Op uw gewone spaargeld kunt ubij de ABN nu 2% extra rente maken. Met het Spaar-Extra-Boekje. de ABN een goede grote bank Mode voor de winter: npakken en wegwezen Wiegel: kans op meerderheid liberalen en confessionelen operators (in 4-ploegendienst) 'Verschillen in premie WAO aan te bevelen' Algemene Bank Nederland [ROUW/KWARTET DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1974 door Hette Visser AMSTERDAM De diverse modehuizen en ontwerpers willen de vrouwen de komende winter warm en dik inpakken. Boutique Barbara doet dat gewoontegetrouw met haar dit jaar wel mooie, maar een beetje saaie bontcollectie. C A doet het een stuk voor deliger met de op het oog erg zwaar uitziende jassen, rokken, ves ten en capes. Ook de kinderen zijn door ontwerpster Barbare Far- ber en C A warm in de wol gestoken. Om met Barbara te beginnen: een beetje saai dit Jaar en dat is jam mer want Barbara Is een van de weinige ontwerpsters die altijd echt Iets aparts van bont weet te ma ken. Aan de andere kant is bont sen materiaal, waarmee Je eigenlijk weinig hoeft te doen: het is al mooi genoeg. In razend tempo showde Barbara zo'n honderd mo dellen, waarvan opvielen de enkel- lange bontjassen, waarin halver wege een rits is verwerkt, zodat je bij een temperatuur van iets boven nul simpelweg de jas tot knielengte kunt veranderen. Je hoort op zo'n middag ook nog eens hoeveel vreemde dieren met mooie huiden er bestaan: Canadese roodvos, Chinese wezel, Russische wolf. Troika hier, troika daar, ja je ziet er veel dit jaar. C A doet de laatste Jaren alsof ze de mode heeft uitgevonden en de toon moet aangeven. Het aardige is dat C A dat nog kan waarmaken >ok. De nieuwe collectie vrouwen- node 'zit geramd' om het wat on eerbiedig te zeggen. Alles is voor treffelijk op elkaar afgestemd en door en over elkaar draagbaar. Een flinke hoeveelheid kuitrokken en enkelrokken. Prachtig gebreide lange vesten voor maar vier tien tjes. Wie meer geld heeft maakt het wat bonter door een kort bontjack- je van ruim vijfhonderd gulden aan te schaffen. Moet Je wel goed zoe ken in de rekken want de namaak bontjassen zijn bijna niet van de echte te onderschelden. Maar dan helpt het prijskaartje een handje; lmltatlebont j ashonderdveertig - gulden. Kindermode-ontwerpster Barbara Farber (u weet wel, van de mooie maar prijzige kinderkleren) heeft het dit Jaar eens anders gedaan. Ze heeft niet gekeken naar wat de mode voor grote mensen is, maar de kleintjes een 'eigen ge zicht' gegeven. Barbara wil de jon gens en meisjes tot veertien jaar vooral in ribcord hebben. Veel broeken en jacks, de jacks zijn gevoerd met Borg en verder uitge voerd in rib corduroy, gladde ve lours (erg mooi) en winter denim. Het is alles honderd percent ka toen. De schoenen-industrie heeft zich toch maar weer helemaal op de laarzen gegooid en dat is goed want tenslotte gaan we weer naar de ijstijd toe en dan is het handig te weten hoe Je laarzen moet dragen. Ze zijn voor deze winter zeer ruim en lijken veel op de laarzen die paardensportliefhebbers aanhebben. Dus met een los rijzweepje in de hand is het natuurlijk heel sjiek om de tram in te stappen, De schoenen zijn minder zwaar en plomp dan vorig Jaar, zo laat het Modecentrum weten. De leest is smaller en er is geen speciale hoog te van hakken voorgeschreven. Al les mag tussen de twee en tien centimeter. Mode van C A: links een set in niouHnè, rechts in bouclé. T9 K9 VHssingen Hoechst Holland N-V.h een onderneming binnen de Internationale ctiemlschyfarmaceutiecheHoechet-flroep. E r werken bijna3000 Nederlander». Het hoofdkantoor en de verkooporganisaties zijn gehuisvestfn Amsterdam. De fabrieken staan In Breda,Vlissingen en Weert Zij maken kunststoffen, lakken, grondstoffen voor was middelen en Tresrira, kunststof-platen en follèn. De basis van Hoechst is research. Specialisten op uiteenlopende gebieden zoeken samen naar oplossingen voor de problemen van nu en morgen. Per Jaar geeft Hoechst meer dan 450 miljoen gulden voor research uit- Wij vragen Belangstelling? Schrijf een brieI met gegevens over levens loop, ervaring en opleiding aan: Hoold Personeelszaken, Hoechst Holland N.V., Postbus 65, Vlissingen, met vermelding van de letters OP in de linker bovenhoek van de brief. U