TUSSEN WAL EN SCHIP Idaf dichtbij lommentaar Dr. C. Rijnsdorp tachtig jaar rerplan (2) iris Lfgang handen aan :t stuur ogen op de weg, dankzij deVariomatic gebouwduit veiligheid het weer - Regen of onweersbui weerrapporten een zegeltje van 14000 gulden courage ondersteboven theewater gehoor '4/K6 BOUW/KWARTET VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1974 BINNENLAND T5/K7 k nog Dat is paard, ij het in het omen, ir het gelijk- e ech- 3 een groot aldus hard maar >e von rstens an te cte lk cl zou natuurlijk heel griezelig zijn de overheid een instituut ging irichtcn, dat de scholen ging voor blijven welkp leerstof zij de kinde- n moesten voorschotelen. Maar dat ciekent niet dat je te pas en te onpas •t spookbeeld van de staatspedago- rk ten tonele kunt voeren, zodra het ter dc oprichting van een Stichting rerplan Ontwikkeling gaat. innecr het christelijk-historische wede-Kamerlid Van Leijenhorst dit ch doet en zich daarbij, evenals brig jaar, in de armen laat drijven n de WD en een bepaald ochtend- id, is dat zijn zaak. Maar dat itslaat ons niet van de plicht na te un waar onze scholen in de toe- >mst hun leerstof vandaan krijgen, e vraag is voor het onderwijs inder ad van levensbelang, ooropgesteld zij, dat het hoog tijd is we een landelijk instituut krijgen t leerplannen gaat maken. Het is ct meer mogelijk dat karwei over te ten aan leraren die in een onbe- lakt ogenblik een leerboek schrijven aan uitgeverijen, die behalve het lang van het onderwijs ook hun jen voortbestaan in de gaten moeten luden. Trouwens, ook uitgeverijen kennen dat het bijna ondoenlijk irdt zelf verantwoorde methodes te Wikkelen voor bijvoorbeeld moder- wiskunde of voor het onderwijs in moderne talen. Steeds vaker zien [gevers zich gedwongen dan maar proefde rpethodes uit het buitenland cr te nemen. En dan hebben we het ig maar over de leerstof voor afzon- rlijke vakken. Het is duidelijk dat t maken van schoolwerkplannen larin alle leerstof van de school op rij is gezet nog veel minder aan ïateurs kan, worden overgelaten. jarenlange voorbereiding van een itituut voor de ontwikkeling van irplannen is nu in de laatste fase. recht zijn de drie christen-democra- che fracties in de Tweede Kamer hun qui vive als het gaat om dc aag hoe dat instituut er precies uit oet zien. hebben bereikt dat minister Van tmenade geneigd is tot enkele belang- ke consessies. Zo zal er in het stuur van -de stichting een zekere spiegeling mogelijk zijn van de le- nsbeschouwclijke verscheidenheid het onderwijs. De leerplanontwik- ig zal niet zonder meer worden ileid vanuit het grote beleidsplan de minister, maar ook stoelen op ensen die vanuit de scholen zelf en. Scholen of groepen van scho- jl krijgen de mogelijkheid bij het itituut aan te kloppen met het ver- ek een schöolwerkplan te maken dat st bij hun eigen uitgangspunten. De op is althans gerechtvaardigd dat de nister de voorgestelde statuten in zin zal wijzigen. blijft één moeilijk punt. Moet de mister via zijn vertegenwoordigers in bestuur van dc stichting een veto- cht krijgen of niet? De fracties van KVP en de ARP menen mèt de IU, dat dit vetorecht onjuist is. aar zij willen, anders dan Van Leij- horst, dc nieuwe versie van dc ituten afwachten om te kijken of de inister ook hier water in de wijn wil en. tt is inderdaad te hopen dat dc inister dit vetorecht laat vallen, al is het alleen maar om de schijn