Rivera en Mazzola uit de gratie 'Niet verstandig om via de pers te communiceren' Badminton-select ie terug uit Zuid-Af rika Joop van Daele slaat niet terug Doping tijdens Aziatische ujjSpelen y Van Agt wil gesprek met KNVB Punch tegen AEK Athene MEDEDELING aan de adverteerders in de rubriek Het Onderwijs vraagt donderdagmorgen Ie post Waardezegels Supporters veroordeeld Amateur-voetballer krijgt 200 - boete Rob Ouwehand onder het mes /KWARTET WOENSDAG 3 an is mar sen Ivise september a.s. in Manilla ginnen. Normaal wordt een fEHERAN De Noordkore- »anse gewiclitheffer Kim 'erkofoong II is door de internati- er^nale federatie van gewiclit- igenicffers gediskwalificeerd we- .'oorljens het gebruik van stimule- ;ndc middelen. Ilij zal de nenlrie gouden medailles die hij de jdens de Aziatische Spelen ndbofc Teheran heeft gewonnen Arnhjoeten teruggeven. De urine- W pst had uitgewezen dat de P i\'oord-Koreaan ephedrine had dan ebruikt. an's oor de secretaris van de fe- 1 de sratie was aan de Noord- in 0 oreanen medegedeeld dat zij 5n beroep konden gaan tegen et besluit, maar 'Noord-Ko- ^re Aa gebruikte argumenten, die o o et aanvaardbaar voor ons aren, zodat ons niets over- eef dan diskwalificatie.' e federatie zal zich nog na- •r beraden of Kim Joong II ,1 mogen deelnemen aan de lrooi Ereldkampioenschappen die in ^Qjilect die op doping is be 'hin« apt T00r cen ^aar uit?es,0_ n. Indien de federatie de oord-Koreaan geen dispen se wenst te verlenen zal hij och in Manilla (1974) noch 0 1975 wereldkampioen- :happen in Moskou kun- en uitkomen. en tweede geval van doping t\rferd geconstateerd bij de Ja- 1973. anner Masahi Ohuchi. die wo reneens een gouden medaille Dat i ad gewonnen bij het ge- per ichtheffen. Hij werd even- lijkt sns gediskwalificeerd. OTiu- Bu li zou ook ephedrine hebben eers ebruikt. Hij had de gouden ispei tedaille gewonnen in de 694 liddengewichtsklasse. Twee ware ipanse doktoren hadden het Droct nderzoek gedaan en Ohuchi igenjositief bevonden. De leiding gwettan de Japanse ploeg heeft nt) 1c diskwalificatie geaccep- jrocefeerd. De algemeen secretaris 1 33an de federatie verklaarde lat er zich geen verdere ge nen hnen van doping hadden lorgedaan. ina boycotte Israël voor de irdc maal gedurende de Azi- ische Spelen toen When rang Fu-Chang en Yen Ta ui zich terugtrokken uit het mesdubbelspel in de halve Inales tennis, waarin zij westen spelen tegen Yair 'erhemier en Paulina Pe- 'lakov. Li Hue Chiang trok Ich enige dagen geleden ds terug uit het enkelspel schermster Tao Chin-Han reigerde vorige weck op de •opcr te verschijnen tegen »aby Siinon. lén van de hoogtepunten van et atletiekprogramma was de •00 meter voor dames waar- de Chinese atletes Sung lel-Hau en Yang Yen-Ying Israëlische Hana Shafizi, e haar titel moest verdedi- en, overtuigend achter zich eten. De reeds 30-jarlge Is- lelische werd op vele meters elopen. Het goud ging naar ang Yen-Ying die het lint et eerst brak in 4.28.68. asan Rasouli, de president an het organisatiecomité, erklaarde dat er missc|iien isciplinaire maatregelen ge- omen zullen worden tegen e N'oordkoreaanse officials ie op luidruchtige en onpar- mentaire wijze hun misnoe- eni kenbaar maakten over de eslissing van de jury na het oksduel in het lichtgewicht issen Kim Wougil en de Ira- ees Abdulreze Ansari. Het as de halve finale, waarin nsari tot winnaar op punten ferd uitgeroepen. Handsehoe- len vlogen in en door de ring la de beslissing en de reste- ende wedstrijden konden üet worden afgewerkt. Er rorden geen maatregelen ge lomen tegen Kim Wougil, pidat