BUSKES BIJ EEN BOEKENSTALLETJE Ontslag prof. Van Luyk interessante rechtszaak 1 U Iedere christen een bijbel op zak /Ik&lllall Gokzalez Byass Beroepingswer^ IT\ ise Is dit iets voor u en maar voor 1 tot 5 gulden? Trouw Kwartet 'Handreiking' raad van kerken aanvaard Illustere namen voor Gijsens seminarie kunstHD daagse Is dit iets voor u en maar voor 1 tot 5 gulden? „Schrift en Getuigenis" LANDELIJKE BIJEENKOMSTEN Pronk walgt van gebaar junta Nieuwe boeket TROUW/KWARTET VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1974 KERK/BINNENLAND T2/K oUW door A. J. Klei Dominee Buskes viert zijne vierda gen en daarom staan maandagmor gen Hans Mons van uitgeverij Zo mer Keuning en Ton van der Worp van uitgeverij Ten Have bij hem op de stoep, allebei met een boek onder de arm. om hem te feliciteren met zijn 75ste verjaar dag. Die boeken, dat Is duidelijk, zullen de Jubilaris worden aangeboden. De heer Mons heeft 'Dwarsliggers' bij zich, een verzameling opstellen over 'nonconformlsten op de levens weg van ds. J. J. Buskes'. en de heer Van der Worp komt met 'Droom en protest', een keus uit artikelen, preken en toespraken die dr. Buskes in de halve eeuw van zijn domineeschap heeft geschreven en gehouden. Als ik goed begrepen heb. zal de fine fleur van de Neder landse theologen aanwezig zijn. Met deze huiselijke plechtigheid is de verjaarsviering aanstaande maandag bekeken. Maar dominee Buskes zou dominee Buskes niet zijn als het bereiken van de 75 alleen maar in de binnenkamer herdacht werd: zondagochtend om half elf preekt hij in de Amster damse Westerkerk en na afloop is er gelegenheid hem de hand te drukken. Bovendien kan ieder die dat wil straks in de boekhandel 'Dwarsliggers' (216 pagina's, prijs 16.90) en 'Droom en protest' (168 pagina's, prijs 14.90). Kopen en op die manier het verjaarsfeest van dr. Buskes meemaken. Buskes kan goed jubileren, heb ik professor Van Niftrik eens bewon derend horen zeggen. Dat is zo. maar deze eigenschap viel uiteraard pas bij een oudere Buskes waar te nemen. Dat Buskes goed kan (s)preken en schrijven, weet zijn uitgebreide schare afnemers sinds jaar en dag en toen ik bladerend in 'Dwarsliggers' het stuk van ds. M. G. L. den Boer over (Buskes en) Gunning tegenkwam, schoot me te binnen dat ik in mijn boekenkast een aardig voorbeeld heb van Bus kes' levendige schrifttrant uit zijn eerste domineesjaren. In 1929 verzamelde Gunnlng-van- Pniël eenige herinneringen' aan zijn vader, professor Gunning, die een eeuw tevoren geboren was. Dit leverde een curieus boekje op dat 'Ter Gedachtenis' tot titel kreeg en waarin je bijdragen vindt van dienstbodes en sjieke dames, van 'een zijner dankbare leerlingen' en theologen van naam. Van iedere me dewerker staat er één stukje in dit boekje, maar van de jonge dominee Buskes twee! Uit één ervan, ge schreven op 16 februari 1929. citeer ik: 'k Wist eigenlijk niets van Prof. Gunning af. Alleen dit ééne: dat hij behoorde tot de 'ethischen'. Meer niet. Toen vond ik op zekeren dag op een boekenstalletje een klein onooglijk geschriftje: 'Het Kruis des Verlossers' 'k Kan niet zeggen dat het boekje mij aantrok. Maar in .dien tijd kocht ik van alles, los en vast. Voor enkele stui vers kwam het boekje in mijn be zit. Op dat oogenblik is Prof. Gun ning in mijn leven gekomen. Het nu aan dr. Buskes aangeboden boek 'Droom en protest' heeft als ondertitel: 'Getuigenissen uit een halve eeuw van strijd'. Je eerste opwelling bij het lezen van die woorden is: kom. kom.... ik heb hem ook wel