Beweging van godsdiensten voor de vrede: nuttig en zwak 1 Schillebeeckx schrijft voor gelovigen die er aan tillen I Corrymeela, centrum van valse oecumene? Vandaag Trouw Kwartet Persdienst bisdom Roermond apart 'Zwart-Amerikaans imperialisme' roept weerstand op Westduitse kerken moeten bezuinigen TROUW/KWARTET VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1974 KERK/BINNENLAND T2/K2 door prof. dr. D. C. Mulder Hie men ook over de tweede wereldconferentie van de godsdien sten voor de vrede oordelen moge. in elk geval was het een spec taculair gebeuren. Er waren 82 christenen bijeen. 31 moslims, 26 hindoes. 21 boeddhisten en tientallen anderen, aanhangers van re ligies met een geringer aantal volgelingen. Zij kwamen uit niet minder dan 50 landen, met extra grote vertegenwoordiging van de Verenigde Staten, Japan. België en India. Men kan zich afvragen welk nut een dergelijke conferentie heeft. Direct ligt er dan de fundamentele vraag op welke basis de aanhangers van de levende godsdiensten bij elkaar komen. Wat hebben ze ei genlijk gemeenschappelijk? Een aantal deelnemers, vooral van Azia tische zijde, was geneigd op zo n vraag te antwoorden dat alle reli gies in wezen op hetzelfde neerko men. Wordt dat punt van gelijkheid nader omschreven, dan geschiedt dat meestal in termen van de gemeen schappelijke relatie tot het trans cendente en van het goddelijk ka rakter van het diepste wezen van de mens. Anderen zullen echter te gen zulke beschouwingen krachtig nee willen zeggen, bijvoorbeeld de joden, christenen en moslims, ter wijl deze drie godsdiensten dan weer onderling verdeeld zijn in hun visie op Jezus. Welke zin heeft het bij zo grote verscheidenheid toch samen te confereren Invloed In Leuven lag de nadruk op dat éne punt van de vrede, nader uit- eengebouwd in problemen van- ontwapening. bevrijding, mensen rechten. verdraagzaamheid en mi lieuproblematiek. Men kan uitgaan van twee werkelijkheden: aan de éne kant de ontstellende en mens onwaardige toestanden, die van daag in grote delen van de wereld heersen, aan de andere kant de kennelijke Invloed, die godsdien sten nog steeds bezitten. Die Invloed moet niet overdreven worden, maar hij bestaat wel dege lijk. En dan spelen de godsdiensten ondanks hun grote onderlinge ver scheidenheid en vaak zelfs sterke onderlinge tegenstellingen toch alle tesamen een -aparte rol. Zij zijn gemeenschappelijk overtuigd van de waarde en waardigheid van de mens. zij betrekken de situatie van die mens op een transcendente (de voorhanden wereld overstijgende) werkelijkheid en in het geval van het onderwerp van deze confe rentie ze staan in de meeste grijkste ze staan in de meeste gevallen op een zekere afstand van het directe politieke en economi sche leven, die een kritische bena dering van de problemen mogelijk maakt. Atoomproeven UIT Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. BIJ publicatie wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS Bede (2) De ARP-fractie zou dankbaar zijn als zou blijken, dat het kabinet zelf achteraf het ontbreken van de bede als een gemis zou ervaren en eige naar beweging en uit eigen behoef te weer tot het opnemen ervan zou besluiten. Volgens mij al klint het wellicht overdreven is dc bede de kurk. waarop het parle mentaire handelen zal kunnen drij ven. Het is bekend, dat de tekst van de troonrede wordt opgemaakt door de ministers, maar dit neemt intussen niet weg dat de eigenlijke opening grondwettelijk (art. 113) in dit geval is voorbehouden aan de koningin. Welnu, het zou van meer elegantie getuigen als het kabinet spontaan besloot de bewoordingen van de slotzin over te laten aan haar. die uiteindelijk de opening verricht. Zij heeft er nl recht op te spreken vanuit haar