KLM-vervoer naar Amerika bedreigd Twee zeezenders gaan gewoon door OpSimon tamterehegs» Ontvoerder bekent veel meer misdrijven Kamer mist de basis onder defensienota Ontvluchte artikel over in arrest na tweede huis ARP boos over steun PvdA aan CPN bij senaats-verkiezingen Verenigde Staten willen beperking Justitie niet van plan in te grijpen tegenover radio 'Mi Amigo' en 'Caroline' 'Strategische achtergrond ontbreekt' Prins Claus morgen 48 Plan Weerdsingel in voorbereiding Mevrouw, wilt u even vermenigvuldigen? E&LE<",itylü"" Veenendaal bouwt aan reeks scholen Amsterdamse radio-omroep Inbraken, diefstallen, brandstichting en gooien van molotow-cocktail Het ging hem vooral om geld L4 TROUW KWARTET DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1974 BINNENLAND T3/K5 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Nog maar net heeft de KLM aangekondigd, dat zij door ingrijpende maatregelen de tegenslagen van de laatste tijd te boven wil komen (dure brandstof en ongustige valuta verhoudingen) of uit de Verenigde Staten komen nieuwe donkere wolken opzetten. In de tweede helft van oktober komt een Ameri kaanse regeringsdelegatie naar Den Haag om te praten over her- ziennig van het luchtvaartverdrag tussen Nederland en de VS. Dat die vervoersfunctie in het bui tenland niet altijd gewaardeerd wordt, is op luchtvaartgebied al eerder gebleken. De Air Union, een nauwe samenwerking tussen ver schillende Europese luchtvaart maatschappijen. is destijds niet van de grond gekomen, omdat het aan- Een woordvoerder van het ministe rie van verkeer en waterstaat wist niet waarover de Amerikanen wil len komen praten, maar volgens het luchtvaartblad Aviation Week zit het de Amerikanen dwars, dat de KLM een vrij groot aandeel heeft in het passagiersvervoer over de Atlantische Oceaan. De Ameri kaanse maatschappij Panam lijdt grote verliezen heeft zelfs rege ringssubsidie aangevraagd en nu redeneert men in de VS: het aan deel van de KLM is veel groter dan waarop zij op grond van de 13 miljoen inwoners van Nederland recht heeft. De Amerikanen zouden in Den Haag willen eisen aldus Aviation Week dat de KLM zich alleen bezighoudt met het vervoer van passagiers uit Nederland, die naar de VS gaan of met passagiers, die uit de VS komend, Amsterdam als eindbestemming hebben. Een reiziger, die van New York naar Frankfort moet, zou volgens de Amerikaanse opvatting niet meer met de KLM naar Schiphol mogen vliegen om daar op een toestel naar Duitsland over te stappen. Landingsrechten Het is niet bekend of de Amerika nen ook willen tornen aan de Ne derlandse landingsrechten in de VS. Zoals bekend mag de KLM momenteel landen in New York, Chicago en Houston (Texas.) Ne derland 'heeft de landingsrechten in de twee laatst genoemde steden na veel moeite verkregen in een tijd, dat het met de Amerikaanse bur gerluchtvaart aanzienlijk beter ging dan op dit moment. Opvallend is. dat het in tegenstelling tot vorige malen nu de Amerikanen zijn die over een herziening willen praten. De woordvoerder van verkeer en waterstaat verwacht moeilijke on derhandelingen. De VS willen niet erkennen, dat Nederland een typi sche vervoersfunctie heeft in de wereld. Ook de Nederlandse vloot, de havencapaciteit en het vracht vervoer over de weg zijn groter dan een land met 13 miljoen inwoners normaliter nodig zou hebben. deel dat Nederland in de Air Union opeiste, wel in overeenstemming was met de plaats van de KLM in de burgerluchtvaart maar niet met het inwoneraantal van Nederland in vergelijking met bijv. Frankrijk. Nederland wilde een evengroot (of bijna evengroot aandeel) als de Air France, maar dat accepteerde Frankrijk niet.