Vlet de duivel heeft het alles niet veel te maken dichtbij uurtje later X lotte bijl van sex en geweld in 'De Exorcist' Geweld in trein en bus roept vragen op Twee jaar geëist voor oplichting met spaarbankboekjes Twee jaar en tbr voor moord op echtgenote Laat 'ns wat van je. nister praat met nentebesturen ïr dijkverhoging het weer Buien weerrapporten Vredeling verbreekt zwijgen Ambtsketen reuzepagode in warenhuis -DUW/KWARTET VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1974 r BINNENLAND T5/K7 inenkort draait in ons land de i al druk in discussie zvjnde lm 'The exorsist'. Met het oog l de vragen die 'The exorsist' bij velen oproep hebben wij de Amsterdamse hei-vormde predi kant A. A. Spijkerboer gevraagd, zijn visie op deze film te geven. In onze wekelijkse filmrubriek treft de lezer dan beschouwing van onze filmredactie aan. inneer het waar is. dat de ivel door middel van de film Exorcist' een aanval doet op ziel van ons volk, dan moeten zijn intelligentie niet al te jg aanslaan. Want om te be- ïnen is de 'bezetenheid' van twaalfjarige meisje Regan le film niet altijd geloofwaar- dat 'de duivel' haar danig {takelt is te begrijpen, maar ïeer hij het arme kind kof- da en erwtensoep laat spu- en dan tegen het einde in ir mooie blauwe nachtpon paar meter boven haar bed zweven, kietelt hij de lach- ren van de toeschouwers, in its van hen te doen huiveren. lat Regans 'bezetenheid' niet geloofwaardig is, is het ook •ilijk iets te zeggen over de acti- •iten van een paar overigens sympathieke paters Jezuïten, zich opmaken 'de duivel' uit te m drijven. Een van hen ver- 'it aanvankelijk meer heil van wetenschap, maar wanneer die baat brengt, gaat hij met een Ie pater, die in de missie erva- g heeft opgedaan met het ult- jven van boze geesten, naar Re- i toe om haar met de al lang in gêtelheid geraakte gebeden voor bezetenen uit de macht van 'de ivel' te bevrijden, lar ook dat helpt geen steek: de de pater krijgt een paar enorme ippen van 'de duivel' te Incasse- en dat wordt te veel voor zijn :h al niet sterke hart. De jonge ter, een heel nobele kerel, offert h op: ten einde raad vraagt hij duivel' uit het kind en in hem varen, en dan stort hij zich uit kt raam naar'beneden. Dat is voor fegan de bevrijding: ze huilt flink blijkt van niets meer te weten gaat met haar moeder op vacan- enorme succes van 'De Exorcist' ln Amerika en ook in Europa laten Jongeren zich in met practljken die Je in de twintigste eeuw niet meer voor mogelijk zou houden. Uit zich daarin niet de walging van de we reld zoals die ons bij voorbeeld door de reclame wordt voorgespie geld? De belangstelling voor allerlei mogelijke 'duivelarijen' lijkt mij niet bedenkelijker dan het gemak, waarmee miljoenen andere Europe anen desnoods onder het aan roepen van de Naam van God bereid zijn alles aan hun eigen comfort op te offeren. In de Amerlkaanse-Europese cul tuur kennen wij de bezetenheid niet meer zoals er in de evangeliën over gesproken wordt. Het spreekt op zichzelf al boekdelen, dat de regisseur van De Exorcist er met alle hulpmiddelen, die hem ten dienste stonden, niet in geslaagd is de bezetenheid geloofwaardig te maken. Ik zou liever zeggen, dat bezetenheids iets is, dat zich in onze cultuur in bepaalde gedrags patronen vastzet. Is bijvoor beeld het mengsel van onmacht en onwil, waarmee de volkeren van de Amerikaans-Europese cultuur, die technisch zo ongeveer alles kunnen, weigeren het probleem van de pro- duktie en de verdeling van vol doende voedsel voor de wereldbe volking aan te pakken, geen uiting van bezetenheid? Exorcisme, het uitbannen van de duivel, lijkt mij dan ook hierin te bestaan, dat de kerken de dingen bij de naam noemen en ln de prediking, zoals wijlen dr. Dippel zei, 