emeenschappelijk «tuur vervangt immissarissen ezig bedrijf Nederland handhaaft koppositie als chocoladeproduc ent Opbrengst aan niet kohierbelastingen viel nogal tegen Minder gunstig 1973 voor wolindustrie verbondsraad CNV in nota: Zwitserse bank in moeilijkheden Aantal werkloze jongeren in Utrecht stijgt opvallend Zuivelpromotors gehuldigd Centrale banken: strenger regels valutahandel Sterke drank wordt duurder Zwitsers arresteren chef arbritage van Lloyd's Lugano Aramco blijft weg uit handen van Saoedi-Arabië NEW YORK GEDRUKT Jr/KWARTET WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1974 FINANCIëN/ECONOMIE T13/DRL15 lonze soc.-economische redactie ECHT Het CNV wil de leiding van de onderneming toevertrouwen een gemeenschappelijk bestuur, waarvan minstens de helft bestaat uit istreeks gekozen werknemersleden. Dit toporgaan moet in de plaats len van de huidige raad van commissarissen. 1 chillend jondsraad van het CNV zegt [gisteren gepubliceerde nota medezeggenschap dat de een gemeenschappelijk van de onderneming niet "i meebrengt dat de onder rad aan betekenis zou in- In de CNV-visie moet de fkte ondernemingsraad een rijgen tussen het werkover- het gemeenschappelijk be- >rzitter J. Lanser verklaarde dat de christelijke vakbe de standpunten, neergelegd nota medezeggenschap, wil in het SER-advies over lenstelling en bevoegdhe- de ondernemingsraad. Aan Ivies minister Boersma ir vorig jaar naar aanleiding heftige kritiek op de onder- [sraad tijdens de metaalsta- om gevraagd wordt mo- 1 hard gewerkt. Of de drie trales er in zullen slagen in een eensluidend standpunt emen is uiterst twijfelachtig. J. Lanser ^centrales blijken zowel on- als intern nogal verschil der de medezeggenschapspro- iek te denken. Zo kiest het - oor handhaving van de on- lingsraad, terwijl NVV - V dit orgaan willen ombou- t een personeelsraad, die al- it werknemersleden zal be- Het begrip 'gemeenschappe- -^3>stHur van de onderneming' vooj-aisnog alleen door het ehanteerd. Voor het NVV is ijvoorbeeld nog een open I wat er met de raad van ssarissen moet gebeuren. De ie daarover is in tegen- tot onze publicatie van gis- nog niet afgerond. Ten wordt er ook binnen het CNV et geheel eensluidend over de van de ondermingsraad ge- i De Industriebond CNV heeft presentatie van de nota me- jenschap laten weten, dat b deze bond in de onderne- pad-nieuwe-stijl geen plaats 'worden ingeruimd- voor de e. Het standpunt van de be- liding moet volgens de in bond in het gemeenschappe stuur aan de orde komen. De emingsraad-nieuwe-stijl. die ird wel regelmatig overleg met de bedrijfsleiding, zou eerste plaats de stem van de miers moeten vertolken. De riebond zal deze kwestie nog aan de orde stellen op een s, dat in oktober zal worden len. intwoordelijkheid nota medezeggenschap zegt *JV dat de onderneming een werkingsverband is en dat in rband waarin allen gelijk- g zijn de zeggenschap ij enkelen mag liggen, maar te rusten bij allen, die ijk betrokken zijn bij de on- ning. Een ieder behoort te hebben om aan zijn ver ordelijkheid en mondigheid te geven. NV wil aan het gemeenschap- bestuur de volgende taken beslissingen over de doel stellingen van de onderneming; het bepalen van de hoofdlijnen van beleid; het nemen van vitale be slissen (zoals bij fusie, reorganisa tie, collectief ontslag e.d.)benoe men en zo nodig ontslaan van de directie en ten slotte het beslissen over de winstbestemming en het vaststellen van de jaarstukken. Het gemeenschappelijk bestuur en niet de ondernemingsraad moet volgens het CNV het zwaartepunt voor de medezeggenschap vormen. Een goed functionerende onderne mingsraad noemt het CNV van groot belang voor een naar behoren