van latspedagogiek te vermijden. Al was t aJeen maar om kwaadwillende ivolgers geen instrument te geven in wil aan het onderwijs op te ggen. Het zou beter zijn wanneer jn vertegenwoordigers in het bestuur gewone bestuursleden meededen in l overleg. De minister, gecontro- erd door het parlement, zou via de groting achteraf altijd nog kunnen grijpen. Dc noodzakelijke, maar de late samenwerking tussen overheid onderwijswereld zou dan zuiverder regeld zijn. aten we hopen dat dc aanvraag van n interpellatie ook op dit punt over- odig is. door dr. Okke Jager In juni 1908 stond Rijnsdorp voor het eerst in de krant. 'Bij het springen uit de veerboot is bijna in de Maas verdronken de 13-jarige kantoorbediende C. R Hij was bijna tussen wal en schip gevallen. In verschillende opzichten. Calvinistisch Nederland liet Rijns dorp als geroepen kunstenaar ja renlang op een kantoor zitten, want de christelijke gemeente weet aan haar zeldzame figuren geen plaats te geven, als zij niet de steun hebben van een grote groep of van een aanzienlijke positie. Li terair Nederland wierp hem aan vankelijk op één hoop met zijn bekrompen kerkgenoten. HIJ kreeg nauwelijks een voet aan de grond. Bijna verdronken: een kantoorbe diende. Maar hij is toch nog goed te recht gekomen, volgens de krant. Op 19 september hoopt hij 80 jaar te worden. Hij wordt dan gehuldigd in besloten kring. Daarna volgt een voor iedereen toegankelijke recep tie (15.30 - 16.30 uur, N.C.R.V.- studio, Schuttersweg 8, Hilversum). Hoe hij gewaardeerd wordt, blijkt uit de samenstelling van het huldi gingscomité en uit de bijschriften bij giro-overschrijvingen uit het hele land: 'zéér verdiend', 'uit war me erkentelijkheid', 'voor de schrij ver van Koningskinderen', 'voor de dichter van: Eeuwig Woord, U wil len wij bezingen', 'God zegene U aan de avond van uw leven'. Dat doet warmer aan dan een Jury rapport. Scheermesje Maar ook in officiële taal is Rijns dorp raak getypeerd: 'Hij benadert het verschijnsel literatuur met rust, zorg, eerbied en onbevooroordeelde openheid in een puntige, zakelijke prozastijl. Hij start vanuit een ge degen en grondige lektuur van de te behandelen werken, maar maakt in zijn werkwijze duidelijk dat de literaire kritiek pas boven de boek besprekingen uit kan komen, wan neer zij alle vormen van overleefd estheticisme achter zich laat en het behandelde werk als menselijke zelf verwezenlijking uit de cultuurge schiedenis ziet groeien en cultuur filosofisch kan plaatsen'. Daarom ontving hij de Prijs der Kritiek, die aan groten als Kees Fens en Pierre Dubois is toegekend. En dat niet omdat in het land der blinden (in Nederland komt de let terkundige kritiek maar zelden bo ven het middelmatige uit) één oog al een kroon oplevert. Hij is bele zen op het gebied van de letterkun de, de muziek, de geschiedenis, de cultuurhistorie, de wijsbegeerte en de theologie. En hij heeft zelfs de gave om het gelezene weer te ver geten. Hij gaat er niet in onder, maar blijft zichzelf, elke dag fris geschoren. Zijn scheermesje zet hij altijd op een bestudeerde manier op het gelaat (zoals hij eens ver klapte) een gewoonte die als alle uiterlijk gedrag zowel openbaart als verbergt. Autodidact Hij studeert en modelleert zelfs zijn dagboek is geschreven in de stijl van een dagboek maar ach ter de gentleman gaat de kwajon gen schuil die van de veerboot sprong. Als autodidact voelt hij