Rebellen niet uit op macht Werkloosheid is sterk gestegen Vervangende dienst onder sociale zaken Schietpartij in Mozambique n' Chauffeur niest, wagen jonge hanen in water Vooral onder vrouwen en jongeren Zogezegd Tien soldaten gewond door ontploffing van granaat Kritiek op Kennedy Bromfiets tegen auto lïeuwe Leidse Coerant IISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING •enstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet DiisttDAG 10 SEPTEMBER 1974 exclusieve meubelen Bij VERDUYN RIJNSBURG INTERIEURVERZORGING. Uironr. 269274 t.n.v B V. De Christelijke Pers. Amsterdam Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 36.05 Afd Bezorging vanaf 08.30 uur DEN' HAAG De verantwoorde lijkheid voor de tewerkstelling van erkende gewetensbezwaar den zal worden overgebracht van het departement van defen sie naar het ministerie van soci- •ale zaken. Staatssecretaris Van tent van defensie heeft een bij zondere commissie uit de Twee de Kamer laten weten dat de regering deze verantwoordelijk heid wil overdragen, waarbij de voorkeur van de regering uitgaat naar sociale zaken boven het ministerie van binnenlandse za ken. Onderbrenging van de verant woordelijkheid van die tewerk stelling bij binnenlandse zaken werd in de ministerraad minder juist genoemd, voornamelijk omdat de minister van binnen landse zaken met plaatsingsbe leid tot nu toe geen bemoeienis of ervaring heeft. In verband hiermee hebben de PPR-kamerleden De Gaay Fort man en Jurgens een wijziging aangebracht in het initiatief voorstel tot wijziging van de set gewetensbezwaren militaire dienst. Thans wordt voorgesteld de verantwoordelijkheid voor de tewerkstelling te verplaatsen van het ministerie van defensie naar het ministerie van sociale zaken. De staatssecretaris noemt het gewenst dat de overgang van de verantwoordelijkheid zo spoe dig mogelijk zijn beslag zal krij gen. Zijn voorkeur gaat uit naar 1 januari 1975. LORENZO MARQUES (AP, Reuter, UPI) De opstandelingen in Mozam bique lijken niet meer uit op een machtsovername. Via de nog steeds bezette radiozender in de hoofdstad Lorenzo Marques riepen zij zondag nog om een rebellenregering te willen vormen, maar gisteravond beperkten zij hun eisen tot erkenning van de rechten van het Mozambiquaanse volk. Zjj verzetten zich tegen de overdracht van de soevereiniteit aan één partij. Gisteravond laat hebben de rebellen zich bereid verklaard een gesprek aan te gaar, met het Frelimo. In een serie telexberichten aan re dacties van kranten en persbureaus in West-Europa seinden de bezet ters: 'Wij willen vrede en eenheid voor alle Mozambiquanen, zonder scheiding door ras of geloof. Mo zambique behoort aan het volk', aldus de opstandelingen, die daar mee onderstreepten dat de bevrij dingsbeweging Frelimo volgens hen niet het hele volk vertegenwoor digt. Later seinden de rebellen niets tegen het Frelimo te hebben, maar wel te willen weten wat er gaande was In het land en een stem te willen krijgen In de beslis singen die worden genomen. Zoals bekend hebben het Frelimo en de Portugese regering vorige week een akkoord bereikt over de vorming van een voorlopige regering in Mo zambique waarin het Frelimo de meerderheid zal hebben. V ertegenwoordigers Twee vertegenwoordigers van de Portugese presdident De Spinola zijn gisteravond in Lorenzo Mar ques aangekomen voor overleg met de dissidenten. Zij reden na aan komst op het vliegveld onmiddellijk naar de regeringsgebouwen in de hoofdstad voor overleg met drie blanke vertegenwoordigers van de Beweging voor Vrij Mozambique en één representant van het FICO, een rechtse blanke organisatie. Ook wa ren vertegenwoordigers aanwezig Het Angola-comité heeft gisteren een telegram gestuur aan premier Vasco Goncalves van Portugal waarin het oproept tot 'onmiddel lijke en krachtige actie tegen sabo tage van het akkoord door rechtse extremisten in Mozambique'. Maat regelen moeten worden getroffen, aldus het Angolacomité, om derge lijke ontoelaatbare voorvallen te voorkomen. 