Palestijnen melden wapenfeit in Galilea Finse economie bekneld tussen Oost en West MPLA blijft buiten tussenbewind Angola I ïrote zuivering aan Griekse universiteiten Commissie van juristen bevestigt veelvuldig martelen in Chili Britse metaalarbeiders slikken sociaal contract FINLAND Amerika erkent Oost-Duitsland 1 Soldaat bij verwoeste kerk emoeienis van junta gecorrigeerd Breuk met Labour voorkomen Tegenstrijdige berichten over gijzeling ERUZALEM, DAMASCUS (Reuter, UPI, AP) Een schermutseling met drie Palestijnse guerril- a's in Opper-Galilea, die door Israël reeds gistermorgen als afgedaan werd beschouwd twee Is- aëlische soldaten en twee guerrilla's werden gedood en een guerrilla werd gevangengenomen is isteren door het Democratisch Volksfront voor de Bevrijding van Palestina als een belangrijk wa- jenfeit de hele dag in het nieuws gebracht. ROUW/KWARTET DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1974 BUITENLAND T7/DRL13 Iet Israëlische opperbevel meldde, at een groep infiltranten uit Liba- on bij het dorp Fassoeta gepro- eerd had een inval te doen en ijzelaars te maken, maar dat de "alestijnen in een vuurgevecht van srintig minuten onschadelijk wa- en gemaakt. Op hen waren lijsten iet namen aangetroffen van ge- angen, onder wie de thans te- echtstaande aartsbisschop Capucci, odat zij kennelijk een gijzelingsac- ie in de zin hadden. Maar het )emocratisch Volksfront in Damas- us bleef de hele dag communi- ué's uitgeven over het verloop van en gijzelingsactie die geslaagd ■erd genoemd. Volgens het front <erd het werkelijke verloop van de ctie door de militaire censuur in sraël voor het publiek verborgen ehouden. Omstreeks vier uur gis- irmiddag zou het ultimatum van e guerrilla's zijn afgelopen. Nog óór die tijd meldde het Front in amascus dat er geen contact meer ras met de guerrilla's die vastbe- oten waren tot het einde toe te echten. en correspondent van Reuter he chtte het gebied rond Fassoeta een dorpje met 1800 inwoners, Dornamelijk christen-Arabieren) eheel te hebben doorkruist maar lies rustig te hebben bevonden, et Democratisch Volksfront voor e Bevrijding van Palestina, geleid oor Hawatmeh, was ook verant- oordëlijk voor de gijzeling in [a'aloth die destijds op een bloed- ad uitliep. yrië Jeruzalem heeft de Israëlische nnister van defensie Peres tegen- Fer de Finse commandant van de N-strijdkrachten. Siilasvuo, zijn ezorgdheid uitgedrukt over Syri- :he pogingen om door een weg aar de top van het Hermonge- :rgte aan te leggen de militaire ilans in het gebied te verstoren. plaats van burgers zou Syrië lornamelijk militairen naar de jor Israël ontruimde dorpen op olan overgebracht hebben. 'esterse militaire deskundigen ibben piedegedeeld dat Syrië van Ie Sowjet-Unie raketten voor de jiiddelbare afstand heeft ontvan gen waarmee in net geval van een nieuwe oorlog Israëlische steden zouden kunnen worden bereikt. Volgens experts heeft Syrië thans 2000 tot 2500 tanks en verscheidene squadrons Mig-21 straalboirtmen- werpers, die gedurende de laatste maanden zijn geleverd. Naar Straatsburg De Arabische ministers van buiten landse zaken, die in Cairo de vol gende topconferentie van de Arabi sche Liga voorbereiden zijn ak koord gegaan met een Syrisch voorstel om een permanente verte genwoordiging' namens de Arabi sche landen bij de Raad van Euro pa in Straatsburg te vestigen. Dit zou bij de komende bespreking met de Europese Gemeenschap worden voorgelegd. Israël heeft ook een consulaat in Straatsburg. De Libische leider Khadaffi heeft verklaard dat zijn land bereid is om zo nodig alleen de verdediging van Libanon tegen invallen uit Is raël op zich te nemen. Hij beklem toonde dat er geen vrede in het Midden-Oosten zal zijn zoalng Is raël bestaat Hij deelde verder mee dat zich een Libische delegatie in Lissabon bevindt voor besprekingen met de Portugese regering. Demontraties verboden in Newark (VS) NEWARK (Reuter) De neger burgemeester van Newark in de Amerikaanse staat New Jersey, Kenneth Gibson, heeft straatbeto gingen verboden. Hij hoopt daar