htrgf amer niet ens #met iolitie-wet 'Defensiepersoneel de sluitpost', vrezen christelijke partijen Volkstuinders in alle leeftijdsgroepen Debat over Raad van op dood spoor Roel van Ouijn gaat per fiets VOL FUNE HANDWERKIDEEEN Junckers deens. parket Meerderheid tegen 'stopwetje' Ook Nederlands communist in Europarlement Kritiek op nota van Vredeling ërug naar de Kamercommissie Onvrede met dagelijkse werk een van de grootste drijfveren Kamer wil praten over visumplicht voor Pakistanen Rijk betaalt isoleren huis bij vliegveld Humanistisch Verbond 'bede' in troonrede tegen DUW/KWARTET VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1974 BINNENLAND (ADVERTENTIE) KIOSK TUDSCHW'TENHANOa HANDWERKVWNKH. jbiwfSfi 'an onze parlementsredactie IEN HAAG Minister Van Agt van justitie en linister De Gaay Fortman van binnenlandse zaken adden het gisteren aan de stok met een meerder- eid in de Tweede Kamer. De PvdA, de VVD, de RP en een belangrijk deel van de KVP zijn erop nlegen, dat nog eens de 'stopwet' met vijf jaar wordt - erlengd, waardoor gemeenten boven de 25.000 in- i oners erg moeilijk een eigen politiekorps in het ven kunnen roepen. Van een verslaggever BRUSSEL In de nieuwe Neder landse delegatie naar het Europees parlement zal voor het eerst in de geschiedenis een communist zitting krijgen. Dat is in Luxemburg ver nomen. De Nederladse afvaardiging naar het parlement zal in de september- zitting nog de oude samenstelling hebben, maar in oktober zal ze opnieuw zijn samengesteld. De communist (zijn naam zal later nog bekend gemaakt worden) komt in de plaats van de vertegenwoor diger van D'66, welke partij geen vertegenwoordiger in de Nederland se afvaardiging meer zal hebben. De KVP die nu nog met vier man vertegenwoordigd is, zal het na september met drie man moeten doen. De KVP'ers hebben een zetel moeten afstaan naar het Europees parlement" zal sturen. De Nederlandse afvaardiging, die in totaal 14 man omvat, zal verder bestaan uit vijf parlementsleden van de PvdA en elk een van de AR en de CHU. Van een verslaggever DEN HAAG Een studie-commissie van de drie christen-democratische partijen (KVP, ARP en CHU) vreest dat het defensiepersoneel de sluitpost van het kabinetsbeleid zal worden. Dit blijkt uit een gisteren verschenen commentaar op de defensienota, opgesteld door een commissie van de we tenschappelijke bureaus van deze drie partijen. Vooral de in de defensienota van minister Vredeling opgenomen voorstellen over het personeelsbe leid geven de commissie veel aan leiding tot kritiek. 'Hetbeleid ten aanzien van het vrijwillig dienend militaire en het burgerpersoneel van defensie is in belangrijke mate niet neven-, maar ondergeschikt ge maakt aan de eisen van het finan ciële en materiële beleid', aldus de commissie. De commissie constateert dat de bewindslieden van defensie zich de personeels-problematiek niet eens blijken te realiseren en zegt te vrezen dat het kabinet als geheel 'er helemaal geen begrip voor zal hebben'. Men mag zich afvragen, aldus de commissie, of de houding van de bewindslieden er niet krachtig toe bijdraagt om het de fensie-personeel sluitpost te laten worden. De conclusie wordt getrok ken dat vrijwel volledig voorbij is gegaan aan de schrijnende gevol gen van de In de nota terloops genoemde maatregelen. Tweede Kamer heeft in 1968 n dergelijke stopwet voor de tijd n vijf jaar aanvaard, in afwach- 8 ig van een volledige reorganisatie 1- n het politiebestel. De meerder- id van de Kamer staat nu zo 6 rzelend tegenover een verlenging n de stopwet, omdat men bang dat over wéér vijf jaar nog i-(einig terecht zal zijn gekomen in een nieuwe opzet van de poli ie vrees bestaat vooral, omdat ior de nieuwe opzet gedacht wordt politiekorpsen die direct in rband staan met en democratisch infecontroleerd worden door de in te jn ellen gewesten. Maar in het in- leren van de nieuwe bestuurlijke ideling van het land in gewesten 1 ook al niet veel