Tien vingers Te veel prijzen voor te weinig zangtalent Radio- en televisieprogramma's Dagrecept Intocht van een Heer en een Poes Inspraak bij benoeming van commissarissen Minder bezoek op de Firato Demonstratie bij Heldring-Stichtingen Paul Brand Chirurg in India Deurwaarders voor begrijpelijke taal in hun exploten Meer kinderen, goedkoper rijden TROUW/KWARTET MAANDAG 9 SEPTEMBER 1974 BINNENLAND, RADIO EN TV T4/KDUW. Het Bctuwse stadje Zaltbommei is zaterdag voor één dag omgedoopt in Rommeldam: het plaatsje waar de twee striphelden Ollie B. Bommel en Tom Poes hun avonturen beleven. Dit gebeurde omdat het Stripschap hier zijn jaarlijkse bijeen komst hield. Voor het eerst werd hier de strip- schapsprijs uitgereikt aan de directeur van de uitgeverij Scarabee in Laren voor zijn 'vele en correcte herdrukken van het werk van Neder landse striptekenaars'. Ook Marten Toonder, de geestelijke vader van Ollie B. Bommel en Tom Poes was op deze dag aanwezig. Hoogtepunt van de festiviteiten was de intocht van de heer Bom mel met zijn jonge vriend in Rommeldam. Op vocalistenconcours in Den Bosch DEN BOSCH Het 21e Internationale Vocalisten Concours in Den Bosch, waarvan de finale in de akoestisch te harde Boys-le-Duc van het provinciehuis plaatsvond, zal als een zwak zusje de mu ziekgeschiedenis ingaan. Deze zangwedstrijd bood hetzelfde beeld als de internationale podia: geen werkelijke tenoren, weinig lage mannenstemmen en alleen in de hoek van de alten, mezzo's en sopranen wat handel en doorstroming. Kenmerkend was ook dat van de dertien finalisten die dertien uit een dozijn ditmaal! er niet min der dan zeven voor het lied hadden gekozen, twee voor het oratorium en slechts vier voor de opera. En zonder ook maar iets af te dingen op de grote muzikale en artistieke waarde van het kunstlied, er is nu eenmaal gemiddeld veel minder stem voor nodig dan voor een ope ra-aria. die over een volbezet orkest heen moet komen. Maar dit had volgens ons de des kundige Jury. onder voorzitterschap van de in zijn slottoespraak erg schoolmeesterende dr. John Danis- kas, er niet toe mogen verleiden aan de qua volume sterk onder maatse Britse bariton Andrew Knight een tweede prijs te geven. Dan presteerden bij de sopranen de Russin Ruzanna Llssitzian en voor al de Bulgaarse Valerie Popova heel wat meer. en ook zij kwamen niet verder dan een tweede prijs. De hoogste onderscheiding bij de hoge vrouwenstemmen ging naar de Amerikaanse La Verne Williams, die ln haar Bes-aria zeker niet teleurstelde, maar van wie wij in Brahms en Verdi de zuiverheid niet konden bewonderen. De Russin Na- dezda Vainer een formidabele mezzo zong zich met De FALLA. Mendelsohn en Schedrine succesvol naar de hoogstberelkbare top: de Kathleen Ferrier Prijs en tevens de prijs van de stad 's-Hertogenbosch. Dit laatste leek ons Iets teveel eer. maar zö'n bokaal is vantevoren ge maakt en gegraveerd, en mag dus - als het even kan niet in de kast blijven staan. Er was verder een tweede prijs voor de sympathiek zingende Duitse te nor Berthold Possemeyer. die samen met de Hongaar Laszlo Pol- gar en de Nederlanders Anne Hae- nen en Alexander Offenberg ook de prijs van de Stichting Neder landse Muziekbelangen kreeg. De Toohkunst-Vocalisten-prljs ging naar de Limburgse tenor Hein Meens en de Prijs van de Vrienden van het Lied ging naar de Haagse bariton Alexander Offenberg. Radio contracten en eervolle vermeldin gen completeerden deze wel wat brede stroom van onderscheidin gen, die burgemeester mr. G. M. J. W. van dc