kunt ook overdag telefonisch kontakt opnemen. Bel dan 01196-821 06. Hoechst Holland n.v. Vestiging Vlissingen Mogelijk dut kabinet volle periode blijft zitten Van een verslaggever DEN HAAG De kans op een toekomstige meerderheid in de Tweede Kamer van confessionelen en liberalen is volgens WD-fractieleider Han Wiegel duidelijk aanwezig. Wiegel acht het tevens niet uitgesloten dat het huidige kabinet de volle periode, dus tot voorjaar 1977, zal aanblijven. Dit blijkt uit een brochure die Wiegel geschreven heeft en door de VAT) is uitgegeven. Voorzitter Detain: Zijn mening dat een meerderheid van confessionelen en liberalen niet uitgesloten is grondt Wiegel op de uitslagen van de staten- en raadsverkiezingen. 'Wanneer wij erin zullen slagen de kiezers, die ons thans in zo ruime mate hun vertrouwen hebben gegeven, te be houden, is in ieder geval een cijfer matige basis gelegd voor een libe raal-confessioneel kabinet'. Hij gaat niet alleen af op de cij fers: 'De politieke omstandigheden bieden het liberalisme meer dan ooit sinds 1918 de kans dat het wederom zal worden tot een van de krachtigste politieke stromingen in ons land'. De uitspraak dat het kabinet moge lijk de volle periode zal uitzitten baseert Wiegel op de gebeurtenis sen van het afgelopen jaar en 'met name overziende hoe de twee con fessionele regeringspartijen zich hebben opgesteld'. Samenwerking^ binnen een coalitie tussen PvdA en WD vindt Wiegel nu niet mogelijk. 'Daarvoor zijn de programmatische verschillen tussen beide partijen te groot'. De WD zal oppositie moeten voe ren, duidelijk en realistisch, hard maar eerlijk. 'Dan zijn wij In onze politiek geloofwaardig en wij ver wijderen ons niet onnodig van onze vroegere coalitiepartners. Alleen dan zullen wij bij de achterban van de confessionele partijen, die veel meer overeenkomt met onze aan- Wiegel: strijd om het midden zal gaan tussen de VVD en de confessionelen. hang dan met de aanhang van de PvdA, op waardering en respect kunnen blijven rekenen. Alleen dan scheppen wij de basisvoor waarden voor een koerswijziging bij de leiding van KVP en ARP' aldus Wiegel. Wiegel spreekt verder onder meer uit dat de PvdA van nu niet meer de PvdA van Drees is. Deze partij begint haar greep op de werkne mers te verliezen, de gematigd den kenden zijn er vaak aan de kant gezet en veeel zelfstandigen zijn tot het besef gekomen dat hun belan gen en hun toekomst bij het Ne derlandse socialisme niet meer in veilige handen zijn. Nu er in het politieke midden een gat ontstaat zal het erom gaan wie het zal opvullen. De kans op een nieuwe groepering in het politieke krachtenveld is volgens Wiegel te klein. 'De strijd om het midden zal dan ook de eerstkomende jaren tussen de confessionelen en de VVD gaan', aldus Wiegel. Doden bij scheepsramp NIEUW DELHI (Reuter; Bij een ongeluk met een boot op de over stroomde rivier de Brahmapoetra ln het noorden van India zijn naar wordt gevreesd 37 mensen om het leven gekomen. Overstromingen in het noord-oosten hebben sinds be gin juli al aan zeker 600 mensen het leven gekost. Men vreest nieu we ovérstromingen van de Brahma poetra. De Indiase regering heeft berichten tegengesproken dat hon gersnood in verscheidenedelen van het land al zeker 500 mensenlevens zou hebben geëist. Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT De invoering van beperkte verschillen in de WAO- premie verdient aanbeveling, omdat sommige bedrijfstakken on evenredig grote offers moeten brengen. Bedrijfstakken met een laag ziekte- en invaliditeitsrisico zolden daarvan zelf de voordelen moeten genieten. Deze opmerking maakte de heer P. M. de Wit, voorzitter van de be drijfsvereniging voor de detailhan del en ambachten (Detam) gisteren tijdens de algemene vergadering van deze organisatie in Utrecht. Destijds werd gekozen voor een uniforme WAO-premie, maar geble ken is dat ongeveer de helft van de in 1973 door de Detam-deelnemers opgebrachte premies dienden ter dekking van de premiegelden in andere bedrijfssecotren. Het ging om 155 miljoen gulren. De heer De Wit vindt het dat het zin heeft deze zaak opnieuw aan de orde te stellen nu na zeven jaar is geble ken dat de destijds gemaakte kos tenberekeningen met betrekking tot de WAO volledig zijn