schot. elangrijk in dit verband was de dl lededeling van minister De Gaay if ortman, dat hij en minister Van jtAgt niet beslist de nieuwe politie- e orpsen wilden koppelen aan de romen. Op deze nieuwe basis zal ;t overleg worden voortgezet, in geprikkelde minister Van Agt slaagde er gistermiddag niet in om de Kamer te winnen. Hij sprak zich fel uit tegen een versnippering van de centrale politiemacht, en nam het vooral op voor de rijkspolitie. Hij voerde zelfs de wachtmeester van zijn dorp Groesbeêk ten- tonele, welke 'brave man', aldus de minis ter, 'met vaderlijke woorden in. zijn dorp burenruzies weet te sussen'. De tegenstanders van het stopwetje legden vooral de nadruk op de de mocratisering, en betoogden dat bij de politie het accent op het bestuur moet liggen. De heer Bremen (KVP): een politieman moet in zijn standplaats in alle opzichten thuis zijn. De heer Stoffelen (PvdA) in een zeer kritisch betoog: de politietaak is niet los te denken van de totale overheidstaak en van het bestuur: het moet daar een onderdeel van uitmaken. Een grief van de Tweede Kamer was ook, dat de vorige stopwet op 15 januari al was verlopen en dat de ministers veel te laat een voor stel voor verlenging hebben inge diend. De nieuwe wet moet nu met terugwerkende kracht functioneren. k- an onze parlementsredactie JEN HAAG Het debat in de "weede Kamer over een betere 'd echtsbescherming van de bur- d er is gisteren vastgelopen. De amerleden en de minister van justitie konden het niet eens orden over enkele belangrijke tftunten. Zij spraken af, te pro- eren het in een besloten com- e) ïissievergadering weer eens te ."V rorden. De discussie kan dan de rii olgende week worden afgerond. ia p een ongunstig ogenblik liep het en steren zo hoog tussen minister lv an Agt en de Tweede Kamer, dat la e bewindsman dreigde het belan- ijke wetsontwerp weer in te trek- d) en. Dat betekent dat alles voorlo- jk ig bij h t oude zou blijven, ei Ie discussies strandde op de vraag ie er als leden van de afdeling Lichtspraak van de Raad van State, :t nieuwe rechtscollege bij de >cht kan zoeken) benoemd kun- ien worden. Andere hangende ge- ik chilpunten betreffen de openbaar- °z eid van de processtukken en het raagstuk hoe een uitspraak van .et nieuwerechtscollege bij de cerheid een voor de burger zo unstig mogelijk effect zal hebben. ünister Van Agt wilde in het ^Rechtscollege alleen bepaalde soor- en juristen zitting laten nemen, liertegenover stond de eis van de heer Franssen (PvdA), dat het in het geheel geen eisen zouden wor den gesteld. Later kwam er een compromisvoorstel van de Kamer, op tafel, ook ondertekend door de heer Franssen, waarin wel weer ei sen werden gesteld. Over dit voorstel hopen minister en Kamerlédn het in besloten kring eens te worden. Verschil van mening is er ook nog over een motie van de heer Frans sen. waarin om een beperking wor den gevraagd van de nevenfuncties van de leden van de Raad van State. Minister De Gaay Fortman wees deze motie af. De kersverse Amsterdamse wet houder Roel van Duijn heeft gis teren bij een rijwielhandelaar in de Jordaan een nieuwe fiets ult- gezocht. Roel zal, zoals een mi lieu-bewust PPR-lid betaamt, na melijk op de fiets naar zijn werk gaan. Hij heeft ervan afgezien om, zoals zijn progressieve colle ga's gebruik te maken van de door de gemeente beschikbaar ge stolde dienstwagens. De aanschaf van deze dienstfiets - het gebeurde met toestemming van de wethouder van financiën was een van zijn eerste daden als wethouder. Hij kocht geen gewone fiets, maar een witte supersnelle Gazelle-racefiets met tien ver snellingen. Met deze 'mercedes onder de fietsen' (vijfhonderd gulden compleet) zal Roel van Duijn zich snel en zonder het milieu te vervuilen in de hoofd stad verplaatsen. De fiets zal door de handelaar in de Jordaan, waar Roel van Duijn zelf ook een pandje bewoont, bin nen enkele dagen afgeleverd wor den. Toen de wethouder gister morgen het rijwiel