overtuiging. Utrecht D. C. J. Oostino Bede (3) Heeft het enige waarde om ander denkenden. met-christenen, een bede te laten uitspreken waar zij niet achter staan ?Het bidden tot God moet toch uit het hart komen? Het is geen toverspreuk, die ieder een maar uit kan spreken en die dan wel zal helpen. Maar wat let al die duizenden, die treuren over het weglaten van de bede uit de troon rede. om zelf die bede over te nemen? Zou dat niet meer 'effect •zegen) sorteren dan een kunstma tig gebed? Delft mu P. ten Cate-Kroon De RotlerJanimer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidsv» Courant I 'wrclts Dagblad Uitgaven van B V De Christ* i|ke Pers Directie iriy O Postrna F Diemer Hoofdredactie J Tamminga Hoofdkantoor NZ Voor burgwal 280. Postbus- 859, Adam Telefoon 020 22 03 83 Postgiro 26 92 74 Bank Neo Midd Bank trek nr 69 73 60 768) Gem quo X 500. Deze week in Hervormd Nederland o.a. The Exorcist-ondragelijke uitdaging Wereldraad niet naar Dja karta: wat steekt daar achter'? In Peru heeft de kerk nog wat te vertellen Pastoraal overleg: één op roep tot bekering. God is geen Sinterklaas Dr. van den Heuvel: moeten mijn kinderen soms terugko men uit Zuid-Afrika? Ik abonneer mij op/vraag een proefnummer van Hervormd Nederland. WOONPLAATS: GIRONUMMER: Abonnementsprijs 23.— per half Jaar: ƒ46,— per jaar. Abonnementen kunnen elk ogenblik Ingaan. Bon ingevuld in BLOKLET- TERS in envelop (zonder postzegel) verzenden aan: Hervormd Nederland. Antw.nummer 1776. Den Flaag. In ons blad van 30 augustus hebben we al aandacht be steed aan de opening van de tweede wereldconferentie van de godsdiensten voor de vre de, die van 28 augustus tot 3 september in Leuven is ge houden. Nu de conferentie is afgelopen, geeft een van de deelnemers, prof. dr. D. C. Mulder, hoogleraar in de godsdienstwetenschap aan de Vrije Universiteit, een korte nabeschouwing. Op dc foto: prof. dr. D. C. Mulder. Dat laatste punt werd ln Leuven duidelijk. Om twee voorbeelden te noemen: de conferentie sprak zich uit tegen atoomproeven. Die ver klaring werd ook aanvaard door de meer dan dertig aanwezigen uit In dia. hoewel zij een regelrechte kri tiek inhield op de politiek van de Indische regering. En zo werd er ook een krachtige uitspraak gedaan tegen de heersende dictatuur in Zuid-Korea. In het algemeen werd er niet geaarzeld om in de aan het slot van de conferentie aanvaarde verklaringen man en paard te noe men. Ik zie daarom In deze conferentie en in heel de beweging van gods diensten voor vrede bepaald een nuttige zaak. Ook christenen mo- Veronica Bedankt volksvertegenwoordiging: bedankt democratie: bedankt om- roepraad; bedankt Van Doorn: be dankt redelijkheid: bedankt waar heid; bedankt objectiviteit: be dankt sociaal voelende mensen. Be dankt! Dordrecht Dick W. Vader Acties In het verleden zijn er heel wat acties gepasseerd. Wanneer we daarvan de balans opmaken zijn de uitkomsten negatief. Nu weer actie- Kalkar. Men zou beter voor de Afri kaanse of Europese problemen in de rij gaan staan en dan niet voor leugens, al zou de EEG een binnen dijks kanaal van de Dollard voor schrijven. Niezijl I ADVERTENTIE) gen en moeten hier meedoen. Zij zijn met alle medemensen tesa men medeschepselen en dragers van Gods beeld verantwoordelijk voor vrede en recht op aarde. De wantoestanden zijn zo groot dat alle krachten moeten worden inge spannen om ze te bestrijden en daarom ook de krachten en moge lijkheden die godsdiensten nog zo duidelijk in grote delen van de aarde bezitten. Toch heb ik na afloop van de conferentie allerlei twijfels en uit gesprekken met mededeelnemers maak ik op dat het gedeelde twij fels zijn. Een op zichzelf overkome lijke zwakheid van de conferentie was de te geringe voorbereiding. In verschillende