hij onschuldig was aan onlusten, aldus een mede ding van Rasouli. Perzische wielrenner Dha- lid Hussain is tijdens de aining frontaal in botsing 'komen met een personen- ito. De renner, die zou deel- iemen aan de Aziatische Spe en, werd naar een ziekenhuis 'ervoerd. Hij werd direct ge- •pereerd, maar zijn toestand s nog zorgwekkend. TBAL Ongeveer 160 scheidsrech- Jn de Italiaanse amateur voetbal- letltle zijn in staking gegaan uit st tegen het toenemend vandalisme het publiek. In een brief aan hun schreven de scheidsrechters dat van hen het afgelopen seizoen het toffer zijn geworden van aanvallen het publiek, met name in Toscane. -RENNEN De Spanjaard José Pe- dona is winnaar geworden van de 1 en voorlaatste etappe van de Ron- »n Cataionlë. In het algemeen klas- Int van de ronde, die door Spanjaar- wordt gedomineerd, heeft Andres de leiding overgenomen van Do- 0 Perurena. Pesarrodona legde de Ulometer van Rlbas de Fresner naar irra af in 3 uur, 43 minuten en 58 Wen. De Portugees José Martins fl- '•e als tweede ln dezelfde tijd. -RENNEN Wlm de Waal is in een trljd voor beroepsrenners ln het Bel- t Nleuwkerken-Waas tweede gewor- achter de Belg Van Sweefelt. De war legde de 149 kilometer af in 3 «n 45 minuten. Cees Bal eindigde op ttvende plaats. Jan Krekels werd Jan van Katwijk zestiende en Cees 21e. LRENNEN Jan Raas eindigde ln Belgische Sint Amandsberg als vierde Rn wegwedstrijd voor amateurs over afstand van 110 kilometer. Winnaar de Belg Ludo Bruylandt, die 2 uur 1 minuten onderweg was. {-RENNEN Fred Rompelberg heeft «er een dernykoers achter motoren >nnen. Wereldkampioen Coes Stam I tweede. De twee manches leverden «inningen op voor Stam en Verschu- Rompelberg eindigde belde keren ne tweede plaats. {•RENNEN Eddy Merckx heeft be dingen gevoerd met officials van het De trip, die volledig werd bekostigd door dc blanke Zuldafrlkaanse bad- mintonbond, heeft geen daverende successen opgeleverd voor de Ne derlandse ploeg. 'Maar dat was ook niet te verwachten', vond nationaal kampioene Joke van Beusekom 'De Zuldafrlkaanse heren zijn ver schrikkelijk sterk en ook de dames zijn in totaliteit iets beter dan onze meisjes'. De zes interlands eindig den allen in overwinningen voor de Zuidafrikanen. In deze wedstrijden werden vrijwel alle punten gescoord door de da mes. Lili Weljers en meer nog Ma rian Luesken kwamen voortreffelijk voor de dag. Joke van Beusekom daarentegen stelde teleur. Van de zes partijen waarin de Internatio naal hoog gewaardeerde speelster uitkwam, verloor ze drie keer van de sterke Deirdre Tyghe. Joke van Beusekom: 'Het lijkt vreemd, maar ik heb daar wékenlang vreselijk veel last van hoofdpijn gehad. Niet te harden gewoon. Waarschijnlijk DEN HAAG Henk Burgwal de secretaris penningmeester van de KNVB heeft in het radioprogramma KRO-Spreekuur' verklaard, dat de minister van justitie mr. A. A. M. van Agt verschillende functionaris sen van de KNVB heeft benaderd om te komen tot een gesprek over de rechtspraak in de voetbal bond. Voorts vertelde de heer Burgwal dat, Barcelona op 12 november a.s. in het eigen stadion een ere-wedstrijd wil spelen tegen het Nederlands elftal. Dit ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Spaanse vereniging. De KNVB bestudeert de mogelijkheid deze datum in te pas sen in het wedstrijdschema. Het is nog niet zeker aan welke kant Jo- han Cruijff en Johan Neeskens zul len opereren. 