eens volstrekt ont spannen een borrel zien drinken! Maar daarna bedenk je dat domi nee Buskes een man is die niks langs zijn kouwe kleren kan laten glijden Hij heeft bijvoorbeeld nooit zijn schouders over 'Assen' opgehaald en hoe hij deze zaak ervoer kan een citaatje uit z'n andere bijdrage voor dat boekje uit 1929 duidelijk maken (en dan komen we ook dat woord „strijd" tegen): lloe vaak denk ik aan Gunning! En wanneer de strijd om de kerk ook mij verdriet doet en mijn ziel neerdrukt, grijp ik vaak naar een van zijn geschriften.... 'Droom en protest is. zoals ik al vertelde, een bloemlezing uit wat dr. Buskes in vijftig jaar geschre ven. gezegd en gepreekt heeft. De onderwerpen die achtereenvolgens aan de orde komen, zijn: de kerk, het sociale vraagstuk, nationaal so cialisme. Israël, oorlog en vrede, Indonesië en het rassenvraagstuk. Ik bezwijk niet voor de verleiding, er uit te citeren, ik zou alleen deze bundel óók van harte willen aanbe velen aan hen. die tegenwoordig zo met Buskes weglopen en dan voor 't gemak zijn socialisme en pacifis me vergeten of in een hoek weg stoppen. Iemand zei: hij is een kind van God en een kind in de politiek. 'Droom en protest* kan duidelijk maken dat Buskes niet een goeie orthodoxe, fijn prekende dominee is met een paar malle denkbeelden die je hem graag ver geeft. maar een kind van God, die juist vanwege dat kindschap bij socialisme en pacifisme terecht kwam. Wat 'Dwarsliggers' betreft, dat is net zo goed een boek om op je verlanglijstje te zetten: Buskes over Kohlbrugge. over Hilbrandt Boschma. over de oude Heering. over Niemöller, kolonel Boschardt over William Booth. Puchinger over Herman Bavinck, Smelik over Ba rend Schuurman, Onvlee over Hen drik Kraemer, Bouhuys over Noord- mans, Deurloo over Miskotte. Spij kerboer over Bonhoeffer, Kuitert over Berkouwer, Berkouwer over Herman Ridderbos. Inne de Jong over Van Randwijk, Van Kaam over Bruins Slot, Van Kilsdonk over Kroon... ik doe maar een greep. Er zitten een paar opstellen tussen die mikken op theologisch geschoolde lezers, je zult van Kui tert niet vernemen of zijn leer meester er katten op na houdt, maar daar staan dan weer verhalen tegenover, die, zonder ook maar voor een moment in een keuvelend toontje of wat daarop lijkt te ver vallen, een levend mens voor je neerzetten, - en dan prijzen we om te beginnen aan wat Inne de Jong over Van Randwijk en wat pater Van Kilsdonk over dominee Kroon schrijft. Maar hiermee is de voor raad ook voor niet-theologen nog lang niet uitgeput. Kortom, de 75ste verjaardag van dr. Buskes hoeft niemand te ontgaan. ADVERTENTIE ffi§/ kunst^ CONCERTGEBOUW 23 sept. Concertgebouw Orkest o.l.v. Bernard Haitink. von Weber - Ketting - Schubert - Beethoven 24 sept. Het Nederlands Kameror kest o.l.v. David Zinman. Solist: Maurice André. trompet. Bach - Torelli - Telemann - Dvorak. 27 sept. Amsterdams Phllharmo- nlsch Orkest o.l.v. Anton Kersjes. Solist: Mlncho Minchev. viool. Beethoven - Mozart - Tsjaikow- sky. Alle concerten slechts f5. Voor Informatie Cisca bellen 22.90.11. Geopend dag. 1018 u. beh. zo. 13. 16, 17. 18 en 19 sept van 1021 uur. Van onze juridische medewerker mr. N. D. JöRG Soms voelt de lezer van een krant zich zelf een redakteur: twee berichten in de krant, op geheel ver schillende plaatsen, moeten z.i. ineens bij elkaar geplaatst worden. Want wat te denken van het vol gende nieuws: 1) De regering heeft een wijziging aangebracht in het aanhangige wetsontwerp dat een betere rechtspositie aan vrouwelijke werknemers moet geven. Er komt nl. een verbod iemand (en dat kan ook een man zijn) te ontslaan omdat hij zij trouwt. 