groepsbijeenkomsten lagen geen stukken op tafel en ging veel tijd verloren met het op gang komen van de besprekingen. Verder stonden de discussies sterk onder de druk van het klaar moe ten komen met uitspraken aan het einde van de conferentie en zoals dat dan pleegt te gaan. werd er eindeloos getwist over woorden en formuleringen. Ernstiger zwakheid van de Leuven se conferentie vond ik het bijna geheel ontbreken van zelfkritiek. Het is Immers een betreurenswaar dig feit dat godsdiensten in de loop ROERMOND De persdienst van het bisdom Roermond, geleid door de heer J. Spanjaard, heeft per l september iedere samenwerking met de afdeling pers en publiciteit van de r.-k. kerkprovincie verbro ken. Voortaan zal Roermond weer zijn 'Analecta' (officiële berichten, vooral bestemd voor pastores) vol ledig zelf uitgeven. Ook zal Roer mond niet langer mee werken aan de voorbereiding van de adressen lijst van pastores en r.-k. instellin gen. welke de bisommen samen willen uitgeven, nu het verdwijnen van de Piusalmanak een leemte heeft geschapen. Aanleiding voor het terugtreden van perschef Spanjaard is een uit lating van dr. O. ter Reegen. sekre- taris kerkelijk kader van de kerpro- vincie, over mgr. Gijsen. In een interview had deze gesproken over 'het fenomeen Gijsen, van wie een sterk negatieve belangstelling voor het ambt uitgaat'. JOHANNESBURG In de zwarte methodistenkerk in Zuid-Afrika groeit verzet tegen hetgeen 'zwart- Amerikaans imperialisme' wordt genoemd. Deze kerk is voortgekomen uit de zending van een Amerikaanse zwarte methodistenkerk. De moe derkerk stelt de bisschoppen aan. De huidige bisschop in Zuid-Afrika is F. C. James, een Amerikaanse neger die geen enkele Afrikaanse taal spreekt. Zijn ambtstermijn loopt in 1976 af. In toenemende mate gaan nu stemmen op. om gegadigden voor het besschopsambt in eigen land te zoeken. Als kandi daat wordt veel genoemd Walter Makhene, hoofd van een theologi sche school in Evanton. Transvaal. der geschiedenis vaak meer de on derlinge strijd dan de vrede tussen mensen hebben bevorderd. In naam van de godsdienst zijn oorlogen ge voerd. ketters vervolgd, mensen ge discrimineerd. Dat gaat tot vandaag nog in bepaalde streken door. denk aan Noord-Ierland. de Philippijnen, Ceylon enzovoort. Men had in Leu ven wel eens op minder hoge toon en met scherpe zelfkritiek kunnen spreken. Van een bevordering van wederzijds begrip, toch een voor waarde voor een samenleven van mensen en groepen, is weinig geko men. Er was geen tijd uitgetrokken voor ontmoeting en dialoog, ook al was het samenspreken over vredes vraagstukken op zichzelf natuurlijk al een vorm van onderlinge discus sie. En dan. het lijkt me toe dat een zwakheid van de beweging van godsdiensten voor de vrede is dat zij niet gesteund wordt door orga nisaties maar door personen, die betrekkelijk willekeurig gekozen zijn. Het initiatief tot de beweging lag bij Amerikaanse christenen en Japanse boeddhisten en shintois- ten. Zij hebben contact opgenomen met een brede groep van anderen over de gehele wereld. Ze zijn er inderdaad in geslaagd vogels van diverse pluimage bijeen te brengen, maar het is de vraag of de organi satie zo stevig genoeg is. Wellicht ware het beter als deze beweging een soort knooppunt werd van godsdienstig geïnspireerde vredes- acties over de hele wereld Niettemin, de zaak waarom het in Leuven ging. is te belangrijk om afzijdig te blijven. De uiteindelijke uitspraken van Leuven zijn gewich tig genoeg en men kan alleen maar hopen dat ze gehoor vinden bij hen die in onze wereld van vandaag de macht hebben om beslissingen te STUTTGART (EPD) De belas tinghervorming in de Bondsrepu bliek. die volgend jaar in werking treedt, zal gevolgen hebben voor allerlei oecumenisch