werkend gemeenschappelijk be stuur. In de nota krijgt de onder nemingsraad de volgende taken toebedeeld: het stimuleren van werkoverleg; het peilen van be hoeften van de werknemers, het adviseren aan de directie of mede- beslissen in zaken die liggen op het uitvoerende vlak: adviseren over de doelstellingen of hoofdlijnen van het beleid en adviseren inzake di rectiebenoemingen. Ook zou de on dernemingsraad moeten toetsen of de directie binnen de beleidslijnen van het gemeenschappelijke be stuur blijft. Ten minste tweemaal per jaar zou de ondernemingsraad in gezamenlijk overleg met het ge meenschappelijke bestuur de alge mene gang van zaken moeten be spreken. waarbij het bestuur de ge legenheid krijgt verantwoording af te leggen voor het gevoerde beleid. Directie Naar de mening van 't CNV behoort er een blijvende plaats voor de directie in de ondernemingsraad te worden ingeruimd. Een intensief contact vindt de vakcentrale nood zakelijk om wederzijdse bedoelin gen te kunnen peilen en om tijdig plannén te kunnen beïnvloeden. Ook kan via de ondernemingsraad tot uitdrukking worden gebracht dat de directie en de werknemers samen belast zijn met de uitvoering van het beleid. In tegenstelling tot het lidmaatschap wordt in de nota het voorzitterschap van de onder nemingsraad een kwestie van doel matigheid en vergadertechniek ge noemd. Het CNV wil de positie van de gekozen leden van de onderne mingsraad versterken door hen r resultaat Berkel's Patent ERDAM Maatschappij van Patent (weegschalen en ichines) heeft in de eerste laanden van 1974 een omzet ct van 168.64 min. tegen 1 min. in dezelfde periode Drig jaar. Het exploitatieresul- steeg van 16.89 min. tot min. De nettowinst gaf een ig te zien van 4.13 min. tot min. en de nettowinst van chappij van Berkel's «Patent omhoog van 3.97 min. tot min. trouwen bij Naarden 'instontwikkeling DEN Reuk en smaakstof- oducente Naarden Intematio- eeft in de eerste zes maanden it jaar de gunstige ontwlkke- van het vorig jaar kunnen ïueren. In vergelijking met erste halfjaar 1973 steeg de met 32.8 pet. van 116.4 min. 154.6 min. en de nettowinst ftrek van de statutaire tantiè- met 40.3 pet. van 3.4 min. 4.7 min. el niet verwacht wordt, dat de ^roei zich in het tweede half in dezelfde mate zal manifes- (als gevolg van de slechte in West-Europa) heeft de 'e. het volste vertrouwen in Winstontwikkeling van heel fjaarwinst 40 pet. 'er bij Bührmann 'ntwikkeling van Bührmann- r°de is in het eerste halfjaar 2eer rjunstlg geweest aldus een Unique. De omzet steeg met 40 pet. tot een bedrag van 524 miljoen (vorig jaar 374 miljoen). De netto winst bedroeg over deze periode 14.2 miljoen (f 10.2 mil joen). Winsten op voorraden zijn niet in de commerciële resultaten zijn opge nomen. Anderzijds is ten laste van het resultaat gebracht het vermo- gensverlies dat per 30 juni '74 is geleden door de gewijzigde valuta verhoudingen bij de consolidatie in guldens van de buitenlandse belan gen. Wij verwachten dat de resulta ten in het 2e halfjaar 1974 zich positief zullen blijven ontwikkelen. Hagemeyer werkt gunstig AMSTERDAM Bij Hagemeyer zet de gunstige ontwikkeling van de zaken die zich in het bijzonder manifesteert in de overzeese bedrij ven. zich voort. Het bestuur ver wacht dat de winst per aandeel over het uit de agioreserve vergrote kapitaal tenminste gelijk zal zijn aan die welke over het boekjaar 1973 werd behaald. Interim Nationale Nederlanden DEN HAAG Nationale Nederlan den zal over 1974 een onveranderd interim dividend van 1.24 per aandeel van 10 uitkeren. Lening Waterschapsbank AMSTERDAM Op de 11 pet. achtjarige obligatielening van de Nederlandse Waterschapsbank. groot 30 min. en