politie in neer gemeenten Martelpraktijken bij ons mogelijk Kamerfractie VVD: toelatingsregeling Surinamers nodig Werkloosheid loopt op als maatregelen regering uitblijven Zien we u vandaag? j|n Uit de wereld van Maison de Bonneterie: Borgana. imer verwerpt verlenging stopwet RMS-regering boos over verklaringen van dr. Vondeling Nieuw Romeins galjoen te water Aanrander schiet VNO wil investeringen opvoeren meisje (18) neer MeneervanSoest met uw spaarboekje. Eis van ƒ5000,- voor beledigen van Surinamers Er was eens een man die zich wilde verzekeren tegen de mazelen. De AGO kon hem helpen. De AGO verzekert alles (en nog wat®). Amnesty International in 'De Pijnbank' V/KWARTET WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1974 BINNENLAND T3/K5 Nooi ;erk( vare11 onze parlementsredactie HAAG Gemeenten die meer dan 25.000 inwoners tellen, hebben weer recht op een eigen iekorps. Sinds 1968 bestond dit recht niet meer, omdat de Tweede Kamer een stopwetje aan- die de overgang van de rijkspolitie naar gemeentepolitie in grotere gemeenten onmogelijk kte. Gisteren heeft de Tweede Kamer gestemd over de verlenging van dit stopwetje en het ïtel van minister Van Agt hiertoe verworpen. Voor de verlenging stemden de PPR en tien leden zu^de fractie van de KVP. van t£;v< eerderheid van de Tweede Ka- PP'j Keas van mening, dat in plaats verlenging van het stopwetje Nass eel beter was vaart te zetten r de reorganisatie van de poli- je bedoeling zou zijn om per edaikt politiekorpsen in het leven hai «pen. Deze korpsen zouden dan onder de democratische con- van de gewestelijke besturen on te staan. wat :r-dir ls er nu weer een versnippering c°us de politiemacht zou kunnen rU len vond de meerderheid van imer niet zo'n groot bezwaar. van de gemeentelijke )ldene Werd gezien de democrati- ïwezl controle, die door middel van ^gemeenteraden mogelijk zou eer 6 in 10 itel ter Van Agt van justitie, die nederlaag in de kamer leed, iet eerder op de dag niet eens ;n met de bijzondere kamer- ïissie voor de rechtsbescher- van de burger tegen de over- Het gevolg van de bestaande Aamfogsverschillen is. dat de ver behandeling van de wet om Minister Van Agt slist jurist moeten zijn. Voor de uitbreiding van het Degrip 'beschikking' waardoor de burger meer juridische mogelijkheden krijgt om zich tegen de overheid te verwerend, voelde de minister ook niets. Wel heeft hij toegegeven aan de wens van de kamerleden dat het nieuwe rechtscollege naast het ei sen van een schadevergoeding ook een dwangsom kan opleggen aan de overheidsinstantie tegen wie de burger in het geweer is gekomen. DEN HAAG De 'Zuidmolukse re gering in ballingschap' betreurt ten zeerste de verklaringen van kamer voorzitter dr. Vondeling na zijn be zoek aan Indonesië. Hij heeft daar bij onder meer gezegd dat het vor men van een onafhankelijke Zuid molukse republiek een droombeeld zal blijven. Onnodig heeft de heer Vondeling de Zuidmolukse gemeenschap in Nederland in haar diepste en hei ligste gevoelens gegriefd, wordt in een communiqué gezegd. afdeling rechtsspraak bij de van State in het leven te 6 I n minstens een maand is uit- II 23 d. bos p inister wil deze tijd gebruiken 310-iver de verschillende kwesties selie spraak te houden met andere prei tementen. Ondanks deze ver- 20. mg hoopt de kamercommissie, -17, de nieuwe wetsbepalingen 1 ri van kracht kunnen zijn. inister heeft gisteren weer on- ttelijk vastgehouden aan de mingseisen voor de leden van "euwe