2) Prof. Van Luijk, hoogleraar aan de katholieke Theologische Hogeschool in Amsterdam moet van bisschop Simonis ontslagen worden omdat hij, priester, in het huwelijk treedt. UIT VAN LEZERS - Bede (slot) Ons volk dreigt verloren te gaan. omdat ze kennis van de bijbel niet willen. Zie Deut. 32 vers 51 over ontrouw. Daarom bidt en werkt. Niezijl J. Nauta (discussie gesloten - red). Wethouders (2) Dat het CDA in verschillende grote steden buiten de verdeling van de wethouders-portefeuilles is gehou den. is waarschijnlijk alleen maar gelukkig, met name voor AR en KVP. De achterban van deze partij en kan nu duidelijk zien wat demo cratie bij PvdA. PPR en CPN bete kent. Aalten G. Hoftijzer Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. BIJ publikatle wordt de naam van de schrijver vermeld. Gouvernementeel In uw krant van 7 september trof ik onder de kop 'Onwerkelijk' een commentaar aan. naar aanleiding van de brief van mr. Luns over het interview met minister Vredeling in Vrij Nederland. De slotpassage van- dlt commentaar luidt als volgt: 'Maar het lag wat minder in de lijn der verwachting dat de heer Krui- slnga deze brief prompt heeft aan gegrepen om het kabinet met nieu we christelijke vragen te bestoken. Het traditionele gouvernementele van de CHU is daarin moeilijk te herkennen', aldus uw commentaar. Dit commentaar geeft mij aanlei ding tot de volgende kanttekening. In mijn stemverklaring heb ik na drukkelijk gesteld dat de CHU- fraktle op een aantal vragen geen antwoord heeft gekregen. Onder meer is daarbij nadrukkelijk gewe zen op vragen over het standpunt en de benadering van de secretaris generaal van de NAVO. Wanneer nu de heer Luns, een dag later, zijn visie kenbaar maakt is het naar mijn mening niet meer dan logisch om de visie van de premier te vragen op deze onbeantwoorde ma terie. Gouvernementeel zijn houdt mijns inziens in dat men de regering niet onnodig voor de voeten loopt. Maar het houdt niet in dat men een kwestie, waarop de premier geen antwoord geeft, maar in de doofpot stopt, juist op het moment dat de aktualiteit van de gestelde vragen wordt onderstreept; in casu door de brief van mr. Luns. Om gouverne menteel te zijn, dat wil zeggen de regering niet onnodig voor de voe ten te lopen, is het wel een voor waarde dat men antwoord krijgt op gestelde vragen aan de regering. Van Luijk heeft steeds aangekon digd de burgerlijke rechter in de zaak te mengen. Zijn zaak zal .roker hoogst interessant zijn. Hij zal nog niet direkt profijt kunnen trekken uit de op handen zijnde wetswijzi gingen. maar ongetwijfeld zal e<m' rechter bij zijn beslissing zien mede oriënteren op wat volgens de meer derheid van het parlement, recht behoort te zijn. nl. een onr3lagver- bod. Zeker omdat de huwelijksvrij heid, die uitdrukkelijk in art 12 van het Europees Verdrag tot be scherming van de rechten van de mens als grondrecht ls neergeiegd, een moreel geladen kwestie is. De wijziging van het wetsontwerp ls echter zo vers, dat het hieromtrent kan worden geraadpleegd. De Nederlandse rechter rekent een kerkgenootschap, hoe afwijkend zijn positie ook zou zijn, simpelweg onder het 'verenigingsrecht. Op de eigen aard van het kerkelijk bedrijf kan eigenlijk nooit met succes een beroep gedaan worden. Ons dwin gende recht wat het arbeidsrecht ook is prevaleert boven het ker kelijk recht. Koppeling zo kan volgens de opvattingen van Rome de uitoefening van het pries terschap vanwege enig essentieel leerstuk aan het celibaat gekoppeld zijn. Het is denkbaar dat het ge beuren in de r.