MavrosV S en Moskou uitsluiten Toekomst in handen van roeitop Iwan Yanier :inse regeringscoalitie taat onder zware druk Irijheid Mozambique weldra bezegeld FINLAND wrieks minister om steun in Europa Wilson opent stembusstrijd Alle ploegen in Luzern in halve finales ommunisten nog niet rij p voor terugkeer in kabinet L14 touw, KWARTET VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1974 ^RIJS/ATHENE (UPI/Reuter) De Griekse minister van buitenlandse zaken George Mavros •eft bij zijn aankomst in Parijs, aan het begin van een serie bezoeken aan Europese hoofdsteden rklaard, dat Griekenland zijn band met Europa wil doen herleven, maar dat er geen plaats kan jn voor de VS of voo rde Sowjet-Unie in de Europese besluitvorming. uropa's bestemming moet worden paald door Europa zélf, niet door ashington of Moskou - dat zou .toelaatbaar zijn', aldus Mavros. j sprak de hoop uit dat de Euro landen Griekenland zullen lpen bij het vestigen van 'onze ;uwe democratie'. Griekse minister kan verzekerd |n van een warme ontvangst bij de Franse president. Volgen sgoed- ingelichte kringen in Parijs zal Frankrijk dat tijdens de Cyprus- crisis van het begin af een krachtig anti-Turkse houding aannam - de wapenleveranties aan Griekenland bespoedigen. Kredieten Bij zijn vertrek uit Athene had DESAKA (Reuter) Samora Machel, leider van het Frelimo, et bevrijdingsfront voor Mozambique, en Mario Soares, de Por- gese minister van buitenlandse zaken, zijn gisteren in de Zam- aanse hoofdstad Loesaka begonnen met het leggen van de laat- e hand aan de overeenkomst die Mozambique onafhankelijk- >id moet verlenen na tien jaar van guerrilla-oorlogvoering. ares, die gisteren in Loesaka nkvam heeft te kennen gegeven hij omstreeks zaterdag samen it Machel een overeenkomst opt te ondertekenen. De twee innen ontmoetten elkaar in de iciële residentie van de Zambi- ïse president Kenneth Kaoenda, de besprekingen officieel open- ilgens Portugese kringen zal het elimo vóór het eind van deze land aan het hoofd komen te an van een voorlopige regering. verwacht dat het Frelimo de este portefeuilles in de regering gaan bezetten, waaronder bui- Jilandse zaken. Defensie zou naar ^Mrtugese functionarissen gaan. ^Hlgens Soares zullen er ieder geval lens de overgangsperiode Portu- OPGEie troepen in Mozambique blij- :ie zig om elke buitenlandse inmen- aj,ig te kunnen weerstaan. Ook zal ost Portugese regering niet toestaan 211 Mozambique als basis zou die- irantiè1 voor guerrilla-aanvallen tegen achine odesië. Na de onafhankelijkheid Hand dit een zaak die alleen het Freli- 651 aangaat, aldus de Portugese mi- nieuw ter. Leiden 1 overeenkomst zal een eind ma li aan 400 jaar Portugese over- mining. Verder zullen er voor arden in staan waaronder een ^Jltiraciale staat mogelijk is, wïrin ook blanke kolonisten het ie deuirgerschap bunnen krijgen. •ten, len en. zo Wi ieuwst onde g. Dak c. telef Hl oen wi ar. Oo ïlsloter bij idee elen ei weewif tDELEi cht HL3 (11 verheugde Samora Machel kondigde aan dat het Frelimo be trekkingen van gelijkheid en vriendschap tussen het volk van Mozambique en het volk van Portu gal wilde vestigen. 