* De besprekingen in oktober zullen in eerste instantie op ambtelijk ni veau worden gevoerd. Zij staan waarschijnlijk onder leiding van drs R. J. Zwanenberg, plaatsver vangend directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Hoewel de zendpiraten Veronica en Noordzee uit de ether zijn verdwenen, hebben radio Mi Amigo en radio Caro line sedert het afgelopen weekeinde beide opererend aan de Engelse kust de uitzendingen nog steeds niet gestaakt. De Ne derlandse justitie is vooralsnog niet van plan in te grijpen. Het zendschip Mi Amigo koerste afgelopen vrijdag, vlak voor het ingaan vande nieuwe piratenwet, naar Engeland en ging ongeveer 25 mijl voor de kust van Ipswich voor anker. Sindsdien zijn de uitzendin gen zij het wat minder duidelijk ontvangbaar gewoon voortgezet. Mr. H. E. van Renesst^ waarne mend hoofd van het Amsterdamse parket, heeft verklaard nog geen bewijs te hebben dat er strafbare feiten zijn gepleegd waarvoor de Nederlandse justitie bevoegd zou zijn op te treden. 'Er is een be voegdheid tot vervolging van Ne derlanders. die betrokken zijn bij het illegaal zenden buiten de terri toriale wateren, maar men moet goed begrijpen dat de justitie moei- Van een verslaggever LEEUWARDEN Een artikel over zijn tweede woning in het Friesch Dagblad heeft geleid tot arrestatie van de 44-jarige Am sterdammer W. J. die in septem ber vorig jaar ontsnapte uit het huis van bewaring in Amster dam, waar hij wegens geweldple ging en overtreding van de opi umwet vijf jaar moest uitzitten. Sindsdien was hij onvindbaar voor de politic. De rijkspolitie van het Friese Menaldumadeel arresteerde hem dinsdag. J. had een redacteur van het Friesch Dagblad op be zoek gehad, die een verhaal schreef over J.'s tweede woning bij hel station van Dronrijp. Dit arbeidershuisje dat van de ont vluchte gedetineerde de naam 'De goede gok' kreeg werd hele maal opgeknapt. Het begon al aardig op een bungalowtje te lijken, toen het de aandacht van de journalist trok. Hoewel J.. dje zich uitgaf voor chef-producer van de Ster. afdeling reclame, liet blijken dat hij niet zo erg op publiciteit gebrand was, slaagde hij er niet in zijn doen en laten in Dronrijp buiten de krant te houden. De rijkspolitie die het signale ment van J. had kreeg na lezing van het artikel de indruk dat hij de ontvluchte wel eens zou kun nen zijn. De man is na zijn aanhouding op transport gesteld naar het huis van bewaring in Amsterdam. Ds. Toornvliet (ADVERTENTIE) Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Vredeling heeft gisteren van veel Tweede- Kamerfracties te horen gekregen dat hij niet of nauwelijks heeft geprobeerd, zijn defensienota te funderen op een grote strategische opzet en op de achtergronden van het vredes- en veiligheidsbeleid van de regering. lijk kan ingrijpen op laten we zeggen een Panamees schip, dat in Engels water ligt, met een Mexi caanse bemanning', aldus mr. Van Renesse. die wel liet weten dat onderzocht zal worden in hoeverre ersprake is van Nederlandse mede werking aan nieuwe uitzendingen van het schip. Op grond van het op 1 september in werking getreden Verdrag van Straatsburg (tegen de piratenzen ders) en de daaraan aangepaste artikelen van de Nederlandse tele graaf- en telefoonwet kan behalve tegen Nederlanders aan boord van Nederlandse schepen ook tegen Ne derlanders aan boord van buiten landse zendschapen, die radio- of TV-uitzendingen verzorgen.worden opgetreden.Daarnaast is elke vorm van medewerking aan deze uitzen dingen vanuit Nederland strafbaar. Morgen wordt prins Claus 48 jaar. Fotograaf Max Koot maakte deze opname van hem. Van onze parlementsredaktie DEN HAAG Het dagelijks bestuur van de ARP neemt het erg hoog op, dat bij de verkiezingen van de leden van de Eerste Ka mer in de groep Noord-Holland/Friesland de P.v.d.A. heeft mee gewerkt aan de verkiezing van een kandidaat van de CPN. Hier door verloor de ARP een zetel. Ds. G. Toornvliet, de Bloemendaal- se radiopredikant die sinds een half jaar elke zondag een half uur zend- tijdkrijgt van Mi Amigo, zegt van niets te weten over het voortbe staan van de piratenzender. 'Zon dag om zes uur ben ik nog uitge zonden, dat is alles wat ik weet'. Ds Toornvliet zegt eveneens niet te weten hoe radio Mi Amigo aan zijn banden met preken komt. 