-k. kerk on'geloof'- waardig wordt wanneer een ge huwde priester de sakramenten be dient. De voorstanders van de mogelijk heid dat een priester trouwt hebben trouwens eveneens goede argumen ten. Zoals de nieuwe regeling van het autorijonderwijs een stuk van de grondwettelijke onderwijsvrij heid onderuit haalt, zo gaat wan neer de burgerlijke rechter zou in stemmen met de katholieke ziens wijze van de onhuwbare priester, iets van het grondrecht van ae huwelijksvrijheid onderuit. In zo verre zou zo'n beslissing niet onbe denkelijk zijn omdat het min of meer gelij.k staat aan het bekrach tigen door de rechter van een du bieuze toelatingseis van een vereni ging. (Hiermee zou je het priester schap. waarvan essentieel ls de be diening der sakramenten enigszins kunnen vergelijken). Deze eis houdt nl. in dat het toekomstig lid afstand doet van een grondrecht. Den Haag dr. R. J. H. Kruisinga voorzitter CHU-Tweede Kamerfraktie Niettemin kan men zich voorstellen Grenzen dat het uitoefenen van een bepaal de funktie een zekere hoedanigheid vereist. Zoals volgens onze wetgever in Den Haag, vanuit het oogpunt van verhoging van de verkeersvei ligheid. aan de opleiding van de a.s. automobilisten iets moet wor den verbeterd door aan de rij in- strukteurs strenge eisen te stellen. Zaak blijft het om dan wel strikte grenzen te trekken, d.w.z. dat de inperking van een grondrecht door de aard van de bezigheden onaf wendbaar wordt vereist. Voor een aantal werkzaamheden van een priester is het celibaat in leder geval al niet vereist, gezien de hui dige praktijk ln de Nederlandse kerkprovincie. T.a.v. een hoogleraar aan een theologische hogeschool lijkt het niet zo aannemelijk dat het celibaat essentieel is. Een hoog leraar heeft globaal 3 dingen te doen: het verrichten van weten schappelijk onderzoek, het geven van wetenschappelijk onderwijs en het verrichten van bestuurlijke werkzaamheden. Voor geen van al deze drie dingen is het ongehuwd - zijn een zo onmisbare voorwaarde, dat dit afwijking van het grond recht rechtvaardigt. Tenzij 'supe rieuren' allerlei religieuze dogma's in een wetenschappelijk onder- zoeks- en opleidingsinstituut a pri ori wensen door te voeren. De ei gen aard van een instelling voor wetenschappelijk onderwijs brengt juist met zich mee dergelijke dog ma's kritisch door te lichten, op hun waarde te toetsen en te ver werpen wanneer zij onhoudbaar zijn gebleken. Dit alles met name wanneer van hogerhand geen dis- kussie wordt geduld: is dit niet wat de eeuwen door de waarde van universiteiten en hogescholen ls geweest? Overigens, wanneer de burgerlijke rechter het ontslag onrechtmatig zou oordelen, zullen de problemen allerminst opgeruimd zijn omdat het hiërarchische appraat dat de r.k. kerk nu eenmaal is, dan op andere wijze de ongehuwde docent in de priesteropleidingen zal- trach ten door te voeren. Een klein kon- flikt tussen kerk en staat is in deze affaire niet uitgesloten. De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christe.ijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J. Tamminga. Hoofdkantoor: NZ. Voor burgwal 280, Postbus 859, A'dam Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek nr. 69 73 60 768). Gem giro X 500. Van een onzer redacteuren HEELSUM Vrienden van de Zakbijbelbond komen morgen naar Zeist. Aanleiding: het werk van de bond wordt nu