door verdere ongeregeldheden van de kant van de Portoricaanse min derheid in zijn stad te voorkomen. Op een persconferentie waarschuw de Gibson dat de politie direct zal in grijpen zodra drie of meer per sonen samenscholen. Verloven en vakanties bij de politie zijn opge schort. De afgelopen twee dagen werden in Newark talrijke branden gesticht. Aanleiding was dat de politie zon dag op een Portoricaans feest een einde had gemaakt aan een dobbel spel. Newark is met zijn 400.000 inwo ners de grootste stad van New Jer sey. de helft van de bevolking is zwart. Veertig procent van de in woners is van Italiaanse of Portu gese afkomst en de rest zijn Porto- ricanen. De stad. eens een bloeiend handels- en verzekeringscentrum, is economisch sterk vervallen. WASHINGTON-BERLIJN (AP) In Washington en Berlijn is giste ren gelijktijdig bekend gemaakt dat de Verenigde Staten en Oost-Duits land door ondertekening van een akkoord volledige diplomatieke be trekkingen zijn aangegaan. Tijdens een korte plechtigheid op het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken werd het ak koord getekend door onderminister Arthur Hartman en de Oostduitse delegatieleider Herbert Suess. LOEANDA, LISSABON (Reuter, UPI, AP) De militaire junta die in Angola regeert, heeft gisteren in een verklaring de vorming bekendgemaakt »van een voorlopige regering van Angola. Met zijn helm in de hand buigt een soldaat van de Zuid Vietnamese regeringstroepen zjjn hoofd voor het altaar in de geruïneerde kerk van Thai Hung, een dorp op ongeveer 35 kilometer afstand van Saigon. Bq de gevechten rond Thai Hung werden volgens een regeringswoordvoerder 56 Noordvietnamese soldaten gedood. De Zuidvietnamese troepen moeten het zonder luchtsteun doen van wege een tekort aan benzine voor de vliegtuigen. INE (UPI) Ongeveer worden ingestemd met een onder- fetig hoogleraren aan univer- zoek door de TO naar massamooor- j. j j den in de door de Turken bezette keiten die door de junta waren deel van het eiland. gezet of wier benoeming door senaat van de universiteiten ior de junta ongedaan was ge- aakt, zijn door de Griekse re- ring aangesteld. GENÈVE (AP) In Chili zijn op grote schaal gevangenen gemarteld, tegenstanders van de Chileense junta zonder vorm van proces geëxecuteerd en een reeks van andere wandaden be dreven sinds de militairen aan de macht zijn, aldus een rapport van de internationale commis sie van juristen dat gisteren verschenen is. In het 10.000 woorden tellende rapport, dat is gebaseerd op de bevindingen van drie vooraan staande leden van de commissie die in april een bezoek hebben gebracht aan Chili, zegt de com missie dat bij verhoren door mili tairen de volgende mishandelin gen werden toegepast: elektrische schokken, slaan en schoppen, ver branden van lichaamsdelen met bijtende zuren of sigaretten, een zame opsluiting, uittrekken van nagels, verkrachting, verbrijzelen van teelballen, ophanging, gesi muleerde executie en verplicht bijwonen van marteling van an deren. Een aantal personen zijn bezweken aan de martelingen, an deren hebben er grote fysieke en geestelijke schade door ondervon den, vaak van blijvende aard, al dus het rapport. Eind maart waren er nog negen a tienduizend politieke gevangen. Een groot aantal personen is spoorloos verdwenen na hun ar restatie. Zo werden er van 3089 personen wier arrestatie is gemeld aan het (inter-kerkelijk) comité van samenwerking voor vrede in Chili, eind maart nog 547 vermist. Wel zijn vrijwel alle buitenlanders die Chili sinds de staatsgreep hebben willen verlaten daartoe in staat gesteld of zijn clandestien de grens over kunnen komen. De junta zou dan ook in het alge meen haar belofte zijn nageko men, de internationale conventies met betrekking tot het recht van asiel te eerbiedigen. De commissie heeft gisteren een beroep gedaan op de Chileense militaire junta, die volgende week een jaar aan de macht is een einde te maken aan de summiere berechting door militaire rechtbanken en de vrij lating te bespoedigen van duizen den politieke gevangen. Volgens