'Wij hebben het volk van Portugal altijd beschouwd als onze bondgenoten omdat ook zij te lijden hadden van het fascisme in Portugal'. Een intrigerend aspect van de be sprekingen is de voortdurende aan wezigheid in Loesaka van Jorge Jardim, de blanke "miljonair in Mo zambique, die nog steeds door de Portugezen gezocht wordt. In Loe saka neemt men aan dat hij be sprekingen heeft gevoerd met zowel Zambiaanse als Frelimo functiona rissen en geruchten doen de ronde dat hij het Frelimo financiële steun van de blanke bevolking in Mozam bique beloofd heeft. Sommige krin gen menen dat hij het Frelimo in het geheim gesteund heeft en in Loesaka een adviserende rol achter de schermen speelt. BELGRADO (AP) Er zijn nu 800 miljoen Chinezen, zo heeft het Joe goslavische persbureau Tanjoeg uit Peking gemeld, waarbij het persbu reau officiële bronnen aanhaalde. Tanjoeg zei dat nu voor de eerste keer het vljfer 800 miljoen is ge noemd door een officiële woord voerder, nadat China lange tijd heeft volgehouden een inwonerstal van 700 miljoen te hebben. Mavros gezegd, dat hij hoopt op een snelle hervatting van Grieken- lands associatie met de EEG en op een financiële overeenkomst waar door Griekenland kredieten krijgt voor industriële en agrarische pro jecten. In Parijs verklaarde Mavros. die ook naar de Europese Commissie in Brussel en naar de Bondsrepubliek gaat, dat NAVO-secretaris Luns ook de wens had uitgesproken hem te ontmoeten. 'Als mijn programpia het toelaat zal ik hem een bezoek brengen', zei hij. Op 14 augustus, na de hervatting van de Turkse opmars op Cyprus, heeft Grieken land zich uit de militaire organisa tie van de NAVO teruggetrokken. Het bureau van de parlementaire assemblee van de Raad van Europa heeft besloten om zowel Mavros als de Portugese minister van buiten landse zaken Soares uit te nodigen voor de op 24 september beginnen de zitting van dit parlement. Het besloot ook een werkgroep op te zetten die voorstellen moest doen voor een regeling op Cyprus. De groep zou weldra Nicosia, Ankara, Athene en Londen bezoeken. De Griekse regering heeft nu ook een zuivering in de rechtelijke macht aangekondigd. Alle rechters die sinds de staatsgreep van 1967 ontslagen zijn krijgen hun functie terug en de huidige president en vice-president van de raad van sta te, het hof van beroep en de procu reur-generaal moeten terug in hun oude functie. Nieuwe gruwelen Vandaag begint de door de Turks- Cyprische leider Denktasj de door hem opgeschorte bespreking met president Clerides van Cyprus over het lot van de 160.000 vluchtelingen op Cyprus. De regering in Nicosia maakte be kend uit bewijsmateriaal van de politie te hebben geconstateerd dat tot 17 augustus minstens 130 Grieks-Cyprioten in koelen bloede door Turken werden vermoord, on der wie vrouwen en kinderen. Op de aard van het bewijsmateriaal werd niet ingegaan. Wel werd ge zegd dat de moorden zijn gepleegd in gebieden die nu onder Turks gezag staan. De Turks Cyprioten meldden de ontdekking van nog een massagraf deze keer in Time, een kleine Turkse enclave in het gebied van Paphos aan de zuidwest rand van het eiland. Daarin zou den de lichamen van vijftig Turks- Cyprioten zijn gevonden. BRIGHTON (Reuter) Premier Harold Wilson heeft donderdag in zijn rede op het jaarlijks congres van het Britse vakverbond T.U.C. nog geen datum genoemd voor nieüwe verkiezingen. Hij liet er echter geen twijfel over bestaan dat de kiezers binnen enkele weken voor de tweede maal in dit jaar naar de stembus zullen worden ge roepen. Als een duidelijke inleiding tot de verkiezingsstrijd verklaarde Wilson dat zijn Labour-regering tot nieuwe nationale eenheid kan in spireren, gebaseerd op sociale en economische rechtvaardigheid. Hij kreeg een staande ovatie. Hoewel de premier geen datum noemde, wordt algemeen aangeno men dat de verkiezingen op 3 of 10 oktober zullen worden gehouden. Het Britse vakverbond heeft op het congres in Brighton opnieuw verzet tegen het lidmaatschap van Enge land van de Europe? i Economische Gemeenschap. Met overgrote merVerheid schaar den de afgevaardigden zich achter een motie een zo snel mogelijke opzegging van het EE' 4-lidmaat- schap wordt