'Interview deed aanzien van Nederland schade' ImwÈL. NM B Het Spaarpapier aan toonder van de NMB. Aan u de keuze! Meerderheid Kamer tevreden over Den Uyls antwoord Vier eeuwen prenten bij Borzo in Den Bosch Personalia Luns tot Vredeling: Een beschamend voorval Josine van Dalsum getrouwd Uit» ooft nze Buit van 40.000 gulden TROUW/KWARTET VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1974 BINNENLAND T9/K11 Hoofdcommissaris. Tot hoofdcom missaris van politie in Amsterdam is per 1 november' benoemd de heer T. C. J. Sanders (54), nu commis saris van politie te Amsterdam. Hij zal de heer P. A. Jong opvolgen, die met pensioen gaat. Van een verslaggever DEN HAAG Het geruchtmakende interview van minister Vredeling heeft in NAVO-kringen een slechte indruk gemaakt en heeft het aanzien van ons land duidelijk geschaad, meent oud-minister mr. J. M. A. H. Luns, een van degenen over wie de heer Vredeling zich minder vleiend heeft uitge laten. Dat blijkt uit een brief die de heer Luns aan de heer Vredeling geschreven heeft. In kringen van de NAVO werd de reactie van de heer Luns 'gematigd en welwillend' genoemd. In de brief heeft Luns het over een heeft deze te uiten in de zittingen 'grove aanval' in 'het beruchte in- van de Atlantische raad, door stap- terview' (in Vrij Nederland). Hij pen bij de Nederlandse vertegen- schrijft dat als Vredeling bezwaren woordiger bij de NAVO of via een heeft tegen zijn beleid als secreta- persoonlijk gesprek. 'Ik constateer', rls-generaal, hij alle gêlegenheid aldus Luns, 'dat zulks nimmer heeft plaatsgevonden'. 'Integendeel, nog einde juli j.l. mocht ik van uw ambtgenoot van buitenlandse zaken vernemen, dat de Nederlandse re gering grote waardering heeft voor de objectieve en constructieve wijze waarop ik de Nederlandse voorstel;- len in de NAVO heb behandeld en de terzake gehouden raadsvergader ingen heb geleid. Ook in het inter view heeft uwe excellentie nagela ten enige concretisering van zake lijke bezwaren te geven'. 'Wel is mij thans gebleken, dat u een duidelijke afkeer koestert tegen mijn persoon. Waarop dat geba seerd is, vermag ik niet te door gronden aangezien onze jarenlange officiële contacten in mijn vorige en huidige functie nimmer door noemenswaardige incidenten wer den gekenmerkt en wij in de pes- soonlijke sfeer praktisch geen rela ties onderhouden. Zulks blijkt b.v. uit het feit, dat, van praktixch alle ministers van buitenlandse zaken en van defensie der alliantie die ik ambtshalve ontmoet, u de enige bent die zich door mij laat aan spreken met de u toekomende titel van excellentie, hetgeen overigens uw goed recht is. Ikzelf zou het thans ook niet anders meer wen sen'. 'Grove taal' Mr. Luns bestrijdt de weergave van bepaalde feiten in het interview en vervolgt: 'Het is zeer te betreuren, dat uwe excellentie het oirbaar heeft geacht zich te bedienen van zulke grove taal tijdens het bewuste interview. Het is mij gebleken, dat uw geruchtmakende opmerkingen zeer uitvoerig door de in Den Haag lil Amsterdam ztfn gisteren de actrice Josine van Dalsum en de Vooral het betoog dat premier Den tv-regisseur John van de Rest getrouwd. De hond van het paar Uyl woensdagavond tegen midder- was ook meegekomen „aar de trouwzaal. (ADVERTENTIE) Spaarwinstbiljet ~tf\lO/ aan toonder. Rente tot iv 2/0 Het Spaarwinstbiljet is een spaarvorm speciaal voor hen die van. te voren weten hoe lang Ze hun geld kunnenvastzetten. Dat kan kort zijn, dat kan lang zijn. Twee jaar vast met een rente van 71/2%, of zes jaar vast met een rente van io1/2%. Berekend op basis van rente op rente. De vier mogelijkheden in de tabel laten u precies zien wat u betaalt en hoeveel u straks ontvangt. U bepaalt uw eigen winst. u stort spaarterxnijn rente u ontvangt f 865,33 2 jaar 7V2% f I.OOO,- f 4.326,66 2 jaar 7'/2% f 5.000,- f 549.32 6 jaar IOV2% f I.OOO,- f 2.746,61 6 jaar IOV2% f 5.000,- De flexibele tussenvorm. Vindt u twee jaar vast wat kort en 6 jaar vast te lang, dan is het Premie Spaar Biljet een winstgevend alternatief. Premie Spaar Biljetten kunnen namelijk na twee jaar jaarlijks worden uitbe- taald.U ontvangt dan bij uitbetaling boven de jaarlijkse basisrente van 6% rente op rente, een progressief oplopende premie. De tabel geeft de mogelijkheden op een rijtje. U stort nu f1.000.