'zones van waarheid' scheppen. Solzjenitsyn is een moderne exor cist, en wat is het niet een opluch ting, wanneer er tenminste één plaats is, waar de dingen niet ver sluierd en verdraaid worden, en waar niet gelogen wordt. Het beste, dat er over de duivel gezegd is, komt nog altijd uit de mond van Karl Barth. Hij vond, dat we er niet te veel aandacht aan moesten besteden, omdat de duivel een overwonnen macht is. Je werpt er een 'korte, toornige blik' op, en dan ga je verder. Precies zoals de oude professor Gunning, toen hem Beeld uit 'De Exorcist' (Max von Sydow). op zijn sterfbed gevraagd werd. of hij rustig op de dood kon wachten, geantwoord moet hebben: 'Ik zal een verslagen vijand de eer niet aandoen op hem te wachten'. Van de kook Het Is overigens wel denkbaar dat mensen van de kook raken, wan neer ze 'De Exorcist' gezien hebben. Wanneer het verhaal je meeneemt, kan het zijn, dat beelden uit de film je nog een tijd achtervolgen. De film is doorspekt met griezelige en soms ook walgelijke tonelen. Waarom zou je erheen gaan als je daar gemakkelijk van onder de in druk komt? Of waarom zou je er heen gaan om jezelf te bewijzen, dat je het wel aankunt? Je gaat toch ook niet met vacantle naar een badplaats, waarvan je hoort dat er cholera uitgebroken is? Trouwens, Friedkin, de regisseur, die de film gemaakt heeft, heeft zelf een paar behartigenswaardige dingen over zijn werkstuk gezegd: 'Als de mensen op brancards uit mijn film, uit De Exorcist, gedra gen worden, dan zeg ik: Ze hebben gekregen waarvoor ze hebben be taald! Heus, geeft het publiek wat het verdient. Ze zijn gekomen om geschokt en bang gemaakt te wor den'. Wie naar 'De Exorcist' gaat kijken, kan dus weten waarvoor de maken van de film hem aanziet. Maar met de duivel heeft .het alle maal zoveel niet te maken. DEN HAAG Het Tweede-Kamer lid Van der Doef (PvdA) heeft de ministers Westerterp van verkeer en Van Agt van Justitie gevraagd naar hun beleid Inzake de bestrij ding van de criminaliteit bij het openbaar vervoer. Ook wil hij inge licht worden over de mogelijkheden die de openbare vervoersbedrijven hebben gekregen om hun werkne mers en passagiers te beschermen tegen mogelijk geweld. Uit de vragen blijkt dat Van der Doef niet de mening van de Vcr- voersbond NW deelt over de crimi naliteit waarmee werknemers in het openbaar vervoer te maken zouden hebben. In het blad 'Steeds voorwaarts' van deze bond staat deze week, dat veel to tolerant wordt opgetreden tegen criminali teit en terreur in het openbaar vervoer en dat te matige straffen worden gegeven. Van der Doef ver onderstelt dat de regering deze ver onderstelling van de Vervoersbond NVV niet deelt. DEN HAAG Twee jaar gevange nisstraf waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en aftrek van het voorarrest. Zo luidde de eis van de officier van justitie bij de Haagse rechtbank tegen de 24-jarige mon teur S. L. uit Den Haag, die sinds 1972 een belangrijke rol heeft ge speeld in de oplichting van de Rijkspostspaarbank voor een be drag van tegen de 80.000. Verdachte, die met nog enkele an deren samenwerkte, opende een re kening bij de spaarbank met een kleine inleg. Met behulp van een handtekeningstempel dat aan een loket van een bijkantoor in Den Haag kon worden gestolen zag hij kans, door in de boekjes de inleg- bedragen bij te werken, grotere geldbedragen te invasseren. Meestal was dat ongeveer 4000 gulden. Dat gebeurde dan bij verschillende postkantoren in ons land. DEN BOSCH De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren de 33- jarige betonwerker J. van der S. uit Hank wegens moord op zijn echt genote veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ter beschikking stel ling van de regering. Op 22 augus tus jl. eiste de officier van justitie tegen hem vijf Jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ter beschikking stelling van de rege ring. 