ging kopen had had er al lang zijn oog op laten vallen kreeg hij te horen, dat er een levertijd van zes tot acht weken voor stond. Nadat echter de rijwielhandelaar ter ore was gekomen, dat het apparaat bestemd was voor Van Duijn zelf, beloofde hij de racefiets zo snel mogelijk te zullen afleveren op het Stadhuis. Tot zolang zal Roel van Duijn het nog met zijn oude fiets moeten doen, waarvan het achterlicht nog steeds defect is, maar volgende week kunnen de Amsterdammers wethouder Roel op zijn 'witte ge vaar' door het Magisch Centrum zien flitsen. Daarbij misschien nog iets uitdragend van het des tijds door wijlen Provo met zoveel verve uitgedragen witte fietsen- plan. Onduidelijk De defensienota is volgens de com missie 'onvoldoende duidelijk', er is sprake van deels 'zeer ernstige te kortkomingen' en van 'witte plek ken'. Die onvolkomenheden betref fen het ontbreken van een uiteen zetting over de achtergrond van het defensiebeleid (het vredes- en vei ligheidsbeleid en de strategische conceptie die ten grondslag ligt aan de opbouw van de strijdkrach ten). Volgens de commissie is er sprake van een 'onevenwichtigheid' in de wijze waarop de financiering van de investeringen is verdeeld. Ge concludeerd wordt, dat de nieuwe financieringsmethode 'wel een ver betering is. maar geen waarborg tegen onvoldoende compensatie voor prijsstijgingen'. De becijferde plannen zijn 'zeer krap' gesteld en bevatten geen marges voor tegenvallers, aldus de commissie, die de jaarlijkse groei van de uitgaven in de periode 1974 - 1978 te laag vindt. Onderhoud De studie-groep twijfelt eraan of de voor de exploitatie-uitgaven uitge trokken fondsen een behoorlijke staat van onderhoud, verantwoorde voorraadniveaus en toereikende fenprogramma's mogelijk maken. Een 'gematigde schatting' van wat meer nodig zou zijn ligt, volgens de commissie, al gauw in een orde van ongeveer honderd miljoen gulden tot en met 1977: dit zou neerkomen op een jaarlijkse toeneming met ongeveer tien miljoen gulden. De commissie twijfelt er ook aan of het defensieplan van het kabinet in een aantal belangrijke opzichten voldoende waarborgen bevat om een verantwoorde reorganisatie van het defensieapparaat mogelijk te maken. Wel meent zij dat de plan nen in grote lijnen mits ge plaatst op een gezonde financiële basis een redelijke bijdrage aan de NAVO betekenen. De studiecommissie heeft géén overeenstemming kunnen bereiken over het toestaan van politieke ver gaderingen in de kazernes. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Dat de volkstuin hoofdzakelijk een vorm van ontspanning voor bejaarden zou zijn, is een misverstand. Een vergelijking van de leeftijdsopbouw van de gehele bevolking (boven de 25 jaar) van Rotterdam en Amsterdam met de leeftijdsopbouw van de volkstuinders toont zelfs een lichte ondervertegen woordiging van 65-plussers aan. (ADVERTENTIE) •n METZLER- bril: ieders oogmerk! Arnhem en Breda, met de meeste volkstuinen waar de nadruk ligt op het nut. dus op de opbrengst, tellen zelfs de minste 65-plussers. Hier is een duidelijke over-verte- genwoordiging van 35 tot 50-jarigen en een duidelijk groter percentage 25 tot 34- jarigen aanwezig, in verge lijking met de stedelijke leeftijdsopbouw. De socioloog drs. F. Zant- kuijl signaleert deze feiten in zijn studie over het volks tuinwezen. die werd uitge voerd in opdracht van het Algemeen Verbond van Volkstuinders Vereenlgingen in Nederland. De titel van het boekje, dat deze week werd gepresenteerd, is: 'Van Coelghaerde tot Vrijetijds- tuin'. Het ministerie van CRM subsidieerde het on derzoek. Drs. Zantkuijl geeft in zijn studie uitvoerig de histori sche ontwikkeling en ach tergrond van het volkstuin wezen weer, definities van de volkstuin, de huidige si tuatie van de volkstuin in Nederland en beschrijft ver volgens de resultaten van een onderzoek onder de volkstuinders, onder meer naar hun motleven. Uit het onderzoek komen een aantal interessante feiten naar vo ren. Zo speelt het nuttig heidselement. dat vijftien jaar geleden nog aanwezig was (aldus het rapport 'Volkstuinen te Rotterdam. 