rechtscollege, welke le- tegenstelling tot de andere van de Raad van State, be er gasten geweest zijn, ik altijd naar kleingeld 'Jlsen de kussens.' Nationaliteitsregeling niet genoeg Van een verslaggever DEN HAAG Het is in het belang van Suriname zelf en van Nederland dat er een toelatingsregeling voor Surinamers in Neder land komt, zo meent de Tweede Kamerfractie van de WD. Maar met een nationaliteitsregeling is het probleem van de grote trek van Surinamers naar Holland niet op te lossen, zo voegt men er aan toe. De WD denkt aan een toelatings regeling die gelijk is aan die welke voor Nederlanders geldt, die zich in Suriname of op de Antillen willen gaan vestigen. Het kabinet-Den Uyl heeft tot nu toe het nemen van maatregelen van de hand gewezen, zolang Suriname er niet om vraagt. 'Maar', zo meent men in de WD- fractie. 'het spreekt vanzelf, dat de Surinaamse regering, die ook geen behoefte heeft om politieke zelf- moord te plegen, daar niet toe zal GezailtenJljk overgaan'. Het probleem van de grote trek of exodus vormt niet alleen een pro bleem voor Nederland (huisvesting en werkgelegenheid) maar ook in Suriname ontstaan hierdoor proble men. Het kan geen kwaad zo meent men binnen de WD zich er van bewust te zijn dat het met name de sociale en economische omstandig heden zijn, die de Surinamers de tocht naar Nederland doen maken. vrij- n .,De laats-j ts te (ADVERTENTIE) Na een voorbereidingsperiode van drie maanden is op een werf in Muiden in twee weken dit Romeins galjoen gebouwd. Gisteren maakte het schip een eerste proefvaart op het IJsselmeer, waar opnamen gemaakt worden voor de aflevering 'Pariander' in de serie Herodotus-verhalen, die de VPRO-televisie dit seizoen op het scherm brengt. Van een verslaggever EPE Een 18-jarig meisje uit het Gelderse Epse is in de nacht van maandag op dinsdag in Brummen neergeschoten door een man die on tucht met haar had gepleegd. Het meisje is zwaar gewond naar het ziekenhuis overgebracht. Het meisje was maandagavond met de laatste bus vanuit Deventer naar Epse gegaan. Toen zij daar uit de bus stapte werd zij aangesproken door een automobilist, die haar naar een niet bestaande weg vroeg. Toen het meisje zei dat de weg niet be stond dwong de man haar onder bedreiging met een vuurwapen in te stappen. Daarna pleegde hij on tucht met haar in de auto en reed naar Brummen. Daar zette hij haar bij het kanaal uit de auto en schoot haar neer. Gistermorgen vroeg vond een auto mobilist haar zwaar gewond en waarschuwde de politie. De politie zoekt thans naar een ongeveer 25- jarige man, die ook in de bus van Deventer naar Epse zat. DEN HAAG Staatssecretaris Schaeffer (volkshuisvesting) heeft gistermiddag in de Eerste Kamer meegedeeld, dat nog in deze zit tingsperiode van het kabinèt een nieuwe woonruimtewet zal worden aanhangig gemaakt. De thans be staande wet zal worden gewijzigd en gemoderniseerd, zodanig dat er sprake zal zijn van een nieuwe huisvestingswet, aldus de staatssse- cretaris. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) heeft het 'gevoel' dat de werkloosheid nog verder zal oplo pen wanneer de regering verzuimt maatregelen te treffen om de investeringen op te voeren, de rendementen te vergroten en het ondernemingsklimaat te verbeteren. De voorzitter van het VNO, mr. Chr. Van Veen, heeft dit gistermid dag na afloop van de algemene bestuursvergadering van het ver bond meegedeeld. Het zal volgens mr. Van Veen moeilijk zijn tot afsluiting van een centraal akkoord te komen als de regering de werk gevers op deze punten onvoldoende tegemoet komt. Het VNO ls er overigens weinig gerust op dat het kabinet er veel aan zal doen 'de ondernemer ook de lengte te geven om te ondernemen'. Dat zou bijvoorbeeld blijken uit een ontwerp algemene maatregel van bestuur, waarin de wet op de inves teringen nader wordt uitgewerkt. Hoewel deze maatregel nog niet is gepubliceerd, zei mr. Van Veen er- (ADVERTENTIE) Fractievoorzitter Hans Wiegel voegt daaraan toe, dat, wil men de vraag stukken opgelost zien, dit boven de partijen moet gebeuren, zowel in Nederland als in Suriname. 'De op lossing moet door alle partijen ge zamenlijk worden nagestreefd', zo stelde hij. De VVD wacht nu af wat de rege ring meedeelt in de troonrede en de bijbehorende stukken. 'We wil len er geen politieke zaak van ma ken. maar als mocht blijken dat de regering nog steeds terugschrikt, dan zullen wij omdat het vraagstuk zo groot is het tijdens de algemene beschouwingen aankaarten'. 'Een ander vraagstuk is', zo voegde de fractieleider van de VVD er aan toe, 'of het niet wenselijk is dat alle fractieleiders gezamenlijk naar Suriname gaan. Dus los van de leden die deel uitmaken van de vaste kamercommissie voor Surina me en de Antillen en los van de leden van de koninkrijkscommissie. We zouden ons daar op de hoogte kunnen stellen en gezamenlijk overwegen wat er gedaan kan wor den. Het probleem is te groot en het moet boven de partijpolitieke scheidslijnen kunnen worden ge tild'. Bij de Amro Bank krijgt u 2% méér op 't nieuwe Spaar-Plus-Boekje. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De officier van Jus titie bij de Haagse rechtbank eiste gistermiddag tegen de 46-jarlge boekhouder Joop Glimmerveen een geldboete van 5000, subsidiair twee maanden hechtenis en voor waardelijk een maand gevangenis straf met proeftijd van drie jaar. omdat hij in de verkiezingsacties voor de Haagse gemeenteraad als kandidaat van de Nederlandse Volks Unie, een pamflet 'van bele digende aard' voor Surinamers en Antillianen had doen verschijnen. Daarin kwamen zinsneden voor als: 'Bevrijdt Den Haag van de plaag van Antillianen en Surinamers' en 'Den Haag moet blank en veilig blijven.' Er waren klachten ontvangen o.a. namens de gevolmachtigd minister van Suriname en enkele particulie ren. In kringen van het hoofdbe stuur van de Nederlandse Volks Unie had meft zich (min of meer) gedistancieerd van de kandidatuur van Glimmerveen, hoewel deze be toogde, dat de algemeen voorzitter van de inhoud van het pamflet op de hoogte was. Een daarin gespeci aliseerd bedrijf in Den Haag, had geweigerd de 39.000 pamfletten te verspreiden, vanwege bezwaren te gen de inhoud. Daarna hadden me dewerkers van de NVU dat gedaan. De officier van justitie, mr. S. Schimmel moest de vraag, of hier ingevolge het nieuwe wetsartikel sprake is van belediging van geloof, ras of levensovertuiging, bevesti gend beantwoorden. De verdediger mr. G. A. Warris uit Den Haag, bestreed deze mening en was van oordeel dat, evenals voor leden van de balie en justitie, een zekere on schendbaarheid bestaat in de poli tiek. Hij concludeerde vrijspraak. Verdachte hield een uitvoerig be toog en verklaarde nog steeds ach ter het pamflet te staan. Op de stampvolle publieke tribune werd geapplaudisseerd. De rechtbank zal op 24 september uitspraak doen. (ADVERTENTIE) van dat de maatregel is gebaseerd op uiterst vage criteria. 