'Formeel aan de Ne derlandse kant', aldus de heer Burgwal, 'maar aangezien het hier om een erewedstrijd gaat. stel ik me voor dat het tegenovergestelde ook mogelijk is.' door oververmoeidheid. Vandaar dat ik lang niet optimaal kon spe len. Ook niet tijdens de Zuidafri- kaanse kampioenschappen, toen ik al ln het begin doodziek op de baan stond'. Tijdens deze wedstrijden werden Marian Luesken en Joke van Beusekom beiden in de halve finales uitgeschakeld, maar ze won nen wel het dubbelspel. Alle ontmoetingen, ook de vriend schappelijke, stond de Nederlandse ploeg waarin twee spelers van Indonesische afkomst waren opge nomen tegenover blanken. Toch was er geen sprake van volgens de ploegleden dat de apartheids- wetten ook voor deze reis golden. Enkele keren, in Kaapstad en Dur ban. probeerden de Nederlanders tegen 'gekleurde' tegenstanders in aktie te komen. Clemens Wortel: 'Wij wilden dolgraag spelen. Ik heb een gesprek gehad met de burge meester van Durban, die er ook een voorstander van was. Het liefst wil den we een gemengd team forme ren. Dus blanke én gekleurde Zuid afrikanen en Nederlanders in één ploeg. Alles leek rond te komen 1 maar tot onze verbazing bleek uit de stemmingen hierover tijdens de vergaderingen van de gekleurde re gionale badmintonbonden. dat deze hier niet voor voelden. Ontzettend iammer en onbegrijpelijk. We heb ben geen motivering voor de weige ring gekregen'. (ADVERTENTIE) uw vertrouwde' MERK 11 SEPTEMBER 1974 SPORT T9/DRL11/H15 MUNCHEN In het toernooi om de Europa Cup basketbal voor be kerwinnaars zal het Delftse Punch in de eerste ronde uitkomen tegen het Griekse AEK Athene. Als Punch deze ronde overleeft zal het in de tweede ronde stuiten op het Bulgaarse CSKA Sofia. De duels tegen de Grieken worden gespeeld op 6 en 13 november. In het toer nooi om de Korac-beker speelt Flamingo's ln de eerste ronde tegen A.S. Monaco. In hetzelfde toernooi ontmoet Donar uit Groningen het Luxemburgse BBC Etzella Et- telbrück en heeft Lyons uit Zand- voort het Joegoslavische KK Bosna Sarajevo als tegenstander. De wed strijden moeten worden gespeeld op 5 en 12 november. Molteniteam over de mogelijkheid van verlenging van zijn contract dat eind dit Jaar afloopt. Na de besprekingen, waarin Merckx cen aanbod zou zijn gedaan, beeft lilJ een week bedenktijd gevraagd. Merckx beeft ook een aanbod gehad van dc Spaanse ploeg KAS. Molton! zou met het wielren nen willen ophouden als Merckx, die vijf jaar de ploeg grote roem beeft bez.orgd, weggaat, aldus is eerder bericht. In verband met de grote hoeveelheid zet-advertenties voor onze zaterdagbladen, dienen advertenties voor deze rubriek Het onderwijs vraagt uiterlijk ln het bezit van de advertentieorderafdeling van de Chr. Pers, Postbus 859 te Amsterdam te zijn. U gelieve uw opgave derhalve tijdig in te zenden. te zijn dat hij niet was opge steld. De man die in zeventig interlands heeft meegedaan verklaarde: 'Bernadini zoekt naar een nieuwe ploeg en een nieuwe soort spel. en daarin is voor mij geen plaats meer. Ik verwachtte dit wel, maar het heeft me toch pijnlijk ge troffen'. Rivera, aanvoerder van A.C. Milaan, wenste op het nieuws geen commentaar te geven. TOCH 'OUDEREN' Een man die van dc nieuwe ploeg ook geen deel zal uit maken is Giorgio Chinaglia. middenvoor van Lazio Rotna. Zijn plaats zal worden inge nomen door de voorhoedespe ler Roberto Boninsegna van Internazionale, maar dat is wel een van de 'ouderen' in het vak. Boninsegna is al 31 jaar. Gigi Riva. de linksvoetige doelpuntenmaker, is ook niet opgesteld maar dat heeft wei nigen verbaasd. Dc man is niet in vorm. Hij weigert te spelen voor zijn vereniging, Cagliari, om financiële rede nen. Cagliari staat er niet best voor op het