zich vrij, maar soms wat onzeker. Hij móet zichzelf steeds duidelijk ma ken dat hij niet in het water is gevallen: een keurige verschijning, de enige radiospreker die zijn le- Dr. C. Rynsdorp zingen keurig op tijd en keurig getypt instuurt. Hij houdt distantie, hij kan mensen die hij respecteert niet zomaar .tu toyeren; hij verontrust zich over verontrusten die geen distantie van hun eigen overtuiging kunnen ne men. Maar ook: hij waagt nog al tijd de sprong en springt er midden in; zijn kritieken maken de indruk van persoonlijke ontmoetingen met de besproken boeken: hij dringt door in gebieden waarvoor zijn geestverwanten vaak terugdeinzen en is daardoor veel opener dan de critici die doen alsof er in Neder land geen christenen bestaan. Hij balanceert tussen wal en schip, tussen distantie en openheid, tussen reserve en overgave, tussen zorgvuldigheid en onbezorgdheid. Hij balanceert, want hij zoekt een synthese. Een synthese van kennen en voelen, van denken en zijn. Zijn roman 'Koningskinderen' verenigt de uitersten van gevoelsvroomheid en een onomkoopbare intelligentie. Monumentaliteit Achter alles wat hij schreef, ligt een monumentale levensopvatting die ook kunst en religie onder één gezichtspunt wil zien, een levens stijl waarin denken en fantasie el kaar ontmoeten en corrigeren, een levenskunst die werkelijkheidszin combineert met het voortdurend zoeken naar het geheim achter de werkelijkheid. Toen onlangs iemand, promoveerde op de onderscheidingen (van de Nadere Reformatie) in bekommer den, heilbegerigen, doorgeleiden e.d., moest ik denken aan een op merking van Rijnsdorp: zulke on derscheidingen doen veel kwaad, maar ze geven wel blijk van werke lijkheidszin en oog voor nuance ring. Rijnsdorp wil ónderscheiden, maar niet scheiden: zijn verlangen naar eèri synthèse blijkt steeds weer onuitroeibaar, gevoed door zijn begeerte naar monumentaliteit. Als kleine jongen had hij bij het. lezen van moppen al behoefte om al die grappen te denken als deel uitmakende van één humoristische roman. Zijn reserve is zijn vrees voor verbrokkeling. Hij kon zich nooit helemaal geven aan één kunst. Hij kon zich zelfs riiet geven aan dé kunst. Kunst en wetenschap ziet hij niet als gescheiden gebie den. Al die renaissancistische vak jes zeggen hem niets. Hij ziet zich zelf uiteindelijk niet als een kun stenaar, maar als een gelovig mens die werkt zolang het dag is, om antwoorden te zoeken op de vragen die op hem afkomen, gebruikma kend van het hele apparaat dat in de loop van een lang leven hem ten dienste is gekomen. Ook tegenover Christus bewaart hij afstand: hij wil Hem niet imiteren en niet annexeren. Christus is voor hem allereerst de verhoogde Heer uit het monumentale laatste bijbel boek, het Hoofd dat het lichaam tot één welsluitend geheel maakt. Amateur? De afkeer tegen vakjes kén voort komen uit gebrek aan vakbe kwaamheid. Maar zo is het bij Rijnsdorp niet. Hij kan als niet- theoloog theologische boeken be spreken. HIJ zag in de literatuur de meest gevoelige barometer van het levensgevoel van een bepaalde tijd de hele nieuwe theologie al aankomen, voordat de theologen ermee bezig waren. Autodidacten zijn nogal eens 'para filosofen' (Corn. Verhoeven) of pa ratheologen. Zo kan men Rijnsdorp noemen voorzover hij een theologie buiten de school beoefent; maar hij staat niet buiten de traditie, die behalve een zekere graad van ver