Kousenfabricage moest gesaneerd Commissie adviseert haast te maken met gasboringen bij Bergen Bestuur christelijke school wil leraar die lid CPN is ontslaan Schoonmaak water kost honderd miljoen S^'^lfenaïï Weer Rabobank toolvink na redding van Danlon Hin: 2V4 extra rente met het Spaar-Premie-Boekje van de Rabobank. En de Rabobank noemt niet alleen de voordelen! Met het Spaar-Premie -Boekje maakt de Rabobank wéér wat ze belooft 1 Laat'nswatvanje Conflict Vredeling en DS'70 voorbij Pvd A-fractie: beperkt autogebruik Kalkarheffing: veroordeling in Eindhoven Criminaliteit verschoven naar jongeren jöteSI IOUW/KWARTET VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1974 BINNENLAND T9/K11 fan onze sociaal-economische redactie )EN HAAG De Nederlandse kousenfabricage lijkt weer een redelijke toekomst tegemoet te gaan, ndanks de zwartgalligheid waarmee men zich tot voor kort over de bestaansmogelijkheid van eze bedrijfstak uitliet. Keerpunt in de gedachtengang vormt de fusie deze week tussen Danlon Hin Emmen en Jansen en De Wit in Schijndel (N oord-Brabant) (ADVERTENTIE) e fusie ving het dreigende bank- iet van Danlon Hin op en bo- sndien lijkt de nieuwe combinatie eter opgewassen tegen de moor- Ende concurrentie uit het buiten- nd. De werkgelegenheid van 2500 an lijkt daarmee ook voor de oekomst te zijn gered. Wat heeft iet beeld in nauwelijks twee maan- zo kunnen veranderen? We ebben deze vraag voorgelegd aan et AR-kamerlid B. Roolvink, die onafhankelijk deskundige en oor de vakbonden als 'sterke man' aar voren geschoven persoon een elangrijke rol heeft gespeeld in de usle-besprekingen. Nederlandse kousenfabricage eeft, aldus de heer Roolvink, sinds wee jaar de wind pal tegen. Kou- en vooral de dameskousen janty's) het leeuwendeel van e produktie zijn een grillig rodukt. Blote benen zijn de laatste jd 'in' geworden en bovendien ragen de vrouwen veel meer dan roeger een broek. Het resultaat as een moordende concurrentie, raël bracht bijvoorbeeld via Frank- jk in Nederland kousen aan de oarkt tegen een prijs die gelijk ras aan en soms zelfs lager dan de ostprijs. Danlon Hin dreigde als irste fabriek niet meer tegen deze ntwikkeling te zijn opgewassen, et bankroet stond voor de deur. B. Roolvink Nederlandse markt. De produktie zou later opgevoerd kunnen worden 'e pessimistisch dit stadium nu twee maanden eleden hebben zowel de vakbon- als de raad van bestuur van lanlon Hin een beroep op de heer oolvink gedaan om de fusiebe- prekingen met Jansen De Wit (de latste redmogelijkheid) bij te wo- en als onafhankelijke deskundige. vakbonden vonden de directie an Danlon Hin te zwak om deze de werkgelegenheid van Irenthe zo belangrijke besprekin- aan de directie van Danlon lin over te laten. Veel vertrouwen at de fusie succes zou opleveren ladden de vakbonden overigens liet. olgens de heer Roolvink was deze ivatting echter te pessimistisch. kousenfabricage hier stond er Et slechter voor dan bijvoorbeeld Italië of Frankrijk. De verhalen fde industrieën in die landen ■den ondersteund door de over- d kunnen niet worden bewezen. rat dat betreft was hun concur- intiepositie gelijkwaardig. Wel was uidelijk dat de kousenfabricage in ederland grondig gesaneerd zou ioetei\ worden, een essentiële oorwaarde ook van de regering om e bedrijfstak met een kredietga- antie van achttien miljoen gulden egemoet te komen. )p basis hiervan is een plan opge teld. Vastgesteld werd dat onge- eer de omzet zou kunnen zijn, loeveel mensen daarvoor nodig ouden zijn en hoeveel man perso- leel er zouden moeten afvloeien, lerekend is dat de nieuwe combi- ïatie een omzet zou kunnen be- eiken van 60 miljoen paar panty's a 21 miljoen paar sokken per jaar, ingeveer vijftig procent van de Volgens de voorzitter van het schoolbestuur, mr. J. in 't Veld, gaat het in deze zaak om een prin cipiële kwestie, los van de persoon van de heer Los. 'De grondslag van de school is de Heilige Schrift en de Belijdenis. Die uitgangspunten heeft de heer Los bij zijn vaste aanstelling als leraar, anderhalf jaar geleden, uitdrukkelijk onderte kend. Door lid te worden van de CPN (een atheïstische partij), heeft de heer Los zich echter ook verbon den geen propaganda te voeren te gen de Ideologische leninistisch- marxistisch grondslag van deze partij.' Onverenigbaar Dat valt in de ogen van het bestuur niet met elkaar te rijmen. 