ogenblik. Bernadini's nieuwe elftal voor de komende strijd tegen Joe goslavië zal er, voorlopig al thans. ais volgt uitzien: Zoff: Kocca, Roggi, Benetti. Fac- chetti; Caso, Causio. Bonin segna. Capello en Chiarugi. De nieuwkomers zijn Rocca. Roggi en Caso. allen beho rend tot Fiorentina. uit Flo rence. Voor enkele centen méér per glas geniet U van de allerbeste Hollandse Cognac, DE KUYPER VIEUX met de originele, uit Frank rijk geïmporteerde Brandy de extra attractie bij dk De Kuyper-artikd Vraag Uw slijter de Voordeelkaart voor Export Jonge Jenever plus BOEKENCOUPON en PRIJSVRAAG Desgewenst rechtstreeks aan te vragen bij De Kuypcr B.V. Postbus 54, Schiedam MILAAN Na haast tien jaar te zijn opgesteld geweest in het Italiaanse voetbalelftal zijn de vermaarde Gianni Ri vera en Sandro Mazzola thans van de lijst afgevoerd. De nieuwe bondscoach, Fulvio Bernadini. is thans bezig met de voorzichtige opbouw van een nieuw elftal dat voor het eerst zal optreden in een vriendschappelijke wedstrijd tegen Joegoslavië, die op 28 september in Zagreb wordt gespeeld. VERNIEUWING GEWENST Gianni Rivera en Sandro Mazzola (bukkend), zullen niet meer voor het Italiaanse elftal in actie komen. Voorlopig niet althans. Van onze speciale verslaggever ROTTERDAM Gezien de nogal ongenuanceerde kritiek van Feyenoord-trainer Wiel Coerver. doet het wat vreemd aan als Joop van Daele daags na de 3-2 nederlaag tegen PSV ronduit afstande lijk praat over de poeha die vooral rondom één positie is ontstaan. Waar Coerver uitroept 'dat Van Daele tegen PSV nooit zou hebben meegedaan als Wim van Hanegem fit was geweest' en waar die zelfde Coerver ook op andere wijze bezig is geweest om Van Daele overdreven te kritiseren, laat de 'hoofdpersoon van PSV-Feyenoord' een veelzeggende stilte vallen. 'Ik vind het niet verstandig', zegt van Daele, 'om via de pers met een ander te gaan communiceren. Sommige situaties kom je in de voetballerij zó vaak tegen, dat je leert hoe je erop moet reageren. Of liever gezegd: hoe je het ant woord voor jezélf moet houden'. Van onze badmintonmedewerker F.en vernieuwing was. na het onfortuinlijk optreden der Italianen bij de wereldkampi oenschappen van dit jaar. zeer gewenst. De wedstrijd in Zagreb dient als opwarmer voor de strijd in het Europese landentoernooi waarin Italië zal uitkomen tegen Neder land, Polen en Finland. Mazzola. aanvoerder van In ternazionale Milaan, zei over de nieuwe ploeg, geschrokken Joop van Daele (27) prefereert een betrekkelijk stilzwijgen als hij de onverwachte gebeurtenissen van de eerste weken van het nieuwe sei zoen de revue laat passeren. Frap pant, omdat juist rondom Van Dae le aan het eind van het vorig sei zoen zo weinig discussie meer mo gelijk leek. Toen Feyenoord zich tegoed deed aan nationale en in ternationale successen en Joop van Daele zich daarbij opwerkte tot een méér dan acceptabele kracht leek zelfs Wiel Coerver, de zo vaak niet begrepen trainer van Feyenoord, de laatste twijfels ten aanzien van Van Daele overboord te hebben ge gooid Van Daele wierp zich aan het eind van de afgelopen competi tie op als de gelijke van de toen BRUGGE Een Belgische recht bank heeft zes aanhangers van de Britse club Manchester United ver oordeeld tot voorwaardelijke gevan genisstraffen van drie maanden op beschuldiging van geweldpleging en vernieling. Zij kregen geldboetes van bijna 200 gulden opgelegd en werden ook veroordeeld tot de vergoeding van de schade die zij hadden aangericht tudens de wedstrijd tussen Man chester United en een plaatselijke Belgische club. De zes werden 3 augustus, kort