'Als onder nemer weten we niet waar we aan toe zijn'. Het VNO-bestuurslid drs. Bartels. voormalig voorzitter van ht verbond, liet zich er nog krachtiger over uit: 'Het komt erop neer dat je als ondernemer nog eens één van de achttien vergunningen moet afhalen voor je je bedrijf kunt uitvoeren'. Verontrust zijn de werkgevers ook over het advies dat minister Boers- ma aan de SER heeft gevraagd over uitbreiding van de bevoegdheden van de ondernemingsraden. Vol gens mr. Van Veen hebben de on dernemingen de handen meer dan vol aan de huidige wet. De tijd is nog niet rijp voor uitbreiding. Geleidelijkheid was een woord dat telkens terugkeerde in het betoog van mr. Van Veen. De overheid zou geleidelijkheid moeten betrachten bij de invoeren van een investe ringsregeling. uitbreiding van de zeggenschap van de ondernemings raden en de vakbeweging zou gelei delijkheid moeten betrachten met haar wens de greep op de investe ringen uit te breiden, enzovoort. Uitgangspunten Het VNO formuleerde ten slotte een viertal uitgangspunten waaraan het regeringsbeleid op langere tijd zou moeten voldoen: 'het kabinet moet de investeringen bevorderen, het moet duidelijk blijk geven van vertrouwen in het bedrijfsleven, het moet er oog voor hebben dat de ené bedrijfstak de andere niet is. en het kabinet moet zich ten slotte realiseren dat ook de algemene houding tegenover het ondernemen in ons land sterk wordt beïnvloed door de wijze waarop de centrale en de lagere overheden zich opstel len of uitspreken. 'Veel ondernemers hechten en dit is een markant verschijnsel van de laatste Jaren een doorslagge vende betekenis aan de psychologi sche factoren, die een rol spelen in het ondernemingsklimaat,' aldus het VNO. Want de AGO heeft voor zelfstandigen een specialeArbeidsongeschikt- heidsverzekering. En dat was nou precies wat de man zocht, want stel dat-ie de mazelen kreeg, dan kon-ie toch moeilijk met een gevlekt hoofd in zijn haring stalletje gaan staan. Dat zou zijn dokter trouwens nooit goedvinden. En terecht.Te meer daar het niet nodig is, omdat de AGO alles betaalt. Omdat je bij de AGO goed verzekerd bent. Dat weet elke assurantie-adviseur.^^*^ Van een onzer verslaggevers DEN HAAG 'De strijd tegen het martelen mag zich niet beperken tot het heffen van de beschul digende vinger naar 'daar': Brazilië, Griekenland de Sowjet-Unie en Marokko. Er is geen enkele re den om aan te nemen dat onze eigen samenleving immuun is voor ontwikkelingen die aldus tot de toepassing van martelpraktijken geleid hebben. Er is geen enkele reden om te veronderstellen dat hier nette burgers niet tot folteraars zouden kunnen verworden'. 't Heeft de allure van echt bont maar he. blijft goudeer'ijke namaak: Borgana. Uit dit nieuwe materiaal zijn 2 zwierige modellen gesneden waarin het behaaglijk overwinteren is. Kleuren: beige, camel, bruin en zwart. Prijs: f.498.-. Natuurlijk te bezichtigen in de Amsterdamse Kalverstraat en op het Haagse Buitenhof. Bij Maison de Bonneterie. Dit is te lezen in een 'Woord voor af' afkomstig uit het boek 'De Pijnbank' dat Amnesty Internatio nal gisteren in Den Haag heeft gepresenteerd om daarmee nog eens de aandacht te vestigen op de in 1973 begonnen Campagne tegen de Martelingen. Aan dit boek, dat als ondertitel heeft 'Over martelingen als pressiemiddel op politieke ge vangenen', hebben een 25-tal schrijvers, journalisten en weten schapsmensen hun medewerking verleend. Het bevat hun persoonlijke gedach ten en gevoelens over de problema tiek van het