'Er zijn er zo ongelooflijk veel in omloop, dat zou ik echt niet weten'. Inge volge de nieuwe wetgeving acht hij zichzelf overigens niet strafbaar. 'Een Nederlandse platenmaatschap pij, die plaatjes uitgeeft en ver koopt, kan het toch ook niet helpen als die muziek door Mi Amigo wordt gedraaid?' Van een onzer verslaggevers UTRECHT - De gemeenteraad heeft besloten, dat er een bestemmings plan wordt voorbereid voor de Weerdsingel en omgeving. Het ge bied wordt omgrensd door de Am sterdamsestraatweg, Doornboom straat. Weerdsingel W.Z., Oudenoord. St. Jacobsstraat en de lijn ten zui den van de Oranjestraat, het Paar- denveld en de Catharijnesingel. Het eerder vastgestelde bestem mingsplan uit 1971 voor dit gebied vervalt daarmee. Daar er een direct planologisch verband bestaat tussen het gebied Weerdsingel en het ove rige gedeelte van Wijk C, was het voorbereldingsbesluit noodzakelijk om voor het totale gebied een be stemmingsplan te kunnen voorberei den. Het besluit ligt ter inzage op kamer Het dagelijks bestuur vn de ARP heeft over deze kwestie een veront waardigde brief geschreven aan het bestuur van de PvdA. In deze brief, die in Nederlandse Gedachten van deze week wordt gepubliceerd, slaat onder meer: 'Deze houding van de PvdA heeft in onze kringen grote verontwaardi ging gewekt. Niet alleen in het dagelijks bestuur en Eeerste-Ka- merfractie, maar in heel onze par tij. Wij achten de door u ingeno men houding ten zeerste te laken. De steun hetzij door middel van PvdA-stemmen, hetzij doo- middel van stemmen van met u verwante partijen, maar in ieder geval uitge bracht onder uw goedkeuring aan de communisten is een nieu we ontwikkeling, die het dagelijks bestuur met bezorgdheid gadeslaat. Uw activiteit ter zake beschouwen wij als een onvriendelijke daad ten opzichte van onze partij, die de democratie in haar vaandel heeft geschreven. De PvdA verleende nu steun aan een partij, waarmee zij op regeringsniveau niet wil samen werken, mede vanwege haar onde mocratische karakter. Het dagelijks bestuur zal het op prijs stellen van U de nodige opheldering te ontvan gen over de hierboven geschetste ontwikkeling.' 'Door individuele leden van de PvdA is betoogd, dat in het zuiden de steun van de communisten no dig was. Naar ons oordeel is dat niet juist. Afgezien daarvan echter wordt in onze kring zwaar getild aan deze zaak.' Opmerkingen in deze zin zijn van de kant van de fracties van PvdA en de drie confessionele partijen gemaakt, bij de schriftelijke voor bereiding van de behandeling van Vredelings nota die op 24 septem ber in de voltallige Kamer zal be ginnen. De schriftelijke vragen die de AR- fractie hierbij heeft ingebracht zijn het meest kritisch van toon. Zij meent dat de regering nog vóór 24 september alsnog met een stuk moet komen waarin de strategische achtergronden van het beoogde de fensiebeleid worden uiteengezet. Ook wil de AR-fractie dat minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) en staatssectetaris Kooijmans (vre desvraagstukken) de plenaire be handeling van de defensienota in de Kamer zullen meemaken. De PvdA-fractie zegt dat de nota nauwelijks een poging doet om de juistheid van de geldende strategi sche opzet te onderzoeken of te rechtvaardigen. Zij vraagt van Vre deling, onderwerpen te bespreken als: de krachtsverhoudingen tussen NAVO en het Warschaupakt in Centraal-Europa, het vraagstuk van liet machtsevenwicht, de bewape ningswedloop en de strategie van het aangepaste antwoord, met in begrip van het eventueel eerste ge bruik van taktische kernwapens. De CH-fractie ervaart het ontbreken van dergelijke beschouwingen als 'een gemis'. Te optimistisch De AR-fractie zegt verder dat de minister een voorschot heeft geno men op de onderhandelingen tus sen NAVO en Warschaupakt over de wederzijdse troepenverminde- ring. Zij vraagt zich af of Vredeling hierbij niet te optimistisch is en of hij de onderhandelingspositie van de NAVO op die manier niet heeft verzwakt. De AR-fractie wil