starring ook een arsenaal van be proefde middelen tot communicatie vertegenwoordigt. Bij hem blijft het autodidact-zijn een voordeel. In zicht is voor hem het eerste, kennis het tweede. Daarbij past het essay als een kunstgenre dat dilettantisch blijft. Alternatief Vakmensen kijken vaak neer op de amateur in goede zin, de intuïtieve liefhebber. Huizinga die blijkens zijn 'Herfsttij der Middeleeuwen' tegelijk wetenschappelijk historicus en 'beeldend' kunstenaar was, kwam zo onder de indruk van de kritiek van zijn collega's dat hij probeerde almaar 'wetenschappelij ker' te worden. Hij weifelde levens lang tussen feit en visie, tussen bronnen-onderzoek en zichzelf-zijn in zijn kleurige verbeelding. Hij verloochende zichzelf om zich te rehabiliteren bij de vakgeleerden. Maar er zijn ook vakmensen als Thiel die erkende: 'Als ik voor het dwingende alternatief werd gesteld om te kiezen tussen vakhistoricus la Hohl. die de meer grove feite lijkheden met de grootste nauw keurigheid hanteert, maar tal van wenselijke dingen zelfs niet ziet, laat staan begrijpt, en een roman schrijver a la Graves, die tegen honderd feitelijkheden zondigt, maar tal van wenselijke dingen scherp en fijn doorziet, zou ik mij met een bloedend hart gedwongen zien voor de romancier te kiezen'. En dan zondigt Rijnsdorp met zijn werkelijkheidszin nog niet eens te gen feitelijkheden! Zelfs de redactie van Opwaartsche Wegen leek destijds wel eens behalve tegen het gereformeerd- zijn tegen het autodidact-zijn van Rijnsdorp een vooroordeel te hebben. Maar zijn gedichten, leke- spelen. novellen, romans en essays zijn sterker gebleken. Nu heeft ie dereen er alleen maar respect voor, dat hij zich in zijn vrije tijd zonder eigen bibliotheek wist te ontplooien tot een man die door zichzelf te zijn ons vóórleeft, hoezeer Juist on ze tijd naast het beroep de roeping, naast de psychologische analyse de bezielende voortstuwing en naast het kerkelijk instituut de profeti sche beweging nodig heeft. ADVERTENTIE -- -> Ié laatste echte keizer in de wereld, aile Selassie, is afgevoerd. Het jchtsapparaat "waaróp zijn absolute terschappij rustte heeft als een rieten if zijn hand doorboord. De coördi- itie-commissie van dc strijdkrachten ceft lang geaarzeld alvorens hem zelf in te pakken. Haile Selassie was ïmers het boegbeeld van deze trotse, mmer gekoloniseerde Afrikaanse na- e en hij speelde een leidende rol in Organisatie voor Afrikaanse Een- tid. ij droeg hoge onderscheidingen van lie qiogelijke landen, onder andere ok de Nederlandse Militaire Willems- rdc. De wereld was weinig geïnte- tsseerd in wat zich achter zijn rug [speelde maar wel geïmponeerd door sprookjesachtige facade van deze rieduizendjarige dynastie. )e tragische misvatting van dc keizer 'as dat hij zijn goddelijk recht zo anzclfsprekend vond. En de misvat- ng van dc buitenwereld was dat de -thiopiërs dat óók vonden. Ze hebben buitenwereld van een antiquiteit croofd. En ze hebben zichzelf ervan levrijd. Van onze weerkundige medewerker Het is gisteren een lekker warm dagje geweest. In Maastricht werd het 't warmst met maar liefst 28 graden Celsius. Op het vliegveld Twente werd maximaal 24 gr. C. gemeten. Eelde en De Bilt 23, Rot terdam 22 en Leeuwarden 21 gr. C. In het buitenland: Spa 25, Essen en Neurenberg 26. Dusseldorf, Keu len en Toulouse 27, Ukkel en Lyon 28, Parijs en omgeving 29, Biarritz 30 en Pau en Bourges