E E lank verzet n Mozambique J Nixon blijft buiten schot Meisje (15) op weg naar huis gewurgd Collegezaal lijkt op sex-boetiek 'alestijnen Vliegramp ns werk Supporters richten vernielingen aan In deze krant v. d. Velde Student wint professor laggemast doodt ingen in storm ogezegd Volledige amnestie voor oud-president Senatoren VS: minder hulp voor Chili en Korea nan do dour Spijt "Nieuwe Leidlse Coeramnt {HBISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING jenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n v B V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" MAANDAG 9 SEPTEMBER 1974 55ste jaargang no. 134 LEIDEN, Zoeterwoudseweg 23, tel. 337-11. WASSENAAR, v. Zu.vlen van N'Ueveldt- straat 372, telefoon 19221. Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 36,05 Afd. Bezorging vanat 08.30 uur Chaos na machtsoverdracht OESAKA, LISSABON (Reuter, UPI, AP) De bevrijdings- eweging van Mozambique, het Frelimo, heeft gisteravond aan- ekondigd samen met de Portugese troepen in Mozambique de lanke kolonisten, die in Lorenzo Marques in verzet zijn gekomen •gen de overdracht van de macht aan een door het Frelimo over- eerste coalitieregering, te zullen verdrijven. ROTTERDAM In de rood. blauw en geel opgeschilderde collegezalen van de Erasmusuni- versiteit wil de groep Inwendige geneeskunde geen colleges met patiënten-demonstraties meer geven. De zalen waren in de zomervakantie geschilderd. De gebruikte kleuren zouden niet alleen vermoeiend werken, maar bovendien het onderwijs bedreigen. Ze reflecteren name lijk zodanig dat verschijnselen als geelzucht of bloedarmoede praktisch niet meer aan patiën- ten zijn waar te Demen. Verder ervaren veel hoogleraren de zalen nu als goedkope nacht clubs of als etalages van sex- boetieks. meldt het universiteits blad Quod Novum, waarin men geen patiënten meer kan mee brengen, laat staan kan vragen om zich uit te kleden. De onder wijscommissie van de groep In wendige geneeskunde dringt er op aan, het 'kwaad zo znel mo gelijk ongedaan te maken. De kleurrijke uitvoering was een idee van de kunstcommissie van de medische faculteit, met de bedoeling om de zalen wal ge zelliger en minder saai te ma ken. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De Groningse afgevaardigde In de dagelijkse raad van de Academische Raad is voortaan niet meer de rector-magnificus maar een student. Prof. dr. A. Wattel heeft het namelijk bij een stemming in de universiteitsraad van Groningen moeten afleggen tegen Juul Moormann. Deze kieeg twintig stemmen; Wattel kwam niet verder dan negen. Het universiteitsbestuur had voorkeur voor pro fessor Wattel. In een volgende stemming zal nu worden uitgemaakt of deze laatste als vervanger mag optreden In de landelijke raad. Prof. Wattel moet hierover zelf eerst nog worden gehoord. ot gisteravond hield de opstand in de blanke rebellen, voorname- jk oud gedienden uit het Portuge- leger en blanke kolonisten, te- in de overeenkomst tussen de Drtugese regering en het Frelimo ig steeds stand. isterochtend had generaal Orlan- Barbosa, de opperbevelhebber in de strijdkrachten in Mozambi- ïe. de gezagsgetrouwe troepen op- acht gegeven het radiogebouw te iroveren waarin de blanke op- mdelingen zich sinds zaterdag idden verschanst. Hoewel er troe- mbewegingen gaande zouden zijn de richting van het centrum van irenzo Marques, is er tot gister- ond van een treffen nog geen irake geweest. Dk in Lissabon werd meegedeeld it de Portugese premier Vasco dos mtos Gonsalves bevel gegeven id de 'orde en rust te herstellen' Lorenzo Marques. In een com- uniqué dat door het bureau van premier werd uitgegeven we.d izegd dat de strijdkrachten tot nu e hadden vermeden van hun wa ins gebruik te maken, omdat de istandelingen 'vrouwen en kinde als gijzelaars' gebruikten. In P&< _gi.