geëist. ROME (Reuter) Het Vaticaan heeft gewaarschuwd dat communis tische deelname aan de Italiaanse regering gevaarlijk zou kunnen blijken op een moment dat het land politieke stabiliteit nodig De leider van de militaire junta, generaal Pinochet die nu bijna een jaar in Chili aan de macht is, heeft om aan de huidige economi- tijdens zijn rede, waarin zijn vastberadenheid om te blijven tot uiting bracht. biedencrisis het hoofc* te unnen Van onze roeimedewerker LUZERN Alle Nederlandse ploegen zijn er op de tweede dag van de wereldkampioenschappen roeien in geslaagd om via de herkansingen de halve finales te bereiken. Grothuis en Van Wou denberg en de vier zonde stuurman deden dit zelfs zeer overtui gend door hun voorwedstrijd onbedreigd te winnen. De andere twee ploegen kostte het aanmerkelijk meer moeite en de kans dat zij de halve finales zullen overleven, is dan ook miniem. Twee ploegen dus met een redelijke kans op een finaleplaats en het feit dat men dat al een uitstekende prestatie vindt, is kenmer kend voor de inflatie die ook de Nederlandse roeierij heeft aan gevreten. In de huidige constellatie is een plaats bij de laatste zes inderdaad bijzonder zwaar te bevechten: in tegenstelling overigens tot enkele jaren geleden, toen Nederland nog tot één van de sterkste roelnaties van de wereld behoorde, doordat bij de internationale kampioen schappen de meeste ploegen de fi nales bereikten en het behalen van medailles bepaald geen uitzonde ring was. Sinds enkele seizoenen gaat het echter snel bergafwaarts met de roeierij. Vorig jaar in Moskou slaagde geen der ploegen er in tot de finale door te dringen en hier in Luzern zullen dus waarschijnlijk alleen de twee zonder stuurman en misschien de vier zonder erin slagen tot de laat ste zes te behoren. onele aanpak van vele andere lan den is onder andere debet aan deze ontwikkeling en voor Nederland kan precies het tegenovergestelde gezegd worden, want stilstand is in de sportwereld gelijk aan achteruit gang. Weliswaar doet het bestuur van de KNRB sinds enige tijd wel pogingen om het niveau weer wat op te vijzelen, maar erg veel succes heeft dit tot nu toe niet gehad. Na jaren zoeken heeft de bond nu Iwan Vanier bereid gevonden om per 1 oktober als bondstrainer in dienst te treden. Vanier, die op de internationale roeibanen een be kende verschijning is, is zijn roei- loopbaan begonnen bij het Amster damse Nereus, waar hij van 1953- 1960 zonder mededogen met zijn roeiers de stuurtouwtjes hanteerde. Daarna heeft hij zich toegelegd op het coachen en heeft zowel in Ne derland als in Zweden en Noorwe gen als bondscoach zijn sporen verdiend. De snelle ontwikkeling en professi- In principe zal de nieuwe bondsco- Finse regeringscoalitie een monsterverbond van links en chts staat voor een dilemma. Het Finse kabinet wordt be- and door sociaal-democraten, die links zijn, en een rechtse com- ïatie van ministers uit de liberale-, centrum-, en Zweedse par- Dit bonte gezelschap, onder leiding van de 43-jarige sociaal- tnocratische premier Kalevi Sorsa, is plannen aan het maken or het opvijzelen van 's lands benarde economie. moet wat worden gedaan tegen 17 pet. inflatie, tegen de ge- jen schuld aan het buitenland op wat langere termijn moet de ise exportindustrie worden gesti leerd tot een efficiënter en ge- ieerder produktie. inen Sorsa's kabinet, dat ze voor land ongewoon lange periode twee jaar in het zadel zit, rst een diepgaand meningsver- il over de aanpak van de econo- che problematiek en wel keurig ||gs de scheidslijn links-rechts. Ijbannen van de tegenstellingen IJnen de regering door de nieuwe kiezingen of het forceren van kabinetscrisis