zestig jaar ge daan. Niet-kenners die er nog altijd kunnen zijn, want de bond haakt helemaal niet naar ruchtbaarheid, vinden 'Zakbijbelbond' misschien een wat merkwaardige naam. Toch is deze naam precies in de roos, want hij veronderstelt, of liever: stelt als ideaal, dat iedere christen altijd de bijbel op zak moet hebben. Omdat deze gewoonte je helpt er meer in te lezen, er meer bij te leven en dat Woord ook door te geven. Oost-Europa, in Azië en vooral in de Verenigde Staten, waar het inter nationaal hoofdkwartier is. Dankzij bijdragen kunnen ook vrijgestelden ermee bezig zijn. Binnen en buiten de grenzen. In Nederland In Nederland ls er ook een vaste man geweest. Er was wat genoemd werd een reizend secretariaat, maar op natuurlijke wijze groeide het hier helemaal in de richting van vrijwillige - persoonlijke evangelisa tie. In deze benadering van mens Om de bond staan zo'n drieduizend vrienden die dat doen. Een Gldeons- genade zou Je kunnen zeggen. Een beweging van mensen die verder gaan dan geld voor bijbelversprei ding geven. Ze zijn ook zelf ver spreiders. die vanuit hun leven bij de bijbel niet kunnen nalaten daar anderen over te vertellen. Omdat de bijbel hun dat zegt én omdat ze zelf met die bijbel zo rijk zijn. Kror Je bij de bond. dan doe je aan persoonlijke evangelisatie. De zakbijbelbeweging vind je over de hele wereld. In Engeland ligt het begin. Het werk waaierde uit in veel landen van Europa, ook in wordt weer door vrijwilligers ge daan. Ontvangst eerd. u 8 en AMERSFOORT De raad van kerken heeft de zogeheten 'hand reiking' bij zijn statuut aanvaard. Een commissie onder leiding van prof. dr. A. J. Bronkhorst heeft anderhalf jaar aan dit stuk ge werkt. De handreiking, die als titel mee kreeg 'Eenheid in Christus en maat schappelijk engagement' gaat nu als discussiestuk naar de ledenker- ken. Tevens dient het als kader voor de concrete agendapunten tij dens de beleidsconferentie van de raad in november. Van de aanwezi ge afgevaardigden van de bij de raad aangesloten kerken stemden de rooms-katholieke, de hervormde, de gereformeerde en die van de evangelische broedergemeente voor de handreiking en de remonstrant se afgevaardigde tegen. Tevens werd besloten, dat de be leidsconferentie, 25 en 26 november in Lunteren, volledig openbaar zal zijn, omdat zo werd gesteld de deelnemers aan de landelijke bij eenkomsten van de kerkenconfe- rentie '74 recht hebben, om het gebeuren van de beleidsconferentie zo goed mogelijk te kunnen volgen. ROLDUC Drie internationaal bekende r.k. theologen vormen de begeleidingscommissie van bisschop Gijsens nieuwe seminarie te Rol- duc, dat volgende week van start gaat. Het zijn prof. Philippe Delha- ve van Leuven, prof. Hans Urs von Batthasar van Bazel en prof. Jo seph Ratzinger van Regensburg. Von Balthasar behoort ook tot de genen, die toegezegd hebben gast colleges te zullen geven. Voor het nieuwe instituut hebben zich 22 studenten aangemeld: vijftien van het bisdom Roermond, vijf van het bisdom Rotterdam en twee van de benedictijnerabdij Mamelis te Vaals. (ADVERTENTIE) JEUGDVOORSTELLINGEN Shaff.v Theater 21 en 28 sept. 14 30 uur Kinder- Brakkr Grond 22 sept. 14 30 uur De Mammocf- kinderen. 29 sept. 14.30 uur De Mr. Djokio Show Sfnilvtclmiiuburf 21 sept. 14.30 en 16 uur Poppen kast - GRATIS. Kaartjes v a. 16-9 bij Cisca. 