> al IIROET (AFP) Een Palestijnse rzetsorganisatie, 'de organisatie de Arabische nationalistische igd voor de bevrijding van Pa tina' heeft de verantwoordelijk- opgeëist voor het verongeluk- van een TWA-Boeing die giste- in de Ionische Zee neerstortte. _;ens een communiqué van deze 'eging heeft een lid van de orga- alie explosieven tot ontploffing tracht die hij in zijn riem droeg, zo zijn eigen dood en vernietiging het toestel veroorzaakt. Zie pag. 7 lNDVOORT De storm van dit ekeinde heeft één slachtoffer ge- De 13-jarige André van Norde Zandvoort werd zaterdagavond delijk getroffen door een alumini- vlaggemast die van 70 meter ogte van het hotel Bouwes Palace zijn woonplaats neerstortte. De itie onderzoekt hoe de mast los ift kunnen raken. Regen en wind Wisselend bewolkt met plaatse lijk enkele buien. Matige tot krachtige, aan de kust eerst nog harde, zuidwestelijke wind. Maximum-temperaturen circa 17 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: eerst overwegend droog, later enkele buien. Temperaturen overdag omstreeks 19 graden. Morgen zon op: 06.05 onder: 19.08 maan op: 23.52 onder: 15.34 iet beneden de vier aar de kleuterschool het communiqué werd verder ge zegd dat het overleg met de op standelingen werd voortgezet. In een boodschap aan de leiders van de opstand, die door radio Lissabon is uitgezonden, heeft de stafchef van het leger, generaal Francisco da Costa Gomes, opnieuw bevestigd dat de strijdkrachten in Mozambi que het bevel hebben gekregen de orde en de rust te herstellen, 'opdat de overeenkomsten die met het Frelimo zijn bereikt in de Zambi- aanse hoofdstad Loesaka volledig kunnen worden uitgevoerd'. Costa Gomes zei dat de overeen komsten die zaterdag zijn gesloten volledige garanties omvatten voor de veiligheid van personen en ei gendommen in Mozambique, en dat er daarom geen enkele reden is voor -alarm of voor onoverwogen acties. Volksbeweging De opstandelingen, die zeggen daadwerkelijk steun te genieten van de strijdkrachten in Mozambi que en van een meerderheid van de bevolking, die gekant zou zijn te gen de machtsoverdracht aan het Frelimo. nebben de troepen opgeroe pen een botsing met de bezetters van het radiostation te vermijden die zou kunnen uitgroeien tot een 'burgeroorlog'. Zij maakten verder bekend dat zij een Mozambikaanse volksbeweging vertegenwoordigen, waaraan zowel zwarten als blanken deelnemen, die geen 'Frelimo- moordenaars' in het thans onaf hankelijke Mozambique dulden. Er waren contacten tot stand gebracht met buitenlandse ambassades en Portugese burgers uit Zuid-Afrika en Rhodesië trokken de grens over om de Mozambikaanse volksbewe ging te steunen. Hoewel er nog geen berichten zijn over onrust in andere delen van Mozambique, zou volgens waarne mers de toestand in Beira. de voor naamste haven In Mozambique, zeer gespannen zijn. Een woordvoerder van de opstande lingen heeft verklaard dat zij be gonnen waren aan de vorming van een 'voorlopige multiraciale rege ring voor Mozambique'. 