'Wij houden de Portu gese regering verantwoordelijk voor een ordelijke machtsoverdracht aan het Frelimo', zo besluit het comité zijn telegram. W"JH -■x Demonstranten die de blanke rebellie in Mozambique ondersteunen hebben zich hier in het centrum van de hoofdstad Lorenzo Mar ques verzameld. van een nieuwe zwarte beweging die zich Keert tegen het bewind van het Frelimo. De radiozender in Lo renzo Marques, die van Club Mo zambique is herdoopt in Vrij Mo zambique, dankte voor de 'vreedza me. waardige en broederlijke ont vangst', die de Mozambiquanen de vertegenwoordigers van De Spinola hebben bereid. Daarna werd het Portugese volkslied gespeeld. Over delen van de stad. Hier en daar het gesprek zijn geen bijzonderhe den bekendgemaakt. Demonstranten Portugese troepen hebben gisteren in de Mozambiquaanse havenstad Beira geschoten op blanke demon stranten die protesteerden tegen het overdragen van de macht aan de Afrikanen. Tientallen blanken werden gewond toen de militairen na enkeie waarschuwingsschoten in de lucht op de menigte vuurden. Volgens onbevestigde berichten uit Zuid Afrika zijn dertig mensen om het leven gekomen: 28 burgers en twee militairen. Bij een incident in Lorenzo Marques vonden zondag drie mensen de dood. Ook ontplof ten twee handgranaten die volgens het leger werden geworpen door blanke extremisten. De militaire actie was ie eerste sinds de de monstraties van blanken tegen het akkoord dat de Portugese regering en de bevrijdingsbeweging Frelimo zaterdag in Loesaka hebben gete kend. Na het incident in Beira wer den nog hier en daar urenlang echo's gehoord van schoten en ex plosies in verschillende afgelegen JEosi warm «anf'oiilcen Voor wie een abonnee voor ons bedenkt en hem ook nog op die bon hieronder opschrijft, hebben wij weer een heel nieuw bewijs van onze erkentelijkheid in voorraad. Een inderdaad fraaie kamerthermometer van echt zwart kunstleder. (Niet in de zon hangen, want dan lijkt het warmer dan het is). Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: PLAATS: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naarn: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelenserie 'Onderne mingsraden door prof. dr. H. J. van Zuthem. Fraaie thermometer (goud- bedrukt op stevig kunstleer) Altljr paraatmap brief papier en pen). Schrijf op de envelop: De Chr. Pers. antwoordnummer 2792, A dam Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. krijten mannen, vrouwen en kinde ren Portugese militairen luidkeels uit en riepen leuzen als: 'Geen uitver koop' en 'We willen het Frelimo niet'. Maar over het algemeen bleef de stad na het incident rustig, vooral ook doordat de politie de belangrijkste pleinen met vracht wagens had afgezet. De Portugese officiële radio zond een verklaring uit van Frelimo- leider Samora Machel, waarin ge vraagd werd om 'de uitroeiing van deze groep misdadigers van de blanke bevolking die poogt de minst verlichte sectoren van de be volking in haar dwaze avontuur mee te slepen'. De minister van overzeese gebieden, Antonio de Al meida Santos, zei van zijn kant dat de situatie opgelost zou zijn ge weest als de strijdkrachten zich niet al te veel zorgen hadden ge maakt tot het voorkomen van ge weld. In een vraaggesprek met het blad Diario de Notlcias vroeg hij: 'Wat willen zij tenslotte? Dat wij voortgaan te sterven en te doden, dat alle bronnen van welvaart ver nietigd worden en de chaos zich kan "erspreiden?' Generaal Francisco de Costa Go- mes. staf-chef van de strijdkrach ten. deelde mee de plaatselijke op perbevelhebbers opdracht te hebben gegeven tot herstel van de vrede ln Lorenzo Marques. De regering zei troepen uit het noorden te zullen zenden. Een beslissende stap bleef tot nu toe uit. Volgens in Johannesburg ontvan gen persberichten controleren Por tugese militairen en leden van het Frelimo de grens met het westelijke buurland Malawi. Zij zouden infil traties vrezen van blanke vrijwilli gers uit Rhodesië of Zuld-Afrika die de opstandelingen in Lorenzo Marques te hulp zouden komen. De