25 sept. 15 00 uur Waar heb Ik t nou? Bel voor Informatie 22 90 11. .Mevrouw D. S. Giesen, presiden te van de Zakbijbelbond in Ne derland. tot mens wordt als Introductie op de bijbel voornamelijk met een goedkope uitgave van het Johannes- evangeiie gewerkt, dat de evange listen zelf kopen en uitreiken. De ervaring leert namelijk dat dit boek zich goed leent voor een eerste kennismaking met de bijbel. In een verder stadium van de begeleiding komt dan de zakbijbel aan de orde. die door de leke-evangelist wordt gegeven, dan wel wordt verkocht. Driemaal per Jaar komt een een voudig blad uit waarin ook over het buitenlandse werk wordt bericht en van tijd tot tijd om bijdragen voor bepaalde activiteiten ln de wereld wordt gevraagd, waarna dan weer verantwoording volgt. Per Jaar gait er op het centrale adres. Ginkelse- weg 2. Heelsum. waar de bestellin gen kunnen worden gedaan, het blad wordt geredigeerd en het in lichtingencentrum is gevestigd toch altijd nog voor tienduizenden gul dens om Ook dit centrale werk Denkt u aan de te Rotterdam en Zwolle op ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1974? NED. HERV. KERK Afscheid op 15 sept. van Spijkeni se: dr. H. W. de Knijff. wegi benoeming tot wetensch. hoofdi dewerker univ. te Utrecht; Avenhorn C. L. Glastra ber. Brummen. fc%0 Intrede te Oudshoorn/Riddersvel 1^1 drs. J. P. van Santen uit Geertru denberg; te Amsterdam-Osdorj Ci Sloten: C. B. Roos uit Gouda; nF Amerongen: W. Goedhart uit Voo burg; te IJhorst drs D. Th Rutge Ie tw uit Eelde; te Veldhoven: W. Kloijmr wen uit Terkaple; te Groning<| - (geest. verz. r.k. ziekenhuis Koendershof)A. J. Geusebroek Schildwolde: te Krimpen a.d. IJi ni 3 sel: drs. J. Kroese, kand. aldaar; ijerde Bruchem: kand. O. Mulder u 0(rele Nieuw Loosdrecht (18 sept). Emritaat verleend aan W. B. Harl ffee man te Nederhorst den Berg o an v gezondheidsredenen. [fee GEREF. KERKEN linne Afscheid van Den Helder: P. G. d( Heve Hengst ber. te Hoofddorp: va jg he Vlaardingen: H. Langenburg ber. 5ginn Hoogkerk: van Opende: A. A. Oo pee p tenbrink ver. te Asperen; va Hoogeveen: H. R. Juch ber. te Bei nekom. e hoi Intrede te Ferwerd: J. J. Ritsen ebber uit Oldebroek: te Harlingen: neuw< Riemersma uit Rotterdam-Alexai e zijg derstad; te Hilversum: P. van Ooi ?aters terhout uit Capelle a.d. IJssel; anbli! St. Jansklooster: kand. W. v. ok ve Kooy. kand. aldaar: te Rottevall )e Sti kand. D. Verweij. uit Woerden; end Kamerik en Nieuwerbrug a.d. Riji estaa drs. L. J. Koffeman kand. uit Kaï an 1 pen: te Muiderberg: kand. A. ([rant: Bosma uit Amsterdam die vorl is de week te Muiden is bevestigd nrist intrede heeft gedaan; te Tienhovi t. var (in tijdelijke dienst): L. v. d. Linfmro- em. pred. van Rijnsburg. GEREF. KERKEN (VRIJG). Intrede te Vroomshoop: Waard uit Haarlem: te Haag/Loosduinen: kand. H. ding uit Emraen. CHR. GEREF. KERKEN Afscheid van Kornhorn: J. C. Starreveld ber. te Delft. DOOPSG. SOC. Intrede te Joure: A. J. v. d. Llnde|pger uit Drachten-Ureterp. Eticht tuur inoecl tuder D« tuder Hi( 'isku: lensic H. ^fdeli: emee Inige ticht ioel ■oor ande lorde rd d neen estai iet k trijd besch 500 g Morgen ontvangen b. en w. van Zeist allereerst het bestuur, waarbij dat is traditie bij dit soort gele genheden aan de burgemeester een zakbijbel wordt aangeboden. Daarna volgt in Boschlust de jubi leumconferentie onder leiding van de de presidente, mevrouw D. S. Giesen met als thema 'De bood schap van Jezus blijft actueel'. Bin nen- en buitenlandse sprekers zul len stilstaan bij een aantal tekstge deelten uit Handelingen. Uit het vierdi hoofdstuk 'Wij kunnen niet nalaten te spreken van wat wij gezien en gehoord hebben', uit Jiet 16-de hoofdstuk 