'De Exorcist' hakt 'de duivel' it de botte bijl van sex en geweld de mensheid ln, maar in de ibel gaat de duivel veel slimmer ^erk. Want in de Bijbel weet de uivel heel aannemelijk te maken, t het niets gedaan is met het rbond tussen God en de mensen: het paradijs betoogt hij tegeno- de mens, dat God afgunstig is de mens zijmvrijheid niet gunt, het begin van het boek Job toogt hij tegenover God, dat het gesloten is. dat mensen God echt fhebben ('U had toch niet ge- cht, dat Job U belangeloos eest?' 1:9), en bij de verzoeking de woestijn is de duivel er de e tijd op uit om Jezus duidelijk maken, dat het niets met Hem rdt, wanneer Hij blijft bij de ijdenis van Israël: 'Hoor, Israël: Heer onze God, de Heer is één! zult de Heer, uw God, liefheb met geheel uw hart en met leel uw ziel en met geheel uw cht.' In de Bijbel Is de duivel rtdurend in de weer om Gods deren hun leven met God te futselen. Hij gebruikt daar 'the- Üsche' argumenten voor, en n vloeken en vuile taal, zoals in film. Zijn eigenlijke arbeidster- is de kerk, en niet het door echtscheiding gebroken gezin een amerikaanse actrice, zoals de film. is overigens nogal kras om te eren, dat de duivel 'niet be- t. Is het zo dwaas om er reke- g mee te houden, dat het kwaad macht is bulten onszelf? Is oorbeeld de kerkgeschiedenis anks de ontwijfelbaar aanwezi- goede wil van de Christenen, 'el meer dan een samenzwering tn het leven uit het evangelie? etenheid uivel is op het ogenblik overi- nogal 'in'. Dat bewijst liet (ADVERTENTIE) 't Pilsje loopt wat uit. Een band loopt leeg. Een oud collega loopt even aan kortom: het loopt een beetje uit de hand. Als je dan ook nog een uurtje reizen moet, voordat je thuis bent, dan bel je even op.Da's aardig. En 's avonds na zessen of in het weekend bel ie voor half geld door heel Nederland. ;em verslaggever HAAG Begin oktober gaat Iter Westerterp overleg plegen gemeentebesturen over de pro- ttiek rond de verhoging van dijken, met name de dijken de Rijn en zijarmen. Het zal gaan over de vraag in hoe- Ibij de dijkwerken - vijfhon- kilometer moet worden ver- wat vierhonderd miljoen kost - naast de eisen van leid, de technische eisen, re is gehouden kan worden met Bhoud van de natuur en het &ap. leek uit het antwoord, dat er Westerterp in de Tweede gaf tijdens het mqndeling uurtje. De kamerleden Albers evrouw De Boois (beiden hadden er bezwaar tegen t. dat bij het maken van ogwaterbeveiliging langs de n Doesburg ernstige schade rxen toegebracht aan het 'icht. de werkgelegenheid en ibaarheid. De bewindsman mee, dat er over de werken :sburg nog geen definitieve ig gevallen is. Van onze weerkundige medewerker Terwijl precies 25 jaar geleden de thermometers totaal uit de hand sprongen en in Limburg plaatselijk 25 graden Celsius bereikten en op veel andere plaatsen in het midden en zuidwesten van het land 33 a 34 graden Celsius, was het weer giste ren volslagen van de kook. Nog niet eerder deze (na)zomer was het zo lang achtereen zo onstandvastig en stormachtig. Door een zeer om vangrijk slecht weergebied, geïnspi reerd door een diepe depressie tus sen IJsland en de Fdröer. De zee in het Kanaal was zelfs ruwer dan in vele jaren het geval is geweest, althans in deze tijd van het jaar. En neem dan verder eens de uit werking van een koufront, dat door de ontwikkeling van golfstoringen erin ging slepen. De uitwerking ervan in zuid Enge land was het sterkst; dat blijkt uit de afgetapte neerslaghoeveelheden. Portland Bill ving in 24 uur tijd 55 millimeter neerslag. Bournemouth telde tot gisteravond zeven uur 43 millimeter, het vliegveld