'De grondslag van de school en de eis van de communistische partij zijn onverenigbaar,' zegt de heer In 't Veld. 'Je ka/i niet alles tegelijk zijn, je moet kiezen en kleur be kennen'. Het blijkt dat er geen speciale (ADVERTENTIE) Als U spaart op een Spaar- Premie-Boekje krijgt U een basis rente van 7V4%.Daar staat tegen over dat U 1% aan de bank .betaalt over geld dat U tussentijds van Uw spaarrekening afhaalt. Het zou daarom niet eerlijk zijn te verzwijgen dat het Spaar-Premie- Boekjc voor een zeer wisselvallige spaarder best eens niet zo inte ressant zou kunnen zijn. Bent U wel een „trouwe" spaarder, dan is het Spaar-Premie-Boekje zonder meer alleen maar voordelig voor U. 't Is maar dat U weet waar U aan toe bent. Zo noemt haar kleinzoon haar. Maar ze heeft het verdiend. Regelmatig roept ze d'r jongen aan het toestel om te informeren naar de school of naar de cavia. Eigenlijk moesten er veel meer van die oma's zijn. Om de kosten hoeven ze het bellen niet te laten. Want 's avonds na zessen of in het •weekend belt u voor half geld door heel Nederland. tot 70 miljoen paar panty's zodra er geëxporteerd kan worden naar Scandinavië. Nevenvestigingen Op basis van de produktie konden in ieder geval de twee kernbedrij- ven, nl. die in Schijndel en die in Emmen, gehandhaafd blijven. Het mes moest wel in de nevenvestigin gen. Hiervoor is de weg van een geleidelijke afvloeiing gevonden. De regering ging akkoord met het plan en stelde zich garant voor een kre diet van achttien miljoen gulden. De heer Roolvink heeft zich er sterk voor gemaakt dat het sociale beleid in de nieuwe combinatie een gelijkwaardige plaats inneemt als bijvoorbeeld het financiële, econo mische en commerciële beleid. Of de Nederlandse kousenfabricage in de toekomst opnieuw in gevaar zal kunnen komen door grilligheid van de mode? De heer Roolvink: 'Helemaal zonder risico's is zo'n fusie natuurlijk nooit. Zeker is in ieder geval dat vrouwen altijd wel kousen zullen blijven dragen'. Van een onzer verslaggevers ZWOLLE Het schoolbestuur van het christelijk Carolus Clusius- College in Zwolle heeft de godsdienstleraar G. Los (28) schrifte lijk laten weten, het voornemen te hebben hem te ontslaan, om dat hij lid van de CPN is geworden. In afwachting daarvan is de leraar geschorst. DEN HAAG De vrede tussen DS'70 en minister Vredeling van defensie is getekend. De minister heeft de voorzitter van DS'70 een brief geschreven waarin hij zegt dat het parlementair karakter van DS'70 voor hem boven alle twijfel is verheven. In het veel besproken interview had de minister opge merkt, dat DS'70 voor hem een partij is die de treinen op tijd wil iaten lopen. De minister had in dit verband nog de naam van Mussoli ni laten vallen. Minister Vredeling schrijft nu aan de voorzitter van DS'70 de heer De Brauw, onder meer: 'Ook al trek ken wij politike gescheiden op. de democratische gezindheid van DS'70 en met name het paremen- taire functioneren daarvan was en is bij mij boven alle twijfel verhe ven. Ik hoop slechts dat de per soonlijke verhoudingen tussen de leden van de Tweede Kamer-fractie en mij hierdoor niet blijvend zijn verstoord.' DS'70 beschouwt de zaak nu als afgedaan. Van een onzer verslaggevers BERGEN In een nog niet officieel gepubliceerd rapport adviseert de Rijksplanologische Commis sie minister Gruijters gauw te beginnen met de exploitatie van de gasbel in het Noordhollandse duingebied tussen Schoorl en Bergen aan Zee. Actiegroepen, gemeente en provincie verzetten zich tegen dit plan. klachten van ouders zijn geweest over de wijze van lesgeven door de heer Los. 