het rapport lijdt het geen twijfel dat de junta in heel Chili de macht in handen heeft. Zou de junta de door de commissie aan bevolen maatregelen treffen, al dus het rapport, dan zou de staat van beleg in Chili opgeheven kunnen worden en terugkeer naar een normaal democratisch bestuur mogelijk zijn. De commissie spreekt de hoop uit dat de junta geen verdere terechtstellingen meer zal doen uitvoeren. De internationale commissie van juristen is een onafhankelijke or ganisatie, die de status van advi seur heeft bij de Verenigde Naties. De voorlopige rqgering zal haar taak verrichten onder toezicht van de junta. In de verklachrlng wordt met geen woord gerept over het. eerder bekendgemaakte, plan van admiraal Coutinh», het hoofd van de junta, om leidiers van de bevrij dingsbewegingen in de voorlopige regering op te jnemen. De belan grijkste bevrijdingsbeweging van Angola is het MF'LA. De nationale unie: voor de onafhan kelijkheid van Angola, Unita, de andere bevrijdingsbeweging van Angola heeft de junta gewaar schuwd voor de gevolgen als deze extremistische avtonturiers zou toes taan zich te organiseren. Unita zou hier onmiddellijk met wapengeweld tegen optreden. In Lissabon hebben drie Portugese ministers Mario Hoares van buiten landse zaken, Alimeida Santos van overzeese gebiedsdelen en minister zonder portefeuille Melo Antunes gisteren bevestigd dat er nog deze maand in Mozambique een voorlo pige regering onder leiding van het Frelimo, het front voor de bevrij ding van Mozambique, zal worden gevormd. De minristers zijn gisteren naar de Zambiaanse hoofdstad Loe- saka vertrokken waar vandaag de derde gespreksronde over de toe komst van Mozambique begint. Santos vertelde dat de voorlopige regering van Mozambique ongeveer een week na het akkoord dat men de komende dagen in Loesaka ver wacht. benoemd :zal worden. Antu nes voegde daaraan toe dat Portu gal Mozambique begin volgend jaar als onafhankelijke staat zal erken nen op een datum die in Loesaka zal worden vastgesteld. Volgens hem zal de vorrlopige regering, waarin het Frelimo de meerderheid zal vormen, niet geleid worden door Samora Machel. de leider van het Frelimo. Machel tzal president wor den van de onafhankelijke repu bliek Mozambique en een regionale bevelhebber van het Frelimo uit het district Tete zal waarschijnlijk aan het hoofd van de voorlopige regering komen te staan, aldus An tunes die eraan toevoegde dat het Frelimo zelf daarover moet beslis sen. In Mozambique. 300 kilometer ten noorden van de havenstad Beira zijn in een massagraf de resten van 69 zwarte burgers gevonden, aldus het dagblad Noticias uit Beira. Er wordt aangenomen dat het dorps bewoners zijn die al lang geleden zijn gedood door de inmiddels op geheven Portugese geheime politie, nadat zij eerst hun eigen graf had den moeten graven. De enige over levende van het bloedbad heeft verteld, dat de slachtoffers eerst gefolterd zijn en toen met vrach tauto's naar de plaats van de te rechtstelling zijn gebracht, aldus het blad. De Westduit-se consul in Lorenco Marques, de hoofdstad van Mozam bique is dood aangetroffen in zijn huis in een buitenwijk van de hoofdstad. De 52-jarige consul, Wil helm von Kendell had een kogel in het hoofd toen hij gevonden werd. In Lissabon en Oporto zijn gisteren geen kranten verschenen in ver band met een 24-uurs staking van het personeel van de dagbladen uit solidariteit met de medewerkers van de 'Jornal de Comercio' die al op 22 augustus het werk neerleg den. De Portugese regering heeft maat regelen aangekondigd tot nationali sering van de drie belangrijkste banken in Portugal, zo is door het ministerie van informatie meege deeld. Hoe de nationalisatie in zijn werk zal gaan werd niet vermeld. De maatregelen moeten nog goed gekeurd worden door de staatsraad en presidert Antonio de Splnola. BRIGHTON Reuter /UPI) In tegenstelling tot de verwachtin gen van de Conservatieven heeft de Britse vakbeweging zich giste ren met overweldigende meerderheid met het plan tot beperkte loonbeheersing; van de Labour-regering