uitgegeven tegen 99pet. is voor een zodanig bedrag Ingeschreven dat bij de toewijzing een geringe reductie moet worden toegepast. voor het halen van informatie toegang te verschaffen tot dien sten en staffunctionarissen, een in stemmingsbevoegdheid te geven ten aanzien van het sociale beleid en door het toekennen van een be- roepsrecht tegen kennelijk onrede lijke beslissingen. Ook zou aan de werknemersleden een initiatief recht moeten worden toegekend. Hoewel hoofdlijnen van het beleid en de doelstellingen van de onder neming door het gemeenschappelijk bestuur moeten worden vastgesteld, zou de ondernemingsraad zich zij het in adviserende zin toch bezig moeten blijven houden met deze zaken. Ten slotte wordt opge merkt dat een o.r.-lid een eigen verantwoordelijkheid heeft als ver tegenwoordiger van het gehele per soneel. Dat neemt niet weg dat de georganiseerde o.r.-leden hun ver antwoordingsplicht in de eerste plaats op de georganiseerden (de bedrijfsledengroepen) zullen moe ten richten. ZtlRICH De Cosrnos-Bank in Ziirich heeft bij de rechtbank van deze Zwitserse stad'uitstel van be taling gevraagd. In de afgelopen maanden is het internationale geldverkeer tussen de banken in toenemende mate bemoeilijkt en beperkt, waardoor de Cosmos-Bank zijn normale zaken niet voldoende kon afwikkelen, aldus de raad van commissarissen. De Cosmos-Bank, opgericht in 1959, heeft zijn activiteiten in het kre dietwezen hoofdzakelijk gefinan cierd uit kredieten die de bank op haar beurt kreeg van Zwitserse en buitenlandse banken. Het uitstel van betaling moet de bank in staat stellen door te gaan met haar nor male manier van zaken doen. De bezittingen van de bank bedroe gen op 30 juni 171,2 miljoen Zwit serse frank. De bank deed niet in valutatermijntransacties en had niet te lijden van speculatieverlie- zen. Het kapitaal is ongeschonden en de bank is volledig in staat tot zaken doen, zo verklaarde de raad van commissarissen. Van een verslaggever UTRECHT Hoewel Utrecht er wat de werkgelegenheid betreft met een arbeidsreserve van 1.9 procent van alle provincies nog steeds het beste voorstaat, volgt Utrecht 'op afstand' toch de landelijke, ongun stige ontwikkeling. Dat blijkt uit een verharding van de werkoosheid. met name in de bouw. en uit een opvallende stijging van de jeugd werkloosheid. De toeneming van de geregistreerde arbeidsreserve komt bijna helemaal voor rekening van de groep bene den de 23 jaar. In de leeftijdsklasse 19-25 jaar is 3.3 procent zonder werk. tegen maar 1.2 procent in de categorie 55-60 en 2 pet. in de groep van 60-65 jaar. Vergeleken met augustus 1973 is de arbeidsre serve van beneden 40-jarige in Utrecht met 520 toegenomen, ter wijl die van werknemers boven de 40 met 160 afnam. Een bijkomend verschijnsel is wel. dat de jeugdigen veel korter werk loos blijven wellicht door het vaker wisselen van baan dan de ouderen. Daardoor is het percenta ge werkzoekenden dat minder dan drie maanden bij het arbeidsbureau staat ingeschreven opgelopen van 47 in augustus 1973" tot 58 nu en bij de vrouwen is het zelfs 71. De 21-jarige Anneke Jansen uit Duiven bewondert de gouden eremedaille in de orde van Oranje Nassau, die is uitgereikt aan de Brit Thimson, die verbonden is aan het Nederlands zuivelbureau in Londen. Rechts de direc teur van het kantoor, de heer W. C. van Haeften, die ridder in de orde van Oranje Nassau werd. Slecht jaar voor cacaolunden in Afrika Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Nederland heeft zijn vooraanstaande rol als producent en exporteur van chocolade vorig jaar kunnen hand haven, maar voor de cacaoproducerende landen is 1973 geen best jaar geweest. Dat blijkt uit het