achter haald. Voor de Invoering van de WAO meende de Sociaal-Economi sche Raad dat een premie van 3,1 procent ruimschoots voldoende zou zijn ora 200.000 WAO-gevallen ge durende acht Jaar te kunnen finan cieren. Het aantal ligt nu in de buurt van de 325.000 en de gemid delde looptijd is niet acht, maar twaalf jaar. Bovendien is gebleken dat niet 60 procent van de uitke ringsgerechtigden ln de hoogste in- validiteitsklasse is Ingedeeld, zoals werd verwacht, maar bijna 81 pro cent. De heer De Wit heeft de indruk dat De werkzaamheden bestaan in hoofdzaak uit het bedienen en kontroleren van de procesinstallaties in diverse fabrieken. Afhankelijk van uw opleiding en ervaring kunt u in een van deze fabrieken worden tewerkgesteld. U komt hiervoor in aanmerking als u beschikt over een opleiding op het niveau van LTS (richting metaalbewerken, proces techniek of installatietechniek) MTS-procestechniek Bedieningsvakman A of B (VAPRO of PBNA) Scheepswerktuigkundige VD of A Landmachinist A of B Motordrijver KHV. Gunstige arbeidsvoorwaarden Hoechst biedt naast het salaris: 8% vakantietoeslag, een 13e maand salaris, een gunstige bedrijfsspaarregeling, een goede pensioenverzekering, een toeslag van 281/2% voor het werken in de 4-ploegendienst, vrij vervoer naar en van het werk en vrije bedrijfskleding. Bij het verkrijgen van een passende woongelegenheid verlenen wij onze volledige medewerking. door een gebrek aan mankracht bij de Gemeenschappelijke Medische Dienst de begeleiding van de ge deeltelijk validen naar voor hen passend werk onvoldoende is. Als die indruk juist is is er niet alleen sprake van verkapte pensionering, maar ook van verkapte werkloos heid. De werkelijke werkloosheids cijfers zouden dan aanzienlijk ho ger zijn dan wordt gesuggereerd. Hij noemde daarom een studie naar een mogelijk herstructurering van de GMD en de bedrijfsverenigingen noodzakelijk. Verontrustend In haar jaarverslag signaleert de Detam een verontrustende stijging van de sociale verzekeringsuitkerin gen. Het aantal ziekmeldingen bij de Detam is vorig Jaar met 11,8 procent gestegen (landelijk 8 pro cent). Het aantal uitkeringsgerech tigden ln het kader van de WAO kwam ruim 20 procent hoger te liggen. Inclusief de werkloosheids wet werd er in 1973 rond 1,3 mil joen gulden per werkdag uitge keerd. Van de 468.000 ziekmeldin gen werd in 85,8 procent van de gevallen tot uitkering overgegaan. Bij de Detam waren eind vorig Jaar 71.200 werkgevers met 401.000 ver zekerde werknemers ingeschreven. (en niet alléén voor spaarders) Bij de ABN kunt u op vele manieren sparen. Algemene regel is, dat wie z'n geld het langst vastzet de hoogste spaarrente krijgt. Maar voor sommige mensen is dat vastzetten bezwaarlijk. Misschien bent ook u wel van plan om uw spaargeld lang onaan geroerd te laten, maar wilt u toch de mogelijkheid hebben om op ieder moment over uw geld te beschikken. Doodgewoon, omdat u het opeens nodig kunt hebben. Voor u is er daarom een hele speciale spaarvorm: het ABN Spaar-Extra-Boekje Dat geeft 2% meer rente dan het gewone spaar boekje, en wel 7/4%. Die extra rente krijgt u omdat u zich voorneemt zo lang mogelijk niet aan uw spaargeld te komen. Maar mocht u onverhoopt toch watgeld moeten opnemen, dan kan dat. De ABN brengt u dan wel 1% van dat opgenomen bedrag in rekening. Bent u gewend om van uw Naam spaartegoed vaak een flink deel weer op te nemen, dan is het gewone spaarboekje of de gewone spaarrekening voor u het meest geschikt. Maar bent u een trouwe spaarder die zijn spaar geld niet snel uitgeeft en wilt u toch de zekerheid hebben dat u, voor plotselinge uitgaven, altijd uw spaar geld kimt aanspreken, dan is het ABN Spaar-Extra- Boekje vanwege de hoge rente bepaald interessant. U kunt natuurlijk ook een Spaar-Extra-Rekening nemen. Die geeft óók 714% rente. Interessant genoeg om meteen de bon op te sturen. Of even lanes te gaan bij het dichtstbijzijnde ABN-kantöor. Bon. In ongefrankeerde envelop opsturen aan: Algemene Bank Nederland, Antwoordnr. 3502, Amsterdam. Ik wil inlichtingen over het ABN Spaar-Extra-Boekje/ de ABN Spaar-Extra-Rekening. Adres:_ i Plaats: j Ik heb wel/geen rekening bij de ABN. Zoja, ABN-kantoor: I

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9