nadat zij in Oosten de waren aangekomen gearresteerd. Ze hadden allen te veel gedronken en beschadigden etalages en auto's. Sinds hun arrestatie hebben de supporters in voorarrest gezeten. Van der Kroft leidt Leeds UnitedZiirich DEN HAAG Theo Boosten Leo van der Kroft, Charles Corver, Jan Keizer en Arie van Gemert zijn de vijf Nederlandse scheidsrechters, die in de eerste ronde van de Euro pese bekertoernooien wedstrijden zullen leiden. Leo van der Kroft fluit op 18 sep tember voor Europa Cup I Leeds Unitèd-Zürich. Grensrechters zijn Bart Ram en Theo Draaisma. Op dezelfde dag gaat Theo Boosten naar Dundee voor Dundee United- Jiul Petrosenl (Europa Cup II) met de heren Welllnga en Van Eijk als grensrechters). De andere drie Ne derlandse arbiters leiden twee we ken later wedstrijden uit het toer nooi om de Europa Cup III. Charles Corver (Geurens en Jonker) Vorwarts Frankfurt-Oder-Juventus. Keizer (Van Dijken en Mulder) Portadown-Valur Reykjavik en Van Gemert (Booy en Van Ooyen) Red Boys Differdlngen-Olympikue Lyon. ARNHEM De 24-jarige Arnhem mer Nico H. die op 13 januari van dit jaar tijdens een voetbalwed strijd te Ede een tegenstander een pak slaag gaf, toen deze een over treding tegen hem beging is maan dag door de politierechter te Arn hem wegens mishandeling veroor deeld tot een boete van ƒ200,-. De officier van justitie liet H. die nog in een proeftijd loopt wegens een ander geval van mishandeling, weten dat hij zou overwegen ten uitvoerlegging te vorderen van de drie weken gevangenisstraf die hem bij die gelegenheid voorwaardelijk waren opgelegd. De Arnhemse voetballer sloeg zijn tegenstander in Ede enkele tanden uit zijn mond. Hij beloofde de schade die 600,- bedroeg, te ver goeden als geen aangifte zou wor den gedaan. Het slachtoffer had hieraan geen gehoor gegeven. De KNVB schorste de handtastelijke Arnhemmer voor een half jaar. AMSTERDAM Gistermorgen om half twaalf is de Nederlandse badmintonploeg teruggekeerd uit Zuid-Afrika, waar men zes in terlands en diverse vriendschappelijke wedstrijden heeft gespeeld. Tevens namen de drie speelsters (Lili Weijers, Joke van Beuse kom, Marian Luesken) en drie spelers (Guus de Vogel, Guus van der Vlugt, Clemens Wortel) aan het slot van de zes weken deel aan de internationale kampioenschappen van Zuid-Afrika, die in Dur ban werden gehouden. volledig herstelde Rinus Israel. Toen Israel aan Excelsior werd ver kocht. mocht dat worden opgevat als een blijk van vertrouwen in het bij Feyenoord aanwezige materiaal en dan voorél in Van Daele. KAPOT GELACHEN 'Toen Rlnus vertrok', weet Van Daele zich te herinneren, 'toen hoorde ik allerlei types fluisteren, dat Van Daele geen grote was. Tóén al heb ik me om die onzin kapot gelachen. En nü doe Ik dat weer. hoewel ik het rot vind. dat Feyenoord juist tegen PSV een ne derlaag moest wegslikken. Ik ben niet de figuur die graag over zich zelf zwamt. Maar Ik wéét wat er in het afgelopen jaar gepresteerd ls. Ik was erbij, toen Feyenoord kam pioen werd. Ik was erbij, toen we de UEFA-cup wonnen. Zelden kreeg Feyenoord zó weinig doelpunten te gen. Ik heb op een haar na West- Dultsland gemist. En tóch komen er dan Journalisten aankakken, dat Van Daele geen grote ls. Dan lach ik alleen maar. En dan zeg ik liever VLUCHTSTROOK Van Daele maakt de indruk meer dan wie ook gehard te zijn door de somtijds ronduit vreemde fratsen van Wiel Coerver, Feyenoord's trai ner die het vakmanschap paart aan bijna stelselmatig ontactisch gedrag buiten het veld. Van Daele heeft een dikke huid opgebouwd, omdat hij in het verleden