Ven zaterdagavond uit- reikte. DEN HAAG Minister Van Agt van justitie gaat binnenkort de SER advies vragen over de mede zeggenschap van werknemers bij de samenstelling van de raad van commissarissen. Dit heeft premier Den Uyl meegedeeld na het kabi- netberaad. Van een verslaggever AMSTERDAM De internationale radio- en televisietentoonstelling Firato'74. die de afgelopen negen dagen in het RAI-gebouw in Am sterdam is gehouden heeft aanmer kelijk minder bezoekers getrokken dan in 1971: nu 203.663, toen ruim 267.000. Bij de sluiting zei de voor zitter van de tentoonstellingscom missie. de heer Peiger, dat de deel nemers toch tevreden tot zeer te vreden over de resultaten zijn. Het geringere aantal bezoekers weet hij aan het feit dat er ditmaal niet zulk spectaculair nieuws was als bij voorgaande exposities. Van een verslaggever ARNHEM Op het terrein van de Heldring-stichtingen in het Gelder se Zetten hebben ongeveer 25 leden van de Belangenvereniging Minder jarigen gistermiddag een demon stratie gehouden, gericht tegen het beleid van het bestuur en de groepsleiding. De demonstranten, die al eerder acties voerden rond de Heldring-stichtingen (een kin derbeschermingstehuis voor moei lijk opvoedbare meisjes tussen 6 en 19 jaar), probeerden in contact te komen met de bewoonsters. (ADVERTENTIE) SMIDJE VERHOLEN Alles op alles De AVRO heeft dit weekeinde laten zien. alles op alles te zullen zetten om in het komende winterseizoen de volksgunst te winnen of zo mogelijk op de concurrent te heroveren. Alleen al die presentatie van wat de kijker te wachten staat, heeft kapitalen gekost. Want het vergt een lieve cent wanneer je alle sterren waarmee je wilt pronken voor een hele dag bij elkaar trommelt en op de afwezigen een ploeg afstuurt ora een filmpje te maken. Wie op de centen kijkt, zal de show van zaterdagavond misschien niet zoveel geld en moeite waard hebben gevonden. Maar de rest van de bevolking en echt wel de meerderheid zal er plezier aan hebben beleefd. Plezier, ondanks de ouderwetse opzet en ondanks het feit dat zij heel wat van het vertoonde al eerder hadden gezien. Maar. dat dikke Cannon en een paar hoofdfiguren uit MASH je met een paar ingestudeerde Nederlandse woorden toespreken, dat is hartveroverend. dat is'het einde. De programmamakers van de AVRO wisten de trillende snaren tussen medium en publiek geraffineerd te bespelen. Ik denk dat de meeste kijkers de aantrekkingskracht daarvan tot aan de aftiteling hebben willen ondergaan. Hier en Nu zal aan belangstelling hebben moeten inboeten door de grootscheepse uitstalling van AVRO-talenten. Zelfs een nieuwe actie van bisschop Gijsen kon er niet tegenop. De prelaat van Roermond lust een pater niet. die in zijn gemeente bijzonder geliefd is. Daarom zit het dorpje Molenhoek zo zonder herder en is die kerk op slot. Als kinderen zongen wij vroeger bij een spelletje: 'Herder laat je schaapjes gaan.' Dat schijnt in Limburg nu in ernst gebeuren. Studenten van de Amsterdamse kunstacademie hebben aardige beelden gemaakt van het bezoek van een Nederlands jeugdorkest aan Italië. Ze hebben ook iets laten zien en horen van de manier waarop dirigent Ru Sevenhuijsen met zijn jonge muzikanten omspringt. Niet altijd even taktisch. dacht ik soms. maar het scheen niemand te irriteren. Dat de jeugd niets meer voelt voor discipline, werd hier flink tegengesproken. De VARA zond zondagavond de laatste aflevering uit van Anders zien. Ik moet zeggen dat ik John Bergers aanpak wel interessant heb gevonden, maar mij zelden