lijkt voorlopig gesloten. Officieel staan nieuwe kiezingen pas voor 1976 op het gram en president Urho Kekko- n voelt niets voor vervroegde ver zingen en evenmin vobr de val het huidige kabinet. En hij' 't voldoende macht om de ver club ministers te dwingen wat aan te blijven, is deze macht van de president de Finse coalitiepartners ver- lt. President Kekkonen heeft er •le ambtstermijnen van zes jaar Itten. In 1956 werd Kekkonen één stem verschil door het spe- le kiescollege gekozen met tegen- ir zich de sociaal-democraat [erholm als kandidaat. Kekkonen ft er kortgeleden bij speciale Dacht een vierde ambtstermijn vier jaar bijgekregen en blijft tot 1978 Fins president. Over gang van zaken worden in land de nodige graples gemaakt, wordt er het volgende stukje itsinrichting gedoceerd: 'F'n- is een republiek. Het heeft een ildent. Hij heet Urho Kekkonen, wordt elke zes jaar herkozen'. ikkonen lange aanblijven van Ketcko- is vooral de sociaal-democra- een doorn in het oog. Vooral 'dat het nu 74-jarige staatshoofd lands buitenlandse politiek tame lijk autonoom dirigeert en zich, volgens kritici, als een onmisbaar man is gaan beschouwen. Zo me nen tegenstanders dat Kekkonen zich veelvuldig onnodig met de binnenlandse politiek zaak van het kabinet heeft bemoeid en soms keihard op eigen houtje tussenbeide is gekomen. De sociaal democraten willen de premier en het kabinet grotere bevoegdheden geven, maar ook het reglement van de volksvertegenwoordiging veran deren. omdat ca. eenzesde deel van de parlementsleden belangrijke re geringsbesluiten kan blokkeren. In de grond van de zaak is het de sociaal-democraten erom te doen de onevenredige grote macht van de centrum-partij voorheen agrarische partij te verminderen. De centrum partij, waaruit presi dent Kekkonen voortkomt, heeft de laatste jaren veel stemmen verlo ren. terwijl de sociaaldemocraten steeds meer kiezers hebben ge trokken. De centrum partij speelt in de Finse politiek echter nog steeds een sleutelrol en heeft ver tegenwoordigers in tal van belang rijke overheidsfuncties. De soci aaldemocraten willen de centrum partij tevens ontdoen van het aure ool dat alleen zij personages levert, die door de Sowjet-Unie waar mee Finland een breekbare relatie heeft worden vertrouwd. Maar de moeilijkheid is dat geen van de Finse partijen, en noch een linkse, noch een rechtse combina tie, in het 200-zetels tellende Fin se éénkamer-parlement, een meer derheid bezit. Links en rechts zijn steeds aangewezen op samenwer king in een coalitie met de daarbij behorende moeizame compromis sen. en de voortdurende aanwezig heid van de centrum partij. Het liefst zouden de sociaal-demo craten, die de sterkste politieke groep in Finland zijn. een over wegend linkse combinatie vormen, samen met centrum en de commu nisten. Finse communisten, die ge bundeld zijn in de overkoepelende door Chris Blankenburgh Finse Liga van Volksdemocraten, hebben na de oorlog twee perioden aan de regering deelgenomen. Eerst van 1944 tot 1948 en vervolgens in de vijf partij en Volksfrontcoallties van 1966 tot 1971. Communisten Deze laatste coalitie spatte uiteen nadat binnen de communistische beweging hevige ruzie was uitge broken. Het was de strijd tussen de groep van partijleider Aarne Saarl- nen, die zich tegen de vestiging van het socialisme in Finland via revolutie had gekeerd en de 'revo lutionaire' groep van Taisto Sinisa- lo. die nog orthodoxer is dan de Russische geestverwanten en prompt 'stalinisten' zijn gedoopt. Het conflict tussen communisten werd fors versterkt door de Russi sche invasie van 1968 in Tsjecho- slowakije. De partij, gedomineerd door de 