Rhodesische zaakgelastigde in Lissabon bezocht maandag premier Goncalves om hem te verzekeren dat Rhodesië geen steun aan de rebellen zou verlenen. KAMPEN Tweeduizend Jonge ha nen zijn gistermorgen vroeg ln het water van het Noorddiep om het leven gekomen, toen de vrachtauto, die hen vervoerde in het water terecht kwam. De 27-jarige chauf feur gaf als oorzaak van het in het water rijden op. dat hij plotseling moest niezen. De dieren waren af komstig van een slachterij in Lo- chem. In totale bevatte de vracht wagen 4200 Jonge hanen, die waren opgesloten in rieten korven. Er konden ruim tweeduizend dieren worden gered (althans van de ver drinking. Nu worden ze geslacht). Memoires leveren Nixon voorschot van 2 miljoen dollar op NEW VORK (AP) De literaire agent Irving Lazar heeft bekendge maakt dat oud-president Richard Nixon hem had opgedragen te gaan onderhandelen over het uitgeven van Nixons memoires, die de schrij ver vermoedelijk een voorschot zul len opleveren van twee miljoen dollar. fan onze sociaal-economische redactie !N HAAG De sombere voorspelling van minister Boersma •iale zaken) dat de werkloosheid eind dit jaar wellicht zal op- ipen tot een niveau van 180.000 of zelfs meer lijkt door de augus- icijfers te worden bevestigd. van de meisjes niet worden gezegd. Van het totaal aantal werkloze mannen waren eind augustus 25.570 ofwel 24,6 procent jonger dan 23 jaar werkloos, ofwel 49,3 procent centage 21,3. Voor vrouwen zijn deze cijfers nog ongunstiger in au gustus waren 153.303 jonger dan 23 jaar wrkloos, ofwel 49,3 procent van het totaal. De ongunstige ont wikkeling van de werkloosheid onder jongeren komt relatief sterk tot uitdrukking in de leeftijdsgroepen van vijftien tot en met achttien jaar. It het gisteren gepubliceerde iandverslag arbeidsmarkt van het isterie van sociale zaken blijkt it de werkloosheid opnieuw sterk toegenomen, van 150.000 in juli it 156.300 in augustus (gecorri- eerd voor het seizoen). Drie acht ende procent van de afhankelijke iroepsbevolking is op dit moment erkloos. fgezien van de correctie wegens lizoeninvloed (de absolute cijfers us) is de stijging van de werkloos- :id neemt verhoudingsgewijs het iet 3.560 tot 134.960. De werkloos- eid neemt verhoudingsgeweijs het É',st toe onder vrouwen en jon- >n. Hoe snel de stijging van het tal werkloze vrouwen in verge- ing met mannen is blijkt uit erstaand (niet voor het seizoen - Airrigeerde) overzicht: nnen: I '73 - 80.800 juni '74 fl '73 - 84.300 juli '74- hard ,g. -73 80.700 aug. '74 week ouwen: ni '73 - 19.10 juni '74 li '73 - 21.200 juli '74 ig. '73 - 22.900 juli '74 - ;ler r fijn kan bent en hij ndse L0—62 URSU igelse entie. itie. deze cijfers blijkt dat de werk osheid onder mannen de af ge pen maand zelfs iets kon dalen, rwijl de werkloosheid onder vrou- in juist snel toenam. Deze ont- ';keling kan gedeeltelijk worden '(fm.^ibegeschreven aan het probleem de schoolverlaters. Dit jaar ibben aanzienlijk minder jon- iren die van school kwamen een FIKK f" nastr. Is 193 sier vi tan kunnen vinden. Per saldo zijn ;e? W .stlein ergevi 583 52604. 3 (7-1 'egen, eenvi aan| tijd. f10—2 94.800 103.800 103.900 - 24.000 -27.700 - 31.100. vrouwen er echter het slechtst gekomen. Veel oudere jongeren lan). fcnden nog wel werk maar dat kon vooi WePil de universiteit haar weten- oord^ happelijk karakter bewaren, Venne an zal zij ook iets moeten doen rt pafoor mensen die met minder etenschappelijke ambities de niversiteit bezoeken. Prof. dr. A. Wattel Soms zon Zonnige perioden en geleidelijk afnemend buiig. Tot overwe gend matig afnemende weste lijke wind. Maximum-tempe raturen circa 19 graden Celsius. MORGEN EN OVERMORGEN: droog en vrij zonnig en be langrijk hogere temperaturen overdag. Morgen zon op: 06.07 onder: 19.05 maan op: onder: 16.17 Schoolverlaters Tot dusver is de plaatsing van schoolverlaters niet zonder moeite verlopen. Dit geldt voor meisjes in nog sterkere mate dan voor jon gens. Het ministerie van sociale zaken heeft overigens gunstige er varingen