kerkelijk werk. Zo zijn de Westduitse kerken de voornaamste donors van de luther se wereldfederatie. De afdeling we- relddlakonaat van de LWF is al op de hoogte gesteld van de te ver wachten 'moeilijke financiële situa tie' van de Westduitse kerken De LWF houdt er rekening mee, dat de Duitse bijdragen voor de hulp aan lutherse minderheidskerken in Eu ropa en noodmaatregelen voor vluchtelingen in Azië en Afrika met tien procent of meer zullen worden besnoeid. Een van dc belangrijkste financiële pijlers van de Duitse kerken is de kerkbelasting, die geheven wordt in de vorm van een extra percentage op de loon- of lnkomenstenbelas- ting van degenen, die bij de bur gerlijke stand genoteerd staan als lid van een bepaalde kerk. Dit per centage daalt gestadig en als dub bele klap wordt in 1975 de kinder bijslag niet meer belast. Zo verwacht de kerk van Wiirttem- berg een daling van haar inkom sten met zeventig miljoen mark. dat is rond vijftien procent van haar kerkbelasting. De kerk van Sleeswijk-Holstein rekent met een daling van veertig miljoen. Ds. G. W. van Tricht, hervormd predikant le Amsterdam-Water- graafsmecr, schrijft ons: De ICCC is bezorgd over de be dreigde positie van de getrouwe protestanten in Noord-Ierland. 'Be- driegelijk oekumenisme', 'Verzoe ningspogingen van rooms en pro testants zonder verzoening van de mens met God door Jezus Christus', 'louter radikale structurele veran deringen in de maatschappij', al deze verontruste geluiden moeten we weer horen. Zelfs de vakanties van Ierse kinderen in Nederland worden afgekeurd als gevaarlijk. Ook het centrum Corrymeel aan de Noordierse kust moet dan represen tatief zijn voor al dat radikale en oppervlakkige en gevaarlijke gedoe. Corrymeela. een oud huis op de barre noordkust van het eiland. Als het weer helder ls zie je in het noordoosten de Schotse kust. Over het water dat zich voor je uitstrekt, roeide zo'n 1500 jaar geleden Co- lumba met zijn monniken van Den;' naar het Schotse eiland Io- na: begin van de kerstening van Schotland. Op de eerste avond, dat wij in Corrymeela waren, stelde de directeur van het huis heel duide lijk: zal ons land toekomst hebben, dan zal dat zijn met ditzelfde evan gelie waarmee Patricius en 'Colum- ba hier in Ierland rondtrokkken. en dat van Ierland uit West-Europa bereikte. In de politieke tegenstel lingen zijn wij vastgelopen. Als er een uitweg is. dan is dat het evan gelie van de verzoening door Jezus Christus. Daarom doen wij hier ons werk. Als centrum van verzoening. Wat voor werk? Gastvrijheid verle nen aan groepen kinderen uit de meest getroffen buurten van Derryn. of aan bejaarde mensen uit Belfast, zodat zij met weer wat nieuw uitzicht en nieuwe moed te rug gaan en er weer een beetje beter tegen kunnen. Mensen uitstu ren in de omstreden wijken, om in eigen straat een begin te maken van een samenleven van mensen die weer durven hopen. Jongeren erbij betrekken, door werkvakanties en door conferenties, waar alles aan de orde wordt gesteld, wat er in Ierland aan de orde moet wor den gesteld. En de dag wordt be ëindigd in een flapperende tent. waarbij wat gebrekkige verlichting de Schrift wordt gelezen, gemedi teerd en gezongen. Ik moet eerlijk zeggen, dat de sfeer mij wel eens wat vroom was. Als de ICCC klaagt over radikale en struc turele vernieuwingsdrang, denk ik: was het maar zo. Immers: uit het evangelie van de verzoening door Jezus Christus volgt ze een en an der. Misschien komt dat op gang. De vragen, of er vanuit Corrymeela voldoende aandacht was voor zelfs maar de meest elementaire demo cratie (bij al het walgelijk gemani- puleer met districtsgrenzen om zo de machtigen aan de macht te hou den). voor het recht van eigendom van grond en productiemiddelen, voor