verzoend. Hugh Seanlon, voorzitter van de 1,4 miljoen leden tellende 'Amalgama ted Union of Engineering Workers', de grootste vnetaalarbeidersbond, besloot op het laatste moment om een resolutie waarin het sociaal contract' tussen de vakbeweging en de Labourregeriing werd verworpen, niet in te dienen en riep zijn leden op om zich bij stemming te ont houden. Hierdoor is een breuk in de vakbeweging; vermeden die fa taal had kunmm worden voor het verloop van d>e door de regering voorgenomen vervroegde verkiezin gen. Seanlon zei daft het Trade Union Congress nu genoegzaam op de hoogte was vam de bezwaren van zijn bond en dat er geen nuttig doel gediend zou zijn met het in stemming brengen van de motie. Zijn bond zou zijn aandeel in het inflatie-bestrijdingsprogramma aanvaarden, zei hij. maar zou blij ven ijveren voor meer hulp aan de laagstbetaalden. Deze brede steun aan de regering maakt het vandaag makkelijker voor premier Wilson om 'n zijn rede voor het TUC de bazuin te blazen om bredere steun van de kiezers voor Labour. Hem staat nu weinig meer in de weg om ver vroegde verkiezingen af te kondi gen. De meest waarschijnlijke da tum daarvoor acht men nu 10 okto ber. door de junta wederrechtelijk ouwbren benoemd of met de junta llaboreerden zullen worden ont- igen of geschorst en een speciaal te richten disciplinair lichaam I over hun toekomstige status be ssen. :mier Caramanlis heeft generaal Panourgia - een van de eerste ichtoffers van 'de junta in 1967 - zijn vertrouwensman in militaire «gelegenheden benoemd, i openbare aanklager heeft een iderzoek gelast naar beweringen t Despina Papadopoulos. de :N -jouw van de vroegere juntaleider, lude heeft gepleegd jegens de lat door zich als lid van de met CIA samenwerkende Griekse in- htingendienst. een maandsalaris laten uitbetalen ofschoon zij er 't voor werkte. regering die zaterdag heeft aan- kondigd dat zij, zodr a de crisis er Cyprus minder wordt, graag rkiezingen zou zien. heeft al een delijke uitdager in de hieuwe nhellenistische Socialistische rtij van Papandreou. Overigens ïdt Papandreou dat een eerlijke ming pas gegarandeerd is. nneer het hele leger en rege- igsapparaat op alle niveaus ge- iverd zijn van handlangers van voormalige junta. aal urken in actie' -der tijd De oliecrisis, die eind vorig jaar in één klap de wankèle basis bloot legde van de Westeuropese welvaart, is als een mokerslag inge beukt op de Finse economie. een forse prijsstijging van de grondstoffen op de wereldkarkt. Het gevolg was dat de prijzen in Finland opnieuw drastisch omhoog schoten. De experts houden reke ning met een inflatie van maar liefst 17 procent in Finland. rkse troepen hebben woensdag een hevig vuurgevecht twee dor- ,-i in het westelijke deel van prus bezet. lgens een VN-woordvoerder in cosia hadden de Turkse Cyprio- i meegedeeld dat zij in Galine, n dorpje aan de noordwestkust 50 kilometer ten westen van de ofdstad, door leden van de ieks-Cyprische nationale garde der vuur waren genomen. Turkse iitairen waren daaarop te hulp komen en bezetten na een vuur- vecht, dat het hevigste sinds het ui stand van 16 augustus wordt ge- emd. het dorp. Volgens een lordvoerder van de regering in cosia zouden de turken zonder nleiding tot actie zijn overge- an. Zij zouden ook het dorp Va- hia, nabij Galine, in-bezit heb- n genomen. n de zijde der VN in Nicosia is nds lensdaS meegedeeld dat vertegen- •ordigers van de VN-vredesmacht een onderzoek wilden instellen dei ar een door de Turken ontdekt issagraf nabij Limassol door le- n van de Grieks-Cyprische Natio- le Garde waren tegengehouden. I mochten alleen het massagraf zoeken als van Turkse zijde zou De Finse welvaart is zeer sterk afhankelijk van de export. Door zijn tamelijk eenzijdige gerichte in dustrie en zijn beperkte variatie natuurlijke rijkdommen is het land aangewezen op massale importen uit het buitenland. De kosten daar van moeten hoofdzakelijk worden betaald met exporten van hout-, papier- en metaalprodukten. Zodra de waarde van de importen die van de exporten overtreft komt