'Draken des doods' ne 'greep naar de macht' door de zich 'Draken des doods' noemende blanke kolonisten en voormalige Portugese commandotroepen, had zaterdag plaats, enkele uren nadat de regering in Lissabon en het Frelimo in de Zambiaanse hoofd stad Loesaka een akkoord hadden ondertekend dat voorziet in beëin diging van de guerrilla-oorlog zondagochtend zeven uur on middellijke vestiging van een voor lopige regering waarin het Frelimo de boventoon voert in Lorenco Marques en volledige onafhanke lijkheid tegen 25 juni 1975. Zie verder pagina 7. WASHINGTON (UPI, Reuter) Richard Nixon zal niet worden vervolgd voor strafbare feiten, die hij heeft gepleegd in de tijd, dat hij president was van de Verenigde Staten. President Gerald Ford heeft hem volledige en abso lute amnestie verleend. President Ford ondertekent zyn besluit om oud-president Nixon volledige amnestie te verlenen. Nixon heeft de amnestie onmiddel lijk geaccepteerd. In zijn verklaring gaf hij toe de zaak-Watergate niet goed te hebben behandeld. Hij be tuigde diepe spijt voor de fouten die hij had gemaakt, maar hij zei niet of hij ook de wet had overtre den. WASHINGTON (AFP) De com missie voor buitenlandse zaken van de Amerikaanse Senaat heeft voor gesteld hulp aan Chili drastisch te besnoeien, omdat zij zich zorgen maakt over het bewind van gene raal Augusto Pinochet, dat 'min achting voor de rechten van de mens' heeft getoond. In haar ver slag over het wetsontwerp ten aan zien van de hulp aan het buiten land. spreekt de commissie de wens uit. dat het voorgenomen bedrag van 84.9 miljoen dollar voor Chili, waarvan 21,3 voor militaire doel- leinden. verlaagd wordt tot maxi maal 65 miljoen dollai, waarvan 10 miljoen voor militaire steun De commissie zal ook proberen een sterke besnoeiing te verkrijgen van de Amerikaanse militaire hulp aan Zuid-Korea aangezien het bewind van Park Tsjoeng Hee naar haar oordeel hoe langer hoe meer naar onderdrukking neigt. De senaats commissie stelt voor de door de k regering beoogde hulp ten bedrage'beW'oners een schim zag wegren- van 200 miljoen dollar als gift en 52 miljoen dollar ats krediet terug te brengen tot 91.5 miljoen en 42.4 miljoen. De hulp zou in 1977 hele maal ingetrokken moeten worden. Nachtelijke getuigen hoorden gil Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM In de nacht van zaterdag op zondag, omstreeks 1 uur, is de vijftienjarige Wilhelmina Vervat uit Rotterdam door wurging om het leven gebracht. De politie had gisteravond nog geen spoor van de dader. Het meisje was zaterdagavond naar een schoolfeestje geweest en daar na vermoedelijk nog wat gaan drinken in een café. Met een van de laatste metro-verbindingen is zij daarna naar het station Slinge ge reden. Onderweg van het metro station moest zij over de Zuider parkweg naar de Oldegaarde. waar zij woonde, over een voetpad dat achter bosjes loopt. Twee jongens en enkelra bewoners van sen nabijgelegen flatgebouw libqrden gegil, waarna een van de Nederland is nooit fundamen- !l nagedacht over veiligheids- litiek. M. H. von Meyenfeldt. lift zegt u ook altijd dat u jonger St! AMSTERDAM Supporters van Feyeuoord, hebben na de wedstrijd die hun club in Eindhoven tegen PSV speel de. in een Intercity-trein huisgehouden. De suppor ters. sneden in twee coupé's met messen de bekleding van de banken aan flarden. TL-buizen gingen aan dig gelen en klapstoelen werden losgerukt. De voetbalfans lieten voorts hun visite kaartje achter door met ro de menie in de trein 'Feyenoord-Ajax' neer te kalken. Dezelfde supporters hadden eerder al na afloop een 17- jarige aanhanger van PSV mishandeld. De jongen moest met een bloedende hoofdwond naar een zieken huis worden gebracht. Tij dens de wedstrijd overleed de 70-jarige P. Schampers uit Eindhoven aan een hart aanval. PSV-Feyenoord eindigde na een opwindende wedstrijd in een verrassende 3—2 over winning voor de thuisclub. Ralf Edström. die de com plete Eindhovense produktie voor zijn rekening nam. be sliste het