het misbruik, dat er gemaakt wordt van religieuze tegenstellin gen ten koste van de protestantse én de roomse arbeidersgezinnen al die vragen liggen naar mijn gevoel misschien nog teveel buiten het gezichtsveld. Maar misschien zijn we met die vragen ook wel eens té haastig, en moeten we ze pas stellen vanuit die eerlijke be wogenheid om de mens. die voort vloeit uit het evangelie van de ver zoening. Daarom ben ik maar wat bescheiden met kritiek. (Van redactiewege bekort) Dit is de omslagtekening die cartoonist Arend van Dam maakte voor het boekje 'Verduiveld handig', dat hij samenstelde met de Ililversumse gere formeerde dominee Hans Bouraa. De titel is ontleend aan de tekst die ds. Bouma ergens in het begin plaatst bij een gruwelijke mogelijkheden ver beeldende tekening: 'verduiveld handig zo'n kweekreactor alles gaat van zelf, een onweeerstaanbaar proces heel mooi zolang alles goed gaat na tuurlijk'. Inmiddels kan misschien duidelijk zijn waartegen het boekje zich richt en zo niet, de ondertitel ervan is: 'Protesten tegen het Kalkar-pro- jekt'. Uitgeverij Het Wereldvenster in Baarn brengt 'Verduiveld handig' voor 6.90 op de markt. Van een onzer verslaggevers 's-HERTOGENBOSCH Het nieuwe boek van prof. dr. E. Schillebeeckx is woensdag gepresenteerd als een oecumenische gebeurtenis. Dat geschiedde op een persconferentie, waarop de schrijver zelf aanwezig was. Het boek, dat de titel kreeg 'Jezus, het verhaal van een levende' is in een oplage van 4250 exemplaren gedrukt (waarvan 3000 exemplaren inmiddels zijn verkocht) en wordt vertaald in Spaans. Italiaans en Engels. Besprekingen zijn gaande over een Franse en een Duitse vertaling, zo deelde de uitgever mee. De vragen die prof. Schillebeeckx van journalisten kreeg te verwer ken. bleken een enigszins riskante aangelegenheid te zijn, daar van de aanwezigen vrijwel niemand van tevoren kennis had kunnen nemen van de inhoud van het boek. De redactie van het maandblad Kosmos en Oecumene (een uitgave van de Sint Willibrord Vereniging, die ook de persconferentie belegde) was overigens een cindwëegs aan dit bezwaar tegemoet gekomen door als handreiking van een thema nummer aan het boek te wijden, met o.a. bijdragen van de hooglera ren dr. H. van der Linde. dr. A. Geense. dr. B. M. F. van Iersel en anderen. Dr. Van der Linde introduceerde het boek met enkele opmerkingen over het 'gehalte', dat niet mals is voor oppervlakkige of gemakzuchti ge lezers. Zij kunnen dit boek beter ongelezen laten. In de verstaan baarheid en leesbaarheid ligt ook een van de problemen waaraan Schillebeeckx zelf zwaar heeft ge tild. Hij zeg tdat hij een poging heeft gedaan de kloof tussen 'aca demische theologie en de nood van de gelovigen' te overbruggen, maar het staat te bezien of hij daarin geheel is geslaagd. Prof. Van der Linde zei al dat Schillebeeckx het zichzelf niet makkelijk heeft gemaakt, en dat dit betekent dat het de lezer evenmin op een presenteerblaadje wordt aangereikt. Daar komt bij dat het boek een doorlopend betoog is, en dat de lezer het zich niet kan veroorloven een hoofdstukje dat minder appetijtelijk lijkt, over te slaan zonder de rode draad van het betoog te missen. Gabriel Smit. die in het genoemde nummer van Kos mos en Oekumene op die verstaan baarheid ingaat, concludeert dat het Schillebeeckx niet is gelukt tot een soort algehele verstaanbaarheid te komen, maar hij merkt daar troostvol bij op: Ook Bonhoeffer kon dat niet. Bovendien verhindert het hem niet te spreken van een 'theologisch werk van uitzonderlijke betekenis.' Ook prof. Van der Linden sprak in lovende zin over Schillebeeckx werk. en hij liet merken dit nieuwe boek. tezamen met de dogmatiek van Berkhof, tot de theologische gebeurtenissen van 1974 te reke