ten zuiden van Parijs 31 gr. C. De depressie bij Ierland mag dan verder zijn opge vuld (tot boven 1000 millibar), toch heeft een bijbehorend front het Nederlandse weer in de loop van gisteren een inzinking bezorgd. Vooral in het westen van het land ging de zon al vrij snel schuil achter dikke wolkenlagen. De voch tigheidsgraad nam in korte tijd sterk toe van 50 tot 90 procent en er begon regen te vallen, licht, hier en daar ook matig. Daarmee was eenzelfde weertype begonnen als eerder heerste in noordwest Frankrijk en aan de Bel gische kust. Cherbourg kreeg er 4 millimeter regen van, Oostende 5, Caen 7 en het lichtschip Noordhin- der 10 mm. Dat het de regenachtige kant opging kwam ook door het te ver wegtrekken van het continen tale mooi-weer-hogedrukgébied. Gisteravond werd het centrum met 1029 mb in de kern boven zuidwest Rusland aangetroffen. Een totaal verschillend weertype dus van west naar oost met onvermijdelijk lagere middagtemper atur en ten opzichte van donderdag de eerstkomende dagen. Dit weekend geraken wij na de passage van een koufrontuitloper, die gisteravond tot bij Parijs was doorgedrongen, in een wat minder warme, zuidwestelijke stroming, waarin zich gelukkig wel weer op- Weerrapporten van gisteravond 7 u. max. neer- temp. slag klaringen en zonnige perioden zul len voordoen. Veel stations in zuid west Frankrijk meldden gistera vond onbewolkt weer tot slechts 3/8 cumulusbewolking. De kans op een regen- of onweersbui moet niet worden uitgevlakt, vooral aanvan kelijk. Ook later zou een trogsto ring, momenteel nog in oostelijke richting door de Golf van Biskaje koersend, de onstabiliteit wel weer eens wat kunnen doen toenemen. Over het algemeen behoudt het weer echter tijdens het weekend een tamelijk vriendelijk karakter. In zuid-oost Engeland onweerde het gisteravond om zeven uur hier en daar. Erg veel regen werd daar niet gemeten, wel in Valley in het OPKLARINGEN MIST REGEN BEWOLKING Amsterdam regen 21 1 De Bilt regen 23 0.1 Deelen geheel bew 24 0 Eelde regen 23 0.2 Eindhoven zwaar bew 26 0 Den Helder zwaar bew 19 0.6 Luchth. R'dam regen 22 2 Twente zwaar bew 24 0 Vlissingen regenbui 20 5 Zd.-Limburg half bew 28 0 Aberdeen zwaar bew 16 0 Barcelona onbew 26 0 Berlijn onbew 22 0 Bordeaux onbew 29 0 Brussel yyaar bew 28 0 Frankfort onbew 26 0 Genève onbew 24 0 Helsinki licht bew 17 2 Innsbruck onbew 26 0 Kopenhagen half bew 19 0 Lissabon onbew 24 0 Locarno licht bew 24 0 Londen zwaar bew 22 3 Luxemburg onbew 26 0 Madrid onbew 31 0 Malaga half bew 27 0 Mallorca licht bew 29 0 Milnchen onbew 25 0 Nice onbew 26 0 Oslo onbew 20 0 Parijs zwaar bew 29 0 Rome onbew 28 0 Split onbew 28 0 Stockholm onbew 19 0 Wenen onbew 25 0 Zürich onbew 27 0 Casa Blanca geh bew 24 0 Istanboel onbew 25 0 Las Palmas licht bew 27 0 Tunis half bew 29 0 WINDRICHTING zuidelijk deel van de Ierse zee met 24 mm onweersregen. Ook Cork was weer van de partij met 21 mm, op het vliegveld Shannon viel nog wat meer, 23 mm, en Blackpool sloot af op 10 mm neerslag. HOOG WATER Hoog water 14 september: VUsslngen: 0.07-12.33: Haringvlletslulzen: 1.33-14.05; Rotterdam: 2.48-14.58: Schevenlngen: 1.10-13.41: IJmulden: 1.47-14.16; Den Hel der: 5.54-18.54; Harllngen: 8.02-21.10; Delfzijl: 10.05-22.51. onder redactie van loessmit De serieuze postzegelverzame laar, die de zegels van Nederland in een uitgebreide collectie bezit, is (op papier) aanzienlijk