrapport van zijn werkgroep in het geheel niet voor en daarover is dzn ook in de slotvergadering nog een hartig woordje gesproken. Ton Elias is oud-onderwijsredacleur van het per 1 september j.l. opge heven dagblad De Tijd. Cigarros Autenticos. De redactie behoudt zich het recht voor haar ter opname in deze rubriek toegezonden meningsuitingen verkort weer te geven. Bij publikatie wordt met de naam van de inzender onder tekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdre dactie Trouw/Kwartet, postbus 859. Amsterdam. Wethouders (3) In deze rubriek gaf de heer Kok zijn mening over de wethoudersver kiezing in de gemeente Wierden. Het lijkt mij goed enkele punten aan te dragen; de drie grootste, zelfstandig optredende partijen dus geen politiek blok in Wier den aanvaarden 'regeringsverant woordelijkheid' door een wethouder te leveren. Zou het ook kunnen zijn dat de niet-confessionele partijen/ groeperingen zich zelf uitgesloten hebben, o.a. doordat men nogal verdeeld is? Dit bleek nog eens erg duidelijk bij deze wethoudersverkie zingen. Dit zijn twee zaken die de heer Kok naar mijn mening met erg veel gemak over het hoofd ziet. Enter (gein. Wierden) A. Rietberg Co 1:3 j'hs Roel van Duyn. de nieuwe wethou der van Amsterdam voor de PPR. zei in een tv-interview dat er geen concessies aan andere meningen te verwachten zijn. Deze radikale im puls leidt tot samengaan met links tot ultra-links tot de macht is be reikt en we aangeland zijn bij het absolute staatssocialisme. Dan zijn er geen concessies meer nodig, maar de democratie is verdwenen, die juist gediend is met concessies aan elkaar. Dit tot opbouw van een land in al zijn schakeringen. Steun aan pressiegroepen, waar Roel van Duyn over sprak, die, als ze hun zin niet krijgen overgaan tot vernielen en molesteren, is funest voor een land. Is dit de mentaliteitsverande ring waar de PPR-leden de mond vol van hebben of het doel heiligt alle middelen. Dokkuin Horizontaal: 1. aanwijzend, 11. no bel, 12. bamboestaketsel. 13. ver standig (barg.), 14. onbep. voor- naamw., 17. door, 18. voegwoord, 19. barbaars vernieler, 21. scheik. ele- (ADVERTENTIE) N.V.A. Sluyter Zn. Ludolf de Jongstraat 25 Rotterdam. Tel 373155. Telex 25444. Verzorgt al uw transporten door geheel Nederland. leven. En als slot nog dit: Mis schien lukt het mij bij wijze van spreken nog wel om de moordenaar van het kind van mijn buurman te vergeven, maar daarvoor ben ik niet de aangewezen persoon. Als mijn kind vermoord wordt, dan eerst ben ik degene die voor het vergiffenis schenken 'in aanmer king' komt. Amsterdam mevr. A. M. de Nie-Leppink CHU (2) W. E. Torensma Drie van Breda (5) Waarom horen we steeds over vrij lating van de drie van Breda en nooit iets over vergeving vragen aan de joden en aan hun verdere slachtoffers? Ze zullen wel gruwe lijke spijt hebben, omdat het uit eindelijk zelf voor hun verkeerd uitgepakt is spijt over hun ge vangenschap maar ook. over hun daden? Zijn ze tenslotte gaan be seffen wat ze eigenlijk aangericht hebben? Zouden ze er zelf niet eens de voorkeur aan kunnen ge ven om te blijven zitten? Wij kun nen met God op de lippen wel steeds vergeven, maar zelfs de moordenaar aan het kruis wist be ter hij is er niet afgehaald (vroeg dit ook niet. hij vroeg iets heel anders): hij stierf en bleef De centrumgespreksgroep van de CHU adviseert de CH-kiesvereni- gingen bezwaar te maken tegen de voorgestelde CDA-statuten, omdat dan de kleine CHU verloren zou gaan in de grotere KVP en ARP. Deze groep zou haar CH-vrienden van de staten en gemeenteraad van respectievelijk provincie en stad Groningen naar hun bevindingen moeten vragen. In de provinciale CDA-fractie (2 KVP. 4 CH. 9 AR) zal nog nooit een CHU'er of KVP- er het gevoel hebben gehad, dat hij daar minder inbreng heeft dan een ander. Ik ben zelf AR-lid van deze fractie, maar zou niet mee willen werken aan het tot stand komen Van een landelijke CDA-lijst (waarin alle drie partijen zelfstan dig blijven) als dat ten koste zou gaan van het CH-principe. Hoogkerk K. v.d. Heide ment, 22. klap, 23. herdersgod, 25. gehoororgaan, 26. familielid. 