nen. en wellicht van een grotere tijdsspanne. Prof. Van der Linde zei dat Schillebeeckx de christenen is voorgegaan door de diepten van de twijfel heen. en dat hij (als loon naar werken) grond onder de voe ten heeft gekregen. Hij vertelde dat Schillebeeckx de achterhaalde con troverse tussen rechtzinnig en vrij zinnig in feite overstijgt. Prof. Schillebeeckx heeft met 'niets ont ziende waarachtigheid de resultaten van het historisch-kritisch bijbel onderzoek in zijn boek verwerkt'. Dat is dan ook eën 'van de oecume nische betekenissen van het boek. Een tweede oecumenische verdien ste is dat de verhouding Schrift en traditie uitvoerig aan de orde komt. waarbij aandacht wordt besteed aan het feit dat de bijbel voor een groot deel zelf de reflexie van een traditie is. zodat niemand plomp verloren de tegenstelling Schrift- traditie rechtlijnig kan opwerpen zonder oneerlijk te zijn. Een derde oecumenische verdienste is dat de 'liefdesintenties' van zowel de re formatie als van de catholica wor den gehonoreerd. Prof. Schille beeckx zelf zei dat zijn boek onge twijfeld sommige lezers zal schok ken. maar. zo zei hij. ik ben er gerust op. omdat ik me veilig voel in de orthodoxie van dit boete. En in een interview met Joep Spitz over zijn boek, zegt Schillebeeckx onder meer: 'Ik richtte me al schrijvend tot mensen die het moeilijk hebben. En al .doende merkte ik, dat ik daar zelf bij hoorde'! De achtergronden van de moeilijk heden die prof. Schillebeeckx zelf heeft liggen voor een deel in zijn betrekkingen met de officiële kerk. In het interview zegt hij daarover krasse dingen. Bijvoorbeeld: 'Als instantie is het (de kerk als insti tuut) een aflopende zaak. Op den duur blijft er een hiërarchie over. terwijl het kerkvolk elders is.' En verder zegt hij: 'Gemeenschaps gevoel met de kerk blijf ik behou den. Maar wat ik volledig verloren heb. is de verbondenheid met het Vaticaan. Dat Vaticaan met zijn kongregaties als verlengstukken van de paus. het betekende vroeger iets voor mij maar nu niet meer.' Prof. Schillebeeckx geeft in zijn boek (impliciet) ook kritiek op de Jezus-beweging en dergelijke zaken, omdat men in dat soort bewegin gen Jezus tot een mythe maakt. En hij zegt daarvan: 'Eigenlijk hetzelf de wat vaak in de- kerken ls ge beurd en nog gebeurt. De eigenlij ke. historische Jezus wordt verge ten: men gaat hem vieren als een kultusmysterie.' Zijn boek is in zijn geheel een kritiek, niet op de erva ring van heil in Jezus, maar op het breken van de historische Jezus. Het boek is uitgegeven bij H. Nelis- sen te Bloemendaal. Het telt 624 pagina's. Prijs 67.50 (voor België tot 15 oktober 1050 francs, daarna 1195 francs). OPENBAAR VERVOER Je kunt 't toch maar 't best mei kleine letters schrijven: openbaar vervoer, want 't mag allemaal mooi zijn, auto's uit de binnenstad en pak de tram en dergelijke zaken meer. maar het openbaar vervoer is daar ten enenmale niet op bere kend. Voor wie b.v. een dusdanig werk heeft in de stad waardoor van het ene adres naar het andere moet en niet kan fietsen, dus aan gewezen is op het openbaar ver voer. is het ten enenmale onvol doende. Niet alleen dat hij altijd einden moet lopen, maar ook aansluitingen lijken nergens op 's Avonds is het helemaal niet raad zaam ook maar een beetje ingewik keld reisje te maken Het zal mij niet alleen overkomen zijn dat je denkt. ha. daar komt de tram aan die haal ik gemakkelijk, je zet e: nog even de vaart in. de trambe stuurder of chauffeur van de bus ziet je aankomen, maar wat ge beurt er tot je verbijstering, de tram rijdt gillend en lachend door en laat je rustig minstens kwartier wachten. Regen of geen regen, dat maakt niet uit. Deze middag nog had ik het plan opge vat om het maar weer eens met de tram te wagen. Goed. 