trou wens ook weten wat de regering gaat doen als de onderhandelingen niet het gewenste resultaat zullen hebben. De AR-fractie meent ver der dat de minister bereid zou moeten zijn, de conventionele be wapening te verbeteren 'kwalita tief zonder vermindering van de kwantiteit.' om de rol van de kernwapens terug te dringen. De PvdA-fractie zegt dat een louter cijfermatige vergelijking tussen de bewapening van NAVO en War schaupact weinig zegt over de wer kelijke krachtsverhoudingen als daaraan geen overwegingen van politiek-psychologische. economi sche en geografische aard worden verbonden. Marine De fracties van WD en de confes sionele partijen kritiseren Vrede lings plan om na het uit de vaart nemen van 'De zeven provinciën', ruim zes jaar te wachten tot er een vervangend fregat klaar is. De VVD vindt 'het gat' van zes jaar te groot, de KVP vreest een aantas ting van de gevechtskracht, een slechtere motivatie van het perso- RITA 'Als we iets willen vangen, dan moet hy stil zijn (ADVERTENTIE) Stel dat uw man 35 jaar is en 1.353,90 per jaar opzij kan leggen. Wat heett hij dan op z'n 65e bereikt? Als hij spaart via het Verzekerd Groel-projekt van E&L dit: f 53.429,- belastingvrij en gegarandeerd in handen, wat echter kan oplopen tot f101.073,- bij een konstant rendement van 7,5% op de veilige Staats- en QemeentelenlngeD. (Gezien de huidige rentestand is dit piet te rooskleurig voorgesteld.) Maar er is meer. Niet elke man wordt 65. Het is goed te weten dat E&L In dat geval, in dit voorbeeld, prompt f 30.000,- plus alle rente aan u uitkeert. Het Verzekerd Groei-projekt is dan ook een unieke vorm van risicoverzekeren én sparemTot welke verrassende zekerheden dat in üw omstandigheden kan leiden weet elke goede verzekeringadviseur. Hij zet het kort en duidelijk uiteen. En zijn advies is vrijblijvend. Reken maar, want V/1 Levensverzekeringen helder als fllas Korte Voorhout 20 Den Haag Tel. 070-4692 62* neel en ontoereikende mogelijkhe den voor het opleiden van mensen. De confessionele fracties stellen ook kritische vragen over de plan nen, de 112 Starfighters te vervan gen door 102 vliegtuigen. De PvdA meent tenslotte dat de bekorting van de dienstij d tot twaalf maanden moet worden ver wezenlijkt ongeacht de resultaten van de ontwapeningsbesprekingen. VEENENDAAL Over enkele we ken is de rooms-katholieke basis school in Dragonder-noord klaar. Naast de school die de naam Em- maüsschool heeft gekregen wordt een twee-klassige kleuterschool ge bouwd die tegelijkertijd klaar is. De ze is in het komende schooljaar be stemd voor het prot. chr. onderwijs en daarna gaat de r.k. kleuterschool "De Beijenkorf' er in. De kleuters van die school worden tijdelijk on dergebracht in de basisschool. De kleuters van het prot. chr. onder wijs gaan over een jaar weer over naar de prot. chr. school, die in het centrum van Dragonder-noord wordt gebouwd en die aan het begin van het volgend schooljaar klaar moet zijn. Dit wordt een 16-klassige ge- integreerde kleuter-basisschool die in fasen wordt gebouwd. Het' is de bedoeling dat in oktober met de bouw van de eerste fase van acht lokalen wordt begonnen, evenals met de zes-klassige prot. chr. LOM- school (school voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden) die ook in Dragonder-centrum wordt gebouwd. Beide scholen worden be gin volgende maand aanbesteed. Dit jaar zal ook nog worden begon nen met de bouw van de nieuwe Ju liana van Stolbergschool aan de Ven- delseweg en de dr. Steenblok school voor onderwijs van de gereformeerde gemeente aan de Zoete Inval. De leerlingen van die school zijn nog tij delijk ondergebracht In de reeds af gedankte Prinses Beatrixschool aan de Beatrixstraat. Vervolg van pagina 1 mlng gaf tot enkele experimenten voor televisieuitzendingen via de kabel, geen nieuwe initiatieven toe laten. Geen bezwaar Gisteren bleek de bewindsman van gedachten te zijn veranderd. De kamercommissie bleek hiertegen overigens geen bezwaar te hebben. Het