rijker geworden. In de catalogus van de Nederlandsche Vereeniging van Postzegelhandelaren, die de ze week verscheen, zijn de richt prijzen voor het komende jaar zo sterk gestegen dat de bezitter van een verzameling Nederland een voorsprong op de inflatie heeft behouden. Over het geheel genomen stegen de catalogusprijzen een kleine twintig procent in vergelijking met 1974. Enkele in het oog springende voorbeelden (prijzen voor zgn. post frisse, dus niet afgestempel de, series); de traliezegels uit 1940 liepen op van 85 naar 125. De reeks gewone frankeer zegels uit 1949-1952 (koningin Juliana en face) steeg met een kleine driehonderd gulden tot een richtprijs van 820. De frankeerzegel van f2.50 (enkele jaren geleden nog aan de PTT- loketten te koop) kwam nu op 50 terecht en de 2.5 cent oran je, die in de jaren vijftig ver- Over de omvang van het optimis me van de heren Smallenbroek, Van de Vis en Witvoet blijken we te luchthartig gedacht te heb ben. Hun vrolijke overpeinzingen overschreden de grenzen van de ze rubriek met het gevolg dat de heer Witvoet er helemaal naast zat. Om hem niet tekort te doen, volgt hier zijn proza: 'Het KNMI meldt: na regen komt zonneschijn. De tot nu toe heersende depressies verplaatsen zich langzaam maar zeker naar onbewoonde oorden onder in vloed van energieke hogedrukge- bleden. Voor de boer valt dit bericht in goede aarde: hij vat de koe bij de horens en laat Gods water niet over Gods akker lopen, teneinde zijn schaapjes op het droge te krijgen. Ook de opticien ziet het niet zo donker in. HIJ heeft het oogmerk het leven niet door een donkere bril te bekijken, maar alles in een helder daglicht te stellen. De kleermaker laat zich de das niet omdoen; hij laat een passend geluld horen, geeft ieder op zijn vestje die zijn pak niet gewillig draagt. Aan dit standpunt kan zelfs de beul geen strop hebben. De schipper zet alle zeilen bij en gaat met iedereen In zee die recht door zee gaat. anders loopt het de spuigaten uit. De NS wil zijn sporen verdienen door ieder op 't spoor te zetten die het spoor bijster is. De KLM is een hoogvlieger, ziet ze graag vliegen en slaat zo twee vliegen in één krap. De werkgever vindt het zaliger te geven dan te ont vangen. De werknemer neemt hem dat niet kwalijk. Beiden weten dat er werk aan de winkel is en dat arbeid adelt. De veer man is vroeg uit de veren, pronkt niet met andermans ve ren, hij kan een veer van de mond blazen. De jager heeft meer dan één pijl op de boog, dus schiet hij niet tekort. De bankier werkt door de bank ef fectvol; hij weet dat de aandeel houder wint. De pomphouder waarschuwt: 't is pompen of verzuipen. De minister van defensie gaat in de aanval en laat enige steken vallen. Zijn excellente collega's trekken zich daar geen steek van aan, zijnde eerstgenoemde immers op eigen territoir in courante mate radioactief. De parlementariër houdt niet van steken onder water en wenst hem niet in de steek te laten. Indien blijkt dat die steek nauw steekt. VN: Gij Vredeling, zo vrij van geest, het is nog nooit zo tof geweest. Farce Majeur: En dat kan toch allemaal maar in 't vrije Neder land. Joost van den Vondel: Nu rin kelrooit ge vast en springt ge weer uit den band - Vermits Den Uyle juist niet hier is bij der hand - Die u gemenelijk verplicht hield aan 't betamen - Opdat ge buitenshuis geen vrienden zoudt beschamen. De slotheer: Eind goed, al goed. De