duel in de tweede helft middels een benutte strafschop. Ajax maakte in Breda bij NAC een uitstekende beurt. Onder aanvoering van de uitblinkende Willy Brokamp (op de foto) en Piet Keizer werd met 14 gewonnen. Jaap Bos van FC Twente nen. Dt jongens waarschuwden on middellijk de politie, die het li chaam in de bosjes vond. De hele nacht heeft een speciale rechercheploeg. onder leiding van corrmissaris J A. Blaauw. de omge ving onderzocht. Gisteren begon bovendien een buurtonderzoek. Over de resultaten van deze acties wilde men ons. in verband met de vorrtgang hiervan, nog geen mede delingen doen Sectie door de pa- 'holoog-anatcom Van het gerechte lijk laboratorium, dr J. Zeldenrust. heeft uitgewezen dat hot meisle door wurg'ng om het leven is ge bracht en dat er geen sprake is van o«'n zedenmisdrijf. 'De hele affaire moet zich in zeer korte tijd hebben voltrokken Toen de bewoners van de flat het gceil hoorden, zagen zij vrijwel onmid dellijk Iemand weglopen', aldus commissaris Blaauw. Wilhelmina Vervat Richard Nixon Enkele politici van de Democrati sche partij hebben afkeurend gere ageerd op Fords besluit om Nixon vrijuit te laten gaan. 'De vraag rijst of justitie soms met twee maten meet', zei senator Lloyd Bentsen. Zijn collega Edmund Muskle sprak van een gevaarlijk precedent. Leed President Ford kondigde zijn am nestie voor zijn voorganger aan op een speciale persconferentie. Hij ?ei, dat Nixon had geleden onder een nationale tragedie, die nu nog jaren kan duren. 'Iemand moet er een eind aan maken. Ik ben tot de conclusie gekomen, dat alleen lk dat kan, en als ik dat kan, dan moet ik dat ook', aldus Ford. Hij wees erop. dat Nixon zwaar leed onder de dreiging, dat hij nog eens terecht zou moeten staan. 'Ernsti ge beschuldigingen hangen als een zwaard boven deze vroegere presi dent en bedreigen zijn gezondheid terwijl hi.' probeert zijn leven te herstellen'. Een groot deel van zijn lever, besteedde hij in dienst van het land en met een mandaat van zijn volk. zo voegde Ford eraan toe. Hij zei, dat een lange periode van onzekerheid over het lot van Nixon 'verschrikkelijke hartstochten' Hulp vestigde in de wedstrijd te gen Haarlem de aandacht op zich, door alle vier doel punten te scoren. In Rome behaalde Neder land twee vierde plaatsen tijdens de Europese atletiek- kampioenschappen. Jos Her- mens werd vierde op de 5000 meter en Haico Scharn op de 1500 meter. Voor gedetailleerd sport nieuws, zie de sportpagina's. Het speciale onderzoek-team. bijge staan docr de regionale recherche zuid-west. is bezig met een recon structie van het gebeurde. 'Daarvoor hebben wij de hulp van hPl publiek hard nodig. Zo zijn wij on ?.oek naar een man. die om één uur op het kruispunt Zuiderpark- weg-Slinge heeft staan wenken naar een surveillancewagen, die echter doorreed omdat hij onder weg was naar een andere zaak. Toen deze wagen even later terug keerde. was de man verdwenen', a'dus de commissaris. Ook wil de politie graag informa ties hebben van mensen, die om streeks het tijdstip van de moord in de directe omgeving (Zuiderpark weg tussen Slinge en Oldegaarde) zijn geweest. Verder heeft men nog helanestelling voor de mensen die de op een na laatste of met laatste metrotreln zaterdagavond richting Slinge zijn gereisd en die het meis- ie hebhen gezien. Het signalement van het meisje luidt: nogal fors voor haar leeftijd (15). zij droeg een lange zwarte nappa jas. een zwarte coltrui, een rood rokje en tweekleurige schoe nen. Wie inlichtingen kan verstrek ken die kunnen bijdragen tot de oplossing van de moord, wordt ver zocht zich in verbinding te stellen met de Rotterdamse politie, tele foon 14 31 44 'We móéten hem heb ben. dat ls een uitgemaakte zaak. Deze man moet uit de circulatie worden genomen', aldus commissa ris Blaauw. Wanneer een deurwaarder een officiële mededeling overbrengt, heet dat een exploot, en dat zegt al iets over de begrijpelijkheid van zo'n boodschap. Daar willen ze nu met z'n allen verbetering in gaan brengen. Dat geeft ons een warm gevoel: ook deze krant streeft naar heldere mededelingen. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUWE AltONNEE NAAM STRAAT: GIRO: PLAATS: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Betaalt per inaand/kwarlaal Opgegeven door:. Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelenserie 'Onderne mingsraden door prof. dr. H. J. van Zuthem. Fraaie thermometer (goud- bedrukt op stevig kunstleer). Altljr paraatmap brief papier en pen). Schrijf op de envelop: De Chr. Pers. antwoordnummer 2792, A'dam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. zou doen oplaaien en het vertrou wen in de regering en de instel lingen opnieuw ernstig zou beproeven. Zijn besluit om am nestie te verlenen was niet ingege ven door zorg over het lot van Nixon, maar door zorg over de toe komst van het land. Niet zijn per soonlijke sympathie voor de vroe gere president maar zijn verant woordelijkheid voor het hele volk had de doorslag gegeven, zo ver klaarde Ford. 'Tenslotte vind ik, dat Richard Nixon en zijn beminden genoeg geleden hebben en zullen blijven lijden, wat wij als grote en goede natie ook zullen doen om zijn grote doel van vrede te verwezenlijken', gin* hij verder, om vervolgens de volledige amnestie voor Nixon af te kondigen. De president ontleent die bevoegdheid aan de grondwet. Hij repte met geen woord over speciale aanklager Leon Jaworski, die het onderzoek naar de Watergate-zaak leidt en eventueel ook Nixon had moeten aanklagen. Nixon reageerde met een verklaring vanuit zijn woning ln het Califor- nlschc San Clemente, waar hij sinds zijn aftreden in augustus ver blijft. 'Er zijn geen woorden om de omvang van mijn spijt en pijn over het leed, dat mijn fouten ln Watergate de natie en het presi dentschap hebben bezorgd, te be schrijven', aldus Nixon. Hij gaf toe, dat hij de zaak krachtiger en meer recht-door-zee had moeten behan delen. HIJ hoopte dat Fords daad van barmhartigheid de last van Watergate, die op de Verenigde Staten drukt, zou helpen verlichten. 'Dat de manier, waarop ik Waterga te behandelde de verkeerde was ls een last, die Ik alle dagen, die mij nog gegeven zijn, te dragen heb', zo besloot hij. Senator Mike Mansfield, leider van de democraten in de Senaat, vond, dat nu vast stond, dat Nixon schul dig was in de Watergate-zaak. Waarom zou de president anders amnestie hebben verleend, zo zei hij. Zijn grootste zorg ging uit naar de ruim veertig mensen, die bij het Watergate-schandaal betrokken waren en inmiddels zijn veroor deeld of binnenkort voor de rech ters moeten verschijnen. 'Ik geloof absoluut dat de wet bedoelt, dat alle mensen gelijk zijn', aldus Mansfield. De Republikeinse senator Barry Goldwater toonde zich ingenomen met het besluit van president Ford. Binnenland Kerncentrales in discussie 5 Patricia Paay: zingen kun Je niet leren6 Eindexamens verder spreiden 8 Buitenland Makarios akkoord met Griekenland 7 Kerk 'Volk bij tenach doen leven' 2 Kunst Vocalistenconcours 4 Begeerte onder de olmen 8 Economie Topgesprek in Parijs 6 Nieuwe boekeo z Lezers schrijven 2 Radio en tv 4 Recept 4 Strips, feuilleton 4 Dag maandag 6

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1