Amsterdamse experiment zal betaald worden uit de zogenaamde omroepreserves. De reeds bestaande regionale omroepen noord (RONO) en Zuid worden direct betaald uit de omroepbijdragen. Het bestaan van de Amsterdamse omroep betekent overigens niet dat er nog meer zendmachtigingen worden verleend. De kosten zijn hoog. Er is een hoge mate van beheersing nodig meent de be windsman. In de kamercommissie werd erop aangedrongen naast het stedelijke experiment met een regionale om roep ook nog een dergelijk experi ment toe te staan voor het platte land. Onder meer mr. J. N. Schol ten (ARP) vroeg daarom een Bra bantse omroep mogelijk te maken, zoals nu ook al een omroep bestaat voor het Noorden en Limburg. Voorwaarde Aan de vergunning die aan de Am sterdamse omroep wordt gegeven, zal wel de voorwaarde worden ver bonden, dat men niet een geheel eigen 'Hilversumse apparatuur' op bouwt. De Amsterdamse omroep zal waarschijnlijk in maart en april kunnen beginnen. Gedacht wordt een paar uur per dag vooral infor matieve programma's uit te zenden. In tegenstelling tot de RONO zal de Amsterdamse radio-omroep niet onder de NOS resoorteren. Van onze correspondent EINDHOVEN - De ontvoerder en moordenaar van de vijfjarige Carolien Pessers heeft tegenover de Eindhovense politie bekend ruim twintig andere misdrijven te hebben gepleegd. Onmiddellijk na zijn aanhouding had de negentienjarige Ed die v. d. L. uit Eindhoven al bekend in Best een 59-jarige winkelierster te hebben vermoord. Volgens mr. A. Messchaert. hoofd van het Bossche par ket, zijn de bekentenissen van de verdachte min of meer spontaan gekomen. 'We hebben er tenminste niet naar gevraagd. De eer ste verhoren zijn alleen maar gericht geweest op de ontvoering in Waalre, ge volgd door de moord en de moord in Best', aldus mr. Messchaert. Volgens een woordvoerder van de Eindhovense politie was het Eddie v.d. L. bij zijn andere misdrijven voorna melijk te doen om geld. Daarom pleegde hij vooral inbraken en insluipingen. Bleek de buit minimaal te zijn (en dat was zo in vrij wel alle gevallen) dan stichtte de verdachte een brand. 'Kennelijk om zijn woede te koelen', aldus de politie. Een Eindhovense school brandde daardoor grotendeels af. met gevolg dat er een schade ontstond van een kwart miljoen gul den. Een clubgebouw brand de gedeeltelijk uit en een houten loods achter het Phi- lips-ontspanningscentrum brandde tot de grond toe af. E. v.d. L. bekende ook in 1970 een molotowcocktail te hebben gegooid naar een districtsbureau van de poli tie in Eindhoven. De brand kon toen door de politie zelf worden geblust. De Rode Jeugd is - zij het nooit offi cieel - verantwoordelijk ge steld voor het gooien van deze bom. De politie heeft nog niet kunnen achterha len wat de verdachte hiertoe' heeft bewogen. Eddie v.d. L. heeft zich ook schuldig gemaakt aan een autodiefstal. In Best ont vreemdde hij een DAF, waarmee hij via Boxtel naar Oirschot reed. Onderweg veroorzaakte hij enkele aan rijdingen waarbij twee meis jes gewond achterbleven. De beide meisjes hebben gerui me tijd in levensgevaar ver keerd. Het gouden tientje dat E. v.d. L. heeft verloren in de winkel in Best waar hij de 59-jarige mevrouw P. v.d. Biggelaar -Vogels vermoord de, was ook gestolen en wel' uit een damestasje in een Eindhovense bar. Bij ver schillende inbraken probeer de de verdachte brandkasten te kraken. Dit lukte slechts in één geval, namelijk op de LTS, waar hij naar school ging. In deze brandkast be vonden zich echter alleen papieren. Op de LTS heeft hij regel matig geld en kleine goede ren ontvreemd, meestal tij dens schooltijd. Verdachte heeft ook een groot aantal winkeldiefstallen bekend evenok ontvreemdde hij drie bromfietsen en twee fietsen. Volgens de Eindhovense po litie bedroeg de buit in to taal enkele honderden gul dens. De politie acht het niet uitgesloten dat E. v.d. L. meer misdrijven zal be kennen in de naaste toe komst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5