- en wij betalen u terug: spaar- termijn hoofdsom 6% basisrente premie waardoor u ontvangt totaal* rente 2 jaar 3 jaar 4 jaar 5 jaar f 1.123,60 f 1.191,02 f 1.262,48 f 1.338,23 f 20,- f 70,- f 150,- f 270,- f 1.143,60 f 1.261,02 f 1.412,48 f 1.608,23 7% 8% 9% 10% NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Geeft loon naar sparen. vtlllltiuuuuci „luIddlICMlC XJJll aigerond en berekend op basis van rente op rente. Er zijn ook Premie Spaar Biljetten van f 5.000,-. Met Premies van f 100,-na 2 jaar, tot f 1350,-na 5 jaar. Het NMB Spaarpapier aan toonder is ook voor niet-kliënten onmiddellijk aan de balie verkrijgbaar. Vraag folder en inlichtingen. geaccrediteerde vertegenwoordigers van vreemde mogendheden werden gerapporteerd aan de diverse hoofdsteden en dat ook de wereld pers er ruimschoots aandacht aan heeft geschonken onder aanhaling der meest 'markante' uitspraken en met onderstreping van de gebezigde woordkeus. Ik moet derhalve helaas bevestigen, dat het gebeurde bij de bondgenoten en in NAVO-kringen een slechte indruk heeft gemaakt en het aanzien van ons land duide lijk heeft geschaad. Bij wijze van nevenopmerking stel ik dat men zich kan afvragen of uw taalge bruik, met name door de ejugdige Nederlandse dienstplichtige militai ren, van wie u de hoogste chef bent, als een aanmoediging zal worden opgevat om zich beschaafd en wellevend uit te drukken. Beschamend 'Ik heb mèt waardering kennis ge nomen van de mededeling van mi nister-president Den Uyl, dat het kabinet uwer excellence's verkla ringen onjuist acht en de beledi gingen aan mijn adres betreurt. Voorts heb ik er nota van geno men, dat de Nederlandse regering tot de conclusie is gekomen, dat uwe excellentie geen politieke con sequenties behoeft te trekken uit het gebeurde nadat uwerzijds is toegezegd te zullen waken tegen herhalingen van dit beschamende voorval. Hoe, in het licht van de door u gebruikte grove en beledi gende taal, gesteld kan worden, dat u niet de bedoeling had te kwetsen, ontgaat mij echter ten enenemale'. 'Tenslotte kan ik uwe excellentie ten overvloede verzekeren dat, on danks de mij aangedane bejege ning, u gedurende de u nog reste rende ambtsperiode, zult kunnen blijven rekenen in de uitoefening van uw hoge ambt op een volstrekt correct optreden mijnerzijds bij on ze onvermijdelijke officiële contac ten'. Aldus mr. Luns. T. C. J. Sanders Kamerleden Mr. J. G. Rietkerk, oud-lid van de Tweede Kamer, oud staatssecretaris van sociale zaken en nu directeur van et VNO (Ver bond van Nederlandse Onderne mingen) heeft besloten het lid maatschap van de Tweede Kamer te aanvaarden als opvolger van de heer H. L. Vonhoff. die burgemees ter van Utrecht geworden is. De heer Rietkerk bedankte een jaar geleden voor lidmaatschap van de Kamer toen hij directeur van het VNO werd. De WD-fractie deed echter een beroep op hem het ka merlidmaatschap opnieuw in over weging te nemen. Het Tweede Kamerlid E. R. Wieldraaijder (PvdA) heeft per II september voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer bedankt wegens zijn benoe ming tot wethouder van Almelo. Voor zijn opvolging komt in aan merking drs. H. Rienks (42) uit Zwolle, nu hoofd van de afdeling economische zaken van openbare werken aldaar. De heer Wieldraaij- er is elf jaar lid van de Tweede Kamer geweest. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De meerderheid van de Tweede Kamer, bestaande uit de progressieve partijen, de KVP en ARP, zijn tevreden over de verantwoording die minister-president Den Uyl heeft afgelegd over het geruchtmakende interview in Vrij Nederland. VVD, waarin de antwoorden van de minister-president in deze zaak werden afgekeurd, haalde dan ook niet de eindstreep. In tegenstelling tot haar CDA-partners KVP en ARP stemde de CHU wél voor deze motie en voor die van de SGP. In deze laatste motie, die eveneens werd verworpen, worden in het bij- zonder de uitlatingen van minister Vredeling in het interview veroor deeld. In zijn antwoord aan de tweede kamer woensdagavond laat ging minister president Den Uyl direct in op de ongeruste vragen, die in de Kamer waren gesteld. Hij beant woordde ze tot tevredenheid. Als nog mocht blijken, zo had drs. Den Uyl nog beloofd, dat ergens in het buitenland aan Nederland zou wor den getwijfeld, zal alles worden ge daan om een eventuele twijfel weg te nemen. Mevrouw Hannie van Leeuwen (ARP) verklaarde gister middag dan ook. dat de motie van de VVD haar bestaansrecht had verloren. Dat was ook Let geval met de motie van de SGP, waarin het ac cent wordt gelegd op de waardig heid van het ambt van minister. Daarom, aldus de SGP-motie, moet een minister zich onthouden van uitspraken in het openbaar, die be schouwd kunnen worden als mis bruik van Gods heilige naam en die de naam van de medemens aantas ten. Ook wordt in de motie van de SGP gezegd, dat de minister in zijn handel en wandel alles behoort te vermijden wat het aanzien van ons land in het buitenland kan scha den. In die motie wordt dan tot slot het gedrag van minister Vrede ling afgekeurd. In zijn antwoord in tweede termijn was de minister-president uitvoerig 00 dit alles ingegaan en had hij ook onder meer gezegd het mis bruik van Gods naam ernstig te betreuren. Mevrouw Van Leeuwen deed nog een beroep op de heer Van Dis de overbodige motie in te trekken. Tevergeefs. De CHU. alsmede de WD. GPV, de RKPN, de Boerenpartij en de heer K. Keuning van DS'70 stemden wél voor. Dr. Kruisinga (CHU) legde er ln zijn stemverklaring de nadruk op, dat de minister-president de wezenlijke politieke vragen over de iefensie en de verhoudingen in het kabinet niet had beantwoord. De motie van de heer Beuker (RKPN) ingediend met de bedoe ling minister Vredeling tot aftreden te dwingen, kreeg alleen de steun van de Boerenpartij. EINDHOVEN Een man van on geveer 20 Jaar heeft gistermorgen bij een gewapende overval op het PTT-postagentschap aan het St. Theresiaplein in Eindhoven 40.000 gulden buitgemaakt. Hij wist met een bromfiets te ontkomen. Tot heden toe spoorloos. Brieven die niet voorzien zijn van naam en adres kunnen niet in behan deling worden genomen. Geheimhou ding is verzekerd. Vragen die niet on derling met elkaar in verband staan moeten in afzonderlijke brieven wor den gesteld. Per brief dient een gul den aan postzegels te worden ingeslo- tea Adres: Uw probleem ook het on ze, postbus 507, Voorburg. Vraag: In mijn bloempotten zijn heel kleine witte beestjes. Ik heb geprobeerd door de planten regel matig in lauw water te zetten, de luisjes te verdrijven, maar het helpt niet veel. Ook het door mij gebruikte insecticide helpt maar heel kort. Antwoord: Die witte vliegjes leven juist graag in een vochtige omge ving. Zorg er in de eerste plaats voor dat er voldoende ventilatie is ook onder de bloempotten als u een sierpot gebruikt. Licht en lucht is belangrijk. Het vocht dat elk plant je nodig heeft moet u in voldoende mate geven, maar in elk geval niet te veel. Het door u toegepaste mid del is voor kamerplanten te sterk en gevaarlijk voor gebruik binnens huis. Vraag, als een spuitbus echt nodig is, aan uw drogist of plan- tenhandelaar een betrekkelijk on gevaarlijk middel op