Gatwick bij Londen 41 mm., Plymouth 38 mm, het vliegveld Heathrow 34 mm, Culdrose, de Scilly-eilanden en St. Mawgan alledrie in zuidwest Engeland respectievelijk 29, 27 en 26 mm. In verschillende streken van zuid-Engeland kwam het tot overstromingen en onbegaanbare weggedeelten. In ons eigen land tapte Den Helder gisteravond 23 mm over de voorafgaande twaalf uur af tegenover Maastricht slechts enkele druppels na een maximum temperatuur van 24 graden Celsius. In zuid Frankrijk was het volko men zomers met in de streek tus sen Bordeaux en Pou maxime van 29 tot 30 graden Celsius. Vandaag krijgen we een weertype met buien afgewisseld door opklaringen. Het blijft verder onbestendig, wanneer tenminste een nieuwe ten westen van Ierland naderende oceaande pressie niet zal vertragen. Gebeurt dit wel dan zou het in de loop van dit weekend juist weieens zonniger en warmer kunnen worden. Zeker heid hierover was er gisteravond nog niet. De Londense weerkundi gen verwachten in de loop van september perioden met droger en bestendiger weer, maar de tweede helft van de maand zal volgens hen relatief koeler uitvallen dan de eer ste en opnieuw een periode met gestoord weer produceren met op de meeste plaatsen van tijd tot tijd regen. De algemene circulatie in de hogere niveau's in augustus 1974 leek vrij veel op die in de augus tusmaanden van 1895, 1928, 1953 en 1962. In de laatste drie gevallen volg de er strenge winterkou. Toeval? De augustusneerslag van dit jaar is op de Britse eilanden zeer uiteenlo pend geweest. Zeer nat was het aan de zuidkust van Engeland met Plymouth op 141 mm (normaal 80). Nat was het ook in Gorleston aan de Zuidoostkust met 102 (56). Op het vliegveld Gatwick bij Londen viel niet meer dan 73 mm. Meer regen nog viel er op Ierland: Va- lentia 169 (95). vliegveld Shannon 141 (77), Cork 120, Belmullet in het uiterste noordwesten 117 (89) maarDublin verder van de Oce aan gelegen niet meer dan 30 mm. (172). Amsterdam regen 17 11 De Bilt regen 18 10 Deelen regen 20 3 Eelde regen 16 11 Eindhoven regen 24 0.5 Den Helder regen 15 32 Luehth. R'dam regen 18 11 Twente regen 22 3 Vlissingen regenbui 18 9 Zuid-Limburg regen 24 0 Aberdeen zwaar bew. 16 2 Athene half bew. 33 0 Barcelona licht bew. 0 Berlijn zwaar bew. 23 0.2 Bordeaux licht bew. 28 0 Brussel regen 22 1 Frankfort zwaar bew. 24 0 Genève onbewolkt 27 0 Helsinki geheel bew. 19 0 Innsbrück onbewolkt 25 0 Kopenhagen regen 17 5 Lissabon onbewolkt 24 0 Locarno licht bew. 24 0 Londen zwaar bew. 15 16 Luxemburg licht bew. 25 0 Madrid onbewolkt 30 0 Malaga onbewolkt 28 0 Mallorca licht bew. 31 0 München zwaar bew. 24 0 Nice onbewolkt 24 0 Oslo- zwaar bew. 15 6 Parijs geheel bew. 26 0 Rome onbewolkt 28 0 Split onbewolkt 29 0 Stockholm regen 16 1 Wenen half bew. 25 0 Zürlch onbewolkt 25 0 Casa Blanca onbewolkt 24 0 OPKLARINGEN MIST SNEEUW SS ONWEER AGE' BEWOLKING 10 MAX. TEMP. MIN. TEMP. WINDRICHTING IIOOG WATER Vikingen: 4.52-17.03; Harlngvlietslulzen: fi.28-18 47Rotterdam: 7.34-19.43; Sche- venlngen: 5.51-18.13: IJmulden: 6.35- 18.57: Den Helder: 10.39-22.45; Harlingen: 0.14-13.00: Delfzijl: 2.55-15.04. onder redactie van loessmil Woensdag viel op deze plaats te lezen dat het historische inter view met minister Vredeling in Vrij Nederland ook het misnoe gen van Simon Carmlggelt had gewekt. De uitlatingen van Vre deling vond hij weliswaar 'geen zaak van enige betekenis', zoals hij de lezers van Het Parool liet weten, maar wel had hij zich gestoten aan wat de minister Bibeb had toevertrouwd over Wilco Jlskoot. een mede-leerling van Vredeling op het Baarns lyceum. Carmlggelt heeft Wilco Jiskoot leren kennen in de oor log. toen zij beiden deel uit maakten van de in het verzet opererende Parool-groep (wat Jlskoot in 