met zijn interpretaties heb kunnen verenigen. Je kon er te vaak alle kanten mee uit. Voor haast elke uitleg waren tientallen andere verklaringen te bedenken geweest. Met zijn negende aflevering bereikte dokter Bron'owski een uitermate boeiend hoogtepunt, in de serie De Mens in Wording. Nog nooit is wat, hij noemde 'de ladder van de evolutie' zo duidelijk geprofileerd op het. scherm gebracht. Wel zullen uiteraard veel vragen ziln open gebleven, vooral aan de zijde van de tegenstanders van de evolutiegedachte. TON HYDRA APPELMOESBAVAROIS halve 1. dunne appelmoes geraspte schil van 1 citroen 75 gr. suiker 22 gr. gelatine half I. slagroom 2 eiwitten Los de suiker ln de nog warme appelmoes op m roer er de gerasp te citroenschil door. Laat de gelati ne (half blaadje rode. de rest witte) ongeveer tien minuten in koud wa ter weken, daarna met aanhangend vocht in een pannetje op het vuur zetten. Wanneer een vloeibaar papje is ontstaan dit door de appelmoes roeren. Klop de slagroom schep er de eiwitten doorheen en laat het mengsel glei-achtig worden onder af en toe roeren. Roer nu alles door elkaar en vul de met slaolie inge smeerde puddingvorm hiermee. Wanneer de pudding volkomen is stijf geworden, deze storten en er eventueel vanillesaus, bitterkoekjes of geklopte slagroom bij serveren. Menutip: Champignonsoep, lams- karbonade. gekookte aardappelen, spinazie a la creme. appelmoesba- varois. 71 Ze werd in het noorden van het land duizenden jaren geleden reeds toegepast door een beroemde Indiase arts. Susrutha. wiens opera ties tot de eerste behoren waarvan de geschiedenis melding maakt. De techniek was na al die eeuwen slechts weinig gewijzigd. Korte tijd later bezocht dokter Wil liam White, plastisch chirurg uit Pittsburgh. Vellore. en hij zag kans een nieuw licht op het probleem te laten schijnen. Het was niet zijn eerste bezoek. Al in 1951 had hij een dag of wat in Vellore doorge bracht. Zeer geïnteresseerd in Pauls verrichtingen had hij vrijwel al zijn tijd besteed aan het bestuderen van ziektegevallen, het bespreken van problemen en het plannen van operaties. Bij dit tweede bezoek vertelde hij Paul van een neus-ope- ratie door Sir Harold Gillies, veelal beschouwd als de grondlegger van de plastische chirurgie. Bij de be handeling van de neus van syfilis- lijders had Gillies ontdekt, dat het eigenlijke defect niet lag in het verdwijnen van het kraakbeen als steun voor de neus. maar in de aantasting van het slijmvlies, en White was nu van mening dat dit zelfde mocht worden aangenomen voor wat betreft lepra. Paul was opgetogen. Want dit leek hun groeiende overtuiging te beves tigen. dat de vatbaarheid van de verschillende delen van het li- Dorothy Clarke W il s o Tl \>r«altnf H. A. Sehreudrr chaam voor de lepra-bacil samen hing met de temperatuurgevoelig- heid. Het waren de delen die het dichtst aan de oppervlakte lagen, die het meest blootgesteld waren aan kou.waarin de grootste verwoestin gen werden aangericht. En de bin nenzijde van de neus was niet al leen een van de koudste delen van het lichaam vanwege de vochtige lucht die er werd doorgevoerd, maar het slijmvlies van de neus was ook nauw verbonden met het kraakbeen, en als het slijmvlies ontstoken raakte kon ook het naast liggende kraakbeen gemakkelijk worden aangetast en vernietigd. Dokter White demonstreerde de operatie van Sir Harold. Dadelijk paste Paul deze techniek toe. Het bleek dat met enige transplantatie van uit de dij genomen bot via deze methode een vrijwel normale neus kon worden