28. spitse bek van een vogel, 30. vreemde munt, 31. steltloper, 32. wereldtaal. 33. tam, 35. achting, 37. loot, 39. oude inhoudsmaat, 41. mu zieknoot. 43. dorpel, 46. nummer (afk.), 47. bergweide, 49. meisjes naam, 50. stok. 51. Europeaan. 53. kaasworm. 54. bepalend. Verticaal: 1. wapen. 2. lusthof. 3. snijwerktuig, 4. aardrijkskundige aanduiding. 5. teken. 6. evenredig deel. 7. tasto solo (afk.). 8. boom, 9. achten. 10. vis. 14. houten bakje, 15. bijnaam van Ezau, 16. vruchtenat, 19. verdrag, 20. melkwol, 22. ver moeid. 24. telwoord, 25. vrouwelijk schaap. 26. boom. 27. woonboot, 29. waterblaasje, 34. behoeftige. 36. soort hert. 38. baan voor balspel, 39. chinees In Indn. 40. laan, 42. sierplant. 44. plaats in N.H. 45. ontwerp, 46. ongaarne, 48. insekt, 50. bekend gebouw in Amsterdam, 52. muzieknoot. 53. mount (afk.). Oplossing t.e.m. woensdag a.s. per briefkaart zenden aan: Toruw- Kwartet, postbus 859. Amsterdam. Linksboven vermelden: Weekend puzzel. Oplossing van vorige week: Hor. 1. parodie. 7. salaris, 13. ader, 14. keten, 16. loep. 17. ra, 18. ik, 20. kan. 21. at. 22. ma, 23. attent, 26. spatel, 28. sneer, 30. strak. 31. el, 33. temporair, 35. p.e. 36. tel. 38. pp. 39. nl. 40. per. 41. vel, 42. eland, 43. eed, 44. set, 45. sr 46. Aa. 48. neg, 50. t.n. 51. staalhard. 55. Lr. 56. maand. 57. armoe, 59. matras, 62. dempen, 64. pl. 65. o.r. 66. ram. 68. Ee. 69. n.d.. 70. eden, 72, morel. 74. Inge. 76. languit. 77. stengel. Vert. 1. parapet, 2. adat, 3. re, 4. Oriënt, 5. ik. 6. eek, 7. sen, 8. An, 9. Altaar, 10. R.O. 11. ieme, 12. spalier, 15. tam, 19. kneep. 21. April, 24. t.s. 25. temperans, 26. standaard. 27. t.k. 29. R.p. 30. sr. 32. leven, 34. oraal. 35. pedel. 37. Let, 540. pen. 44. stempel. 45. staat, 47. armee, 49. grondel. 51. sarong. 2. ad, 53. ha, 54. domein, 56. mt. 58. e.p., 60. Alda, 61. bar, 63. enge, 66. rot. 67. mes. 71. en. 72. mi. 73. Lt. 75. N.G. Prijswinnaars: mw. L. C. van Nop- pen-Littooy, Oosterscheldestraat 16. Middelburg: N. A. van Woudenberg, Bergstraat 36. Amersfoort: G. de Haan Terlouw, Burg. Bruntstraat 11, Nieuwerbrug a.d. Rijn. drie noordelijke provincies als ves tigingsplaats. 'Een van beide', aldus het Ouderberaad, 'of het betreft hier een experiment, dat niet in de regionale planning mag worden op genomen, of het gaat om een in richting als alle andere en dan zijn al die voorwaarden van beperking van getal, evaluatie en dergelijke volslagen discriminatie'. Geen antwoord Het Ouderberaad heeft op 12 au gustus eep brief aan de staatssecre taris geschreven om zijn bezorgd heid uit te drukken, maar de staatssecretaris heeft hierop nog niet gereageerd. 'Tezamen met de stilte, waarin de heer Hendriks zich uit. geeft het advies van de Zieken huiscommissie de ouders de indruk, dat niettegenstaande alle mooie woorden van de minister-president en verscheidene politici, niet se rieus wordt gewerkt aan de inrich ting van de leef- en werkgemeen schap Nieuw-Dennendal', aldus de verklaring. De ouders hopen, dat ze zich vergissen en dat ze daarvan op zeer korte termijn tastbare bewij zen krijgen. (ADVERTENTIE) Telefonisch nakaarten over 't gezellige kaartavondje van gisteren. Altijd doen. Want napret is de mooiste pret. Of u nu bridged, klaverjast, toept, zwikt of jokert. En bellen over kaarten of bellen om het volgende kaartavondje aftespreken kan voor de helft van de nriis. Want 's avonds en in het weekend belt u voor half geld door heel Nederland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11