martelen naar aanlei ding van de publiki.tle van hetf 'Report on Torture', dat in het kader van de Campagne tegen het Martelen eind 1973 werd gepubli ceerd. Begin 1974 verscheen hiervan ook een Nederlandse vertaling on der de titel 'Martelingen, het zijn mensen waar het over gaat'. Het Report on Torture geeft een (zeker niet volledig) overzicht van 60 landen waar martelingen zijn en worden toegepast. In De Pijnbank, zo zou men kun nen zeggen, reageren de mede werkers aan dit boek op het bewus te rapport. Twee van hen waren giseren op de persconferenie aan wezig om er wat meer over te vertellen. Mr. Frank Kuitenbrouwer die het martelen met name vanuit het standpunt van de juris* heeft benaderd, zei onder meer voorheen als jurist nooit iets aan het mar telen te hebben gedaan. Martelen is vaak een kwestie van bestuurs systeem en de oplossing ligt in een fundamentele omwenteling van dit systeem. Meteen wordt dan gezegd, aldus mr. Kuitenbrouwer, dat juristen daar niets mee te maken hebben. Je voelt je eigenlijk machteloos maar er zijn toch wel een paar moge lijkheden, met name op internatio naal niveau om daar iets aan te doen Zoals bij het Europese Hof in Staatsburg. waar onlangs op een verantwoorde manier is vastgesteld dat er in Ierland wordt gemarteld. Mr. Kuitenbro iwer merkte verder nog op dat het vóórkomen van martelen .menhangt met het af- remen van de juridische controle. Prof. dr. G. P. Hoefnagels, die als tweede (aanwezige) medewerker van De Pijnbank het woord voerde zei in een persoonlijk getint betoog dat er zoiets bestaat als staatscri- rainaliteit waarbij het systeem bo ven mensen wordt gesteld. Als macht zich teveel ophoopt, aldus prof. Hoefnagels, wordt de biologi sche achtergond een ambtelijke achtergrond, waarbij de mens als middeltje wordt gebruikt om de be staande toestand te handhaven. Wat in zo'n situatie vooral opvalt is het dogma van het gelijk, of dat nu het dogma van links of van rechts is. Hij overhandigde verder namens het merendeel van de medewerkers aan dit boek aan dr. W. L. Mete ring. voorzitter van de Nederlandse sectie van Amnesty International een honorarium, bestemd voor het werk van Amnesty. Op de perscon ferentie werd tevens de brochure 'Martelen, niet to geloven' gepre senteerd. een uitgave van Amnesty International. in samenwerking met de Nederlandse Raa van Ker ken en 't Humanistisch Verbond. Namens die Raad van Kerken zei ds. J. E. van Veen, d?t de gezamen lijke kerken dit Jaar opnieuw mee willen doen aan de campagne tegen het martelen. De brocnure zal zo veel mogelijk worden verspreid. Het voornemen is verder gespreks groepen in kerkelijke gemeenten en parochies te vormen om de komen de maanden met dit onderwerp be zig te zijn. Tevens ligt er het voor stel de zondag voor de Dag van de Rechten van de Mens (11 decem ber) in de ker! en aandacht aan de campagne te besteden, in de vorm van een thema-dienst. Over het verdere verloop van de campagne deelde prof. P. Baehr. voorzitter van de adviesgroep van de campagne nog mee, dat er ge sprekken op gang zijn gekomen met politiefunctionarissen en mili tairen in Nederland over het kli maat waarmee met name in dit land martelingen kunnen voorko men. Jonge juristen zijn daarnaast bezig met het voorbereiden van een ontwerpverdrag tegen martelen en er zijn activiteiten binnen allerlei beroepsgroepen en ook op de scho len «m ook daar aandacht aan de campagne te besteden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5