jaarverslag van de Nederlandse Cacao- en cacaoproduktenvereniging 1974 onverminderd Al in 1972 was er een toeneming van het wereldcacaoverbruik zicht baar onder invloed van het toen malige lage prijsniveau van de bo nen. Het toenemende verbruik ech ter heeft ondanks stijgende prijzen niet geleid tot een grotere op brengst voor de produktielanden. Als gevolg van ongewoon droge weersomstandigheden in bepaalde delen van Afrika is met name de oogst in Ghana en Nigeria aanzien lijk tegengevallen. De prijsstijging BAZEL De regels voor bepaalde vormen van valutahandel moeten strenger worden. Tot deze conclusie zijn de centrale-bankpresidenten van elf geïndustrialiseerde landen (Zwitserland en de Groep van Tien, bestaande uit België. Canada, Enge land, Frankrijk, Italië, Japan, Neder land. de Verenigde Staten, West- Duitsland en Zweden) gekomen tij dens hun maandelijkse overleg in het kader van de Bank voor Inter nationale Betalingen (BIB) in Ba zel. De BIB is het af rekencentrum van de centrale banken. De centrale-bankpresidenten spra ken af onderling meer gegevens uit te wisselen over het doen en laten van banken met een internationaal werkterrein. Verder werd ook aan dacht geschonken aan het huidige toezicht op en de bepalingen voor het internationale bankstelsel. In dit verband werd gewezen op de verbeteringen die onlangs op dit gebied in enkele belangrijke landen zijn aangebracht. De bankiers hebben ook gesproken over hun rol van kredietverlener voor handelsbanken, die in liquidi teitsmoeilijkheden verkeren. Zij meenden dat het niet praktisch zou zijn om vooraf details, regels en procedures voor tijdelijke liquidi teitsverschaffingen op te stellen. Zij waren echter tevreden, dat er voor dit doel middelen beschikbaar zijn. die zullen worden gebruikt als en wanneer dat nodig is. AMSTERDAM Sterke drank van eigen bodem zal naar alle waar schijnlijkheid binnenkort in -prijs verhoogd worden. Evenals bij een eerdere prijsverhoging dit jaar (in mei gaat het om een bedrag van 35 cent of daaromtrent. De Vereniging Verenigde DistiUeer- derijen praat momenteel met het ministerie van economische zaken over het duurder worden van de sterke drank. De reden voor de stap van de destillateurs is de gestegen prijs van alcohol en glaswerk. Jaarraming was te optimistisch DEN HAAG De opbrengst van de niet-kohierbelastingen is in de eerste zes maanden van 1974 ongeveer 1,5 miljard achter gebleven bij de jaarraming. Eind juni was ruim 46 procent van die jaarraming ontvangen. In de voorgaande jaren was dit per centage gemiddeld ruim 47. Aan kohierbelastingen (belastingen, die op een aanslag moeten worden voldaan) ontving de fiscus in januari/juni in totaal 3,4 (v.j. 2,8) miljard. Een stijging derhalve van 20,3 procent. Aan niet- kohierbelastingen kwam 17,5 (15,8) miljard binnen, een toe neming met 10,9 procent. De opbrengst groei van de niet-kohier belastingen was dus slechts rond de helft van die van de kohier belastingen. heeft zich in voortgezet. Medio november 1973 was de bo- nenprijs tweemaal zo hoog als het maximum, dat was voorzien in de zo moeizaam tot stand gekomen cacao-overeenkomst. Voor de ver werkende industrie is die zeer hoge prijs een bron van voortdurende zorg. aldus het jaarverslag. Een langdurige situatie van hoge cacao- bonenprijzen leidt nl. na een zeker tijdsverloop onvermijdelijk tot ver mindering van de chocoladecon sumptie en toenemend gebruik van vetten, die cacao-boter kunnen vervangen bij de chocoladeproduk- tie. Deze twee factoren leiden tot een afnemende vraag naar cacaobonen met op wat langere termijn alle gevolgen vandien voor de produ- centenlanden (in de derde wereld). De cacaovereniging