The Excorcist is naïef bedachte griezelfilm Actie met stickers tegen bromfietsdiefstallen Drukte bij jubileum W. van Veenschool Vandaag begint opbouw voor 'Spel' Gemeente verhoogt tarieven ambulance Laatste hand aan Leidato Eeuwfeest-kalender universiteit Man door bus gegrepen DANSLES? Nieuwe kinderboerderij Informatie dienstweigeren Bloemperikelen ENZAB-LEIDEN uw BMW-dealer Nieuwe Leidse Courant VERLOVINGSRINGEN v.d. WATER me: baar moo! en a ken >er ii oere- lanii r hi] idere aan- ver- ovol- iltijd k dt op. aad- :wik- mi] it aan. st mbe- bus ge- d( door eer. geen Dez« apge- et de turd? dat veten beet heb ïhou- ver- Eigenaars nog altijd veel te nonchalant LEIDEN De politie vai Leiden gaat een poging doen om de toenemende diefstal van bromfietsen te bestrijden. Zij gaat dit doen met een stickeractie onder het motto: 'Denk om je bromslot' en voert de actie in samenwerking met politiekorpsen in omliggende gemeenten. Telkens blijkt dat bestuurlers van bromfietsen en fietsen nonchalant hun voertuig wegzetten zander de moeite te nemen het ding met een slot af te sluiten. Steeds vaker komt het voor, dat mensei, die de laatste bus hebben genist een bromfiets of een fiets stelei. Ande ren maken er gewoon eei sport van om tweewielers te ontveemden of vinden diefstal een goedkope manier om aan een fiets d brom mer te komen', zegt hooflinspec- teur Oudman van het bureiu voor lichting van de Leidse poltie. En kele cijfers: per maand leijgt de Leidse politie gemiddeld 85 aangif ten van vermiste bromfiesen en ongeveer 35 van vermiste fietsen. Maar die cijfers geven geei reali teit weer, omdat veel bezitters van (brom)fietsen geen aangite van diefstal bij de politie doen. In het kader van de actie van de politie worden een dezer dagen ruim 5000 stickers uitgerekt aan schooljeugd van 16 jaar ei ouder en via winkeliers, die bronfietsen verkopen. De uitreiking gebeurt aan leerlingen van atheneun, havo, mavo, technische scholen en ook dansscholen. verzekeringsbewijs, ongeveer veer tig procent van de gestolen brom fietsen aan de eigenaar terug te geven. Voor de vermissing van een fiets geldt, dat de politie niets kan beginnen als het framenummer van het gestolen rijwiel onbekend is. 'De burger klaagt wel eens', merkte de heer Oudman op, dat de politie aan dit soort zaken weinig of geen aandacht besteedt. Dat noemde hij beslist onjuist. De politie gaat de zaak wel degelijk onderzoeken. 'Het kan wel eens gebeuren dat wij óp dat moment juist bezig zijn met een ernstige aanrijding, een in braak of een brand. De personeels bezetting is slechts beperkt'. Vol gens de heer Oudman stijgt het aantal gevallen van 'loos alarm' in verband met diefstal, brand en der gelijke de laatste tijd. 'Het neemt zelfs bedenkelijke vormen aan'. LEIDEN Ter gelegenheid van het vierhonderdjarig bestaan van de Leidse Universiteit in 1975, geeft de Vereniging van leden van de technische en administratieve Staf van de universiteit een eeuwfeestkalender uit, voor zien van foto's van Leiden en omstreken. De eerste exemplaren zullen op maandag 9 september door Herman Kleibrink, die de foto's gemaakt heeft, worden uitgereikt. De bijeenkomst heeft plaats in de Hortus Botanicus of in het Academiegebouw afhankelijk van de weersomstandigheden. Later op de dag zullen de kalenders, met een door een distilleerderij en likeur stokerij beschikbaar gestelde calèche waar vroeger likeuren mee werden rondgebracht, worden afgeleverd op de verkoopadressen. Op slot doen Een eerste wenk van hooüinspec- teur Oudman ter begeleidng van deze actie is: de bromfies steeds op slot te doen, ook al laat met het voertuig maar enkele ogmblikken onbeheerd staan. Onlangs werden enkele splinternieuwe bnmfietsen in waarde variërend van j 1500 tot 2000 ontvreemd. Ze stoiden niet op slot. Het is zaak steecs te zor gen. dat het verzekerngsbewijs aanwezig is. De Leidse politie slaagde jr dit jaar in. dankzij de gegevens uit het LEIDEN Woensdagmiddag om 15.40 uur werd op de Breestraat ter hoogte van de Vrouwensteeg een 89-jarige man door een bus gegre pen. De man stak vanachter een geparkeerd voertuig de straat over op