slager: Hoe goed is dan een worst, die heeft twee einden.' En de heer Witvoet zelf: "t Is niet alleen fourage, maar even zeer courage wat we nodig heb ben'. dween, moet thans 12.50 op brengen. Vanzelfsprekend bleven de steeds schaarser wordende oude re zegels daarbij niet achter. Vooral de zaldzame exemplaren blijven jaarlijks stevig in prijs omhoog gaan. De automaatzegels van de laat ste jaren (boekjes en samen hangende zegels) zijn een nieuw verzamelgebied geworden. De prijzen daarvan hebben even eens een stijging ondergaan en dat zal nog wel blijven door gaan. aldus enkele deskundigen uit de postzegelhandel. Overigens is de waarde op pa pier van een verzameling nooit de reële waarde want bij verkoop door een partioulier brengt de zegel vrijwel nooit meer dan zestig procent van de catalogus- waarde op. Alleen de 'topstukken' naderen of overschrijden zelfs de 100 pet. Zoals bijvoorbeeld de duurste uit de Nederlandse cata logus: een zgn. postpakket-ver- rekenzegel uit 1924 van 15 cent nominale waarde die (onge bruikt) vorig jaar 17700 moest kosten en die nu op 14.000 terechtgekomen is. Aan de VU promoveert binnen kort in de sociale wetenschappen A. F. Droogers, die in zijn lijstje stellingen er ten minste twee heeft opgenomen die elke leek moeten aanspreken: 'Het milieubeleid wordt geken merkt door de agent die onder de bulderbaan een bromfietser bekeurt wegens geluidsoverlast'. 'De voorstellingen op kinder slabben dienen ondersteboven te worden aangebracht'. De duurste zegel uit de nieuwe, speciale catalogus van Neder landse en 'overzeese' postzegels staat uiteraard bovenaan: wie nu de zgn. postpakket-verreken- zegel van (eertijds) vijftien cent rechts en dan onge bruikt wil aanschaffen, moet er volgens de catalogus veertien- duizend gulden voor neertellen. Die van elf is goedkoper en kost 'maar' duizend gulden, maar daarvan bestaan dan ook nog bijna drie keer zoveel exempla ren als van de zeldzamere van vijftien cent. Daaronder twee voorbeelden uit de uitgebreide traliezegels uit 1940. Vorig jaar kostte de serie in z'n geheel nog 85.- dit Jaar moet er volgens de catalogus al 125,- voor worden betaald. Al een poosje maakten de inwo ners van Loedhiana in het noorden van India zich ongerust over hun brieven en pakjes. Wat ze verstuurden kwam nooit aan en wat ze verwachtten kwam niet in hun brievenbus. Een controle op het plaatselijke postkantoortje bracht de oplos sing. Een van de sorteerders wenste zijn dagtaak niet aan te vangen voordat hij een kopje thee gedronken had. Om zijn theewater aan de kook te krij gen moest hij een vuurtje sto ken en daarvoor pakte hij dan maar de bireven die het dichtst bij de hand waren. Het raadsel lag dus niet boven zijn theewa ter. maar er onder. Hoe goed hoort een disc jockey, zo'n man die niets anders doet dan plaatjes draaien en aan el kaar praten? In West-Duitsland hebben ze dat eens nagegaan. Veertien disc jockey's gingen er onder het mes en toen bleek dat deze muziekjongens in plaats van een absoluut gehoor te be zitten absoluut niet goed konden horen: negen vertoonden be hoorlijke defecten aan het ge hoor en bij de andere vijf was er ook Iets mee mis, zij het In Iets lichtere mate. Maar voor de plaatjes die zij draalen schijnt géén gehoor niet te hinderen. 'Opslag? Dc zal eens kijken of de baas zijn koortachtige voorberel-

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7