constateert dat de internationale cacao-overeen komst een prijsstabiliserende wer king beoogt, maar vraagt zich wel af of deze overeenkomst daar wel toe in staat zal zijn. Valuta probleem De Nederlandse cacaoverwerkende industrie kampte in 1973 met ver schillende problemen, zoals de va luta-onrust. Monetaire maatregelen en scherpe internationale concur rentie hebben de uitvoer van cacao- en chocoladeprodukten bemoei lijkt. Toch bleef de voorname rol. Na de VS. West-Duitsland en de Sowjet-Unie is Nederland de vierde verbruiker van cacaobonen in de wereld, wat betekent dat 8 procent van de wereldoogst hier verwerkt wordt. De drie grote cacaobonen importe rende landen doen dit vooral voor de binnenlandse produktie, maar het grootste deel van de in Neder land geïmporteerde bonen gaat als chocolade of cacaoboter de grens over. Voor beide produkten is Ne derland de grootste exporteur in de wereld. In totaal werd in 1973 aan grondstoffen en halfprodukten voor 469 miljoen ingevoerd en vaak na bewerking weer voor 712 miljoen uitgevoerd. De plaats van Neder land in de cacaowereld blijkt ook nog daaruit, dat Amsterdam de grootste cacaohaven van Europa is en dat het zichtbare aandeel van Nederland in de wereldhandel van cacaobonen geschat wordt op bijna 14 pet van de wereldoogst. Hoewel bijzondere omstandigheden in de eerste maanden van dit jaar tot de huidige opbrengstontwikke ling hebben bijgedragen, moet op grond van de stand van de op brengsten op 30 juni j.l. worden aangenomen, dat de jaarraming In zake de niet-kohierbelasting iets te optimistisch is geweest. Aldus het ministerie van financien, dat voorts opmerkt, dat het achterblijven van de niet-kohierbelastingen o.a. ligt aan de omzetbelasting. De ontvangsten vanwege de omzet belasting beliepen in de eerste helft van dit jaar 5.8 miljard, of 3 procent meer dan de 5.6 miljard, die in de eerste helft van het vori ge jaar werden ontvangen. Zij be liepen ongeveer 46 procent van de in de voorjaarsnota geraamde jaar opbrengst van 12.5 miljard. Mede gelet op het sëizoenpatroon van de ontvangsten in het verleden moet in het bijzonder bij deze belasting betwijfeld worden of de thans be staande achterstand in de tweede helft van 1974 geheel zal lunnen worden Ingelopen. Achterstand In de eerste helft van dit jaar is een achterstand van ongeveer een half miljard gulden ten opzichte van de voorjaarsraming ontstaan. De oorzaak van deze ontwikkeling kan, volgens het ministerie, gevon den worden in - het feit dat de nominale bestedingen minder groeien dan werd verwacht. Deze geringere groei Is mede een gevolg van het meevallen van de prijsstij ging. Het gedaalde verbruik van benzine en de daling van de autoverkopen LUGANO In verband met de enorme verliezen die op het bijkan toor Lugano van Lloyd's Bank aan het Jicht zijn gekomen, hebben de Zwitserse autoriteiten de geschorste chef van de afdeling valuta-arbi trage, de 28-jarige Zwitser Colom bo, gearresteerd. Hij wordt beschul digd van vlasheid in geschrifte, het achterhouden van stukken en on eerlijk zakendoen. De arrestatie vond plaats een week nadat het Londense hoofdkantoor van de bank bekend had gemaakt, dat er door 'onregelmatigheden' in Lugano 33 miljoen pond verlies was geleden. Tijdens het verhoor heeft Colombo, die sinds 1973 in funktie was. verklaard dat de verliezen zijn ge boekt bij valutatransacties. Sinds januari had hij gespeculeerd in Amerikaanse dollars, later in Duitse marken. Colombo vertelde, dat hij het volu me van zijn transacties steeds had opgevoerd in de hoop eerdere ver liezen goed te maken. Volgens het openbaar ministerie heeft Colom bo's risicopositie op een bepaald moment 550 miljoen