het moment, dat de bus juist naderde. De chauffeur zag hem pas op het laatste moment. De man moest met een hoofdwond en met pijn in de linkerarm naar het Aca demisch Ziekenhuis worden ge bracht. LEIDEN Vandaag gaat de opbouw beginnen van de hele 'kermis' die nodig is voor de uitzending van de finale van 'Spel Zonder Grenzen' op 18 september. Het terrein, dat is gefotografeerd vanaf molen De Valk is al door de gemeente afgesloten. De molen zal zoals bekend de ach tergrond vormen van het spektakelstuk dat voor het eerst uit Nederland zal worden uitgezonden. (ADVERTENTIE) Jongelui - Ouderen Gehuwden Evert Castelein Zie adv. rubriek lessen HAARLEMMERMEER De gemeente Haarlemmermeer verhoogt de ambulancetarieven. Het lag in de bedoeling de tarieven met 56 procent omhoog te laten schieten maar 'Den Haag liet weten daar niet mee akkoord te zullen gaan zodat het 31 procent werd. MARKT KATWIJK AAN DEN RIJN 5 septem ber groenteveiling: Prijzen waspeen AI 410-630, II 280-600. BI 860-10. Cl 460-540. bloemkool 6 per bak I 94-123. II 29-77. 8 per bak 77-108. II 24-69. andijvie 27-29. bospeen 61-90. breekpeen 260-900, krulpe- terselle 17-34, peterselie 16, kervel 42, prei 27-40. prinsessebonen 130, selderij 13-28, sla 7-13, spinazie 44-47, spitskool 22-33. Promoties te Leiden LEIDEN Aan de Leidse universi teit is de heer R. P. Dessing te Oegstgeest gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurweten schappen op een proefschrift, geti teld 'Katalytische eigenschappen van platina in goud. Reacties van protium, deuterium in alkanen op platlna-goud legeringen'. Promotor was dr. V. Ponec. Subsidie voor het proefschrift werd verleend door de Nederlandse Organisatie voor Zui ver Wetenschappelijk Onderzoek. De heer J. H. van den Brink te Den Haag is gepromoveerd tot doctor in de sociale wetenschappen op een proefschrift, getiteld 'The Halda Indians. Cultural change, mainly between 1876-1970'. Promotor was prof. dr. G. W. Locher. De heer R. M. Dun te Leiden is gepromoveerd tot doctor in de wis kunde en natuurwetenschappen op een proefschrift, getiteld 'High re solution radio investigations of four supernova remmants'. Promotor was prof. dr. H. van der Laan. Commissies Ter Aar TER AAR De raad benoemde commissies. In de commissie finan ciën werden gekozen J. van Harten, Th. Hijdra, W. Paalman en F. Box- ce. In openbare werken A. v. d. Vliet, C. van Emmerik. J. van Har ten. A. Groeneveld en W. Paalman. De agrarische commissie wordt ge vormd door A. v. d. Vliet, C. van Emmerik. C. v. d. Hoorn. J. van Harten en F. Hoogervorst. In de commsslie voor algemene zaken en onderwijs P. J. van Rijn, A. v. d. Vliet en A. J. Groeneveld. In de commissie van beheer schoolartsen- dienst H. J. v. d. Poel en G. van Harten. Bestuurslid van Aarwelde A. J. Groeneveld. P. J. Uyttewaal en C. A. v. d. Hoom. C. A. v. d. Hoorn bleef in het bestuur van de Stichting Dorpshuis. In het interge meentelijk overlegorgaan komen mr. V. d. Poel, P. J. Uyttewaal en mevrouw v. d. Werfhorst, (ADVERTENTIE) wor soorl ;eroe- nbaar dan Naar aanleiding van vragen deelde wethouder M. Kamper (CDA) mee dat het aantal ritten van de ambu lance in de periode van 1 januari tot 1 september van dit jaar aan zienlijk minder was dan vorige ja ren. Een van de aanleidingen hier toe zou zijn dat op verschillende kruispunten verkeerslichten zijn geplaatst waardoor het aantal on gevallen drastisch is ingekrompen. Besloten werd in Linquenda grond te verkopen aan de RABO-bank voor het stichten van een filiaal dat de Cornelia Sophiakleuterschool in Abbenes met een lokaal wordt uitgebreid en dat er een speelplaats komt bij de Maria Margarethalqan Mid- regens n de heids- eerde: Gou- rdam- i: D enten- Gro- plaats lingen Leeuw rdam: m: te Jon? C. J osker- Drie- time Is juli toraal H Jans- aldaai nen. prep d: V loster. jkstra :otter- Leide- Schu- erkerk edam: ek uit rg: J. idwol- nster- Bop- looge- en: te Haar- Imelo: leraar ijl: te enst) i. van uider- Am- te N' it Rot LEIDEN Volgende veek donderdag zal in Huize 'De Weipoort', Vrouwenweg 1, de nieuwe kin derboerderij door het bstuur van het oudercomité Huize