plantaardige basis. Schone schotels die niet vol blijven staan, zijn voor u het be langrijkst. Verpotten om de door u genoemde reden is echt niet nodig. Vraag: Bij thuiskomst na vakantie bleek een nieuwe koffer in het vliegtuig onherstelbaar beschadigd. Kan de luchtvaartmaatschappij hiervoor aangesproken worden? Waar kan ik schadevergoeding krij gen? Antwoord: Koffers van kunststof zijn gemakkelijk te beschadigen en in de drukke tijd van de vakantie kan men met de bagage niet om gaan als een huisvrouw met een porceleine theeservies. Wanneer u zich niet heeft verze kerd, draagt u de schade zelf. Vraag: Wij deponeren rund- en varkensvlees bij porties na het slachten in de diepvrieskist. Hoe kunnen we de gebruikte zakjes na gebruik reinigen om ze opnieuw te kunnen gebruiken? Antwoord: Het lijkt wel zo econo misch de gebruikte plastic zakjes weg te gooien. De kosten van nieu we worden door het diepvriesvoor deel ruimschoots vergoed. Vraag: Wie was de dichter van het lied: Een pelgrim ben ik hier op aard? Antwoord: William Batchelder (1816-1868). Hij woonde ln het En gelse Bradbury. De Nederlandse vertaling is van Adama van Schel- tema (1815-1897). Vraag: Hoe kan ik de pitten van een avocado tot kiemen brengen? Antwoord: In de pit drie houtjes prikken (ondiep) en die op een glazen schaaltje laten rusten, waar in zoveel water dat de pit net niet geraakt wordt. De pit. als er vol doende waterwortels zijn ontstaan, Rembrandts ets 'De muzikanten aan de deur' een van de hoogte punten van de prentententoonstelling bij Borzo in Den Bosch. DEN BOSCH Meer dan een goede gewoonte, zijn de prenten tentoonstellingen van de Kunsthandel Borzo aan de Verwerstraat 21 in Den Bosch, langzamerhand een echte traditie geworden. Ne derlandse grafiek uit vier eeuwen, die je in het algemeen alleen maar in de prentenkabinetten van de musea aantreft, maar die hier dan ook nog eens te koop zijn. In een rubriek als deze gaat het meestal over kwaliteit en over na men, maar niet zo dikwijks over prijzen. Zeker niet als het over namen gaat, die begrippen zijn ge worden. Rembrandt bijvoorbeeld, of Lucas van Leyden (1494-1533!), Pieter Brueghel de Oude, Jan van d* Velde, David Teniers, Ferdinand Bol of wat meer in de richting van onze eigen tijd Jongkind, Israëls, de Marissen of Mesdag. Maar over het algemeen horen de bezoekers van grafiektentoonstel lingen als deze tot de echte lief hebbers en dan is het toch wel praktisch van tevoren te weten, dat er naast een Rembrandt, 'De muzi kanten aan de deur', een ets (om streeks 1635) van 18.500 ook bla den voor enkele honderden guldens en zelfs voor een paar tientjes te koop zijn. Wat Rembrandt betreft, er hangen daar bij Borzo niet min der dan 21 etsen van zijn hand maar voor de 'goedkoopste' moet je nog altijd 1900,- neertellen. Wat me vooral weer opvoel was dat er in vergelijking met de voorgaan de jaren weinig te merken is van grote prijsstijgingen, bepaalde bla den, die al eerder werden geëxpo seerd. zijn zelfs helemaal niet duur der geworden. Maar goed, voor nog geen veertig gulden, kun je geen goede reproduktie kopen, maar wel een fijn etsje van Witsen, Jan Veth. of zelfs een gravure van The odore de Brij (16e eeuw), een Isaac Israëls koop je al voor 200,- en een Jongkind voor 650,-. Onder de bijna tweehonderd geëxposeerde bladen telde ik er veertig, die onder de honderd gulden blijven. Mis schien dat die wetenschap een be zoek aan deze tentoonstelling kan stumuleren. Ook om wat te genieten. Vanavond is de opening en het duurt tot 6 oktober. Niet alledaagse verzamel(d)ingen ROTTERDAM 'Verzamel (d)in- gen' is een tentoonstelling van niet alledaagse verzamelingen, die van september tot 9 oktober in het Lijnbaancentrum te Rotterdam wordt gehouden. Geen sigaren bandjes. postzegels, suikerzakjes, speldjes of sleutelhangers dit