dollar bedra gen. Een expert noemde dit, gezien het formaat van Lloyd's in Lugano een 'astronomisch' bedrag. hebben de fiscus eveneens parten gespeeld. De olie-accijnzen brach ten in de eerste helft van dit jaar 375 miljoen minder op dan de helft van de jaarraming en de bij zondere verbruiksbelasting op per sonenauto's bleef 10 miljoen bij de opbrengst van de eerste helft van 1973 en 10,- miljoen achter bij de helft van de herziene jaarra ming. De ontvangsten aan loonbelasting hebben in de eerste helft van dit jaar 7,5 miljard gulden bedragen, tegen 6.1 miljard in de eerste helft van 1973. Deze opbrengst bleef 673 miljoen gulden, of on geveer 4 procent, achter bij de helft van de herziene jaarraming. Dit achterblijven is echter normaal. Gewoonlijk wordt in de tweede helft van het jaar meer loonbelas ting ontvangen dan in de eerste helft, wat komt door de vakantie uitkeringen en de stijging van het loonpeil in de loop van het jaar. NEW YORK De Arabian Ameri can Oil Co. (Aramco) heeft de be richten tegengesproken als zouden haar vier Amerikaanse aandeelhou ders akkoord zijn gegaan met een algehele overneming van de Aram co door de regering van Saoedi- Arabië. Een in Beiroet verschijnend weekblad berichtte dezer dagen, dat Texaco. Standard Oil of California. Mobil en Exxon al nagenoeg rond waren met Saoedi-Arabië terzake van een overneming van de Aram co De vier oliemaatschappijen heb ben de mededelingen van het weekblad 'zonder enige grond' ge noemd. EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In het telefonisch avond- verkeer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand (tussen haakjes de offi ciële slotkoers van gisteren). AKZO 50.50-5070 (50.70). Hoogovens (65.50). Kon. Olie 71.50-72.20 (71.90). Phi- IIds 23.70 gb-24.20 gl (23.70). Unilever 70.20-79.50 gl (79.70). KLM (42.00). NED. FONDSEN IN NEW YORK Kon. Olie noteerde gisteren $26 *4-(4 (26(4-*«). Philips $8*4-% (8(4-9% Uni lever 29-29(30-%). KLM 14%-15(4 15 Va -16Opgave Hornblower, Weeks. DOW JONES INDEX Indutl. Sporen UUll. Obl. Modi 6 sept. 677.88 140.24 61.1 965.10 836.2 9 sept. 662.94 137.11 60.20 64.98 837.5 10 sept. 658.17 136.76 60.07 64.96 832.8 6 sept. 15.130 16.260 1.771 945 464 9 sept. 11.160 134.70 1.457 317 1.096 10 sept. 11.980 12.940 1.755 386 978 Koersen in Montreal Bovls Husky Nal Ga« Mass Ferguson Nat Resources Shell Canada 5/9 69 1 05 14% 10/0 1.05 14 13)4 3.82L 1144 Consumptie De consumptie van de meeste cho coladeprodukten in Nederland is de laatste jaren op een ongeveer gelijk niveau gebleven. Vrij groot was ln de jaren 1970-73 alleen de groei van het verbruik van gevulde repen (candy bars) met een kleine 40 procent. Wat minder goed in de markt dan voorheen liggen bon bons en couverture (chocoladedek king op taart of ijs). Ongevulde repen, chocolaatjes en letters be hielden hun positie. NEW YORK AC F Industries Alreo Allied Chemical Alum. Co ol Am. American Brands American Can. Am Cvanamid Am Eleett Power Am Meta) Climai Am Motor» Am Smelt Rel Am Tel Tel Ampex Anaconda Armco Steel Atlant. Richfield 10 9 31% 32 11 '4 ll1» 3232% 42% 42'» 30 30% 24 23s, 1919 14(4 14*4 35s, 34?» 544 5% 17', 16?» 