al méér heen en weer ls gesmeten tussen de kwalifi caties 'geliefd' en 'verguisd'. Zelfs in het voor Feyenoord (en óók voor Van Daele) zo succesvolle voorbije seizoen werd hij bij tijd en wijle op de vluchtstrook gegooid, om luttele weken later dan weer" gretig te worden binnengehaald in Feyen oord's topteam. Zo gaat dat in top voetbal en zo gaat het voorél, om dat Wiel Coerver in zijn menselijke benadering van het spelersmateri aal met de regelmaat van de klok in de fout blijft gaan. HARDOP Die bewering stoelt niet alleen op wat zich momenteel afspeelt ron dom Van Daele. Ook Willem van Hanegem lag vorig seizoen regel matig met Coerver in de contrami ne. Afgelopen zondag (na de eerste nederlaag!) maakte Van Hanegem zich opnieuw druk over het gedrag DEN HAAG Rob Ouwehand de 22-jarige verdediger van FC Den Haag zal morgen in het diacones sen-ziekenhuis in Voorburg moeten worden geopereerd aan een kapotte meniscus zo is bij nader onderzoek vastgesteld. De Hagenaar keeg in de competi tiewedstrijd tegen Sparta een tik tegen zijn knie. De vrees van Ou wehand, dat het waarschijnlijk op een meniscusoperatie zou uitdraai en is door foto's van de knie beves tigd. Joop van Daele in actie tegen PSV. De wedstrijd, die hem na af loop zo veel kritiek van trainer Cperver opleverde. van Coerver en droeg dat vervol gens, eerlijk als hij is, uit aan iedereen die het weten wilde. Van Hanegem zegt doorgaans hardop wat-ie denkt. Maar bij Van Daele ligt de situatie volkomen anders. Van Daele maakte, volgens Coerver, in de oefenperiode teveel fouten en werd om die reden in de eerste competitiewedstrijd gepasseerd, ten gunste van Willem van Hanegem. Maar Van Daele verkoos het stil zwijgen en wachtte op een nieuwe kans. NIET RELEVANT Die kans kwam tegen PSV. welge teld een week later Nog geen drie minuten vóór de wedstrijd, na dat de spelers terug van de war- ming-up in de kleedkamer arriveer den, hoorde Van Daele dat hij zou meespelen, omdat Van Hanegem geblesseerd was. Van Daele had op die manier een allesbehalve ideale mogelijkheid om naar de prille competitietopper toe te leven, maar het typeert zijn instelling dat hij dat gegeven achteraf als 'niet rele vant' wegwuift. Van Daele zegt: 'Ik kan me daar helemaal niet druk om maken. Ik was geconcentreerd als altijd. Omdat ik geleerd heb, dat je ln voetbal aan jezelf moet denken en nooit aan een ander. Alles wat je door-de-weeks doet. doe Je voor Jezelf. Alleen in de wedstrijd treedt je daarbuiten, om dat je dan als groep bezig bent. Dat is mijn mening en die hou ik ook. Als een trainer dan roept dat ik nonchalant ben, dan vind ik het voldoende om te zeggen, dat ik het daar niet mee eens ben.' HARD HOLLEN 'Ik hou niet van dat soort onzin. Als een trainer zegt, dat ik terugval omdat ik geen concurrentie meer voel, dan is dat zijn mening. Ik constateer simpel, dat Van Hane gem de eerste wedstrijd als Ausput- zer heeft gespeeld. Dat zou tegen PSV hetzelfde zijn geweest, maar omdat Willem niet kon. mocht ik. Dus is er concurrentie. Als dat nou als prikkel bedoeld is, dan kan ik alleen maar melden, dat ik dit soort prikkels niet nodig heb. Ik doe wat ik kan: dat is nooit anders geweest. Ik voel ook geen behoefte om op de training extra hard te gaan hollen. Want als we tegen PSV 2—2 hadden gespeeld, dan was die Van Daele gewoon 'goed' ge weest. Zo is voetbal en zo is de pers. Ik heb er een hele goeie gedachte over. Maar die hou ik voor mezélf. Ik vind het dom om op dit moment terug te slaan.' JAN VAN DER KROON

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11