1959'), thans geen rol meer. Zelfs bij tuinen met een ge mengd ontspannings- en nuttigheids-doel, zoals die bij Arnhem en Breda het meest voorkomen, blijkt de opbrengst ondergeschikt te zijn aan de liefhebberij. Wel maakt de oogst het soms mogelijk voor de tuinder om de tuin aan te houden en erin te investeren. Ontspan ning en rust staan als mo tief voor het hebben van een volkstuin echter voorop. Bijna 98 procent van de volkstuinders noemen de ontspanning als een 'belang rijk en zéér belangrijk' mo tief. COMPENSATIE Een onbevredigende werksi tuatie blijkt een grote en bewust gevoelde rol te spe len bij het niet méér buiten de volkstuin kunnen. Twee derde deel van de volkstuin ders uit de randstad en Gro ningen noemt het verband tussen de werksituatie en het niet meer willen missen van de volkstuin. Ongeveer 55 procent beschrijft de werksituatie als een belang rijk tot zéér belangrijk mo tief. bij het aanvragen van een tuin. Vooral bij de 35 tot 50-jarigen en bij de 50 tot 64-jarigen wordt de volkstuin gezien als een compensatie voor het werk. dat als te weinig gevarieerd wordt ervaren, roepsgroep arbeiders sinds 1958 sterk is teruggelopen onder de volkstuinders. Drs. Zantkuijl concludeert dat in de randstad de volkstuinders- bevolking bestaat uit een over-vertegenwoordiging van 'employé's' en een onder vertegenwoordiging van zelf standigen (inclusief vrije be roepen). MINDER GROND In de studie is ook te lezen dat de voor volkstuinders beschikbare grond de afge lopen 15 jaar is afgenomen. Was er in 1957 nog 3650 hectare grond bezet door Het tuinhuis neemt in het leven van de volkstuinders, die er een bezitten een belangrijke plaats in. Ongeveer 45 procent van de volkstuinders in Amsterdam en Rotterdam brengen méér dan 31 nachten in het seizoen op de tuin door. De 65- tot 75-jarigen overnachten het langst en het meest in hun tuinhuisje. volkstuinen, dit is thans 3300 hectare. Deze terug gang is waarschijnlijk te wijten aan de gemeentelijke overheden, die nogal eens grond in beslag hebben ge nomen voor hun uitbrei dingsplannen. Het gebrek aan grond is de grote klacht van de Nederlandse volks tuinders. Het is bijvoor beeld een fabeltje dat er geen jonge volkstuinders zouden zijn: ze zijn er wel. maar ze komen door gebrek aan grond niet aan bod. Drs. Zantkuijl noemde bij de presentatie van zijn boekje de wachtlijst (voor een stukje grond) het 'grote schrikbeeld' van de aan staande volkstuinder. 'Het schrikbeeld van de volks tuinder zelf is een eventue le verplaatsing, wanneer de grond waarop hij zit. maar tijdelijk beschikbaar is ge steld 35 procent van alle tuinhuisbezitters staat dit schrikbeeld voor ogen', aldus Van een verslaggever DEN HAAG Leden van de Twee de-Kamerfracties van PvdA, KVP. VVD. ARP. CHU. PPR. DS'70. D'66 en CPN willen een openbaar Ka merdebat over het voornemen van de regeringen van de Benelux, de visumplicht voor Pakistanen weer in te voeren. Zij hebben de Kamer- vooorzitter van hun verlangen op de hoogte gesteld. Een maand geleden deelde premier Den Uyl. als minister van buiten landse zaken ad interim, de Tweede Kamer mee. dat Nederland, België en Luxemburg de overeenkomst met Pakistan over het afschaffen van de visumplicht wilden opzeg gen, in het kader van het tegen gaan van clandestien binnenkomen van vreemdelingen. De betrokken vreemdelingen, aldus de bewinds man, worden veelal op schandalige wijze uitgebuit. Vooral Pakistani blijken dikwijls het slachtoffer te zijn van de praktijken van ronse laars. Het weer invoeren van de visum plicht. waarover met de regering van Pakistan overleg is gepleegd, zal een betere controle aan de Be- neluxgrenzen mogelijk maken. Het opzeggen van overeenkomsten, waarbij Nederland partij is, ge schiedt vaak na voorafgaande stil zwijgende goedkeuring van de