42 42 3(4 3% 18(4 18 20*4 21 79(4 79', Zware druk op rentabiliteit DEN HAAG Het jaar 1973 was minder gunstig voor de wolindustrie, aldus het Jaarverslag van 'Fenewol' (Federatie Nederlandse Wolindustrie). In verschillende sectoren stagneerde de afzet, terwijl bovendien de extreme prijsstijgingen van wol en de prijsverhogingen voor andere kostprijselemen ten de industrie voor grote problemen stelden. De hogere kosten konden slechts ten dele in de produktprijzen worden ver werkt. zodat er zware druk op de rentabiliteit werd gelegd. Het jaarverslag memoreert verder, dat de zeer hoge wolprijzen over de gehele linie tot een verschuiving naar vervangende vezels hebben geleid. Het Nederlandse verbruik van wollen kledingstoffen is in 1973 verder terug gelopen. Naar raming daalde het verbruik van kamgarenstoffen met onge veer één procent en dat van strijkgarenstoffen met 17 procent. De afleve ring van dekens aan de Nederlandse markt ging 14 procent omlaag, maar de export steeg met 12 procent. Uit deze afzetcijfers blijkt een verdere ver schuiving van de afzet van de Nederlandse deken industrie van de binnen landse naar de buitenlandse markt. 'Bijlmerex pres' speelt brouwerij danig parten PARAMARIBO Er wordt In Suriname minder bier ge dronken dan vorig jaar. Als voornaamste oorzaak geeft de Surinaamse brouwerij de ge stadige emigratie naar Neder land aan. Uit het tussentijds jaarverslag van de Surinaamse brouwerij (parbo-bler) blijkt dat in de eerste helft van het boekjaar dat loopt van 1 oktober 1973 tot 30 september 1974 er een voortgaande daling van het blerverbruik in Suriname te constateren valt. Met uiterste inspanning, aldus de Parbo- directie, is het toch mogelijk geweest in het eerste halfjaar een vrijwel gelijk resultaat te behalen als ln de overeen komstige periode van het voorgaande jaar. Burlington Ind. Can Pacific Ry elanese Chase Manhaltan Chessie Systeem Chrysler l'iile» Service Colgate Palmolivc Cult Industries Cutniminw Edison Curis F.disun Corn Can Cont. Uil Curtiss Wright Curliss Wright A Dart Ind Oeere and Co. Dow Chemical Du Punl El) Eastman Kodak First Nal City 23'. 23 27'4 27 s. 17?. 17s, 18s. 19 11% 11'. 28 s, 28(4 i 31 30(4 40 39% 12». 12s, 36'4 36'. e 19% 19s. 23 23'4 l 20 20% 6s, 6% 20% 20% 32 31 7% 7% 19% 13 12 74% 70 25(4 25(4 Gen Eeleclric Gen Funds Gen Molnrs Gen Puhl Dill Gen Tel Tel Getty Oil Gtlette Gimbel Brothers Goodyear I an P Gulf Oil Illinois Central Ind Inslico Int Busin Mach Intern Harvester Int Nick of Can Inl Paper Int Tel Tel 34'i 34(4 17% 16% 38 37 ?4 10'4 10% 18% 18% 116 112% 23% 23% 18(4 18% 20% 20(4 17(4 17(4 173171(4 18% 3%ex 25 ?4 25*4 41 *4 42'4 Ling Lemco Vougt 8*4 8*. Litton Ind 5 5 Lockhead Aircraft 3% 3?'*. Marcor Martin Marietta May Det Slures McDonnell Dougl Mobil Oil Corp Nahi.co Nat Cash Regis! Nat Distillers Nat C.vpaum Nal Steel Nel Lead Ind 17(4 16% 14*4 14% 17(4 17*4 9% 9% 38% 38*4 24% 24% 24% 23% 13% 13% 9% 10 33*4 33(4 12% 12% Pac Gas and EI Penn Central Pepsico Phelps Dodge Philip Morris Philips Peir. Procter Gaml 30% 29% 1*4 ex 41% 40 >4 38 V. 80(4 80% RCA 12 l%ex Republic Steel 21% 22 Reynolds Ind. 42% 42% Roal Dutch Petr. 26% 26(4 >rih 2 Santa Fé Ind. Sears Roebuck Shell Oil Southern Co Southern Pacific Southern Railway Sperrv Rand Stand Oil Calif. Stand oil Indiana Exxon Corp. Sludehaker Sun on Texas Gulf Texas Inst, fransamerica United Aircraft United Brands US Steel 25 24*4 57% 57% 38% 37(4 9% 9% 26', 26% 26% 37% 27 '4 27% 24% 24% 74 73% 63% 64% 22 36% Admiral Corp 9/9 Allengheny Pov» S 14 Akrona !%exl%ex Am Standard 15% 9% Amsterd Ind. 9% 34% Can Breweries Cello Chadhuurn Corn Chase Select Fd Columbia Gas I'umineo Colli Telephone 4.89 I 4.79L 16 15?* 26(4 10% 9% Int Bank for Kec i9(4bl9(4b Int Flav Frag 27(4 27% Int Paper <S4> 33 33?4 Kansas CUV Ind Kansas Power 15% 15% KLM 15 Kroger 61 51% 9 8% i Fund 6*. 6% West Union Tel, 0(4ex 9 Westinghouse BL 9% 9(4 Woolwortb 11% 11(4 Nat. Can, 7% 7(4 NY Centr. A 4(4b 4%b North West K 51 51*4 N Am Philips Co 13% 13(4 Occidental pelr. Reliance Gliiup Union tlectr. UrnleJ Corps United Gas Western Bancorp 8(4 7% 44 43% 9% 9% 5% 5% 10% :o% 14*4 14%

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 15