1945 het leven kost te). Hij vond het nogal grievend voor de nagedachtenis van Jis koot dat Vredeling hem zo'n beetje als een verwend rijkeluis kind afschilderde, compleet met een huisknecht die er in het ouderlijk huis op na gehouden zou zijn. Die huisknecht was er ook nooit geweest, zo kon Car- miggelt melden op gezag van de heer A. Jiskoot, een broer van Wilco, die zich al evenzeer aan Burgemeester A. Schouwenaar van de Zeeuwse gemeente Brou wershaven wil graag van de ambtsketen af. In een brief aan de nieuwe gemeenteraad heeft hij gevraagd of de raadsleden er bezwaar tegen hebben dat hij in de nieuwe zittingsperiode de ambtsketen niet meer zal dra gen. Hij vindt dat dit attribuut van hoogwaardigheid niet meer past in onze democratische tijd. waar de voorzitter van de raad wel de eerste onder zijns gelij ken is, maar dat dit niet hoeft te blijken door een keten, die in deze tijd van inspraak niet meer nodig is. De heer Schouwenaar vindt dat van de wet van 16 november 1852 wel afgeweken mag worden om deze zaak aan het rollen te brengen en in de aandacht te krijgen. Als de ge meenteraad hem hierin tenmin ste wil volgen, want anders ge beurt er niets. De heer Schouwe naar is politiek-voorzitter van het'gewest Zeeland van de Partij van de arbeid. de desbetreffende passage in het interview had gestoten. 'Wordt vervolgd' had er eigenlijk onder dat stukje van woensdag moeten staan, en voor dat ver volg heeft diezelfde woensdag Carmiggelt, of liever: Vredeling, gezorgd. Ook de minister las het stukje van Carmlggelt en kwam terstond ln actie. Hij belde Car mlggelt onmiddellijk na publika- tie van diens klacht, op maan dagavond. thuis op. en, zoals Carmiggelt het formuleert, 'gaf uiting aan de gevoelens die bij' lezen in hem opkwamen'. Car mlggelt vervolgt: 'Toen hij belde was hij ln de ministerraad, maar hij bood aan. de volgende dag naar Amsterdam te komen om de zaak met me te bespreken. Aangezien een minister het drukker heeft dan ik, prefereer de ik het dinsdag naar Den Haag te gaan. Op het departe ment hadden we een gesprek'. In dat gesprek zegt Vredeling: 'U treft geen blaam. Ik kan me begrijpen dat u dit schreef. Commentaren op het interview heb ik, in het openbaar, niet gegeven, maar voor dit onder deel wil ik toch, na lezing van uw stuk, een uitzondering ma ken, omdat het mij aanvliegt dat het zo verkeerd is overgekomen. Eigenlijk heb ik geen behoefte aan publikatle van hetgeen ik er tegen u over zeggen wil. maar wanneer u zoals u doet opmerkt dat ik dan bij de lezers van uw rubriek ten onrechte de indruk zou vestigen dat het me koud laat wat in uw stuk staat, zwicht ik voor dat argument'. In zijn toelichting geeft Vredeling toe dat Wilco Jiskoot 'een erg aardige jongen was', en dat hij, 'om de sfeer van het Baarns Lyceum aan te geven, beter een ander voorbeeld had kunnen kiezen'. Over die hulsknecht zegt Vredeling: 'In mijn herinnering zie ik niet alleen die kamer maar ook die huisknecht nog duidelijk voor me en hoor ik het zinnetje dat hij sprak toen hij opendeed. Maar waarschijnlijk heb ik een gedeelte van de erva ring ergens anders in Baarn be leefd en, door een kortsluiting in mijn herinnering, verweven met mijn bezoek aan Wilco Jis koot'. De lezers van deze rubriek mogen nu uitmaken of zij Vre deling toch niet een erg aardige man vinden.y In een warenhuis in Tokio, waar een ivoor-tentoonstelling was inge richt, stond deze pagode van maar liefst 2,30 meter hoog en 240 kilo zwaar. De waarde van het kunststuk, waarna 55 jaar gewerkt is, loopt tegen de vier miljoen gulden. Er zaten veertig volledige slagtanden van Afrikaanse olifanten in verwerkt. 'Zie je nog een goeie baan in de krant, Slmpklns?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7