er een tekort op de betalingsbalans. Fin land staat dan bij het buitenland in het krijt. De Finse economie is dit jaar on der zware druk gekomen omdat de schuld aan het buitenland in re cordtempo gestegen is. Vergeleken met de eerste drie maanden van 1973 is het tekort op de Finse betalingsbalans over het eerste kwartaal van dit jaar meer dan verdubbeld. Deze forse toename van de buitenlandse schuld is voorna melijk aan de oliecrisis te wijten. Finland moet 60 procent van zijn grondstoffen voor verwarming en opwekking van energie invoeren uit het buitenland. Er is hout en een forse voorraad niet-ontgonnen turf. Een deel van de electriciteit komt van de waterkrachtcentrales in het hoge noorden. Er wordt gewerkt aan de bouw van kerncentrales. Maar dat is niet genoeg. Aardolie is daarom een van de belangrijkste invoerprodukten en zal dat min stens tot de jaren 1990 blijven. En tweederde deel van zijn aardolie betrekt Finland uit zijn buurland, de Sowjet-Unie. Toen de olieprijzen in oktober 1973 onder Arabische druk omhoog scho ten maakte de Sowjet-Unie hiervan snel gebruik om ook zijn aardolie- prijs 'aan te passen.' Van de ene dag op de andere gingen de Finnen driemaal zoveel betalen voor hun olie. De produktiekosten in de Fin se exportindustrie gingen op slag omhoog, terwijl deze sector al te maken had met een gemiddelde loonstijging van zo'n 15 procent en Aardolie Het directe gevolg van de Russische olieprijsverhoging was een omvang rijke toename in de Finse schuld aan de Sowjet Unie. De verkoop waarde van de olie plus andere produkten uit dit land was in to taal tweemaal zo hoog geworden als de waarde van de produkten die Finland naar de Sowjet-Unie ex porteerde. De schuld zou vereffend moeten worden door een forse ver groting van de Finse exporten naar de oosterbuur. Hoewel de Russische leiders akkoord zijn gegaan met een soepele betalingsregeling, die meerdere jaren bestrijkt, heeft deze gewijzigde situatie de Finse export industrie danig in het nauw ge bracht. Om de Russische olierekening te kunnen betalen moet de Finse ex portindustrie zich krachtig gaan richten op de produktie voor de Sowjet-Unie. Een groot probleem voor de Finse economie daarbij is dat dit ten koste zal moeten gaan van Finse exporten naar de West europese landen. De Finse exportindustrie is in hoofdzaak op de handel met West europese landen gericht. Het zijn de landen van de Europese Vrij handelsassociatie (EFTA of EVA), met Zweden als voornaamste afne mer, en de negen EEG-landen met Engeland en West-Duitsland als belangrijkste klanten. De Finse hout- en papierindustrie beslaat ruim 51 procent van de totale Finse export en stuurde vorig jaar zo'n 70 procent van zijn produktie naar de EEG en de EFTA (Noorwegen. Zwe den, IJsland, Oostenrijk, Portugal en Zwitserland) door Chris Blankenburgh De Finse metaal- en machine-in dustrie, die 26.5 procent van de totale export voor zijn rekening neemt, voerde in 1973 bijna 65 procent van zijn produkten uit naar de EEG- en EFTA-landen. Sinds 1961 is Finland geassociëerd lid van de EFTA en na veel politiek trammelant en veelvuldig overleg met Moskou kon Finland per 1 januari dit jaar geassocieerd lid worden van de EEG. De Sowjet-Unie en de andere Dost- europese, socialistische landen lig gen wat hun handel met Finland betreft ver achter op de EFTA en de EEG. In 1973 nam de Sowjet- Unie gemiddeld slechts 12 procent van de Finse exporten af: 11.8 pro cent hout- en papier en rond 19 procent van de Finse metaalpro dukten. waaronder ijsbrekers. Maar nu wordt er in Finland reke ning mee gehouden dat de export naar de Sowjet-Unie spoedig van 15 tot 20 procent van de totale Finse uitvoer zal worden uitgebreid. Nils Hellén, de directeur van de Bond van Finse Metaalonderne mingen, vertelde dat hij zelfs reke ning houdt met een toename tot 25 procent. De Finse ondernemers we ten op het ogenblik zelfs niet wat de huidige Russische olieleveranties uiteindelijk zullen gaan kosten, zei hij erbij. Dit betekent dat de Sow jet-Unie Engeland en Zweden als voornaamste