De Weipoort officieel worden geopend en overgedragen aan de Sichting Gemiva. Deze kinderboerderij is ten behoeve van de patiënten opge zet op initiatief en me medewerking van de ouders. De ouders hebben geldelijke akties gevoerd, terwijl eveneens giften verkregen werden o.a. van het comité Kinderpostzegels. KATWIJK 'Wij kunnei ons niet meer laten voorstaan o> de gere formeerde beginselen, :r worden daden van ons verlangt en de we reld is ons werkterrein geworden. Dat zei gistermiddag dc heer Dijc- stra, de voorzitter van bet bestuur van de Willem van Venschool tij dens de herdenking un het feit dat deze school dezer ligen vijftig jaar bestaat. In zijn toespraak waarin hij ook aandaht schonk aan grote figuren uit bt verleden van de school als ds IVfiyering en het hoofd van de schol Willem van Veen, stelde de her Dijcstra verder dat men zich als school moet bezinnen op de tokomst. Hij vertelde dat er in dat kader ge werkt wordt aan de opichting van een vereniging voor protestants christelijk onderwijs n Katwijk aan den Rijn. De best&nde vereni gingen zullendan moten worden opgeheven. Het ontstan van dezo vereniging werd doo wethouder Haasnoot toegejuicht. Hij wees in zijn rede' op het gevaï van verzui ling in het onderwijs maar stelde tevens dat de Van Venschool zijn- bestaansrecht had bewezen en daardoor op steun vai de gemeente kan rekenen. Na de heer Haasnoot werd nog het woon gevoerd door de inspecteur van bt onderwijs, do heer Boogaard, doo het erelid van het schoolbestuur C Zuyderduyn. de heer Onderwaer (namens de plaatselijke schold) en de heer Wortman, die nanens deze scholen een maquette nu speelvoertuigen aanbood. Het hold der school, C. Camerling sprak het dankwoord, waarin hij de tlrijke aanwezigen attent maakte o de grote collectie Orgelcorcert De Raac WATWIJK Vanavond (vrijdag) geeft Nico e Raad een orgelcon cert in df Triumfatorkerk. Hij speelt werkn van Reger en Beek. De avond bgint om 8 uur. foto's die het verleden van de school tot onderwerp hadden. On der de aanwezigen was ook juf frouw Schut die in het begin van de jaren twintig als onderwijzeres werkzaam is geweest bij de Willem van Veenschool. LEIDEN In april van dit jaar is de werkgroep Dienstweigeren be gonnen met het houden van weke lijkse informatie-avonden. In de vakantieperiode zijn geen avonden gehouden. Op dinsdag 1 oktober om 8 uur wordt er weer mee begonnen. De avonden zijn elke dinsdag in een ruimte boven de Lokhorstkerk, Pieterskerkstraat 1 in Leiden. Op de avonden wordt informatie gege ven over de te volgen procedure om als gewetensbezwaarde militaire dienst erkend te worden. LEIDEN In de Zijlwijk. onderdeel van de Merenwijk, zal een deel van de straten worden vernoemd naar bloe men. De straatnaambordjes zullen worden voorzien van een afbeelding van de bloem. Maar wat te doen met* de 'Sierbloemstraat'. Voor de toekomstige bewoners was het kennelijk een probleem. Men nam contact op met het stad huis, om een andere naam. 'Pinksterbloemstraat' kon ook geen genade in de ogen van de toekomstige bewoners vin den., Overeenstemming werd bereikt over 'Teunisbloem straat'. B. en W. hebben dat bij besluit d.d. 12 augustus bekrachtigd. Een fraaie af beelding van een Teunis bloem zal de toegang tot de straat opsieren. in Abbenes. Bekend werd gemaakt de verdeling van de portefeuilles van de burgemeester en wethou ders. Dat ziet er als volgt uit: burgemeester: algemeen bestuurs beleid, planning en organisatie, re gionale samenwerking, voorlichting, personeelszaken, automatisering, openbare orde, zedelijkheid en vei ligheid, politie en justitie, brand weer, militaire zaken, openbaar vervoer, bedrijfsleven en de werk gelegenheid. Wethouder A. C. Houtsma: ruimtelijke ordening en bouwnijverheid; J. M. Hoffmann: openbare werken en verkeer: W. Dorrepaal: onderwijs, sport en jeugdzaken, recreatie en cultuur; M. Kamper: maatschappelijke en sociale aangelegenheden, volksge zondheid en milieuhygiëne; C. A. Vis: financiën, bedrijven en woon ruimtetoewijzing. Hoge Rijndijk 278, tel. 01710 - 40697 Het elge« ochtendblad voor èlk protestants Christelijk gezin in Leiden en