'Voorwaarts op de straten der wereld' en uit het 28- ste hoofdstuk 'Predikende het ko ninkrijk Gods met alle vrijmoedig heid. zonder enige belemmering'. Dankbare woorden zullen gewijd worden aan de nagedachtenis van mevrouw Jenny Antoinette van der Mersch, oprichtster van de Neder landse Zakbijbelbond. die dit jaar op 94-jarige leeftijd overleed. (ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking heeft de bereidheid van de Chileen se junta om politieke gevangenen vrij te laten op voorwaarde dat Cuba en de Sowjet-Unie hetzelfde doen, ronduit koehandel genoemd. Een verslaggever van de NOS die de minister na de demonstratie in de Koopmansbeurs in Amsterdam in- tervieuwde en dit woord noemde, kreeg ten antwoord: Ja, zo kunt u het noemen. De minister voegde er aan toe dat het gezicht van de Chileense junta niets menselijks heeft en dat hij van het gebaar walgt. dri Een moment van paniek, door Evfle t Figes; uitgegeven door Meulenhol dertij in Amsterdam; 158 blz. Prijiioor 17.50, Veertien dagen uit het leuren ven van Alfons van Worden, dweontr Jan Potocki; uitgegeven voor Men maar lenhoff; 309 blz.; prijs ƒ,19.50. E serie superromantische verhall griezelig, avontuurlijk, fantastisi zoals het een boek uit de Rom? tiek betaamt (het werk werd ln begin van de vorige eeuw door Poolse adellijke wetenschappe! geïnteresseerde ontdekkingsreizii geschreven), in de vorm van raamvertelling zoals de Duizen- - - en-één-nacht-sprookjes en de camerone. Friesclie lusthof, Jan Jansz. Starter: uitgegeven doi N.V. Buijten Schipperheijn-R pro-Holland in Amsterdam; prl 24.75. Voorzien van een korte li leiding door drs. L. Strengholt. Dr E. G. Hoekstra: Het zionisme, di F. R. Kat: Internationales; dr. IP Reinsma: Jan Compagnie en drs. SDure G. Hoekstra :Het zionisme. Deeltji uit de Dichterbij-reeks. Uitgegeve door J. H. Kok. bv.v. in Kampe Elk deel telt ongeveer 30 pagina' prijs per deel 3.40. het laats deeltje Zionisme 3.95. Beroep keuze, door O. Taborsky en C. A. ij'". Grauw; uitgegeven door De Toor f ln Haarlem: 179 blz.; prijs 26. Anthologie de la prose Néerlandais Pays-Bas II. romanciers et nouvf listes. par Pierre Brachin. Parii Bruxelles, 437 pag., Korte verhale en fragmenten uit romans van oj Vestdijk, Du Perron, Carmiggel Hermans. Couperus, Hildebran ord [et 14 se van spre( lendi derw Om Ham onde voor scha belic kwa: ende ter', het Naast de originele Nederlands om tekst staat de Franse vertaling af gedrukt. De Inleiding is van Bra chin, die professor is aan de Sol bonne. De vertalingen werden ver zorgd door een team dat ook ond(|Brir leiding van Brachin stond. Reclassering in de ring Verslag va een toogdag hulpverlening (ex)-delinkwenten, gehouden op 1 arti december 1973 in de Erasmus unl versiteit te Rotterdam. Uitgave va Stichting Ars Aequi, Utrecht i Tjeenk Willink. Zwolle. 122 blz ƒ5.-. (ADVERTENTIE) ledereen denkt dat een droge sherry een droge sherry is. Gonzalez Byass heeft er drie. Verschillende. Droge. Fino Gaditano. Elegante. Charmant, licht van smaak. En dan is er natuurlijk nog Tio Pepe. De vorst onder sherries. De volmaakte. En in de „soleras" rijpen nog acht andere fijne sherry-typen, voor evenzoveel momenten en stemmingen. Gonzalez Byass: sherries met een traditie Gonzalez Byass: muy bien ANDRÉ KERSTENS ÜJf TILBURG vier Zee duik spre duik Om pem van Ond avoi met De Ath byis syn: ren De spo: Bc 6S/ veri clul seei slat vin spo per Hel eer Bij Me gro wa: tot bal bel kre bei hij

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2