gevormd. Toen Sir Harold toen al op leeftijd later van Pauls werk hoorde, reisde hij naar Vellore om enige tijd met hem samen te werken. Zijn belangstel ling en enthousiasme kenden geen grenzen. Vele jaren daarvoor, ver telde hij. had hij al eens een neus van een lepralijder geopereerd in Zuid-Amerika. Paul was verheugd zijn eminente collega de eer te kunnen geven de eerste neusrecon- structie uit Je geschiedenis van de lepra-bestrijding tot stand te heb ben gebracht. Haast even gehaat bij de patiënten als het invallen van de neus was het verdwijnen van de wenkbrau wen een symptoom dat bleef, ook als de ziekte zelf al lang tot 120. Natuurlijk was men er in en om het oude kasteel wel achter gekomen, dat Asmar daar in geen geval meer te vinden was. De mid dag eindigde dan ook met het ver trekken van enkele auto's. Men had het zoeken naar de voortvluchtige Asmar gestaakt en de eerste auto, die vertrok, was de arrestantenwa gen. waarin de drie boeven zaten opgesloten. De politiemannen had den al hun spullen ook het slot uitgedragen en hadden deze zaken bij de eigenaars in de auto gewor pen. Dat was maar gelukkig voor professor Nosco, want nu kon hij zich tenminste een beetje kleden. De tweede auto. die vertrok, was de sjieke. van' chroom glanzende wagen van de bankdirecteur. Deze had van de gelegenheid gebruik ge maakt om zijn chauffeur op te bel len en hem te verzoeken onmiddel lijk naar het kasteel van hertog Egoneel te komen. Nu had hij die kleine commissaris bij zich in de auto genomen en samen reden ze weg. Ook de auto van Nosco. Jantje en Sjarl was al weg. Een betrouw bare politieman had al achter het stuur plaats genomen en was er al mee op weg naar de stad. Smid- je Verholen en de oude hertog stonden op het bordes de ver trekkende wagens na te wuiven en ze slaakten een zucht van verlich ting. toen alles weer rustig was. 'Hèhè' lachte de hertog blij. 'Dit avontuur hebben we doorstaan. Eindelijk dan rust. Nu moesten we eerst maar eens gaan baden en verkleden en scheren en zo. Jodo- cus kan dan intussen de rommel van het gevecht opruimen. En dan gaan we lekker eten. Maar wat ik zeggen wou. mijnheer Verholen. U blijft toch enige dagen mijn gast het t om uit te rusten van de vermot1 enlssen van dit avontuur?' 1 zal denkt natuurlijk iedere lezer: dat Ken nou allemaal wel heel leuk en aaierjkai eigenlü L. deel dig, maar wat is terecht gekomen van de dik koetsier? Die was er al la tnarn. vandoor. Hij hobbelde over wat slechte bestrating met zijn gloe iewer nieuwe bus want natuurlijk had politie deze goeierd in de gelege FERDINAND held gesteld om zijn bus weer op tergat begane grond te brengen. En F< reed hij daar en werd hij bij e halte aangehouden door een pie tere boer die op reis moest. 'Fi1 ant foj. foj. wat is de bus laat', zei h nu boertje. 'Vrogger liep de peerdei [ergat koets altied zo betrouwbaar as h .r olde horleuzie van mien grootvai Nee. nee. met die moderne dl êeett sigheden is 't niks gedaon. het lewer Hier hej een schelling veur ^oev kaartje. f nog ten g boet Radio vandaag Speciaal TV vandaag staan was gekomen. Niet zonder reden vreesden zij dat ze hun fami lie en kennissen niet konden over tuigen dat zij waren genezen. 