Sta- ten-Generaal. Maar 31 Tweede Ka merleden vinden het opzeggen van de overeenkomst met Pakistan zo belangrijk, dat zij er met de minis ter van buitenlandse zaken over willen praten. Nieuwe luchtvaartwet: Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Omwonenden van burger- en militaire vliegvelden zullen in de toekomst op kosten van het rijk hun huizen tegen ge luidshinder kunnen laten isoleren. Dit staat in het ontwerp van de nieuwe luchtvaartwet, die binden enkele maanden aan het parlement zal worden voorgelegd. Het ministerie van verkeer en wa terstaat legt er de nadruk op. dat het hier niet gaat om financiële vergoedingen, maar alleen om technische voorzieningen zoals het aanbrengen van dubbele ramen. Voor eventuele waardevermindering van in de buurt van luchthavens gelegen woningen zal geen tege moetkoming worden verstrekt. Voor het bepalen van de omvang der voorzieningen wordt uitgegaan van kosten-eenheden, een door de Delftse hoogleraar prof. Kosten ontwikkelde rekengrootheid voor vliegtuiglawaai. Hoe meer overlast men van de vliegtuigen ondervindt, des te meer voorzieningen zullen worden getroffen. Voor de komende vier jaar wil het rijk voor deze tegemoetkomingen ruim tweehonderd miljoen gulden beschikbaar stellen. Uitgaande van het. principe, dat de vervuiler moet betalen, laat het rijk de mogelijk heid open om. waar het burger- vliegtuigen betreft, de kosten van de voorzieningen te verhalen op de luchtvaartmaatschappijen. Deze zullen dan gerechtigd zijn deze in hun vliegprijzen door te berekenen. Gezien de huidige slechte financiële positie van de maatschappijen ziet het er echter naar uit, dat het rijk de eerste jaren de kosten zelf voor haar rekening zal nemen. de heer Zantkuijl. Het Algemeen Verbond van Volkstuinders Vereenigingen wees er bij monde van voor zitter P. Galiart uit Amster dam op. dat de overheid te weinig belangstelling voor volkstuinen heeft. Dat in de nieuwe stad Almere reeds grond voor volkstuinen is gereserveerd noemde hij een goede politiek. Er zijn in Nederland ongeveer 15.000 liefhebbers voor een volks tuin, die zich daarvoor heb ben opgegeven: hun werke lijke aantal is een veelvoud daarvan. Nederland telt in totaal 100.000 volkstuinders. CONGRES Het Algemeen Verbond or ganiseert van 12 tot 15 sep tember in Amsterdam een internatinaal volkstuinders- congres. Voor het congres zijn uit alle elf bij de inter nationale volkstuindersorga- nisatie aangesloten landen aanmeldingen binnengeko men. Het congres zal spre ken namens ongeveer een miljoen volkstuindersgezin- nen uit België, Denemarken, Duitsland. Frankrijk, Enge land, Luxemburg, Oosten rijk. Noorwegen, Zweden. Zwitserland en Nederland. Ons land mag slechts een maal ln de 22 jaar een der gelijk congres organiseren. Centraal thema van het congres is: de volkstuin ln de ruimtelijke ordening. Van een verslaggever UTRECHT Het Humanistisch Verbond zou het in hoge mate be treuren als de slotbede in de troon rede terugkeert. Dit blijkt uit een brief die algemeen voorzitter mr. M. G. Rood heeft gezonden aan de raad van ministers. Hij acht het bedenkelijk 'als een levensbeschouwelijk onpartijdig re geringscollege aan het slot van een discutabel politiek document als de troonrede uiteraard is, aan het par lement. dat de schakeringen van geloof en levensovertuiging weer spiegelt. kracht en wijsheid toe wenst met verwijzing naar een bron die voor een belangrijk deel van de volksvertegenwoordiging geen betekenis mag worden toege kend'. Het Humanistisch Verbond vindt, dat gestreefd moet worden naar formuleringen waarin zoveel mogelijk mensen zich kunnen her kennen. (ADVERTENTIE) BEUKEN. EIKEN. ESSEN. SYLVAKET 20 SOORTEN EN PATRONEN Map met volledige informaties bij de importeur JUNCKERS NEDERLAND B.V, Antwoordnr. 712, Zoeterwoude (Rijndijk) 2406, onder vermelding van letter K1. Telefonisch mag ook: 01710 - 3 34 45 (Codan-Groep)

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5