'Och, in een scholenge meenschap met meer dan driedui zend kinderen altijd wel een ouder die een klacht heeft. Maar daar waren geen klachten bij die speciaal tegen de benadering van de heer Los waren gericht', aldus de heer In 't Veld. De heer Los heeft drie weken de tijd zich schriftelijk tegen het drei gende ontslag te verweren. Hij heeft daartoe contact opgenomen met de vakbond. Hangende deze zaak wil de heer Los geen commen taar geven. Mevrouw Los zegt op een desbetreffende vraag, dat haar man ruim anderhalf jaar lid is van de CPN en dat het schoolbestuur daar op de een of andere manier achter gekomen moet zijn. De scholengemeenschap zal bin nenkort over deze principiële kwes tie een bijzondere ledenvergadering beleggen. Tevoren zal het schoolbe stuur voor de leerkrachten van de drie scholen binnen de scholenge meenschap een toelichting op de situatie geven. Van een verslaggever DEN HAAG De PvdA-fractie in de Tweede Kamer is van mening dat het autogebruik moet worden beperkt, terwijl de kwetsbare ver keersdeelnemers, brom (fietsers) en voetgangers meer door de verkeers- wetgeving beveiligd dient te wor den. Dit blijkt uit de nota 'aanpak verkeersonveiligheid', die door de PvdA-commissie voor verkeer en waterstaat is opgesteld. Deze nota zegt, dat de verkeerson veiligheid veroorzaakt wordt door teveel soorten verkeer op de weg. Het scheiden van die soorten dient dan ook voorop te ptaan, aldus deze nota. De commissie pleit dan ook voor een duidelijke afperking van ver schillende gebieden (woon-, win kel- en recreatiegebieden) waar au to's nauwelijks kunnen komen. Verder moet het rijk het ontwikke len van een brom (fiets) paden net stimuleren, terwijl ook in de steden een autovrij en beschut net van fietspaden moet komen. Voor de voet gangers en dan speciaal de school kinderen moeten speciale routes komen. In het rapport wordt geconcludeerd dat de jaarlijkse binnenlandse gas- behoefte op dit moment niet geheel door de produktie wordt opgevan gen. 'In deze situatie lijkt er niet aan te ontkomen één of meer van de kleinere gasvoorkomens in ons land aan te boren', aldus de com missie, die van mening is dat de door haar geadviseerde boorlocatie de zogenaamde 'noordlob' ook wel 'Het Zeehuis' genoemd ook uit een oogpunt van natuurbehoud 'relatief gunstig' ligt. Zoals bekend is minister Gruijters een voorstander van gasboringen bij 'Het Zeehuis', nadat hij soortge lijke plannen voor het naburige Pirolavlak (natuurgebied) onder druk van de tegenstanders had la ten schieten. Onlangs is echter een vaste commissie uit de Tweede Ka mer voor dit probleem aangesteld die de minister vooralsnog van een snelle beslissing heeft weten" te weerhouden. Deze commissie heeft op 14 oktober een hearing georga niseerd. waarvoor nu al grote be langstelling blijkt te bestaan. Flauwekul De heer D. Elsma, lid van de reeds vier jaar bestaande actiegroep 'Gas- alarm', is het volstrekt oneens met het advies van de commissie. 'Flau wekul' is zijn reactie op de conclu sie in het rapport, dat aanboring van 'Het Zeehuis' uit het oogpunt van natuurbehoud 'relatief gunstig' zou liggen. Ingevolge een bestem mingsplan uit 1937 rust op dit ge bied weliswaar een woonbestem ming, maar Eisma is van mening dat het in feite om een uniek U kunt op vele manieren sparen bij de Rabobank. Met renten tót 11*. Zuiveringschap over Vehnve: Van een onzer verslaggevers APELDOORN Het zuiveringschap Veluwe denkt tot 1984 een bedrag van meer dan honderd miljoen gulden nodig te hebben om het oppervlaktewater in dit gebied schoon te maken. Er is een plan ontworpen, waarmee het euvel van de watervervuiling op twee manieren zal worden aange pakt: door middel van een aantal voorchriften en door het uitvoeren van een reeks technische voorzie ningen. Op grond van monsters, ook recen te, is vastgesteld dat de kwaliteit van veel water op de Veluwe slecht is. Er zijn vier categoriën van ver vuilers: de inwoners, de industriën, de recreatie en de landbouw. Wat het laatste betreft, wordt het gebied gekenmerkt door een sterke ontwikkeling van de intensieve veehouderij (kalver-, varkens- en pluimveefokkerijen). Door deze niet-grondgebonden agrarische be drijven is de van oudsher bestaan de relatie tussen het aantal dieren per bedrijf en het bij het bedrijf betrokken grondoppervlak ver te zoeken. Mestoverschot Regionaal zijn hierdoor mestover schotten ontstaan. Vooral in de ge meente Barneveld, Ede, Ermelo, Nunspeet, Harderwijk, Nijkerk, Hoevelaken, Putten en Apeldoorn. Rechtstreekse lozing van mest e.d. zal zowel op het oppervlaktewater als op de riolering niet meer wor den toegestaan. Er zijn chemische, fysische en bac teriologische normen geformuleerd, zoveel mogelijk aansluitend aan de landelijke