'revisionistische' groep Saa- rinen, had zich vierkant tegen ae invasie gekeerd, tot woede van de 'stalinisten'. Binnen de partij werd zelf een afzonderlijke 'stalinisti sche' organisatie gesticht die afzon kou uit Finse communisten een vakbeweging en tijdens de verkie zingscampagnes. Het gevolg was dat de communistische ministers in de regeringscoalities vóór 1971 door eigen partijgenoten onder vuur werden genomen, wat tenslotte leidde tot het uit de boot stappen van de communisten. Het probleem is dat de Finse com munisten in 's lands politieke structuur een zeer bijzonder plaats innemen. Bij 'rechts' in Finland daagt de CP nog steeds het stempel van 'landverraders'. Voor 1945 was de partij vele jaren lang verboden. In 1948 gonsde het van de geruch ten dat de communisten, met Mos kou achter zich, een staatsgreep hadden beraamd. En daarna heette het dat de partij zich door de Sowjet-Unie liet gebruiken om druk op de Finse regeringen uit te oefenen. Finse communisten vochten de winteroorlog van 1939-40 mee tegen de Russen. Maar zij weigerden deel te nemen aan de 'voortzettingsoor log' van 1941 die samen met nazi- Duitsland tegen de Sowjet-Unie werd gevoerd. Het gevolg was dat in die periode tal van communisten moesten onderduiken of achter de tralies zaten. Daar kwam Bij dat er tijdens de 'winteroorlog' door Mos kou uti Finse communisten een tegenregering was geformeerd on der leiding van Otto Ville Kuusi- nen. die klaar stond in Finland de macht over te nemen. Kuusinen was een naar de Sowjet-Unie geëmigreerde Finse communist, die van 1921 tot 1930 secretaris was van de internationale communisti sche beweging Komintern en daar door groot gezag genoot. De Finse communisten kregen, na dat Finland in 1945 de oorlog tegen de Russen had verloren, op last van Moskou, weer een stevige invloed op de Finse politiek. Maar zij ma tigden zich en kregen als coalitie partners zelfs een zekere mate van eerbiedwaardigheid. In het parlement zijn de commu- Premier Kalevi Sorsa van Finland: communisten moeten weer meedoen. nisten steeds een sterke fractie ge weest. Zij bezetten thans 37 van de 200 zetels en in 1958 hadden zij er zelfs 50. Nu de communisten echter intern diep verdeeld zijn wordt in Finland voorlopig nog niet gerekend op een terugkeer van communisten in een nieuwe coalitie. Premier Sorsa ver klaarde dat dit vermoedelijk pas mogelijk zal zijn na de verkiezin gen van 1976 en ook dan pas alleen als blijkt dat de onderlinge ruzies zijn beslecht. De sociaal-democra ten hechten echter groot belang aan de terugkeer van communisten in de regering. 'Alles moet in het werl. worden gesteld om de com munisten hun rechtmatige invloed te geven op de politieke besluitvor ming in Finland' zei Sorsa. En eer der merkte hij op dat 'het onver geeflijk zou zijn als bijna eenderde deel van de sociale krachten voort durend aan de kant bleef staan'. Daarom wordt krachtig gewerkt aan het herstel van de volksfront coalitie. Op geestelijk niveau en binnen de vakbeweging is daarmee een begin gemaakt door samenwer king tussen sociaal-democraten en communisten. 'Maar de voornaam ste noodzaak is eenheid. Als zij de communisten) het onderling weer eens zijn en solidair dan kan het weer', aldus premier Sorsa. Voorlo pig moet een verdeelde regerings coalitie nog zonder communisten proberen de Finse problemen op te lossen, met alle spanningen van dien. (Dit is het derde artikel in een serie ter gelegenheid van het ko ninklijk bezoek aan Finland. De eerste twee verschenen op dinsdag en donderdag). ach zich bezighouden met de cen trale trainingen van zowel de da mes, de heren als de jeugd, de begeleiding van Jonge coaches