'Ayyoh! Lepra!' zouden ze uitroepen als zij de kale plek in de gaten kregen waar de wenkbrauwen had den gezeten. Enige tijd daarna viel Pauls oog op een tijdschriftartikel dat was ge schreven door een Amerikaanse scheeparts die wenkbrauwen had hersteld van Koreaanse oorlogsge wonden door middel van een huid- transplantatie. Het bleek hem later dat die methode al langer bestond, maar het was de eerste keer dat hij er van hoorde. En hij besloot het eens te proberzn. De proef was een volledig succes De eerste patiënt kreeg welige wenkbrauwen en was daarover zeer verheugd. De vraag overtrof al gauw het aanbod volkomen. Veel patiënten met nieuwe wenkbrauwen wilden ze niet bijknippen zó trots waren zij erop. 'Kijk mij eens aan!' scheen hun hele houding te zeggen. Vroeger was ik 'melaats' en had ik geen wenkbrauwen meer. Maar bekijk mij nu eens goed!' Wenkbrauwen en neuzen, bedacht Paul. waren even belangrijk als goed functionerende handen en voeten belangrijker nog mis schien. want ze waren vaak de ui terlijke en zichtbare tekenen van de gezondheid. Herstel was even zeer geestelijk als een fysiek proces. HILVERSUM I VARA: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 (S) Spitsuur. (7.54 VPRO: Deze dag. 8.00 Nws. 8.11-8.23 Dingen v.d. dag.) 9.15 (Si Licht strljkork. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 9.50 (S) Muz. voor luiste raars. 11.00 Nws. 11.03 (S) Omr. Kamer koor: klass. en mod. koormuz. NOS: 12.15 Den Haag deze week. VPRO: 12.15 VPRO- Maandag. 13.00 Nws. 13.11 Vandaag dit. morgen dat. 13.20 (S) VPRO-maandag- muz. AVRO: 14.45 (S) Met het oog op luisteren. 15.35 (S) Biels en Co. 16.00 Nws. 16 03 Radiojournaal. 16.05 Hits v.d. kids. 16.30 (S) Mikadoo. 17.55 Med. NOS: 18.00 Nws. AVRO: 18.11 Radio journaal. 18 21 (S) Jazz Spectrum. NOS 19 00 (S) Harm, en ranf. ln Nederl. en Eur. 19.30 (Si Muzibas. 20.00 Komt u maar. 21.50 Rep. 22.15 Voor Blinden en Slechtzienden. 22.25 Ultz. v.d. Bond zon der Naam. NOS: 22.30 Nws. AVRO: 22.40 Radiojournaal. NOS: 22.50 (S) Hobby- scoop. 2320 (S) NOS-Jazz. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nws. 7.02 Levende woord. 7.08 (S> Klass muz. 7.30 Nws. 7.41 (S) Hier en nu. 7.55 Aangestipt. 8.00 Te Deum laudamus. 8.24 Op de man af. 8.30 Nws. 8.36 Gymn. v. d. huisvr. 8.45 (S) Plein publ. 1030 Nws. 10.50 Schoolradio. 11.00 (S) V.d. kleuters. 11.15 In -t zilver 1155 Med 12 00 (S) Kllima Hawallans Show. 12 21 Voor boer en tuinder. 12.26 Med. t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Nws. 12.41 (Si Hier en nu. 12.55 Mlkro. 13.00 iSi Operafragm. 14.00 Schoolradio. 14.25 (S) Kamermuz. 15.00 Herv. middagdst. 15 30 Nws. 15.33 (S) Studio 6. 16.30 (S) Hier en nu. 16.50 Pleisterplaats. 17.20 Overheidsvoorl17.30 Nws. 17.32 (S) Hier en nu. NCRV: 18.00 (S) Bandstand. 18.19 Uitz. v.h. G.P.V. 18.30 Nws. 18.41 Toelicht, bij het nws. 18.48 fS) NCRV-Vocaal ensem ble. 19.00 (S) Dit is wat Jou land geword het (14). 19.30 Llterama. 20.00 Nws. 20.05 Avondoverdenk. 20.15 (S) NCRV-Muz. 21.35 (S) Vanden winter ende vanden somer. een abel spel. gevolgd door de sotternie Rubben. 22.30 (S) Klass. muz. 23.00 Liturgie en bevrijd. 23.35 (S) Deze tijd. deze muz. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III KRO: 7 02 (S) Drie op je boterham. 9.03 Pep op drie. 11.03 Drie draalt op verz. 12.03 (S) Drie tussen de middag, met 13.03 Raden maar... TROS: 14.03 Pop-Kontakt. met Van Twee tot Drie op III 15.03 Pop-Kontakt met Hugo van Gelderen Show. 16.03 Hltmeesters met Hllv. III - Tip Dertig. NOS: 18.02 Joost mag niet eten. De NCRV start de twaalfdelige Zweedse serie Emil, gebaseerd op de kinderboeken van Astrid Lind- gren. Nederlandse vertelster is An- ne-Wil Blankers. Ned. 2/19.05 Gerard van den Berg moet het op Ned 2 (20.21) met zijn Zo moe der. zo zoon opnemen tegen de geduchte publiektrekker De Stille Kracht. De AVRO brengt de herha ling van dit televisiespel in drie afleveringen. Ned. 1/20.21 Televizier Magazine met feiten en commentaren. Ned. 1/21.40 Vah Serge Prokofjews ballet Ro meo en Julia maakten Tsjechische kunstenaars een bijzondere televi siebewerking. waarmee zij in 1972 de Prix Italia wonnen. Ned. 2/21.10 Le Faiseur (De maker) voor een comedie die in onze tijd speelt. Duitsl 2/21.15 SDR herhaalt een documentaire over het gerechtelijk onderzoek naar het vergaan van dc Lusitania in de eerste Wereldoorlog. Duitsl. 