normen. In dit kader zijn verboden en be perkingen vastgesteld met betrek king tot de lezingen van giftige stoffen en het gebruik van on kruidbestrijdingsmiddelen. Bij de rioolwaterzuiveringsinstalla ties, die rechtstreeks in verbinding staan met het Veluwe randmeer, zal fosfaatverwijdering en desinfectie worden toegepast. Dit om de mas sale algenontwikkeling in het zo merseizoen ^erug te dringen. natuurgebied gaat: 'Een prachtig duinterrein met een zeldzame plan tengroei. Maar het is weer zoals altijd, de commissie heeft z'n huis werk niet gedaan. Ze zijn er niet geweest.' De belangrijkste kwestie, waar 'Gas- alarm' zich aan stoot, is de voor genomen toepassing van artikel 65 van de wet op de ruimtelijke orde ning, die de minister bevoegdheid geeft zich niet te storen aan plano logische bezwaren indien het alge meen belang dat verlangt. Eisma: •Artikel 65 is geen politiek besluit, maar een rechtmatigheidsbesluit. Er moet niet alleen sprake zijn van algemeen landsbelang, maar ook dat voor een beslissing spoed is Van een verslaggever EINDHOVEN Op dezelfde dag dal de Eindhovense kantonrechter, mevrouw M. Coolen uit die stad veroordeelde de z.g. Kalkarheffing te betalen, heeft het dagelijks be stuur van de gemeente Didam de raad voorgesteld een adres ever Kalkar aan minister Lubbers te zenden. De gemeente Didam, gelegen op 20 km afstand van het Duitse plaatsje Kalkar (waar gewerkt wordt aan een snelle kweekreactor) wil wijzen op de tegenstellingen in opvattin gen die bestaan bij deskundigen met betrekking tot de gevaren van kernprojecten. Overigens loopt de kwestie van de Eindhovense rechtspraak nog wel even door. Mevrouw Coolen wacht een schriftelijke bevestiging van het vonnis af, alvorens in hoger beroep te gaan. Bovendien is vanuit de commissie algemene aangele genheden van de Eindhovense ge meenteraad aangedrongen op op schorting van de uitvoering van het vonnis tot de raad zich over de kwestie heeft uitgesproken. De bur gemeester is daar. wel voor te vin den, als die procedure althans mo gelijk is. Mevrouw Coolen weigert om prin cipiële redenen te betalen. vereist. En dat moet eerst aange toond worden. De minister moet maar eens vertellen waarom die spoed is vereist. Van een verslaggever UTRECHT Vanaf omstreeks 1955 is met name de jeugdcriminaliteit toegenomen. Die toename geldt voor vrijwel alle delicten. Ofschoon 1955 we) eens genoemd is als het beginpunt van de z.g. 'welvaart', is de suggestie dat daarin de verkla ring moet worden gezocht minstens voorbarig. De verklaring van het verschijnsel is onbekend. De heren R. W. Jongman en P. F. Cats van het criminologisch lnsti tuut in Groningen hebben de ont wikkeling van de Jeugdcriminaliteit in ons land in de jaren 1950 tot 1970 geïnventariseerd. Daarbij bleek dat de algemene kreet dat de 'criminaliteit hand over hand toe neemt', vervangen moet worden door de opvatting dat vrijwel alle typen misdrijven uit het wetboek van strafrecht onder de twaalf tot twintig jarigen in aantal toene men. Daarbij gaat het dan speciaal om Jongens. Meisjes vallen er in hoge mate buiten. Sedert 1955 wor den de daders gemiddeld steeds Jonger. De heren Jongman en Cats hebben hun bevindingen (zonder een ver klaring te willen geven) gepubli ceerd in het Nederlands tijdschrift voor criminologie. Dat de veroor deelden steeds Jonger worden (ge middeld dan), is ook niet te wijten aan een veranderd vervolgingsbe leid. De leeftijdsgroep 18-20 jaar bevat verhoudingsgewijze verreweg de meeste veroordeelden. Dat was in het midden van de Jaren vijftig lang niet het geval. De schrijvers noteren voorts dat de geweldsmis drijven (geweld tegen personen) in zijn totaliteit niet toeneemt. Onder de 12-20 jarigen neemt het aantal delicten van deze aard wel toe. De justitie heeft het meest met mannen te maken. Vrouwen die met de justitie ln aanraking komen vormen statistisch gezien een uitzondering. (ADVERTENTIE) Gratis strijkpatronen. Vraag uw bladenman, kijk op uw tijdschriftadres of in de betere handwerkspeciaalzaken. U kunt zich ook telefonisch als abonnee opgeven (abonn. prijs f2,95). Bel daarvoor het Informatic-centro"* de Geïllustreerde Pers,tel.020-72.97.85.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11