en het organiseren van cochcursussen. Daarmee heeft de roeibond duide lijk gekozen voor een opbouw vanaf dc bodem en zijn de problemen voor de top nog lang niet opgelost. Hoewel de topsort het komende jaar dus niet rechtstreeks tot zijn werkterrein zal behoren, heeft Iwan Vanier die ook nu nog bondscoach van Noorwegen is en daar vergaan de bevoegdheden heeft, wel speci fieke ideeën over de problemen ten aanzien van Nederlands beste roei ers. Enkele van zijn kernachtige uitspraken'De mentaliteit in de Nederlandse roeiwereld is niet de juiste om echte topsort te bedrij ven. - De roeiers hebben behoefte aan leiding en aan een strakke, duidelijke lijn - De roeibond deinst ervoor terug om dwingende maat regelen te nemen en die ook wer kelijk uit te voeren'. Wat vindt hij nu het verschil tus sen de gang van zaken in Noorwe gen en in Nederland? En waarom zijn de Noren met een kleiner roei- erspotentieel wel in staat om op internationaal niveau medailles te behalen? Vanier: 'De Noorse roeiers komen één keer in de maand, an derhalve week. naar Oslo voor con ditietests of fiets-ergo-meters en krachtmeters. Tevens wordt er en kele malen per jaar gedurende een aantal dagen achter elkaar in de boot of in een boot in een binnen- bassin geoefend en verder trainen alle roeiers binnen hun eigen vere niging, maar wel volgens richtlij nen die de bondscoach voorschrijft. Op deze manier wordt een goed overzicht verkregen van alle roei ers, ls de conditionele en techni sche opbouw identiek en is het mogelijk om in de loop van het seizoen combinatieploegen te for meren die slechts enkele weken no dig hebben om tot een eenheid te groeien'. De NooVse roeibond is overigens niet in staat om reisvergoedingen te geven en de roeiers bekostigen alle centrale trainingen zelf. Van ier: 'Als de roeiers werkelijk aan topsport willen doen. dan zullen zij dit er voor over moeten hebben en als ze het financieel absoluut niet kunnen opbrengen, is er altijd wel een mouw aan te passen'. In Nederland leveren de centrale trainingen nogal eens problemen op en er zijn nog steeds coaches en roeiers die het nut er niet van inzien of van mening zijn dat het allemaal te veel tijd kost. Een be langrijke oorzaak van deze terug houdendheid is de niet erg overtui gende presentatie en organisatie van de technische adviescommissie die zich in eerste instantie bezig houdt met de toproelers. Vanier: 'Het bondsbestuur zou met de TAC overeen moeten komen, dat deze commissie een strakke en dui delijke lijn moet volgen, waaraan alle roeiers zich zullen moeten aan passen'. Essentieel in deze opzet Js vanzelfsprekend de samenstelling van de TAC. Het afgelopen Jaar is er nogal veel kritiek (gedeeltelijk terecht maar dikwijls ook erg kort zichtig) op de handelingen en pre sentatie geweest en aangezien voorzitter Willebrand te kennen heeft gegeven, volgend Jaar geen deel meer uit te willen maken van de commissie en er geruchten gaan. dat er nog een commissielid zal uitstappen, dienen er nu nieuwe kandidaten gevonden te worden. Ook ten aanzien van deze nieuwe, op handen zijnde benoemingen gonst het reeds lang van ge ruchten en het is jammer dat er in dit stadium nog geen definitieve samenstelling van deze uiterst be langrijke adviescommissie bekend is. De toekomstvisie van de uiterst be langrijke adviescommissie bekend is. De toekomstvisie van de nieuwe bondscoach ls als volgt: 'Zodra oe selectiemethoden worden aangepast en er een TAC tot stand komt die vertrouwen geniet bij verenigingen en roeiers, dan kan ook Nederland binnen enkele Jaren weer interna tionaal tot prestaties komen'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 15