keer maar muizevallen, pin ups, zonson dergangen en nog veel meer. Het gaat hier om verzamelingen van kunstenaars uit het Rijnmond gebied. Ook zal van elke deelnemer een voorbeeld van zijn werk ge toond worden. Zo kan de bezoeker gaan speuren naar diepere verban den tussen werk en hobby, hierbij (misschien) geholpen door wat elke verzamelaar-kunstenaar over het waarom van zijn verzameling zal zeggen. Onder dat 'nog veel meer': ijsjes en oppotten. Dit is een moeilijk werk je. want de waterworteltjes zijn zeer teer. Breng om en onder de worteltjes een mengsel van zandige turf. fijn gewreven klei en fijne bladaarde en druk na het oppotten de aarde stevig maar niet te vast aan. Vochtig houden. Veel licht, maar geen felle zon. Als de verwar ming weer aan is. lichte bodem- warmte geven. Vraag: Kan men een gloxinia in de winter overhouden? Antwoord: Als de plant in het na jaar z'n bladeren niet heeft verlo ren, in warme kamer houden en matig gieten. Als de bladeren ech ter wel vallen moet men de knol droog laten overwinteren in een niet te koele kast. Tot maart. Dan de droge knol op turfmolm weer aan de groei brengen. snoep, spiegels, vulpennen, klokken. Indianen, PLAMBOMEN, CARA VANS. POPPENHUISMEUBELTJES. STOOMMACHINES (uiteraard!) en een uitgebreide collectie rundvee (foto's, tekeningen, steen, marmer, Verandering in leiding van de Nieuwe Komedie DEN IIAAG Leo Beyers is als artistiek leider van de Nieuwe Ko medie in Den Haag teruggetreden en zal volgend jaar september zijn contract met deze toneelgroep beë indigen. In de leiding is zijn plaats ingenomen door Eric Oosthoek, die al jarenlang bij het gezelschap werkt als regisseur. Verder wordt de leiding van Nieuwe Komedie ge vormd door dramaturg Ben Bos en zakelijk leider Wim Odé. Leo Beyers zal dit seizoen als adviseur aan het gezelschap zijn verbonden en nog als regisseur, acteur en lei der van trainingen fungeren. Plastics Werkplaats voor kunstenaars bestaat een jaar DELFT Een jaar geleden opende minister Van Doorn in Delft een werkplaats, waar kunstenaars met plastics kunnen werken. Deze Plas tics Werkplaats Nederland heeft in dat jaar zowel door het geven van cursussen als van technische hulp, duidelijk in een behoefte voorzien. Ruim 170 cursisten volgden de cur sussen over speciale onderserpen op het terrein van de diverse kunst stoffen. Ook werden verschillende projecten uitgevoerd, waarvan de omvang of de bijzondere techniek het onmogelijk maakte dat zij in de ateliers van de kunstenaars werden uitgevoerd. De Werkplaats is een zelfstandige instelling, maar vindt onderdak bij het Kunststoffen en Rubber Instituut T.N.O. Het tweede jaar van zijn bestaan gaat de Werkplaats met dubbele bemanning in. De intensieve aandacht, die voor elke kunstanaar en cursus no dig is. blijdt daardoor gegaran deerd. ook nu het aantal gebruikers steeds groter wordt. En dan nog... —De NOS heeft een compositieop dracht gegeven aan Robert Heppe- ner voor een quadrofonisch radio fonisch koorwerk, eventueel bege leid door kleine instrumentale groepen, dat is bestemd voor uit voering door het Groot Omroepkoor in de Week van de Koorzang van volgend jaar. Zaterdag 14 september wordt er in Bergambacht een kunstmarkt voor de Krimpenerwaard gehouden, waar voor het publiek ook veel gelegenheid zal zijn zélf met kunst bezi» te zijn. Beeldhouwer Marius van Beek's wdrk 'Het doel van Santiago de Chili' een reactie op de gebeur tenissen in Chili zal, na Amster dam en Maastricht, van 7 tot 23 september in het Gemeente Mu seum Arnhem te zien zijn. Zaterdagavond 7 september wordt op de Markt in Oosterhout voor de negentiende keer Neder lands grootste taptoe voor amateur korpsen. 'Exbando' gehouden waar in topformaties van de Nederlandse drumbandwereld zullen aantreden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11