met de twintig gulden re geling waarbij aan iedere werkge ver twintig gulden per week wordt uitgekeerd voor het in dienst ne men van een partieel leerplichtige. Een belangrijk aandeel in de huidi ge werkloosheid neemt ook de bouw in. Eind augustus waren 25.750 werk loze bouwvakkers ingeschreven tegen 26.100 een maand geleden, dat wil zeggen een daling van 350. In 1973 was de daling van juli op augustus aanzienlijk groter, bijna 1700 (op een totaal ingeschreven bestand van 14.600 in juli 1973). Ook ten aanzien van de andere beroepsgroepen was de situatie over het algemeen ongunstiger dan een jaar geleden, met uitzondering van het horecapersoeneel en de chauf feurs. 'T HARDE Bij een oefening van de 425-ste infanterie bewakenings- compagnie op de schietbaan in Ol- debroek zijn gistermiddag tien dienstplichtige soldaten gewond, ze ven ernstig en drie minder ernstig. Het ongeluk gebeurde, toen een sol daat tussen de losse flodders een scherpe granaat vond. die hij mee nam naar een geparkeerde vracht auto, waarin een aantal collega's zat. Hij deponeerde de granaat in de auto. die daarop explodeerde. Hierbij werden zeven militairen ern stig gewond. Drie andere jongens zijn ter observatie opgenomen in het Sophiaziekenhuis in Zwolle, waar ook de andere gewonden heen zijn gebracht. Geen van allen verkeert in levensgevaar. De familie van alle jongens is inge licht. De koninklijke marechaussee stelt een onderzoek in naar de toe dracht van het ongeluk. Met een demonstratiebord waarop 'Impeach Kennedy' achter zich, voert senator Edward Kennedy een gesprek met blanke ouders die protesteren tegen het integratieplan voor de scholen van Boston. >- Binnenland Vondeling over Indonesiës gevangenen5 Buitenland Tunesië op keerpunt 9 Onrust over boek van Brandt 9 Sport Rinus Gosens over Eindhoven 11 Economie Maxis botst met verticale prijsbinding15 Lezers schrijven 2 Nieuwe boeken 2 Radio en tv 6 Strips, feuilleton 6 ïriep lijkt niet zo wrd toe te slaan W. P 'elof. zal ik nu zeggen dat je Leeuwarden Hengelo B'csa (ADVERTENTIE) KURavond-studiesmrendrs ^Elficlénte opleidingen voor universitaire tentamens an examens. Ie academici die Informatiebijeenkomsten Rechten Economie Geschiedenis cursusaanvang 1 e week oktober en februari door geheel nederland Ramp met TWA-toestel Commandogroep bestaat niet, maar kondigt wel acties aan BEIROET AP/AFP) De zoge naamde Nationalistische jeugd voor de bevrijding van Palestina, die de verantwoordelijkheid voor het neerstorten van een TWA-straal- vliegtuig bij Korfoe op zich heeft genomen bestaat niet, aldus het Palestijnse persbureau WAFA. In een in Beiroet uitgegeven commu niqué wordt gezegd dat sprake Is van een 'zionistische poging schade toe te brengen aan de strijd van het Palestijnse volk'. Het leek gis teravond uitgesloten dat er nog overlevenden van de ramp zijn. Er zaten 88 passagiers in het TWA- toestelt. Hoewel de groep die de aanslag claimde volgens het persbureau WAFA dan niet bestaat, kondigde de groepering gisteravond soortge lijke acties aan tegen andere lucht vaartmaatschappijen die op Israël vliegen. De organisatie zegt dat de aanslag was bedoeld als waarschu wing en als executie voor zes Iraë- li's die lid zouden zijn geweest van een moordbrigade. In een reactie op de officiële Palestijnse ontken ning dat het toestel doelwit zou zijn geweest van een aanslag her haalde de Nationalistische Jeugd voor de bevrijding van Palestina dat één van zijn commando's de Chileen Eduardo Santo het toe stel tot ontploffing had gebracht met explosieven die hij aan zijn riem had meegesmokkeld. De TWA heeft bevestigd dat er een Chileen aan boord van het toestel was. KLAZIENAVEEN De 20-jarige Ties de Roo is gisternacht in zijn woonplaats Klazienaveen (Dr). bij een verkeersongeluk omgekomen. Het slachtoffer kwam met zijn bromfiets op een onverlichte weg frontaal in botsing met een per sonenauto. Zijn duo-passagier werd ernstig gewond op?' mén in eau ziekenhuis I11 Emm

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1