klanten gaat verdrin gen en Finlands exportland num mer één wordt. Produktie-plafond De op het westen gerichte Finse exportindustrie produceert thans echter op topvermogen en zal de produktie niet binnen korte tijd kunnen opvoeren. De Finse onder nemers hebben overvolle orderboe ken en kunnen nauwelijks aan de buitenlandse bestellingen voldoen. Daarnaast kampen zij met een ern stig tekort aan hooggeschoolde werkkrachten, terwijl allerlei over heidsmaatregelen ter indamming van de inflatie omvangrijke nieuwe investeringen bemoeilijken. Gezien de huidige positie van de Finse economie betekent de nood zakelijke uitbreiding van de handel met de Russen niets minder dan een verschuiving van de Finse ex portmarkt naar het oosten, die ten koste van de export naar het wes- ten zal moeten gaan. Het is opmerkelijk dat door Finse regeringsfunctionarissen daarover geen traan wordt gelaten. De Finse president Kekkonen verklaarde vo rig jaar april dat uitbreiding van de Finse handel met de Sowjet- Unie zelfs zeer wenselijk was. 'Het Russische aandeel in Finlands bui tenlandse handel was 17.5 procent in 1954. Nu is dat rond 11 tot 12 procent. Er moet verandering ko men in deze negatieve trend De hout- cn papierindustrie is voor Finland de voornaamste bron van in komsten. Deze pa pierfabriek van de Enso-Gutzeit Oy staat in Kaukopaa. Behalve exportgel den draagt de Finse papierindustrie krachtig bij tot de vervuiling van lucht en water. Dampige, vieze gassen worden soms tot ver in de omtrek in d<- bossen waargenomen. 'De reuk van het geld', zo werd het door een Fins«* begeleider genoemd. Finland is zeer 2;orgvuldig aan het bestuderen hoe het onder de nieu we omstandigheden in staat zal zijn de groei van de Russische han del te beveiligen, die belangrijk is voor dat land. en de handel uit te breiden met dé COMECON' (de economische orgjanisatie van lan den van het Warschau Pact). Kek konen citeerde, voordat hij die op merking maakte, in 1970 gesproken woorden van de ^Russische partijlei der Leonid Breznjew: 'De mogelijk heden in het verdrag voor de ver sterking en ontwikkeling van de Russisch-Finse vriendschap zijn verre van uitgeput en inderdaad nooit bijna volledig uitgebuit. Breznjew bedoelde hiermee het in 1948 tussen Finland en de Sowjet- Unie gesloten Verdrag van Vriend schap, Samenwerking en Wederzijd se Bijstand. Dit verdrag dat in 1970 met 20 jaar is. verlengd vormt de basis van de Finse buitenlandse politiek, die nauwlettend rekening houdt met de veiligheidsproblemen van de Sowjet-Unie. Versmelting Uit Kekkonens woorden kan het Russische verlangen worden afge leid naar intensiever versmelting van de Finse- met de Oosteuropese economie. Daar komt bij dat Fin land vorig jaar een verdrag van economische, wetenschappelijke en technische samenwerking met de COMECON-landen heeft gesloten. Het verdrag voorziet in een 'geza menlijke commissie', waaraan de betrokken partijen verplicht zijn alle noodzakelijke hulp. materiaal en informatie te geven, die nodig is voor de bevordering van de weder zijdse samenwerking op econo misch. wetenschappelijk en techno logisch gebied. De conclusie ligt voor de hand dat de Sowjet-Unie er door de oliecrisis zeer snel in is geslaagd de Finse Republiek economisch nauwer dan ooit aan zich te binden. De Finnen die zich bij contract tot vriend schap en samenwerking met de Russen hebben verplicht, kunnen er niet omheen dat de banden ook op economisch terrein worden ver diept. Het is daarom niet onmogelijk dat de strijd, die in de Finse binnen landse politiek gevoerd gaat wor den over 's lands economische pro blemen. tevens beheerst zal worden door een harde botsing van menin gen over de vraag of de economi sche verbintenis met het oosten, ten koste van het westen, wel zo wenselijk is. Daarbij zou de Finse buitenlandse politiek zelfs opnieuw ter discussie kunnen komen. 'Dit is het tweede artikel in een serie ter gelegenheid van het ko ninklijk bezoek aan Finland. Het eerste verscheen dinsdag).

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13