1/22.50 Dit is wat jou land gewor het. een NCRV-programma met Zuidaf- rikaanse gedichten, waarna Wim Ramaker een bard gesprek heeft met de rascistisch schrijvende au teur P. G.d u Plessis. Hilv. 2/19.00 Interessant voor bewonderaars van het Middelnederlands is de re prise van het abelspel Vanden Win ter ende vanden Somer, gevolgd door de sotternie Rubben. Hilv. 2/21.35 AVRO: 19.02 Drie loopt achter. 20.02 Radiojournaal. 20.05 (S) Take the 8- train. 21.02 Negen-uur-show. 22.05 (S) Superclean Dreammachlnc. 23.02 (S) Vanavond laat. 0.02 Radiojournaal. 0.05 (S) Dat had Je gedroomd. 1.02 Cees van Zijtveld. 2.02 Continu de nacht door. 5,02-7.00 Voor dag en dauw. (2.02, 4.02 en 6.02 Radiojournaal.) NEDERLAND I NOS 18.45 Brigadier Dog 18.55 Journaal AVRO 19.05 AVRO'sToppop pres. Nationale Hitparade NOS 20.00 Journaal AVRO 20.21 Stille Kracht 21.40 Televizier Magazine SOCUTERA 22.30 Stichting Ned. Vrijwilligers NOS 22.40 Journaal NEDERLAND II TELEAC 18.15 Gemeenteraad - les 4 NOS 18.45 Brigadier Dog 18.55 Journaal NCRV 19.05 Emil 19.30 Vanaf een olifant gezien NOS 20.00 Journaal NCRV 20.21 Zo vader, zo zoon 20.45 Doris Dalj 21.10 Romeo en Julia 22.30 Omlijst NOS 22.40 Journaal rdam wen levoe Jtemri 1 mei rden nnee lent vij: IJnli; lid. V frr de nie tgers I Frit Oen k kd. Van een verslaggever TILBURG Deurwaardersexploten moeten beter leesbaar worden en begrijpelijker. Daar waren deur waarders uit de zuidelijke provin cies en uit België het over eens op een bijeenkomst zaterdag in Til burg. Zij namen een motie aan die de oprichting van een gezamenlijke- commissie beoogt om de mogelijk heden voor verandering na te gaan. De indiener van de motie, deur waarder Nieuwenhuis uit Venlo. verklaarde zich minder gelukkig met de pas uitgekomen herdruk van het Formulierenboek, waarin alle soorten exploten en verzoek schriften zijn opgenomen in het ongewijzigde deurwaarders-vakjar gon. Verder vond hij dat in beide landen gestreefd moest worden naar eenheid van vorm en woord keus. Deurwaarder P. Neve uit Tilburg pleitte voor meer op de praktijk afgestemde tarieven en een betere honorering voor procedures bij de kantonrechter. Die laatste noemde hij in het algemeen onredelijk laag. en hij betreurde dat de kanton rechters bij de vaststelling geen rekening houden met de BTW die de deurwaarder erover moet beta len. Het was voor het eerst dat deur waarders uit België en Nederland elkaar in groten getale ontmoetten Deurwaarder M. van Briers uit Ant werpen waarschuwde zijn collega's hun vergoedingen niet te hoog op te schroeven. 'Dat kan de onder gang van het deurwaardersbestaj in België betekenen'. BRUSSEL (ANP) Het Belgisc kamerlid Anciaux. lid van (Vlaamse) volksunie heeft wetsvoorstel ingediend om de vr genbelasting voor auto's van gei nen met minstens drie kinderen verminderen. Volgens het wetsvt stel zouden deze gezinnen een duktie van 10 procent per kind de Belgische 'verkeersbelast ontvangen. Ie pc

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 4