't duurde allemaal even lang. maar ja, dal wist ik vooruit en m'n geweten spreekt dan zelfs ook nog een beet je mee. zodat ik geen spijt hel: mijn bijdrage aan het schoonhou den van het milieu te kunnen ver lenen. Maar je wordt weer onmid dellijk gestraft met een trambe stuurder die zeker haast heeft oi misschien slecht geslapen, of wie weet heeft zijn voetbalclub wel ver loren. in ieder geval rijdt hij als een gek. speciaal in de bochten waardoor een oudere heer een lich te kneuzing oploopt omdat een val lend jongmens z'n elleboog in zijn zij zet en een kind languit op de grond terecht komt. Openbaar ver voer, ga maar recht zitten en hou je vooral goed vast. Misschien ben ik eenzijdig en ik zal wel generali seren. Er zijn natuurlijk voortreffe lijke bestuurders en de regeling zal wel kloppen, maar dat er iets ont breekt aan de instrukties is wel duidelijk. Wil het geen farce wor den en gaan lijken op een soor! dwingelandij wanneer wij opgeroe pen word£h om van het openbaat vervoer gebruik te maken, dan moet er nog veel veranderen en moeten dergelijke dingen niet lan ger mogelijk zijn., TR tet lie ke Le op ge aa De in NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Monster: A. W. v.d. Plas te Oltengensplaat. Aangenomen naar Zetten-Andelst: J. v.d. Ketterij kand. te Zeist die bedankte voor Eist, Gouderak (toez.), Goudriaan-Ottoland, Her- kingen-Sommelsdijk, Kootwijk Moerkapelle (toez.), Streefkerk Vreeswijk. Woudenberg en Wou- terswoude. Afscheid op 8 september van Mid- delharnis: J. T. Cazander wegens benoeming tot voorzitter van de Stichting herv. diak. gezondheids zorg te Sommelsdijk: van Heerde: P. Holst ber. te Naaldijk: van Gou da: C. B. Roos ber. te Amsterdam- Osdorp-Sloten: van Sellingen: D Driebergen ber. te Westerhaar. Intrede te Groningen (studenten pastoraat) drs. R. Hensen te Gro ningen De bevestiging heeft plaats gehad op 30 juni: te Groningen (studentenpastoraat) A. de Leeuw (bevestigd op 30j uni): te Leerdam: Chr. S. Verwoert uit Menaldum: te Hoog- en Leegkerk c.a.: C. de Jon? uit Dalfsen; te Enschede: C. J. Rensink uit Marum; te Seroosker- ke: kand. W. J. Rutgers uit Drie bergen. Bevestigd te Emmen: (full time leraar) kand. O. Mulder, sinds juli 1971 medewerker in het pastoraat te Kielwindeweer. GEREF. KERKEN Beroepen te Arapoll (Braz.)H Procee te Wieringen; te St. Jans klooster: W. v.d. Kooy kand. aldaar die dit beroep heeft aangenomen. De classis Emmeloord heeft prep geëx. en beroepbaar verklaard: \V. v.d. Kooy kand. te St. Jansklooster. Afscheid van Liawier: J. Dijkstra ber. te Bennebroek; van Rotter dam-Zuid: P. Sijtsma ber. te Leide- n. Intrede te Loppersum: K. H. Schu- ringa uit Schiedam: te Nieuwerkerk a.d. IJssel: J. Stolk uit Schiedam: te Gramsbergen: G. Torenbeek uit Nieuwlekkerland: te Middelburg: J. van Eijk uit Steenwijk: te Zuidwol- de (Dr)C. W. Thijs uit Amster dam; te Veenendaal: H. A. v. Bop- penburg uit Voorburg: te Hooge- veen: G. Heijerman uit Emmen; te Vlaardingen: D. Braam uit Haar lemmermeer Oostzijde: te Almelo: G. W. J. v.d. Bleek (full time leraar godsdienstonderwijs) uit Delfzijl; te Kootwijkerbroek (tijdelijke dienst) A. Brink sinds 1 aug. en pred. van Hazerswoude: te Muiden/Muider- berg: kand. A. G. Bosma uit Am sterdam. GEREF. KERKEN VRIJG Beroepen te Monster: M. Heems kerk te Meppel CHR. GEREF. KERK Beroepen te Westzaan: R. v. Beek te IJmuiden ALG. DOOPSG. SOC. Afscheid van Drachten-Ureterp: A J. v.d. Linden ber. te Joure. GEREF. GEMEENTEN Intrede op 11 september te Nt Beljerland: A. Moerkerken uit Rot terdam. SS i -- fo da rel Da str va dei da: ja« git opi vei Ha' rij lin tex bes da kar het de pla Wc eei aai Ca wa att O D w; gei cei sp< De

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2