omgeving OP DE BRES VOOR EER STERKE CHRISTELIJKE PERS Satan kan hoogstens achter de kassa gezocht worden LEIDEN Vandaag wordt de laatste hand gelegd aan de opbouw van de dertiende Leidato-huis- houdshow. Vanavond om kwart voor 7 wordt de Leidato geopend door mevrouw M. Gardeniers- Berendsen, lid van de Tweede Kamer. In een film over een duivelbanner (Exorcist) wordt ook de duivel ver wacht. Mogelijk gaf een ongezonde nieuwsgierigheid daarnaar aanlei ding tot overdreven opwindingen en publicaties over dit griezelver zinsel. Maar als de, of het, boze zich manifesteert in onze tijd en wereld is dit niet in een film naar primitieve, belachelijk geworden verhalen van eeuwen geleden. Wanneer een meisje van twaalf ook nog dochter van een geschei den filmster om het interessanter te maken in Washington schok kend en krampend vuiligheden en slierten gal uitbraakt, winden laat, gromt als een beest, masturbeert met een crucifix, op het mooie tapijt plast, en grijnst als een beze tene, is zij zo ziek als de film, en een medisch geval. Dat begrepen William Peter Blatty, die het bedacht, en William Fried- kin, die het verfilmde, ook wel. Zij begonnen dus slim met gewone, goed gespeelde, zenuwachtig ge monteerde. aanwijzingen van 'hier klopt iets niet' en een verontrus tend 'dat kind is niet goed'. Daarin kan een rinkelende telefoon al schrikwekkend werken. Vervolgens gaven zij oppervlakkige indrukken van medische onderzoeken en in grepen, die ook niet geruststellend zijn om te zien. Temeer daar de wetenschap, op deze manier, voor aap wordt gezet. Zelfs een zeer verstandige pater Jezuïet, die psychiater is. moet er tenslotte aan geloven. En de goed- of bijgelovige toeschouwer dus ook, want dat is de bedoeling. Daarom schudt en zweeft het bed. verschuiven meu bels vanzelf, vliegen spullen door de kamer in een ijskoude wind, stinkt het verschrikkelijk (zeggen ze) en ziet het lieve kind er vrese lijk uit. Regisseur Friedkin, die dus nog re delijk onbehagelijk begon, hield het niet meer in de hand. De filmtrucs, de gruwelfoefjes, de opzettelijke schokeffecten, van alle mldde'matl- ge 'horror'-fllms liggen er net zo dik op als de lagen schmink en plastic die het kind afstotelijk moeten maken. Die onsmakelijke hocus-pocus met het vleze braken In close-up (waarvan volgens de Max von Sydow en Linda Blair in The Exorcist publicaties bezoekers kotsmisselijk worden en flauwvallen, al lijkt me dat opschepperij) krijgt dan een religieus ondergrondje. Twee Je zuïeten gaan er tegen te keer vol gens de Rituale Romanorum (van 1614) met kruis, wijwater, gebeden en sacrementen. Tot hun ongeluk. De een, gebukt onder wroeging om dat zijn arme moeder verlaten stierf, springt daarna uit het raam en kan niet meer biechten. De an der, die als archeoloog in Irak de wraak van een oosterse demon opriep, krijgt een dodelijke hart aanval. Maar hij was al oud en ziek. Terwille van de happy-endlng weet het meisje achteraf niet meer, dat de duivel het haar allemaal had laten doen. Of Linda Blair, die al die vunzighe den moest spelen, het ook zo licht vergeet zit nog. Ellen Burstyn doet de radeloze moeder. Jason Miller Is een aannemelijke vlotte pater Je zuïet zolang hij normaal mag blij ven. Max von Sydow. die met hem aan het uitbannen gaat, heeft nog nooit zo'n slechte rol gespeeld. Lee J. Cobb, als een rechercheur met humor, en Jack MacGowran als de dronken regisseur blijven gelukkig gewoon, en goed. Wie van Dracu- la's, Frankenstelns en dat soort spul houdt, vindt hier Iets dergelijks. Wie meent dat de Eenorcist door een schijn - van werkelijkheid en geloof, iets beters is, dat meer, al dan niet verontruste, aandacht ver dient, trapt er lelijk in. Zo Satan ergens gezocht moet worden in dit commerciële gruwelgeval, zit hij grijnzend aan de kassa. (Lelden-Luxor, 18 jaar) (ADVERTENTIE) De ruimste keuze. De beste merken. Blijvende service. Gratis graveren, desgewenst handgravure. De KONING der VERLOVINGSRINGEN Haarlemmerstraat 181. TROUW/KWARTET VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1974 STAD EN REGIO L3

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 3